Uitkeerihgen aan de gemeenten De nieuwe steunregeling De Nationale Luchtvaartdag Schedel gekliefd 5 k WIJZIGING VOORGESTELD FOKKER ZELF AAN HET LEVIER I MAANDAG 16 JULI 1934 OOK IETS VOOR ONS? <?en De vrouw in het «pel? KRANIG OPTREDEN c ONZE LUCHTVAART Oorlog in schijn Verlaging belastingvrij minimum RESTAURANT IN BRAND TE HELMOND Droevig begin van vacantie Rector Bots aan het woord EENIGE ETHISCHE OVERWEGINGEN F I i i f De vermoed elyke uitkeering Ad tege- n te De demonstraties f der F De poetvluchten met tos krult, doch n •wiuws C emeentefondsbelasting Xooeto reed* la geconstateenf wenschen de De vermindering zal voor 1935/36 ongeveer f 3 a 4 millioen beloopen van jaaj tot jaar i van Zondagavond te ongeveer half twaalf Is brand ontstaan In volksrestaurant „Brabantia” In de Kerkstraat te Helmond. Onder het bedienen bemerkte men plotseling dat aan den achter kant op de bovenverdieping brand was uitge broken. Het vuur breidde zich snel uit. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, stond het achterhuis reeds in vollen vlam. Voor zoover het niet uitbrandde liep het res taurant groote waterschade op. De schade die enkele duizenden guldens be draagt wordt door verzekering gedekt. Automobilist redt vjjf drenkelingen ƒ338.451.71; 1.058.029.87; Hengelo Ingediend Is een wetsontwerp tot wijziging der we.'van 15 Juli 1929. Aan de Memorie van Toe lichting ontleenen wij het volgende: Aan de Bijlage van het wetsontwerp tot wij ziging van de uitkeerlngen uit het Gemeente fonds an de gemeenten ontleenen we de vol gende vermoedelUke bedragen, welke aan de hieronder genoemde gemeenten voor bet jaar 193536 sullen worden uitgekeerd: Den 751.14125; 123 36228; blik de gevallen kameraden, die de verovering van het luchtruim met den dood moesten be- koopen. De oud-burgemeester van Zeist sprak enkele woorden, alsmede de burgemeester van Soest. De commandant van de Luchtvaartafdeellng bracht dank. f 130.775.02; f 156.01754; f230.422.20; Groote belangstelling te Rotterdam stelsel in voor- - De Ministers hebben voorts van de indie ning van dit wetsontwerp gebruik gemaakt om enkele wijzigingen van ondergeschikte betee- kenls aan te brengen tn de bepalingen betref fende de gemeentefondsbelasting. Een en ander heeft hen gebracht tot het voorstel, het laatste lid van artikel 15 (be vattende het bijzondere tariefgedeelte voor de drie grootste gemeenten, voor zoover die in de eerste klasse zijn gerangschikt) te doen vervallen en de belastingheffing voort aan te doen aanvangen bi) een belastbare som. welke ƒ50 lager ligt dan volgens het bestaande gewone tarief van artikel 15. De hoogere opbrengst, welke daarvoor voor het fonds verkregen wordt, zijnde 1 per aangeslagene, zal uit het fonds aan de gemeenten van aanslag worden uitgekeerd als onderdeel van de uitkeering Ingevolge artikel 3 (nieuw), terwijl uiteraard ook de opbrengst der gemeentelijke opeen tenhef fing 'n gunstlgen invloed van deze tariefs wijziging ondervindt. Zondagavond is op den Westvlletweg te Voor burg voor de tweede maal binnen vierentwintig uur een auto te water gereden. Dank zij het doortastend ingrijpen van een achter den ver ongelukten wagen rijdenden automobilist, den heer De Kroes uit Voorburg, is een vijftal in zittende Botterdammen gered. Waarschijnlijk door een defect aan de stuur*' inrichting heeft de bestuurder bij de Oude Tol- brug de bocht niet kunnen nemen, tengevolge waarvan hij pardoes den berm af het water in reed. De heer De K. sprong zonder zich te bedenken uit zijn wagen, den auto achterna. HU mocht het genoegen smaken, de vijf drenkelingen, door het inslaan van de voorruit uit hun gevaarlijke positie te bevrijden. Wat door onze lucht piraten ge presteerd wordt, dwingt de bewondering af van dui zenden toeschouwers Wielrijder uit Utrecht te Bussum aangereden en aan de ge