Centraliseering crisisbeleid PALMOLIVE ZEEP Ziekenfondsen Schandaalgeruchten in Indië Nood der tijden De onlusten in de hoofdstad De moord te Waspik REGEERING ANTWOORDT DEBUUT VAN MINISTER STEENBERGHE 2 VOOR 25 CENT DE BOM OP DE „ZEVEN PROVINCIËN’’ VRIJDAG 13 JULI 1934 TWEEDE KAMER I Belasting kan verhoogd Revolutionnair verzet Minister Steenberghe Ministerieel schrijven Positie landarbeiders Knoeieryen Tien jaar geëischt Audiëntie V oedselschaar schte Geen concreet geval Zn het regentschap Banjoemas STAKING DREIGT Onder de landarbeiders te Tholen Strenge controle aan de grens Geen staking bij de Heemaf Coördinatie van de drie groote takken van het nationale bedrjjfeleven De opruiende taal van „De Tri bune” bevordert het ont staan ervan Tegemoet homing door de ge meentebesturen in de premiebetaling In een dringend gesteld adres smeekt het R.K. Werklieden verbond om verzachting der steunbeperkingen Voorloopig geen loonsverlaging Strooppot-zaak Minister Deckers heeft nadere in lichtingen gevraagd aan den Indischen vlootcom- mandant Verdachte heeft zijn slachtoffer met voorbedachten rade om hals gebracht Goede maatregel aan de kantoren Monsters lucifers aanwezig Een goed begin „Men kan van de regeering niet verwachten, dat zij geloof hecht aan verdachtmakin gen, waarvoor elke grond ontbreekt” 13 I 4 De heer Duys, die wederom de schandalen bl) D*l de handel ea het bedrijfsleven be trokken sullen worden ia de uitvoering van Het RK. Werkliedenverbond in Nederland heeft aan den raad van ministers een adres ge richt naar aanleiding van de laatste wijzigingen, die zijn aangebracht in de gemeentelijke steun regelingen op aandrang der regeering. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Donder dag audiëntie verleenen. De Kamer keurde tot dot nog goed het aan gaan van Indische eonversieleenlngen. Het in dese vraag gestelde heeft Blijk baar betrekking op een aanvulling van de wet van 1S55, daar vereenlgingen. «trfjdig met de openbare orde, als in die wet be doeld. verboden zijn. Het vraagstuk, ef het wenseheiijk Is die wet aan te vullen, heeft de aandacht der Regeering. Naar we vernemen, dreigt thans een staking onder de ongeveer duizend landarbeiders op het eiland Tholen, daar de organlsatlebesturen tot nu toe nog geen collectief contract met de land bouwers hebben kunnen afsluiten. Dut er in bet enorme apparaat van Econo mische Zaken en op bet enorme terrein, waarop de crisiswetgeving werkt, knoeierijen voorkomen, grilde de bewindsman allerminst ontkennen. Doch hij Is voornemens, daartegen zoo streng moge- lljk te waken en hij is ten allen tijde bereid, klachten in ontvangst te nemen op een wijze, die waarborgt, dat de klagers (zooals mr. Wes terman beweerd had. dat thans gebeurt) daar van geen nadeel zouden ondervinden in hun verder bestaan. Het rapport van de commlssie- Beumer was nog niet uitgebracht. Daarover zweeg de minister dus terecht. Ik neem hierbij aan, dat tevens een rege ling met de Fondsen wordt getroffen, zoodat de lasten van de verzekering worden verdeeld over de gemeente, de verzekerden en de fond sen. Van eventueele besluiten der gemeentebestu ren in bovenbedoelden zin wordt mededeellng aan mijn Departement verzocht. Op de vraag of de Minister in het bijzonder zou willen mededeelen, of op grond vin het voorgevallene een verbod van de Communis tische Part!) Holland in overweging zal worden genomen, antwoordt Minister Colljn bet vol gende; De beer van Dis, die In Kerstiaanschen trant voor het hergeven van de vrijheid aan het boerenbedrijf gepleit had, kreeg tot be scheid, dat de mogelijkheid, om te leven, welke de crisiswetgeving voor de boeren schept, hun boven de onbeperkte vrijheid gaan moet. De communistische leider zal dus «tjn plei dooi, om zijn partij ’rij te pleiten van schuld aan dese onlusten (waartoe zijn partijblad no- tabene dagelijks