ZOMERTEMPERATUREN Medische kroniek Crisis akkerbouw- besluit 1934 H 1 HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. ZATERDAG 2f JULI 1934 IDEEËN De nood in de mijnen Bealiaaing van de Rechtbank Geen afzonderlijke regeling Conflict bij de H.O.V. Zetmeel WEER OP VRIJE VOETEN Tarwe Heden van kracht R. S. P.-ERS VEROORDEELD Criaie-Akkerbouwbealuit >1 In- en uitvoer alechta toegeataan aan een aan te wijzen criais- organiaatie Eiach tot uitbetaling van aalariaaen LOONSVERLAGING MEUBEL FABRIEK >1 H AN DELSOVEREEN KOMST MET DENEMARKEN GEVANGENHOUDING VERLENGD Dreigt er staking bij de Dominiale mijn en de mijn Willem Sophia? Tabak, sigaren en sigaretten „De Tribune "-persen niet vrij Restaurant DORRIUS PÜP. I r. i’J den LOMUL M te Peulvruchten A k •k IA- locr te te t. 1 1 niet de gesteld voor de verschillende soorten kwaliteiten of variëteiten van dat veevoeder. Het verwerken van Rogge tot roggemeel of roggebloem, alsmede het verhandelen en ver werken van meel of bloem, geheel of gedeeltelijk afkomstig van rogge, Is slechts toegestaan aan hem, die als georganiseerde aangesloten is bij een door den Minister aan te wijsen Crists-Or- ganlsatle. Er is bij de H. O. V. nu eenmaal geen geld om meer salaris uit te betalen dan nu geschiedt. Als de twintig orkestleden allen lid van den Ned. Toonkunslenaarsbond. namens wlen de somma tie wordt uitgebracht. hun zaak en die van het orkest geheel willen bederven, dan moeten zij doen wat zij nu doen. Naar wij van Mr. A. Beets, voorzitter der H. O. V., vernemen, is aan Mr. Mobach op deze sommatie geantwoord, dat de volgende week het bestuur der H. O. V. zal vergaderen en er daar na een antwoord zal worden gezonden. De kwestie is overigens zeer eenvoudig, naar de heer Beets ons mededeelde. breking van het dienstverband door de gere- qulreerde vóór 15 Maart 1935. TWtt JAGUARS IN GSVANGKNSCHAP GKBORKN sr st r- i I r I Het In voorraad hebben of bereiden van zet meel in gezamenlijke hoeveelheden boven een door den Minister te bepalen aantal kilogram men, benevens het verwerken van zetmeel In die hoeveelheden tot alle soorten stijfsel, dex trine, zetmeelsiroop, rnassee, textlelgoederrn, pa pier, carton, leder of andere door den Minister aan te wijzen producten, is slechts toegestaan aan hem, die als georganiseerde bij een Crisis organisatie Is aangesloten. Het verhandelen van zetmeel In gezamenlijke hoeveelheden boven het bovenbedoelde aantal kilogrammen is aan den georganiseerde slechts toegestaan tegen betaling ten behoeve van het Landbouw-Crlsls-Fonds van een door den Mi nister vast te stellen bedrag per kilogram. Deze bepalingen vangen aan van kracht te zijn 21 Juli en eindigen mei ingang van 1 Ja nuari 1935. Voer enkele artikelen zijn echter ten aanzien van dezen datum nadere bepalingen gesteld. De directeur van het abattoir te Uithoorn is. hangende het onderzoek der boeken, op vrije voeten gesteld. Men weet, dat deze directeur gearresteerd was op vermoeden van fraude bjj de vleeschkeurlng. Naar verluidt te binnen niet al te langen tijd de onderteekenlng te verwachten van *n handelsovereenkomst tusschen Nederland en Denemarken. Naar men weet, beeft een Nederlandsche delegatie, onder leiding van den heer Lam ping, gedurende eenige weken in Kopen hagen met vertegenwoordigers van de Deen- sche Regeerlng onderhandeld. Donderdag te afgekondlgd het Griste Akker- bouw-Besluit 1934. Aan de bepalingen en voorschriften, in dit besluit vervat, wordt het volgende ontleend: De invoer van aardappelen, fabrieksaardap pelen, tarwe, rogge, haver, gerst, mate en al dan niet verwerkte peulvruchten uitschoon- sel, maalsel en jMkael daaronder begrepen), te slechte toegestaan aan een door den Minister van Economische Zaken daartoe als moncpolie- houdster aan te wijzen Crtete-Organteatle. Eveneens te slechts toegestaan aan een der door den minister daartoe als monopollehoudster aan te wijzen Crtete-Organteatle de Invoer van rijst, boekwüt, dart (ook genaamd kaffirkoorn) mliletaaad, grain de pante, zangzaad, sago, ta pioca, zetmeel en aardappel vlokken, rootte alle producten verkregen door of bij verwerking of bewerking van tarwe, haver, rogge, gerst, mals en eenlg ander in dit artikel genoemd crtete- product, alsmede van tot veevoeder verwerkte oliehoudende pitten en noten. Voorts te de uitvoer van aardappelen, fa brieksaardappelen en al dan niet verwerkte peulvruchten slechts toegestaan aan oen Crtete- Organteatle welke sla mooopoUehoudster op treedt. Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, mr. de Vries, had Vrijdag aan het Departement van Sociale Zaken een tweede conferentie plaats tusschen de directie van de Meubelfabriek Leg- uit te Krommenie en den Bond van Meubel fabrikanten eenerzijds en de drie werknemers organisaties anderzijds. De firma Leguit verklaarde zich bereid de loonsvermindering te beperken tot 2 cent per uur voor volwassen arbeiders. De besturen der werknemersorganisatie* heb ben op zich genomen, dit voorstel in hun orga nisaties te verdedigen, zoodat aangenomen mag worden, dat Maandagochtend de arbeid zal wor den hervat. Deze loonregeling zal gelden tot 1 Maart 1935. Het verwerken van peulvruchten in gezamen lijke hoeveelheden boven het vastgestelde aan tal kilogrammen te slechts toegestaan aan hem, die als georganiseerde te aangesloten b’J een cnsls-organlsatle en met een door den Minis ter te verstrekken vergunning. Het verwerken van oliehoudende zaden, pit ten en noten tot veevoeder te slechts toegestaan aan hem, die ate georganiseerde 1* aangsloten bü een Crisls-Organlsatle en indien de betrok kene ten behoeve van het landbouw-crtslsfonds een door den Minister vast te stellen bedrag betaalt, welk bedrag verschillend kan werden De Haagache Rechtbank heeft de gevangen houding van de belde verdachten van den roof overval, gepleeg^op den heer Blancke in diens woning aan deïWftijswijkacheweg te Den Haag, H. en O., alsmede die van B., den dader van den moordaanslag In een café aan de Raam- straat, eveneens in Den Haag, met dertig dagen verlengd. Het verhandelen van hier te lande geteelde tarwe met uitzondering van zaaltarwe is slechts toegestaan onder bepaalde voorwaarden, door den Minister van Economische Zaken te stellen. Ditzelfde geldt voor het in voorraad hebben van hier te lande geteelde tarwe, het verwerken van tarwe tot tarwemeel A of tarwebloem A en het verwerken van tarwe tot tarwebloem B en tarwemeel B. In geval van staking zullen de leden uitkee- rlng ontvangen Ingevolge art. 3 van het sta- kingsreglement, varieerend van ƒ5 tot 18 per week, benevens een kindertoeslag. In den loop van de volgende week zullen nadere instructies worden gegeven. Ook de uitvoer van aardappelmeel te slechts aan zul» een organisatie toegestaan. Het te een ieder verboden aardappelen te tee- len In een grootere hoeveelheid dan hü in het Jaar 1933 heeft geteeld. Het teelen van fabrieksaardappelen te slechts toegestaan met een door den Minister te ver- leenen pootvergunnlng en tot de hoeveelheid welke in deze vergunning vermeld te. Het hoofdbestuur zou. Indien de belde parti culiere mijnen zich aan de gezamenlijke loon regeling willen onttrekken, desnoods een sta king willen proclameeren. In den Rotterdamschen Dierentuin werden twee jaguar» geboren, die zich In de levendige belang stelling van het publiek mogen verheugen Vast staat, dat het bestuur van de H. O. V, geheel belangeloos, voor het orkest tracht te be reiken wat mogelUk te. Elk financieel voordeel komt uitsluitend ten goede van de orkestleden, zoodat men niet anders dan verbaasd kon zijn over wat de Ned. Toonkunslenaarsbond thans doet, aldus de heer Beets Voor het bestuur is dit doordrijven intus- schen zeer onaangenaam. Buiten de twintig hierboven genoemde orkestleden zijn er dan ook twee en twintig anderen, die het bestuur in alle opzichten willen blijven steunen. In verband met het conflict bü de Haarlem- sche Orkestvereeniglng, heeft mr T. Mobach. te ’s-Gravenhage, ten verzoeke van een 20-tal musici van de H. O. V., het bestuur dier