volgen overleden Het zal wel geen betoog behoeven, dat de slechts langzaam afloopende garantieregeling aanzienlUke uitgaven zal vorderen. Een bere kening heeft uitgewezen, dat voor de garantie, na aftrek van de baten, voortvloeiende uit de Ümletbepallng in 1935-36, vermoedelijk een be drag van rond ƒ24 millioen zal noodlg zijn. Hieruit blijkt tevens, dat de totale ultkeerto- gen aan de gemeenten in 1935-36 in vergelU- klng met 1934-35, slechts weinig zullen dalen, üit de belastingopbrengsten van het fonds zul len de gemeenten, zooals reeds medegedeeld, naar raming 62 millioen ontvangen, welk be drag dan vermeerderd wordt met de evenge- noemde ƒ24 millioen zijnde in totaal ƒ86 mil lioen. De uitkeerlngen uit het Gemeentefonds tullen voor 1934-35 na toepassing der Kortlngs- wet, ongeveer 89 k 90 millioen beloopen, zoo- dat de vermindering der uitkeerlngen ongeveer fl 1 i millioen zal beloopen. De middag werd geopend door den voorzitter van het nationaal luchtvaartfonds generaal Snijders, die woorden van hulde en dank bracht aan het comité, dat dezen luchtvaartdag zoo schitterend heeft georganiseerd ten bate van het nationale luchtvaartfonds. Dit openings woord, dat door middel van luidsprekers overal duidelijk verstaanbaar was, oogstte een warm applaus. Een dreunend kanonschot was het teeken dat de demonstraties een aanvang namen. Met knetterende motoren schoten weldra vier leerllng-vliegers met hun leskisten de lucht in, om met een echt Hollandsch bravour een esta- fettevlucht te maken. Het nummer dat daarop volgde, gaf in het klein weer, hoe het in den oorlog toegaat. Een 9 stuks jachtvliegtuigen kozen lucht en zwierden weldra in escadrillevorm boven het vliegveld. Deze toestellen moesten het vlieg veld beschermen tegen de verraderlijke lucht aanvallen van 9 bombardementsvliegtuigen, welke waren opgestegen te Waalhaven. Tevens zouden de aanvallende toestellen onder vuur genomen worden door de artillerie, luchtdoel en zwaarder geschut. Men schoot ColUn en echtgenoote; den chef van den gene nden staf met adjudanten; den commandant van het veldleger met adjudanten; generaal Snijders met familie; den Minister van Staat dr. Van Karnebeek; den Commissaris der Ko ningin in Utrecht jhr. mr. Bosch Ridder v. Ro senthal; luit.-gen. b. d. Seyffardt, oud-chef van den staf; lult.-kolocal van Santen, chef Staf Ie divisie, oud-comm. luchtv.afd.; kol. b.d. Wallaerdt Socré. oud-comm. luchtvafd.; den adjudant van den chef van den Marinestaf: den commandant van het Vliegkamp „de Koojj" den commandant van het Vliegkamp „de Mok”; Inspecteurs der infanterie, cavalerie, artillerie, genie, geneeskundigen dienst, marechaussee en Militaire Administratie; gen.-maj. Hoeffer, di recteur Legermuseum te Doorwerth; gen.-maj. N.-I. leger Boerstra; den directeur van de K L M den heeP Plesman; den directeur van den Rijkstudiedienst; de Commissarissen der Koningin in Drenthe, Overtfsel en Gelderland; dr. H. Th. s’Jacob, oud-Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht; dr Philips uit Eindhoven; de heeren A. Fokker, Fr. Koolho ven, Ir. Stephan. Verder nog vele civiele en militaire autori teiten, waaronder tal van burgemeesters uit de provincie Utrecht. De herclasslflcatle van de gemeenten, welke zich In de laatste jaren over de geheele lijn voltrekt in benedenwaartsche richting, heeft weliswaar een zekere aanpassing teweegge bracht, doch voor de gemeenten, voor welke de derde klasse reeds oorspronkelijk was bestemd, is die aanpassing niet mogelijk. Aan den an deren kant Is het laatste lid van het artikel der wet oorzaak, dat de gemeenten Amsterdam. Rotterdam en 's Oravenhage feitelijk slechts de keuze hebben tusschen een aanvangsmlni- mum van ƒ900 (le klasse) en van ƒ700 2e klasse), in belde gevallen voor gehuwden zon der kinderen Voor zoover de omstandigheden