Hitler’s rede den Rijksdag gelijk D De oude veste de Eem aan Hitler „krijgt” Bederf in de S.A. i Huiszoeking bij de „Tribune” I in Schachts positie wankel TUINSTAD VAN HET STICHT ZATERDAG 14 JULI 1934 ƒ3 Oostenrijk en Italië Instructie geópend Verdrag heden van kracht Weinig feiten, veel lyriek De fussillades STRANDBAD EDAM 1: Het begin der revolte Gruwelijke moord SLECHT DRINKWATER Duinwater wordt verkocht FABRIEKSBRAND CONFLICT OPGELOST Geen revolutionnaire daad Ryksmark in gevaar? Amersfoort als woon- stad AARDAPPELDI EVEN Van de velden gerooid BOERDERIJ BRAND B Verschrikkelijke dood van een Gepoe-hoofd Japan en de vloot- conferentie De nieuwe koers in Oostenrijk Velen zijn onbekend met het na tuur- en stedenschoon, dat het eigen land biedt Geen gemengde zonnebaden meer Standpunt van de wethouder» te Velgen MR. W. L. BARON DE VOS VAN STEENW1JK Strenge maatregelen Toen het slachtoffer reeds doode lijk gewond was, heeft de dader hem met een spade dood geslagen Gesloten kasten en laden geopend Kleine pers gedemonteerd De rol van Roehm en von Schlei cher door den rykskanselier uiteengezet Zyn Ryksdagrede was een demon stratie van zelfverzekerdheid Touristenkaart van Nederland Door slangen, die in zyn bed waren gelegd, gebeten (Vervolg) 4 Doodelijk arbeidsongeval j Vrijdagavond omstreeks negen uur heeft ze kere J. O., wonende in de Vughtschoot onder de gemeente Prlncenhage een moordaanslag ge pleegd op den 30-jarigen de K„ eveneens' in genoemde buurt woonachtig. <1 toe dat Vrijdagmiddag vonden op het Ministerie van Sociale Zaken, onder leiding van den Rjjks- bemlddelaar. besprekingen plaats met partijen betrokken bij 1 dreigend conflict aan de Steen fabriek Koomwaard te Heukelum. Het resultaat der besprekingen was. dat par tijen tot volledige overeenstemming kwamen. 3e. te van Vrijdagavond brak door onbekende oorzaak brand uit in de sigarenkistenfabriek van de fir ma Mertens Thissen te Tegelen. De brandweer was spoedig ter plaatse en mede dank zij de hulp van omwonenden, was men het vuur spoe dig meester. Het pand liep groote schade op, terwijl een groote partij sigarenkistjes en aan wezig materiaal verbrandde. Het gebouw was verzekerd, de inventaris niet. Na eerst een revolverschot op de K. te hebben gelost, waardoor dese reeds doode- Ifjk werd getroffen, heeft O. zijn slacht offer met een spade verder doodgeslagen. le. 3e. Vrijdagmiddag is op een terrein aan de Waal haven te Rotterdam de 35-jarige schilder P, J. Switzer, uit de Essenburgerstraat, bij werkzaam heden aan een laadbrughoofd van een hoogte van 17M. gevallen en op een retnmingswerk aan den walkant terecht gekomen. Van het retnmingswerk viel hij te water. Door omstan ders werd de man er vrij spoedig uitgehaald, doch hij bleek reeds te zijn overleden ten ge volge van een schedelbreuk en een balswervel- fractuur. WEENEN, 13 Juli. (D. N. B.) Tegen verschil lende hooge ambtenaren der politie, waaronder de chef der bereden politie Michal, zijn disci plinaire straffen geëischt, omdat zij verdacht werden te heulen met de nationaal-sociallsten. De ministerraad besloot streng op te treden tegen hen. die openbare beroepen bekleeden, dokters, apothekers en notarissen. Wanneer deze met de nationaal-sociallsten in verbinding staan, zullen ze verhinderd worden hun beroep te blijven uitoefenen. Schleicher had het volgende standpunt; Het Dultsche regime is onhoudbaar. De weermacht en alle nationale organi saties behooren in één hand. De aangewezen man daarvoor was Roehm. Von Papen moest worden afgezet. Men mag in geen geval in onze verdediging echter zien een revolutionnaire daad. Wij wer pen dit verre van ons. Wij zijn steeds Regee- ringsgetrouw geweest en wjj hopen dit te blijven. Niets is ons liever dan. met terzijdestelling van al het aange voerde persoonlijke, in daad werke lijk overleg de bestaande moeilijkheden op te lossen, omdat de bevordering van de belangen