ERNSTIGE OPSTAND IN DE HOOFDSTAD De Jordaan in een Politie stond machteloos Él n Even zinloos als weerzinwekkend Bereden militaire politie moest te midder nacht de teruggeslagen politie te hulp komen De burgemeester waarschuwt ill 4h Toestand tot één cri tiek uur WINKELS GEPLUNDERD LAF LAAG MISDADIG n VRIJDAG 6 JULI 1934 i en verzet waren. Eén doode en vele gewonden Een der gewonden bexweken 0. Geen noemenswaard venei LM Ook in Amsterdam Oost Over de barricades Een goede raad Een raad aan edlen na achterwege. 689 De overval-auto’s waren den geheelen dag in de weer en bewezen goede diensten 3 Tumult in de Groote Witten burgerstraat Militaire politie gerequireerd twaalf 25 l” Laat in den avond was de Jordaan in handen der onruststokers, die er barricaden oprichtten De communistische opstokers spe len met het bloed en leven hunner medeburgers Met den „overval-auto” over de barricades De Burgemeester van Amsterdam, in aanmerking nemend, dat de laatste da gen door duistere elemen ten op onverantwoordelijke wijze daar ter stede onge regeldheden worden ver wekt, die krachtig optreden der politie noodig maken, doet een dringend beroep op de goedgezinde burgerij, zich niet te begeven naar plaatsen, waar de politie haar moeilijk werk in het belang van de openbare orde moet verrichten, opdat geen onschuld igen daarvan het slachtoffer worden en waarschuwt voorts een ieder zich voor lijfsgevaar te vrjj- XVervolg op pag. tl. In de hoofdstad is het gisterenavond op tal van plaatsen tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De Jordaan was het brandpunt van den opstand, waar de lantaarns werden gedoofd, straten opgebroken en barricades opgericht. De ambulance werd gealarmeerd en de ziekenhuizen kre gen order zich gereed te houden en alleen spoedgevallen te be handelen. Er werd in vele straten heftig geschoten. Eerst na het oprukken van de militairen bleef Feest met rumoer een ierlijM. te na MS. 'I LFti wy slechts sa I K. op ds UT» Ze de Naarmate de tijd verstrijkt neemt de span ning toe. Akelig stil en duister is het in de Jordaan. Af en toe hoort men geroep en gegil van vrouwen, dan klinken plotseling weer de schoten. Omstreeks half 13 is de boter en kaaszaak, 2e Goudsbloemdwarsstraat no. 7 overvallen en geplunderd. De politie van het bureau Kattenburger - gracht, die het tot ongeveer elf uur betrekke lijk rustig had, moest op genoemd tijdstip in touw komen, doordat in de Groote Wittenbur gerstraat een ruit van een winkel van Jamln werd Ingegooid. Verder moesten ook hier de straatlantaarns het ontgelden, terwijl op en kele plaatsen ook de straat werd opengebro ken. De agenten, die hier optraden, kregen spoedig versterking van eenlge collega'», die per motor met sijspan van het posthuis Zeeburger- Op noemenswaard verzet stuitte men niet. Slechts af en toe roffelde een salvo vuur door de nachtelijke stilte. Om kwart vóór een waren de gevaarlijke straten gepasseerd en gezuiverd. De ruiters verzamelden zich voor het posthuis aan de Westerstraat, waai- omstreeks half drie het bevel tot inrukken kwam. Wie, zooals wij, er getuige van was hoe zelfs vrouwen en kinderen meehielpen om de straten op te breken en barricaden te vormen, begrijpt hoe fel en verbitterd de actie is, welke thans in de Jordaan is ontketend en waarvan de gevol gen nog niet zijn te overzien. iden van de straat hln- nog brok en. In een Ufelten wij mm ml 5 spoedgevallen te behandelen. Mili taire politie werd naar de Jordaan opgecommandeerd. De macht waarover de politie beschikte, was onvoldoende om alle hoeken van straten en grachten te bezetten, zoodat telkens, wanneer de politie enkele straten vrijliet er ongeregeld heden volgden. Troepen opgeschoten jongens en ook ouderen, ■die van alle kanten waren komen opzetten, gooiden hier lantaarns in, braken bet plavei sel open en maakten zich gereed om de politie te bestoken. Van het bureau Llnnaeusstraat rukte onmiddellijk de overvalauto uit Met sabel en gummistok werden de bemamels ver jaagd. Tijdens