DE STEM DER DUITSCHE BISSCHOPPEN O Man doodgestoken Opzet of ongeluk? RADIO PROGRAMMA „Het Geloof is de grondslag van alle gezag” MAANDAG 23 JULI 1934 Twee loopjongens Bewoner door ’n schot getroffen Voor volk en vaderland De lezing der politie Ruzie in Os» VROUW DOODGEVALLEN UITSLAANDE BRAND Primustoestel uiteengesprongen HOTELRATTEN INGEREKEND TEGEN TOLBOOM GEREDEN Ongeluk in circus Motorrijder ernstig gewond ZWARE HEIDEBRAND Zyn lyk uit het water opgehaald KNAAPJE DOODGEREDEN MINISTER COLIJN TE AKEN VERMANINGEN EN PROTESTEN Noodlottige twist tusschen twee landbouwers te Ruinerwold Goede vangst door de Zand- voortsche politie Moeilijke reis voor het Neder- landsche schip 20 H.A. heide onder Esbeek verwoest H.H. WIJDINGEN IN HET AARTSBISDOM OVERMOEDIGE DRONKEN MAN MISLUKT HANDELSVERDRAG MET ENGELAND Vrouw lost vier schoten, waarbij een jongeman gewond werd „Venezuela” beschadigd Medische hulp op zee Bloempot komt uit raam in de nabijheid van agent neer Dinsdag 24 Juli 1934 Werkplaats en hooiberg te Hilver sum verbrand Toekomst voor den tuinbouw zeer donker „Wy mogen niet zwijgen” Aanslag op de christelijke cultuur Amsterdam heeft .30 735 Gramofoonmuz. WIJ kon in de woning is aan genade. opgebouwde de door God aangestelde en id, ring 4 4 van van Zondagavond omstreeks elf uur Is te Over- schle de 21 Jarige motorrijder P. S. door tot nu toe nog onbekende oorzaak tegen den geslo ten tolboom gereden. HIJ werd van zijn motor geslingerd en ernstig gewond. Nadat eerste hulp verleend was, Is hy in zorgwekkenden toestand door den behandelenden geneesheer was een bersenverbloedlng geconstateerd per Roode Kruis auto naar een der ziekenhuizen te Rotter dam vervoerd. r c 1 I V V V I «I dl tr wl Sb Ja, dan Is de deur wagenwijd opengezet voor oproer en anarchie, dan is de veiligheid van alle orde voortdurend in gevaar. wanneer het niet meer steunt op het gezag van God. LUXEMBURG 1304 M. 7 u. Belgische avond. GevtHeerd concert door het om roep- Zondagavond Is de 70-Jarige Mej. H. Middel koop, wonende aan de Schiekade te Rotterdam, in haar woning van de trap gevallen. Met een schedelbreuk Is zy naar het Ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar zij bjj aankomst reeds bleek te zyn overleden. PABUS (Radio) 1648 M. 12,30 Het Vic tor Pascal-orkest 10.50 Het Andolfl- danaorkest. Het Nederiandsche stoomschip „Venezuela” van de K.N.8M. dat Zondag te Plymouth is aangekomen, heeft op zyn reis buitengewoon slecht weer gehad. Nadat het schip veertien dagen lang een kalme zee had gehad, geraakte het op vijfhonderd myi van de Bngeisehe kust in een storm. Een groote golf sloeg over de brug. verbrijzelde een aantal dikke ruiten van het promenadedek vyftig voet boven de waterlijn en stroomde in den eetsalon en de hutten. Ben officier werd gewond. P 1 v n d v i 1 l i i SC d< g< d< Z.Exc. dr. H. Coiyn is met zijn echtgenoot* In *t Kurhaus Quellenhof te Aken aangekomen. t« K vi P U X vl ve te to Pi Pi n< dl VI Maar wanneer wy thans V, en alle Duit- sche volksgenooten oproepen om het kost baar erfgoed, het geloof aan God. en de Christelijke zedelijkheid te verdedigen tegen een nieuwe heidensche beweging, die even zeer als het Communisme het volk van God. van Christus en van de Kerk van Christus wil losrukken, dan plegen wU hiermede geen politiek doch verrichten wjj een werk voor het heil van het volk, waardoor wij tevens de ryksregeering steunen by den heropbouw van <ms volksleven op het fundament van het positieve Christendom.” Toen een familie uit Amsterdam Zondag middag in Blaricum aan het picnlccen was, is een primustoestel uit elkaar gesprongen, met t gevolg, dat een van hun kinderen ernstige brandwonden bekwam. Het werd per auto naar Amsterdam vervoerd, waar het in het Wilhel mina Gasthuis is opgenomen. Wanneer het geloof in God en de vreeze des Heeren in de menscheiyke samenleving verdwenen zyn, wanneer het gezag van God, dat den gewetensplicht oplegt, veracht wordt, dan wordt de macht van de overheid een met weerzin gedragen Juk der mensche- UJke willekeur en wordt de gehoorzaamheid tot een uit slaafsche vrees verrichte oogen- dienary. Voor het slachtoffer, een nog jeugdig persoon, die ernstig gewond werd, door den Geneeskun digen Dienst was geholpen, ontstond er voor het huis een volksoploop, welke zulk een dreigende houding aannam, dat