van de gemeente bij ons zeer zwaar weegt. Van de zijde van Roehm werd de ter zijde stelling van mijn persoon voorbereid. Standar tenführer Uhl bekende nog enkele uren voor zijn dood, dat hjj een dergelijk bevel ten ult- voer had willen brengen. De O- L- Vrouwe-toren te Amersfoort, die het geheele stadsbeeld en de omgeving beheerscht De K is gehuwd en vader van twee kin deren. De dader is gearresteerd. Het lijk is door de politie in beslag geno men en naar Breda overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek ten einde de aanleiding tot deze daad te kunnen vaststellen. getuige de krasse uitlatingen Johnson in Amerika, emstlgen afkeer wekt. Hitler s Rijksdagbeschouwingen lijken ons meer geschikt om dezen weerzin in het buitenland aan te moedigen dan weg te nemen. De gemeenteraad van Edam heeft aange nomen een voorstel der R.K. raadsfractie tot aanvulling der algemeene politie-verordentng, waarbij verboden wordt het gemengd zonne baden in het Strandbad Edam. Naar de „Msb." verneemt, hebben de leden van de Eerste Kamer een diner aangeboden aan hun president, die dezer dagen zijn 75sten verjaar dag vierde. De datum is nog niet vastgesteld. Eenige vrienden van den Voorzitter hebben baron de Vos van Steenwjjk, die een uitstekend kenner der Napoleontische literatuur is, een kostbaar werk over Napoleon I aangeboden. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Linzer Tagespost”, die nauwe relaties on derhoudt met voorname nationaal-socialistische kringen zou de positie van dr. Schacht, den president van de Rijksbank, buitengewoon wan kel genoemd moeten worden. Met name zouden de Transfer-bespreklngen te Londen zijn besloten zonder medewerking van dr. Schacht, zoodat men zich ernstig be zorgd maakt over de positie van de Rijksmark. De correspondent besluit: Een hervorming van het ministerie zal niet kunnen voorkomen, dat le. Tegen mijn bevelen in en niettegen staande de belofte van den vroegeren staf chef Roehm, waren elementen in de SA gedrongen, die de homogeniteit dezer be weging in gevaar brachten. 3. De nat. soc. wereldbeschouwing ge raakte bij verschillende BA-leldere op den Egfetergrond. 3. De natuurlijke eenheid tusschen partij en SA begon losser te worden. S. De bevorderingen der SA.-leiders werden hoe langer boe eenzijdiger en er werd dikwijls niet meer gekeken op be gaafdheid. De oudste 8.A-jaargangen wer den stelselmatig achteruitgezet en de pas in 1933 aangenomen leden werden op aller lei wjjze bevorderd. Menschen, die pas een paar maanden in de BA waren, kregen hooge posten. 5. Deze benoemingen brachten allerlei onrust, vooral omdat die nieuwelingen met bezield waren met den ouden S.A.-geest. Mijn protesten brachten geen verande ring, geen ontspanning. In Mei en April nam dit alles en Ik kreeg van alle zijden bericht S.A.-leiders besprekingen hielden, die in hooge mate onbehoorlijk waren. En in die dagen kwam voor het eerst voor den dag, dat sommige leiders er op uit waren, een tweede revolutie voor te bereiden. I -j-a r zün helaas nog steeds veel te veel H menschen, die de schoonheid van ons eigen land niet genoeg kennen en waar- deeren. Vooral de laatste jaren wordt er door verschillende organisaties verdienstelijk werk verricht om het toerisme In eigen land aan te moedigen. Dit werk Is van zeer groot belang en verdient algemeenen steun. Hoevelen trekken er jaarlijks niet naar het buitenland om hun vacantle daar door te brengen, terwijl zij niet beseffen hoeveel aantrekkelijks op het gebied van natuur- en steden-schoon het eigen tand biedt. Het valt te betreuren, dat en oat alleen door onbekendheid met de mooie streken, die ons vaderland bezit velen de gelegenheid maar al te dikwijls laten voorbijgaan om van het natuurschoon in ons land te genieten. Komt een vreemdeling eenmaal In een dergelijke plaats, dan Is hij In den regel spoedig enthousiast en wordt hij getroffen door de fraaie