en na dit optreden werd de politie, vermoedelijk vanaf de daken In de om geving. met steenen bestookt, gelukkig zonder dat iemand werd getroffen. Toen de rust eenl- germate was teruggekeerd, kwamen er berich ten binnen over wanordelijkheden in de Wa- genaarstraat en de Dapperstraat. Ook hier bleek het plaveisel op verschillende plaatsen te zijn opgebroken. Weer waren de sabel en de gummi stok de eenlge wapenen, waarmede de menigte ui teen gedreven werd; van vuurwapenen heeft men geen gebruik behoeven te maken. De inspecteurs houden een korte bespre king, waarna de auto met manschappen en het detachement te voet in de richting van de Boomstraat gaan. Hier staan we voor een groote barricade. Met de revolver in de vetst dringen de agenten en inspec teur» de straat Nn»en. Commando’s klin ken .ramen sluiten, of er zal worden ge schoten," het antwoord hierop Is een regen van steenen. Dan klinkt ar een salvo re volverschoten. Ramen worden dicht gewor- Een poging om de particuliere bank van Leening op de Lindengracht te plunderen ge lukte ten deele. Men had reeds de luiken ver wijderd. ruiten ingeslagen, maar de buit be stond nog psR uit enkele gramophoonolaten toen een uitval van de politie naar de Linden gracht de plunderaars terug joeg. Men wacht nog steeds de verdere komst van de militairen en marechaussee, die met hel men en karabijnen bij het hoofdbureau worden gereed gehouden. Op het bureau Raampoort wordt thans door politie en militaire autoriteiten overlegd wat te doen zal zijn. Omstreeks 13 uur begonnen de rebellen de Westerstraat bi] de Mamlxstraat open te bre ken, zoodat het er veel van krijgt, dat het bu reau Westerstraat zal geïsoleerd worden. In het deel van de Jordaan, dat in handen der massa is, wordt blijkbaar koortsachtig ge werkt om de straten in staat van verdediging te brengen. Geluiden als breken van bout, kletteren van steenen, af en toe geroep dringen uit de stilte door. Men wacht thans op het ingrijpen der mili tairen. Op het Nassaupleln is een betooger door een schot ernstig getroffen. Vanuit Kattenburg meldt men ons dat ook daar barricaden zijn opgericht. De spanning stijgt met het oogenblik. Bij half twaalf werd op de Noordermarkt een man door den O. G. D. opgenomen met schot wonden in hoofd en schouders. Op een tocht, welke een onzer door enkele straten der Jordaan maakte, was hij ooggetui ge van de ergerlijke baldadigheid, dat de lan taarns, die midden over de straat hangen, neergelaten en stukgeschopt werden. Dit ge schiedde onder applaus der uit de ramen han gende buurtbewoners. Reeds verleden week hebben we communisti sche agitatie geconstateerd toen de werkloozen werden opgeroepen door OBJ*, en communisten om te demonstreeren in de binnenstad. Thans is die agitatie feller opgelaaid maar., ze vond de politie gereed! Vrijdagnacht half twee. Voor het posthuis Westerstraat stonden de manschappen van de militaire-polltie en de politieruiters in lange rij naast hun paarden in afwachting op nieuwe instructies. In groepjes liepen de Inspecteurs en de luitenant rustig een sigaret te rooken, totdat per telefoon het bericht binnenkwam, dat detachementen van 30 man, onder bevel van Inspecteurs, de Jordaan te voet moesten door-kruisen. Wij sloten ons bij het detachement onder bevel van den hoofdinspecteur van politie den heer Voordewind aan. Ook andere groepen vertrokken, alle vergezeld van agenten met groote schijnwerpers en de motor^r!gS8RvQp de Noordermarkt was het geheel al moest men oppassen voor de electrtsche verlichting, die over gen en waaraan aan het ulteli stukken van lampen bevestigd der nissen van de Noorderkerk De politie heeft haar droeven maar onafwtfs- baren plicht gedaan. Zij moet den mlsdadlgen opstand breken. Zij moet de burgerij bescher men tegen de bloedige terreur van commu nistische geweldenaars. WU hebben zooveel vertrouwen in ons politie corps van hoog tot laag, dat wij op haar takt en cordaatheld rekenen. pen. In pamfletten roepen deze de herinnering wakker aan