Autobotsing Ontslag huwende Vreeselijk drama onderwijzeres Spoorbaan verzakt De Neder!. kam- pioenschappen MAANDAG 16 JULI 1934 nes van De meening der Tweede Kamer DRAMA TE TIEL DOODELIJKE VAL R. K. OPENBARE LEESZALEN RUNDVLEESCH IN BLIK IS Jaarvergadering te Amsterdam Auto tegen een boom STUUR LOSGERAAKT Wegrenner ernstig gewond CONTINGENTEERING Couranten in beslag genomen ZWEMMEN IJSELMEER—MARATHON VERKEERDE MANOEUVRE Uitvaart Jan Stuyt VolendamEdam 'Begrafenis op de H. Landstichting WIELRENNEN Z. AFRIKA—NEDERLAND d. Leeuw komt terug Het zeilfestijn der Bras- semermeer Voorwedstrijden in het Stadion Communist aange houden Elf gewonden, van wie twee ernstig Trein aan groot gevaar ontsnapt Een waakzame veehouder waar schuwde nog tijdig de dichtst bijzijnde wachtpost Twee ernstig gewonden naar het ziekenhuis Twee menschen levensgevaarlijk gewond Waanzinnige mijnwerker doodde zjjn vrouw en later zichzelf Wielrijder verliest stuur op steile helling Thans wordt in ons land naar den bandiet gezocht Mislukte achtervolging in België Fenenga wint in de 45 M2., Hans Nathan in de Regenboog- klasse A J. v. Egmond en G. Leene in de finale der profs. Pijnenburg door van Egmond geklopt Uitbreiding der distributie ten- an n 4 d. Linden 13 sec., L d. Linden, 13 3/5 500 Meter: le serie: 1. L. 4e L M. P. I d. Oelder; 3. J. Homma; is Ben- d. Berg; 5. de Steur, st. L .v. d. Steur. Zaterdagavond heeft zich te Tiet een bloedig drama afgespeeld. Een veertigjarige man kwam omstreeks elf uur in het Spaarbankstraatje in de nabijheid van het volkslogement „De Zwaan”. Klaarblij kelijk koesterde hü een oude veete tegen de eigenaars van het logement. Plotseling stoof hij op den logementhouder en zün vrouw, die voor het huls stonden, af en bracht de vrouw een messteek toe in het onderlijf, terwijl hij den man in de zijde stak. Belden werden levens gevaarlijk gewond. De dader vluchtte naar het logement van R„ waar hü later door de politie Is aangehouden. De daglicht-installatie op het postkantoor te Amsterdam, welke is geplaatst door den heer Hagemeyer Hier kwam het vreeaelUk feit spoedig aan den dag, dat 8. met het scheermee stjn vrouw den hals had afgesneden. De vrouw lag ontsteld en vreeselijk bloedend op bed. 3. W. Mets; 3e serie: 1. 3. niet opgekomen; te serie: N. Bllphorst. Halve finales: le serie: laatste 300 M. 13 3/5 see., IDA Rotterdam) I. Praslng (HD.Z. I. i m- -1. Uk iet ej. ■4, 48 uur ec.; «te, letto dar- U», mln. fden KH1; hes. igne chll de m- it- n j- 1. n 1. ano. eli nin. it u» 7. r. Ronde i elfde id van it ge- ren- adden m het Bejaarde wielrijder aangereden en bezweken Een kindje van het echtpaar lag* tusschen al die ellende rustig op de canapé te slapen.... Nader vernemen wij dat S. Vrijdag eerst bij zijn broer aan den Roebroekerweg 35 was komen logeeren. Vrijdagavond was men in de beste orde gaan slapen en Zaterdagnacht tegen drie uur moet het drama hebben plaats gehad. Tegen half 4 Is 8. op de mijn gezien. Men vermoedt, dat de ongelukkige in een vlaag van waanzin het dubbele misdrijf beeft bedreven. Men begrijpt, dat de ontsteltenis bij de familie en in geheel Heerlerhdde zeer groot is. De 17-jarige D. uit Amsterdam, die nabij Ro- zendaal (O.) kampeerde, reed Vrijdagavond in volle vaart de stelle Rodelbaan af, met het gevolg dat de jongen de macht over zfjn stuur verloor en tegen den grond smakte. Hij werd opgenomen met een ernstige schedelbreuk, waaraan hjj spoedig in het ziekenhuis te Velp overleed. De politie heeft op den Brink te Laren aan gehouden den communist F. van O., die met het blad Sovjet-Nederland colporteerde, waar in eenige opruiende artikelen waren opgenomen. Nadat de man door den burgemeester was gehoord, werd hij weer op vrije voeten gesteld. De politie nam de couranten In