Het Derde Rijk wil koloniën t 1 Politieke onrust in Frankrijk Leger-manoeuvres in België VERLOREN GEBIEDEN fflflZE DOORN VERRAST OOSTENRIJK IS PARAA T Tegen den vijand rechts van Normale Zondag te Berlijn JAPAN EISCHT PARITEIT Schip gezonken in de Poolzee Von Papen wordt gecontroleerd Scheepsbotsing bij Korea Amerika’» zilver- embargo EMBARGO OP WAPENEN NAAR CUBA DE VLOOTREVUE VAN HENDON r Pantserkruiser „C” MAANDAG 2 JULI 1934 Links is paraat Een tentoonstelling r I Meer artillerie noodig Knoeierijen te Menado Hsim we hr in wapenrusting Een rede van graaf von Reventlow S. S.-mannen naar Berlijn Goering k Actie beëindigd De postvluchten Aneta-Taz Dia* meldt, dat de „Oehoe” op de Ook politie-officieren geëxecuteerd Rechts verklaart dat het uur van den beslistenden aanval op links niet ver meer is Vier dooden bij vlieg ongelukken Trouwbetuigingen aan Hitler Goering verbiedt de S. A. elke kritiek op Hitler. Volgt Goering von Papen op? De bemanning in veiligheid op Nova Zembla DE ZIEKTE VAN PRINS HENDRIK »- l Tragisch ongeluk werpt rouw op een mooien dag Het belang van de Duitsche markt voor Nederlandsche koloniale producten Ondanks felle tegenpropaganda der socialisten, een bevredi gend verloop Von Blomberg wekt de Ryksweer op tot goede verstandhouding met de „nieuwe S. A.” dichten mist tegen elkaar gevaren Slechts met toestemming der Cubaansche regeering uitvoer van wapenen uit Amerika Speculanten bereidden groote zilververschepingen naar 'vreemde havens voor Tot laat in den nacht werd Zater dag geluisterd naar de Duit sche radiostations Een gunstige positie Qeruchten rond den kroonprins POOLSCHE VLIEGERS GELAND ';'r3 £1 In den herfst van dateelfde jaar nog wnd deze t WCC Japanscfie torpedopagers U een expeditie uit naar dat deel van Afrika dat tegenover het eiland Zanzibar ligt. In korten tijd slaagde deze er in, twaalf verdragen met tot dusver onafhankelijke stamhoofden te sluiten en daardoor een aantal landen voor de „Gesellschaft” te verkrijgen. In 1885 verleende keizer Wilhelm I aan de maatschappij een charter, waardoor haar bezittingen in Oost- Afrika als Duitsche volksplantingen erkend X De exporteurs van Indische producten doen in en S- - i r vinden i. n o s imberg en den ex- >urg besloten heb- ting zullen niet meer plaats vinden. Het geheele Ingrijpen tot herstel en beveiliging van de orde In Dultschland heeft derhalve 24 uur geduurd. In het geheele Rijk heerscht volkomen rast en orde. Het geheele volk staat met geweldige geest drift achter den leider. ml- den dat der BERLIJN, 2 Juli. Vlce-kanselier Von Papen 13, na korten tjjd in arrest te zijn geweest, weer vrijgelaten; hij moet evenwel In zijn apartemen- ten blijven. Verder gaat het gerucht, dat twee van zijn assistenten zelfmoord hebben gepleegd. Ie a. er 14 10 natuurlijk terstond den 1 ,die voor hen deel der Men vestigt er de aandacht op, dat het moei lijk is een revolutie onder de 8.A. te ontkete- BERLIJN, 2 Juli. Officieel wordt medege deeld, dat de zuiveringsactie Zondagavond be ëindigd is. Verdere maatregelen in deze rich- op hét spel, alleer revoli BERLIJN, 2 Juli. De correspondent van Reu ter te Berlüj) bericht, dat hij vernomen heeft, dat met ingang van 1 Juli een draconische her vorming in de S.A. zal worden doorgevoerd. Duizenden mannen zullen worden geschorst, terwijl anderen in de Rijksweer zullen worden ingelijfd. Hierdoor zouden dan een groot aan tal SA-leiders overbodig zijn geworden. Hitler, Goebbels en Goering hebben den geheelen Zon dagmiddag op het ministerie van propaganda geconfereerd. Twee speciale treinen met SS-fnannen zijn van München naar Berlijn vertrokken. Voorts gaat