omgeving. Op uitnoodiging van Burgemeester en Wet houders, de Vereenlglng voor Vreemdelingen verkeer, de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei, het departement der Maat schappij voor Nijverheid en Handel en de fede ratie van Amersfoortsche Middenstandsvereenl- gingen heeft dezer dagen een groot aantal vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers een bezoek gebracht aan Amersfoort. Een der gemeenten van ons land, die zich op een bij zonder fraaie natuur kan beroemen, zeer gunstig gelegen is en rijk Is aan historische berinnerin- gemeentebestuur bij onderhandellngen over don i De 8A.-leldlng wilde beginnen met een over val op de regeeringsgebouwen en een arrestatie van mijn persoon, om dan namens mij asm de geheele SA. bevelen te geven. Roehm, Ernst, Heines en Haln en anderen hebben verklaard, dat vooreerst een revolte van den bloedlgsten aard tegen hun tegenstanders zou plaats vin den om aldus te komen tot het doel van het zuivere nat.-sociallsme. ZU hadden echter alle recht verloren, om zich op het nat.-sociallsme te beroepen, daar hun leven even slecht was geworden als dat van ben. die wij In 1933 over wonnen hebben. Het gevaar werd langzamerhand onverdraag lijk. Het was noodig, dat verschillende 8.A.- lelders zouden moeten worden gearresteerd. Daar het zeer de vraag was, of Roehm en con sorten op bevel nog naar Berlijn zouden komen, besloot ik zelf naar München te gaan, waar de leiders zouden samenkomen. Vertrou wend oo mijn autoriteit en mijn vastberaden heid wilde Ik den volgenden dag ’s middags In München zijn. Ik bleef nog in Westfalen. Des middags kreeg Ik het bericht, dat In Berlijn en München 's middags 4 uur de regeeringsgebou wen zouden worden bezet. Ernst bleef in Ber lijn, om daar de actie te lelden. De geheele S.A. werd gealarmeerd. Dat was muiterij. Ik en Ik alleen ben de leider der S.A. Wilde ik den toestand nog redden, dan moest ik snel en bloedig ingrijpen. Beter een honderd leiders dood, dan tienduizenden S.A.-mannen. Want wanneer de verrader Ernst in Berlijn begon, dan was het bloedbad niet te overzien. HU had de politie bedrogen en in mijn naam pantser auto’s gerequlreerd. Het was mij duidelijk, dat tegenover Roehm ik alléén kon optreden. Hij had mij trouw gezworen, ik moest hem ter ver antwoording roepen. Ik vloog naar München en Goering kreeg opdracht. In Berlijn direct den aanval af te slaan. De noodzakelijkheid van bliksemsnel handelen was de oorzaak, dat mij maar een paar menschen ter beschikking ston den. Ik had Goebbels bij mij en den nieuwen stafchef. Ik kon niet of) de gerechten wachten. Als er gemuit wordt, ben ik verantwoordelijk voor de Dultsche natie en de „oberste Gerlcnts- herr”. Altijd in de geschiedenis worden (bul tende divisies gedecimeerd. Ik moest dit ook doen ter redding van Duitschland. Reuter bericht nog volgende détails uit de rede, die het DN.B. niet seint: TOKIO. 13 Juli. (V. D.) Na de ochtendzitting van het kabinet heeft minister-president Oka da een belangrijke bespreking gehad met den minister van Marine Osoeml en den minister van Buitenlandsche Zaken Hlrota, met betrek king tot de Ja panache politiek in zake de vloot- conferentie van 1935. Men verklaart, dat Osoeml er by Okada op heeft aangedrongen de politiek der vorige re geering voort te zetten, t.w. ten eerste: een her ziening te vragen der vlootverdragen. ten twee de de intrekking der formule In zake de vloot- verhouding en ten derde: bewapenlngspariteit. HELSINGFORS, 13 Juli (Reuter). Volgens een hier ontvangen bericht Is generaal Slrov. het hoofd van de Gepoe In Trans-Kaukasiê een vreeselljken dood gestorven. Toen de generaal eenige dagen geleden naar bed ging, werd hij door twee giftige slangen, die tusschen de lakens zouden zijn gelegd, gebeten Ondanks alle pogingen om het leven van den generaal te redden, stierf hij onder groote pijnen. Naar gemeld wordt waren de slangen uit den