beslag. Zaterdagmiddag werden in het Amsterdam- sche Stadion de voorwedstrijden afgewerkt van de Nederlandsche wielerkampioenschappen op de baan, die Zondagmiddag verreden zouden worden, maar In verband met de weersomstan digheden tot Dinsdagavond werden uitgesteld. Zaterdagmorgen Is op den Oost-Singel te Delft een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, komende uit de richting Den Haag en bestuurd door den heer Huig te Santpoort, reed door slippen met groote vaart tegen een boom. De auto werd door de botsing totaal vernield. De heer Huig bekwam verwondingen aan het hoofd, benevens inwendige kneuzingen. HU is in bewusteloozen toestand naar het St. Hlppo- lytusgesticht vervoerd Zijn toestand is zoo ernstig, dat voor zijn leven gevreesd wordt. Een Inzittende neef moest eveneens naar het •lekenhuls worden vervoerd. Twee dames, die in den auto zaten, bekwamen geen verwondin gen. de profs zonder strijd In de halve finale, daar CUgnet en Wals verstek lieten gaan. O, Leene klopte W. Metz. terwül 3. PUnenburg met gemak van Sliphorst won. In de halve finales werd den Pün uitgescha keld door van Egmond, die bü den start dnect den kop nam en in een langen eindspurt Oen Tllburgenaar klopte. Over de laatste 200 M. deed de Haarlemmer 12 2/5 sec. Van den Heu vel kon het niet bolwerken tegen Leene. wiens tactiek te laat door zün tegenstander werd door zién. J. van Egmond en O. Leene komen ous In de finale. De gedetailleerde uitsjagen zUn: 1. J. van Egmond. 3. J. Pijnenburg; 3e serie: O. Leene, laatste 300 M. 13 2/5 sec, X 3. De Nederlandsche vlieger Van der Leeuw Zaterdagmorgen te 8.10 uit Kaapstad gestart voor den terugtocht naar Nederland. Te 14.25 Is hü te Johannesburg aangekomen. lol de an dit Meter •r be ziging 1 we- Carlo, >r de naar De n via jonge T uit. van a ge- a zag map- nder- illeen latste Ugen. waar netto nnen er in laan- mi- Mar- unan tot ipen. wel daar tJrige i we wer- rack Oude wetering, 14-Juli. Na de lange mool-weer-periode viel het van daag wel erg tegen, dat er ‘n flksche regen viel, die de Brasemermeer zoo heiig magkte, dat het uitzicht niet büzonder groot was. Dat «ras nog zoo bü den aanvang der wedstrijden, doch de lacht was toch niet zoo dik, dat er geen hoop was op beter En Inderdaad, toen de wedstrijden goed en wel aan den gang waren. De trein, die om vijf uur uit Leeuwarden naar Heerenveen vertrekt Is Zondagmiddag aan een groot gevaar ontsnapt. Een veehouder, die zün vee .dat in de weide angs den spoorlün Leeu- wordenHeerenveen graasde, ging melken, ont dekte dat de spoorlün verzakt was. Onmlddellük waarschuwde hü het naastbjjgelegen wacht huisje, dat op zün beurt het hoofdstation waar schuwde. Bü onderzoek bleek, dat de berm «raar de spoorlün over loopt, over een lengte van 20 30 Meter was weggezakt door den zwaren regen val. Onder deskundige leiding werd de trein over de gevaariüke plek gereden, zoodat er geen ongelukken gebeurde. Zaterdagmorgen vroeg vond men op 240 meter diepte van de schacht van de O.N. IV te Heer» lerhelde het vreeselük verminkt en büna onher kenbaar lük liggen van een man. Na langdurig onderzoek bleek dat bet *t lük was van den Belgischen münwerker 8„ die enkele maanden werkloos was en logeerde bü zün broer aan den Roebroekerweg te Heerlerhelde. Boven op het terrein nabü de schacht vond men een portefeuille, waardoor men de Identi teit van den man kon vaststellen en tevens daarbü een bebloed scheermes. De conclusie lag voor de hand, dat de man zelfmoord had gepleegd door zich in de schacht naar beneden te werpen. t Is dan ook gebleken dat hü over het terrein van de mün Is gekomen en over het hek is gesprongen, dat de schacht van het overige terrein afscheidt. Niet aan de bedrüfszüde der schacht, maar aan den kant van het maaiveld heeft