veree- niging doen sommeeren, 5 pCt. te betalen van het gezamenlijk salaris der 20 musici over het tijd vak van 114 Juli 1934, hetgeen bedoelde mu sici beweren minder te hebben ontvangen dan waartoe een dienstverband met de H. O. V. was aangegaan. Voorts te het bestuur bovengenoemd aangezegd dat de requiranten nu reeds het be stuur aansprakelijk stellen voor alle schade, welke zij zullen lijden b|j een eventueele ver- Naar wij vernemen heeft de Vacantlekamer van de Arrondissementsrechtbank Vrijdag af wijzend beschikt op het tot vrijgeven van de persen van het communistisch dagblad „De Tribune” Ingediende request. In verband met het Crlsls-Akkerbouwbe- slult te voorts nog bepaald dat in artikel 1 van het Crtsls-Tuinbouwbeslult 1933 I zal vervallen: ..aardappelen”; dat in het Crtels-Tulnbouwbe- slult 1934 II zal vervallen het bepaalde onder in artikel III en het geheele artikel IVbte; dat ingetrokken wordt, behalve ten aanzien van reeds begane strafbare feiten, 1 Criste-ZeUneel- Beslult 1933 en het Aardappelmeel-MonopoUe- Beslult 1934 I; en met 1 Augustus 1934, even eens behalve ten aanzien van reeds begane strafbare feiten het Criste-Aardappelbeslult 1934 I. Voorts wordt Ingetrokken met Ingang van een nader te bepalen tijdstip, behalve ten aanzien van reeds begane strafbare feiten het Tarwe- beeluit 1931, en het Crtate-Graanbesluit 1933, met uitsondering van de artikelen 3 en 7 van het Crtete-Graanbeslult 1933, waarvan de in trekking geschiedt met ingang van heden. Het hoofdbestuur van den R. K. Mjjnwerkers- bond heeft aan de contact-commissie voor het mijnbedrijf doen weten, dat bet na rijp beraad besloten heeft accoord te gaan met de voorstel len der mUndlrectlee, zooals die tenslotte in de vergadering der contactcommissie van Zater dag 14 aeaer door zijn voorzitter zijn gefor muleerd, zulks in de verwachting, dat thans spoedig in de betrokken particuliere mijnen re gelmatig ten minste vijf dagen wordt gewerkt, waardoor het weekinkomen in zijn geheel zal kunnen worden verhoogd. Ten aanzien van de Domaniale mijn en de mijn Willem Sophia, deelt het bestuur mee, dat het niet bereid te de door deze mijnen ge- wenschte verlaging te acoepteeren. Het zal de mijnwerkers opwekken zich daartegen met kracht te verzetten. •pv! geestesgesteldheid van de tegenwoordige I tnenschheld heeft veel weg van onze zo- mertemperaturen Ka een langen winter loopt de thermometer eindelijk op, tot we, in een temperatuur van negentig graden, puffend en blazend, ons zelf niet meer herkennen. Maar nauwelijks voelen we ons heel ongewoon ate al te rijkelijk bedeelde kinderen van den zonne god, of een onweer koelt de luchtlagen af en doet den warmtemeter vijf en twintig graden dalen. In den zomer te zulk een belangrijk tem peratuurverschil binnen één etmaal niet onge woon. Vele menschen, vooral in onzen tijd, beleven regelmatig in hun geestelijke gesteldheid zulke aomersche temperatuurwisselingen: er te maar weinig noodlg om ze van koel tot op kookpunt te brengen. Tusschen de natuur en hen te er echter dit verschil, dat de eerste niet licht on gelukken maakt. Integendeel. Plotselinge afwis selingen van warmte en koude mogen haar on aangename gevolgen hebben, in het groot ge nomen zijn ze weldadig. Zij geven verademing aan alle levende wezens en gaan gemeenlijk gepaard met lang verbelden regen. Met een in zijn mentaliteit sterk wisselende massa te het echter anders gesteld. De gemeenschap wordt beheerscht door seden en gewoonten. Er bestaat een publieke meenlng over de gewichtigste vra gen van staatsbeleid, van rechtvaardigheid, van openbare zedelijkheid en vele andere meer of minder belangrijke punten. In die publieke opinie zijn verschillen, zijn voor- en tegenstan ders, er zijn nuances, die geleidelijk wisselen. Maar bjj alle wisseling en evolutie te er een zekere stabiliteit; vandaar dat men over een .publieke meenlng” spreken kan. Wanneer die opinie van boven af stelselmatig wordt onder drukt. ofwel, wanneer zü wispelturig te ate een Maartsche