het gerucht, dat Zondagmorgen nog een aantal executies hebben plaats gehad. o.a. van enkele politie-officieren. Men neemt in Berlijn aan, dat Von Papen thans niet langer op zijn post kan blijven en als vlce-kanselier zal worden vervangen door Göring. PARIJS, 30 Juni (Reuter) Op verschil lende plaatsen in de stad zijn gisterenavond bijeenkomsten gehouden van den oudstrjj- dersbond „Croix du Feu”, terwijl de in 1 „Front Commun” vereenlgde linksche par- verscheidene vergaderingen Indische producten zijn inbegrepen kunnen Duitsche importeurs echter, wanneer hun maandeUjtach devlezenconttngent ontoereikend is, de verschuldigde bedragen bij de Duitsche Rijksbank in Marteen storten op rekening der Nederl. Bank, die voor deze stortingen bij de Rijksbank een bijzondere rekening onderhoudt. De Nederl. Bank verkoopt deze Marken dan tegen den bier te lande geldenden koers, die overigens nog altijd beduidend lager is dan de offlcieele koers te Berlijn. Maar men krijgt al thans iets betaald voor zijn producten. BERLIJN. 2 Juli. De correspondent van Reu ter meldt, dat de Duitsche hoofdstad Zondag een normaal aanzien bood. Alleen het drukke verkeer van koeriers tusschen de regeerings- gebouwen wees op een koortsachtige bedijjvig- held achter de schermen. De alarmtoestand. die aanvankelijk door generaal Von Blomberg als rijksweerminlster was afgekondlgd, is op geheven. Göring heeft aan de S.A. een bevel uitgevaardigd, waarin hij iedere critiek op de actie van Hitler verbiedt, zelfs het bespreken van de genomen maatregelen. nooit in eigenlijk» zin veroverd zijn. Geduren de den geheelen oorlog toch had de dappere Von Lettov-Vorbck zich in Oost-Afrlka tegen Invallen van Engglschen, Belgen en Portugec- zen weten te verdedigen. Dat het land hun I niettemin ontnooen werd, voelden de Duit- schers als een groot onrecht, en toen ae ramp zalige gevolgen un den averechtschen vrede F in midden-Europt voelbaar werden, lieten zij ook niet na te wfjzen op dit schrijnend gemis, s mede tengevolge waarvan zij beweerden, hun producten niet ie kunneft afzetten en dus in I gebreke te moet® blijven de oorlogslasten te betalen. Speciaal de tegenwoordige rijksbank- E president ar Belacht heeft reeds vroeg de noodzakelijkheid ran een overzeesch rijk voor Dultschland betotgd. WASHINGTON, 30 Juni. (VB.) In verband met de uitvaardiging van een verbod tot uit voering van zilver, verklaarde de minister van financiën Morgenthau, dat deze stap genomen wordt tengevolge van het feit dat men had ver nomen, dat internationale speculanten groote hoeveelheden zilver voornemens waren te ver schepen naar onbekende buitenlandsche havens, waaronder genoemd werden Londen, Bombay. Sjanghai en dergelijke. Morgenthau voegde hieraan toe. dat thana een ondersoek ingesteM werd naar den Chineeschen zilvertoestand. en deelde mede, dat de zllveraankoopen der re geering de markt vernietigd hebben. De ge ruchten. dat een te groote hoeveelheid zilver aan China zou worden onttrokken, noemde Morgenthau ongegrond. PRANKFORT a/d ODER, 29 Juni. (D-N-B.) De leider van het bureau voor Buitenlandsche aangelegenheden der nationaal-socialistische partij, graaf von Reventlow, heeft hedenavond gesproken over doel en werk van het nationaal- sodallsme. Hij zelde o.a. dat de partijen zijn ontbonden doch haar vroegere leden dezelfde zijn gebleven. Die menschen. blijven zich tegen het nat.- socialisme verzetten, omdat zij het niet begrij- nen, daar gisteren voor de 8.A. de vacantle be gon. Van de S.A.