Partijraad R.K. Staatspartij Mgr. A. Hermus gehuldigd It Mgr, B. A. de Wit f Huwelijkszwendel WAARDEERING JEGENS PRIESTER-LEERAAR .VORSTELIJKE DOODEN HERDACHT 22 i k ZATERDAG 21 JULI 1934 Contribute e-af dracht verhoogd Prof. Aalberse i De aanwtiigtn 1 3 Contributie-afdracht Op het kerkhof WERKFONDS 1934 Mgr. A. Hermin Mededeelingen SPEKEXPORT IN GEVAAR? Tot einde December inwisselbaar if r. Goteling Hooge onderschei dingen Reglementnvyxiging bevoegdheid van het bettuur DRIEeMARK-STUKKEN UIT DE CIRCULATIE Pontificale uitvaartdienst in de kathedrale kerk te Utrecht AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND 1 Receptie *Er moet komen een contactcom missie met de jeugdorganisaties, die voorlichting geeft over het katholiek staatkun dig werk” Van alle kanten uitingen van sym pathie jegens den directeur van het Doofstommeninstituut te St. Michiels-Gestel Van een dienstbode, die graag trouwen wilde Aardig tafereeltje Taak en Grooteche huldiging Koningin-Moeder en Prins Hendrik herdacht •ar werd het kiesreglement den aan werd genomen. .w i I Alvorens het voorstel van het PB tot alge- heele herziening en aanvulling van het regle- die voorlichting het katholiek staatkun- Nu gaan onze gedachten naar de twee over- bhjvende koninklijke vrouwen. Zwaar heeft dit Jaar bet leven op haar gedrukt Wy sullen har telijker dan ooit te vosen lederen Zondag bid den „Dotnlne sajvam fac reginam nortram". Spr stelde voor, de afdracht slechts te ver- hoogen tot 7% cent. Aan de technische voorbereiding van projec ten neemt het Werkfonds dus geen deel, ter wijl ook de wijze van financieren niet tot de bemoeienis van het Werkfonds behoort. misdadig om deze te betrekken. stembll- te laten en da Naar gemeld wordt sullen de Duitache Ui varen drie-Mark-stukken met Infant van 1 Oc tober ia niet meer als wettig betaalmiddel galden Tot einde December 1834 kunnen deae drie-Mark-stukken nog bU do Duitache Ryks- bstaalkantoran worden Ingewlaeeld. ID ment der RK Staatspartij aan de orde te stel len, werd In behandeling genomen een voor- stel-Llmburg. de behandeling van de wijzigings voorstellen te schorsen ten einde de afdeeUn- gen In de gelegenheid te stellen de ontwerpen alsnog In de ledenvergaderingen te kunnen be handelen. De voorzitter van het Party-bestuur verde digde de noodzakelijkheid der verhooglng van oontributie-afdracht en voegde aan de vier In het praeadvies naar voren gebrachte motieven nog toe, dat het noodzakelyk is, dat het vol gend jaar het Partij bureau voor zich zelf moet kunnen zorgen Na beantwoording der verschillende spreken en een krachtige verdediging van het voorstel van het PB werd tot stemming overgegaan. Te half een ving de receptie aan. Te veren had Z. H. Eze. Mgr. A. F. Die pen in een vergadering der commissie van bestwar. den jubilaris reeds geluk gewenscht en hem medegedeeld, dat het Z. H den Fans behaagd had, hem te benoemen to* proto notaries apoetoUcue a. L p. Ter receptie verscheen als sen der eersten de Inspecteer van het Buitengewoon Lager Onderwijs, de heer ér. van VoWthuyuen. die Mgr. gelukwenschte namens de Regeering en mededeelde, dat H. M. de Koningin hem benoemd had tot Udder In de orde van den Nederianderhen Leeuw. Ik kan deae vergadering niet laten aanvan gen zonder te herdenken twee groote dooden. die sinds de laatste vergadering aan bet land sOn ontvallen: H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik Om beiden heeft ons volk gerouwd. Beiden