opstookte), nog wat moeten uitstellen. Want dat asm dese woelige gebeur tenissen alsnog een bespreking in de Kamer sal worden gewijd, staat vast. Vatten wij de voornaamste punten uit *S mi nisters redevoering samen, dan komen we van zelf tot een resumé van wat het dozijn sprekers aUpo te berde bracht. De werklooze arbeider ziet, aldus adressan ten. door de aangebrachte wijzigingen de be langen van zijn gezin dermate benadeeld, dat hij aan vertwijfeling ten prooi is, niet wetend, hoe hU zichzelf en zijn gezin zal voeden en kleeden en van onderdak voorzien, kortom het allernoodzakelijkste zal verschaffen. Om ons tot de hoogste klasse te bepalen: de steungrondslag voor man en vrouw is daar teruggebracht tot 13 voor „uitgetrokkenen", tot 11 voor „dubbel-ultgetrokkenen”, wat be- teekent. dat voor tienduizenden na betaling der huishuur en enkele andere noodzakelijke con tributies. per week overblijft voor voeding, klee- ding en dekking een bedrag van pijn, 6.50. Het meerendeel der gesteunden zal immers dubbel- uitgetrokken zijn en heeft bij de huidige situatie in het bedrijfsleven geen gelegenheid meer om „uitgetrokkene" te worden. PRIJS VERLAGING En door de nieuwe bepaling, volgens welke slechts 3/3 wordt vergoed van het bedrag aan huishuur boven ƒ3.50 per week, is het zeker, dat tengevolge vaq de hooge huishuren, ook langs dezen weg nog een gedeelte van het reeds veel te geringe wee^-Inkomen verdwijnt. Wanneer de ontzettende vermindering der in komsten. die in den loop der laatste jaren heeft plaats gehad, werd gecompenseerd door daling van de prijzen der levensmiddelen, die in bet begin der crisis werd In het vooruitzicht ge steld. dan zou de ontevredenheid niet zoo groot zijn, maar van de voorspellingen daaromtrent is niet veel terecht gekomen, waarom de last dubbel zwaar is. In verband met den regen van klachten uit de arbeidersbeweging over de gevolgen van de steunverlaging heeft bet bestuur van het RK. Werkliedenverbond zich tot de bevoegde instan ties gewend om over deze kwestie besprekingen te voeren. Wat de positie van de landarbeiders betreft herinnerde minister Steenberghe aan de be schikking van 37 Juni JX, waarbij de werk gevers in den landbouw ten opzichte der ar beiders allerlei verplichtingen terzake van er kenning der organisaties, aanvaarding van arbi trage en nakoming van collectieve contracten kregen opgelegd. Daaraan kon de bewindsman in antwoord aan oa den heer Loerakker toevoe gen, dat tevens al getracht wordt, ook het over leg met de organisaties der landarbeiders, waar aan veel ontbreekt, van den kant der werk gevers beter te doen functlonneeren. zich aan het eind van den middag te zetten aan de behandeling van de contingenteeringen van veekoeken en lucifers, welke werden goedge keurd. doch niet dan nadat een levendig en vermakelijk debat had plaats gehad tusschen eenerzjjds den bjj contingenteeringen altijd zeer hulverlgen vrljzlnnig-democraat SCHILTHUIS en de ook ietwat sceptische boeren afgevaar digden VAN VOORST TOT VOORST, VAN DEN HEUVEL en VERVOORN en anderzijds dr KORTENHORST. Maakte deze het bij de vee koeken zijn partUgenoot-minister erg gemakke- HJk, bij de lucifers werd die taak op verdienste lijke wijze en ook weer tegenover den heer Schilthuis vervuld door den katholieken afge vaardigde VAN DE PUTT, die zelfs allerlei mon sters in den waren zinl van buitenlandsche lucifers had meegebracht. Sterk is, dat de bui tenlanders eenvoudig den Nederlandschen naam misbruiken. Er is een Japansch merk „Neer- landia”. En de Russen verkoopen lucifers onder den naamJJorus Rijkers"! «Naar aanleiding der ernstige beoehuMi. gingen. onlangs geult over het optreden van hoogere ambtenaren en van den Direc teur van het Persbureau Aneta, heeft de Procureur-Generaal zich op de hoogte ge steld van al hetgeen dienaangaande zoowel in de pen als bjj