dwingen tot een gebruiken van de belasting- capaciteit tot het uiterste, is het eerstgenoemde bedrag stellig te hoog. Het tweede achten de Ministers stellig aan den lagen kant. Intusschen was H. thuis gekomen. Deze ge loofde eerst niet, dat zich hier reeds een drama had afgespeeld, nog te meer daar het slacht offer zich weer naar huis wilde begeven. H. heeft daarop het slachtoffer buiten gelaten. Na ongeveer zeven minuten hoorde hij weer een bons tegen de voordeur. J. O. heeft K. daarop weer een flink pak slaag toegediend met een klomp. Daarop heeft hjj het slacht offer bulten het, tuintje gesleept en met een scherp voorwerp het hoofd opengekliefd. De slag Is waarschijnlijk toegebracht met een spade. Er was een groote wonde over het oog en oor ontstaan en de hersens van het slacht offer lagen op den weg uit het hoofd gepuild. De dader Is daarop kalm naar bed gegaan, doch door de politie om elf uur gearresteerd. Het parket was Zaterdagmorgen ter plaatse. Naar wjj vernemen onderhield de moorde naar betrekkingen met de vrouw van den ver moorde. In de Memorie van Toelichting tot het ont werp. dat geleld heeft tot de wet van 22 Decem ber 1933, houdende vermindering der uitkeering, bedoeld in artikel 3 onder b der wet van 15 Juli 1929 en wijziging der wet van 18 Maart 1932 hebben de Ministers van Financiën en van Bin- renlandsche Zaken uiteengezet, welke omstan digheden geleid hebben tot de zeer omvangrij ke tekorten in het gemeentefonds. Zij hebben daarbij tevens in het licht gesteld, dat aan de zen toestand in het Jaar 1936—1937 een einde zal komen, omdat in dat jaar een nieuwe ver- deeling in de opbrengst der middelen van het gemeentefonds zal plaats hebben, waardoor afgezien van mogelijke uitgaven uit hoofde eener ganmtlebepallng geen tekort in het fonds meer zou behoeven te worden bijgepast door het Rijk, terwijl het tekort over de volgen de vier jaren naar menschelljke berekening bin nen zeer enge grenzen zou blijven beperkt. De Ministers hebben toen betoogd, dat het in het belang van beide partijen noodzakelijk was een geldelijke aanpassing van de uitgaven van het gemeentefqpds aan zijn sterk verminderde tokomstbronnen te bewerkstelligen. Het was evenwel onmogelijk een volledige overgangsre geling zoo tijdig voor te bereiden, dat zij reeds op het uitkeeringsjaar 193435 haar Invloed kon doen gelden. Vandaar, dat toen voor het jaar 193435 Is besloten tot een vermindering op de uitkeering bedoeld is artikel 3. onder b, oer wet van 15 Juli 1929 welke bij de wet van 22 December 1933 haar beslag heeft gekregen. Tegelijkertijd is een meer algemeene herziening der wet op de financieele verhouding in studie genomen. Daarbij zijn de grondslagen en de wijze, waarop de grondslagen uitwerking heb ben gevonden, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Dit onderzoek heeft de Ministers tot de conclusie geleid, dat de grondslagen der wet van 15 Juli 1929 proefhoudend zijn gebleken en dat alleen de wijze waarop die grondslagen uitwerking vonden, op verschillende punten wijziging dient te ondergaan. In verband met den moord te Prlncenhage, vernemen wij na een ter plaatse ingesteld on derzoek de volgende bijzonderheden. Om 9 uur Vrijdagavond kwam J. O. een praatje maken op het erf van K., dat na enkele minuten in ruzie ontaardde. J. O. trok daar op een revolver en schoot K. in het dijbeen. Het slachtoffer vluchtte nog nasr de nabijgelegen woning van H.. waar hl) In de kamer voor het kabinet Ineenzakte. J. O. is hem daarheen ge volgd en heeft K. met een klomp flink ge slagen. Ten tweeden male trok J. O. zijn revol ver om op K. te schieten. Het schot miste ech ter zijn doel en de kogel kwam in het kabinet (een groote antieke kast) terecht. 