zijn als vreemdelingen in ons land gekomen Stormenderhand heeft de jonge koningin Emma bet hart der Nederlanders veroverd. Aan deze hooge vrouw heeft ons land zeer veel te dan ken. Een gezegende invloed is van haar uit gegaan Zij heeft ons de oranje-telg geschon ken, die thans ons land bestuurt. Maar zy heeft ook steeds een hoogen staatamansblik getoond, doch vooral zal zy bij ons blijven voortleven als de Koningin-Moeder Nu is ook de Prins der Nederlanden Vorstenhuis en volk ontvallen. Voor hem was bet moeiiyker het hart tot het volk te vinden Lang bleef hij voor velen van ons land een vreemde, hetgeen zyn deli cate positie wel «enigszins meebracht. Geleidelijk aan heeft hij door groeten een voud en medeleven bet hart van bet Neder- landsche volk gevonden. Voor velen ml het een openbaring zijn geweest by zijn plotse- Bngen dood, welke plaats hij heeft weten in te nemen. 1.50 I De Partij-voorzitter, mr OoaeUng. deed hier op een enkele mededeeling ten aanzien van bet werk met en voor de jongeren De agenda wordt voor een groot deel Inge- aomen door een vormelijke reglementswijziging, maar het voornaamste zal zijn de brandende vraagstukken, die op den tweeden dag aan de arde komen. Met jongeren bedoelt spr. degenen «Me zijn tuaschen de II «n M jaar. Na deze mededeeling kwam aan de orde het voorstel van bet P.B., om te besluiten de oon tributie-afdracht aan de centrale partijkas te brengen van 5 ct. op 10 ct. per lid. Op een desbetreffende vraag of het parttj- leven zich in neergaande HJn beweegt, ant woordde sprdat zulks geenszins het geval is Wanneer men achter de coulissen kon zien, zou men bemerken, dat er een geestdriftig leven bestaat en dat er zeer veel werk wordt verzet met goede resultaten. De voorzitter dankte en gaf te verstaan, dat hij in zijn rede van den tweeden dag een be langrijke plaats heeft gereserveerd voor het belangrijke onderwerp der steunregeling In de groote zaal van „Concordia” te Breda Ving Vrijdagmiddag de veertiende algemeene vergadering aan van den Partijraad der R K Staatspartij. Reeds by deze openlngsvergade- ring waren vele afgevaardigden en eenige leden der Staten-Generaal aanwezig. Na ampele kmprzkiag werd overeenkomstig bet praeadvies van het EB. beslist, dat de procedure, deer Limburg gewenscht, btf de be handeling der worden gevolgd. Nadat ook nog de reglementen van de voor bereiding der Staten, en Gemeenteraadsverkie zingen waren afgehandeld en nadat de voor zitter der Kamerfractie, prof. Aalberse dank gebracht had aan het Partijbestuur en aan de Commissie van redactie voor de vele zorgen, besteed aan deze reglementen, werd de ver gadering geschorst tot hedenochtend half elf Spr. ontvouwde de basis, waarop naar het inzicht van bet P. B. dit contact kan warden gelegd, waarvoor hy bereids aller medewerking inriep. Zonder hoofdelijke stemming werd het alge meen reglement der R. K. Staatsparty aaa- i l .i u j de feiten zeer ernstig en elachte een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den ttfd. dien verdachte in het Huls van Bewa ring had doorgebracht. De verdediger, mr. Th. J. Eskens. bleek het ook noodig te vinden, dat de maatschappij tegen verdachte wordt beschermd en refereerde zich aan bet oordeel der rechtbank. Uitspraak 27 Juli a.s. De groep „Gezouten Vet en Mager Spek” van de Vereenlglng van Nederlandsche Exporteurs van Vleesch en Vleeschproducten heeft een adres tot den Minister van Economische Za ken gericht