-afdeelingen Hamburg, Des sau. Dusseldorf, Danzig enz. zijn trouwbetui gingen ontvangen. Over het algemeen wordt de terechtstelling van de opstandige leiders goed ontvangen, omdat men hierin het begin ziet van een zuivering van de S.A. van ongewensch- te elementen. Men is van oordeel, dat vooral Heines en Ernst misbruik maakten van hun snelle promotie bij de 8.A. Alle leiders van de S.A. van boven af tot den rang van Standartenfuhrer moeten tot nader order in hun kwartieren blijven. De lijfwacht van Ernst te Berlijn blijft in arrest, totdat hun zaak behandeld zal zijn. In verband met deze verklaring merkt de so- oiallstische „Populaire" hedenmorgen op, dat nu het „Front commun” zich aan het organlseeren te, het fascisme niet zal zegevieren. Maandag a.s. zal een groote anti-fascistische betooging der arbeiders gehouden worden. Op een te Lyon gehouden bijeenkomst van *t „Front Commun” heeft hun leider, Bergery, ’n zwarte schildering gegeven van den binnen- landsch-polltieken toestand in Frankrijk. Er heerscht een economische, politieke diplomatieke crisis. Ondanks alle offlcieele statistieken Is *t aan tal werkloozen nog ontstellend hoog. Frankrijk zoekt op het oogepblik *n nieuwen weg. Het heeft alle illusies opgegeven. Het fascis me, waarvoor men op het oogenbllk in Frank rijk opkomt, is niets anders dan een verkapt kapitalisme, dat zijn einde voelt naderen doch nog met vertwijfelden moed weerstand biedt. Daarbij komt dat de deviezenregeling ook ha de 5 Juni J.L angebrachte wijziging nog altijd betrekkelijk gunstig is voor Nederland. Terwijl voor nlet-Nederlandsche goederen be taling door de Duitsche Importeurs nog slechts te toegestaan tot een maximum van 10 pCt. van het hun destijds toegestane basis-hedrag hunner „Allgemeine Genehmlgung” in vrije valuto Voor de betaling van goederen van L Nederlandschen oorsprong waarbij ook de thuisreis te Jodphur te aangekomen. LONDEN, 30 Juni. (Reuter.) Volgens te Riga binnengekomen berichten te de Russisch. MENADO. 30 Juni. (Aneta.) De eerstvolgen de vergadering van den Gemeenteraad zal o.a. een voorstel behandelen tot penslonneering van den directeur der Gemeentewerken, den heer Waworoentoe, en een voorstel tot op wacht- geld-stelllng van den secretaris, den heer Storm. In diezelfde vergadering zal aan de orde ko men een voorstel tot ontslag wegens de beken de knoeierijen bij de Gemeentewerken van den magazijnmeester, den kassier en het hoofd der werkplaatsen. Tenslotte zal worden voorgesteld de functie van secretaris in handen te stellen van den burgemeester. h stoomboot „Gostorg”, welke onlangs in de Poolzee verdween, door het ijs verpletterd en ten onder gegaan als onlangs de „Tsjeljoes- klne". De bemanning, die 28 koppen telt, kon over het Us vluchten en bevindt zich thans op Nova Zembia. WTLHELMSHAFEN. 30 Juni (V. D.) Van daag is de pantserkruiser „C" onder groote be langstelling met goed gevolg van stapel ge- loopen. PARIJS, 30 Juni (V.D.) De gebroeders Ada- mowltsch, de beide Poolsch-Amerikaansche vliegers, die vanaf Harbour Grace een non- slopvlucht naar Warschau wilden maken, zijn in St. André in de nabijheid van Fiers wegens gebrek aan benzine gedaald te 15.20 uur. Een aantal oorlogsverminkten heeft te Parijs gisterenavond gedemonstreerd voor het Minis terie van Financiën tegen de verlaging der pensioenen. Een hunner werd ontvangen door den mi nister-president, die spoedig hulp beloofde. In -erband met de manoeuvres van het Mld- dellandsche Zee-eskader werden gisteren te Toulon met de burgerbevolking oefeningen ge houden in het beveiligen tegen luchtaanvallen. Honderden communisten trokken ten teeken van protest tegen dezen maatregel der auto riteiten door de straten. De politie dreef de betoogers evenwel uiteen en arresteerde een aantal hunner. ZIJ werden