Bespreking den Partijraad Schip in brand in volle zee Staatspartij en steunverlaging Brandstichter aan het werk in ft GEHEEL IN ROOK GEHULD 7 GAAT OM TIENTALLEN MILLIOENEN MAANDAG 23 JULI 1934 DE INT, TENTOONSTELLING Vliegtuig neergestort Inzittenden niet ernstig gewond Steunverleening Rede Prof. Aalberse Debat 1 Prof, Aalberse ie Geslaagde blussching De economische toestand Fractie onderzoekt de zaak Repliek De reeks nog niet ten einde Een derde geval in korten tyd te Den Bosch, dat ernstige ver moedens doet ryzen f »- Til By het geven van steun moet men geven datgene wat strikt noo- dig is en wat op den duur mogelyk zal zyn „STAD TILBURG 1934” Overslaan van het vuur voorkomen Bedrog ontmaskerd Slotwoord mr. Goseling L ’Tï/l Overal stooten wy tegen contingenteeringen W erkloosheid het woord onder- Van wille groote l regeling gunstiger ge- or- mee Vaderland met zijn gevolgen. S&. en «r if- Er volgde op deze rtfe een langdurig applaus. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen. Spr. wil hiermee niet zeggen, dat onze ult- keeringen te hoog zijn. Men heeft echter reke ning te houden met den levensstandaard. De Missionarissen van het H. Hart hebben op de groote Tilburgsche tentoon stelling een stand ingericht om hun missiewerk meer bekend te maken. Men ziet er op den achtergrond een drietal mooie landkaarten van hun 3 missies in N. O. I. nJ. Vic. van Nieuw Guinea, Vic. van Celebes en Pref, van Poerwokerto op Java. Door lichtpunten worden staties, bij statics, scholen en ziekeninrichtingen aangegeven werd Kwam de gulden op 70 of «8 cent, sou de werklooae daarvan dan beter worden? Waarom Over 1935 wordt een nieuw tekort geraamd van 80 nullloen. Alleen al reeds over het eerste halfjaar van 1934 bleef de opbrengst f 31 millloen beneden de raming. Niettemin heeft steeds onze fractie meenlng gezegd; ten slotte meende ring echter: het kan niet langer En dan zitten we weer precies eender te kij ken, met dit verschil, dat onze gulden niet meer vast la riyk nald land zeer do- Een half jaar geleden heeft spr. gesproken over het fascisme en waarschuwende heeft hij toen gezegd, dat men goed op moest letten op hetgeen in de eerst volgende zes maanden in Duitschland zou gebeuren. Alles wat spr. toen dacht, is gebeurd en nog veel erger. Wat spr. wist uit mededeellng van katholieke Duitschers beeft spr. ook zien ge- ge beuren. Bij het maken van regelingen voor steun moet men zich bewust zijn, dat men nog jaren met een groot aantal werkloozen zal zitten. WIJ moeten daarbij ook denken dat behalve werklooae arbeiders er nog anderen zijn in het land, die gesteund moeten worden. Voor dat alles zijn groote bedragen noodlg. werk vei ruiming, werkverschaffing en verlee- nen van steun. dat de huurtoeslagen dien zin, dat het volle maximum steun verkregen kan worden bulten den huurtoeslag om. Het R. K. Werklledenveroond heeft na de motie-Kupers verklaard, dat hij, die het voor stelt, alsof er bij aanneming dezer motie ver betering zou zijn Ingetreden, zich aan mislei ding schuldig maakt.. Bovendien zijn In ons laad de huren der woningen, vooral in de groote steden, aan den hoogen kant. Spr. herhaalt daarom, dat men niet zal ontkomen aan een wet om de huren te re gelen. In het begin der vorige week, zegt spr. beeft de R.K. Kamerfractie een commissie benoemd, met den heer Engels als voor zitter, om de fouten, die de steunregeling aankleven, te onderzoeken. Waar fouten blijken, zal krachtig op wij ziging worden aangedrongen. eds i te btf dv haar de regee- mo- axw na bet oon het xjr- on- vag Het Roemeensche s.s. „S. F. Nico- lae” met brandende lading den Waterweg binnengeloopen De loonen liepen daar wel omhoog, maar de dollar zakte steeds dieper; in t begin merkt men er niet zooveel van, maar geleidelijk komt de prijsstijging; In Engeland bleef een pond een pond, maar de Engelschman vergeet, dat hij bij