in verband met den uitvoer van spek. Deze spekezporteurs zijn ten zeerste bezorgd voor het voortbestaan van den spek export. Deae bezorgdheid spruit niet alleen voort uit den onbevredigenden gang van asteen, welke thans reeds ten asnzien van dien export moet worden geconstateerd, doch mede uit een passage, voor komende in het aan de Staten-Oeneraal uitge bracht driemaandelüksch verslag omtrent de crisismaatregelen, waarin een denkbeeld wordt ontwikkeld, dat, indien uitvoering daaraan zou worden gegeven dien gang van zaken, naar het oordeel der spekexporteurs, nog onbevredigen der zou maken In verband hiermede wordt een gedeelte uit bedoeld verslag geciteerd waarin het voornemen ontwikkeld wordt den houders van zware var kens. die hoofdzakelijk gevestigd zijn in het Westen des lands (de zwaarmesters) een groo teer beperking op te leggen. dan aan die In het overige deei van het land, omdat OA. de kleine zandboeren de varkenshouderij in min dere mate missen kunnen dan eerstgenoemden. Wanneer echter aan dit voornemen uitvoe ring wordt gegeven, vreeuen de exporteurs, dat de spekexport in gevaar wordt gebracht. Breedvoerig wordt In het adres aan den Mi nister deae meenlng gemotiveerd. Deae herdenkingsrede werd door de vergade ring staande aanhoord. Het woord werd hierop verleend aan den heer Norbart die namens de sfdeeltng Breda een woord vsn welkom tot de afgevaardigden zichtte. Bijzonder belangrijk noemde spr deae verga dering. omdat daar het vraagstuk van het ge- sinsloon aan de orde aal komen. jeugdorganiaatiea, geeft over dig werk. Na het oproepen der stemgerechtigde leden en de vaststelling der notulen van 24 ra 25 November 1833 werd overeenkomstig h«t prae advies van het P B de motie van de:. kring Rotterdam, betreffende de resolutie van het congres van den R. K. Middenstandsbond d.d. 7 Februari 1834 in den „Dierentuin” te Den Baag voor kennisgeving aangenomen. Berichten van verhindering werden ter ken nis gebracht, benevens het verslag van de kas- eommlssie betreffende de rekening 1833 De uitvaartdienst in de kathedraal werd o. m. bijgewoond door kanunnik O. B. Eekwlelens, deken van Zwolle, vele zeereerw. heeren dekens uit het Aartsbisdom, mr. dr G A. W. ter Pelk- wjjk. burgemeester van Utrecht. mevr. F. BteenbergheEngerlngh. namens de Federatie van R. K. Vrouwenbonden In Nederland, en mevr. SpoorenbergHirst, namens den Dioce- sanen Vrouwenbond. Verder waren seer vele eerw. heeren geestelijken In de kerk aanwezig, alsook de leden van het kerkbestuur der ka thedraal. Na de voleinding der H. Requiemmis werd het stoffelijk overschot de kerk uitgedragen, daarbij uitgeleide gedaan door de kanunniken J. G. van. Schalk, dr J de Jong, plebaan J. B. A. Batenburg en de overige asslsteerende gees telijken. Intusschen werd door het koor „In Paradl- sum” gezongen. Voor de meisjes droeg de onderdirecteur, de zeereerw beer A. van Haandel. een gezongen H. MIs op. Het zusterkoor zong de Gregortaan- zche Misgezangen De gangen van het hoofdgebouw waren «chlt- terend en zeer kunstvol versierd. Een achttal triomfbogen was geplaatst, waar in symbolische voorstellingen naar telkens het zelfde motief: „een kind plukt de vruchten van den arbeid van den directeur" in verschil lende kleuren waren aangebracht. Aan weerskanten van de timpanen de wa pens van Mgr. Diepen en Mgr Hopmans El ders de wapens van de provincies. uit welke kinderen het Instituut bezoeken Bijzonder de aandacht trok een