in het politiebureau opgesloten. Soir” bericht, dat men in den afgeloopen nacht verklaarde, dat Rjjkspresident von Hindenburg besloten was af te treden wegens de maatrege len tegen von Papen. Op aansporen van von E kroonprins zou von Hlndei ben met Hitler te confereeren, doch de kanse lier zou zijn antwoord hebben uitgesteld. pen. Daarom te de tegenstander van rechts ook veel tnoellijker te bestrijden dan die van links. De strijd van het Jodendom tegen het natio- naal-*oclalisme is zoo belangrijk, omdat het Derda Rijk den eischt stelt: Dultschland voor de Dpitschers. Daarom zetten de Joden alles Ten sjotte zelde spreker, Hitler het recht heeft het tempo le aan te geven. PARIJS. 30 Juni. Een vliegtuig, met drie personen aan boord, dat deelnam aan een ster- vlucht naar Boulogne, te op ongeveer 30 KJM. van deze stad van een hoogte van 400 M. neer gestort. De drie inzittenden, o.w. een vrouw, werden gedood. Hun namen zijn nog niet be kend. Een tweede vliegongeluk heeft zich voorgedaan op het vliegveld van Orly. Daar te de Instructeur van de Aeroclub met zijn machine neergestort. H(j werd gedood, terwijl een zijner leerlingen werd gewond. H. M. de Koningin heeft in verband met de ziekte van,. Z. K. H. Prins Hendrik haar verblijf in Zwitserland on derbroken en is naar de Residentie teruggekeerd. De aankomst van H. M. aan het Staatsspoor te Den Haag DOORN. 1 Juli (V.D.) De berichten uit Duftschland waren voor de bewoners van Huize Doorn een groote verrassing. Men had daar een dergelijke ontwikkeling van den toestand niet verwacht. Toen het bericht Zaterdagmiddag op Huize Doom werd medegedeeld, had men daar zélf uit Dultschland nog niets gehoord. Het Scbünk ook. dat er Zaterdagmiddag en Zater dagavond geen rechtstreeksche verbinding tus- scb >n Huize Doorn en Dultschland is geweest. fit laat in den nacht heeft men op Huize Doorn op de Duitsche radio-stations geluisterd, om op de hoogte te blijven van de jongste ge beurtenissen. Ook de ex-keizer was tot zeer laat op. v Het gerucht loopt, dat de ex-kroonprins in verband met de gebeurtenissen uit Dultschland is vertrokken. Tot Zondagmiddag was hiervan op Huize Doorn echter niets bekend. Hij was daar ook nog niet aangekomen. WEENEN, 1 Juli (Reuter) De Helmwehr- troepen in Opper-Oostenrijk hebben order ge kregen. zich in volle wapenrusting gereed te houden, voor het geval dat zij noodig mochten zijn om de Oostenrijkse!)Duitsche grant te verdedigen. ieder land, koloniale waren noodig en kan ae ■elf niet voortbrengen. Uit onze koloniën zul len de nazi’s ze allicht eerder willen betrekken dan uit die der andere landen, welke Duitsch- land zfjn eigen koloniën hebben ontnomen. Nog steeds ontvangt Hitler uit alle deelen van het rijk betuigingen van trouw. Zoo heeft de leider van den arbeidsdienst Hlerl de trouw van de arbeidsdienst-soldaten betuigd. Minister-president Goering heeft den leider van de 8. S„ politie-generaal Daluege, belast met de hervorming van de SA-groepen Berlijn, Brandenburg, Pommeren, Oostmark en Silezië. De minister van de Rijksweer. generaal von Blomberg, heeft de volgende dagorder tot de weermacht gericht: De leider heeft met militaire vastbeslotenheid en voorbeeldlgen .moed de muiters en verraders neergeslagen. De weennacht, als wapendrager van het geheele volk en ver van den blnnen- landsch-politleken strijd staande, zal hiervoor danken met toewijding en trouw. De door den Leider gevraagde goede verstandhouding tot de nieuwe SA. zal door de weermacht met vreugde worden onderhouden in het bewustzijn van ge meenschappelijke idealen. De alarmtoestand worgt overal opgeheven. De Berljjnsche correspondent