niet-daling van zijn pond nog veel meer had kunnen koopen. Zaterdagnacht om half drie ontdekten bewo ners brand in een woning van den politie-agent V. O, wonende aan den Oraafschenweg te Den Bosch. In een minimum van tijd stond het huls in lichter laaie. ntHniiiiiiiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii 3 Nog eenz terugkomend op de vraag, hoe de Kamerfractie tegenover de nieuwe steunregeling staat, merkt spr. ep, dat de kwestie eerst seer behoorlijk onderzocht moet worden (daartoe dient de --|i iiii*it*~ Engels)eerst na dit ondersoek kan de fractie optreden. Ook spr. had de wenscht. t Is bekend, dat de Katholieke Kamerfrac tie bij de regeering getracht heeft, verlaging der steunnormen te voorkomen; terecht is er gewezen op het manifest van 1933; 1 is ech ter onbillijk, het voor te stellen alsof er van Augustus 1933 tot Juli 1934 niets gebeurd zou zijn; sindsdien toch zijn de tekorten met mil- lioenen omhoog gevlogen. dig deze belangrijke zaak wederom onder de aandacht der leden zal kunnen brengen. Aller aandacht was hierop gespannen op het- »en Prof. Aalberse betreffende de huidige brandende vraagstukken zou mededeelen. mond praten, maar wie zulks doet is toch eigenlijk een misleider. Daarnaast zal iedere Regeering de vraag moe ten blijven stelleif wat op een bepaald oogenbllk mogelijk is. Reeds thans zijn er in ons land 240 gemeenten, die hun begrootlng niet meer sluitend kunnen mtjjcen. De belastingen zijn reeds enorm verhoogd. Er is een bepaald niveau waarboven men ook by belastingheffing niet kan gaan zonder dat men een verkeerde uitkomst bereikt. Men kan de belastingvlucht afkeuren, doch men heeft er toch rekening mede te houden. Vergelijkt men, aldus spr., ons land met an dere landen, dan blijkt, dat Nederland de hoog ste steunverleenlng heeft en dat b.v. in Enge land slechts een maximum bedrag van ƒ9.60 kan worden gehaald. Dit te een waarschuwing vooral voor hen, die ook meezingen ld de critiek op het parie- mentair stelsel. Wat In Duitschland op 30 Juni voorgeval len Is, Is hier door ons parlementair stelsel ón mogelijk Een regeering als in DuKachland sou kier reeds lang zijn weggevaagd door de ver achting van het geheele volk. Als het zoo slecht is, dat nog nieuwe verla ging moet worden toegepast, wat dan? Mag spreker aannemen, dat het standpunt van de Regeering ook het standpunt is van de Katholieke Kamerfractie? Wanneer men weet, dat er gesteunden zijn, die voor kleeding en voeding met 47 cent per dag moeten rondkomen, is het dan geen eco nomisch belang, dat men onze arbeiders fit houdt. Men heeft een concordaat geslo ten maar doet, alsof dat er niet is. Men handelt in strijd met den geest waarin dat concordaat is gesloten. Het aantal Katholieke priesters in concentratiekampen is veel grooter dan wij in Holland meenen. Met 1 Juli is nu een regeling van kracht geworden, die geleid heeft tot verlaging eenerzijds en tot betere verdeellng ander zijds. Over deze regeling is veel critiek losge komen. Met die critiek moet men echter zeer voorzichtig zijn. Bij het geven van steun moet men geven, datgene wat strikt noodlg te en wat op den duur mogelijk zal zijn. Vervolgens moeten wjj altijd den ken dat de grondslag van alle de mocratie altijd is het vertrouwen; onderling vertrouwen en vertrou wen in diegenen, die men op bepaal de momenten naar voren schuift; vertrouwep ‘n degenen, die wjj ge kozen hebben. Nader verluidt, dat het schip van de Roemeen sche Donauhaven Ibrall kwam en dat het be halve lijnkoeken een lading maïs aan boord had. De brand is Zaterdagochtend om tien uur, toen het schip zich in volle zee bevond, uitgebroken in ruim 3, in het achterschip. Men heeft nog getracht bet vuur met eigen middelen te blus- schen, doch is daar niet In geslaagd. Daarop heeft men het brandende ruim met planken dekkleeden enz. zooveel mogelijk luchtdicht af gedekt, teneinde den