3. O. heeft zich toen verwijderd. Nadere bijzonderheden over moord te Princenhage Aanwezige gasten Op de eere-tribune merkten w(j de volgende personen op: Den Dultschen militairen attaché en echtge noote; 7 Belgische vliegerofflcieren. waaronder den adj. van Z. M. den Konlng der Belgen; den Minister van Defensie mr. Deckers met zijn adjudanten; den minister-president andere taktlek mogelijk zou zijn? Daar durf ik, weinig ekonomist als ik ben, geen rechtatreeksch ja of neen antwoord op geven. Wel kan ik den Indruk niet van mij af zetten, dat men in Den Haag het vraagstuk al te veel ekonomisch en al te weinig ethisch beschouwt; men let op loonsver- houdingen enz. en misschien moet men dat ook wel doen, maar *t is pijnlijk te zien, hoe star-systematisch het eenmaal gesteld ekonomisch doel (de doorworsteling van de krisis door middel van den gaven gulden) wordt nagestreefd; horrible maatregelen zijn nu noodig om het systeem te doen slagen; land- en tuinbouw en Industrie moeten gesteund worden en van hun kange steungelden betalen de werkloozen nog méér voor dien steun. Noodlottige coïncidentie! Coïncidentie? Ja! Maar dan toch een, welke het gevolg is van het gehuldigde systeem. Voor mU te het de groote vraag, of de of fers, welke wij ons voor den gaven gulden getroosten moeten, wel opwegen tegen de offers, die wy door de werkloozen laten brengen; van *n soort dogma laat men heel het volkslot afhangen; honderdduizenden volksgenooten laat men Ujden omwille van het systeem, omtrent het resultaat waar van men niet eens zeker is, niet eens zeker kkn zijn. Er zit veel speculatiefs in heel deze kwestie.... Wat denken de arbelders-organisaUes nu te doen? U heeft gezien dat men al doende is: het R.K. Werkliedenverbond heeft zich met een rekest alreeds tot den raad van minis ters gewend, en verder zal men den mi nister door deputaties van plaatselijke or ganisaties den noodtoestand uiteen trach ten te zetten; wij kunnen ons niet voor stellen, dat een zoo nobel mensch, als mi nister Slotemaker ontegenzeglijk is, de consequenties van het thans gevolgde stel sel begrepen, althans zóó bedoeld heeft; *t eerste streven zal erop gericht moeten zijn, althans voor de groote gezinnen eenlge ver- mildering te verkrijgen; met enkele mQ- lioenen zal de regeerlng alreeds veel goeds in deze richting kunnen bereiken. Hier moet iets gedaan worden. Wil men het stelsel, het systeem niet la ten varen, dan zal men de gevolgen daarvan voor de armste werkloozen althans dienen verzachten. De „Snip” is op de uitreis in Djask geland. De .JJsvosel' is on thuisreis van Ctelcutte te Gevallen kameraden herdacht Om elf uur werd allereerst een krans gehecht aan het monument van de gevallen kame raden. Dit was een Indrukwekkende plechtigheid. In den traag neerlekkenden regen stonden daar tal Van autoriteiten en hardachtan Ministers de tljdelljk over 1933-34 en 1934-35 ten bate van het gemeentefonds geheven opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogens belasting niet te bestendigen. Dese opcenten op de gemeentefondsbelasting werden echter niet uitsluitend ten bate van het gemeentefonds ge heven; ook de gemeenten, voor zoover zij In de tweede of de derde klasse gerangschikt wa ren. deelden in de opbrengst ervan. Deze ge meentelijke belastingsbron vertegenwoordigt gemiddeld ongeveer 32 pCt. van het gemeente lijke aandeel In de hoofdsom der gemeente fondsbelasting. Aangezien de ƒ62 millioen aan belastingop brengsten van het fonds volgens de nieuwe for mule ten volle onder de gemeenten worden ver meld. zullen de kosten van de garantieregeling, verminderd met de baten van de llmletregellng *d /24 millioen leiden tot een nadeelig slot ten het Gemeentefonds tot hetzelfde bedrag. B(j overigens gelijk blijvende omstandigheden Billen de kosten der garantieregeling voor het 4jdvak van 10 Jaar dat zij zal gelden, in totaal tond 120 millioen beloopen. Na tien jaar zou ius het nadeelig slot