van de „Paris De Minister van Oorlog, Maarschalk Pétaln, heeft getracht een betere methode te om princlpleele dienstweigeraars te behandelen. Den laatsten tijd is er een aantal gevallen van princlpleele dienstweigering voorgekomen, voor al onder de reservisten, die wanneer zij opge roepen werden voor herhalingsoefeningen, plotseling van meening waren, dat hun gewe ten hun verbood dienst te doen. Thans heeft Maarschalk Pétaln een wetsontwerp opgesteld, krachtens hetwelk het in de toekomst mogelijk zal zijn princlpleele dienstweigering krachtiger te onderdrukken. BRUSSEL, 38 Juni (Reuter). Te Luik wor den momenteel manoeuvres van gemotoriseerde troepen gehouden. Toen de troepen zich naar hun opstelllngsplaatsen begaven, hadden de Jeugdige socialisten antl-militairistsche spreu ken op de straten geschilderd. Het meest voor komende was: „Weg met den oorlog. Leve de revolute. Ook hielden zij spreekkoren langs den weg: Alen wil het volk klaar maken om de oorlogsidee te aanvaarden en als redeloos vee te worden geslacht. Soldaten, op vco.' het Socia lisme. Weg met het Kapitalisme’. Deze acteve propaganda schijnt evenwel wei nig indruk te maken op de troepen, want niet tegenstaande de dichte mist, weJm in den vroe gen ochtend boven de Maas-vallei hing, betroK- ken de manschappen snel de kazematten en loopgraafs tellingen. De kanonnen donderden en de mitrailleurs ratelden en aan hét slot van de oefening ver klaarden de scheidsrechters dat de aanval was af geslagen. Aanvallers en verdedigers, dooden en gewon den verzamelden zich vervolgens weer en defi leerden voor den Minister van Defensie, Devèz?, en de deelnemers aan het Internationaal Me disch Congres dat te Luik wordt gehouden. De manoeuvres hebben aangetoond, dat de verdedigingswerken op den rechter-Maasoever een sterke hindernis voor een aanval vormen terwijl bovendien is gebleken, dat aanvallende infanterie een sterkere ondersteuning van de- vlsie-artlllerle noodig heeft. De Minister ultte zijn tevredenheid over het moreel van den troep, terwijl het hem genoegen deed, zooveel reserve-offlcieren dienst te zien doen. ...f LONDEN, 30 Juni. (V. D.) Meer dan 200.000 menschen woonden vandaag de jaarlijksche vlootrevue van de Britsche luchtstrijdkrachten op het vliegveld „Hendon” in de nabijheid van Londen, bij. Helaas werden de demonstraties door een ernstig ongeluk onderbroken. Een bommenwerper, die een noodlanding wilde maken, stortte ter aarde en ging In vlam men op. De commandant, een zoon van den Lord- Mayor van Londen, kwam om het leven. De piloot kwam met lichte verwondingen vrij. goed, zich bij uitstek actief te toonen op de Duitsche markt. Dat is hun eigen belang, maar ook het belang van ons land, daar de Dultschers nog maar al te vaak het idee heb- ben, dat Indië eigenlijk veel te groot is voor zoo*n klein volkje en dat men daar best een stukje van aan Dultschland zou kunnen ge ven. LONDEN, 30 Juni (Reuter) Naar de di plomatieke correspondent van de „Daily Tele graph” meldt, zou de Japansche regeering de finitief besloten hebben op de vlootconferentie, welke waarschijnlijk het volgend jaar bijeen komt. gelijkheid op vlootgebied met Amerika en Engeland te elschen. Het te echter mogelfik. dat Japan voor enkele klassen van schepen beneden de sterkte voor Amerika zal blijven. Uit Washington: Het Ministerie van Oorlog heeft opnieuw opdracht gegeven voor bewa- penlngsdoelelnden, ten bedrage van 5K mll- lioen dollar. Het betreft de levering van 1M Martin-bommenwerpers en 280 Wright-vlleg- tuigmo toren. WASHINGTON, 30 Juni (Reuter). Het nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft uitvoer van wapens naar Cuba verboden, tenzij hiertoe een offlcieele vergunning van de Cu baansche regeering is verstrekt. Dit verbod beoogt het smokkelen van wapens naar de Cubaansche opstandelingen te verhin deren. De Cubaansche regeering had over deze smokkelarij bij het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd. Het uitvoerverbod is gebaseerd op een in het jaar 1932 genomen besluit, van het Congres waarbij de verkoop van oorlogs-materlaal aan de Latijnsch-Amerikaansche staten, waarin bur geroorlog heerscht, wordt verbeden. een reed.