geruchte Is naar voren gebracht. Ondanks dit ondersoek en «Un uitgesproken wenschen. dat leder die ter zake Inlichtingen kan verstrekken, daartoe ook sal overgaan .is tot dusverre geen er kei concreet gegeven aangetroffen dat het hier bedoelde gemis aan integriteit beves tigt. Voor de regeering bestond ten deae geen aanleiding een andere dan een af wachtende houding aan te nemen. Men kan van haar niet verwachten of eiachen dat sjj, sooals maar al te velen in den laatst verloopen tijd hebben gedaan, geloof hecht aan verdenking en rordachtmekin^ waarvoor elke grond ontbreekt." Een directeur-generaal van den landbouw zal de minister zeer waarschijnlijk aanstellen. Hij ultte evenwel zjjn verbazing over de dagbladen, die met hun berichten over de aanstaande be noeming van een bepaald persoon de groote moeilijkheid van een niet zoo maar in drie weken te verwezenlijken keuze zeer hadden onderschat. Den heer v. Voorst tot Voorst antwoordde mi nister Steenberghe, dat overwogen wordt, het euvel van de twee soorten prijzen voor varkens uit de wereld te helpen, den heer van Rappard deelde hjj mede, dat eveneens in studie is het verleenen van een garantie aan diegenen, die. vrijwillig, grasland in bouwland omzetten en dat een invoerbeperking van Belgische kuikens op komst is, den heer Loerakker kon hij niet toe geven, dat de centralisatie van den steun aan de teelt van allerlei siergewassen in de sler- teeltcentrale geen goede maatregel wezen zou. omdat juist de deskundigen uit de verschillen de kringen daartoe geadviseerd hebben. Na diverse conferenties tusschen de directie van de Heemaf te Hengelo en vertegenwoordi gers der drie metaalbewerkersocganisstiee is ten slotte overeenstemming bereikt. Naar wij vernemen hebben de organisaties een schrijven ontvangen van de directie der N. V. Heemaf, dat deze de aangekondlgde loonsver laging heeft ingetrokken, echter met de mette- deellng, dat de verlaging dit jaar toch aal moeten worden ingevoerd. Maandag 16 Juli sal dus niet tot staking worden overgegaan. moest genoegen nemen met 's ministers ver klaring, dat de veertien dagen van zijn bewind hem nog allerminst aanleiding hadden gegeven, om het vernietigend oordeel van den sociaal- democratischen afgevaardigde te deelen. maar dat hl) met Ijver kennis zou nemen van al wat hem in dit verband sou worden meegedeeld En ook mr. Ooeeling tenslotte, die een knap speechje gewijd had aan de z.1. hier en daar twijfelachtige juridische verdiensten van de Landbouwcrisiswet, kreeg naast de toezegging, dat voortaan het departement van Justitie steevast de f arm ulee ringen toetsen zal en naast de ver klaring. dat de strafbaarstelling van poging tot overtreding door Financiën op prijs wordt ge steld. omdat het «en hulpmiddel is bij den strijd tegen de smokkelarij, ook ten aanzien van de weinig fraaie cumulatie van crislstuchtrecht- spraak en gewone strafrechtspraak een weder woord, hetwelk bewees, dat de minister ook op speclflek-Juridlsch terrein zijn mannetje staat. BATAVIA, 13 Juli (Aneta). Het „Bat. Nieuws blad" acht deze verklaring afdoende voor wat betreft de beteekenls van den kletspraat over *n „Indische Stavlsky” enz. Het blad vraagt zich alleen maar af waarom men twee maanden op sulk een verklaring moest wachten. TJILATJAP. 