De Tribune in 4 Militair verlof ingetrokken Instelling van het Verkeersfonds Moordaanslag Verschillende garnizoenen zijn gecon signeerd om op eerste bevel naar bedreigde streken te vertrekken Huiszoeking bij de O.S.P. in Onrust verschillende plaatsen DE HOOFDSTAD RUSTIG Wat kost het? MILITAIRE VERLOVEN INGETROKKEN - J MAANDAG 9 JULI 1934 De eerste boringen voor den Maastunnel te Rotterdam. Talrijke arrestaties Agitatie in het land Militairen teruggetrokken Relletje» op verscheidene plaatsen Zaterdag twee gewonden Nieuwe onlusten op Wittenburg Te zeven uur alles rustig Relletjes te IJmuiden-Oost Te Rotterdam t n- Verzegelde persen •I| la I Jongeman te Oisterwyk levens gevaarlyk gewond s.— Te Schiedam Huiszoeking naar wapens Veel militair vertoon maakt blijk baar diepen indruk op de onruststokers V R. teerd. Waarorp beslaglegging geschiedde De nieuwe „Tribune” in be slag genomen In Den Haag 'Opruiende pamfletten in beslag genomen Die troost is dan tenminste meegenomen! Amateur te Breda hoort geheime zender sF getreden In de «oo. NT de orde handhaven. 2 50 rfc 5.— 25 13.50 56 90.— 130.— 30.— 90 30.— 250 kilogram, ƒ8 per 100 40 100^- 10.— 1 ■•V- d* 72.— ng en niiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiigiHiiiiiiiiiiitiiiiiiiiimitiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii sh m De avond, die eenige verkoeling bracht na den warmen dag, heeft al klinkt het para doxaal de gemoederen van de bevolking op Wittenburg weer zoodanig verhit, dat de politie met de vuurwapenen heeft moeten optreden. Te ruim kwart over zeven moest een troep onruststokers uit elkaar gehaald worden, welke bezig was met het opbreken van de straat. Ook werden er eenige belhamels gesignaleerd, die in De Zaterdag is in de gemeente Velven. vooral te Umuiden-Oost vrij rumoerig verloopen. Nadat des morgens de steunultkeerlngen In het stemlokaal te IJmuiden-Oost normaal ver loopen waren, ontstond om 12 uur eenlg rumoer 9. Onder het eigen gewicht wordt verstaan het gewicht van het volledig uitgeruste rijtuig. Polanenstraat over de i r*. te 1- in te 5- r- r- t. el Zondagmiddag voer in de stadsgrachten een kano genaamd .Stalin", deze verspreidde op ruiende lectuur. De politieheeft de boot echter niet kunnen vinden. Een aantal colporteurs met de nieuwe „Tri bune" is aangehouden. of motor, door tuintjes en naar alle kanten een goed heenko- In verband met de onlusten te Amsterdam is het Regiment Wielrijders te Den Bosch In de kazerne geconsigneerd- In verband met de onlusten zijn alle troepen te Venlo, namelijk het tweede en zeventiende regiment infanterie, geconsigneerd. ZU staan paraat om bij den eersten oproep naar Am sterdam te vertrekken. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage) Zaterdagmiddag heeft de Officier van Justi tie een huiszoeking gehouden in het gebouw van de O. 8. P. aan de Reguliersgracht. Een en ander staat in verband met de ernstige on lusten van de laatste dagen. In bet gebouw ztJn verschillende bescheiden in beslag genomen. Een groot aantal rechercheurs van de Centrale recherche nam aan de huiszoeking deel. '1 e- □- u- u ver- voor- 64 De balans van de Zaterdag in de hoofdstad door schoten uit revolvers of karabijnen getroffenen, wijst in de richting van terugkeerende orde. anto naar het hoofdbureau overgebracht. In afwachting van de komst van den eigenaar rijn politiemannen in de woning achterge bleven. Zondagavond zeven uur kon het rapport over den toestand in de verschillende stadsdee- len worden samengevat in de woorden: „Alles rustig". den nagaan, nog ongeveer zeven en twintig personen in het ziekenhuis liggen. Van enkele hunner is de toe stand nog ernstig. Tal van patiënten zjjn bovendien in de gasthuizen behandeld zonder dat zij opgenomen behoefden te worden. Het aantal arrestaties is vry aanzienlek; het meerendeel der ge arresteerden zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Een bejaarde vrouw, die Vrijdagavond tydena de relletjes te Schiedam een klap met een gummistok had gekregen, is Zaterdagnacht tengevolge van een hartverlamming overleden. Zondagavond heeft de Centrale Recherche onder bevel van inspecteur Rocher een huiszoe king gedaan in een woning aan de Egelantlers- gracht. Een militaire auto vol politie-soldaten reed voor. De omgeving was door agenten afge zet. Wapens werden er echter niet gevonden. Het „Overval-commando" rukte nog eenige keeren uit naar de Borgerstraat en Witten kade, daar er groepen demonstranten gemald werden. Deze konden dadelijk worden verspreid. 10— dan 80 en niet meer dan 120 kilo Naar wfj uit zeer betrouwbare bron vernemen, zfjn in verband met de onlusten te Amsterdam en eventueel elders te verwachten relletjes door de militaire overheid maatregelen genomen om, zoo noodig, direct de beschikking te hebben over de troepen in het garnizoen te Utrecht. Zooals wij in een gedeelte onzer vorige op laag meldden, zijn ook de troepen in Breda geconsigneerd en de verloven ingetrokken. 1 De Jordaan had zelfs het gewone aanzien van alle Zaterdagavonden De winkels waren open, de markt op de Lindengracht vond door gang. Huismoeders deden haar Inkoopen. Voor de geopende vensters en op de stoepen van hun hulzen zaten de menschen en genoten van den heerlijken zomeravond. Alleen de patroullleerende militairen en agen ten en de restanten der opgeworpen barrica den herinnerden aan het bloedig gebeuren der laatste dagen en nachten. en beroering op het Velserdulnpleln en in de Kalvers traat Een aantal heetgebakerde jongelui begonnen op den hoek van Kalvevrstraat en Lumeystraat de straatklinkers uit te breken. Tojn vond de politie het oogenblik gekomen, krachtdadig op te treden, en met de blanke sabel werden eenige charges uitgevoerd. Toch bleef het den geheelen dag ongewoon bedrijvig in den omtrek van het Velserduln pleln. zelfs tegen twaalf uur was nog een groote volksmenigte op het Velserdulnpleln verzameld. In verband met het nachtelijk uur maande de politie aan het plein te ontruimen. Een kastelein, die op het trottoir vóór zjjn café een luchtje zat te scheppen, voldeed niet aan de sommatie van twee veldwachters om zjjn woning binnen te gaan en werd derhalve naar den politiepost gebracht. Hierdoor ontstond zóóveel beroering onder de menigte, dat de politie zich genoodzaakt achtte wederom een charge uit te voeren, waarbij ze zelf van de vuurwapens gebruik maakte. Een circa 20-jarige Jongeman Z. genaamd, werd door een revolverkogel aan het kuitbeen getroffen. Ook in de omliggende straten weerklonken gedurende den nacht revolverschoten van de po- Te Oisterwyk ts de 23-jarige C. 8-, die van de kermis naar huls ging, vlak bij zijn ouder lijk huls, door een persoon aangevallen en met een mes in de zijde geetoken. Het mes drong zoo diep door, dat de lever werd geraakt. Door bet vele bloedverlies raakte het slachtoffer bewuste loos. In levensgevaarlijken toestand is fdj naar het Ziekenhuis te Tilburg overgebradht. Men vreest voor zijn leven. De gebroeders F. en J. E. zjjn als verdacht van dezen aanslag geanes- In een onderhoud met mr. J. A. van Thiel, Officier van Justitie, betreffende de huiszoeking bjj ..De Tribune", verklaarde deze, dat de inval is geschied naar aanlei ding van opruiende en ophitsende stukken in dat blad. Toen de inval geschiedde, was juist de oplaag voor Zaterdag afgedrukt. Deze oplaag is geheel in beslag genomen, alsmede een groot aantal ander* stukken. Ook zijn de vitale deelen van de persen, waarop de courant gedrukt wordt, uit de machines genomen. Ten slotte 1* een wacht van de militaire politie voor het gebouw geplaatst. Niemand mag naar binnen, als gevolg van de be slaglegging. niet meer dan tien personen per zitplaats meer dan tien en niet meer dan twintig personen benevens fi per zitplaats boven tien; meer dan twintig en niet meer dan dertig personen benevens 3.50 per zitplaats boven twintig meer dan dertig en niet meer dan veertig personen benevens ƒ4 per zitplaats boven dertig; meer dan veertig personen benevens ƒ450 per zitplaats boven veer tig. d. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen, niet vallende onder de omschrlj- van de letters b en c, Indien het gewicht bedraagt niet meer dan Zaterdagavond waren de inwoners van Krom menie door middel van pamfletten de straat op geroepen om te betoogen tegen steunverlaging. Een groote menigte verzamelde zich in de Hoofdstraat. Toen aan het bevel van doorloopen geen gevolg werd gegeven, trad de politie streng op, waarbij rake klappen vielen. Drie personen werden gearresteerd van wie er twee weer spoe dig werden vrijgelaten. Nog langen tijd bleef het rumoerig op straat. Een gedeelte straat is opge broken. terwijl eenige lantaarns het moesten ontgelden. De hoofdstad is, met haar militaire bezetting van honderden manschappen, bestaande uit soldaten, marechaussee, militaire politie, huza ren, grenadiers en jagers, met haar actief dienst doende burgerwachten, haar eigen groote po litiekorps en gansche uitrusting van oorlogs materiaal binnen haar grenzen, den eersten och tend van de nieuwe week ingegaan met een tem peratuur van 70 graden In de schaduw. Op Kattenburg werden Zondagavond twee agenten door een man lastig gevallen, dadelijk begon men vane andere zijde met steenen t gooien. Een der politiemannen trok zijn revol ver en loste verschillende schoten. Een vrouw van middelbaren leeftijd werd getroffen en naar het Blnnen-gasthuis vervoerd. Daar de toestand plotseling weer dreigend geworden was. liet hoofdinspecteur M. Keyzer de mariniers, die in de kazerne waren, wederom oproepen. De Groote Wittenburgerstraat werd geheel afgesloten, om dat men had waargenomen, dat aan het einde der straat een nieuwe groote barricade was opge richt. Er moest nog eenige keeren door de sol daten en politie worden opgetreden. Ofschoon van de meeste „fronten" rust gemeld werd, kon helaas nog niet gezegd worden, dat de orde zich blijvend in Amsterdam gevestigd had. Zoo was het aan de overzijde van het IJ weder om de Bloemenbuurt met haar groote complexen van bijna geheel door werkloozen bewoonde ge- meentewoningen, dat zich symptonen van nieuw verzet tegen het gezag voordeden. Te negen uur werden in de Hortensiastraat en in de Sneeuw balstraat de in de nachtelijke uren door het ge- meentepersoneel gedichte straten opnieuw op-/ gebroken en hadden de daar patroullleerende agenten en militaire manschappen enkele malen een bombardement met steenen te verduren. Het verscherpte toezicht in deze wijken gepaard gaande met het verbod van open ramen en sa menscholingen, voorkwam echter dat er ernstige incidenten plaats vonden. De ongeregeldheden hebben tot nu toe aan zes personen het leven gekost, terwijl, voor zoover wjj kon- Ook te Rotterdam is het Zaterdag In scheldene stadsgedeelten onrustig geweest, al bij de stempellokalen. De relletjes hadden eenzelfde karakter at* in het begin te Amsterdam, echter niet in een dusdanigen omvang. De politie moest door schieten en charges Zaterdagavond kreeg de politie van het bu reau Stadhouderskade een waarschuwing dat op verdachte wijze twee groote pakken in een woning aan de J. v. d. Heydestraat werden binnen gedragen. Dadelijk werden rechercheurs er op uit gezonden. Men vond er duizenden exemplaren opruiende pamfletten uitgaande van de O. 8. P. Een en ander Is in beslag ge nomen en met politle-auto’s naar het Hoofd bureau vervoerd. In de Bloemenbuurt van Amsterdam-Noord bleven vooral in de omgeving van Hazelaar- straat en Sneeuwbalstraat een aantal oproe rige elementen actief door het opbreken van het plaveisel op tal van