bul, bestaat er geen openbare mee nlng, wat wel het gevaarlijkste te, wat men van een volk zeggen kan. De slechtste tijdperken der geschiedenis zijn altijd die, waarin men van geen stabiele voiks- meening kan spreken. Wanneer een tyrannieke overheid de volksziel onderdrukt of wel, wan neer de wufte massa lederen dag van ziens wijze verandert, In belde gevallen te er geen sprake van een vruchtbaar, nationaal leven. Helaas beleven wjj thans een periode der his torie, waarin belde verschijnselen voortdurend zijn waar te nemen. Ons land te een der weinig gelukkige, waar beide kwalen zich weinig of niet voordoen. Vrij heid van meenlng werd steeds ate een der kost baarste geestelijke goederen van onzen natlo- nalen bodem beschouwd en nieuwe geestesstroo- mlngen, welke zich elders met bloedige revolu ties baan braken, wonnen hier meestal gelei delijk veld. t Zal goed zijn, dat wü ook in dezen Inter nationaal stormachtigen tijd, als volksgemeen schap diezelfde stabiliteit en waren vrijheidszin aan den dag blijven leggen. Hiervoor zullen twee gevaarlijke klippen vermeden dienen te worden, waarop wjj vandaag wenschten te wijzen. Ten eerste te er de verklaarbare mentaliteit bij alle ordelievenden om het openbaar gezag te ver sterken en allen oproerlgen elementen den kop in te drukken. Zonder meer te zulk een gezindheid prijzenswaard. Bij de vele goede eigenschappen, welke ons volk bezit, te een zekere teugelloos heid. welke gemakkelijk tot uitspattingen voert, niet te ontkennen. In normale tijden kan de openbare macht, ook al te zij overdreven welwil lend, zich wel handhaven. Maar een al te groote slapte en toegevendheid aal zich wreken, aoo- dra er een ongewone beweging in de massa komt. Van zelfsprekend staan dan de ordelijke burgers klaar met het verwijt aan de overheid: hadt gij tijdig uw kracht getoond, dan aoudt gij thans uw gezag gemakkelijk kunnen doen gelden! Vandaar dat woelige tijden, ate wy thans beleven, een waarschuwing inhouden, om het gezag steeds rechtvaardig, maar met sterke hand uit te oefenen. Is dus bet opkamen voor een krachtig bewind prijzenswaardig en zjjn de verwijten van slap heid te billijken en te begrijpen, zü, die zulke Juiste aanmerkingen maken vervallen echter te spoedig in de fout meer te elschen dan noodlg en wenschelijk te. De geestdrift voor het gezag en de verontwaardiging voor revolutlonnaire woorden en daden mag den ordelievenden bur ger niet op kookhitte brengen, zoodat hij de juiste verhoudingen uit het oog verliest. En ziedaar de gevaarlijke mentaliteit, waartegen wij in deze dagen wilden waarschuwen. In een overigens zeer zakelijk geredigeerd weekblad la zen wij onlangs in een crltlek op de landsre- geering, aan wie werd verweten, dat zij de niets te verliezen hebbende revolutlonnaire leiders te lang ongemoeid hun verderfeiyken gang liet gaan, deze tirade: „In plaats van eerst toe te slaan, wanneer het feitelijk reeds te laat te, had men dezen heeren reeds lang den grooten mond moeten snoeren, desnoods zelfs, als het nlzt anders kon, door ••n kleine verkrachtingder w i t De resultaten van dit star vasthouden aan wet en recht aanschouwen wij thans: op roer, plunderingen, dooden en gewonden.” Wanneer deze uiting als een verschrijving van een of anderen uit het evenwicht gealagen pu blicist moest worden beschouwd, zou men het best doen er over te zwijgen. Iedereen beeft ech ter in de afgeloopen weken in zijn Omgeving gelijksoortige klanken kunnen hooren: waarom talmt de overheid met revolutlonnaire vereenl- gingen te verbieden; waarom te bet drukken en verspreiden van opstandige geechriften al niet lang verboden; waarom loopen er nog zooveel oproerkraaiers op vrije voeten? Wanneer de wet «lan geen voldoende bevoegdheid tot ingrijpen geeft, moet die onvolmaakte wet maar gauw worden verbeterd ea aangevuld of men doe het zonder wetl Zulke goed gemeende uitingen zijn beter be doeld dan doordacht. Wat wij in normale tijden ate ons grootste geestelijke goed beechouwen, moeten wij, wanneer