brand te kunnen localisee- ren. Dit is met groote moeite gelukt Toen Zondagmorgen de door de rookontwikke ling ontstane druk te groot werd, kijn de lui ken van het brandende ruim gevlogen. Toen even later de houten schotten tuzschen dit ruim en ruim vier, waarin een lading mate op opge slagen, vlam vatten, ontstond een hachelijke si- Zondagmiddag is het Roemeensche stoomschip „8. F. Nlcolae” met een brandende lading lijn koeken den Waterweg binnengeloopen. Bet schip was geheel in rook gehuld. Het brandende stoomschip, de ,B. F. Nlcolae”, is Zondagmiddag om tien minuten voor half vier te Hoek van Holland aangekomen en is tegen over de seinpost voor anker gegaan. Berglngs- vaartuigen en sleepbooten waren in de nabij heid. Het schip, dat op weg was van de Roemeen sche haven Galtz naar Aarhus in Denemarken, had Zondagmiddag omstreeks twaalf uur, toen het zich op de Noordzee, op ongev. 30 k 40 mijl afstand van den Waterweg bevond, Dlrkzwager’s Scheepsagentuur radio-telegraflsch ervan in kennis gesteld, dat het brand aan boord had en op weg was naar Hoek van Holland. Men heeft toen onmiddellijk maatregelen genomen om bij de aankomst van het schip dadelijk met het blusschingswerk te kunnen beginnen. Daar om waren de motorsleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit te Oo’s Internationalen Sleepdienst en Van het geraamde tekort over 1935 ad 80 millloen heeft men in de departementen in de begroetingen 70 trachten te dekken, maar voor 10 millloen is nog geen dekking en dat, terwijl een zoo groot tekort over 1934 dreigt. Spr. is niet pessimistisch, maar hij meent, dat allen er recht op hebben, dat hij eerlijk zijn meenlng zegt; wij mogen niet luchthartig zijn. Het beste adres om te klagen over onjuist heden of onbillijkheden bij steun en werkver schaffing is de minister van sociale zaken zelf. De vraag, of de steunregeling niet overal, ook ten plattelande, moet gelden, is spr. uit het hart gegrepen; sinds drie jaren heeft hij er in de Kamer op aangedrongen; hier mag men voor de gemeentelijke autonomie niet op, zij gaan. Er is voorts gevraagd, worden af geschaft, in dl Ik heb gisteren aldus ving Prof. Aalberse zijn rede aan bij de behandeling der regle menten reeds gezegd, dat dit een der belang rijkste vergaderingen is. welke de Partijraad ooit gehouden heeft. Het allerbelangrijkste is echter niet het hebben van goede reglementen, het komt aan op den geest, die in een vereenl- ging moet bestaan. Dat geldt ook voor de RK.S.P. Prachtig ts het, dat wij goede statuten hebben, maar mooier is nog. dat er onder ons een buitenge woon eenstemmige geest ts gebleven, die er op wijst, dat wij in ons land als katholieken ver- eenlgd blijven. Wij mogen intusschen niet vergeten, dat wij in het land maar een derde zijn van de be volking. Wij kunnen alleen lets bereiken met anderen die denzelfden weg willen gaan als wij. Wij moeten niet altijd spreken van com- promissen-polltlek, als wij zoeken iets met an deren te bereiken op bepaalde punten. Wie in de practische politiek staat, heeft rekening te houden met de realiteit Daarom zullen wij altijd de samenwerking met anderen noodlg hebben. Er kan een oogenbllk komen, dat een eenigs- zins genoegzame steunverleenlng niet meer mogelijk zal zijn. dreigende gevaar echter te besweien. Door het inwerpen van een groote hoeveelheid water heeft men het overslaan van het vuur naar het andere ruim weten te voorkomen. De lading graan bleef onbeschadigd. Door den berglngsdienst werd het brandende ruim opnieuw zorgvuldig afgedekt, waarna door een der luiken een gat werd geboord, waardoor een pijpleiding van de „Zwarte Zee” werd ge legd. De kapitein maakte echter bezwaar tegen het gebruik van bluschwater, omdat hij vreesde, dat de lading graan hierdoor ernstige schade zou oploopen. In den loop van den middag is het schip tot voorbij Maassluis opgestoomd. Men zou daar de