Grootsch vlagvertoon van den K.R.O 1 Achtduizend koppen op de vloot en H 11 VAART OM IJSSELMONDE MAANDAG 23 JULI 1934 MGR. DE WIT Vreedzame verovering Een vaccin tegen pest Oliën en vetten De margarinehandel gd HEFFING OP MARGARINE Een bijzonderheid Staking op Tholen? De haringvisscherij DEKEN VAN AMERSFOORT WEER VRIJGEGEVEN Regent M. W. A. Wijten- burg BEGRAFENIS VAN VEE EN VLEESCH NAAR FRANKRIJK KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAD bj De drukkerij van „De Tribune” Den dood in het water gevonden „Goedkoope” benzine Hl raag Hoopvolle verwachtingen in Indië Halswervel gberoken Inspectie der vloot Zaai-erwten Heffing margarine verhoogd Onder stoom «e ge- T In beroep tegen het faillissement le e >1) n Pastoor Hartman CRISIS-AKKERBOUWBESLUIT De K.R.O. gaat scheep iin Bladencatalogus voor Nederland Jongetje overreden Van steden en dorpen, uit alle krin gen en standen was men saam gekomen om te manifes teer en één geestdrift Nieuwe steunverleening per 1 September Groote fabrieken nog steeds in bevoorrechte positie Eerste Kamer vergadert in eerste week September Het vlaggeschip nam thans de kop. Met Pas toor Perquin en aalmoezenier Henri de Greeve, de vader van de K. R. O.-vloot, staande op de commandobrug, voer het op langs de sche pen, waar men juichte, wuifde en de K. R O.- leuze liet daveren over het water. oevers van de Oude Maas: een rivierbeeld, zoo- als men zich denken kan in een vroeger eeuw. Hier was wel zeer, zéér veel te genieten Adressant is dan ook van meenlng, dat aan de ultbuitlngspolltiek van de groote concerns een einde behoort te komen en dat een wette- lljke regeling ter bescherming van den marga rinehandel in het leven behoort te worden ge roepen. Deze bescherming zou daarop moeten neerkomen, dat ook voor den margarinehandel een vergunningsstelsel wordt ingevoerd evenals in den melkhandel en dat voorts toezicht wordt uitgeoefend op den verkoopsprijs van fabrikan ten en op hun leveringsverplichtingen. Te Wolvega is op den Heerenveenschen weg het 7-Jarlg zoontje van den heer T. Holwenta in de nabijheid van zijn woning door een auto overreden Het knaapje werd opgenomen met een ernstige hoofdwond en gebroken beenen en Is naar het ziekenhuis overgebracht. In den Rijn nabij Arnhem tegenover de stads waarden is bij het zwemmen verdronken, de 14-jarige J. H. Jansen, die de zwemkunst niet machtig was. Na een uur is het gelukt het HJk op te halen. eld! Ifde ztfn tike yalt mge- eppel le se de ite nd De 26-jarige W. H. Stienstra is bij het baden tn de Waalhaven te Rotterdam verdronken Het lijk is later opgehaald en naar de woning vervoerd. Vijfduizend liter van deze vloeistof is in be slag genomen. Het vermoeden bestaat, dat niet alleen deae onderneming zich aan het vennengen van ben zine met ontkleurde petroleum heeft schuldig gemaakt, maar dat ook andere ondernemingen in het land geknoeid hebben. Een uitgebreid onderzoek bracht aan het licht, dat de petroleum door een Dultsch ontkleurings- mlddel. dat als .gemalen steen” de grens over ging, werd ontkleurd en eenlgszlns ontvet. BU den inval Vrijdagmorgen bleek, dat een*l groote hoeveelheid petroleum met dit middel"'' werd bewerkt: een groot deel was reeds ont kleurd. IOM d e- P- U. :n le rd et ■d P. De muziekcorpsen aan boord van verschillen de schepen opgesteld, bliezen het Wilhelmus. De zon, die steeds op de mooiste oogenbllkken van de partij was, kwam ook nu door de wol ken en strooide de rivier vol helle schittering. Van de schepen, waar men zong en Juichte, joegen fel de kleurige serpentines naar den wal, zoodat bonte trossen en slierten afhingen van de dekken en dreven op het water van de Maas. Blijkens een door de Nederlandsche Posterijen