ZOMERTEMPERATUREN Medische kroniek HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Crisis akkerbouw- besluit 1934 IDEEËN pUp, De nood in de mijnen Beslissing van de Rechtbank Geen afzonderlijke regeling Conflict bij de H.O.V. Zetmeel WEER OP VRIJE VOETEN Tarwe Heden van kracht Peulvruchten R. S. P.-ERS VEROORDEELD Crisis-Akker bouwbesluit ZATERDAG Eisch tot uitbetaling van salarissen LOONSVERLAGING MEUBEL FABRIEK „De Tribune**-per»en niet vrij HANDELSOVEREENKOMST MET DENEMARKEN GEVANGENHOUDING VERLENGD Tabak, sigaren en sigaretten In- en uitvoer elechte toegestaan aan een aan te wijzen crisis organisatie Dreigt er staking bij de Dominiale mijn en de mijn Willem Sophia? Restaurant DORRIUS den i LIBRA rooken. concentratie aanwezig ft *1 niet de Er is by de H O V. nu eenmaal geen geld om meer salaris uit te betalen dan nu geschiedt. Als de twintig orkestleden allen lid van den Ned. Toonkunslenaarsbond. namens wien de somma tie wordt uitgebracht, hun zaak en die van het orkest geheel willen bederven, dan moeten sy doen wat zy nu doen. Naar wi) van Mr A. Beets, voorzitter der H O. V„ vernemen, is aan Mr. Mobach op deze sommatie geantwoord, dat de volgende week het bestuur der H. Q. V zal vergaderen en er daar na een antwoord zal worden gezonden De kwestie is overigens zeer eenvoudig, naar de heer Beets ons mededeelde. Het In voorraad hebben of bereiden van zet meel in gezamenlijke hoeveelheden boven een door den Minister te bepalen aantal kilogram men. benevens het verwerken van zetmeel In die hoeveelheden tot alle soorten stijfsel dex trine. zetmeelslroop, masaee, textlelgoeder<n. pa pier. carton, leder of andere door den Minister aan te wijzen producten, ia slechts toegestaan aan hem, die als georganiseerde by een Crisis organisatie is aangesloten. Het verhandelen van zetmeel In gezamenlijke hoeveelheden boven het bovenbedoelde aantal kilogrammen ia aan den georganiseerde slechts toegestaan tegen betaling ten behoeve van het Landbouw-Crlsls-Fonds van een door den Mi nister vast te stellen bedrag per kilogram. breking van het dienstverband door de gere- qulreerde vóór 15 Maart 1935. De directeur van het abattoir te Uithoorn is. hangende het ondersoek der boeken, op vrije voeten gesteld. Men weet, dat deze directeur gearresteerd was op vermoeden van fraude by de vleeschkeuring. De Haagsche Rechtbank hoeft de gevangen houding van de belde verdachten ragden roof overval. gepleegd op den heer Blancke in diens woning aan den Ryswykscheweg te Den Haag. H en O., alsmede die van B den dader van den moordaanslag in een café aan de Raam straat eveneens in Den Haag, met dertig dagen verlengd. Naar verluidt Is binnen niet al te langen tijd de onderteekenlng te verwachten van *n handelsovereenkomst tueschen Nederland en Denemarken Naar men weet, heeft een Nederlandsche delegatie, onder leiding van den heer Lam ping. gedurende eenlge weken in Kopen hagen met vertegenwoordigers van de Deen- ache Regeering onderhandeld. gesteld voor de verschillende soorten kwaliteiten of variëteiten van dat veevoeder. Het verwerken van Rogge tot roggemeel of roggebloem, alsmede het verhandelen en ver werken van meel of bloem, geheel of gedeeltelijk afkomstig van rogge, is slechts toegestaan aan hem. die als georganiseerde aangesloten is bij een door den Minister aan te wijzen Crists-Or- ganlsatle. Naar wij vernemen heeft de Vacantlekamer van de Arrondissementsrechtbank Vrijdag af wijzend beschikt op het tot vrijgeven van de persen van het communistisch dagblad .X* Tribune" ingediende request. Deze bepalingen vangen aan van kracht te s(jn 31 Jell en eindigen met Ingang van 1 Ja nuari 193«. Veer enkele artikelen syn echter ten aanzien van dezen datam nadere bepalingen gesteld. In geval van staking zullen de leden ultkee- ring ontvangen Ingevolge art. 3 van het sta- klngsreglement, varieerend van 5 tot f 16 per week, benevens een kindertoeslag. In den loop van de volgende week sullen nadere instructies worden