13 JuH (Aneta) In het re gentschap Banjoemas, In de onderdlstricten Mandlradja, Poerworedjo, Soesoekan, Kobasen en Kombarang, heerscht voedselschaarschte. Door het Blnenlandsch Bestuur wordt twee maal per week rijst gedistribueerd. De padl- aanplant In DJatllawang In het regentschap Poerwokerto ter grootte van 8000 bouws, alwaar de opbrengst afhankelijk Is van den regen, le verde grootendeels een mls-oogst op. Tot dusverre Is geen druppel regen gevallen, niettegenstaande in de plaatsen Poerwokerto en TJllatjap eenlge regenbuien voorkwamen. Eveneens heeft een groote mls-oogst plaats gevonden in het Krojasche in het regentschap TJllatjap. In gezinnen met kinderen is, zoolang de kinderen klein zjjn, de toestand iets beter, doordat per kind een toeslag wordt gegeven van E35, maar wanneer de kinderen wat grooter worden en vooral wanneer ze ge komen zijn op den leeftijd, waarop ze aan voeding meer noodig hebben dan een vol wassene, aan kleedlng enz. ongeveer het zelfde als een volwassene, dan wordt de situatie onhoudbaar. De van 1933 dateerende «Btrooppot"- aangelegenheld, die Jarenlang de rechter lijke colleges en ook de Tweede Kamer heeft bezig gehouden, heeft ook thans baar einde nog niet kunnen vinden. De wijziging van de Landbouwcrisiu- wet, welke naast kleinere herzienin gen de aanvullingen brengt, welke noodig zijn wegens het om redenen van centralisatie in de uitvoering der crisiswetgeving intrekken van de Tarwewet 1931, de Crisis-Zuiveiwet 1932 en de Crisisvarkenawet bracht het debuut van Mr. STE-EN- BERGHE als opvolger van Minister Verschuur. Geruchten worden verspreid, dat Belgische communisten naar Holland zouden komen om hun oproerige vrienden boven den Moerdijk to steunen en hun van papieren propaganda te voorzien. In verband daarmede is gelast, dat de grens- kantoren Oolrle en Baarle-Nassau dag en nacht geopend sullen zijn en er strenge controle aal worden toegepast. Memorie van Antwoord gesegd. Minister Steenberghe wil hier, aoo noodig, vrij ver gaan. Want hij beschouwt het, aoo zeide htj, als sgn taak, de drie groote takken van het nationale bedrijfsleven, industrie, handel en landbouw, zooveel mogeiljk te coördlneeren. De Minister van Sociale Zaken heeft het vol gende schrijven gericht tot de gemeentebestu ren Inzake de Ziekenfondsen: Van de zijde van verschillende gemeentebe sturen zoowel als van den kant der Vakcen trales is mij medegedeeld, dat werklooze ar beiders, die lid van een ziekenfonds zijn, dik wijls niet meer in staat zjjn, de contributie voor dat fonds te betalen en zich genoopt zien, seer tot hun leetdwezen, voor het lidmaatschap van hun fonds te bedanken. Onderscheiden Gemeentebesturen achten t van groot belang, dat bedoelde arbeiders hun lidmaatschap blijven behouden, mede omdat do kasten van geneeskundige behandeling enz. anders voortaan geheel Ui. laste van de ge meenten sullen komen. Voor de gemeentekas kan dit een niet gering nadeel beteekenen. De arbeiders stellen eveneens prijs op behoud van hun lidmaatschap, omdat zij gaarne on der behandeling wenschen te blijven van hun fondsarts. Ik erken bovendien de groote beteekenls van het feit, dat een belangrijk aantal arbeiders zich voor geneeskundige behandeling enz. heeft verzekerd. Bevordering van de instandhou ding van het ziekenfondswezen acht ik een groot sociaal belang. gemeentebesturen zijn vastgesteld. Het spreekt dus vanzelf, dat gesteunden in gemeenten, wel ke In minder goede financieele situatie ver keerden of welker besturen wegens gebrek aan sociaal gevoel, uiterst schriel sjjn geweest, daarvan blijvend de dupe dreigen te worden. Adressanten verzoeken den Ministers drin gend, desnoods door grootere tegemoetkoming vanwege het Rijk, het overbrengen van plaat sen in een hoogere klasse mogelijk te maken. Voorts verzoeken zij terug te nemen de be paling, dat een uitgetrokkene, behoudens den eersten keer, reeds na 13 weken dubbel uitge trokkene wordt, in plaats van na 34 weken, zooals bet tot dusver was. En tenslotte verzoeken zij toch eindelijk zoo danige maatregelen te treffen,, dat lu alle plaatsen, waar werklooze arbeiders zijn en niet op andere wijze in hun onderhoud wordt voor den, een steunregeling worde ingevoerd en in stand gehouden, minstens overeenkomstig de normen voor de laagste klasse aangegeven. Zulks om een einde te maken aan de werkelijk ten hemel schreiende toestanden, die door de onsociale politiek van de