er oen stormpje opeteekt, aoo maar niet zonder meer overboord werpen. De vrijheid van het woord, vrijheid van gods- *«»st, van vereeniglng en vergadering, vr«he4d Het in voorraad hebben van al dan niet ver werkte peulvruchten in gezamenlijke hoeveel heden boven een door den Minister te bepalen aantal kilogrammen is slechts toegestaan aan hem, die ate georganiseerde bi) een daartoe aan te wijzen Crtete-Organteatle te aangesloten. Voorts zal de Minister vaststellen een be drag per 100 K G. van den aanwezigen voor- raad, welk bedrag verschillend kan worden ge steld voor de verschillende soorten, kwaliteiten of variëteiten van peulvruchten, ten behoeve van het landbouw Crisis-Foods. Een tweede opwerping, welke zich in de woe lige dsgen van het begin dezer maand als van zelf opdrong was dese: kunnen tucht en orde in onze gemeenschap op den duur wel gehand haafd blijven, wanneer het aan tienduizenden onmogelijk te den eersten levensplicht te ver vullen? Van den zondenval af te den mensch door den Schepper verordend: in het zweet uws aan schijn* suit gij uw brood verdienen! Arbeid werd levensplicht, werd de straf voor den man, maar, door Christus geadeld, werd die arbeid voor lederen goedwillende tot een zegen. Ledigheid te des duivels oorkussen, leerden onze voorouders on* *L Arbeiden te een tweede natuur van den geestelijk en lichamelijk gezonden mensch ge worden. Zonder arbeid geen echte rust; loa der werk geen ware levensvreugd. Wie werkt heeft geen tijd voor verkeerde gedachten; hij voelt zich nuttig, voelt zich mensch. Het loon in zijn hand 1* de soldij van zijn zweet; geen eigendom schenkt meer voldoening dan het zelf verdiende geld en geen geld wordt beter be heerd en zuiniger besteed, dan het weekloon van den werkman en het maandsalaris van den hoofdarbetder. Zet daartegenover nu bet leger van honderd duizenden werkloozen, die lederen dag het stem pel van hun nietsdoen, het bewijs van hun le diggang moeten geven, om aan het eind der week een minimum voor levensonderhoud, een maar half gegund steunbedrag op te strijken. Dat zulk een toestand weken duurt te onge- wenscht; dat hij maanden aanhoudt te gevaar lijk; wanneer hij Jaren voortsleept wordt hij onhoudbaar. Wij geven ons daarvan te weinig rekenschap en eerst, wanneer de gewapende overheidsorganen moeten schieten op de eigen van drukpers zijn kostelijke dingen, waaraan b.v. wjj, katholieken, in ons land onnoemelijk veel te danken hebben. Zonder dat sou er van onzen tegenwoordlgen invloed, van onze eer volle plaats In de volksgemeenschap, ook van sterk gegroeid aantal vermoedeiyk, geen sprake zijn geweest. Die vrijheden kunnen wjj zeker niet enkel voor ons zelf opelschen; zij moeten voor allen gelijkelijk gelden. De ge schiedenis heeft geleerd, dat, wie tydelijk kans ziet de vrjje meenlngsultlng van tegenstanders te onderdrukken, op den duur van zulk een kneveling zelf het slachtoffer wordt. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat aan laste raars, vuilschrijvers, vuilsprekers, aan opruiers en gezagondermUners maar de vrije hand moet worden gelaten. De grondwettelijke vrijheden houden uitdrukkelijk ieders persoonlijke verant woordelijkheid voor de wet In. En de gewone strafwet geeft aan de overheid mits zij er maar een doelmatig gebruik van maakt vol doende middelen om het openbaar fatsoen en de openbare orde te handhaven. Als er klachten zijn, gaat het veel meer over gebrek aan toe passing dan over gebrek aan machtsmiddelen zelf. Noodwetten en wat erger is verkrach ting der wet vormen een tweesnijdend zwaard, dat rich tegen den gebruiker zelf keert. De beste wet te die, waarin de stevig in het volks bewustzijn gegroeide rechtsregelen zijn vastge legd. Van een noodwet kan zulks nimmer ge- segd worden; en rechtsverkrachting te wel de ergste fout, waaraan de overheid, handhaafster van de wet en wreekster der gerechtigheid zich schuldig kan maken. Juist in tijden, waarin de samenleving in be roering wordt gebracht, moeten de oude instel lingen en