drietal voor stellingen in rloek brandwerk Twee naar eigen ontwerp van frater Amoldus. de derde even- eqps van zyn hand, een bjjzoader goed ge slaagde copie van Rembrandts Honderd Gul- densprent Een rijke tapljtverslerlng was voorts aange bracht. waarvoor Vroom en Dreeamann ge zorgd had De overdekte speelplaatsen waren eveneens met zorg versierd. Het hangend netwe'k van latjes met daartusachen Chlneesche lampions sraa origineel en smaakvol Door het fraaie zomerweer kon een groot deel der feestelijkheden bulten geschieden De verblijdende opleving in den uitvoer van vroege siardappelen naar Dultschland behoort reeds weer tot het verleden. Om in zijn gebrek aan aardappelen te voor zien heeft Dultschland niet alleen den Invoer uit ons land, maar ook den import uit Polen. Italië en België verruimd, en tegen deze landen met lageren levensstandaard kunnen wij met onsen minimumprijs^ c en een heffing van cao per 100 kilo niet opkomen. De verruimde con senten worden dan ook niet eens verbruikt Thans gaan de gele aardappelen evenals de witte soorten naar Engeland. Dit land kan aar dig wat opnemen, maar het betaalt geen boo- gen prijs. De gelen zijn van ongeveer 2.50 per baal gezakt tot 1J0—1.40. De rouwstoet arriveerde een op het R. K kerkhof. Hier waren o. m. reeds aanwezig het Tweede Kamerlid Th. F. M. Bchaepman, namens de hoofdredactie van ..Het Centrum”, dr. W. A. Boekelman. dr A. Athmer, een deputatie van het kerkbestuur der St. Martinusparochle. be staande uit de heeren van Aken en Verbiest Verschillende leden van het koor der 8t. Mar- tlnuskerk en voorts vele heeren geestelijken. Het stoffelijk omhulsel werd van de direc teurswoning grafwaarts gedragen, voorafgegaan door het zangkoor der kathedrale kerk en de geestelijken, die de beaardlngsplechtigheld ver richtten. de kanunniken J G. van Schalk, Mgr. D. Huurdeman en H. J. M. Koopmans. De treffende plechtigheid werd bijgewoond door seer vele katholieken uit Utrecht en om geving. toelichtte Van de inwonende oud-leerlingen ontving Mgr daar een lamp voor de gasten kamer en een viachcouvert Het tooneelstukje van de jongens was ge dicht en ingestudeerd door broeder Beatus. Om twaalf uur gingen de jongens een toertje maken met een zestal autobussen Terstond werd hierop over gegaan tot de be spreking der ingediende amendementen. Door het P.B. waren praeadviesen gegeven op de amendementen, die op den beschrijvings brief der vergadering waren opgenomen. Ook deze praeadviezen zijn In druk versche- nen, waardoor de behandeling weinig discussie opleverde. ging betrokken krlngbesturen daartoe te kennen geven. Betreffende de inrichting van het jet stelde Haarlem voor, afzonderlijk stemmen over candidaten en plaatsvervangers. Mr Heerkens ThUssen verdedigde net amen dement Haarlem, waardoor men het best te gen verrassingen is gewaarborgd Het Party-bestuur ontraaode het overnemen der amendementen, doch wilde wel Htet advies ovememen van den heer Brandsma door te laten stemmen over candidaten en plaatsver vangers Het voorstel van het Party-bestuur met de correctie-Brandsma aanvaard. slonariasen van Bparrendaal en nog talrijke geesteiyke en wereldlyke notabelen uit 8t Ml- chlels-Oestel en verre omgeving. Na tafel trad Mgr. Diepen naar bulten, waar de jongens den Biaschop hun hulde brachten ter gelegenheid van het gouden priesterfeest vsn ZH Ezc. zy deden dat.... met een spreek koor I Ben duldeiyk en wel te verstaan spreek koor. Het was prachtig