-Indische afdeellng ingericht, waar de producten van onze koloniën werden ten toon gesteld. Van Duitsche zijde bestond voor deze stands een enorme belangstelling. Deze expositie heeft reeds terstond commercieel nut kunnen afwerpen. Het is bekend geworden, dat eenlge der ex posanten (de koffie, de rubber en de spece rijen) Inderdaad tot zaken zijn gekomen en als uitvloeisel van hun pogen ertoe zijn over gegaan. in het gebied Keulen een vasten ver tegenwoordiger aan te stellen. Deze belang rijke relaties werden op de expositie aange knoopt. In zeer vele gevallen werden door za kenlieden adressen gevraagd en genoteerd van firma’s, zelfs niet aanwezig en wier pro ducten waren uitgestald, waarmede hj in briefwisseling zijn getreden. Nog na afloop der expositie komen voortdurend aanvragen bin nen om producten, die uitgestald waren en waarvan de aanvragers nu de adressen dar ie- veiranciers willen weten. En dat de handeterelaties tusschen Duitsch- land en ons Indië nog aanmerkelijk versterkt runnen worden, ligt ook voor de hand voor ieder die nadenkt. Dultschland heeft, evenals T'X n dit is ook van veel belang voor onze Nederlandsche importeurs. Op de Kölner Messe, in het voorjaar gehouden, was ook door enkele Nederlandsche maatschappijen een Ned.-Indische afdeellng ingericht. tijen eveneens hielden. Tot botsingen is T echter niet gekomen. De leider van „Feu du Croix”, kolonel de la Rocque, heeft, naar gemeld wordt, op een der vergaderingen verklaard, dat het beslissende uur voor den tegenaanval tegen de linksche partijen niet ver meer af is. Zijn troepen staan bereid, uitgerust met alle noodige materieele en geestelijke midde len. e y-w e Nazi’s 1 eisch om nog steeds niet bereikte .gelijkberechti ging” uitmaken, in hun banieren geschreven. Koloniën beteekmen voor hen een uitweg voor *t bevolklngsoveschot. werk voor honderddui zend werkloozen en vóór alles ’n symbolische uitbreiding van kun Derde Rijk, die de haken- krais-vlag ook over de zeeën zal doen wappe ren. Vandaar dat het „jubileum" van dit jaar gaarne wordt aangegrepen om den eisch *om een koloniaal rijk met vernieuwde kracht te doen hoeren. Heden Is reeds bij voorbaat aan gewezen air „Kdonlalgedenkttag” waarop de jtallooze vergaderingen en manifestaties, die overigens vele Zondagen van den plichtsge trouwen Nasi in beslag nemen bijzonder In het teeken van de kolonlsatie-gedachte zullen staan. Dien dag zal fci het Pressa-Haus te Keulen ook een „Dultadie Koloniale tentoonstelling” geopend worde», georganiseerd door <jen Reichakolonialbund”, die tot 2 September zal duren. Me< Duitsche grondigheid zal daar bet onderwerp „Koloniën" aan den volke aan schouwelijk worden voorgesteld. Dat toont reeds de indeellng der tentoonstelling in de volgende afdeelingen lo. de grondgedachten van den Duitschen eisch om kolonlfci; 2o. Koloniale economie en het moederland; 3o Geschiedenis der Duitsche koloniën, hun leger en marine; 4o. Volkenkunde van onze koloniën; 5o. Instellingen, scholen, ziekenhuizen en vrouwenarbeid in de koloniën; 6o. Koloniale hygiëne voor menach en dier; In de verschillende afdeelingen