een collega van den agent, die te hulp gekomen was, zich verplicht zag eenige senoten in de lucht te lossen. Dit optre den had tot gevolg, dat de menigte naar alle kanten weg vluchtte. De getroffene is naar het Wilhelmina Gasthuis o verge pracht. Op den O. Z. Achterburgwal te heeft zien Zondagavond te ongeveer kwart voor zeven een ernstig incident voorgedaan, waarby de politie van de vuurwapenen gebruik gemaakt. In den Atlantlschen Oceaan ving de .Vene zuela” een draadloos verzoek om hulpverlee- nlng op van het te Londen thuis behoorende vrachtschip „Maidenhead”, waarvan de eerste machinist ziek was en in emstigen toestand verkeerde. De „Maidenhead" vroeg een dokters advies en nadat de scheepsarts van de „Vene zuela”, dr. van der Sluys, draadloos de symp tomen van de ziekte had gevraagd, seinde hy, welke medlcynen den patiënt moesten worden toegediend. Het bleek echter al spoedig, dat de .Maidenhead” deze medlcynen niet aan boord had. waarop de beide schepen elkaar tegemoet stevenden en dr. van der Sluys zich aan boord liet brengen van het Engelsche vrachtschip, waar hy den eersten machinist persoonlijk be handelde en de noodlge medlcynen alsmede verdere verplegings-voorschriften achterliet. Van Engelsche zjjde wordt verklaard, dat de patiënt er ernstig aan toe was en vermoede- iyk het leven dankt aan de behandeling van den Nederlandschen scheepsarts. WEENBN 507 M. 5 u. Sollstenconcert. 7.50 Opera-concert 11.10 Weenache muziek 12.30 Dansmuziek (gr.pl.). WARSCHAU 1345 M. 4.40 Populair con cert door St. Rachon’a orkest^6.35 Popu laire orkestmuziek 10.50 Dansmuziek. Nader vernemen wy, dat de verontwaardiging van het publiek verklaard zou moeten worden uit de omstandigheid, dat de bloempot niet uit het raam gegooid is, maar door een hond, die over de vensterbank leunde -net een poot uit bet venster zou zyn geschoven. De „Venezuela” heeft, naar nader gemeld wordt, wel een avontuurlijke reis gehad. Voor het averij bekwam, heeft het de voldoening mogen smaken, kort tevoren te hebben bijge dragen tot het behoud van bet leven van een der officieren van het Engelsche vrachtschip .Maidenhead”. orkest olv Henri Pensis 7.30 Vervolg Bel gisch concert 8.20 Vervolg gevarieerd Bel gisch concert 8 45 Vervolg concert 9 uur Essolube-concert olv Ferry Juda 9.40 Zangrecltal van Belgische melodieën d. Gustave Simon 10.15 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL 484 M. 1.30 Max Alexys’ or kest 5 15 Belgische muziek door het om- roepsymphonle-orkest olv Arthur Meule- mans 8.20 Joseph Reyelandt-concert 9.35 Het omroepsymphonle-orkest. BRUSSEL 322 .M. 1.30 Gramofoonmuz. 6 50 Gedeelten uit „Der Freischütz" van Weber 8.20 Populair concert 9.20 Idem 10.30 GTafnofoonmuzlek. wy Bisschoppen zeggen U evenwel: „Zedeljjk geoorloofd is alleen wat in overeenstemming is met den wil en de geboden van God, die ofwel als natuurrecht 'zyn gegrift in het menscheiyk hart, ofwel als geopenbaarde waarheden zijn vervat In de Heilige Schrift, ofwel door de H. Kerk, als bewaarster der Openbaring zijn af- gekondigd.” G»hebt allen wel eens gelezen of hooren be weren: „By het afleggen van een eed kan men eenlg voorbehoud maken.” Maar wy Bisschoppen zeggen U: „Wie een eed doet, roept God tot getuige dat hetgeen hy ver klaart de waarheid Is: Derhalve kan men nooit iets onder eede beloven wat In stryd Is met de geboden Gods. Wanneer men trouw zweert aan den Staat of aan het Vaandel, dan 'belooft men plechtig zyn taak getrouw te vervullen en zyn overheden te gehoorzamen. Maar wanneer een bevel U zou verplichten om iets te doen wat in stryd Is met Gods geboden, dan moet ge U herinneren wat de gezamenlijke Bisschoppen van Dultschland In November 1919 te Fulda hebben verklaard In verband met de Constitutie van Welmar: „Het spreekt van zelf, dat de Ka tholieken zich door hun eer op de Grondwet niet verplichten Iets te volbrengen wat In stryd is met de wetten van God of met de Geboden der Heilige Kerk.” Omtrent het drama, dat zich Zondagavond aan den O. Z. Achterburgwal heeft afgespeeld heeft de politie ons, by Informatie aan het bureau Warmoesstraat de volgende lezing ver strekt: De 41-Jarige bewoner van de tweede verdie ping van perceel 41, die met een schot In het hoofd naar het Binnengasthuis is vervoerd, be vond zich te ongeveer kwart voor zeven ter hoogte van