verdere ontwikkeling van den brand afwachten. Overwogen werd om het schip aan den grond te zetten. Een definitieve beslissing was des avonds te acht uur nog niet genomen. De rook was op dat tijdstip nagenoeg geheel verdwenen. Men hoopte het vuur spoedig meester te zijn. De blussching werd verricht met het schuimblusch- apparaat van de „Zwarte Zee”, dat uitmuntend functionneerde. Toch geloofde men wel, dat met het blusschingswerk de geheele nacht ge moeid zou zijn. Te Maassluis heeft de Rijksha- venmeester te Rotterdam een onderzoek aan boord Ingesteld. Om half negen heeft men besloten de J3. F. Nlcolae” te doen meren aan boei 35 op de rivier te Rotterdam, waarheen het schip, geassisteerd door twee sleepbooten op dat tijdstip ia vertrok ken. Te Rotterdam hebben verschillende autoritei ten, o. m. de wnd. havenmeester en een brand- weerdeskundige, een onderzoek op he, schip in gesteld. Als alle vuurverschijnselen verdwenen zijn, zullen de luiken worden geopend en zal een Inspectie in het ruim worden Ingesteld. Om trent de schade kon men ons Zondagavond nog geen inlichtingen geven. De oorzaak van den brand moet waarschijnlijk aan broeiing worden De commissaris van politie, die terstond ter plaatse was, vermoedde brandstichting en liet het weiland achter de woning afzoeken. De po litie von-i in de weide twee flesschen met pe troleum en een zak, gevuld met in petroleum gedrenkte papierproppen. Vermoedeiyk heeft men hier te doen met den brandstichter, die reeds het schaftlokaal op Siberië en de gemeen- tewoningen in de Vogelwijk heeft aangestoken. Het betreft hier waarschijnlijk een reeks van aanslagen tegen het gezag, een reeks waarvan het te voorzien is, dat zij met dezen brand haar einde nog niet genomen heeft. Spr. is daar ook voor; het zou ook door psy chologische inwerking de huurverlaging kun nen bevorderen; Intusschen heeft de fractie er reeds twee jaren bü den minister op aan gedrongen. De heer Nlvard wenscht een crisisbelasting; zoo iets (waarvan echter groote onbillijkheden gevreesd worden) is reeds aanhangig; de heer Nlvard schijnt echter te bedoelen een extra belasting voor die gemeenten, welke met de belastingheffing nog niet volledig „aan het plafond" zitten; maar met dat doel is indertijd juist de gemeentefondsbelasting opgezet; Intus schen zal het goed zijn, den minister deze idee nog eens onder het oog te brengen. Men heeft den wensch geult, groote onder nemers, die de jaren voor de crisis veel ver diend hebben, nu extra te laten betalen, maar hier rijzen nog grootere technische moeilijk heden; velen hebben b.v. heele kapitalen cpge- teerd om hun bedrijf in gang te houden. Vraag is, of me nzijn winst behouden heeft. In verpand met de verwachting dat Rijk en Gemeenten op den duur hun begroetingen toch niet sluitend zullen kunnen maken, heeft men hier gevraagd naar devaluatie. Iets wil spr. hiervan wel zeggen,. Allereerst, dat men er seer voorzichtig moet zijn. De heer Ooms meent, dat het systeem van de regeering is. die van het laten uitzie ken. Als men met de belastingen niet boven een bepaald niveau kan gaan, dan kan men met salarisverlaging enz., ook niet beneden een bepaald niveau gaan De heer Nolet komt op voor de arbeiders in den land- en tuinbouw. De heer Huisman vraagt de aandacht voor de ongehuwde niet-kostwlnners, wier steun zoo laag is, dat ze niet eens in katholieke kost huizen ondergebracht kunnen worden. De heer Brandsma vraagt of de devaluatie van het goud geen efficiënter middel is om de crisis te bestrijden. De heer de Bruyn zegt, dat met veel succes de moeilijkheden opgesomd zijn maar hoe moet het nu? Men zal met devaluatie bedrogen uitkomen; alle landen, die er toe overgingen, trachten nn met alle macht te verhinderen, dat zoolete weer eens gebeurt. Er is ook gezegd: bij devaluatie zal de (prac tische) loonsverlaging niet zoo gevoeld worden, maar dat is slechts