van het fonds tot onge- teer 120 mllLoen zijn opgeloopen. De Minls- ®rs stellen voor eenerzljds Bit tekort uit den tapltaalsdlenst der Rijksbegrootlng te finan- deren door de verstrekking van rentetooze voorschotten aan het fonds, en anderzijds dit •kort ten laste van den gewonen dienst der kijksbegrootlng in ongeveer 12 jaar te amortl- •«ren. Daartoe zal dan jaarlijks een bedrag ten 10 millioen op den gewonen dienst der Hjksbegrootlng worden gebracht. De financieele moeilijkheden, welke de gemeenten doormaken, manen aan tot be hoedzaamheid b(j het afsluiten van ge meentelijke belastingbronnen. De Ministers zijn derhalve Oetfscnt op het zoeken naar een compensatie voor dit verlies. Z|j meenen dese gevonden te hebben in een kleine verlaging van het belasting vrije minimum, die door den sedert 1929 aanzienlijk gedaalden levensstandaard wordt gewettigd. Ondanks het slechte weer in de ochtenduren en het nog vrij onbetrouwbare weer in den vroe gen middag, zijn Zondag nog zeer veel Rotter dammers e.a. er op uitgetrokken ozn de vliegtui gen „Pelikaan” en de ,X 36”, de „Arend” op Waalhaven te zien. Waalhaven werd door 4305 personen bezocht, waarvan niet minder dan ruim 3100 beide ge noemde vliegtuigen van zeer nabij bezichtigden en de gegeven explicatie aanhoorden. Er werd druk gevlogen. Vooral voor de nieuwe drie-per- scons taxlvliegtulgen bestond veel animo. Om 18 45 uur werden de P H. A. E. H.. het schoolvllegtulg, de beroemde .Pelikaan” en de groote .Arend” op het platform opgesteld en voor den Mart gereed gemaakt. Eerstgenoemd vliegtuig moest de lucht In om de F. 36 geduren de zijn vlucht te fotografeeren. Eenigen tijd hebben de toestellen met «*n drieën boven Rotterdam gecirkeld, waarna de twee laatste vla Den Haag en Bchevenlngen naar hun bestemming zijn teruggekeerd. Duizenden belangstellenden uit bijna alle deelen van het land waren Zaterdag naar Hoesterberg gekomen, waar in 1912 onze nationale luchtvaart ontkiemde, om thans na 0 jaar van de prestaties te genieten onzer nationale iuchthelden. En dat er genoten Is, getuige het telkens losbarstende enthousiaste applaus en het geloei van de eiazons der auto'a Heel Nederland eerde zijn helden lucht. De heer H. R., rangeerder aan de N. 8., is Zon- dagop droevige wijze om het leven gekomen. Zondagmorgen kwam de heer R. uit den nachtdienst en begaf zich spoedig op weg naar het kamp oud-Naarden, om zijn vacantle- dagen daar te gaan doorbrengen. HIJ was J>er flets en moest bij het station Bussum wachten voor een afgesloten overweg. Toen de boomen weder geopend werden, liet de heer R. de lange file van auto's eerst [ms- seeren en sprong daarna op zijn flets. Er na derde evenwel nog een auto, welke hjj waar schijnlijk nog niet had opgemerkt. Hoe het zij, de heer R. werd van achter door den auto aan gereden met zulk een kracht, dat hij met het hoofd door de portierruit van een tegenoverge stelde richting komenden wagen vloog. Men begrijpt de gevolgen. Met bijna verbrij zeld hoofd werd hjj ter verpleging opgenomen, terwijl terstond zijn echtgenoote en Iclnderen. die zich deels in Utrecht, deels reeds in het kamp bevonden, gewaarschuwd werden. Zij troffen hem aan in bewusteloosen toestand. Zaterdagmiddag half drie is de heer R. aan de gevolgen overleden. De politie te San Francisco bewerkt de stakende haven arbeiders met traangasbommen 1 113.760.82; f529534.43; Maastricht f702.718.53; Roermond f140 269 93; Sittard f166.86156; Vento f171.670 30 In bovenstaand overzicht zijn alle gemeenten opgenomen, welke meer dan 1100.000 zullen ontvangen, terwijl de gemeenten, die meet dan een half millioen ontvangen vet gedrukt zijn De pessimisten van des morgens hebben on- gelijk gehad. Want zij zelden, dat het toch niets werd. Nu had het weer wel mooier gekund, doch dese Nationale Luchtvaartdag Is niettegen