zyn woning, op straat In gezel schap van een vrouw. HIJ trad toen, biykbaar In een overmoedige bul, op beleedigende wyze op tegen twee agenten, die straatdienst ver richtten. Toen de politiemannen proces-verbaal wilden opmaken, liep de man zyn woning in Even later viel een bloempot, In de onmlddel- lyke nabyheld der agenten op straat aan scher ven. De politiemannen, die van meenlng wa ren, dat deze bloempot voor hen bestemd was. drongen het huis binnen en eischten toegang tot de woonkamer. Een der agenten, die een schot in de lucht had gelost, had zyn revolver opgeborgen; de andere had zyn vuurwapen nog In de hand, zy troffen den man by het raam en toen zy hem wilden aanhouden, ontstond een worste ling, waarby zich de mogelykheden voordoen. Te Nymegen is het twee-jarig zoontje van den heer V. op den Heyendaalschenweg, toen het plotseling den weg overstak, door een auto van den heer N. uit Nymegen gegrepen. Het kind kreeg een ernstige hoofdwonde en Inwendige kneuzingen aan het onderiyfje. Het ventje werd naar het Canisiuszlekenhuls overgebracht, waar het in den loop van den avond Is overleden. mlng neemt, die bulten eigen schuld door de groote verandering in tijdsomstandigheden In nood zyn gemakt en wier eer en goeden naam vaak onrechtvaardig zyn aangetast. Het Is evenmin politiek, wanneer wy voor de verschil lende standen en vooral voor de jeugd een waarachtig chrlstelyke opvoeding en vorming verlangen.” Ook dit jaar Is het Dultsche Episcopaat we derom bereid om de vrije werkzaamheid gelijk deze de Kerk is toegezegd, te verdedigen. MILAAN 369 M. B.30 Populaire gramo- foonmuzlek 9 05 „la donna perduta”, operette van G. Pletrl. ROME 421 M. 5.05 Instrumentaal con cert 8.30 Gramofoonmuzlek 9.05 Cel- lo-recltal door Arthur Toeter 10.30 Dans muziek. - Hedenmorgen circa zeven uur werd de Inspec teur van Politie te Oss gewaarschuwd, dat e. in de Gasstraat herrie was ontstaan tussche vrouwen, die daar In verband met naar werk zaamheden '8 morgens byeengekomcu Er r geschoten zyn. De inspecteur was direct ter Zaterdagavond tegen zes uur kwam de 37- jarlge O. in dronken toestand naby het voe- dlngskanaal te Maastricht. By het zien van het water werd hy schyn- baar overmoedig, want zonder zich te bedenken sprong hy in het kanaal. Onmiddeliyk toege schoten hulp kon niet meer baten, men kon slechts zyn lyk ophalen. zouden de schotenjarige v. M., die vier schoten gelost had uit een revolver, die In beslag werd genomen. Felteiyk zouden de schoten gericht zyn tegen twee schoonzusteres, die ook daar wa ren, maar die niet geraakt zyn. Het schynt ver band te houden met de groote vechtpartij, die heeft plaats gehad In den nacht van 31 Augus tus van het vdrige Jaar op het Schalksveld, waar deze vrouwen ook by betrokken geweest zyn. Ook nog andere veeten schynen er debet aan te zyn. Geraakt werd de negentienjarige Johan v. d. Doelen, die niets met de zaak had uit te staan. Een kogel was dwars door zyn rechter pols gedrongen. Die wond, die niet levensgevaar lijk was, werd door Dr. Beek verbonden. De jon gen kon daarop naar huis worden overgebracht. De inspecteur nam de verdachte vrouw B. mede naar het polltleureau, waar zy een volledige be kentenis aflegde. Verschillende omstanders be vestigden het gebeurde. Nader vernamen wy. dat zekere M. Wittenberg ook nOg in zyn jas geraakt was, zonder dat hy zelf gewond was. NatuurUJk verwekte deze vroege aanslag heel wat conster natie in de Gasstraat. Omstreeks middernacht, In den nacht van Zaterdag op Zondag, heeft een zware heidebrand in de omstreken van Goirle ongeveer 20 H.A. heide verwoest. Aanvankelijk meende men, dat de brand woedde op het landgoed ..De Rovert” onder Hll- varenbeek. Later echter bleek, dat de brand veel verder weg ontstaan was in de buurt van het landgoed „De Utrecht” onder Esbeek, ter plaat se „Thulderhoef” genoemd. Onmiddeliyk werd de Tilburgsche brandweer gealarmeerd. Toegesnelde nieuwsgierigen hielpen mede aan het bluMchlngswerk. Ondanks de duisternis was men na verloop van een uur den brand meester Oorzaak Is tot nog toe onbekend. HAMBURG 332 M. 13.36 Hans Joacmm Flerke's kapel 10.45 Muzikaal tuaachen- spel 11.20 Populair concert. KEULEN 456 M. 12.30 Gramofoonmuz. 