gegeven Donderdag is afgekondigd het Crisis Akker- bouw-Besluit 1934. Aan de bepalingen en voorschriften. in dit besluit vervat, wordt het volgende ontleend: De Invoer van aardappelen, fabrieksaardap pelen. tarwe, rogge, haver, gerst, mals en al dan niet verwerkte peulvruchten (ultechoon- eel, maalsel en piksel daaronder begrepen), is slechts toegestaan aan een door den Minister van Economische Zaken daartoe als monc polis houdster aan te wijzen Crisis-Organlsatle. Eveneens is slechts toegestaan aan een der door den minister daartoe als monopolleboudster aan te wijzen Crisls-Organisatle de Invoer van rijst, boekwyt, dart (ook genaamd kafflrkoorn). milletsaad. grein de panla, zangzaad. sago, ta pioca, zetmeel en aardappel vlokken, vont te alle producten verkregen door of by verwerking of bewerking van tarwe, haver, rogge, gerst, mals en eenlg ander in dit artikel genoemd crisis product. alsmede van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten. Voorts ia de uitvoer van aardappelen, fa- briekagardappelen en al dan niet verwerkte peulvruchten slechte toegestaan aan een Ortsis- Organiaatlg welke ala mooopoUehoudater op treedt. Het is een ieder verboden aardappelen te tee- len In een grootere hoeveelheid dan hy in het jaar 1933 heeft geteeld. Het teelen van fabrieksaardappelen is slechts toegestaan met een door den Minister te ver kenen pootvergunnlng en tot de hoeveelheid welke In deae vergunning vermeld is. Het verhandelen van hier te lande geteelde tarwe met uitzondering van zaaltarwe la slechts toe gestaan onder bepaalde voorwaarden, door den Minister van Economische Zaken te stellen. Ditzelfde geldt voor het In voorraad hebben van hier te lande geteelde tarwe, het verwerken van tarwe tot tarwemeel A of tarwebloem A en het verwerken van tarwe tot tarwebloem B en tarwemeel B. Het hoofdbestuur zou. indien de belde parti culiere mijnen zich aan de gezamenlijke loon regeling willen onttrekken, desnoods een sta king willen proclameeren Ook de uitvoer van aardappelmeel ie slechts aan suis een organisatie toegestaan. In verband met het conflict bij de Haarlem- sche Orkestvereeniging, heeft rnr T. Mobach. te 's-Oravenbage, ten verzoeke van een 30-tal musici van de H O. V.. het bestuur dier veree- nlglng doen sommeeren. 5 pCt te betalen van bet gezamenlijk salaris der 20 musici over het tijd vak van 114 Juli 1934, hetgeen bedoelde mu sici beweren minder te hebben ontvangen aan waartoe een dienstverband met de H. O. V. was aangegaan Voorts is het bestuur bovengenoemd aangezegd dat de requiranten nu reeds het be stuur aansprakelijk stellen voor alle schade, welke zU zullen lijden by een eventueel' ver in den Rotterdamschen Dierentuin werden twee jaguar» geboren, die zich In de levendige belang- itelling van het publiek mogen verheugen Onder leiding van den Rljksbemlddelaar, mr de Vries, had Vrijdag aan het Departement van Sociale Zaken een tweede conferentie plaats tusscben de directie van de Meubelfabriek Leg uit te Krommenie en den Bond van Meubel fabrikanten eenerzyds en de drie werknemers organisaties anderzyds De firma Leguit verklaarde zich bereid de loonsvermindering te beperken tot 3 cent per uur voor volwassen arbeiders. De besturen der werknemersorganisaties heb ben op zich genomen, dit voorstel In hun orga nisaties te verdedigen, zoodat aangenomen mag worden, dat Maandagochtend de arbeid zal wor den hervat. Deae loonregeling aal gelden tot 1 Maart 1935 TWRR JAGUARS IN QKVANGKNSCHAP GKBORKN Vast staat, dat het bestuur van de H. O. V., geheel hzjangelnns voor het orkest tracht te be reiken wat mogeiyk is. Elk financieel voordeel komt uitsluitend ten goede van de orkestleden, zoodat men niet anders dan verbaasd kon syn over wat de Ned. Toonkunslenaarsbond thans doet, aldus de heer Beets Voor het bestuur is dit doordryven intus- achen zeer onaangenaam Bulten de twintig hierboven genoemde orkestleden zyn er dan ook twee en twintig anderen, die het bestuur in alle opzichten willen