bestaande wetten haar kracht en deugdelijkheid proefondervindelijk toonen. En wanneer nieuwe tijden, nieuwe vormen elschen, wanneer nieuw recht uit nieuw leven opkomt, zullen zij, die gelooven in de levensvatbaarheid van Jonge denkbeelden, door overhaasting geen half werk willen doen. landgenooten dringt de ernst van de vreese- lijke ziekte, welke werkloosheid heet, opnieuw L tot ons door. De werkloosheid sloopt de energie der huls- r vaders, der gezonde mannen op middelbaren leeftijd; zij maakt hen gemelijk en prikkelbaar. t Is het wonder, wanneer zjj willen werken en er geen arbeid Is? Erger: de werkloosheid verlamt de Jeugd, die moet leeren werken en er de gelegenheid niet voor krijgt. Gestadige arbeid ligt niet in de lijn van den Jongen mensch. Telkens voelt hij de verleiding opkomen om zich aan den dwang van het werk te onttrekken voor spel of vermaak. Hij moet leeren zich regelmatig In te spannen en op den duur groeit de lust tot werken en wordt arbeid hem een behoefte. Hoe zal onze jeugd die zegen deelachtig worden, wanneer die gestadige prikkel van echten, loo- nenden arbeid uitblljft? Wordt deze ernstige waarheid wel voldoende Ingezien? Wij betwij felen het. Werd algemeen de beteekenis van een jarenlange werkloosheid begrepen, de beteekenis voor den Individueelen mensch en voor de gemeenschap, er zou meer worden ge daan; er zou geholpen worden zooate men doet bij een natuurramp, bü een grooten watersnood, bjj een aardbeving, bü een cycloon. Dan helpt al wat helpen kan, dan worden de verwoeste hulzen opgebouwd; nieuwe landstreken ont gonnen; comité’s worden gevormd, het geld stroomt binnen en wordt met liefde gegeven. Werkloosheid te erger: 1 te niet een ongeluk, waarbü iemand een arm of een been breekt; t is tuberculose, die de longen aantast en ver pleging, maandenlang, In frissche lucht nood zakelijk maakt. We moesten ons van de werkloosheid afmaken met steungelden, om, wanneer kwaal lang duurt, over de grootte dier steun bedragen te kibbelen. Wü moeten de werkloos heid zien ate een tering, die knaagt aan de longen van ons volk. Er moet komen arbeid en arbeidsplicht. Liever nóg meer geld uitgeven, wanneer er maar voor dat geld ge werkt wordt! Er moet komen arbeidsplicht ook door arbeldsverdeellng. De Jongeren en de gezinshoofden op middelbaren leeftüd moeten vooraan staan op de lüst van hen, die tot arbeid gedwongen worden; de ouderen moeten plaats voor hen maken. En de leus: de vrouw, het meisje, terug naar het gezin, moet bü desen noodtoestand eindelijk eens In daden worden omgezet. Wanneer men kracht vraagt aan de overheid, laat men ze op dit gebied elschen. Arbeid Is de eerste plicht van den mensch; laat de overheid een arbeidsplicht Invoeren en laten zü. die nu zoo spoedig warm loopen, wanneer oproerige klanken uit de massa opstijgen, meehelpen om het groote leger der werkloozen weer In gang te zetten. Geen beter middel tegen onrust dan werk; geen grooter zegen voor Individu en ge meenschap dan arbeid! eerste betreft, inderdaad is er een enkele dok ter. aan wlen enkele patiënten medegedeeld hebben, dat zy minder last van deze hartaan- vallen^ hadden, wanneer zy het rooken staak- .•~1 een al9eme«ne ervaring is geen Vrydag te een bespreking gehouden tus schen de besturen der vier mijnwerkers- bonden. Algemeen was men het er over eens. dat voor enkele mynen geen afzon derlijke regeling van loon- en arbeids voorwaarden kan worden toegestaan. De Algemeene Nederlandsche Mynwerkers- boud en de Neutrale Mijnwerkersbond staan op het standpunt, dat geen enkele loonsverlaging kan worden geaccepteerd, evenwel willen de besturen dezer organi saties hun leden en respectleveiyke bonds- Instantles opwekken, om uit solldaritelts- overweglngen mede op de Domaniale en de Willem Sophla-münen In staking te gaan Nadat deze besturen de noodlge volmachten van hun bondslnstantles hebben gekregen, zullen de vier organisaties Maandagavond wederom in vergadering byeenkomen, tot het bespreken van de verder te nemen maatregelen. ten. Maar