De jongeren begroet ten den Blsachop met „toeter-geschal”. Een andere groep jongens voerde gymnastiek oefeningen uit Oa vrije- en orde-oefeningen De Bisachop dankte de jongens voor wat zy gepresteerd hadden en gaf uiting aan zyn vaderiyke gevoelens, niet het minst voer de doofstomme jeugd Het was aardig te zien, hoe de jongens naar de lippen van Mgr. keken en hem de woorden van den mond lazen. Toen Mgr wilde heengaan stapte een der knapen vrijmoedig op hem af en reikte Mgr de hand, welk voorbeeld terstond navolging vond. En zoo kregen ae allen een hand van den Blaachopl Het was een alleraardigst tafereel I Daarna waren de meisjes aan de beurt. Bruid jes brachten hier haar hulde en spraken haar wenachen uit en ook hier viel de prettige vrij moedigheid der kinderen op. Verlegen waren zs allerminst. Mgr. bleef ook hier gerulmen tijd. Om half vyf vingen de voetbalwedstrijden en andere spelen aan en het volkje amuseerde zich beet. Mgr. Hermus redeneerde met zyn pupillen honderd uit, had voor leder een aardig woord en het was verbazingwekkend, die gesprekken aan te zien Het ging allee heel gewoon I Des avonds bracht de harmonie van 8t Mi chielsgestel een serenade, waarby heel de be volking uitliep. Den massa bloemstukken, cadeaus en tele grammen kwam in den loop van den dag binnen. Het schoonste geschenk voor den kloeken pionier op het gebied van het doofstommen- onderwys aal echter wel geweest zyn, het re sultaat van zyn arbeid te alen In de prestaties der leerlingen. Moge Mgr Hermus nog jaren In onverzwakte kracht aan het hoofd van het schitterend mo nument van katholieken charltas biyven staan tot zyn eigen voldoening en tot heil van hen, die aan zyn leiding en die van de door hem begeesterde priesters, broeders en susten zoo veel te danken hebben. De heer Smulders (Utrecht) was van oor deel. dat voor bet platteland vooral een ver hooglng van contrlbulie-afdracht niet goed is door te voeren. Zou de maatregel onafwendbaar zyn. dan aal de knng Utrecht zich daartegen met verzetten Ook da afgevaardigde van den kieskring Friesland, de heer Galama, was van oordeel, dat verhooglng van contributie niet kan wor den doorgevoerd, zonder dat men daarby In groote moeiiykheden komt. De beer Brinkman. Haarlem, verklaarde zich tegen een verhooglng. De heer J. Bellen, den Bosch, steunde het voorstel den Bosch en legde er den nadruk op. dat de afderlingen door het aannemen van dit voorstel niet verplicht zyn' om de contributie te verboogen De heer Hlnfela. den Haag, waarschuwde te gen iedere verhooglng van contributie, wyi hy daarvan in zyn afdeeling een groot verlies van leden vreesde Een 27-jarige dienstbode, die te Bussum In betrekking was en reeds gerulmen tyd met trouwplannen rondliep, plaatste, ten einde een adspirant-echtgenoot op den kop te tikken, een huwelijksadvertentie, waarin kennismaking met een „net persoon” werd verzocht, ten einde enzoovoort. Het antwoord bleef niet uit; de candldaat. dje op het huwelijk reflecteerde, stelde zich voor als Iemand, die een goede boterham verdiende by een begrafenisonder neming naast welke functie hy nog die van incasseerder van een verzekering xeide te be- kleeden In den brief was een kaart je ingeslo ten. waarop, naast een naam en een adres. In keurige letters gedrukt stond: „Algemeene Be grafenisonderneming van Plan Zuid en om geving" Van dienstbode tot echtgenoote van een be grafenisondernemer Is niet soo n héél kleine promotie en het