hü zich toen naar be neden geworpen. Het bebloede scheermee deed nog iets anders vermoeden en dit vermoeden bleek maar al te waar te zün. De politie werd gewaarschuwd, die een onderzoek instelde in de woning aan den Roebroekerweg, waar 8. woonde. Ingediend is een wetsontwerp naar aanlei ding van het Koninklük Besluit van 13 Juni 1934 tot regeling van den invoer van aal of paling waarbü de Invoer van bedoelde artikelen voor een termün van twaalf maanden. Ingaande 1 Juni 1934, aan een beperking werd onderwor pen. Ter documentatie geeft de Minister van Eco- De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft In een circulaire aan de gemeentebesturen me degedeeld, dat naast de In vroegere circulaires in aanmerking komenden, de distributie van rundvleesch in blik ook zal mogen geschieden aan gestichten, waar uitsluitend of nagenoeg uitsluitend armlastigen voor rekening van openbare kassen of instellingen van «reldadig- held worden verpleegd, nadat daartoe voor leder geval afzonderUjk toestemming van de Crtete-Rundveecentrale is verkregen. Bü de amateurs hebben B. Leene en A. van der Linden zich voor de finale geplaatst. Leene, die zeer laks reed, klopte in de halve beslis sing A. van Vliet, terwül A. v. d. Linde op fraaie wüze J. Kremers achter zich liet. W. Ooms, 3. Komp, A. Postma en J. Homma werden in de kwart-flnales uitgeschakeld. Van de onafhankelüken hebben de Hagenaar Beukers en Van der Leur de finale bereikt. In de halve beslissingen wonnen zü resp. van Jazet en v. d. Horst. In de kwart finales waren hier Molkenböer, 3. de Wolff, Engelmoer, W. Bouquet en 8. Hoe vens afgevallen. Zondagochtend omstreeks zeven uur te te Dongen een ernstig ongeluk gebeurd. Een arts, die patiënten had bezocht, wilde met zün auto een drietal fietsers paseeeren. Op het laatste oogenblik zwenkte zekere C. V. den verkeerden kant uit. HU kwam onder den auto terecht. De wagen stootte tegen een lantaarnpaal. C. V., die 70 jaar is, was er slecht aan toe. HU be kwam een schedelfractuur en een beenbreuk. De arts kwam er met vrü lichte kwetsuren af, doch C. V. is korten tüd later overleden. De auto werd zeer ernstig beschadigd. De Zwemclub Edam heeft Zaterdagmiddag op het LJselmeer een z.g. zwemmarathon gehouden van Volendam naar Edam over een afstand van ongeveer 4% K.M. Een achttiental heeren en drie dames nam hieraan deel. Voor de begeleiding gedurende den tocht wordt voorzien door vletten, waarin leden van de Amsterdamsche Reddings Brigade gezeten waren. Het was bü de startplaats even buiten de haven van Volendam vrü druk. De zeedük was met een flinke menigte belangstellenden bezet, terwül een volgboot met genoodlgden, dte reeds om half drie van Edam vertrokken was, de zwemmersstoet begeleidde. Het weer was tries tig doch droog en de zee was kalm en de wind was uit den wal. Alleen hadden de zwemmers het laatste gedeelte den wind eenlgszinz tegen. De wedstrijd had een vlot verloop. Onmlddellük na de start om ruim half vier scheidden Van Hemsbergen en Zeeman (bel den uit Haarlem) met Beukman en van I«ar (beiden uit Amsterdam) alsmede de Aalsmeer der Hoogervorst zich af. De oudste deelnemer, de 59-jarige Honsbeek uit Haarlem, bleef da delijk tientallen meters achter. Bü de dames nam aanvankelük Tlni Praslng de leiding, doch verder moest zij het tegen het meer gerouti neerde lange-afstand-zwemmen van mevr. Brouwer afleggen. Als büzonderheld zü nog vermeld, dat de Hagenaar Faure de geheele baan in rugslag en de Krommenle-zwemmer P. SchuHetnaker in schoolslag aflegde. Alle deelnemenden, 31 in totaal, hebben bet traject uitgezwommen, hetgeen voer den vete raan Honsbeek een mooie prestatie is. De uitslagen waren: Heeren. 