het paling oproer en wekken hun menschen op tot verzet. Ook thans weer concentreerde zich het verzet in den „kop’’ van den Jordaan, het complex van straten, dwarsstraten, gangen en sloppen, begrensd door Westerstraat, Prinsengracht, Brouwersgracht en Lijnbaansgracht. Maar één goeden raad aan allen: de nieuws gierigen moeten weg blijven. Het »Un zoo vaak juist de nieuwsgierigen die bet gelag betalen. We zagen hoe de politie werd bemoeilijkt Juist door de drommen nieuwsgierigen die eens kwamen kijken wat er te doen is. We zagen, dat menschen, ondanks de herhaalde sommatie der politie om de vensters te sluiten, toch rustig aan de vensters bleven staan of uit de vensters bleven hangen. Dit moet, dat mag niet. De tegenstand der demonstranten concen treerde zich later in den middag in de Gouds bloemstraat en omgeving. In deze straat begon men omstreeks half vijf met behulp van af braak uit een onbewoond huls een groote bar ricade on te werpen, bestaande uit t^eenen, puin en staketsels van latten, welke spoedig dwars over de straat tot twee meter boven het plaveisel reikte. Ook op de hoeken van de Tweede Gouds bloemdwarsstraat, Willemsstraat, Palmstraat en Palmdwarsstraat vlogen de stukken uit het pla veisel, tegels, klinkers enz. over den rijweg. Met lange stokken en steenworpen vermelde men tal van booglampen. Van den winkel van Jamln op den hoek van Goudsbloem en Goudsbloem dwarsstraat werden ruiten vernield en de étalage leeggehaald. Nadat om vier uur een troep demonstranten in de Hoogstraat verspreid was, waarbij twee politiepaarden gevallen zijn, omdat men rij wielen voor hun poolen wierp, kwam het even later tot een ernstige botsing op de Nieuw- markt. De demonstranten vluchtten tusschen de kramen door, nagezet door de bereden politie. Toen er uit de richting van den Zeedijk met steenen werd gegooid, loste de politie talrijke revolverschoten. Het marktpubliek vluchtte eveneens in verschillende richtingen. Het bleef ook hier nog lang rumoerig. Ook over het IJ zijn ongeregeldheden voor gevallen, waaraan met geweld van wapenen door de politie een einde is gemaakt. Voor de stempellokalen staan vier agenten en er mogen zich hier geen volksoploopjes voordoen. Wat weer bijzonder opvalt is, dat men de kopstuk ken van de communistische beweging nergens ziet, zij zitten liever veilig thuis. Men helpe de politie door onmlddellUk leder bevel op te volgen en ver te blijven van de plaatsen waar relletjes plaats vinden of Intusschen deed zich het merkwaardige voor, dat zich geruimen tijd ter plaatse geen politie vertoonde, waardoor de demonstranten vrij spel hadden. Pas om kwart over vijf reed de motor politie, de agenten met hun revolvers in de hand, naar de bedreigde punten. Opnieuw knal den schoten en naar alle zijden vluchtten de betoogers in wilde paniek uiteen. Na half zes verplaatste zich de agitatie In de richting van de Rozengracht en reeds klon ken de salvo’s op Egelantiers- en Prinsen gracht, terwijl verzetplegende groepen over de brug naar de Leliegracht werden opgejaagd. Het verzet dat zich Donderdagmiddag na drie uur in het Noordelijk deel van de Jordaan te Amsterdam met vernieuwde hevigheid open baarde. eischte op de Lindengracht al dadelijk vier gewonden. De salvo’s van de beide bere den agenten, die als eerste tegen de barricaden op de hoek van de Tweede Goudsbloemdwars straat ageerden, werden, toen de steenen kwa men aansuizen, omlaag gericht. Vier personen werden getroffen, waarvan twee ernstig. Eén kreeg den kogel in het hoofd en verkeert in zorgwekkenden toestand, de tweede werd in den buik getroffen, den derde ging het schot door een der onderbeenen, de verwondingen van den vierde zijn niet bekend. Alle slachtof fers werden door den G. G. D. naar het Wllhel- minagasthuis vervoerd. Langzaam ging het voorwaarts. Sommige straten schenen uitgestorven, elders werd nog gejouwd en gescholden uit veilige schuilhoeken en een enkele steen suisde van de daken. Dan knalden de schoten en nerveus joegen de