was dus ook alleszins begry- peiyk, dat de schriftelyke kennismaking door een persoonlyke gevolgd werd. Er volgden wan delingen door Bussum's lanen en by een daar van had hy haar toevertrouwd, dat zyn direc teur hen belden gearmd en wel in Bussum had zien loopen en hem In dit verband had ge vraagd of hy aan trouwen dacht. Toen het antwoord bevestigend lifldde had de directeur hem een prachtige betrekking In het vooruit zicht gesteld met vry wonen, licht en telefoon. Alleen zonder borgstelling van 500 kreeg hy haar niet, maar dat was geen bezwaar, aange- zien hy 1700 op de spaarbank had staan. Hy zou daarvan 400 af nemen en de rest voor het trouwen bewaren. Zou zy daarom zoo goed wil len zyn hem de ontbrekende honderd gulden voor de borgstelling te leenen? Het meisje, biy dat zy haar aanstaanden echtvriend kon helpen had hy haar niet hun toekomstig nestje in de Vechtatraat te Amster dam gewezen 7 sprak haar spaarduitjes aan en leende hem kort na dit gesprek aan het station te Bussum waar zy hadden afgespro ken. omdat hy „weinig tyd had”, de honderd gulden, die zy later nog eens door een bedrag van 25 of 30 gulden Het volgen, omdat hy. naar hy verzekerd had. dat geld betalen moest aan een advocaat voor het in verband met de nieu we betrekking op te maken contract Tot opeens alle prachtige luchtkasteelen. die zy gebouwd had. in puin vielen, toen uitkwam, dat zy haar genegenheid aan een ordinair op lichter had geschonken, die al die prachtige verhalen uit zyn duim had gezogen Zonder betrekking en ontdaan van een belangryk deel van haar spaarduitjes, bleef zy met haar ver driet alleen Gister stond de oorzaak van al die narig heid terecht voor de Amsterdamsche Recht bank en gaf hy. behalve het hem ten laste ge legde. toe, dat hy reeds vier veroordeellngen I wegens oplichting achter den rug had. De officier van justitie, mr. van Arkel, vond de anderen betreft, 9 jeugd nooit aan da afdeelingen te verplichten zich van de voor bereiding van gemeenteraadsverkiezingen te onthouden uit vrees voor eventueel nadeel aan het gezag der Party ter plaatse, lokte een breede discussie uit. Besloten werd, na Intrekking der amende menten van Utrecht en Amsterdam, dat. over eenkomstig het amendement Amsterdam, het Dageljjksch Bestuur van de Partij aan Kring- besturen op hun verzoek ontheffing kan ver- leenen van de verplichting, zich te belasten met de voorbereiding van gemeenteraadsver kiezingen. De overige amendementen op het reglement op de afdeelingen der R K Staatsparty wer den conform het praeadvies van het Partij bestuur afgehandeld; evenzoo het reglement op de kringen der R. K Staatsparty en het ontwerp op de party-rechtspraak Vervolgens moest hel reglement worden vast gesteld voor de aanwyzlng van candidaten voor de Tweede Kamer Verworpen werd een amendementUtrecht, bepaalde kringen eerst satnen te voegen, nadat In elk dezer de candidaten aangewezen zullen zyn. indien een of meer der by die samenvoe- wensch De avondvergadering werd geleld door mr. Geseling, die met een enkel woord de bespre kingen betreffende de byzondere reglementen inleldde. Het voorstel van Tilburg, overgenomen door het Partybestuur, ook in byzondere gevallen aan het Krlngbestuur de bevoegdheid te ge- w ven om by goedkeuring van het Partijbestuur, Zonder stemming vastgesteld Aan de orde was dan een motle-Lelden. strek kende tot behoud van het tandeiyk stemmen- verzamelen Het Partybestuur was van oordeel, dat het