dierentuin ontvreemd. Tengevolge van al deze gebeurtenissen begon de autoriteit van den stafchef Roehm te wan kelen. Alle beginselen, waardoor onze beweging groot Is geworden, verloren aan beteekenu Het ergste was. dat in de SA. een beweging op groeide, die niet alleen Indrulschte tegen de moraal van het volk, maar ook tegen de veilig heid van den staat. En dit alleen, omdat eenige leiders een bijzondere „Veranlagung” hadden. Mjjn bevelen werden gesaboteerd. De leiders Roehm, Ernst en Heines vormden een groep. Zij gebruikten een afgeleefden „Hochstapler” als verbindingsman met Schleicher. Ik had er geen flauw vermoeden van. Na ’t opzien wekkend schrijven van den burge meester Mr. F. L. J. E. Rambonnet hebben de gezamenlijke wethouders een schrijven tot den Raad gericht, waaraan het volgende is ontleend: Wij betreuren het, dat de onder werpelijke zaak voor den Burgemeester een wending heeft genomen, die zijn standpunt van het onze scheldt. Onze achting voor en ons vertrouwen In den Burgemeester als eerlijk man, die in al zijn handelingen het belang van de gemeente steeds heeft voorgestaan en wiens streven met ons is geweest de zaken zoo goed mogelijk gaan de te houden en overal waar dit noodig was voor die belsmgen in de bres te springen, IA door ge noemd schrijven niet gewijzigd. De goede ver standhouding, welke tusschen den Burgemees ter en ons steeds heeft bestaan, blijft onge schonden gehandhaafd. In eene bespreking van het schrijven zelf zul len wij niet treden. Is het. vooral in deze tijden, niet de taak van overheidslichamen om door gemeenschappelijk overleg de moeilijkheden uit den weg te ruimen, vooral waar de Regeering hier te doen heeft met een gemeente die. van stonde af, in alle opzich ten hare medewerking, zonder de geringste te genwerking, volkomen heeft gegeven? Het is naar onze overtuiging begrijpelijk, dat onze verdediging door de bittere stemming waarin wij langzamerhand zijn komen te ver- keeren scherper is geworden dan onder andere omstandigheden zou zijn geschied en misschien gewenscht was. Hedenmorgen om half tien heeft de Officier van Justitie, mr. Versteeg, vergezeld van den rechter-commlssarls mr. van Lier, den inspec teur van de centrale recherche C. Rocher, ingenieurs en technici een huiszoeking verricht In het gebouw .De Tribune" te Amsterdam. Voor deze huiszoeking was door de rechtbank toestemming verleend. Alle gesloten kasten en laden werden open gebroken en doorzocht. Een kleine peis werd gedemonteerd. In de zaak der Inbeslagname van „De Tri bune" is heden de instructie geopend. -j-w ühm zou contact gezocht hebben met Von Schleicher en het zou zijn bedoeling ge weest zijn alle machtsmiddelen van den staat aan zich te trekken en voorlooplg Hitler te handhaven. Von Papen zou echter naar buis worden gestuurd en vervangen door een „schurk”, dien Hitler niet nader aan te duiden dan met de beginletter van diens naam, nJ. een A. Wie is deze geheimzinnige mr A? Von Alvensleben? In leder geval blijkt uit Hitler’s mededeelingen, dat Von Papen geen actieve rol in het plan der samenzweerders was toegedacht. Maar waarom wordt Von Papen dan zoo vreemd behandeld? Dat het in de 8. A - leiding een bedorven boeltje was, bleek reeds uit de instructie, welke Hitler aan den nieuwen Stabchef Lutze gaf. Zijn rede behelsde In alt opzicht evenmin iets nieuws. Veel wijzer la het buitenland dan ook niet geworden en de als een afrekening met de samenzweerders aangekon- digde rede heeft nog heel wat vragen open gelaten. Maar heeft Goering niet gezegd, dat niemand het recht heeft om te onderzoeken, wat de „Führer" doet? Hij heeft nu de goedkeuring van zjjn optreden gekregen van de Rjjksregee- ring, den Rfjkspresldent, wiens vertrouwen hij nog volledig zegt te bezitten, van den Rijksdag en van zichzelf. De ..Leider" heeft gelijk en zal altijd gelijk hebben, heeft Rudolf Hess gezegd. Maar heeft diezelf da. Rudolf