gemeentebesturen, of wellicht door hun onmacht, in meerdere plat- telandsplaatsen bestaan. van hoogere ambtenaren en van den Directeur van het Persbureau Aneta, deden de vraag rijzen of ten deze door de Regeering niet groo- tere activiteit had kunnen worden betracht. Aangezien dergelljke mededeelingen het ver trouwen van het publiek in de intregitelt van de hoogere ambtenaren schaden, mag de Re geering zich niet afzijdig houden. Gevraagd werd of terzake een onderzoek is Ingesteld en welk standpunt de Regeering terzake meent te moeten Innemen.” In de Memorie van Antwoord op deze pas sage antwoordt de Regeering thans: Wegens een Ingediende Nota van Wijziging heeft de Kamer de behandeling van de wijzi ging dar Landbouworisiswet onderbroken, om Indien de situatie in ons land reeds zoo was. dat dergelljke massa-ellende noodza kelijk ware, men zou er zich noodgedwon gen bjj moeten neerleggen, maar zoo zwart zien wij den toestand niet. Daar zjjn nog zeer vele landgenooten, die over een be hoorlijk Inkomen beschikken, en naar on ze meening eischt de ware volksgemeen schap. waarvan men tegenwoordig zooveel spreekt, dat dezen een flink bedrag van hun Inkomen beschikbaar stellen om hun noodlijdende landgenooten en dnarblj denken we niet alleen aan arbeiders voor het allerergste gebrek te bewaren. Daarom hadden oX aan de thans doorge voerde wijzigingen drastische belasting maatregelen behooren vooraf te gaan. De nieuwe bewindsman van Economische Zaken had daarbij niét minder dan twaalf sprekers te beantwoorden de katholieken VAN VOORST TOT VOORST. LOERAKKER en OOSKLINO, de vrljzlnnig-democrsten EBEL8 en SCHILTHUIS. de soctaai-demecra- fen DUYS en HIKM8TRA, dan antt-iSvotu- Op grond van het bovenstaande heb ik er geen bezwaar tegen goed te keuren dat gemeentebesturen. Indien zij hiertoe beslui ten. de bovenbedoelde werkloozen In de pre miebetaling» tegemoet komen door b.v. een gedeelte van de contributie voor hun ziekenfonds voor rekening der gemeente te nemen, zoodat derhalve deze tegemoet koming niet In mindering wordt gebracht op den steun ingevolge de steunregeling, doch tenvolle boven de ultkeering wordt genoten. Uiteraard ml van Rijkswege geen sub sidie in deze gemeentelijke bijdrage kun nen worden verleend, aangezien het hier een maatregel betreft, tengevolge waarvan eventueel meerdere uitgaven der gemeente voor kosten nui gemeentelijke geneeskun dige verzorging kunnen worden voorkomen. Om den nood te verminderen verzoeken adressanten maatregelen te nemen, we>ke de prijzen der noodzakelijke levensmiddelen doen dalen. Daarbij denken wjj aan de prijzen van brood en aardappelen, die een zoo belangrijke rol In de volksvoeding spelen en mede tenge- volge van de steunmaatregelen voor den land- bouw zoo hoog in prijs worden gehouden, dat ze voor een gezin, dat op een klein inkomen Is aangewezen, eenvoudig ruïneus zijn. Voorts zou het althans weer een kleine be sparing geven, wanneer de nu over de geneele Unie zoo getroffen werkloczen aUen in aan merking zouden komen voor goedkoope (onver mengde) margarine en niet, zooals thans, al leen gezinnen met vier en meer kinderen. Verder vestigen adressanten er de aandacht van de minister op, dat de thans gemaak te klasse-lndeellng onbillijkheden, welke tot dusver den regelingen aankleefden, dreigen te bestendigen. Die klasse-lndeellng Is n.L geba seerd op de bedragen, welke voorheen door de BATAVIA. 