stemmen verzamelen geen beteekenis heeft, zoo- als de practyk ultwyst. terwyi de mogelykheld om met succes stemmen te verzamelen, uiter mate gering is Het partybestuur zal te dien opaichte teen wijzigingen voorstellen. Na toelichting van het standpunt van het Partybestuur door mr. Goaellng, wordt de mo tie voor kennisgeving aangenomen. In deae openlngsvergadering werden tn Boofdzaak voorstellen van hulshoudelyken aard behandeld, o. a. de verhooglng der contributie afdracht aan de centrale partykas en de alge- beele herziening en aanvulling van het regle ment der R K Staatsparty. Met een enkel woord van welkom opende de voorzitter van den Partijraad, mr. P. J. M. Aai barse, de vergadering, waarna hy ongeveer als volgt sprak: Voor wat mag men de politiek opofferen. Een politiek staatkundige organisatie voor de jongeren ia niet gewenecht. Er moet komen een contactcommissie met de De feestdag ving aan met een generale H Oommunle van alle Inwonenden van h«-t ge sticht, waarby zich ongetwyfeld vele oud-leer- lingen van het Instituut hebben aangesloten. In de door de goede zorgen van de firma Jac van Each ie Vught fraai met bloemen versier de kapel der jongensafdeellng droeg de jubi laris een plechtige H. Mis van dankbaarheid op met vaaslstentle van de leeraren, de wel eerwaarde heeren H Schoenmakers en F. Bar- tele Het zangkoor der broeders voerde Je drie- latémmlge MIs van J. Nietend uU. De burKemeesler van 8t. Mlchlels-Gestel, de heer A Scheltus achtte het zich een eer. den Ridder zyn onderacheidlngsteeken op de bont te spelden naast het officierskruis val. de Orde van Oranje Nassau. Ter receptie verschenen voorts de leden van de commissie van bestuur. Mgr Hendrikx, voor zitter, mr W. van Lanschot, Vught de heer J. J. v. Mlerlo. Breda; Mgr J. v. Oen, Breda; jhr. mr. Bmlts van O yen. Eindhoven; Mgr. F. Goyarts, Beekvliet; deken Batenburg ven Don gen en notaris Hoekx te Tilburg Mgr B Eras, procurator van het Neder- landach Episcopaat by den H 8toeL kwam eveneens sjjne geluk wenschen aanbieden Voorts kwamen deken Sanders van Tilburg, paters van 8t Charles, pastoor Lubben van St. Mlchlels-Geatel. het dagelyksch bestuur de zer gemeente. Mgr O. O. Prinsen, Ce Den Bosch, de bisschoppelijk hoofdinspecteur van 1 L.O •ere kanunnik Ooorts te Den Bosch, de Inspec teur van het L. O. de heer E. L. A baron van Voorst tot Voorts, de heer P. LoeN. president van het Gerechtshof te Den Bosch, de heer L. Floris, voorzitter van de (disslevereen 8t. Pran- ctecuz Xavertus te Den Bosch, professoren leeraren van het Groot en Klein Seminarie, hr. O. Christ te Udenhout. voorzitter der R Vereenlglng voor Buitengewoon lager Onderwys. frater Prrpetuus directeur van Huize Ruwen- berg, prelaat Btflcker van de Abdij Berne, mls- Met by na algemeene atemmen werd het voorstel van het P. B. aan- Vrljttegmorgen hadden de uitvaart en begra fenis plaats van het stoffeiyk overschot van Mgr. B. A. de Wit. oud-vicaris-generaal van het Aartsbisdom en oud-deken van Utrecht. Om kwart over tien werden de Lauden ge zongen. waarbij als agens fungeerde kanunnik J. G van Schalk, proost van het metropolltaan kapittel met assistentie van Mgr. D. Huurdeman en den plebaan J. B. A. Batenburg. Te half elf werd de Requlem-Mls gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. J. H. O. Jansen, Aarts bisschop van Utrecht In de kathedraal aan de Lange Nleuwstraat. De Aartsbisschop werd Ingehaald door de kanunniken van het