Hess ook niet laten doorschemeren, dat sommigen wat al te streng gestraft waren? Of Hitler gelijk heeft gehad en gelijk heeft, zal de naaste toekomst wel leeren. De achterafsche sancties van zijn daden door instanties, welke hij volkomen beheerscht, bewijzen alleen, dat hij in Duitschland officieel gelijk krijgt en niets meer. Straks zal de 8. A weer de straat opgaan un te bewijzen, dat Duitschland leeft. Maar waar zullen de 8. A-mannen blijven, die bij de reor ganisatie zullen worden afgedankt? Goering, Goebbels en Hitler zijn vervuld van een zelfverzekerdheid, welke in het buitenland, van generaal afkeer gen. De stichting der stad dateert uit de grijze oudheid en In de geschiedenis heeft zij meer malen een belangrijke rol gespeeld, waarvan de oude wallen en poorten nog heden getuigen. Reeds In den tijd van Karei den Grooten be stond er aan een doorwaadbare plaats (forde) in de Eem (Aems of Amér), een nederzetting, die later Aemsforde werd genoemd. Een bewijs van den bloei der stad In de Middeleeuwen Is wel de majestueuze O. L. Vrouwe-toren. die ook nu nog het geheele stadsbeeld en de wijde om geving beheerscht. Deze prachtige toren, die een der hoogste (94S M.) van ons land is, werd In 1441 gebouwd en toegewijd aan O. L. Vrouw, te wier eere in dien tijd vele bedevaarten naar Amersfoort trokken. Bjj de hervorming is deze schoone devotie, waarvan ook thans nog namen als „Krankeledenstraat” getuigenis afleggen, helaas verdwenen. De toren, die de Moeder Gods met het kindje Jezus op den arm voorstelt, bezit een prachtig carillon van 35 klokken, die bijna alle werden vervaardigd door den vermaarden Amsterdamschen klokkengieter Frans Hemony. De kerk, die aan den toren was gebouwd werd In de achttiende eeuw bij een ontploffing ver woest en nooit meer opgebouwd. De restauratie van den toren, die dringend noodig was, is enkele jaren geleden geheel voltooid. Verder telt de stad nog tal van bezienswaardigheden als de mooie waterpoort, de Koppelpoort en de Monnikendam, verdedigingswerken van de stad uit vroeger tijden, die nog intact gebleven zijn, de Kamperbinnenpoort, de St. Joriskerk enz. Wat het Amersfoort van tegenwoordig betreft, kan men niet anders zeggen, dan dat de gemeente een gestadigen groei vertoont. Het Inwoners- tal, dat In 1910 ruim 23000 bedroeg, heeft thans de 43.000 bereikt en het laat zich aanzien, dat zoo de groei op denzelfden voet voortgaat men over vijf jaren de 50.000 heeft overschreden. Deze gunstige aanwas der bevolking spreekt des te meer, daar Amersfoort allerminst een in dustriestad is. Weliswaar zijn er een aantal fabrieken gevestigd, die door haar producten hier te lande en in het buitenland een goeden naam hebben (Eysink-motorrij wielen en rijwie len. Phoenlx-bler, Sopla-sigaren enz.), maar „groot-lndustrie” vindt men in Amersfoort niet. Hiertoe heeft naast economische omstandigheden bijgedragen het feit, dat de stad niet aan diep vaarwater is gelegen, maar bovendien heeft liet at de Rijksdagzittlng wederom een luid juichende bijvalsbetooglng voor Hitler en zijn régime zou worden, stond reeds van te voren vast. Deze zgn. volksvertegenwoordiger heeft geen andere taak dan ten aanhoore van heel de wereld In de handen te klappen om die wereld kenbaar te maken, hoe eensgezind regeering en volk in Duitschland zjjn. Het ont dekte en gewelddadig onderdrukte complet van Röhm en von Schleicher heeft den indruk ge wekt als zou het met die eensgezindheid niet zoo bijster gesteld zijn. Daarom werd de Rijks dag opgecommandeerd. Het college vervulde zijn taak met ijver, doch vermoedelijk zullen alleen Dultschers door deze quasi-parlemen- talre plechtigheid worden geïmponeerd. Wie op een duidelijk en bondig exposé had gehoopt van hetgeen er in werkelijkheid den 30sten Juni en de daaropvolgende dagen In Duitsch land is gebeurd, is bedrogen uitgekomen. Hitler heeft wel veel lyrische ontboezemingen gedaan ten