13 Juli (Aneta). In bet afdee- de Varkenscentrale ter sprake gebracht had. I lingsverslag van den Volksraad over de Alge- ---- meene Beschouwingen over de begroeting voor het dienstjaar 1935 werd ojn. het volgende op gemerkt: „Onder verwijzing naar een artikel In het Boer. Handelsblad van 19 Mei 1934, waarin be schuldigingen worden geult, die voor de be trokken instanties buitengewoon onaangenaam waren, werd door verscheidene leden de vraag gesteld of de Regeering geen aanleiding kan vinden een onderzoek naar de waarheid dezer aantijgingen In te stellen. Gaarne aouden zij den Volksraad met de uitkomsten van zulk een onderzoek In kennis gesteld zien. Aangezien door handelingen als In genoemd artikel gelaakt, groote financieele nadeelen voor de Schatkist kunnen ontstaan, werd voorts de vraag gesteld welke maatregelen de Regee ring denkt te nemen tegen ambtenaren, aan wier schuld het Is te wijten dat geheime saken uitlekken. Aangezien ambtenaren steeds gebonden zijn door hun ambtseed, zou men gaarne vernemen of ook leden van Regeeringscommlssles, b.v. de Economische Commissie onder eede staan. Zoo dit niet het geval mocht zijn, ware hierin verandering te brengen. De verschillende berichten over het optreden Al kan men van een minister, die pas een paar weken een departement met de uitgebreid heid van dat van Economische Zaken onder zijn hoede heeft, niet verwachten, dat hjj antwoord geeft op al wat de Kamer hem voorlegt, de maidenspeech van mr. Steenberghe deed het vermoeden rijzen, dat hij het In die kunst spoe dig even ver sal brengen als zijn voorganger. T De scheepsslooperij Rijsdjjk, welke in drie instanties tegen den Staat geprocedeerd beeft om schadevergoeding wegens de gedwongen stillegging van haar werf, welke een gevolg was van de door den Rijkswaterstaat ondernomen afdamming van de Strooppot, een rivierarm van de rivier „De Noord", had zich tot de Kamer gewend, opdat dese de Regeering alsnog bewegen zou tot het toekennen eener schade vergoeding. Want in laatste Instantie had zij haar proces verloren. De sociaal-democraat DUYS en de Christe- lijk-Hlstorische afgevaardigden LOVINK en KRIJGER nebben met een uit billijkheidsover wegingen voortgekomen gloed de conclurie van de Kamercommissie, welke den heer RUsdijk ter wille wilde zijn, verdedigd. Doch tegenover hen stelden de twee Jongste Juristen van de Kamer, Mr. GOSELING en Mr. VAN DIJKEN de zaak in korte speeches zeer scherp door te betoogen, dat het hier ging de Hooge Raad zelf maakte dit uit om een onrechtmatige daad, die de Overheid in leder geval niet als zoodanig, maar als gewoon civiel eigenaresse van gronden begaan had. En was er. tndlen het een pubUekrechteljjke daad, door de Overheid als zoodanig gesteld, geweest was, misschien aanleiding geweest voor de Kamer, om bij gebreke van administratieve recht spraak te intervenieeren. thans nu bet betrof een door het hoogste rechterlijk college beslecht geding tusschen twee civiele partijen, zou de Tweede Kamer een zeer bedenkelijk precedent scheppen doos nog eens aan de procedure voor den rechter een verlengstuk te gaan toevoegen. Over het amendement op de conclusie,, door de belde juristen Ingediend en dat de strekking had. de zaak thans eindelijk als afgedaan te beechouwen, staakten de stemmen. Morgen aal «r dus een nieuwe stemming moeten worden gehouden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Westerman in verband met de op 4 en 5 Juli te Amsterdam plaats gehad hebbende onlusten, heeft Minister Coljjn om. geantwoord, dat niet met zekerheid valt te zeggen of er een r»cht- streeksch verband bestaat tusschen de actie van de Communistische Partij Holland gelijk deze zich In de artikelen van het Dagblad „De Tribune” openbaart, en de onlusten. Intusschen is wel aannemelijk, dat de op ruiende taal in de artikelen van „De Tribune” het ontstaan van onlusten bevordert. tlonnair VAN DIJK, den Staatkundlg-Gere- formeerde VAN DIS, den communist WIJN KOOP, den revolutlonnalr-soclalist SNEE VLIET en den afgevaardigde van Nationaal- Herstel Mr. WESTERMAN en de jeugefige Minister toonde zich daarbij een spreker, die met een rust, die aan zijn voorganger Ver schuur herinnerde, en met groot gemak van formuleertng een betoog weet te houden, dat niet om de saken heenloopt. DEN HAAG, 13 JuM 1934. Zooals we reeds gemeld hebben, heeft de communist de Visser de vrijmoedigheid gehad, om de Kamer lastig te vallen met een interpellatie- aanvraag in verband met de werk- loozenrelletjes. die nog overal in het land plaats vinden. Toen de president, Jhr. Ruys de Beeren- brouck, op dat verzoek onmiddel- Ijjk reageerde met een voorstel, om het niet toe te staan, klonk van enkele banken een bravo en met 58 tegen 24 stemmen stelde de Kamer zich achter haar voorzitter. Op de vragen van het soc.