van een algemeene ervaring Is geen sprake. Wat de tweede manier betreft, de proef neming, het is duidelijk, dat deze niet moge- lyk te. Misschien zou men iemand vüftig Jaren lang gratis rooken kunnen geven, om te onder zoeken, of hy in dien tyd angina pectoris krygt. Het zou te duur zün. Blyft de statistiek. Johnson publiceerde in 1929 een statistiek van 60 mannen, die aan angina pectoris gestorven waren. Niet minder dan zeventig procent dezer lyders waren rockers. Men zou zeggen, dat het verband dul- deiyk is Maar te dit percentage werkelük hoog? Johnson sloeg een telefoongids op. noteerde 1000 namen en Informeerde bü de dragers van deze namen, of zü rookten. 81 procent waren rookers. Hieruit blykt dus wel, dat men hieruit niet kan concludeeren. dat het rooken het ont staan van angina pectoris bevordert. De andere statistieken waren al niet veel duidelükef. Thans te een nieuwe en uigebreide statistiek gemaakt door twee medici uit Boston. Zij gin gen na. welke de rookgewoonten waren van 750 lyders aan angina pectoris. 48 pCt. rooken niet, 29 weinig of matig, 24 sterk of onmatig. Tege lijk werden de rookgewoonten onderzocht van 750 personen van hetzelfde geslacht en van dezelfde levensgewoonten. Daarby bleken 38 pCt. niet te rooken. 29 pCt. matig, 33.5 pCt. sterk te rooken. De lyders aan angina pectoris rookten dus minder dan de anderen. Dat het nicotine een vergift is, waaraan men went, is bekend aan iedereen. De eerste maal verwekt het rooken duizeligheid, mlsseiykheld en braken, en ook later komt er een vergifti ging voor, die zich uit door uitputting, Ineen- zlnklng, misselijkheid, braken en kortademig- held. In dfn regel doen dese verschijnselen zich slechts voor bü sterke rookers. nze grootvaders rookten een pijp, onze 11 vaders rookten sigaren en wü rooken si garetten. Is het rooken nu schadeiyk of niet? Het meest te geschreven over de vraag, of het rooken de oorzaak is van angina pectoris. Onder angina pectoris, dat elgenlük vernauwing van de borst beteekent, verstaat men het ge voel van drukkende en verpletterende pün In de hartstreek, een pijn die uitstraalt naar om hoog, den linker schouder en vaak ook In den linkenarm. Deze pijn te zoo geweldig, dat de lüder zich als ’t ware vernietigd gevoelt. Angina pectoris werd algemeen beschouwd als een voorbode van den dood. En wanneer men na den dood onderzocht, dan bleek In zeer vele gevallen, dat de z.g. coronairvaten, dat zün de bloedvaten, waardoor het hart zelf gevoed wordt, ziekeiyk veranderd, verkalkt, verwelkt of verstopt waren. Immers, zoo gauw heeft de groote slagader het hart niet verlaten, of een paar ruime vaten ontspringen daaruit, om de hartspier zelf van bloed te voorzien, en aldus tot werkzaamheid In staat te stellen. Het Is dus geen wonder, dat het vraagstuk belangrük gevonden werd, of Angina pectoris door nlcotine-verglftlgingen wordt veroorzaakt. Immers gold het hier eet» buitengewoon ern stige aandoening. Er was een algemeene opinie dat dit verband werkelük bestond, maar bewezen was het niet. De statistieken, die hierover werden geprodu ceerd, waren weinig zeggend. Men zou ook na tuurlek op andere wyze achter de waarheid kunnen komen; nl. ten eerste door klinische er varing. ten tweede door proefneming. Wat het De Dordteche politierechter heeft het ge meenteraadslid W 8., voorzitter der afd. Dor- b. van artikel I, de woorden „en aardappelen" dracht van de R3P, wegens het schrüven en doen verspreiden van een manifest van op ruiende strekking, tot vier maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief veroordeeld. Voorts werden wegens het verspreiden van dit manifest F. de B, P A. G. van B., J. van H., O. O. en 8. O. v. d. 8. tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld met bevel tot on- mlddellüke Inhechtenisneming. C. 8.. eveneens verdacht van verspreiding, werd vrügesproken. G. P„ die een agent heeft bedreigd, kreeg twee maanden gevangenisstraf met aftrek. Ten slotte werd D. 8., die tijden* den oploop de politie