nadeele van de voorgaande regeeringen en ter verheerlijking van zichzelf en zijn bewind, maar deze zijn tot een versleten natlonaal- soclalistlsch cliché geworden, zoodat het bui tenland daar moeilijk eenige belangstelling voor zal kunnen veinzen. De feltelijke mede deelingen over den politiexen achtergrond van het complot van 30 Juni vindt men niet In het verslag van het officleele Dultsche Nachrlch- ten Bureau, maar in enkele telegrammen van Reuter. Volgens deze telegrammen heeft Hitler als geëxecuteerde samenzweerders Röhm. von Schleicher, generaal von Bredow en Gregor Strasser genoemd. De andere namen beeft hij verzwegen. Wel heeft hij, volgens Reuter, ver klaard, dat in totaal 77 personen van verschil- leide categorieën In en buiten de SA zijn te rechtgesteld. Typisch voor de huidige mentali teit In Duitschland was zijn protest tegen de bewering, dat een gerechtelijke procedure licht zou hebben kunnen brengen over de schuld of de onschuld der gedooden. Dit protest valt ge heel in de HJn van Goering’s rechtsopvattin gen, welke blijkbaar door den zichzelf „Oberste Gerichtsherr" noemenden „Führer" volkomen worden gedeeld. Ik achtte het verkeerd, principieel verkeerd, dat een S.A-man aan het hoofd van de Rjjks- weer zou komen. Hindenburg is bet hoofd van de Rijksweer. En het hoofd der politieke macht is de nat.-soc. partij in haar geheele totaliteit. Ware ik op de plannen van von Schleicher in gegaan, dan zou Ik melneedig geworden zijn tegenover Hindenburg en het leger. Generaal von Blomberg heeft zijn plicht gedaan. Ik kan niet vorderen, dat Iedere soldaat en officier in nerlijk tot onze beweging behooren. Maar ik constateer, dat geen enkele van hen tegen onze beweging Is opgetreden. Verder kon ik er niet toe overgaan, om mannen, die met mij op 30 Jnauari ’33 trouw wilden samenwerken, trouwe loos asm den dijk te zetten. Als voorbereiding voor de „tweede revolutie" werd vooreerst In de BA. de schandelijke leu gen verspreid, dat de Rijksweer de 8.A wilde uitbuiten, voor welk plan ik gewonnen zou zijn. De S.A. moest daarom de staatsmacht In de handen der 8.A.-lelding leggen. Voor de uit voering van dit .plan Is 12 millloen Mark Inge zameld. welke Roehm os. wist machtig te wor den door op te geven, dat het geld diende voor sociale maatregelen voor de 8.A Onder den titel „staatswacht” werden betaalde terreur groepen beëedlgd, bestaande uit ongure elemen ten. Naar men ons mededeelt, is het met het drinkwater In Maassluis slecht gesteld. Welis waar is het niet zoo zout meer als vroeger, doch de smaak is zoodanig, dat het niet te gebrui ken is. Er wordt in de gemeente een groote handel In drinkwater gedreven. Er wordt met auto’s vol met duinwater langs de huizen ge vent terwijl ook in de haven waterbootjes uit Rotterdam goede zaken maken. Men vraagt zich thans af. wanneer aan dezen toestand een einde komt. Er zjjn tot nu toe nog geen maat regelen door de overheid getroffen. Aan den Oostelfjken Havendijk te Roosen daal te plaatse genaamd dde Kalsdonksche Made, zijn Vrijdagnacht uit de aardappelenvel den van verschillende landbouwers niet minder dan 500 K.G aardappelen gerooid en ontvreemd. De marechaussee te Roosendaal stelt een on derzoek in. Het bleek, dat Roehm ambitieuze plannen koes terde, maar Hitler aarzelde een beslissing tegen hem te nemen. Roehm zocht contact met von Schleicher en deze stelde voor het huidige ré gime te handhaven, mits leger en vloot en alle nationale organisaties werden geconcentreerd In de handen van Roehm en von Papen naar huls werd gestuurd om vervangen te worden door een gewetenloozen schurk, wiens naam met een A. begint. Men moest Hitler zelf voor het oogenbllk behouden. Toejuichingen onder braken Hitler toen hij verklaarde de revolutie te hebben neergeslagen voor zij den tijd had gehad uit te breken. Hjj die de hand opheft om een slag te slaan moet weten, dat de dood zjjn deel zal zijn, aldus