1 3. van Hemsbergen (Haarlem) 1 uur 3 mln. 36 sec.; 3 O. Zeeman (Haarlem) 1 uur 3 mln. 11 sec.; 3 J. Hoogervorst (Aalsmeer) 1 uur 5 mln. 16 sec.; 4 F. Beukman (Het T) 1 uur 5 min. 55 sec.; 5 van bet Hof (Neptunus Zaandam) 1 uur 8 mln. 56 sec.; 6 O. V. d. Laar (Het IJ>; 7 Faure (H.Z. en P.O. Den Haag); 8 P. Schultemaker (De Haam Krommenie); 9 B. Schultemaker (Idem); 10 Bouquet (Dolfün Am sterdam). Damea 1 mevr. Brouwer 1 uur 30 min. 10 sec.; 3 z Amsterdam) 1 uur 33 mln 10 Andere leden betreurden het, dat de Regee- Hng van de crisismoeilükheden gebruik maakt om met dit wetsontwerp een principieele strijd vraag te beslissen. Zü achten dit niet in over eenstemming met den bekenden passus in de Regeeringsverklaring van 31 Mei 1933 over het vermüden van het toespitsen van politieke en geestelüke tegenstellingen terwille van de nood- zakelüke eendracht. Eerstbedoelde leden betwistten, dat hier sprake is van een afwüken van de Regeerings verklaring. Verscheidene leden konden zich met de Strekking van dit wetsontwerp, waardoor de beroepsmogelükheid van man en vrouw prin cipieel wordt aangetast, in het geheel niet ver- eenlgen. Deze leden voerden o. m. aan, dat juist in de laagste twee klassen de gehuwde on- derwüzeres beter op haar plaats is dan haar ongehuwde collega, daar zü juist zoo gemak- kelük een vruchtbaar contact kan hebben met de moeders van de aan haar toevertrouwde jonge kinderen. Naar de meening van deze leden wordt door dit ontwerp de door de Regeering beoogde werkverruiming In het geheel niet bereikt. Vele andere leden konden de bovenaange voerde bezwaren niet deelen. Deze leden meen den dat de Overheid wel degelük gerechtigd Is bü benoeming en ontslag rekening te houden met het al of niet gehuwd zün van de onder- wjjzeres. Op dezen grond konden zü het wets ontwerp ook aanvaarden als subsidievoorwaar de voor het büzonder lager onderwüs. Zü deelden voorts geheel de in de Memorie Van Toelichting weergegeven opvatting, dat het gezinsleven noodzakelük er onder moet lijden, wanneer de vrouw de functie van onderwü- zeres vervult. Naar hun meening mag het al gemeen maatschappelük belang van een ge lukkig huwelüksleven mede als argument ten deze gelden. Verscheidene leden achtten het wetsontwerp •nbevredigend, omdat het de vóór 16 Juni 1934 gehuwde onderwijzeressen in de school werk zaam laat blijven, Zü drongen er met kracht bü de Regeering op aan. ook deze onderwüzeressen naar zü meenden tusschen de 800 en 1000 in getal te ontslaan, daar er dan van aanmerkeUjke werkverruiming sprake kan zün voor de tallooze huisvaders onder de onderwijzers, die zonder emplooi zün en waarop de Regeering het oog heeft. Door een vrü langen opzegglngstermüh van. bü voorbeeld, twee Jaar voor te schrijven, of door het verleenen van een In twee jaren afloopend wachtgeld, zou met de belangen van de gezinnen dezer onderwijzeressen op voldoen de wüze rekening zün gehouden. Benige leden meenden, dat de werkloosheid onder de onderwüzers veel doelmatiger kan worden bestreden door verlaging van den pen sioengerechtigden leeftüd tot 60 jaar voor man nen en 55 jaar voor vrouwen. Kampioenschap sprint amateurs over 500 M.: le serie: 1. M. v. Oelder; 3. J. Homma; 3e serie? 1. P. Coomans; 2. J. Zleleman; 3e sene: I. A. Westër; 2. J. Cornelissen; 4e serie: W. Ooms, 2. F. Visser; 5e serie: 1. F. O. Elmers. 3. H. P. Muller; 6e serie: 1. Kamp, 3. A. Willemse; 7e serie: 1. P. Favejé, 2. H. Wing; 8e serie: 1. J. Kremers, 3. O. Heyne; 9e serie: 1. A. v. d. Linden, 3. Floor; 10e serie: 1. A. v. Vliet, 2. W. P. Kuipers; He serie: 1. F. Winter, 2. J. F. Hau ser; 12e serie: 1. J. Martens, 3. J. J. Duyn; 13e serie: 1. 3. Mans, 2. C. Kramer; 14e serie: 1. A. J. Postma, 2. J. Verhoef; 15e serie: 1. 3. v. d. Vüver. 2. A. H. Vaessen; 16e serie: 1. B. Leene, 3. H. L. Schönermank. Zondagochtenr te de22-jarige J. van Pr., uit Weesp, die aan een wedstrijd van „Ulysses” deelnam, op den Oude Naarderstraatweg tus schen Mulden en Naarden, m^t zün racefiets gevallen. HU moest met een zware hersenschud ding en verschillende verwondingen naar de Majella-stlchtlng te Bussum worden vervoerd. In de afgeloopen week heeft In een winkel In de direct? omgeving van Brussel een roof overval plaats gehad, waar drie bandieten een oude vrouw overvielen en een bult ter waard» van eenige duizenden guldens wisten te be machtigen, om zich daarmede uit de voeten te maken. Het onderzoek der polltie had wel tot gevolg, dat men een spoor der daders vond, doch het mocht nog niet gelukken hen In han den te krijgen. Toen nu een der movers later te Esschen werd gesignaleerd, namelük een berucht Ant werpenaar, zekere Johannes Franken, werd door de gendarmerie aldaar een vervolging in gesteld, doch de bandiet wist per auto over de grens In de richting van Roosendaal te ont komen. Dcor de gendarmerie werd hiervan bericht doorgezonden naar de marechaussees te Roo sendaal, welk bericht echter enkele uren, na dat de roover oe grens was gepasseerd, eerst de marechaussee bereikte. Uit het Ingesteld onderzoek te verder geble ken, dat de gezochte Franken per motorrijwiel te Esschen was aangekomen, waar hü de motorfiets voor 14.als pand had achterge" laten. HU heeft zün vlucht toen voortgezet per auto, welke te Bergen op Zoom thuis behoorde en op weg naar Nederland was, door mee te rijden naar Roosendaal. Hier liet hü zich naar het station brengen om zün reis per trein te vervolgen, vermoedelük naar Rotterdam. In verband hermede werd bericht doorge zonden naar het hoofdcommissariaat van po litie te Rotterdam met opgave tevens van het door den Belgische gendarmerie verstrekte sig nalement, met verzoek tot opsporing en aan houding teneinde hem aan België te kunnen uitleveren. Blükens het voorlooplge versla* der Tweede Kamer over het weteontwerp tot wijziging van de artikelen 38, 56 en 97 der Lager Onderwijswet 1920, juichten vele leden de indiening van dit wetsontwerp toe. Zü stemden er mede in, dat aan de hu wende onderwüseres uit haar betrekking eervol ontslag wordt verleend, waardoor zü in de gelegenheid wordt gesteld sich geheel aan haar gesin te wüden, terwül bovendien de deugdelükheid van het onderwüs door, den voorgestelden maatregel aanzienlijk ge baat sal worden. De thans geldende rege ling, waarbü het ontslag aan de gemeente raden te overgelaten, had geenszins hun in- stemming. Kampioenschap sprint professionals over 500 M.: Kwart finales: le serie: 1. 3. v. Egmond; J. Clglnet niet opgekomen; 3e serie: 1. O. Leene d. Heuvel. O. Wals 1. 3. PUnenburg, 2. nomlsche Zaken de Invoercüfers voor de Jaren 1929 tot en met 1933: 1929. 663 637 K.G.; 1930 817 061 K.O.; 1931 894 334 K.G.; 1932 1 255 676 K.O.; 1933 1 753 600 K.G. Hlerbü moet in aanmerking genomen wor den, dat de Nederlandsche visscherü bü rede- lüke vangsten in de Nederlandsche behoefte aan aal kan voorzien, doch niet In de behoefte aan paling, bestemd voor directe consumptie of bestemd voor rookerüen In Inleggerijen. In verband daarmede komt hoofdzakelük de Invoer van aal voor het beperking In aanmer king. Daar beide artikelen echter door leeken In het geheel niet van elkaar kunnen worden onderscheiden, aangezien het eenige verschil tusschen aal en paling In den leeftüd van het dier ligt (paling Is volwassen vlsch, aal te niet volwassen vlsch) komt het den Minister even als der Commissie van Advies Crisjsinvoerwet, noodzakelük voor den inver van belde gelüke- lük te beperken, ondanks het feit, dat hoofd zakelük de aalvlsscherü ondersteuning behoeft. Zaterdagmiddag te zes uur is op de Soester- bergschestraat te Soest een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een uit