Von Papen vraagt ontslag Von Blomberg prijst Hitler’s moedig ingrijpen I I 3 BELANGRIJKE KABINETS- ZITTING TE BERLIJN Het Catalaansche vraagstuk Het nieuws van heden Collecte verbod in Duitschland Ook Pietn naar Londen DE BAROMETER WOENSDAG 4 JULI 1934 represailles De kieswet gewijzigd Generaal von Blomberg Tot 31 October a.s. -Iet swastikateeken op de dienstpet Brand bij I. G. Farben Noodweer in Bulgarije De hittegolf in de V.S. Twaalf menschen verdronken Poolsche communisten in actie Korte berichten Een S.S.-man vermoord De Britsche handels marine INDISCHE POSTVLUCHTEN Snelle bommenwerpers in Amerika Pietri Brand in het Weensche Stadhui* Explosie bij Weenschen radio-omroep Ter bespreking der vlootkwestie. De koning van Joego-Slavië huldigt Barthou Rijksminister Schmitt met verlof Grondstoffennood in Duitfecjiland Communistische op stand in Chili DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Benoeming van een Regeerings- commissaris Een verklaring van minister Runciman Regeering vraagt geen volmacht, maar stelt de vertrouwens kwestie Een wet tot af weer van econo mische dwangmaatregelen uit het buitenland door Rebellen leveren gevecht van drie uur met de politie Pressie in Japan Ruslands bestellingen Dertig dood en Een order van Hitler? DE NIEVWERKERK IN HET DOK AWWllIlllli sal zend- 4. heeft het Berucht oplichter eindelijk gearresteerd. O O O O uit g. Adolf Hitler. staat Da Amerikaanse!» vllegtulg-lndustrte Binnenkort reanitaat verwacht van de Neder- landach—Dnitache transferbeepreklngen. ■enter meldt nH Londen: De Berijjnsche ear- respondent van Renter vernam van den stal meester van den ex-Kreonprina, dat desa nog De Nieuwer kerk wordt in het dok van de Maatschappij „de Scheld*" te V lis sin- gen van een nieuwen voorsteven voorzien. Ds vlag halDtolc en d« gordijnen geiloten op het polei» aan het Koordeinde te Den Haag derhalve thana voor de taak een nieuwe, nog snellere gevechtsmachine te bouwen. van vele van den BERLIJN, 3 Juli (DNB). Hitler bracht gister middag een uur lang door aan het ziekbed van rijksminister Schmitt, die Zaterdag een flauwte had. De minister is in zoover verbeterd, dat hy morgen een langdurig verlof voor het volkomen herstel van zijn gezondheid kan ingaan. hevige stofstorm vooraf, welke de stad In dui sternis hulde. Twee slachtoffers btJ een amokpartjj ia Tamiangsche (NJ.). In verband met het overlijden van haar vader, keert Prinses Jnliana vandaag in de Residentie terug. Uitbreiding van het aantal Diesel-electrische treinen. De Fransche minister Plétri sal Barthou Zon dag u naar Londen vergezellen, om de vieot- kwestie te bespreken. Communistische opstand in Chili. Rebellen le veren een gevecht van drie uur met de politie. Belangrijke zitting van ’t Duitache Rijkskabi- net. Hitler brengt rapport uit over de onder drukking van het complot. Von Blomberg dankt den Führer voor zijn optreden. Von Papen vraagt ontslag, na geweigerd te hebben aan de kabinetasitting deel te nemen. Tot heden heeft Hitler het ontslag niet aan vaard. Stand op Woensdag M aar VJBu 7M Vorige stand: 788 MADRID. 3 Juli. (Reuter). De regeering heeft afstand gedaan van haar voornemen om vol machten te vragen voor de oplossing van het Catalaansch vraagstuk. In plaats daarvan zal zij voor het parlement oe vertrouwenskwestie stellen, om zich daarna tijdens het reces van de Cortes met het vraag stuk bezig te houden. BERLIJN, 3 Juli. Rljkskanselier Adolf Hitler beeft de volgende order uitgevaardigd: De maatregelen tot bet onderdrukken van de revolte van Roehm zyn den len Juli 's nachts geëindigd. Wie, zich eigenmachtig, onverschil lig op welke gronden, als vervolg op deze acue aan een daad van geweld schuldig maakt, sal aan de Justitie worden overgeleverd. LONDEN, 3 Juli. (Reuter). Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat in het Zuiden van Chili een communistische opstand Is uitge broken. Duizenden communisten leverden een gevecht met de politie, dat drie uur duurde. Dinsdagmiddag zijn troepen naar het oproerig gebied gedirigeerd om de communistische be weging neer te slaan. Het betreft hier 360 documenten, waarvan het meerendeel door Napoleon eigenhandig la ge schreven of aan zijn secretaris gedicteerd. Het zijn brieven betreffende den veldtocht in Rus land, die zijn achtergelaten, na den brand van Moskou. en het burgeroorlog LONDEN. 3 Juli (V. D) De minister van Handel Runciman, heeft In het Lagerhuis een belangrijke verklaring afgelegd over de Brit sche handelsmarine en daarbij gezegd, dat de fundamenteele moeilijkheden, niet alleen van de Britsche scheepvaart, doch ook van de bul- tenlandsche. zijn de achteruitgang van den overzeezehen handel sedert 1939 en de opval lende toeneming der handelsmarine sedert den oorlog. De overzeesche handel Is sedert 1929 met een derde gedaald en was minder dan In 1913. Aan den anderen kant Is de tonnage der handelsmarine sedert 1914 met 50 pet. ver meerderd. De wilde vrachtvaart maakt ongeveer drie vierde uit van die In 1913, hoewel de vaste kos ten aanzienlijk zijn toegenomen. Terwijl de vrachten op de geregelde lijnen betrekkelijk hooper zijn door bet conferentie-systeem, varen Voorts verneemt Reuter, dat de offlcieele lijst van ge«xecuteerde personen, die 46 namen telt, in den loop van den avond gepubliceerd worden. KOWNO. 3 Juli. (Reuter). Dinsdagmiddag werd een aantal ruiten van het Duitache con sulaat te Kowno Ingeworpen. De twee daders konden door een aldaar dienstdoenden agent van politie terstond gearresteerd worden. Het zijn twee communisten, goede bekenden der po litie. De bewaking van het gezantschap was reeds uit voorzorg in den loop van den dag versterkt. De bliksem is geslagen in een groep toeristen, die den berg Aareskutan In Noord-Zweden wil den beklimmen, en die overvallen door een on weer een schuilplaats hadden gezocht. Een hunner, die op zjjn huwelijksreis was, werd op slag gedood, de negen anderen zijn ernstig ge wond. VILSECK. 3 Juli (D.N.B.) Te Kalksbreuth is een SB.-man door twee personen, die te voren met hem in een herberg een woorden wisseling hadden gehad, verraderlijk vermoord. De daders zijn gearresteerd. LONDEN. 3 Juli (Reuter). De Berl|jnsche correspondent van Reuter meldt: Von Papen ontving hedenmiddag uitnoodiging om deel te nemen aan de ka- btnetszittlng, toen deue reeds bijna 3 uur aan den gang was. Beleefd, doch vastbeslo ten vroeg de vice-kanselier aan Hitler hem te verontschuldigen. Tevergeefs trachtte de Rljkskanselier Von Papen te overtuigen en hem te doen terugkomen op zjjn besluit. Het onderhoud duurde een kwartier. Nader verneemt Reuter, dat Von Papen tijdens de kabinetasitting zijn ontalag aan bood, dat echter tot heden niet is aanvaard. PARIJS. 3 Juli. (Reuter) Tijdens een onder houd met een Fransch Journalist verklaarde ko ning Alexander van Joego-Slavié zich uiterst voldaah over het bezoek van Barthou Met Barthou aldus de koning -r heeft Frankrijk niet meer bet air, alsof bet zich verontacbul- LONDEN 3 Juli. (Reuter) De Amerikaanse he luchtmacht doet op het oogenbllk proefnemin gen, aldus meldt de ..Dally Herald", met een nieuwen bommenwerper van het type .Martin”, welke een snelheid behaalt van bijna 370 kilo meter per uur, wanneer hij geheel met bommen la geladen. Deze snelheid is hooger dan die der Amerikaan-^., gevechtsvliegtuigen, welke den bommenwerper tijdens de oefeningen niet kon den volgen. „In de Zondagbladen van Zondag stond, tus- schen de talrijke kolommen van sensationeel nieuws, een berichtje van drie regels, schrijft de NRC. dat voor