blyven steunen Vrijdag Is oen bespreking gehouden tus- achen de besturen der vier mijnwerkers - bonden. Algemeen was men het er over eens. dat voor enkele mynen geen afzon- der H.ke regeling van loon- en arbeids voorwaarden kan worden toegestaan. De Algemeene Nederlandsche Mynwerkers- bond en de Neutrale MUnwerkersbond staan op het standpunt, dat geen enkele loonsverlaging kan worden geaccepteerd, evenwel willen de besturen dezer organi saties hun leden en respectievelijke bonds- instantleo opwekken, om uit solldariteits- overwegingen mede op de Domaniale en de Willem Sophia-mynen in staking te gaan Nadat deze besturen de noodige volmachten van hun bondslnstantlew hebben gekregen, zullen de vier organisaties Maandagavond wederom In vergadering bijeenkomen. tot het bespreken van de verder te nemen maatregelen. Het verwerken van peulvruchten In gesamen- lyke hoeveelheden boven het vastgestelde aan tal kilogrammen Is slechts toegestaan aan hem. die als georganiseerde is aangesloten b J een crLSia-organisatie en met een door den Minis ter te verstrekken vergunning. Het verwerken van oliehoudende zaden, pit ten en noten tot veevoeder is slechts toegestaan aan hem. die als georganiseerde is aangsloten by een Crisis-Organlsatle en indlen de betrok kene ten behoeve van het landbouw-crisisfond* een door den Minister vast te stellen bedrag betaalt, welk bedrag verschillend kan worden Het in voorreed hebben ven el den niet ver werkte peulvruchten In gezamenlijke hoeveel heden boven een door den Minister te bepalen aantal kilogrammen is slechts toegestaan aan hem. die als georganiseerde by een daartoe aan te wysen Crisis-Organlsatle is aangesloten. Voorts zal de Minister vaststellen een be drag per 100 K O. van den aanwezigen voor raad, welk bedrag verschillend kan worden ge steld voor de verschillende soorten, kwaliteiten of variëteiten van peulvruchten, ten behoeve van het landbouw Crisis-Fonda. Het hoofdbestuur van den R. K. Mynwerkers- bond heeft aan de contact-commiasle voor het mynbedryf doen weten, dat het na rijp beraad besloten heeft accoord te gaan met de voorstel len der myndlrectlea, aooals die tenslotte in de vergadering der contactcommissie van Zater dag 14 oezer door zyn voorzitter zyn gefor muleerd. zulks in de verwachting, dat thans spoedig in de betrokken particuliere mynen re gelmatig ten minste vyf dagen wordt gewerkt, waardoor het weekinkomen in zyn geheel zal kunhen worden verhoogd. Ten aanzien van de Domaniale myn en de myn Willem Sophia, deelt het bestuur mee, dat het niet bereid is de door deze mynen ge- wenachte verlaging te accepteeren Het zal de mynwerkera opwekken zich daartegen met kracht te verzetten. In verbend met het Crisis-Akkerbouwbe- slult Is voorts nog bepaald dat In artikel 1 van het Crisis-Tuinbouwbesluit 1933 I zal vervallen: .Aardappelen"; dat in het Crisis-Tulnbraiwbe- slult 1934 II zal vervallen het bepaalde onder b van artikel I. de woorden „en aardappelen" in artikel III en het geheele artikel IVbis; dat Ingetrokken wordt, behalve ten aanzien van reeds begane strafbare feiten, t Crisls-Zetmeel- Besluit 1933 en het Aardappelmeel - Monopolie- Beslult 1934 I; en met 1 Augustus 1934, even eens behalve ten aanzien van reeds begsne strafbare feiten het Crisis-Aardappelbeslult 1934 I. Voorts wordt ingetrokken met ingang van een nader te bepalen tydstlp. behalve ten aanzien van reeds begane strafbare feiten het Tarwe- besluit 1931, en het Crisls-Oraanbesluit 1933, met uitsondering van de artikelen 1 en 7 van het Crists-Oraanbeslult 1933. waarvan de in trekking geschiedt met ingang van beden. De Dordtsche politierechter heeft het ge meenteraadslid W 8-, voorzitter der afd. Dor drecht van de R 8 F.. wegens het schrijven en doen verspreiden van een manifest van op ruiende strekking, tot vier maanden gevang' nisstraf met aftrek van preventief veroordeeld Voorts werden wegens hst verspreiden van dit manifest F. de B., F. A. O. van B.. J. van H.. O. O. en 