betrekkelijk; Engeland had toevallig het voordeel, dat het vele grondstof fen uit zijn Dominions kon betrekken. Dan staan er verder voordeelen tegenover na- deelen: nadeelen voor obligatiehouders, voor deelen, voor hen, die leenden; nadeelen voor de industrie met geen schuld, voordeelen voor de schuldenaars. Bij den invoer van onze grondstoffen zullen wij een evenredig grooter aantal guldens moe ten betalen. i uw /Su. ’’fAAfc *380 Nu verwachten sommigen bij devaluatie een.,,v grooteren afzet naar het buitenland, maar dat voordeel zal na een half jaar verdwijnen, wan neer het buitenland zijn tegenmaatregelen ge nomen zal hebben. De zwijgende dooden van Am sterdam spreken nu het vonnis uit over hen die zoo hebben gehandeld. Daardoor heeft het Verbond het bedrog ont maskerd van hen, die het den Franschen minister na-zeggen: als het kan, dan zal het gebeuren, als het niet kan, dan zal het ook gebeuren. Dit bedrog maakt het lot der werkloozen nog verdrietiger, doordat zij gaan meenen, dat t wél kan. Spr. komt nu tot de beantwoording der ver schillende vragen. Hij meent, dat wij al lang begonnen zijn, de eigen industrie te steunen; we stuitten echter op vele historisch gegroeide toestanden; eerst toen voor ons van den vrijhandel zoowat niets anders was overgebleven dan invoer van el- Het is niet moeilijk een dictatuur te vestigen, maar het la buitengewoon moeilijk daar weer af te komen. Na heropening der vergadering werd ter stond het woord verleend aan Prof. Aalberse tot beantwoording der sprekers. t Spr. heeft de zaken, waar het om ging, eer lijk willen bespreken; daarom heefr hij ook de goede zijden van onze werkloozen-onder- steuning belicht. Onmiddellijk waarschuwde dr. Gijzen, die in de buurt woont, de politie, die een uitslaanden brand constateerde en daarna de brandweer waarschuwde. Deze rukte uit; het vuur werd met stralen op de waterleiding bestreden, en was niet meer te blusschen. Het huls brandde totaal af. Een tweehonderd tal kippen en twee geiten verbrandden. Twee varkens bkwamen zoodanige brandwonden, dat z(j naar het abattoir moesten worden vervoerd, teneinde te worden afgemaakt. Ook het geheele huisraad werd door het vuur verteerd. Thans Is ons hart vol van het voortduren der crisis, de werkloosheid als gevolg daarvan •n de steunregeling. Het zijn wel drie dingen, zegt spr., maar het Is eigenlijk toch slechts één onderwerp, tu de économische toestand op dit oogenbllk in ons terwijl wU op export zijn aangewezen. De crisis is by ons later ingetreden, maar nu zy er is, treft ze ons ook des te harder. Uit de oorzaken, die de crisis hebben doen ontstaan, volgt, dat wy niet te maken hebben met een gewone crisis, maar eene die zeer lang blyvend zal zyn. wy moeten er ons van overtuigd houden dat wy zeer langzaam uit deze crisis zullen geraken. Belastingheffing op papier is gemakkelijk, IT'iyk pr>Ct'lk' bet result“t u vernsk- Nadat nog enkele schriftelijk gestelde vragen door mr. Geseling beantwoord waren, werd de Laten wfl, wanneer wij ons eenlg genot veroorloven, onszelf voor de werkloosen den tienden penning opleggen. Dan gevoelt de werklooae, dat hy niet aan zijn lot wordt overgelaten; dan weet hy: kan het niet komen van den ztaat, dan komt het van mijn medemenschenl (langdurig applaus). Het gevolg van dezen toestand is de groote werkloosheid. Om de werkloosheid en haar ge volgen te bestrijden kunnen van overheidswege drie middelen worden aangewend: Er is hier een lans gebroken voor ongehuwde niet-kostwlnners, die niet eens meer in een behooriyk tehuis onderdak kunnen vinden; spr. kan meedeelen, dat dit soort gevallen door den Minister reeds speciaal bekeken is. Spr. is er vóór, dat vestiging van nieuwe in dustrieën bevodrerd wordt, en dat er kapitaal verstrekt wordt aan industriebanken, maar het is beter, dat dit laatste niet van Den Haag uit geschiedt. Men spreekt van