de naaste ontwikkeling van den toestand in Duitschland haast nog gewich tiger kan ztfn. dan heel de luidruchtige rest. Dr. Puppe uit Dusseldorp is tot commissaris grondstoffen benoemd. Organisatie van voorraad, met haar onvermijdelijk gevolg van rantsoeneering of In ieder geval van bezuini ging, wordt dus voorbereid. Gebrek aan grond stoffen beteekent duurte en vermeerdering van werkloosheid of nog verdere verdunning van de loonen. De dreigende oeconomische nood is het ware gevaar. Het stoken van de 'leden waarvan men er nu zoo velen zonder vorm van proces heeft opgeruimd, was daarbij vergeleken slechts van secundair belang. Zonder de nade rende oeconomlsche crisis ware het machteloos geweest.” Het Rljkskabinet beeft voorts een wet goed gekeurd, waarbij het bosch- en jachtwezen overgaat op het Rijk. De Reichsforstmeister Voert In Jachtaangelegenheden” den titel •Jteichsjaegennelster”. De Reichsforstmeister wordt door den Rljkskanselier benoemd Tot SI October as. zijn openbare collectes verboden. De wet tot wijziging van de Muntwet schept de ▼oerwaarden voor de Inrichting van een Rijks munt en brengt de hiermede «amen hangende wijzigingen. De Pruisische minister-president, de generaal der Infanterie Hermann Goering is benoemd tot Reichsforstmeister. welke in jachtaangelegen- heden den titel „Relchsjaegermeister" voert. LUDWIGSHAFEN. 3 Juli (DNB). Gister avond laat is brand uitgebroken <b 1 O. Farben alhier. De oorzaak is onbekend. Een arbeider liep zulke ernstige kwetsuren op, dat hy later overleed. Het bedrijf moet eeni- gen tijd gedeeltelijk stilgelegd worden. vele schepen in ballast. De uitkomsten zijn voor de reeders fnuikend. De pogingen der Britsche regeering zijn in de eerste plaats gericht op een vergrootlng van den internationalen handel. De opleving van den wereldhandel kan'even wel langzaam gaan. Wat de wilde vaart betreft wilde de regeering. aldus Runciman. het Lagerhuis toestemming vragen voor vrachtschepen In de wilde vaart welke volgens de daarvoor bestaande voorwaar den werken, subsidie te mogen verleenen voor defensieve doeleinden en tot een bedrag van 3 mlllloen. LONDEN. 3 Juli. (VB.) Volgens den dlploma- tieken medewerker van de „Daily Telegraph” sal de bouw van oorlogsschepen voor bultenland- sche mogendheden bij de op het oogenbllk plaats vindende Engelsch-Amerlkaansche vloot bespre kingen groote aandacht krijgen. De medewerker wijst in dit verband op de Russische opdrach ten In Frankrijk geplaatst voor den bouw van kruisers en onderzeeërs. De „Daily Herald” meldt, dat de Engelsche minister-president MacDonald van zijn verblijf in Canada wellicht gebruik sal maken om een bezoek te brengen aan den Amerikaanse hen president Roosevelt. Een der belangrijkste on derwerpen van gesprek sou de vlootoonferentie «Dn. die het volgende jae- zal worden gehouden. Donderdagmorgen 5 Juli as. aal het K.L.M vliegtuig de „Kwartel” van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren O. M. H. Frijns. eersten bestuur der; Th. W. von Weyrother, 3den bestuurder; P. B. Blok, werktuigkundige en O. van Zadel hof. radio-telegrafist. De post voor dit toestel moet ulteriyk heden. Woensdagavond, te Amsterdam zijn. TOKIO. 3 Juli. (VB.) Omtrent het dreigende aftreden van de regeering-Salto verluidt in poli tieke kringen, dat dese demissie niet eens zoo zeer het gevolg zou zijn van de financieels schan dalen als wel van den aandrang, door leger en vloot uitgeoefend op het Instellen van een meer militaristische regeering. Verscheidene hooggeplaatste zee-officieren hebben een aan den chef van den genera len staf der marine gezonden memorandum getee- kend, waarin al) er of aandringen, dat liet ver drag van Washington sal worden opgezegd Zjj verklaren, dat de onafhankelijkheid der nationale