punten. Bil een win kelier in de Hortensiastraat werd een win kelruit ingesmeten. Zooals steeds in deze buurt het geval is, zochten de onruststokers bij het hooren van een politieauto straatjes men. meer dan 6000 kilogram I benevens 15 voor elke 100 kilogram boven 6000 kilogram 3. De belasting voor een motorrijtuig op twee wielen wordt verhoogd: a. indien het motorrijtuig is ingericht voor het vervoer van meer dan één persoon met f b. indien door middel van dat motor rijtuig een rjj- of voertuig of zijspan wordt voortbewogen met la den nacht van Zondag op Maandag omstreeks drie aar heeft Inspecteur Viseer met manschappen van het bureau Raam poort een Inval gedaan in een woning aan de Van Lennepstraat op de tweed* etage. Deze etage was onverhuurd, doch nen trof er aan drie schrijfmachines en een duplica tor, waarmede per uur 16.606 exemplaren vermenigvuldigd konden worden. Een groot aantal nummers van de „Tribune" in klein formaat waarmede des middag* «p clande stiene wijze gevent waa, ken men in b**lag nemen. Ook vond men er een groot aantal opruiende plamfletten, gericht aan het po- litie-peraoneel. AUea werd met een poUtie- In de omgeving van de Veenkade en de Hem- sterhuisstraat te »s Gravenhage was 1 Vrijdag avond nogal onrustig. Eenige troepjes demon streerden. waarbij rich al spoedig veel nieuws gierigen voegden. Men trachtte een optocht te formeeren, doch do politie belette deze pogin gen. Drie jongens werden daarbij aangehouden, reep wegens verboden colportage, wegens be- leedlglng van politie en wegens het niet opvol gen van bevelen. Met den sterken arm werd de menigte verspreid, waarbij de motorpolitie as- slstentie verleende. lantaarnpalen waren geklommen om de straat bij voorbaat van verlichting te versteken. Bij de charges, welke door de agenten ondernomen werden, werd van de revolvers gebruik gemaakt, met het noodlottige gevolg dat, zooals wij reeds meldden, een vrouw door een schot in den buik werd getroffen. Zij is naar het Binnen gasthuis vervoerd. 11 tie. Des middags om half 12 is men begonnen de vrijwillige burgenracht te mobiliseeren. Niet minder dan 165 manschappen hebben dienst gedaan tot Zondagmorgen 9 uur toe, ver deeld over 9 wachtposten, in de belangrijkste ge bouwen In de gemeente. Een detachement van 60 man bleef voor uit rukken gereed in het hoofdkwartier. In verband met de relletjes te ’s Gravenhage wordt van politiezijde het volgende medege deeld: De politie heeft op de Veenkade aangehou den en naar het r bureau Prinsestraat gebracht eei 20-Jarigen loopknecht, die eenige agenten uitschold voor moordenaars. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Onder verzet is een 43-jarige vrouw gearres teerd die zich niet wilde verwijderen uit een volksoploop op bevel van de politie en een agent in den vinger en een anderen agent in den arm gebeten had. Ook tegen haar werd proces-verbaal opgemaakt. Voorts is door een tweetal agenten in de Veenkadelaan een schot gelost in de lucht, teneinde het daar saamgeschoolde publiek, dat een dreigende houding tegen de politie aan nam en met steenen dreigde te gooien, uiteen te drijven. Van verwondingen is niets gebleken. Zaterdagavond is het in de binnenstad te Rotterdam zeer rumoerig geweest. De relletjes begonnen op de Veemarkt en de zijstraten en verplaatsten zich later op den avond naar den Goudschen Singel en omgeving. De politie is den geheelen avond met een groote macht aan het chargeeren. In de Breedestraat namen die ongeregeldheden een zeer ernst igen om vang aan. De straat werd opengebroken en de lan taarns werden uitgegooid. Vanaf de daken werd de politie bekogeld met steenen. De politie heeft In deze straat revolverscho ten gelost. Bil de charges werd met de blanke sabel geslagen. Eenige personen werden ge wond. Op den Goudschesingel ontstond onder de bezoekers, die zich tusschen de