belastlngverhooglngen, maar men moet eens bedenken, hoe deze vaak te gen elkaar in werken, zóó, dat het geraamde er lang niet uit komt. Het punt van het pachtvraagstuk was voor wat deae vergadering betreft daarmede af- gehandeld. ders, was het moment gekomen. en t is juist onze fractie, die van de noodige maat regelen het eerst en het krachtigst gesproken heeft. Spr. noemt vele nu reeds genomen maatre gelen op en we zullen voortgaan op dezen weg. Minister Steenberghe verwacht spr. in dit opzicht veel goeds. Spr. zegt dank voor de wjjze, waarop hy is toegehoord. Gaarne hoopt spr., dat degenen, die de zaak optimistischer dan hy bekeken hebben, spoedig geiyk zullen krijgen. (Langdurig, hartelyk ap plaus.) In de voortgezette vergadering van den Par tijraad van de R K. Staatsparty deelde by de aan de orde stelling van het rapport over het pachtvraagstuk de voorzitter mede, dat een tweetal vragen waren ontvangen van het Kath Verbond van grondeigenaren, die eerst door de commissie voor het pachtrapport onder het oog zullen worden gezien. Spr. zette aan de hand van het rapport uit een. waarin deze maatregelen kunnen bestaan. De voorzitter dankte den Inleider en de com missie en sprak den wensch uit, dat men spoe- De vraag is na: had de fractie het op een conflict met de regeering mogen of moeten laten aankomen? Dat mocht «U alleen, als «y de zeker heid gehad had, dat een ander kabinet méér zoo kunnen en willen geven aan de ondersteunden. Die zekerheid was er niet; integendeel, het was bekend, dat er zeer ernstige maat regelen genomen moesten worden om nóg erger te voorkomen, óók voor de steunden. De regeling van 1 Juli is, naar spveh>er*s meening, van dien aard, dat In het alge meen de lage loonen en de groote gezinnen daardoor zijn vooruitgegaan wat het ont vangen van steun betreft. De geheele be sparing van de nieuwe regeling komt neer op ƒ13 000.000.—. De heer Norbart betreurt het pessimisme in de rede van Prof. Aalberse. De heer Meyerlng wyst er op, dat steun van regeering en kamerfractie voor den Midden stand, die evenzeer in groote moeiiykheden verkeert, te lang op zich laat vachten. Daarna zal het vraagstuk opnieuw aan de orde worden gesteld en zal de vergadering nog gelegenheid krijgen zich over de conclusies uit te spreken. De heer Hulshof vraagt wanneer men de ge dachte in de practyk tot stand zal brengen dat men aan het Nederlandsch product den voorrang zal geven. De heer Hemel zegt, dat in de provincie Drente de verhooging voor groote gezinnen volgens de nieuwe regeling, louter theorie is. Verhooging van belasting heeft nooit als een argument gegolden om af te zien van maat regelen, die in bepaalde omstandigheden geno men moeten worden. De heer Kuyper vraagt met aandrang aan P. B. en Kamerfractie om de nieuw ontworpen steunregeling ook in alle gemeenten van het platteland te doen invoeren. Door invoering van deze regeling gaan alle werkloozen er op vooruit. Men moet de plattelands-gemeentebesturen verplichten de normen door te voeren. De heer Nlvard vraagt of ook niet in aanmer king genomen moet worden de moeliykheid voor de steuntrekkers. Spr. is er voorts niet van overtuigd, dat men geen crisisbelasting 1 en 3 zou kunnen invoe ren. De heer Biesterbosch zou de N. V.’s, die groote winsten hebben gemaakt in de afgeloopen jaren, extra willen belasten. SOERABAJA, 21 Juli. (Aneta.) Gisteroch tend is het marlne-vllegtulg D-2 by het maken van een side-sllp-manoeuvre doorgeschoten en zydellngs neergestort op de kade vkn het vlieg kamp Morokrembangan voor de hangars. De D-2 werd ernstig beschadigd. De bestuurder van het vliegtuig, de offlcier- vlieger L. A. H. Rombeek, bekwam een diepe vleeschwond aan het been; de overige inzitten den kwamen er met lichte kneuzingen af. De side-slip werd te lang doorgezet waardoor tydlg redresseeren niet meer mogelyk was. Zyn rede eindigend zegt spr. dat de nooden