Haarlem afkomstige auto week uit een file der wagens, die terugkeerden van den Vliegdag te Soesterberg, naar den lin kerkant van den weg uit, Juist op het oogen blik dat van de andere züde ook een auto na derde. De eerste auto sneed daarna weer naar rechts terug, met het gevolg, dat hü werd aan gereden door een daarachter rijdende auto uit Kortenhoef. Belde auto's sloegen om en wer den totaal vernield. Alle elf Inzittenden der belde auto's zün ge wond. Twee dames uit den voorsten auto zün In bewusteloozen toestand per ziekenauto naar Haarlem vervoerd. De vier andere inzittenden van dezen wagen en de rijf personen, die zich in den wagen uit Kortenhoef bevonden, konden, na door den geneesheer van het sanatorium „Zonnegloren” verbonden te zün. zich in auto's naar hun res pectieve woonplaatsen begeven. werd 'n mooie wedstrüdmlddag. hetgeen echter niet meer ten goede kon komen aan de belangstelling. Het programma ving aan met de 45 M3, krul- serklasse de Zesmeters startten alleen Zon dag waarin vier oude bekenden tegen elkaar uitkwamen. De race leverde 'n mooie overwin ning op voor B. Fenenga, die *n flink stuk voor bleef op Vermaat en de twee andere deelnemers al heel ver achter zich liet. In de A-klasse der Regenbogen bet even onzeker wie hier met de overwinning zou gaan sleepen, doch op de helft der eerste ronde kwam Hans Nathan flink naar voren, om op fraaie wüze te winnen. Hein Veldhuizen zeilde ook "n heel goeden wedstrüd en slaagde er in de tweede ronde in Cor van Staveren op de derde plaats te dringen. Deze protesteerde ech ter tegen Veldhuizen, wijl deze hem bü bet' Ingaan der tweede ronde had aangevaren. Veld huizen protesteerde echter tegen Nathan en tegen v. Staveren. De animo voor de zellerü bleek intusschen wel heel sterk hieruit, dat verschillende Pampus- zellers het bestuur hadden verzocht ook op Zaterdagmiddag te zeilen, welk veraoek natuur- lük graag werd ingewilligd. Het resultaat was prachtig, want van de achttien Ingeschrevenen, kwamen er veertien uit. De voorlooplge uitslagen luiden als volgt; 48 M2, kruiser klasse: 1. Benatl II, stuurm. B. Fenenga; 2. Walta. stuurm. C. D. Vermaat: 3. Boekanier, stuurm. A. Warners; 4. Coppetetockt stuurm. 3. H. O. Sieverts. Regen boogklasse A: 1. Brasemermeer, st. H. Nathan; 3. Jan, st. H. Veldhuisen; 8. Hol- landia, st. Cor van Staveren; 4. de Leede HI, st. W. Z. v. d. Mey; 5. Duke, st. J. O. v. d. Vel de. Over de protesten wordt nader beslist. Regenboogklasse B: 1. Meteor, st. H. Muller; 2. Pieterke, st. O. de Vries Lentach Jr.; 3. Ven- nemeer, st. J. O. van Klinge. Pampusklasae: Komeet, st. O. W. Jonker; 2. Snip n, st H. 3. Swart; 3. Norameer, st. ir. J. C. P. Hofkes; 4. Wervelwind, st. jhr. them Zaterdagmorgen werd In de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan het Be- suldenhout- te 'sGravenhage ten half tien de plechtige uitvaartdienst gehouden voor den deze week overleden architect Jan Stuyt, ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote, Commandeur In de Orde van het H. Graf, Officier In de Orde van Oranje-Nassau. De plechtige Mis van Requiem werd opge dragen door pastoor Jos. Postma met ass. van kap. J. v. Rooüen als diaken en H. Vreeswük süs sub-diaken, terwül kap. Th. Lampe als ceremoniarius fungeerde. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de Pauselüke Inter nuntius Mgr. L. Schioppa en Mgr. C. de Gruü- ter. Aan een zü-altaar werd een H. MIs voor den overledene opgedragen door pater J. Kleüntjes 8J. Onder de vele aanwezigen merk ten wü oa. op de heer J. H. Hellenherg Hubar. Burgemeester van Rüswük, het geheele kerk bestuur van bovengenoemde parochie, de pro fessoren Alph. Steger, J. M. Granpré Molière. 