verdediging moet worden verzekerd en dat een sterk nationaal kabinet moet worden gevormd. BERLUN, 3 Juli. In de heden gehou den zitting van het Rijkskabinet heeft Rljkskanselier Hitler uitvoerig rapport uitgebracht over het ontstaan van den hoogverraderljjken aanslag en het dem pen er van. De Rljkskanselier legde er den nadruk op, dat bliksemsnel hande len noodzakelijk was, omdat anders het gevaar bestond, dat duizenden men- schenlevens vernietigd zouden worden. Rijksminister von Blomberg dankte den Jeider” namens het kabinet en de weermacht voor zijn vastberaden mondig optreden, waardoor hij Duitache Volk voor den heeft gespaard. LONDEN 3 Juli. (Reuter) De nieuwe ge meenteraad van Londen, waarin naar men weet de Labourparty de meerderheid heeft, heeft be sloten den verjaardag van den wapenstilstand voortaan in de scholen te laten vieren als „Wa- penstilstands- en Vredesdag”. De Grieksche dokter Socrates Lagoudaky, die zich te Alexandrie heeft gevestigd, heeft zich laten besmetten met lepra om op zichzelf het verloop van de ziekte gade te slaan en het ge neesmiddel te zoeken. Nader meldt volgens Reuter Associated Press, dat duizend bewapende boeren, die door honger en koude uit hun armelijke hoeven verdreven waren, te hoop liepen en een aanval deden op de boeren die weigerden aan de opstandige be weging mee te doen. Van de laatsten werd een aantal gedood en in een rivier geworpen. In den strijd tegen de gendarmerie verloren on geveer 50 rebellen het leven. Versterkingen zijn onderweg naar het dorp Mulchan, dat het middelpunt van het opstan dig gebied Is. Onder de rebellen zijn vele In dianen. De leiders der beweging beschuldigen de regeering ervan haar beloften in het vraag stuk der kolonisatie niet nagekomen te zijn. HET OVERLIJDEN VAN Z. K. H. PRIN8 HENDRIK. ALGEMEENE DEELNEMING. WEENEN, 3 Juli (Reuter) Vermoedelijk door kwaadwilligheid van politieke tegenstan ders is op een binnenplaats van het Weensche Stadhuis, waar waardevolle tapijten liggen op geslagen. brand uitgebroken. Na een uur slaagde de brandweer erin, het vuur te blus- 8OFIA, 3 Juli (Reuter) Tengevolge zware onweders werden Maandagavond plaatsen In het Noord-Bulgaarsche district Nl- copol onder water gezet. In het dorp Musse- llewo werden talrijke huizen en stallen door den watervloed meegesleurd, waarby zeven per sonen om het leven kwamen. Ook uit andere plaatsen komen verontrustende berichten bin nen. T8t dusver telt men 13 dooderx o.w. 6 kinderen. Ook veel vee is verdronken. BERLIJN. 3 JuU. ’tD.N.B.). De wet op de openbare inzamelingen, welke heden door het Rijkskabinet werd goedgekeurd, verbiedt tot 31 October 1934 alle openbare inzamelingen van geld en goederen. Onder deze wet valt ook de verkoop van bepaalde voorwerpen, welker waar de In geen verhouding staat tot den er voor gevraagden prijs. Ook de openbare verkoop van entrée-kaarten voor feestelykheden en demon straties is tot 31 October 1934 verboden. Kerk collectes vallen bulten deze wet. Reeds verleende toestemmingen tot het hou den van openbare Inzamelingen koenen te ver vallen. Overtreding wordt gestraft met boete en ge vangenisstraf tot een maximum van 6 maan den. In de motlveerlng der wet wordt er voor- nameiyk op gewezen, dat er den laatsten tijd te veel gecollecteerd werd. J Voortj zjjn verschillende wetten afgehan deld. o. m. een wet tot toepassing van economische repressalllemaatregelen tegen over het buitenland in verband met de drei ging met dwangmaatregelen door het bui tenland in het goederen- en betalingsver keer tegenover Duitschland Ten einde der- geiyke dwangmaatregelen snel en krachtig het hoofd te kunnen bieden, verleent de heden goedgekeurde wet den bevoegden Ryksminlsters machtiging onverwyid de voor de afweer vereischte