-dem. Tweede Kamerlid Albania in verband met de aan de officieren van het esquadrille vliegtuigen het welk tegen de „Zeven Provinciën” optrad, ge geven opdracht in sake het werpen van oommen op dat schip, heeft Minister Deckers geant woord. dat hfj reeds op 7 Juni naar aanleiding van berichten uit de Indische pers, naaere In lichtingen aan den commandant der zeemacht In Nederlandsch-Indië heeft gevraagd ter zake vjm het werpen der bom op Hr. Ms. „Zeven Provinciën". Het antwoord kan per eerstvol gende luchtmall worden verwacht In verband daarmede kunnen de vragen van den neer Albania thans nog niet worden beantwoord. Op 33 April 1934 werd te Waspik J. Kools onder geheimzinnige omstandigheden van het leven beroofd door den arbeider P. J. van O. te Sprang-Capelle, 'n klein onguur persoontje, thans gedetineerd. De zaak waarbij subs, doodslag werd ten laste gelegd, is Donderdag voor de Bossche rechtbank behandeld, doch In het belang van de open bare zeden, met gesloten deuren. BIJ dagvaarding wordt aan verdachte ten laste gelegd; dat hU opzettelijk en met voor bedachten rade J. Kools van het leven heeft beroofd, door hem na daartoe In kalm overleg en rjjp beraad het plan te hebben gevormd met een scherp voorwerp in den hals te steken, te snijden en te slaan tengevolge waarvan Kools is overleden. In een langdurig verhoor werden door den fungeerend president Jhr. mr. P, van Meeuwen als getuigen gehoord B. Mettrop, arts. Den Bosch, J. de Moor, veldwachter te Waspik. I. PheLJs, opperwachtmeester der marechaussee en J. Eikenaar, wachtmeester der marechaussee te Waalwijk. Th. van SchUndel. 35 Jaar. herbergier te Waspik, J. Bocher, 35 jaar, melkrijder te Waspik. Het O.M., waargenomen door mr. L. Vermeu len. eischte tien jaar gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. Baudoin, Den Bosch. Uitspraak 36 Juli 1934. De heer VLIEGEN, sprekende namens de sociaal-democraten. vond een debat zelfs zoo gemotiveerd, dat hjj er reeds thans toe wilde meewerken, het te doen plaats hebben. En MR. JOEKES, die overigens dit moment alleronge- schlktst vond, was van een bespreking eveneens niet afkeerig. Wellicht dat die bespreking rpon- taan door verschillende leden sal worden aan gevat als de Regeering haar conslusles getrok ken heeft uit het rapport der conunlssie-KuOlen en aan de Kamer In een ontwerp de vraag wordt voorgelegd, of menschen als de commu nisten, die revolutionnair verzet op straat wil len comblneeren met propaganda in de wet gevende colleges nog wel langer in die colleges thuis hooren. In leder geval vormt wat In den laatsten tijd te Amsterdam en elders gebeurde, prachtige stof voor de Memorie van Toelichting, Indien de Regeering tot het indienen van een dergelijk voorstel besluiten mocht. Dat de communist WIJNKOOP en de revo- lulionnalr-sociallst SNEEVLIET triomfantelijk zich beriepen op het adres, waarin de Hervorm de Predikanten zich voor Intrekken van de tteunverlaglng tot de Regeering richtten, spreekt vaaroM. Op die wfjse sal van bet on doordacht adres nog wel meer misbruik wor den gemaakt. Toegestaan werd aan de vrijzlnnig-detnocra- te Mevrouw Bakker-Nort, een interpellatie over bet niet uitbetalen van het voor 1934 ultgetrok- ken subsidie aan het Lorentzlyceum te Eind hoven. Deze zal Vrijdagmiddag om 3 uur ge houden worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5