l'cht- bundels zoekend langs de huizen. Ontzettend was de ravage .welke de patrouilles in dit deel der Jordaan aantroffen. Overal was het plavei sel opengebroken: klinkers, tegels, zelfs asphalt. Van huizen in aanbouw was allerhand materiaal gesloopt voor de ba-ricades. T antaams waren omgeworpen, boomen omgehakt, booglampen hingen vernield laag over de straat. Spookachtig klonk het hoefgetrappel in de verlaten straten, het felle licht flitst* op de sa- beis en helmen. Barricade na barricade werd ge passeerd, maar tegenstand bleef uit. De massa, 4 die voor enkele minuten nog de straten en grachten beheerschte, was verdwenen. Velen hielden zich schuil in huizen en sloppen, de meesten hadden de buurt verlaten. Drie doctoren van den O. G. D. zijn in der haast naar de Westerstraat vertrokken, een groote hoeveelheid verbandmateriaal met zich brengend. Een speciale telephoon houdt ver binding met den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst. De politie heeft zich uit alle deelen van het bedreigde complex teruggetrokken. Onder herhaalde molestaties van de zijde der verzetplegers keerden de agenten naar hun posthuizen terug. De massa had thans vrij spel in de stikdon kere Jordaanstraten en -grachten. Een winkel van Jamln in de Boomstraat werd geplunderd. Van in aanbouw zijnde huizen bracht men steenen naar de daken. Loodkabels werden over de straten gespan nen. Overal verrezen barricades. Een menigte van ongeveer 1000 man trok door de Jordaan de „Internationale” zingend Een automobilist werd op de Westerstraat met stee nen bekogeld. Zijn auto werd vernield. De man gewond. Met schoppen en voorhamers keerde men zich tegen de politie. Een der slachtoffers van de schietpartij, ‘s middags op de Lin dengracht, de 26-jarige G., die in het hoofd werd getroffen, is kort aankomst in het Wilhelmina- gasthuis overleden. Van typisch Jordaansche gemoedelijkheid was wel het feit, dat boven het brandpunt van de relletjes, in de Goudsbloemdwarsstraat. vlaggen uithingen over de straat. Hier was een huisje versierd, waar een echtpaar zijn gouden brui loft vierde, terwijl buiten over de opgebroken straat de schoten knalden. Of het pierement dien avond zou komen, was nog onzeker! Zoo scheen de anders zoo vreedzame Jordaan ook dezen middag weer in een oorlogsveld her schapen. Met groote verbittering stonden de betoogers tegenover de politie en in deze door werkloosheid geteisterde buurt konden zij daar bij rekenen op de vrijwel onverdeelde sympa thie van het publiek. Dat de politie In het dool hof van smalle straten en zijstraten een ver van benjjdenswaardlge taak had, laat zich begrijpen. Voortdurend moesten de patroullleerende agen ten zich met de revolver dekken tegen het ge vaar, dat hen van de daken der hulzen be dreigde. Zoolang het echter licht was bleef het rustig achter de kuiven en krullen der oude huizen, maar wat het nachtelijk duister bren gen zou.... Wanneer de Jordaan in verzet komt is het ernst I Het palingoproer speelde zich af in dezelfde straten en grachten als waar thans de scho ten knallen; de Elandsgracht was het middelpunt van de beruchte •ardappelrelletjes. Voor zoover de Jordaners niet Roomsch zijn behoo- Maar de breede massa des volks zal het toch naar haar eigenaardig „waarbij'* weten te schatten dat deze daden van revolutionnalr verzet juist zijn uitgelokt In deze uren, nu ons volk meeleeft met het leed van twee vrouwen, moeder en dochter.... ketend, misdadig hebben zij gespeeld met de levens van menschen uit de lagere klassen. Laf bleven de raddraaiers achter de schermen. Laag werden heethoofden er op uitgestuurd om de politie te overvallen, misdadig werd het bloed der burgerij aan een waan van agitatie tegen steunverlaging geofferd. Natuurlijk is van deze marxistische heeren niet te verwachten, dat zjj eerbied toonen voor den dood, nu een Koningskind en heur moeder in diepen rouw zijn gedompeld. Onze burgerij dient beveiligd en de misdadige elementen moeten weten, dat zij niet straffe loos een