te plaats in- geruimd voor exposities van firma’s, die kolo niale waren verwerken of goederen voor de tropische gebieden produceeren. it Jaar fe het vijftig jaar geleden dat 1 Dultschland koloniën kreeg. Toen In de E tweede- helft der negentiende eeuw door ontdekkingsreizigers het zwarte werelddeel ont- sloten was, haastten de westersche mogendhe- E den zich deelen van het land, waarin men oneindige rijkdommen en mogelijkheden ver- K moedde, in bezit te nemen. Het was de tijd B van de expansie, van het imperialisme. Eerst nadat Engeland. Italië en Frankrijk F groote deelen van Afrika hadden geoccupeerd, f begon men in Dultschland het belang van I overzeesche gebieden te beseffen. Om alsnog eenlge gebieden van Afrika voor het Rijk te verwerven werd in 1884 te Berlijn door graaf Behr-Banaelln en dr. Karl. Peters de „Ge sellschaft für Deutsche Kolonisatlon” opgericht. t. I werden, ofschoon de maatschappij thans i Deutsch-Ostafrika Gesellschaft het bestuur zelf bleef uitoefenen. lp 1888 brak een opstand der in het land aanwezige Arabieren uit. waar tegen de maatschappij dt hulp van het Duit sche Rijk inriep. De rebellie werd toen bedwon gen en het. Rijk trok het bestuur der kolonie I' aan zich. Eveneens in 1844 werd door Duitsche koop lieden land aangekocht van negerhoofden in Kamerun dat dateelfde jaar nog door de zen ding van oorlogschepen voor de Duitsche Kroon verworven werd. Ook Togo en Zuid-West Afrika werden dateelfde jaar nog door Duitsch- land gekolonlseeri, en in den Stillen Oceaan werd in de volgeade jaren de zwart-wit-roode vlag geheschen o> een deel van Nieuw-Guinea en eenlge ellandesgroepen van Polyneslë. Het verlies van hun koloniën bij den vrede van Versailles hekben de Dultschers nooit kun nen verkroppen, te meer daar alle koloniën Volgens Reuter komen uit den chaos de volgende feiten naar voren: 1. de rijksweer blijft Hitler getrouw. 2. de speciale politie van Göring en de keurtroepen van de 8.S. waren de voornaam ste werktuigen van Hitler. 3. De loyaliteit van de S.A. In het algemeen is IwiJfeUchtlg. 4. een aantal leden van de regeering blijft Hitler getrouw. De verklaring, dat de muiters In contact wa ren met een buitenlandsche mogendheid, heeft de politie aanleiding gegeven te zoeken naar een persoon, die een groote rol heeft gespeeld in de separatistische beweging in het Rijnland. Niemand gelooft, dat von Schleicher gedood zou zijn tijdens een verzet tegen een arresta tie. Men is overtuigd, dat hij is doodgeschoten en dat zijn echtgenoote is gevallen bij een held haftige poging, om haar man te beschermen. Niettegenstaande de grachten schijnt het toch, dat August-Wilhelm, de vierde zoon van den ex-keizer en 8A-leider, niets te maken heeft met de revolutie. De correspondent besluit met de verklaring, dat Hitler, Goering en Goebbels volkomen meester zijn van den toestand, men verwacht geen tegenactie tegen hen. SJANGHAI. 30 Juni (Reuter) BIJ de nach telijke manoeuvre aan de kust van Korea zijn de Japansche torpedojagers „Tnazuma" en .JAlyuki” met elkaar in botsing gekomen. Tot dusver wordt melding gemaakt van vijf dooden en talrijke gewonden. Nadere bizonderheden ontbreken nog. De Minister van Marine te Tokio deelt In een communiqué mede, dat vier personen zijn gedood en vier gewond, terwijl twee worden ver mist, bij de botsing tusschen de torpedojagers „Mlyuki” en „Inazuma”. De botsing had plaats in dichten mist. De .JUlyukl" werd ernstig aan den achter steven beschadigd, terwijl de „Tnazuma" zware averij aan den voorsteven opliep. De schepen worden thans naar een haven ge- sleept. d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 3