verordeningen te treffen. Hetzelfde beoogt de eveneens goedgekeur de wet tot machtiging van voorbygaanden aard douanewyziglngen In te voeren. Het Rljkskabinet heeft vervolgens een wet goedgekeurd in zake maatregelen van noodweer. Het eenlge artikel luidt: -D* ter demping van de hoog- en landsver- raderlljke aanvallen op 30 Juni en 1 en 2 JuU 1934 voltrokken maatregelen zyn als staats- noodweer rechtens.” Het Rljkskabinet heeft voorts een wet aan genomen In zake een wyzlglng van de wet tot verzekering van de eenheid van staat en par tij, volgens welke de chef van den staf der SA geen lid meer moet zijn der Ryksr^eering. Een wijziging der kieswet houdt in. dat een afgevaardigde zyn zetel verliest, wanneer hy uit de Rjjksdagfractie der N8DAP treedt of windt uitgesloten. De aanwijzing van den plaats vervanger geschiedt door den leider der Ryks- dagfractie, die daarby noch gebonden ia aan de grenzen der kieskringen noch aan de volg orde op de candidatenljjst. altijd in zjjn residentie te Potsdam verblijft. Geruchten als zoo de ex-kroonprins alt DulUch- land verbannen of naar Doorn gevloekt zjjn worden als belachelijk beschouwd. digt over zjjn kracht en grootheid. Omtrent zekere oorlogsgeruchten legde de koning deze formeele verklaring af: Ik ben ervan overtuigd, dat ondanks de netelige omstandigheden nie mand er ernstig aan denkt, opnieuw den oor- logsgeesel te ontketenen. De „Hamburger Nachrichten" verneemt Moskou, dat men by de restauratiewerken op het Kremlin een nis heeft gevonden, waarin brieven, dienstorders en militaire man&uvre- plannen van Napoleon zyn ontdekt. NEW YORK. 3 Juli. (Reuter). Een dertigtal personen, jvaarvan acht te New York en twin tig te St. Louis zyn tengevolge van de hitte golf. die de Vereenigde Staten reeds sedert veertien dagen teistert, om het leven gekomen. NEW-YORK, 4 Juli (Reuter) De vreese- lüke hittegolf, welke New-York sedert twee weken teiasterde. Is heden Onderbroken door een hevig onweder. dat gepaard ging met ge weldigen regenval. Aan het onweder ging een WEENEN, 3 Juli (VB.) Gisterennacht te gen half drie is in de jpslagplaatsen van den Weenschen radio-omroep (Ravag) een ecrasiet- bom ontploft, waarvan de uitwerking nog ver hoogd werd door het feit, dat een heele reeks der opgeslagen flesschen amonlak eveneens tot ontploffing kwam. De schade schynt buiten gewoon groot. Vermoedeljjk zyn verscheidene muren Ingestort, daar de brandweer zich ge dwongen zag de zoldering, die de vloer vormt van de zendrulmte, te stutten. Uit zekere ge reserveerde uitlatingen van offlcieele personen van de Ravag zou blijken, dat ook de ruimte vry aanzleniyk beschadigd Is. BERLIJN. 3 JuU. Rjjksminlster Frick de instructie aan de geüniformeerde rijksbe- ambten, om de landscocarde op de dienstpet te vervangen door het swastika-teeken. thans ook uitgestrekt tot de geüniformeerde landsbeamb- ten. Ook het geüniformeerde ryksweerpersoneel moet boven de rjjkscocarde op de dienstpet het swastika-teeken dragen, om de eenheid van nat.-soc. party en staat tot uiting te brengen. PARIJS, 3 JuU. (Reuter) De Fransche minu ter van. Marine, Plétri zal Barthou 8 JuU aa. op zUnWva naar Londen velfceaellen, waar hy zal deelnemen aan de voorbereidende vioot- bespreklngen. Op den terugweg zal hij de oorlogshaven Cherbourg bezoeken, om de Fransche vloot te Inspecteeren. Daarna begeeft hU zich naar de Noord-Afrlkaansche oorlogshaven Blaerte. Tegenover journalisten verklaarde minister Plétri, dat hy de vaste overtuiging had, by de Engelschen een goeden wil te zullen vinden De minister verklaarde voorts heel dankbaar te zijn, dat de Fransche Kamer het vlootbouw- programma voor 1934 had aangenomen. Frank- rjjk heeft dese oorlogsschepen noodlg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5