8. O. V. d. 8. tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld met bevel tot on- mlddeliyke inhechtenisneming. O. 8.. eveneens verdacht van verspreiding, werd vrygesproken. G. F., die een agent heeft bedreigd, kreeg twee maanden gevangenisstraf met aftrek. Ten slotte werd D. 8.. die tydens den oploop de politie had beleedlgd. Uzn dagen gevange nisstraf opgelegd. ■en tweede opwerping, welke zich in de woe lige dagen van het begin dezer maand als van- self opdrong was deze: kunnen tucht en orde in onze gemeenschap op den duur wel gehand haafd blyven, wanneer het aan tienduizenden Ónmogelijk is den eersten levensplicht te ver vullen? Van den zondenval af is den menach door den Schepper verordend: in het zweet uwe aan- schjjns zult gy uw brood verdienen I Arbeid 'werd levensplicht, werd de straf voor den man, maar, door Christus geadeld, werd.die arbeid voor lederen goedwillende tot een zegen. Ledigheid is des duivels oorkussen, teerden onze voorouden ons al. Arbeiden is een tweede natuur van den gasstelttk en lichamelijk gezonden menach ge wórden. Zonder arbeid geen echte rust; zon der werk geen ware levensvreugd. Wie werkt heeft geen tyd voor verkeerde gedachten; hij voelt zich nuttig, voelt zich menach. Het loon in zyn band te de aoidy van zyn zweet; geen eigendom schenkt meer voldoening dan het zelf verdiende geld en geen geld wordt beter be heerd en zuiniger besteed, dan het weekloon van den werkman en het maandsalaris vsn den hoofdarbeider. Zet daartegenover nu het leger van honderd duizenden werklooaen. die lederen dag bet stem pel van hun nietsdoen, het bewijs van hun le diggang moeten geven, om aan het eind der week een minimum voor levensonderhoud, een maar half gegund steunbedrag op te strijken. Dat zulk een toestand weken duurt is onge- wenecht; dat hy maanden aanhoudt te gevaar lijk; wanneer hy jaren voortaleept wordt hy onhoudbaar. Wy geven ons daarvan te weinig rekenschap en eerst, wanneer de gewapendb overheidsorganen moeten schieten op de eigen van drukpers zyn kosteiyke dingen, waaraan b.v. wy, katholieken, in ons land onnoemelyk veel te danken hebben. Zonder dat zou er vzn onsen tegenvoordlgen invloed, van onze eer volle plaats In de volksgemeenschap, ook van «ns sterk gegroeid aantal vennoedelyk, geen sprake zQn geweest. Die vrijheden kunnen wy aeker niet enkel voor ons zelf opeischen; zy moeten voor alten geljjkeiyk gelden. De ge schiedenis heeft geteerd, dat, wie ttfdeiyk kans ziet de vrije meenlngsuitlng van tegenstanders te onderdrukken, op den duur van zulk een kneveling zelf het sjaebtoffer wordt. Dit wil zatuuriyk niet zeggen, dat aan laste raars, vuilschrijvers, vuilsprekers, aan opruiers en gezagondermyners maar de vrije hand moet worden gelaten. De grondwetteiyke vryheden houden ultdrukkelyk teders persoonlyke verant woordelijkheid voor de wet in. En de gewone strafwet geeft aan de overheid mits zy er maar een doelmatig gebruik van maakt vol doende middelen om het openbaar fatsoen en de openbare orde te handhaven. Als er klachten zijn, gaat het veel meer over gebrek aan toe passing dan over gebrek aan machtsmiddelen zelf. Noodwetten en wat erger is verkrach ting der wet vormen een tweesnydend zwaard, dat zich tegen den gebruiker zelf keert. De beste wet is die, waarin de stevig in het volks bewustzijn gegroeide rechtsregelen zyn vastge- tegd. Van een noodwet kan zulks nimmer ge zegd worden; en rechtsverkrachting is wel de ergste fout, waaraan de overheid, handhaafster van de wet en wreekster der gerechtigheid zich schuldig kan maken. Juist in tfjden, waarin de samenleving in be roering wordt gebracht, moeten de oude instel lingen en bestas nde wetten haar kracht en deugdeiykheld proefondervtndeiyk toonen. En wanneer nieuwe tyden, nieuwe vormen eiachen, wanneer nieuw recht uit nieuw leven opkomt, zulten zij, die gelooven in de levensvatbaarheid van Jonge denkbeelden, door overhaasting geen half werk willen doen. asg Wat is nu eigeniyk de beteekenis van