riep de Führer uit. On der de samenzweerders vermeldde Hitler nog generaal von Bredow en Gregor Strasser. Ver volgens deelde hij mede, dat er 77 terechtstel lingen hadden plaats gehad. Tenslotte aeide Hitler, dat een buitenlandsche journalist, die aanwezig was, geprotesteerd heeft tegen de jongste gebeurtenissen uit naam van de vrouwen en kinderen. Maar vrouwen en kinderA zjjn altijd de slachtoffers der mannen. Ik protesteer, aldus Hitler, tegen de meenlng, dat een gerechtelijke procedure licht zou heb ben kunnen verschaffen over de schuld of de onschuld van de betrokkenen. Hij. dl» tegen ons opstaat begaat een misdaad van hoogverraad en kan slechts den dood verwachten. De 8.A behooren aan mfj. zooals Ik aan mijn SA. be hoor. Binnen enkele weken zullen de bruin hemden terugkeeren in de straten ten bewijze, dat het natlonaal-sociallstische Duitschland leeft. Een donderend applaus begroette Hitler, toen hij verklaarde ten aanzien van de execu ties. dat hij order had gegeven bet gezwel uit te snijden. Na het einde van Hitler’s rede keur de de Rijksdag bij acclamatie het optreden der regeering tegen de rebellen goed sn dankte den Führer. het onweer zal losbarsten, dat zich thans reeds aan den horizon afteekent. De algemeene geestestoestand in Duitschland laat niet veel goeds verwachten, want men be gint zich rekenschap te geven van het feit dat het Nationaal-Soclalisme ernstig in gebreke blijft om de beloften In te lossen, die aan het Dultsche volk zijn gedaan door de Nazi’s. Nog drie maanden geleden was de leiding overtuigd, dat alle geruchten louter praatjes- makerij waren van ontevredenen, marxisten en anarchisten. Toch gaf ik opdracht, om een nieuwen propaganda-veldtocht te houden met het doel, orde en rust te handhaven' en nieuw enthousiasme te wekken. Ik merkte toen, dat verschillende SA.-leiders gedachten hadden over een tweede revolutie, die tot ernstige zor gen aanleiding gaven. verkoop van terreinen zich steeds laten leiden door de gedachte, dat deze groot-lndustrie voor een stad als Amersfoort niet altijd een „aan winst” zou blijken te zijn. Want In de eerste plaats Is Amersfoort een „woon '-stad, waartoe allerlei factoren hebben bijgedragen. De omgeving van de stad, waar zooals men weet Johan van Oldenbanieveldt werd geboren, is zeer rijk aan natuurschoon van de meest verschillenden aard. De stad ligt aan den voet van den Amersfoortschen berg. op welks hellingen de verschillende villawijken voor een groot gedeelte zijn ontstaan. Op tal van plaatsen heeft men hier prachtige panorama’s, over de vlakte met uitgestrekte heidevelden en prachtige bosschen. Bij de villawijken heeft men als regel zich aan de z.g. open bebouwing ge houden. Tusschen de verschillende huizen is een verplichte tusschenrulmte van minstens acht meter, terwijl zeer belangrijke gedeelten bosch- grond in de villawijken als „blijvend bosch" werden gereserveerd. Voor „volbouwen” bestaat daardoor geen gevaar, terwijl, de fraaie uit zichten zooveel mogelijk zijn gespaard. Voor in- dustrieele doeleinden, voor arbeiders-, midden stands- en vlllabouw heeft men geheel afzon derlijke terreinen bestemd. Zoo heeft men In een ander deel der stad, nl. het Soesterkwartier, in werkverschaffing op zeer kundige wijze een plantsoengordel aangelegd, die een scheiding vormt tusschen de voor Industrie bestemde terreinen en de woonwijken. Ook het openluchttheater In het stadspark Blrkhoven werd In werkverschaffing uitgevoerd. Als woonstad Is Amersfoort uitstekend geschikt, wat ook wel blijkt uit het feit, dat vele rustende burgers (gepensionneerde ambtenaren enz.) zich hier hebben gevestigd. Bovendien verlieze men niet uit het oog, dat de stad op verkeersgebied zeer gunstig gelegen Is aan een knooppunt van spoorwegen, terwijl voorts tal van goede auto wegen naar de stad lelden. Als verdere factoren zjjn van belang, dat er ruimschoots gelegenheid is voor