staande de zwaar bewolkte lucht een overwel digend succes geworden! -rn het ruime, luchtige, zonnige, vroolijk I en blij aandoende, aan de Nieuwe Pas- A seerdergracht gelegen Gesticht van Liefde ,J3t. Bernardus”, waarbinnen net wel altijd zomer schijnt te zijn, hebben wij een bezoek gebracht aan den zeereerwaar- den heer Rector J. Bots, den bezielden en bezielenden socialen priester in het Haar- lemsche diocees. WIJ stelden het hooglijk op prijs, van dezen priester, die door zijn diocesaan ad viseurschap dagelijks In aanraking komt met breede lagen der Katholieke bevolking vooral der Katholieke arbeidersbevolking te vernemen, hoe hij de op 1 Juli in wer king getreden nieuwe steunregeling beoor deelt en wat daarvan naar zijne ondervin ding de gevolgen zijn geweest. Rector Bots begon met te vertellen, dat hij juist vanmorgen nog met de verschil lende Arbeidersvakbonden geconfereerd had en dat men de vermindering der steunult* keeringen over de vorige week algemeen taxeerde op 10, 12 k 13 procent; dit was zoo ging de rector voort toch wel een zeer belangrijk percentage op zulloe lage be dragen als de uitkeerlngen nu eenmaal be- teekenden. De rector voélde zich wel eenigszins hui verig om diep op de kwestie der lage, der te lage uitkeerlngen in te gaan, omdat men hem van andere zijde dan wel eens de vraag zou kunnen stellen: hoe zoudt gij de zaak dan financieren? Merkwaardig is echter, dat de regeerlng, bij monde van minister Slotemaker de Bruine, zich bij de verdediging van haar taktlek uitsluitend beroept op den heer- schenden loonstandaard en niet op de fi nancieele onmogelijkheid: de steunuitkeeringen moeten blijven be neden de loonen, die hier en daar al zeer laag zijn, en zoo komen we tot vreeselijke consequenties, waarbij het steunbedrag be neden de grens van het minimaal absoluut noodlge komt te liggen, zoodat er b.v. vo<y Met Fokkersverkeersvllegtulgen arriveerden verschillende gasten en ook tegen den middag begonnen de eerste auto’s de groote vllegheide op te rijden. Bij het begin van de demonstraties werd het enthousiasme van de verzamelden aan een zware proef onderworpen, want de dreigende wolken pakten zich samen en weldra spieste een venijnige regen in lange pijpen neer. Ondertusschen was het bericht ontvangen, dat Fokkers laatste groote toestel, de F. 36. van Schiphol was gestart. Door middel van geweldige luidsprekers wer den de berichten en andere mededeelingen aan het publiek gedaan. Telkens wanneer het ronkende geluld van een vliegtuigmotor hoorbaar werd, dacht men dat de Fokker met Fokker aan het stuur tn aantocht was. Doch eindelijk werd het geduld beloond, want tegen de mistige lucht teekendc zich vaag de reuzen blauwe vogel af. Na enkele mooie cirkels beschreven te heb ben. wipte de geweldige luchtreus met een zeld zaam élan op den grond. Onder het talrijke publiek kwam dadelijk een deining. Men kroop onder de draadafrasterlng door, om de machine meer van dichtbij te kun nen zien. Doch men kwam er niet vlak bij, want Anthony Fokker gaf plots weer gas en als een nijdige bromvlieg taxlde de machine In kleine kringen rond. Alles vluchtte weg en de militaire politie, die sterk vertegenwoordigd was, dreef de menschen weer naar hun plaatsen terug. was en men dacht getuige te zijn van een heuschen luchtaanval. Toen de bombardementsvliegtuigen boven het vliegveld kwamen en projectielen naar beneden wierpen, die met heftige knallen uiteen spat ten, doken de jachtvliegtuigen op enorme wijze op het escader neer, ten einde het pracht ge formeerde escader uit zijn verband te rukken. De verraderlijke toestellen werden ook nog stevig onder vuur genomen door de knetterende mitrailleurs. Voor het solonummer gaf de lultenant-vlle- ger Sandbergen eenlge gewaagde toeren te zien, die Ieders bewondering wekten en niet na lieten velen te doen