metropolltaan kapittel, waarna de pontificale uitvaartdienst begon. Als presbyter-asslstens fungeerde kanunnik J. G. van Schalk. Troondlakens varen Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom en kanun nik H. J. Koopmans. president van het seminarie Culemborg. Diakens ad mlssam waren de ka nunniken dr. J. de Jong, president van het seminarie Rysenburg, en J. H. Scholten uit Oldénzaal. Als ceremohiarll traden op de belde secretarissen van het aartsbisdom, de zeereerw. heeren J. van der Burg en dr. J. A. Geerdlnk. Eenige eerw fraters van het 8t. Gregorlushuls fungeerden als akolythen. De gregoriaansche misgezangen werden uitge voerd door het mannenkoor en het jongens koor onder leiding van den weleerw. heer dr. A. C. Ramsetear. Voor de regeling In de kerk werd zorg ge dragen door kapelaan W. A. ter Meulen. om ongeveer half Met H. B. 8-ers en gymnasiasten aal hy Mch niet bezig houden, want spr acht het jongelieden in de bclltlek De voorzitter van den Raad van Ministers heeft een schrijven gericht aan het bestuur van het Werkfonds 1834. waarin eenige meerdere predzeering van de taak en de bevoegdheid van dit bestuur wordt gegeven. Voorop sta. dat de beslissing omtrent de utt te voeren werken by de Regeering berust, aoo- dat de taak van het bestuur hoofdzakelyk alt van voorbereidenden en adviseerenden aard moet worden beschouwd. In het bijzonder zal het volgende tot de taak van het bestuur behooren: Een algemeen onderzoek en beoordeellng de: by het Werkfonds ingediende projecten, vwvr by binnen de grenzen van het beschikbare cre- diet twee criteria behooren te worden aangelegd: a. De uit te voeren werken sullen er toe moe ten bydragen de economische werkkracht van het land te verstevigen b. De uit te voeren werken zullen tot ten sub stantieel* vermindering van de werkloosheid moeten lelden waarby rekening is te houden zoowel met de situatie in het geheele tend alt met.de plaatseiyke omstandigheden. Het voeren van onderhandelingen met betrek-{ king tot de voorwaarden, waaronder de In aan merking komende werken zullen worden uitge voerd. Het ter kennis brengen van de Regeering. In den vorm van concrete voorstellen, van de re sultaten van den voorbereidenden arbeid au hierboven bedoeld. Nadat de jubileerende directeur In een in tieme plechtigheid was gehuldigd door het per soneel der Instituten, ving te 10 uur in de speel zaal der jongens de huldiging van de ouo-leer- llngrn en leerlingen aan De heer van Rooamalen te Den Bosch bood met een toespraak dé feestgave aan van At oud- leerllngen bulten het instituut, een bedrag aan geld ter beachlkking van den jubilaris voor steun aan noodlydende doofstommen. Een aantal jongens-leerllngen voerde een symbolisch tooneelstukje op. waarin zy dapper declameerden. Ook by de meisjes, evenals by de jongens, bleken wonderen van geduld en talent te zyn gepresteerd Daar werd Mgr gbhuldlgd door een symbollachen optocht, alleraardigst door de zusters bedacht In iedere groep was een jon gedame, dia met een tneegraatje de allegorie Het zilveren jubileum van Mgr. A. Hermue ale directeur van het Doofatommeninatituut te St. Mi- chiels Gestel ie hen. gemaakt tot een waar jubelty. Paus en Vorstin en de nederigste der bewoners van het in stituut hebben zich om strijd be ijverd, deze gelegenheid aan te grij pen, den gryzen prieeter-leeraar van hun hoogachting, waardeering en liefde te doen blijken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9