poging kunnen doen zich van de straat meester te maken. De brug over de Lijnbaansgracht vóór de Willemstraat bleek zóó deskundig „behandeld” de klauwen had men onwrikbaar vastgesla gen dat deze voorloopig geopend moest blijven. Zoolang de politie tilt de buurt bleef, was het levensgevaarlijk voor buitenstaanders om zich in hel stratencomplex te wagen. Ook ih de omgeving van het „strtfdtooneel" was het rumoerig. Hier stonden vooral de nieuwsgierigen, die in dezen moolen zomer avond in grooten getale waren opgekomen, om iets van de gebeurtenissen te zien of op te vangen. Op Prinsengracht, Rozengracht en Mamlxstraat was veel publiek op de been, waarin bij elk polltie-vertoon deining kwam. Daarop werd de militaire politie naar de Jordaan gedirigeerd, welke thans volkomen in staat van op stand werd geacht. Aan het bureau Raampoort rinkelt de tele foon, er heerschte een nerveuze stemming. De brigadier neemt het gesprek op. Inspecteur Ha- rebommee vraagt dringend om assistentie in de richting Lindengracht. Vijftien agenten wor den dadelijk door Inspecteur Visser uit de wachtkamer geroepen, sabel en revolvers wor den met spoed omgehangen en met den In specteur aan het hoofd gaan we op weg. Een tram van lijn 14 houden we aan, we persen ons op het voorbalcon en in snelle vaart gaat het in de richting Westerstraat. Het detache ment springt er af. Toegangen en brug tot deze straat staan zwart van volk. De inspec teur sommeert en als men niet spoedig uiteen gaat, komt de sabel in actie. In den looppas gaan are nu in de richting Lindengracht. Van uit zijstraten bekogelt men het detachement met steenen, doch we loopen door, daar er misschien op de Lindengracht andere man schappen in gevaar verkeeren. Als we er ko men, staat hier een groote polltle-auto. De straat is opgebroken. Omstreeks middernacht was de toestand in de Jordaan nog steeds zeer ernstig. Het gepeupel wist toen ook den toegang tot de Wester straat bjj de Marnixstraat te ver sperren, door de straat open breken. Intusschen had de burgemeester de Militaire Politie gerequireerd. Een afdeeling militaire politie was onderweg en het wachten was toen op deze versterking. Te ruim 1*2 uur begon de mili taire politie van de Rozengracht af in de richting van de Lijnbaans gracht de Jordaan schoon te vegen. De straten werden door schijnwer pers van de politieauto’s verlicht. In tal van straten ‘werd omstreeks half een heftig geschoten. onl In het schijnsel der lampen eenlge pei die zich trachtten te verschuilen, met de sabel verdreven en' door brigade achterna gezet. In de Noorderkerkstraat komen zeer langzaam vooruit. Het was er haast niet mogelijk te loopen. overal barricades. In de Willemstraat was het doodstil. Een enkele maal ontdekt men beweging op de daken en dadelijk worden In die richting schoten uit de revolvers gelost. Op de Lijnbaansgracht, Lindengracht en Palmgracht was het haast ondoenljjk verder te gaan. Hier had men de barricades versterkt met planken ep zelfs twee boomen omgehakt* De brug over de Lijnbaansgracht naar de Marnix- straat was nog steeds half geopend en aan de achterzijde bleken zich weer verdachte personen op te houden, wat uit een vloed van verwen- schlngen bleek. Opnieuw kna.len de revolvers. Hier en daar ontmoetten we andere patrouille*, dl» de zelfde ondervindingen opdeden als wij. Het aantal barricades was niet te schatten, evenmin als het aantal vernielde lantaarns, le gen half drie waren we aan bet posthuis terug. Hier en daar scheen het toch niet pluis te zijn, want de motor-brigade moest er weer op uit. Wjj vernemen nog dat een zestigtal horloges van uit de vitrine van de particuliere beleenlngs- bank aan de Lindengracht gestolen zijn. Zoo zagen de relletjesmakers kans de bascule- bruggen over de Brouwersgracht vóór de Wil lemstraat en de Palmgracht op te halen, even als de brug over de Lijnbaansgracht vóór de Willemstraat. Bovendien verrees in de Willemstraat reusachtige barricade, waartoe alles, wat men aan steenen, latten en