had beleedlgd. tien dagen gevange nisstraf opgelegd. Wat Is nu elgenlük de beteekenis van het rooken. Het schünt een geestige Jezuïet ge weest te zün, die de volgende definitie gegeven heeft: Otium in negotio, et negotium in otlo. Dit weet ik niet beter te vertalen dan met de woorden: een ontspanning tüdens de bezigheid, en een bezigheid In de ontspanning. Er zün dus twee manieren van rooken. de eerste Is een soort verpooalng in het werk, dus af te keuren, en de tweede is het aangenaam doorbrengen van den ledigen tüd, en dus in t algemeen goed te keuren. Er zün dus op ’t oogenblik mlllloenen en millloenen menschen, die tüdens ,hun werk steeds rooken. Dit beteekent natuuriyk niet an ders, dan dat zü niet met hun volle aandacht bü hun werk zün, en dit ook niet kunnen zün. Elke trek aan de sigaar of sigaret beteekent een klein uitstel, of een opnieuw beginnen. Dit zün twee verschillende dingen. Er zün men schen, die een zoodanige bezigheid hebben, dat zü telkens een nieuwen gedachtengang moeten aanvangen, zooals b.v. Journalisten of vergade- rlngzmenschen d w z. zü, die het grootste ge deelte van hun leven vergaderen). Welnu, deze menschen ziet men geregeld rooken en dat heeft nog wel eenige beteekenis, dat Is niet vol maakt onnatuurlük. Maar zü. die hun werk achtereen moeten doen, die een bepaalde taak, die uren achtereen duurt, moeten afwerken: voor hen te het rooken niet natuurlük, voor hen beteekent het een gemis aan aandacht, een te kort aan concentratie. En wanneer men nu be denkt, dat het beste werk slecht* verricht kan worden. Indien daarbü de grootste aandacht en concentratie aanwezig te. dan begüpt iedereen, dat de rookgewoonten aan de kwaliteit van het werk van dit geslacht niet ten goede komen. Indien iemand door een bepaalde hartstocht, door een sterken aandrift wordt bewogen, In- dlen hü de wereld wil verbeteren, en hü rookt daarbü steeds sigaren, dan heeft hü zün geheele aandacht niet bü zün werk, en de aandrift zgl er onder lüden. Wanneer wü dan ook iemand ontmoeten, die boos of verontwaardigd te, dan zeggen wü: Steek eerst een sigaar op. Behalve dat hü daardoor afgeleid wordt, wordt hij daardoor op zachte wü>e bedwelmd en men zegt dat de Turken, die een krachtige en strydlustlge volksstam waren, door het rooken van de nar- gilek of waterpüp tot beleefde en handelbare gentlemen zür. .ontaardSommige geestelüken gtlooven zelfs, dat het rooken de erotische hartstocht verzwakt, en Barbey d'AurevlUy was van hetzelfde gevoelen. Dat de beschaafde West-Europeesche mensch- heid thans zooveel rookt, te dus een onfeilbaar teeken, dat zü doorgaans niet geheel bü hun werk zün; en iemand die niet geheel bü «ün werk te, heeft twee dingen tegelyk in zün hoofd, en Iemand die twee dingen tegelük in zün hoofd heeft, te een twüfelaar, en Iemand die een twüfelaar te, te zenuwachtlg. Het rooken te een zenuwachtige gewoonte. Wanneer men het werken telkens door rooken onderbreekt, probeert men ten eerste het on aangename werk even uit te stellen, en ten tweede probeert men door de zachte bedwel ming van de nicotine de onaangenaamheid van aen twüfel. van het niet geheel In zün werk op gaan, te verdrüven. In een dergelüken voortdurenden lichten staat van bedwelming en afleiding komt men niet tot kloeker leven en krachtiger besluiten, wordt men nog iet* meer twüfelachtig, en te de behoefte aan nicotine nog grooter. Het is dus een kringloop, een vicieuze cirkel. Juist soo- ate de bezuinigingen om wille van de crisis, de crisis juist weer grooter maken. Het te dus beter, minder te rooken. Vooral s morgens niet, en 's avonds laat niet. Dan staat men frisscher op, en wanneer dit enkele dagen duurt, te het zoo prettig, dat men bü »Ün voornemen Müft. ooi slechte matig te rooken. Maar de tegenwoordige rookhartstocht te een bewijs, dat de menschheid van tegenwoordig niet precies weet, wat zü wti. TH. H. BCHLICHTING. N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN A LA CARTE

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5