het Het schynt eez geestige Jezuïet ge weest te zyn. die de volgende definitie gegeven heeft: Otium In negotie, et negotium in olio. Dit weet ik niet beter te vertalen dan met de woorden: een ontspanning tijdens de bezigheid, en een bezigheid in de ontspanning Er zyn dus twee manieren van roeken, de eerste is een soort verpooaing in het werk, dus af te keuren, en de tweede is het aangenaam doorbrengzte van den ledigen tyd. en dus in t algemeen goed te keuren. zyn dus op *t oegenbUk millioenen en mlllioenen menachen, die tijdens hun werk steeds rooken. Dit beteekent natuuriyk niet an ders. dan dat zy niet met hun volle aandacht b\> hun werk zyn. en dit ook niet kunnen zyn. Elks trek aan de sigaar of sigaret beteekent een klein uitstel, of een opnieuw beginnen. Dit zyn twee verschillende dingen. Er zyn men- schen, die een zoodanige bezigheid hebben, dat zy telkens een nieuwen gedachtengang moeten aanvangen, aooate b.v. Journalisten of vergade- ringsmenachen d.ws. zy. die bet grootste ge deelte van hun teven vergaderen). Welnu, dezs menachen ziet men geregeld rooken en dat heeft nog wel eenlge beteekenls. dat is niet vol maakt onnatuuriyk Maar zy. die hun werk achtereen moeten doen, die een bepaalde taak, die uren achtereen duurt, moeten af werken: voor hen is het rooken niet natuuriyk. voor hen beteekent het een gemis aan aandacht, een te kort aan concentratie. En wanneer men nu be denkt, dat het beste werk slechte verricht kan worden, indlen daarby de grootste aandacht en dan begypt iedereen, dat de rookgewoonten aan de kwaliteit van he4 werk van dit geslacht ziet ten goede komen. Indien iemand door een bepaalde hartstocht, door een sterken aandrift wordt bewogen, in dien hy de wereld wil verbeteren, en hy rookt daarby steeds sigaren, dan heeft hij syn geheele aandacht niet by syn werk, en de aandrift zal er onder lyden. Wanneer wy dan ook iemand ontmoeten, die boos of verontwaardigd iS. dan zeggen wy: Steek eerst een sigaar op. Behalve dat hy daardoor afgeleid wordt. wordt hU daardoor op zachte wyze bedwelmd en men zegt Oal de Turken, die een krachUge en slrydlusttgz volksstam waren, door het rooken van de nar- gilek of waterpijp tot beleefde en handelbare gentlemen zijn „ontaard Sommige geestelijken gelooven zelfs, dat het rooken de erotische hartstocht verzwakt, en Barbey d Aurevllly teas van hetzelfde gevoelen. Dat de beschaafde Wezt-Europeeeche menach- heid thans zooveel rookt, is dus een onfeilbaar treken, dat zy doorgaans niet geheel by hun werk syn; en iemand die niet geheel by zijn werk is. heeft twee dingen tegelijk in zijn hoofd, en iemand die twee dingen tegelijk In zyn hoofd heeft, is een twijfelaar, en iemand die een twyfelaar is, is zenuwachtig. Het rooken te een zenuwachtige ‘gewoonte. Wanneer men het werken telkens door rooken onderbreekt, probeert men ten eerste het on aangename werk even uit te stellen, en ten tweede probeert men door de lachte bedwel ming van de nicotine de onaangenaamheid van oen twijfel, van het niet geheel In sljn werk op gaan, te verdrijven. In een dergeiyken voortdurenden lichten staat van bedwelming en afleiding komt men niet tot kloeker teven en krachtiger besluiten, wordt men nog iets meer twyfelachtlg. en te de behoefte aan nicotine nog grooter. Het la dus een kringloop, een vicieuze cirkel, juist zoo- sls de bezuinigingen om wille van de crisis, de crisis Juist weer grooter maken. Het is dus beter, minder te rooken. Vooral 's morgens niet, en 's avonds laat niet. Dan Maat men frisscher op, en wanneer dit enkele dagen duurt, te hql zoo prettig, dat men by zijn voornemen bllift, om slechts matig te rooken. Maar de tegenwoordige rookhartstocht is een bewijs, dat de menschheld van tegenwoordig niet precise «eet, vat stf wU. TH. H. 8CHLICHTTNO. landgenooten dringt de ernst van de vreese- lyke ziekte, welke werkloosheid heet, opnieuw tot ons door. De werkloosheid sloopt de energie der huis vaders. der gezonde mannen op middelbaren leeftijd; zy