van de werkloozen ons allen ter harte gaan, doch men moet niet vragen van de R. K. Kamer fractie dat zij door een slecht be grepen partijbelang van de Regee ring zou moeten eischen om een wij ziging te brengen in een regeling, wanneer dit niet in het belang zou zijn van geheel het land en het volk. Verhoogde heffingen zouden de opbrengsten wel eens eerder kunnen doen terugloopen door schillende Industrieën dupeeren en ook een haar economische gevolgen; zy zouden ver deel van den middenstand. Hoe moeiiyk is het. eenige mlllloenen te vinden! Het Is noodxakeiyk gebleken, dat in de huidige omstandigheden wetteiyke maat regelen worden getroffen om het pacht vraagstuk te regelen. Het voornaamste is de werkverruiming geno men in den meest ruimen zin van het woord, zooals dat ook bedoeld wordt door het 60 mll- lloen-ontwerp. Dit is slechts een middel dat tydelyk werkt, maar het is ook geen vermindering van werk loosheid, doch slechts een verschuiving. Een tweede punt van werkverruiming is de handelspolitiek met zorg voor invoerrechten, contingenteering, clearing etc. Ook wy zullen noodgedwongen voor oogen moeten houden, dat wy niet mogen invoeren wat wy evengoed zelf kunnen maken. Den import, dien wy moeten hebben van be paalde grondstoffen, zullen wy moeten aan wenden om onzen export te vermeerderen. Ook moeten wy niet vergeten en de ervaring heeft geleerd dat verruiming van de binnen- landsche markt ook den export verhoogt. Het Schoenenwetje heeft dat o. a. bewezen. Noodlg zal verder zyn de oprichting van nieuwe industrieën en uitbreiding van bestaan de door kapitaalverschafflng etc. Hulde brengt spr. in dit verband aan Bra bant en Limburg voor de oprichting van het technologlcum en de Industrlebank. Wat de werkverschaffing betreft meent spr. dat deze op het oogenbllk van minder belang is. Daarom zal hy er niet by stilstaan. De belangrijkheid van het vraagstuk maakt het echter reeds thans gewenscht daarover eenige voorlichting te geven. De voorzitter verleende hiertoe aan mr. Houben. Deze gaf een uiteenzetting van het rapport over het pachtvraagstuk. Toen de pachtwet door de Kamer werd verworpen, bleef het vraagstuk urgent en heeft de RJCSJ». zich terstond aan de studie gezet. Zonder een gezonden boerenstand kan het ook den anderen standen in de maatschappy niet goed gaan. Het pachtvraagstuk is voor de boeren van het grootste belang. Bergings Maatschappy, alsmede nog eenige sleepbooten van Smit Co. ter assistentie uit gevaren. Men wilde trachten met de volledige brandbluschinrichtlng van de „Zwarte Zee” het vuur meester te worden. Toen bet schip, dat in dichten rook gehuld was, de kust naderde heeft men van de zyde van het publiek, dat van alle kanten nieuws gierig samenstroomde, den eerste hulpdienst ge alarmeerd, welke zich, direct na de aankomst van het schip, onder leiding van een geneesheer aan boord heeft begeven. Gelukkig bleek, dat zich geen persooniyke on gelukken hadden voorgedaan. De ,fi. F. Nlcolae” meet ongeveer drie duizend ton. Men heeft gezegd: Om wille van de werkloozen moeten de belastingen nog boo ger worden opgevoerd. Niemand zal bewe ren. er kan geen millloen meer gevonden worden het gaat hier echter om tien tallen mlllloenen en spr. is niet overtuigd, dat die te vinden zyn. Mr. Goseling heeft met genoegen uit het langdurig applaus bemerkt, dat de vergade ring instemt met het door Prof. Aalberse ge sprokene. Spr. zou thans nog een woord willen na geven. Wy hebben ten slotte toch allen hetzelfde doel; er is onder ons géén categorie die t niet goed meent met de ongelukkige werkloozen- tgaat alleen om de mogeiykheid van hulp- verleenlng en om het vinden van doeltreffende middelen. zy, die niet de verantwoordeiykheid hebben, de doelmatigheid van middelen te toetsen en beslissingen te nemen, mogen wel dankbaar zyn. •loten,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17