goed lager en middelbaar onderwijs en dat de belastingdruk In vergelijking met andere gemeenten, die hetzelfde aan de inwoners kun nen bieden als Amersfoort, niet zwaar is. De stad biedt een uitstekend uitgangspunt voor tochten door de omgeving te voet, per fiets en per auto. Overal zjjn goed onderhouden rijwiel paden, die zich door bosch en helde slingeren. Het voortvarende gemeentebestuur zorgt er overigens wel voor, dat de „tuinstad van het Sticht” zich zooveel mogelijk aanpast aan de behoeften der bevolking. Men kan hier bulten wonen in een uiterst gezonde atmosfeer, zonder de verschillende gemakken, die een stad biedt, te moeten ontberen. WEENEN. 13 Juli (D.N.B.) De Oostenrijk- sche regeering heeft in het staatsblad den tekst van het verdrag tusschen Italië en Oostenrijk gepubliceerd in zake de betrekkingen tusschen beide landen op economisch gebied, alsmede den inhoud van het afzonderlijk verdrag ter bevorering van den Oostenrij kschen handel vla de haven van Triëst. Het verdrag wordt 14 Juli van kracht. In t eerste deel van de overeenkomst zijn de pro ducten van Itallaansche en Oostenrijksche af komst vermeld, voor welker Invoer Haar Italië of Oostenrijk dezelfde rechten en contingenten zullen gelden. De tweede overeenkomst regelt de bijzonder heden van de faciliteiten van het Oostenrijk sche handelsverkeer met Italië. Artikel I tot IV geeft bepalingen omtrent de onder Oostenrijksche vlag varende schepen In de haven van Triëst; voor deze schepen geldt Triëst als ultrustlngshaven. Er zullen eigen ka- detarieven gelden, terwijl bunkerstations zullen worden opgericht. Tegelijkertijd met deze verdragen zjjn de nieuwe overeengekomen tarieven tusschen Italië en Oostenrijk gepubliceerd. Door de fabrikanten van Klng-pepermunt, de firma Tonnema en Cie, te Sneek, In een toeristenkaart van Nederland uitgegeven. Het doel van deze kaart is, het opstellen van reis plannen in eigen land gemakkelijk te maken. Iedereen kan er het zijne op vinden. Zoowel de wandelaar, wielrijder, kampeerder, als de watertoerist, vindt er de gegevens, die hij noo dig heeft. Op den rand van de gemeente Utrecht ach ter fort Lunetten in de Houtensche vlakte is de boerderij ,JJe Ketel” van den heer de Wit to taal afgebrand. Het vuur was ontstaan In een hooiberg en plantte zich over de rieten daken naar het ach terhuis en het woonhuis voort. Ook een daar naast staande schuur werd aangetast. De schuur en een kippenhok konden behouden blijven, de rest brandde tot den grond toe af. Een groote partij hooi, landbouwwerktuigen en een deel van den Inboedel gingen verloren. De brand is ontstaan door hooi broei. Eenlg klein vee kon nog gered worden. De schade wordt slechts voor de helft door verzekering ga- dekt. Deze eeuwige oppositlevoerders hebben dit eene gemeenzaam: zij zien niet voor zien het Dultsche volk maar de orde en de wei zelf, die zij onder alle omstandigheden haten. Zij voeren oppositie uit beginsel. Zjj willen geen enkel resultaat, dat den staat gelukt, erkennen. Deze derde groep zijn pathologische vijanden van den staat. Ik moet ook nog aan de vierde groep denken. Het zijn die menschen die behooren tot een betrekkelijk deinen maatschap- pelijken kring. Het zijn de menschen wier eenige werkzaamheid Is niets te doen. Hun le ven is beperkt door den omvang van hun eigen levenskring. De opvatting van hun kring ver wisselen zij met de opvatting van allen. Zij meenen, dat hun zorgen de zorgen der geheele natie zijn. Zij zijn gevaarlijk, omdat zij de bacillen dragers zijn van onrust, onzekerheldsgeruchten, beweringen, leugens en verdachtmakingen, las ter en vrees en aldus bijdragen tot het verwek ken van een nervositeit. Voor ben is de natlonaal-sociallstische re volutie een donker gesprexsthema. Maar daar door ontstaat alleen onrust en het volk kan alleen gedijen door rust, orde en discipline.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 21