12.30 Het Weatdultache kamerorkest 5.40 Het Klempt vocaal trio zingt. DAVENTRY 1500 M. 2 u. Het Western Studlo-Orkest olv Frank Thomas 3.20 Het Stedelyk orkest van Torquay olv Ernest W. Goes 7.50 Sollstenconcert 10 50 Lew Stone en zyn band in .Monseigneur”. PARIJS (Poste Paruien) 313 M. 7.09 Balalalka-muziek 7 40 Anikl Muktonen zingt 8 u. Het omroeporkest 8.35 rettemuzlek door bet omroeporkest Dansmuziek. dat de revolver per ongeluk is afgegaan óf dat de agent bewust op hem heeft geschoten. Hoe het ook zy: de man viel, door een schot In het hoofd getroffen, neer, zyn toestand was Zondagavond zóó ernstig, dat hy niet kon worden verhoord. Door diepgaand onderzoek zal men trachten uit te maken wat er precies in de woning Is geschied. leeraren en herders der katholieke Christenen In de Dulfsche landen, verheffen plechtig eensgezind onze stem tegen de prediking van die „Het is geen politiek om het geloof aan God als het fundament van de geheele wereldorde te verkondigen en te verdedigen. Het is geen politiek een bekentenis af te leggen van Chris tus, den Verlosser der wereld. Het is geen poli tiek. wanneer wy de eeuwige zedewetten. de h-lllge Tien Geboden Gods -n de door God ge wilde rechtverordenlng verdedigen. Het is ook geer, politiek, wanneer wy de dwaalleerlngen omtrent een heldensch „eerbegrip" verwerpen en de geloovlgen eraan herinneren, dat het duel en de mensuur krachtens de Qoddeiyke en Kerkeiyke wetten verboden Is. Het Is geen po litiek, wanneer men die personen in bescher- 8 Juli jJ. kwamen in een groot hotel te Noordwyk twee jongelieden logeeren. Nadat nog den volgenden morgen van de lunch ge bruik gemaakt was, vertrokken zy met groote haast en „vergatenI” hierdoor te betalen. Doch dit was nog niets in vergelijking met de ontdekking even later. Men merkte namelyk, dat er sieraden uit een der kamers waren ont vreemd. Een broche ter waarde van 4.000 en een gouden armband van 450.werden vermist. Men meende met hotelratten te doen te hebben, waarna aan de recherche van alle politiebureaus hiervan melding werd gemaakt. De politie te Zandvoort merkte, dat zy aldaar kamers hadden besproken In een der groote hotels, zy zouden laat in den nacht thuiskomen, waarschijnlijk om ook daar hun slag te slaan. Zoover kwam het echter niet, daar de politie er in slaagde hen des nachts half twee in een cabaret aan te houden en naar bet politie bureau over te brengen, waar ze door den com missaris werden gehoord. Na een lang verhoor bekenden zy de daders te zyn van den hotel- dlefstal te Noordwyk. De voorwerpen waren te Brussel verkocht. Ook bleek, dat zy nog in andere hotels os, te Amsterdam gelogeerd had den zonder betalen. Voorts maakten zy zich schuldig aan het opgeven van valsche namen. Het zyn L. J. de W. en H A V.. beiden zonder beroep en wonende te ’s Gravenhage. Zondag middag zyn beiden ter beschikking gesteld van de politie te Noordwyk. p de jongste conferentie der Dultsche Bisschoppen te Fulda werd een herderiyk schrijven op gesteld, waarvan de Inhoud aanvankeiyk niet werd gepubliceerd terwille van de onderhandellngen over het Concordaat, welke zich toentertijd gunstig lieten aan- Intusschen zyn de verwachtingen het verloop dier onderhandellngen alleen niet bewaarheid geworden, hebben de nog steeds niet gerecht- Zondagmiddag tegen half vyf heeft de 18- jarige circus-acrobaat van de Chineesche Acro batentroep, die in het cabaret op Klein Venetië op de tentoonstelling te Tilburg optreedt, een ernstig ongeluk opgeloopen. Vóór Iedere voorstelling liet de man zich aan zyn haren langs een kabel van den tentoonstel- lingstoren naar het attractie-terreln zakken. Vanmiddag schynt de kabel Iets gerekt te zyn. De man sloeg In volle vaart tegen de leuning van de brug over den vyver op Klein Venetië. Met een bekkenfractuur en een beenbreuk is de man nadat hem geneeskundige hulp was ver leend naar het St. EUsabethzlekenhuis over gebracht zien. over niet maar vaardigde executies van voortreffeiyke ka tholieke leiders als dr. Klausener, Probst en pastoor Mueller bewezen, wat overtuig de katholieken van het huidige regiem in Dultschland hebben te vreezen. Tegenover de lankmoedigheid van het Dultsche Episcopaat, dat het herderiyk schryven niet, zooals gebrulkeiyk Is, van den kan sel liet voorlezen, liet de Geheime Staats politie in het bisdom Münster de uitslui tend ten behoeve van de geestelijkheid In dat diocees gedrukten tekst In beslag ne men. Onder deze omstandigheden heeft ’t geen zin meer den Inhoud van den Bls- echoppeiyken brief langer aan de openbaar heid te onttrekken, vooral niet, omdat dit stuk waardevolle richtUJnen voor den ka tholiek bevat voor een zuivere beoordee- llng van het natlonaal-soclallsme, zooals zich dat op het oogenbllk in Dultschland manifesteert. Daarom laten wij hieronder enkele der voornaamste passages volgen in de vertaling van de K. W. P. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zondag 22 Juli JJ. de H. Wijding van het Priesterschap toegediend aan de volgende eerw. heeren Theologanten van het Groot-Se- mlnarle „Rysenburg” A. A. Arlëns, A. van Bekkum. B. S. M. Car lier, A. A. Collet, A. A. H. Giesen. J. H. R Hunfeld, G. H. H. A. Jansen, F. H. P. van der Kroon, H. G. Kwanten.’ C. Th. J. M. van Leeuwen, G. J. Maureau, A. J. W. Middelweerd. H. J. B. Mulders, B. A. Oostewechel, G. A. H. Oude Hendrikman, G. J. Platvoet, H. P. J. Ra ken, Th. W. Ribberink, A. J. M. van Rijn. C. F. Q, Schaepman, J. N. C. M. .Schermer, F. Scholten, H. J. A. A Smulc J. H. Swart. A. C. R. VelWu Iders, C. E. Snekler. leyer, J. A M. Wal raven, H. J. Weltjens, J Th. Welling, A. Th. W. Weys en A. van Wisserj, en het Diaconaat aan den eerw. heer A. J. Vollaerts (Apost. Vicariaat van Denemarken) en den eerw. Fr. Malachias Muller <O. Cist. Ref.), en het Subdiaconaat aan de volgende eerw. heeren Theologanten van het Groot-Seminarie „Rysenburg”: J. A. van den Anker, B. H. Bongers, P. N. van den Brink. J. H. Brouwer, P. J. A. M. de Bruyn, H. A. Demmers, M. A. Dijkman, F. A. Kolkman, P. J. Ch. Krynen, W. L. H. Kuiper. P. G. M. Lutz, H. J. Mekes, Th. M. Morselt, W. G. Nleuweboer, H. B. Rouwhorst, P. J. Rus- scher. Th. Smit, L J. J. Smit, J. A. J. L. Snoe ren, en aan de volgende Eerw. Paters Trap pisten: Fr. Bernardus Tlelkes, Fr. Andreas de Wit en Fr. Hilarius Feyen. J plaatse en arresteerde’ een vrouw, de circa 25- or.tkennlng van het Christendom, wat betreft •1 zyn leerstellingen, zedeleer en volheid van genade. Het Is een aanslag op de sedert 1000 Jaar door de besten van ons volk chrlstelyke cultuur. wy Bisschoppen, HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00 Morgen- concert. 10.00 Gram. Muziek. 10.30 Muzlek- ultzendlng voor fabrieken. 11.00 Gram, mui. 11S0 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perauln. 12 00 Polltleber 13.15 Lunchconcert op gram, platen. 1.45 Verzorging van den zender. 2.00 Vrouwen uurtje. door Mevr. P. H. Schim v. d. Loetl- Franssen v. d. Putte. 3 00 Gram. Muziek. 3.15 Zangrecltal door Tosca v. d. Burg. 330 Gram. Muziek. 4.00 Vervolg: Zangrecltal. 4.15 „*n Muzikale tournee door Europa" 5.15 Concert door Alphons Drelssen op ci nema orgel In de Standaard-fabrleken te Schiedam. 5.45 ,,’n Muzikale fpurnee door Europa” 6.15 Vervolg Orgelconcert. 6.45 Gram. Muziek. 'l.OO Politieberichten. 7.15 „Het Achtste eeuwfeest van de Abdy van Berne” door Pater Dr. H. Heyman O. Praem. 7.35 Gram. Muziek. 7.50 Het KRO.-orkest ol v. Plerre Relnards. Jo Juda. vlooi. 8.20 Gram. Muziek 8.30 Vaz Dlas. 8 35 Het KRO Orkest o.l.v. Plerre Relnards. Jo Juda viool 9.15 Voordracht door H. v. d. Eeren- beemt 930 Vloolaoll door Jo Juda. a. d vleugel. Fed. Boshart. 9.45 Gram. Muziek 10.00 Het K R O-orkest o.l.v. Plerre Rel nards 1030 Vaz Dlas. 10.35 Gram. Muziek. Twee loopjongens in een magazijn. Ze krijgen allebei eenige dagen va- cantie. „Wat ga jij nu doen?" wordt den een gevraagd. Ontevreden nkólc- schoudert hij terug met een prut lip: JZal me een zorg zijn.... niet op reis hoor.... das voor de rijk dom" De ander lacht op dezelfde vraag vergenoegd: „O, ’n heeleboel.... ik zal plezier hebbenik ga lekker wandelen buiten, ’n kolenkist voor m’n moe der timmeren, en veel meer!" De wereld in *t klein weerspiegeldt Dezelfde omstandigheden, dezelfde voorwaarden. De een vermooit zijn bestaan door blijheid en innerlijke vergenoegdheid, de ander vergalt zich zelf veel door chagrijn. Laten we eens aan die twee loop jongens denken. BV aUe narigheid in de wereld is het leven zoo slecht niet indien we de zon in het leven zoe ken en weten te waardeeren wat er goeds is rondom ons. De Bisschoppen besluiten het Herderiyk schryven met de woorden: „Als bewakers van l et Godsdienstig Erfdeel onzer Vaderen en als Dujtschers vervullen wy onzen plicht wanneer wy verklaren: Het Geloof Is de grondslag van alle gezag en de Chrlstelyke zedeleer Is de meest zekere waarbore voor een gelukkig natio naal en sociaal leven. Terwijl het nieuwe Heidendom steeds grooter omvang aanneemt beeft onze Ka tholieke Pers niet meer de vrijheid, om de groote problemen van den dag in het licht van de Katholieke geloofs- en sedenleer te behandelen en de aanvallen op het Chris- tendom af te weren. KALUNDBORG 1261 M. 13.20 Herlad Andersen s ensemble 3.50 Louis Prell’s in strumentaal ensemble 8.20 Opera- of too- neelultzendlng. BERLIJN 357 M 4.20 Gramofoonmuz. van Mascagni 6 20 Populair concert olv Willy Steiner 9.55 Het kleine omroepor kest speeltwalsmuzlek 11.10 Ben kamer orkest olv Bill Fiedler 12.20 Dansmuziek. „De mislukking der handelsconferentle te Lon den heeft voor onzen Nederlandschen tuinbouw een hoogst ernstige beteekenls. Aan de hoop, dat althans een gedeelte van onzen vroegeren export naar Engeland zou kunnen worden her wonnen, is den bodem Ingeslagen. De toekomst riet er dan ook zeer donker uit," aldus conclu deert het orgaan van het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland. En Inderdaad stelt de uitkomst van de onder handellngen den tuinbouw, en niet In het minst het Westland, teleur. Vooral de export van de tomaten, die in deze streek zoo enorm veel geteeld worden, was eer tijds naar Engeland groot. lederen dag voer zelfs een speciale boot van af Hoek van Holland naar Engeland en een be langrijk deel der lading bestond uit Westland- sche tomaten. En ook de vaste scheepvaartle nen op Engeland vervoerden avond aan avond groote hoeveelheden naar overzee. Nu Is dat vrijwel afgeloopen. Wat dit beteekent biykt wel hieruit, dat in drie jaar tyd onze export van tomaten naar Engeland met niet minder dan 70 pet. Is ver minderd, terwyi de exportwaarde zelfs met 86 pet. verminderde. Troosteloozer beeld van de gevolgen der En gelsche maatregelen voor onsen export kan met worden gegeven. Het is vrijwel een vernietiging en beteekent voor het Westland voor een groot deel den ondergang der tomatencultuur, die Juist van zoo enorm groote beteekenls was ge worden. Zaterdagavond fieeft een ultslaan^e brand gewoed in een werkplaats van den caféhouder J. N. in de Gasthuisstraat te Hilversum. Door de hitte was een hooiberg, die naast de werk plaats stond in brand geraakt, waardoor de werkplaats en enkele schuurtjes verbrandden. Ook de hooimyt werd een prooi” der vlammen, terwyi enkele belendende jjerceelen lichte schade opliepen. De brandweer kon het vuur tot de schuren beperken. De schade is niet groot. N. was verzekerd. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8.01 populaire Gram. Muziek.8.15 Preclsletyd- seln. 9.00 Ochtendconcert door het en semble Rentmeester 10 u. Tydaeln A.V.R. O.-klok 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gewyde Gram muziek 10 30 Voortzetting ochtendconcert 11 u. Kook- en bakpraat- je door mevr. LotgeringHlllebrand 11.30 Gram.muziek 13.15 Lunchconcert door Tuschlnskl’s Select Salon Orkest olv Max Tak 1.45 Gram.muziek 2 uur Orgel concert door Frans Hasselaar Soliste mevr. Anna StronckKappel 34 uur Kovacs Lajos en zyn orkest 3.15 Preclsletydseln 4 uur Onderbreking van het A.VB.O.- programma. Overschakeling naar den zen der „Radio Kootwyk 4 15 Gram.muziek. Dultsche Schlagers 4.30 Radlo-klnder- koorzang olv Jacob Hamel 5 uur Voor kleinere kinderen 5.30 Dinerconcert door ,X>e Lepelaars" olv Henrl Zeldenrust. In termezzo: Gino BoTdln en zyn Hawaiian Or kest 7.40 Causerie door mr. K. Jansma, secretaris v. d zulderzeeraad 8 u. Tyd- seln A.V.R.O.-klok 8.018.05 Nieuwsbe richten van Vaz Dlas 8.05 Operette Cor>- cert door ..De Lepelaars” olv Henrl Zelden rust mmv Grethe WeynschenkHogenblrk. sopraan en Henk Vlskll. tenor 9.10 Louis Noiret met nieuwe liedjes 9 30 Aanslui ting met het Kurhaus te Schevenlngen. Fransch Concert door, het Resldentle-orkest olv Carl Schurlcht. SollëteJanlne Welll 10.30 Populaire gram.muziek 11 uur Nieuwsberichten vsn Vaz Dlas 11.10 Ko vacs Lajos en zyn Orkest 13 u. Tydseln A.V.R.O.