maakt hen gemeiyk en prikkelbaar. Is het wonder, wanneer zy willen werken en er geen arbeid is? Erger: de werkloosheid verlamt de Jeugd, die moet teeren werken en er de gelegenheid niet voor krijgt. Gestadige arbeid ligt niet in de lyn van den jongen mensch Telkens voelt hy de verleiding opkomen om zich aan den dwang van het werk te onttrekken voor spel of vermaak. Hy moet leeren zich regelmatig in te spannen en op den duur groeit de lust tot werken en wordt arbeid hem een behoefte. Hoe zal onze jeugd die zegen deelachtig worden, wanneer die gestadige prikkel van echten, too nenden arbeid ultblyft? Wordt deze ernstige waarheid wel voldoende Ingezien? wy betwy- felen het Werd algemeen de beteekenls van een jarenlange werkloosheid begrepen, de beteekenls voor den Indlvldueelen mensch en voor de gemeenschap, er zou meer worden ge daan; er zou geholpen worden zooals men doet by een natuurramp, by een groeten watersnood, by een aardbeving, by een cycloon. Dan Helpt al wat helpen kan. dan worden de verwoeste hulsen opgebouwd; nieuwe landstreken ont gonnen; comité's worden gevormd, bet geld stroomt binnen en wordt met liefde gegeven Werkloosheid is erger: *t is niet een ongeluk, waarby iemand een arm of een been breekt; t is tuberculose, die de tongen aantast en ver pleging. maandenlang, in frissche lucht pood- zakeiyk maakt. We moesten ons van de werkloosheid afmaken met steungelden, om. wanneer kwaal lang duurt, over de grootte dier steun bedragen te kibbelen. Wy moeten de werkloos heid zien als een tering, die knaagt aan de tongen van ons volk. Er moet komen arbeid en arbeidsplicht. Liever nóg meer geld uitgeven, wanneer er maar voor dat geld ge werkt wordt! Er moet komen arbeidsplicht ook door arbeidsverdeellng De jongeren en de gezinshoofden op middelbaren leeftyd moeten vooraan staan op de lyst van hen. die tot arbeid gedwongen worden; de ouderen moeten plaats voor hen maken. En de leus: de vrouw, het meisje, terug naar het gezin, moet by dezen noodtoestand eindelijk eens in daden worden omgezet. Wanneer men kracht vraagt aan de overheid, laat men ze op dit gebied eiachen. Arbeid is de eerste plicht van den menach; laat de overheid een arbeidsplicht Invoeren en laten zij, die nu zoo spoedig warm toopen, wanneer oproerige klanken uit de massa opstijgen, meehelpen om het groote leger der werklooaen weer in gang te zetten. Geen beter middel tegen onrust dan werk; geen grooter segen voor individu en ge meenschap dan arbeldl -w-^s geestesgesteldheid van de tegenwoordige I Inenachheid heeft veel weg van onze so- mertemperaturen Jia een langen winter loopt de thermometer eindelijk op. tot we, In een temperatuur van negentig graden, puffend en bissend, ons zelf niet meer herkennen. Maar nauweiyks voeten we ons heel ongewoon als al te rykeiyk bedeelde kinderen van den sonne- god, of een onweer koelt de luchtlagen af en doet den warmtemeter rijf en twintig graden daten. In den zomer is sulk een belangrijk tem peratuurverschil binnen één etmaal niet onge woon. Vele menachen, vooral In onsen tijd, beleven regelmatig In hun geesteiyke gesteldheid zulke zomersche temperatuurwisselingen: er is maar weinig noodig om ze van koel tot op kookpunt te brengen. Tusachen de natuur en hen is er echter dit verschil, dst de eerste niet licht on gelukken maakt, integendeel. Plotselinge afwis selingen van warmte en koude mogen haar on aangename gevolgen hebben, in het groot ge nomen' zyn ze weldadig zy geven verademing aan alle levende wezens en gaan gemeenlijk gepaard met lang verbelden regen. Met een in zyn mentaliteit sterk wisselende massa is het echter anders gesteld De gemeenschap wordt beheeracht door zeden en gewoonten. Er bestaat een publieke meenlng over de gewichtigste vra gen van staatsbeleid, van rechtvaardigheid, van openbare zedeiykheld en veie andere meer et minder belangrijke punten. In die publieke opinie zyn verschillen, zijn voor- en tegenstan ders, er zyn nuances, die geleldeiyk