griezelen Sergeant-vlleger P. v. d. Griend maakte in een oranje geschilderde leskist het solonummer „Crazz flying”. Daarmee demonstreerde hij hoe een nlet-vlieger zou vliegen. Dese capriolen waren allerzotst. Het publiek lachte en proestte, terwijl van der Griend de raarste duikelingen maakte op nog geen 10 Meter hoogte! Bij het stunten liep er plots een wiel van bet toestel af. Dadelijk toen het toestel den grond geraakt had, steigerde de machine loodrecht omhoog. Het verloren wiel hoepelde over bet veld.... doch toen men naar het landings gestel keek van het toestel, zaten daar nog twee wielen aan! De mop van het derde wiel, dat door middel van een handle wordt losgelaten, wt» volkomen gelukt. Met daverend applaus en oorverdoovend claxongeloel werd de kranige vlieger begroet, toen hij naar de hangar taxlde. Ieders bewondering werd afgedwongen door de correcte radioverbinding, welke werd tot stand gebracht tusschen twee toestellen in de lucht en die fraai vla de luidsprekers overkwam. Het eene toestel maakte louplngs. vrille’s etc. op commando van den bestuurder van het an dere toestel, terwijl de bestuurder precies zijn handelingen vertelde, welke hij verrichtte. Nadat een 7-tal parachutes zwierig naar be neden waren gezeild, waaraan poppen waren bevestigd, kwam tot slot wederom een oorlogs- nununer. Nu gold bet een aanval uit de lucht op een kampement. Sensatie genoeg. Op den goedgeslaagden luchtvaartdag heb ben de aanwezigen volop kunnen genieten van de schoons vliegkunst. Een woord van lof komt toe aan de organi satoren. die dezen dag voorbereidden en aan hen die voor de goede regelen zorg droegen. Van dezen geslaagden dag gaf de KJLO. foort ƒ492.993.69; Baarn ƒ138.701.69; Soest f 103.303.04; Utrecht ƒ1.947.170.16; Zeist ƒ241.862.47; Zullen ƒ146.545.94; Achtkarspelen ƒ131 234.54; Dantumadeel ƒ112.883.73; Harlin gen ƒ111.838.02; Leeuwarden ƒ584.487.75 Leeuwarderadeel 156.23724; Ooststelllngwerf ƒ112 878.83; Opsterland ƒ188575.81; SmaUin- gerland ƒ133256.43; Sneek ƒ171.844.41; Tiet- jerksteradeel 142.137 65; Weststellingwerf ƒ144.87223; Wonseradeel ƒ125.571.72; Wijm- brltseradeel 106.832.67; Heerenveen 174.517.49; Almelo ƒ338.451.71; Deventer ƒ561.865.06; Enschede ƒ1.058.029.87; Ambt-Hardenberg 123.148.73; Hengelo ƒ256.038.47; Losser 144.703.91. Steen Wijk f 131.830.83; Zwolle f376.508.03; Delf zijl f 111.493.53; Groningen f 1.193.86052Hoo- gezand f 107821 46; Onstwedde f17761493: Veendam f17050250; Vlagtwedde f158138 78; Winschoten f203.329.70; Assen f263 660.99; Bor ger f128.57226; Emmen f33951334; Hoogeveen Meppel f 113.760.82; Odoorn Heerlen f529.334.43; Kerkrede kleedlng heelemaal niets overblijft. En dat, terwijl Paus Pius XI in Zijn schrij ven aan den Bisschop van Quebeck de werkloozen letterlijk toch noemt „de on schuldigste slachtoffers van de krisis” en wenscht, dat de gemeenschap de alleruiter ste offers zal brengen om deze ongelukki- gen te beschermen en te steunen. Nu vragen wij ons af: geschiedt dit hier in Nederland wel genoegzaam? 't Is bekend, dat de toestanden in het buitenland nog veel erger zijn, maar is dat een rechtvaar diging voor ons, als wij het Pauselljk woord niet gehoorzamen? Als men niet zoo maar gedurende en kele weken, maar gedurende maanden en jaren! steeds minder ontvangt dan mi nimaal noodlg is om rond te komen, dan is het heel moeilijk, te berusten in zijn lot, dan komt men gemakkelijk in een sfeer, waar men uit den band dreigt te springen, en dan toornt men tegen een gemeenschap, die niet meer voor den werklooze over heeft.... Hoe vind u de stemming onder de Ka tholieke werkloozen? Ook onze menschen zijn verbitterd. Wij, die de werkloosheid niet kennen, wij kunnen het ons toch ook zoo moeilijk In denken, hoe de werklooze zich te moede voelt in zijn machteloosheid tegenover.... Ja, tegenover wat en