marktkraampjes bevonden, groote onrust. Om elf uur duurden de relletjes nog voort. Omtrent hetgeen rich by den inval in het ge bouw van „De Tribune" heeft afgespeeld, kan nog bet volgende worden gemeld: Het geheele grachtgedeelte op den Amstel werd zoo scherp afgeaet, dat niemand mocht passeeren en zelfs de Journalisten niet werden doorgelaten dan na persoonlyk verlof van den Officier. De officier van justitie deelde mede, dat het in het voornemen ligt de pers In beslag te ne men. Afgezien van alle nog te nemen maatre gelen werd de pers verzegeld en onklaar ge maakt. Mr. 8. de Jong, die als advocaat van .J3e Tribune” toelating verzocht, werd afgewezen. benevens ƒ14 voor elke 100 kilogram .boven 5000 kilogram; Spaamdammerbuurt bleef de politie met dubbele posten patroullleeren. terwijl het ondergrondsche reservoir met afsluiters van de gemeente-waterleidingen aan het Nassaupleln nder militaire bewaking bleef. Ook uit de Jordaan had het militair gezag zich teruggetrokken en was de straatdienst aan de politie overgelaten. Tot ’s middags vier uur heeft de Genees kundige Dienst geen enkele maal behoeven uit te rukken. Aan de overzijde van eht Y is het Zondag nog even rumoerig geweest, doch de politie wist door spoedig en streng optreden ernstige gevallen te voorkomen. De hoofdinspecteur van politie de heer J. van Slobbe nam dadelijk afdoende maat regelen, zoodat het na twaalf uur rustig is ge bleven. In de Polanenstraat hebben communisten doeken over de straten gespannen, deze zyn door militairen verwijderd. Van de order van den Burgemeester dat er niet meer gesommeerd zon worden, doch in geval van daadwerkelijk verzet osunlddei- Ujk zou worden geschoten, blijkt over het al gemeen een goede preventieve werking uit te gaan. sieve rubberband, een massieve rubberband minder elastisch dan een cushionband en een cushionband minder elastisch dan een lucht band geacht te zyn. omen wjj terug op de vraag, die den Nederlander, In casu den door mo torische kracht voortbewogen Slj- men, het meest Interesseert, de vraag n.m., wat het koeten zal, dan kunnen wij die niet beter beantwoorden dan door nog eens over te nemen het tarief, zooals dat is op genomen in het nieuwe art. 3 van de met een langen naam herdoopte Wegenbelas tingwet. Wie in de eigenaardige taal van dit arti kel zijn eigen wagen ontdekt heeft en ge schrokken is van het bedrag, dat hij voor taan zal moeten opbrengen het tarief stijgt naarmate het vehikel meer vergt van de wegen moge zich troosten met de gedachte, dat de Regeering op aandrang van de Kamer en de betrokkenen conces- cies gedaan heeft, welke door een verkeers- expert als Ir. Bongaerts als „zeer belang rijk” werden gequaliflceerd. De voornaam ste daaronder was, dat de Regeering In de wet vastlegde, dat in geen geval minder aan het wegennet zal worden ten koste gelegd dan het geval was in het laatste jaar van het oude Wegenfonds. Door de formulee- ring, daarbij gevolgd, Is het zelfs mogelijk, ja, door de uitbreiding van het motorisch verkeer waarschijnlijk, dat dit bedrag ge stadig stijgen zal. Voegt men daarbij, dat men thans met een gulden ook op het ge bied van wegenbouw belangrijk meer kan aanvangen dan eenige jaren geleden, dan Is de conclusie, dat degene, die motorrij tuigenbelasting betaalt, ook In de toekomst blijft In de voor een belastingbetaler we gens haar zeldzaamheid aantrekkelijke po sitie, dat hij dagelijks langs den weg de vruchten ziet van de penningen, welke hij afdroeg aan Vadertje Staat. S In verband met het weder opleven van het verzet heeft het bureau Kattenburg weer ver sterking gekregen van dertig 'mariniers. Ih de overige sta<tadeelen was het Zondag avond te half tien nakr omstandigheden rustig, alleen In de Klnkerstraat moest de politie eenige charges uitvoeren tegen groepen onrust stokers, die daar het plaveisel trachtten op te breken. 