wisselen. Msar by alle wisseling en evolutie te er een zekere stabiliteit; vandaar dat men over een „publieke meenlng” spreken kan. Wanneer die opinie van boven af stelselmatig wordt onder drukt. ofwel, wanneer zy wispelturig is als een Msarteche bul. bestaat er geen openbare moe ring, wat wel het gevaariykste te, wat men van een volk zeggen kan. De slechtste tydperken der geschiedenis zijn altyd die, waarin men van geen stabiele volks- meenlng kan spreken. Wanneer ten tyrannleke overheid de volksziel onderdrukt of wel, wan neer de wufte massa lederen dag van teeno- wyze verandert, in beide gevallen te er geen sprake van een vruchtbaar, nationaal leven. Helaas beleven wy thans een periode der his torie, waarin beide verschljnaelen voortdurend zyn waar te nemen. Ons land te een der weinig gelukkige, waar beide kwalen zich weinig of niet voordoen. Vrij heid van meenlng werd steeds sis een der kost- baarste geestelyke goederen van onzen natlo- naten bodem beschouwd en nieuwe geestesstroo- mlngen. welke zich elders met bloedige revolu ties baan braken, wonnen hier meestal gelei- deiyk veld. t Zal goed zyn, dat wy ook In dezen inter nationaal stormachtlgen tyd, als volksgemeen schap dleaelfde stabiliteit en waren vrijheidszin ssn den dag blyven leggen Hiervoor sullen twee gevaariyke klippen vermeden dienen te worden, waarop wy vandaag wenschten te wyaen. Ten eerste is er de verklaarbare mentaliteit by alle ordeltevenden om het openbaar gezag te ver sterken en allen oproerigen elementen den kop in te drukken. Zonder meer is zulk een gezindheid. Prijzenswaard. By ds vele goede eigenschappen, welke ons volk bezit, te een zekere teugelloos heid, welke gemskkeiyk tot uitspattingen voert, riet te ontkennen. In normale tyden kan de openbare macht, ook al te zy overdreven welwil lend, zich wel handhaven. Maar een al te groote slapte en toegevendheid aal zich wreken, aoo- dra er een ongewone beweging in de mesas komt. Vsn selfsprekend staan dan de ordeiyke burgers klaar met het verwyt aan de overheid: hadt gy tydlg uw kracht getoond, dan aoudt gy thans uw gezag gemakkelyk kunnen doen gelden! Vandaar dat woelige tyden. ala wij thans beleven, een waarschuwing inhouden, om het gezag steeds rechtvaardig, maar met sterke hand uit te oefenen. Is dus bet opkomen voor een krachtig bewind Prijzenswaardlg en zyn de verwyten van slap heid te biliyken en te begrypen. zy, die zulke Juiste aanmerkingen maken vervallen echter te spoedig in de fout meer te eischen dan noodig en wenscheiyk te. De geestdrift voor het gezag en de verontwaardiging voor revolutlonnalre woorden en daden mag den ordeltevenden bur ger niet op kookhitte brengen, aoodat hy de JulstE verhoudingen uit bet oog verliest. In ziedaar de gevaariyke mentaliteit, waartegen wy in deze dagen wilden waarschuwen. In een overigens zeer zakeiyk geredigeerd weekblad la zen wy onlangs in een critlek op de landsre- geering, aan wie werd verweten, dat zy de niets te verliezen hebbende revolutlonnalre leiders te lang ongemoeid hun verderfeiyken gang liet gaan, deze tirade: Jn plaats van eerrt toe te slaan, wanneer het felteiyk reeds te laat is, had men dezen hoeren reeds lang den grooten mond moeten snoeren, desnoods selfs, a 1 hst niet anders kon. door »»n kleins verkrachtlngder w t. Do resultaten van dit star vasthouden aan wet en recht aanschouwen wy thans: op roer, plunderingen, dooden en gewonden Wanneer deze uiting als een verschrijving van •en of anderen uit het evenwicht geslapen pu- blfctet moest worden beschouwd, zou men het beM doen er over te zwygen Iedereen beeft ech ter In de afgeloopen weken In zyn omgeving •eiyksoortlge klanken kunnen hooren: waarom talmt de overheid met revolutlonnalre vereenl- gingen te verbieden; waarom is het drukken en verspreiden van opstandige geschriften al niet lang verboden; waarom toopen er nog zooveel oproerkraaier* op vrye voeten? Wanneer de wet dan geen voldoende bevoegdheid tot ingrijpen «eeft, moet die onvolmsaktevwet