3. A. A, Mekel, Hulb Luns en H. Barge, ver schillende bouwkundigen, w.o. Pierre Cuypers, ir. H. Thunissen, arch, van Moorsel, Leo Brom, Ir. L. J. A. Feber en vele anderen. Onder den staag neervallenden regen werd het ■toffelük overschot uitgedragen ter büsetting in het familiegraf op de H. Landstichting te Nü- megen. Omstreeks half drie Zaterdagmiddag te het •toffelük overschot per auto aan de H. Land stichting aangekomen en gedragen naar den heuvel, waarop de Cenakelkerk staat. In de kerk hield de vicaris, pastoor A. Suys na een kort gebed een lükrede, waarin deze her dacht de beteekenls van J. Stuyt voor de ker- kelüke bouwkunst Het zangkoor der stichting zong vervolgens het „Ple Jesu". De absoute verrichtte vicaris A. Suys, waarna he tlük werd bügezet in den familiegrafkelder, Welke gelegen te tegenover den Calvarieberg. Onder de vele aanwezigen merkten we op prof. O. Brom uit Nümegen. lector B. Brof. mr. 3. DuynstoS en prof. M. van Rooy te Biet» lis is. deren deed, was Lucifer, toen hü zün opstand voorbereidde. In het evangelie wordt het rijk der hemelen dan ook nimmer vergeleken met een vergade ring van een gemeenteraad een, parlement of Iets dergelüks maar steeds met een feestmaal. Maar het te nu eenmaal noodig te vergaderen en wü vergaderen hier voor een zeer hoog doel. Het te opvallend hoe weinig er over het alge meen wordt gesproken en geschreven over de katholieke openbare leeszalen. Büna nooit wordt de aandacht van de katholieken op dit werk gevestigd. En toch vormen de katholieke openbare leeszalen en bibliotheken een soort volksunlveraiteit, een cultuursfactor van den eersten rang. Nog steeds beschouwt men de ka tholieke leeszalen en bibliotheken te veel als iets negatiefs, als instellingen die de wering van kwade lectuur tot taak hebben. Te weinig wordt begrepen, dat de katholieke leerzalen mede arbeiden aan de katholieke cul tuur, dat zü tot teak hebben het katholieke volk cultureel op te heffen, cultureel te in- strueeren en het besef bü te brengen van zün katholiciteit. Wanneer hierop In de toekomst wat meer op gewezen zou worden, zouden de menschen waar- schünlijk wat meer voor dit werk gaan voelen en zouden zü er waarschünlük ook wel wat meer voor over hebben, hetgeen aan de leeszalen en bibliotheken ten goede zou komen. Het Jaarverslag van den secretaris vermeldde o.m. dat er momenteel acht en twintig katho lieke openbare leeszalen en bibliotheken bü den bond zijn aangesloten. Voorts memoreerde het verslag het verschünen van „De wegwüzer'', een Zaterdagavond is In het gebouw der R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amster dam de Jaarlüksche bestuursvergadering be gonnen van den bond van RK. Openbare Lees zalen en Bibliotheken. Deze vergadering stond onder leiding van den heer P P. J. A. v. d. Putt uit Eindhoven. In zün openingswoord constateerde de voor zitter, dat zich In het afgeloopen Jaar op lees- zaalgebied weinig nieuws heeft voorgedaan. Al leen moest ook dit jaar weer met leedwezen worden geconstateerd, dat de overheidssubsidies steeds worden ingekrompen. Als dit zoo zou blü- ven doorgaan, zouden verschillende leeszalen in het land op den duur niet meer in staat zün sich het noodaakelüke en gewenschte ma teriaal aan te schaffen. Spr. hoopte daarom, dat de teruggang van de subsidies thans tot staan zou komen en spoorde de leeszaalbesturen aan om door voortdurende nauwe samenwerking te voorkomen, d»t katholieke leeszalen en bi bliotheken het slachtoffer zouden worden van de crisisomstandigheden. De zeereerw. pater dr. J. v. Heugten BJ., censor van de RK. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek in de hoofdstad heette vervolgens met een geestig speechje de aanwetrigen wel kom in Amsterdam. Vergaderingen, aldus pater v. Heugten, be schouw Ik steeds als een gevolg van de erf zonde. In het aardsch paradüs werd niet ver gaderd. En de eerste, die elgemük aan verga- sidiebedrag. De voorzitter deelde voorts mede dat de ver koop van „De Wegwüzer” op het verschünen waarvan vroeger zoo sterk Is aangedrongen, nogal te wenschen overlaat. In de vergadering werden verschillende mogelükheden geopperd om een grootere verspreiding van dit nuttige gidsje te bevorderen. BU de rondvraag werden nog enkele punten van hutehoudelük belang behandeld. Tusschenritten: le serie: 1. F. Winter, 3. M. v. Gelder; 3e sdHe: 1. W. Ooms, 3. J. Homma; 3e serie: 1. J. N. Kamp, 2. J. Martens; 4e serie: 1. J. Kremers. 2, A. Willemse; 5e serie: 1. A. v. d. Linden, 2. J. Mans; 8e serie: 1. A. van Vliet, 3. H. P. Muller; 7e serie: 1. J. v. d. Vüver, 2. A. J. Postma; 8e serie: 1. B Leene. 3. M. Vaessen. Achtste finales: le serie: 1. W. Ooms, 3. F. WTlnter; 3e serie: 1. J. N. Kamp, 3. M. Oelder; 3e serie: 1. 3. Kremers, 3. J. Martens; 4e serie: I. 3. Homma, 3. J. Mans; 5e serie: 1. A. v. Vliet, 3. A. Vaessen; 6e serie: 1. A. J. Postma. 3. A. Willemse; 7e serie: 1. B. Leene, 3. J. v. d. Vver; 8e serie; 1. A. v. d. Linden, 2. H. Muller. Kwart-flnales: Is serie: 1. A. v. Vliet, 2. W. Ooms; 3e serie: 1. B. Leene, 13 3/5 sec.; 3 J. Verder den hoogeerw. pater J. Sout, provin ciaal der Redemptoristen, pater F. d. Wiel, pater v. Nlmwegen, resp. minister en rector der stichting Nebo, die eveneens door architect 3. Stuyt te gebouwd. Het bestuur der H. Landstichting «ras verte genwoordigd door den heer 3. Nyst en P. Ger rits, artlstiek-adviseur. Namens de RK. architectenorganisatie «ras aanwezig de heer 3. Zoetmulder. Ook de groote aannemersfirma Bernsen en Braam, welke vele werken van den overleden kunstenaar heeft uitgevoerd, was vertegen woordigd door den firmant J. Braam. Een zoon van dn overledene Ir. Stuyt, dank te namens de familie 2. A. Postma; 4e serie: 1. A. 2. J. Horna. Halve finales: le serie: 1. B. Leene 13 sec.; 3. A. van Vliet; 2e serie: 1. A. sec., 3. J. Kremers. Kampioenschap sprint onafhankelüken over Reyen, 2. J. Swaag- man; 2e serie: 1. P. v. d. Horst, 2. P G. Ikelaar; 3e serie: 1. J. van Rossum, 3. 8. Bouquet; serie: 1. 8. W. Hoevens, 2. N. J. v. Vreeswük; 5e serie: 1. J. Beukers; 2. L. Busing; 6e serie: 1, d. Leur, 2. J. W. de Wolf; 7e serie: 1. J. Engelmoer, 2. G Heslinga; 8e serie: 1. J. Heiden, 3. M. v. d. Boom; 9e serie: 1. W. Bou quet, 2. G. Pelser; 10e serie: B. van Dük, X J. Pesch; 11e serie: 1. D. v. Dük, 2. v. Es; 13e serie: I. H. Jazet, 2. D. Fabel. Herkanslngsritten? le serie: J. Pesch; 3e serie: J W. Wolf; 3e serie: N. 3. Vreeswük; 4e serie: G. Heslinga. Achtste finales: le serie: 1. P. 1. d. Horst, 3. N. J. Vreeswük; 2e serie: 1. J. W. de Wolff, 2. J. v. Rossum; 3e serie: 1. 8. Hoevens, 2. G. Hes linga; 4e serie: 1. M. P. v. d. Leur; 2. J. Pesch; 5e serie: 1. J. Engelmoer, 3. L. v. Reyen; 6e serie: 1. 3. Beukers, 3. J. v. d. Helden; 7e serie: 1. W. Bouquet. 2. D. v. Dük; 8e serie: 1. H. Jazet, 3. B. v. Dük. Karart-finales: le serie: 1. P. d. Horst, laatste 200 M. 14 secr.; 2. J. de Wolff; 2e serie: 1. H. Jazet, 14 sec.; 2. J. Engelmoer; 3e serie: 1. M. P. v. d. Leur 14 3/5 sec.; 3. W. Bouquet; 4e serie: 1. J. Beukers 13 sec.; 2. 8. Hoevens. Halve finales: le serie: 1. J. Beukers 14 sec.; 3. H. Jazet; 3e serie: 1. M. d. Leur 14 scc.; 3. F. v. d. Horst. boekengids voor de rijpere Jeugd. Nadat de jaarverslagen van recretarte en penningmeester, alsmede de begrootlng waren goedgekeurd, werden de aftredende bestuurs leden. de heeren P. v. d. Putt en mr. d. Loo bü acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten de büdragen der aangesloten leeszalen en bi bliotheken aan den bond te bepalen op f 10 per jaar plus twee pro mille van het genoten sub-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 23