3. De belasting voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen wordt, Indien door middel van dat motorrijtuig een rij- of voertuig dat al dan niet zelfstandig als zoodanig kan worden ge bezigd (aanhangwagen en oplegger) anders dan langs spoorstaven wordt voortbewogen, ver hoogd met het bedrag dat voor dien aanhang wagen of oplegger verschuldigd zou zyn. In dien hy als een motorrijtuig op meer dan drie wielen werd aangemerkt. 4. De belasting voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen wordt, Indien door middel van dat motorrijtuig meer dan één rij- of voertuig wordt voortbewogen voor elk dier rij- of voer tuigen overeenkomstig nummer 3 verhoogd. 5. De genoemde bedragen gelden voor rij- en voertuigen, waarvan de wielen voorzien zyn van luchtbanden. Die bedragen worden ver hoogd indien de wielen van het rij- of voer tuig zyn voorzien van cushlonbanden met der tig procent, van massieve rubberbanden met zestig procent en van metalen banden met hon derd procent. 6. Indien niet alle wielen van een rij- of voertuig voorzien zyn van banden van dezelfde soort, geldt de minst elastische van de gebruik te banden als maatstaf voor de berekening van de verschuldigde belasting. 7. Onze Minister van Waterstaat bepaalt wat onderscheldeniyk onder luchtbanden, cusblon- banden en massieve rubberbanden wordt ver staan. Voor de toepassing van dit artikel wordt oen metalen hand mindpr ellUStiSCU CUUl Cf?D IBM* Het bericht werd gedurende een half uur rijf 6 zesmaal herhaald en gaf den Indruk dat het op een gramafoonplaat was opgeno men. De radlo-amateur heeft van zyn bevin dingen mededeellng gedaan aan de Bredasche politie die rich met de Centrale Recherche te Amsterdam in verbinding heeft gesteld. De ze beeft contact gezocht met P.T.T. teneinde licht in deze zaak te brengen. Omtrent het bericht, dat een radlo-amateur te Breda heeft opgevangen, vernemen wij na der, dat ambtenaren van P.T.T. hebben kun nen nagaan, dat dit bericht afkomstig moet rijn geweest van een clandestlenen zender, welke zich In de buurt van genoemde gemeente moest bevinden. De zender beschikte over een zeer zwakke energie Het vermoeden heeft bestaan, dat in het ge bouw van het dagblad J3e Tribune" te Am sterdam een zender opgesteld Is geweest. Be paalde onderdeelen die daar gevonden zyn wezen aanvankelyk In deze richting. Uit het nadere onderzoek is echter gebleken, dat hier van geen sprake was en dat de onderdeelen afkomstig waren van een groot ontvangtoe stel. Naar wy vernemen, heeft een radlo-ama teur te Breda een bericht opgevangen, dat be ginnend* met de woorden „Hier Rood Am sterdam" mededeellngen Inhield over de on geregeldheden in de hoofdstad. Vanuit het Westeiyk stadsdeel bleven in de morgenuren alarmeerend* berichten uit en ook in Oost kon de toestand naar omstandigheden rustig genoemd worden. Op de Eilanden heeft zich een incident voorgedaan, doordat op de Kat ten burgergracht, bijna vlak voor het politiebur. op ’n paar patrouilleerenden marinier vanuit *n auto is geschoten, gelukkig zonder dat hy daar- by is geraakt. Daar Juist op dit oogenblik een kerk uitging durfde de marinier uit vrees dat hy een of meer onschuldigen zou raken, niet terug te schieten. Alles ging zoo spoedig in zyn werk dat het num mer van den auto niet meer kon worden opge nomen. Te twaalf uur werd op de Eilanden het patrouilleeren door militairen gestaakt. Ook in de Jordaan zyn in de morgenuren geen ongere geldheden van emstlgen aard voorgevallen. Het verdere verloop van den Zondag ken merkte zich wat den middag betreft, door rust en orde in vrijwel alle stadsdeelen. Er is uiteraard een ontspanning in den algemee- nen toestand ingetreden, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat van het parouilleeren door militairen in de straten grootendeels kon wor den afgezien. Niettemin blyft het militair apparaat zich gereed houden om by de minste verandering in ongunstigen zin weer op het appèl te zyn. ring eigen 1000 kilogram, per 100 kilogram eigen gewicht doch ten minste meer dan 1000 doch niet meer dan 3000 kilogram benevens 10 voor elke 100 kilogram bo ven 1000 kilogram; meer dan 2000 doch niet meer dan 3000 kilogram benevens 11 voor elke 100 kilogram bo ven 2000 kilogram; meer dan 3000 doch niet meer dan 4000 300.