wie eigenlijk? Geen werkgever, geen persoon die te benaderen valt. De regeerlng, t is zoo’n vaag begrip; en deze grootmacht grijpt nu opeens In In zijn menschenbestaan*t is dat onzekere, dat beangstigende, de vrees, wat zal Ik mor gen weer machteloos moeten aanvaarden? dat het leven van den werklooze zoo somber maakt en hem zoo neerdrukt. Nu zal binnenkort ook de Armenzorg ge regeld worden naar den krlslssteun, en dan zie ik aankomen, dat velen praktisch niets méér zullen krijgen dan de huishuur; dat wordt nóg benauwender. In zijn diepe ellende Is de werklooze er lang niet altijd meer van overtuigd, dat de gemeenschap doet wat zij kkn; vooral va ders van groote gezinnen, die bij de nieu we steunregeling waarlijk niet begunstigd worden, gaan eraan twijfelen, of de regeer ders wel oog hebben voor den trouw aan de zedelijke beginselen. Zou u meenen, dat er financieel een B» de nltgavenfaeter wenachen de Minister* te doen vervallen de uitgaven ten behoeve van de voendenlnren ter sake van werkloosheid. Jaarlyhsche verdeeling De tegenwoordige wet schrijft voor een vast stelling der uitkeerlngen aan de gemeenten voor een tijdvak van 5 Jaren. Tot grondslag van de vaststelling der uitkeerlngen over de periode 1931/33—1935 36 heeft gegolden, behoudens de garantie- en limietbepallngen. de opbrengst van de hoofdsom der vermogensbelasting over het belastingjaar 1931/32. In aanmerking genomen de omstandigheid, dat het Rijk volgens de te genwoordige Wet het tekort in het fonds moet bijpassen, leidt dit stelsel er toe, dat alle gevol gen van de daling der opbrengsten van de ten bate van het fonds geheven belastingen op het Rijksbudget komen te drukken. Een jaarlijksche verdeeling van de bij het fonds beschikbar» middelen sou aan dit beswaar volkomen moet komen, mits het fonds tevens bevrijd wordt van de lasten, welke de tegenwoordige garantlebepallngen op het fonds leggen. De Ministers rijn van oordeel, dat een ver deeling per jaar volkomen logisch is te achten omdat het hier gaat om een verdeeling van be lastingopbrengsten. welke vü wisselen, evenals zooveel andere Bronnen inkomst der gemeenten. Berg, op Zoom 165.839.58; Breda ƒ358.743.61; Eindhoven ƒ665.151.42; Helmond ƒ224113.27; Den Bosch 387 775 26; Tilburg ƒ935 229 29; Apeldorn ƒ733.66435; Arnhem ƒ1 168.852.62; Nijmegen ƒ861 262 54; Tïel 136.909 79; Wage- ningén 125.980.55; Winterswijk 193 729.32; Zutphen ƒ250.67025; Dongen ƒ107217.77; Oos- terhout 104.200.07; Roosendaal en Nispen ƒ186.421.06; Aalten 112578.08; Doetlnchem 169 764.89; Ede 193.79536; Rheden 165 393 58; Alphen ad. Rijn ƒ103.578.13; Delft ƒ554.670 45; Dordrecht f 870.57050; Gorlnchem ƒ102.115 97; Gouda ƒ365.23634; ’s-Gravenhage ƒ5 462.648 51; HlUegom ƒ108.748; Katwijk ƒ101.865.80; Lel den ƒ976 65322; Rotterdam ƒ9 909.272 38; Schiedam ƒ783.820.41; Sliedrecht 110 953 64; Vlaardingen ƒ373.555 33; Voorburg 100 435.99; Zwtjndrecht ƒ103.70427; Alkmaar ƒ340.885 79; Amsterdam 15297224.07; Bl.daal ƒ196 724 69; Bussum ƒ189597 09; Haarlem ƒ1.364.743 35; Haarlemmermeer ƒ283 446 67; Den Helder ƒ641.947 36; Hilversum ƒ751.14125; Hoorn ƒ144.869.46; Purmerend 123 36228; Velsen ƒ410.44421; Wormerveer ƒ216.434.18; Zaandam 576.470.40; Zandvoort 132 306 67; Middel burg 212515 45; Vllssingen ƒ286.29995; Amers- Financieele gevolgen Ten goede van het fonds zullen in 1935-36 komen de opbrengst der gemeentefondsbelas ting en die van 50 opcenten op de vermogens belasting. Geraamd wordt, dat dese heffingen to 1935- 1936 een zuivere opbrengst zullen opleveren van rond ƒ62 millioen. De verdeeling volgens het nieuwe **yert In 1935-36 belangrijke verschillen - of In nadeeligen zin voor de gemeenten op. De overgang van het bestaande naar het nieuwe stelsel wenschen de Ministers In tien jaren voltrokken te zien.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17