-klok en Sluiting, ólchten aMMvdeyaoy. war mafrm warmem „Wanneer dergeiyke groote gevaren voor ge loof en zeden ons volk bedreigen, dan kunnen wy Bisschoppen niet langer zwygen. De Kerk en hare dienaren worden openlijk aangevallen, belasterd en beschimpt In dagbladen, brochures en tydschriftenChristus, onze Heer, wordt bespot en de Oneindige Majesteit Gods wordt in woord en beeld beleedlgd. wy mogen niet zwygen wanneer een boek door verminkte tek sten en woordverdraaiingen den Christelyken Godsdienst beproeft te ondermynen; wanneer dergeiyke boeken op de scholen, op de oplei dingscursussen door S. A. „Führer” en in de arbeidskampen worden Ingevoerd, als de grond slag van een nieuwe wereldbeschouwing en van een nieuwe zedenleer. Wanneer dergeiyke ge schriften in het openbaar worden aanbevolen, wanneer men ze met geweld aan de geloovlgen wil opdringen, dan is het onze plicht de Ka tholieken te waarschuwen, dat zy een groote zonde bedryven, wanneer zy boeken versprei den of lezen, die het Christendom bestryden, of de grondslagen van het geloof en de zeden leer ondermynen. wy mogen niet zwygen, wanneer niet alleen particulieren, maar ook offlcleele personen propaganda voeren voor het moderne heiden dom, of hlervc-'r hun invloed of geldmiddelen ter beschikking stellen. „cy begrijpt, geliefde Dlocesanen, hoe bitter pyniyk wy Bisschoppen getroffen zyn en hoe kwellend onze zorgen zyn dat juist In de laat ste Jaren In ons vaderland stroomlngen en bewegingen zyn ontstaan, die een sterken in vloed hebben gekregen en die rechtstreeks in- drulschen tegen de groote levensdaden van Jezus Christus en tegen de grondwaarheden Van de Katholieke Kerk en daarmee niet tevreden er naar streven om een nieuwen godsdienst te stichten en een Dultsche Na tionale Kerk te vestigen, hetgeen zlf willen motlveeren met een nieuw geloof, zooals zy beweren, met de mythe van het bloed. Dit nieuwe geloof heeft niets meer uit te staan met het voor vaste waarheid aannemen van datgene wat de eeuwige goddelyke waarheid aan de menschen heeft geopenbaard en wat Christus heeft gewaarborgd. Dit nieuw geloof is een menscheiyke vinding, een product van den menscheiyken geest: het is door geen en kele zekerheid der waarheid gewaarborgd en daaróm een willekeurig zich overgeven aan feilbare menscheiyke wysheid Het Is In opstand komen tegen Christus, den Heiland der wereld, als de moderne heidenen, een andere kerk, een Dultsche nationale kerk elschen, met natuuriyk een eigen geloofs- en zedenleer en inplaats van de H. Liturgie van de eenige algemeene kerk de toekomstige we dergeboorte van volksaard en volksgebruiken willen invoeren. Zeker, de Katholieke Kerk heeft eerbied en hoogachting voor de eigen aardigheden en de byzondere verdiensten van de afzonderiyke volken en rassen, en juist ons volk heeft de landeiyke en particuliere zeden en gebruiken, gezuiverd van het bygeloof, in dienst der Chrlstelyke waarheid gesteld. Daar door heeft zy de waardevolle volksgebruiken veredeld en tot dienstbaarheid van de boven- natuuriyke bestemming van den mensch ver heven. Maar het zou een rampzalige achter- uitgang ayn en een verloochening van de hei ligste tradities van ons Dultsche volk, wanneer men thans de verheven mysteries van het Christendom minachtend, met miskenning van de zegeningen der christelijke cultuur zou te- rugkeeren tot een heidensche natuurvergo- dlng, tot een afgoderij der natuurkrachten, zooals dat thans door de vertegenwoordigers van die modern-heidensche Ideeën verlangd wordt. Dit streven voor een eigen Nationale kerk be teekent een los-scheuren van Rome. „Wanneer werkelijk zooals deze moderne hei denen beweren bloed en ras voor ieder volk de grondriag en de beslissende krachten moesten zyn voor geloof en godsdienst, dan zou de staat als de verzameling van krachten der volksge- sooten in de plaats van de gemeenschap alle geloovlgen komen, derhalve de plaats de Kerk innemen. Dan zou hy gerechtigd zyn om zyn aanspraak op totaliteit In dien zin te verstaan, dat hij een pieten tie beteekende op de volle beheersching van alle menschelyke betrekkingen, zoodat leder recht van de Indlvidueele persoonlijkheid, leder recht van het huisgezin en van Iedere mensche- lljke gemeenschap absoluut overgeleverd zou «orden aan de heerschappy van dien staat. Derhalve Is deze modern-heidensche leer, gy allen weet het geliefden, en gy hebt U er vaak bt uw zielzorgers over beklaagd, een radicale modern-heidensche p dwaalleer In ons vader land, wy protesteeren tegen alle aanvallen en onrechtmatigheden welke door haar aanhan gers tegen God, tegen Christus