— benevens 13 voor elke 100 kilogram bo ven 3000 kilogram; meer dan 4000 doch niet meer dan 5000 kilogram 430. Zaterdagmiddag hebben justitie en politie onder leiding wan mr. dr. J. A. van Thiel een inval gedaan in de drukkerij en de redactie- bureaux van het communistisch dag blad „De Tribune”, gevestigd Am stel 85 te Amsterdam. Niemand was hier op bedacht en plotseling stond een aantsd „Overval-auto’z” met talrijke agenten en de man schappen der geheele Centrale Re cherche voor het gebouw. De toe gangen tot het gebouw werden be zet en 28 man van het personeeel, die nog aanwezig waren, mochten het gebouw niet meer verlaten^ terwijl ook niemand meer tot bet gebouw werd toegelaten. De officier van Justitie was ver gezeld van de substituut-officieren van justitie mr. L. de Blecourt en mr. A. L. F. van Dullemen, den commissaris van de Centrale Re cherche, den beer IJzendjjk en de inspecteurs, de heeren Posthuma en Rtanmeling. De omgeving van het gebouw werd door agenten in uniform af gezet zoodat niemand kon passee ren. De twee bestelauto’s van het dagblad, die voor bet gebouw stonden, mochten niet naar de ga rage terugkeeren. De geheele Amsterdamscbe stads-editie werd door de autoritei ten in beslag genomen, waarna monteur* de drukpersen demon teerden zoodat bet onmogelijk is, de krant nog af te drukken. Kranten en drukpero-onderdeelen werden m politie-vrachtwagens geladen en naar het Paleis van Justitie over gebracht. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage) De inbeslagneming was heel spoedig onder de irbeidersbevolking door middel van communis tische koeriers, die op motorfietsen op en neer reden, bekend. Voor zoover zulks niet absoluut verelscht wordt, mag geen enkel militair de kazerne, waar zyn troep is gehuisvest, verlaten en moe ten de gehuwde onderofficieren en alle officie ren, voor zoover niet voor dienst in de kazerne aanwezig, te allen tyde in hun woning bereik baar zyn. zy hebben dus geen bewegingsvrij heid. Deze maatregelen zyn in werking Zaterdagmorgen te vier uur. Voor de R. K. *n protestantache militairen werden Zondagmorgen In de kazernes gods- dlenst-oefenlngen gehouden om hen aldus In de gelegenheid te stellen, hun godsdienstplich ten te vervullen. benevens ƒ13 voor elke 1Q0 kilogram boven 4000 kilogram; meer dan 5000 doch niet meer dan 9000 kilogram 550.— 10. Voor de toepassing van lid 1, letter a (laatste onder-alinea), b, c en d en van lid 3 worden hoeveelheden van 50 kilogram en daar beneden verwaarloosd en hoeveelheden boven 50 kilogram tot beneden 100 kilogram voor 100 kilogram gerekend. Artikel 3 luidt: De belasting bedraagt voor een rol jaar: a. voor een motorrijtuig op twee of drie wielen: Indien het eigen gewicht bedraagt: niet meer dan 60 kilogram meer gram meer dan 130 en niet meer dan 350 kilo gram meer dan kilogram, doch ten minst* b. voor n motorrijtuig op meer dan drie wielen en Ingericht voor personenvervoer en wel bet vervoer van niet meer dan zes personen, den bestuurder daaronder niet begrepen, per 100 kilogram eigen gewicht doch ten minste e. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen en ingericht voor personen vervoer en wel het vervoer van meer dan zes personen, den bestuurder daar onder niet begrepen, per 100 kilogram eigen gewicht en daarboven. Indien het rijtuig 1* inge- riebt voor bet vervoer van;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5