allerlei materiaal kon aandragen, werd gebezigd. Rondom deze straat was het verzet het he vigst. Charges van de politie met getrokken revolvers, het patrouilleeren der motorbrigade en overvalauto’s hadden slechts resultaat, zoo lang men een bepaalde straat bestreek. Dan vluchtten de belhamels naar alle zijden weg, velen per flets, om verderop, waar de politie Juist was gepasseerd, het oude spel te her halen. Omstreeks negen uur slaagde de politie er in om achter sterke afzetting twee der opge haalde bruggen neer te laten. De rust, die na Zes' uur geleidelijk in de Jordaan weerkeerde, werd door de politie benut om met assistentie van den dienst der bestra tingen het grootste deel der opgeworpen ver sperringen weg te ruimen. Tusschen zeven en acht uur keerden de agee- rende massa’s van alle kanten naar hun opera- tie-terrein terug, gevolgd door duizenden nieuws gierigen. Laf, laag en misdadig* Met deze woorden moeten de afkeurens- waardige en betreurenswaardige communisti sche relletjes in de hoofdstad, die in opzet en aard wezenlijke opstandige beroeringen sijn, worden gebrandmerkt. De chef van het bureau Llnnaeusstraat, hoofdinspecteur E. J. C. Staal, die In de avond uren opnieuw zijn hoofdkwartier had betrokken in het posthuis aan den Zeeburgerdjjk, ter handhaving van de orde in de Indische buurt, waar de revolutlonnalre elementen Woensdag avond den boel danig op stelten hebben gezet, heeft het Donderdagavond, wat dit stadsdeel betreft, heel wat gemakkelijker gehad. De be woners hielden zich merkwaardig kalm en ge hoopt werd reeds, dat er van het geheele Oos- telijk front geen nieuws te melden zou zijn; toen te ongeveer kwart over tien het tumult plotseling losbrak in de Louis Bothastraat bi) het Afrikanerplein en op het Krugerplein en omgeving. zich hierachter verscholen heeft. Terwijl eenlge agenten de barricade opruimen, hou den andere met de revolvers de ramen in het visier. We worden uitgenoodigd met den politie-auto mee te rijden. Herhaaldelijk kletteren de stee nen op het dak van den wagen. Met een flink vaartje wordt barricade na barricade door den zwaren wagen vernield. Doch nauwelijks zijn we de straat uit, of we zien groepen mannen en vrouwen nieuwe barricades oprichten. En zoo gaat het uren achtereen door. Kort na twaalf uur rukten *n af deeling van 25 man militaire politie uitgerust met helm en karabijn en ongeveer twintig politieruiters, on der bevel van luitenant Nannenma. hoofdinspecteur C. Blanken en in specteur van Gellicuni vanaf de Ro zengracht tirailleursgewijs door de Jordaanstraten op. Vooruit reed een afdeeling motorbrigade en trok een aantal agenten te voet, om de versperringen weg te ruimen. Politie auto's volgden en richtten hun schijnwerpers op gevels en daken. Omstreeks half I 1 was de toe stand in het Noordelijk deel van^de Jordaan zoo ernstig, dat tot speciale maatregelen werd besloten. De heer Heyermans, directeur van den G. G. D. was in het bureau Westerstraat aanwezig en requireer- de alle beschikbare ambulance- auto's naar de Westerstraat. De ziekenhuizen kregen order alleen Al deze vernielingen werden aan gericht, terwijl op nog geen honderd meter afstand werklui van den dienst der bestratingen inderhaast opgeroepen, bezig waren het opge broken wegdek van de Linden gracht te herstellen! Intusschen ,ls de opruiing en het aanzetten tot weerspannigheid zoowel bjj de stempelloka len en elders als demonstratie tegen de verla ging van den steun even zinloos als weerzin wekkend. Onschuldige politieagenten, menschen uit den breeden kring van ons volk, die hun voor- beeldlgen plicht doen, worden In een hinder laag belaagd. De straat wordt opgebroken, schietpartijen worden geprovoceerd waarbij het bloed van kinderen en onschuldlgen menschen, vloeit. Mede-menschen, het leven van plichts getrouwen, het geluk van volksgezinnen, alles wordt roekeloos in de waagschaal gesteld voor iets waaraan deze menschen part noch deel hebben.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5