maar gauw worden verbeterd en aangevuld of men doe het ■onder wet! Zulke goed gemeende uitingen zUn beter be doeld dan doordacht. Wat wy in normale tyden als ons grootste geestelyke goed beechouwen. moeten wy, wanneer er een stormpje opsteekt, ■oo maar niet zonder meer overboord wespen De vryheid van het woord, vryheld van gods- ElsnaC, van vsreenlglng sa vergsdarlnc. vrijheid nze grootvaders rookten een pyp. onze vaders rookten sigaren en wy rooken si garetten. Is het rooken nu schadelijk of niet? Het meest is geschreven over de vraag, of het rooken de oorzaak is van angina pectoris. Onder angina pectoris, dat eigeniyk vernauwing van de borst beteekent, verstaat men het ge voel van drukkende en verpletterende pyn in de hartstreek, een pijn die uitstraalt naar oen- hoog, den linker schouder en vaak ook in den linkerarm. Deze pyn is zoo geweldig, dat de lijder zich als *t ware vernietigd gevoelt. Angina pectoris werd algemeen beschouwd als een voorbode van den dood. En wanneer men na den dood onderzocht, dan bleek in zeer vete gevallen, dat de zp coronairvaten. dat zyn de bloedvaten, waardoor het hart zelf gevoed wordt, ziekeiyk veranderd, verkalkt, verwelkt of verstopt waren. Immers, zoo gauw heeft de groote slagader het hart niet verlaten, of een paar ruime vaten ontspringen daaruit, om de hartspier zelf van bloed te voorzien, en aldus tot werkzaamheid in staat te stellen. Het is dus geen wonder, dat het vraagstuk belangrijk gevonden werd, of Angina pectoris door nlcotine-vergiftlglngen wordt veroorzaakt, Immers gold het hier een buitengewoon ern stige aandoening Er was een algemeene opinie dat dit verband werkeiyk bestond, maar bewezen was het niet. De statistieken, die hierover werden geprodu ceerd. waren weinig zeggend. Men zou ook na tuuriyk op andere wyze achter de waarheid kunnen komen; nl ten eerste door klinische er varing, ten tweede door proefneming. Wat het eerste betreft, inderdaad is er een enkele dok ter, aan wien enkele patiënten medegedeeld hebben, dat zy minder last vsn deze luirtaan- vallen hadden, wanneer zy het rooken staak ten Maar van een algemeene ervaring is geen sprake. Wat de tweede manier betreft, de proef neming. het Is duldelyk. dat deze niet mogz- lyk ia. Misschien zou men iemand vyrtig jaren lang gratis rooken kunnen geven, om te onder zoeken of hy in dien tyd angina pectoris krygt. Het zou te duur zyn. Blyft de statistiek. Johnson publiceerde In 1929 een statistiek van 60 mannen, die aan angina pectoris gestorven waren Niet minders dan aeventlg procent dezer lijders waren» rookers. Men zou leggen, dat het verband dul delyk Is Maar is dit percentage werkeiyk hoog? Johnson sloeg een telefoongids op. noteerde 1000 namen en informeerde by de dragers van deze namen, of zy rookten 81 procent waren rookers Hieruit blykt dus wel. dat men hieruit niet kan concludeeren. dat het rooken het ont staan van angina pectoris bevordert De andere statLstieken waren al niet veel duldelyker Thans is een nieuwe en uigebreide statistiek gemaakt door twee medici uit Borton Zy gin gen na. welke de rookgewoonten waren van 750 lijders aan angina pectoris 46 pCt. rooken niet, 29 weinig of matig. 34 sterk of onmatig Tege lijk werden de rookgewoonten onderzocht van 750 personen van hetzelfde geslacht en van dezelfde levensgewoonten Daarby bleken 37 pCt. niet te rooken. 29 pCt. matig. 33 5 pCt. sterk te rooken De lyders aan angina pectoris rookten dus minder dan de anderen Dat het nicotine een vergift is. waaraan men went, is bekend aan iedereen. De eerste maal verwekt het rooken duizeligheid, misaelykheid en braken, en ook later komt er een vergifti ging voor, die zich uit door uitputting, ineen- zlnklng. mlsseiykheid. braken en kortademig heid. In den regel doen deze verachynaelen zich slechts voor by sterke rookers. N Z Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE dt M, de ti de ids m- xto re- uee bM or ka

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17