en ZUn Kerk by na lederen dag In woord en geschrift ver spreid worden. Innig In de liefde tot de Kerkwn In de liefde tot ona Dultsche volk en vaderls In vereenlging met de ons toevertrouwde gel vlgen, protesteeren wtj^tegen dergeiyk ona mijnend werk en nog mé^des te meer ban held omdat zy de plannenriler RykiirtLici wil tegenwerken die vaak genoeg m duidelijke woorden zyn weergegeven: en wanneer dit alles endermynend werk resultaat zou opléveren dan zou alle hoop op een veilig voortbestaan van ons staatswezen en een gelukkige toekomst van ons lijdend volk da bodem Ingeslagen worden. Het gezag (van den slaat moet vernietigd worden, VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS BEROMUNSTER 546 M. 6.20 Gramof.- muziek 8.20 Het omroeporkest olv Her mann Hoffman, mu*r solisten. Zondagavond was te Ruinerwold tuschen de beide landbouwerszoons den 39-jarigen P. 8. en zijn vriend, den 27-jarigen P. K. een woorden wisseling ontstaan naar aanleiding van een oude rechtzaak, waarin beiden als getuigen waren opgetreden. Plotseling greep 8. een mes en bracht daarmede K. een diepe wonde in de hart streek toe. K. liep nog eenige meters verder en viel toen voorover in bet gras. Toen na enkele oogenblikken de politie verscheen, leefde hy nog, doch kort daarop overleed hy. De dader heeft zichzelf by de politie aange meld. Hy is naar het politiebureau te Meppel overgebracht en aldaar ingesloten. De Zondag, de dag des Heeren en van het Gezin wordt vaak zoozeer door feesten en mar- schen en organisaties, door den Staat erkend, In beslag genomen, dat er geen tyd meer over biyft, om de godsdienstoefeningen aandachtig by te wonen en den dag in het gezin door te brengen. Onze organisaties en vereenlglngen worden by haar arbeid in dienst van Kerk en Vader land ernstig bemoeliykt. Op vele plaatsen wordt onze Katholieke jeugd vervolgd, ook wanneer zy slechts haar plicht doet door openlijk baar geloof in Chris tus te belijden en trouw te blyven aan de or ganisaties, die door de Kerk worden beschermd en door den Staat plechtig zyn erkend. wy kunnen als verantwoordeiyke leiders van de kudde van Christus niet langer zwygen, wanneer wy zien, dat invloedrijke personen de bepalingen der Ryksregeering met voeten treden en het christelijk geloof, het christelijk leven in ons volk willen verdrukken en ver nietigen. wy vervullen slechts onzen plicht, wanneer wjj openiyk waarschuwen voor de verleiders en de dwaalleer, die bet welzijn van de ons toe vertrouwde zielen en het ware geluk van het volk dreigen te vernietigen.” Gy allen hebt wel eens gelezen of hooren oe- weren: „Wie een uniform heeft aangetrokken houdt op Katholiek of Protestant te zltti." Maar wy, Bisschoppen zeggen U: „Ieder soldaat is verplicht de bevelen van zyn meerderen te vol brengen, maar de godsdienst Is geen costuum dat wordt afgelegd, wanneer men een uniform moet aantrekken.” „De godsdienst is de kern van onze ziel, zy is de heilige plicht voor ieder uur en voor ons geheele leven; de godsdienst blijft ook tydens den dienstplicht een bron van kracht en het kostbaarste element van onze mo- reele persoonlijkheid.” Laat U door oppervlak kige redeneeringen niet medesleepen tot de opvatting, dat men ophoudt katholiek te zlin. zoodra men in dienst treedt. Gy hebt ook allen wel eens gelezen of hooren beweren: .Men kan aanhanger zyn van een positief Christendom, zonder te gelooven aan Christus, den Zoon van den levenden God. of aan de Evangeliën. Maar wy. Bisschoppen zeggen U: „Er is geen positief Christendom, dan alleen dóór waar men de geboden van God onderhoudt, waar men gelooft aan Christus, den menschgeworden Zoon van God, en aan de Evangeliën. Geen enkel ander Christendom mag een positief Christen dom genoemd worden.” Gy hebt ook allen wel eens gelezen of hooren beweren: „Zedeiyk geoorloofd Is alles wat nuttig Is voor het volk, alles wat strekt tot heil van het ras.” De oorzaak van het gebeurde was het werpen van een bloempot uit een der huizen, welke neer kwam In de onmlddeliyke labyheid van een passeerenden agent. De politieman, In de overtuiging, dat bet voorwerp met opzet In zyn richting was ge gooid, trok zjjn revolver en loste een schot, dat door het raam van de eerste verdieping den vermoedeUjken dader in bet hoofd trof.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 18