ontvangen mededeeling van de Dultsche post administratie is de verspreiding in Duitschland van „De Sociaal-democraat" tot nader bericht verboden. ‘op- iin liet oe- sr eld oor ing ?e- sen lip n Utrecht heeft ■kenaat Amers- C. Hartman. - Xav.). tzijn. va- ela" i Is roon tien ikte rust rug, het -lijn Ben tster elen toe- den hok- mit- niet ryk- sn de 8. en trden- i oude ■naren en halt er en nkele I nog. Een zangkoor, tusschen de menschen opge steld, bracht liturgische liederen ten geheore. Het „adoro te” gezongen, juist op een ©ogen blik dat de zon door de wolken brak en war men gloed gaf aan het plechtig gebeuren, ont roerde diep. De opstandige gouverneur van den Noord- Amerikaanschen staat Noord-Dakota, Wil liam Langer, die, toen hij werd af geset, den staat van beleg afkondigde. Na de H. Mis omstreeks kwart voor twaalf namen het hoofdbestuur van den K. R. O en de aanwezige officieele genoodlgden plaats op het terras van het Maasstation-restaurant. Hierlangs defileerden de deelnemers aan den vlaggenwedstrijd, welke voor dezen dag was uitgeschreven. Niet minder dan zestig vlaggen, werk van vindingrijken geest en vaardige hand, passeerden in bonte kleuren de revue. De Jury, voor een zeer moeilijke taak gesteld, deed haar plicht en kende de hoofdprijzen als voigt toe: le prijs aan J. O. Schrijvers te Oestgeest voor vlgg no. 59, 2e pr. Jac. Wijnhoven te Eindhoven met vlag no. 8 en derde prijs mevr, de Bruin de Veer uit de Runstraat te Amsterdam met vlag no. 36. BATAVIA, 21 Juli. (Aneta.) De onderzoe kingen tot bereiding van een vaccin tegen pest, welke dr. Qtten van het Instituut Pasteur te Bandoeng sedert jaren heeft verricht, zijn thans tot een zoodanig stadium gevorderd, dat de dagbladpers hieraan grootte aandacht wijdt. Verdiensten margarine-industrie te hoog Het leggen van een heffing is onvermijdelijk geacht Z. H. Exc. Mgr. Jansen verlaat de kathedrale kerk te Utrecht, na de Pontificale Requiemmis voor Mgr. B. A. de Wit De N. V. .Atalanta", de drukkerij van de „Tribune” is in appèl gegaan van de beslissing van de Amsterdamsche rechtbank, waarbij failliet is verklaard. Deze Inzet van den dag werd een der mooi ste oogenbllkken. Doodstil waren de duizenden die stonden samengedromd op lange, trechter vormig toeloopende terrein, waar tusschen goe derenwagens ter eene en stationsgebouwen ter andere zij het altaar stond opgericht, eenvou dig maar stemmig versierd met tapijten, pal men en lelies. R. K. Verkenners hadden een middenpad vrijgelaten en ter weerszijde ston den de menschen, zwijgend en eerbiedig. Een woord van hulde aan de onvermoeide or ganisatoren, aan den heer F. O. van Essen, se cretaris van den Kath. Radiobond in het dio cees Haarlem, aafi de technische leiding den American Express Company Tne., aan de Ree- derü van der Schuijt en aan de medewerking der organisaties: K. J. M. V., R. K. Verken ners, R. K. E. H. B- O. en de Kath. Radlo- vereenlging ,J3t. Laurentius”. Het officieele gezelschap vereenigde zich des avonds aan een diner in Restaurant Coomans, waar in hartelijke woorden over en weer de voldoening over het succes van dezen dag nog eens werd vastgelegd. Verder wordt medegedeeld, dat blijkens tele fonisch bericht van den Rljkslandbouwconsu- lent te Parijs aanvragen om vergunning voor den Invoer van zaai-erwten in Frankrijk op de gebruikelijke wijze voor 30 Juli as. moeten worden Ingediend bij het Fransche ministerie van Landbouw. Tn verband met de in beslag neming te ’s Gravenhage van een aaatal exemplaren van „Vrijheid, Arbeid, Brood” vernemen wij, dat na een bespreking van mr Tj. Mobach met den officier van justitie de in beslag genomen num mers aUn vrygegeven. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den Minister van Economische Zaken om met ingang van 1 September as. wederom steun te verleenen aan de haringvisscherij. Deze steun zal hierin bestaan, dat de stich ting voor de Nederlandsche Haringvisscherij te 's-Gravenhage in staat gesteld wordt een deel van de na 1 Sept. as. aangevoerde haring uit de markt te nemen, Indien deze haring althans een door den Minister vast te stellen minimum- prijs niet opbrengt. Ter uitvoering van deze steunmaatregelen zal uit het Landbouw Crisis Fonds aan genoemde stichting, welke wederom belast wordt met den opslag en verkoop van de haar tn eigendom overgedragen haring ten behoeve van de bij haar aangesloten reeders een crediet worden verleend van ten hoogste 750.000. Teneinde te voorkomen, dat door een grooten aanvoer de hoeveelheid uit de markt te nemen haring te zeer zou oploopen, zal de Minister tevens maatregelen nemen om den aanvoer te beperken. Geslaagde inval by een onder neming te Zwolle Bladencatalogus voor Holland 1934, uitgave van de N.V. Publiclteits-Ondernemlng Rudolf Moqse te Amsterdam is weer verschenen. Dit boekwerkje bevat op overzichtelijke wijze ge rangschikt, zeer volledige gegevens omtrent de in Nederland verschijnende dagbladen, week bladen en periodieken en is voor den Neder- landschen adverteerder eU werkje, dat bij het behandelen van zijn advertentle-aangelegen- heden van groot nut kan zijn. Wij gclooven. dat de bewuste bladen-cata- logus er toe bijdraagt meer algemeene bekend heid te geven aan de Nederlandsche pen. De firma Rudolf Moase deelt ons mede dat deae catalogus voor alle regelmatige adverteer ders gratis op aanvrage bij haar kantoor aan bovengenoemd adres te verkrijgen is. De te Tholen gehouden besprekingen tusschen een commissie der werkgevers en de hoofdbe sturen en besturen der moderne, christelijke en R.K. organisaties hebben niet tot een bevredi gende oplossing geleld. De commissie der werkgevers bestaat uit een veertigtal personen, die de driehonderd vier honderd werkgevers op het eiland vertegen woordigt. De commissie was bereid een contract af te sluiten, waarbij zou warden bepaald, dat 22 cent per uur in de maanden Augustus en September zou worden betaald. Na aparte besprekingen werd daarbij gevoegd de maand October. De rondvaart om het eiland IJsselmonde, welke van één uur tot half zes duurde, is een glorieuze tocht geworden. Het was op het K. R. O.-enthousiasme, dat de duizenden getrou wen bezielde, zich een uitweg moest banen, want met schier onultputtelljke energie is er gezon gen en gejuicht, al die uren lang. En die geest drift ontlaadde zich telkens, waar aan den wal nieuwsgierigen samengroepten. Zelfs de ern stige, ingetogen menschen uit de dorpen van IJsselmonde. vergaten Zondag en overtuiging, aangestoken door een vonk der uitbundige Roomsche blijdschap, die daar op schepen langs hen voer. Zij wuifden terug, eerst aarzelend, maar dan hartelijk en gemeend. Zaterdagmiddag von.d op het waterterreln van de Plashutvereenlging „'s Zomers buiten” te Reeuw ijk, gelegen temidden van *t ReeuwUk- sche plassengebled, een ernstig ongeval plaids. Toen J. den Edel uit Gouda te water dook, kwam hij in botsing met een anderen zwemmer. Hij brak een halswervel. Nadat dr. van Elk uit Gouda de eerste hulp had verleend, werd hij naar ’t van Herson-Ziekenhuls te Gouda over gebracht, waar hij Zondagmorgen is overleden. Naar wij vernemen, heeft Z. H. Exc. de Bis schap van Haarlem den Hoogeerw. Heer M. W. A. WiJtenburg eervol ontslag verleend als re gent van het seminarie „Hageveld" te Heem stede. Z. H. Eerw. houdt nog steeds verblijf in de pastorie der R. K. kerk te Bloemendaal, waar in hij om gezondheidsredenen eenlgen tijd ge leden sUn intrek nam. HIJ bekleedde bet re gentschap sinds het Jaar 1928. Het oogenblile van de afvaart» ‘dat met een langgerekt fluitsignaal ▼an het vlaggeschip werd aangege- ▼en, was hét groote moment van den dag. Terwijl de andere sche pen met oorverdoovend lawaai het signaal overnamen en aan boord van het vlaggeschip pastoor Perquin en voor versch varkens- terwijl die voor versen is verlaagd tot 15 Het „Bat. Nieuwsblad” verklaart dat er een hoopvolle verwachting bestaat dat de bereiding van het vaccin als geslaagd moet worden be schouwd. „De Java-Bode” meldt, dat dr. Otten er reeds lang geleden in slaagde een vaccin te be reiden. doch dat de proefnemingen nog in het laatste stadium verkeeren, zoodat dr. Otten van zijn vinding nog geen kennis gaf aan de medi sche wereld. Er is hier geen sprake van een z.g. dood vaccin dat bereid wordt van bacteriën, welke tevoren gedood zijn, doch van een levend vaccin. De Minister heeft dan ook het leggen van een heffing op alle oliën onvermijdelijk geacht. Ten einde echter te voorkomen, dat de heffing een te zwaren druk op de bevolking zou leggen, heeft de Minister, de heffing op oliën op 0.24 per K.3. bepalende de heffing op vetten met in gang van 6 Augustus as. verlaagd van ƒ0.35 op 0.24 per K.G., waardoor voorkomen wordt, dat Ir. het algemeen de huishoudelijke uitgaven voor Ce bevolking onevenredig zouden worden ver zwaard. Ongeveer drie jaar geleden is op een pest- rat een verzwakte variatie van een pestbacterie gevonden. Dr. Otten slaagde er in deze op per manente vlaktte in het leven te houden en uit dien stam een vaccin te bereiden waarmede langdurige dierproeven zijn genomen, waarvan thans gezegd kan worden, dat zü voor honderd procent zijn geslaagd. Met experimentatieop menschen is eerst in den allerlaatsten tijd be gonnen. Het algemeen vooruitzicht wordt veel belovend geacht. De toestand is thans zoo, dat de geheele margarinehandel niet door de Crisis Zuivel Centrale zelf, doch over haar heen door de margarine-grootindustrie wordt beheerscht. Door deze politiek is de winstmarge van de vrije han delaren op een zoodanig bedrag gekomen, dat velen den strijd om het bestaan hebben opge geven of zullen moeten opgeven. Toen Zondagmorgen tusschen half elf en elf uur de treinen met deelnemers uit Noord. Oost, West en Zuid aan de verschillende Rot- terdamsche stations aankwamen was de stra- lend-blauwe hemel, die in den vroegen ochtend zoo goede verwachting had gewekt, dicht ge vallen achter grijze wolken sluiers. De duizen den. die naar de plaats van samenkomst het Maasstatlon door de Rotterdamsche straten trokken, waren hierdoor in het minst niet ontmoedigd. De stemming was opgewekt De menschen tooiden zich met geel-wit en duizenden papie ren K. R. O.-vlaggetjes, onder hen verdeeld, gaven de samenstroomende menigte een fees telijk aanzien. Het terrein achter het Maasstatlon was voor de deelnemers gereserveerd. Geheel achter hadden leden van de Rotterdamsche K. J. M. V. een hulpaltaar gebouwd, waar om elf uur de Weleerw. Heer Henri de Greeve de H. Mis opdroeg. reusachtige grauw en De bonden wezen dit voorstel unaniem af. Per circulaire zal den werkgevers nu uitstel worden gegeven tot Dinsdagavond a.s. Heeft men dan nog geen nadere concessies gedaan, dan zal Woensdagmorgen de staking worden ge proclameerd. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van de Landbouw-crlsls- wet zegt de regeerlng: Naar aanleiding van de vraag van sommige leden, waarom de heffing op margarine niet is verhoogd nu, sinds de in werking treding der Crisiszuivelwet, de prijzen van oliën eb vetten aanzienlijk zijn gedaald, moge worden opge merkt, dat de prijsverhouding boter: marga rine, als 3:2, er toe had moeten leiden, dat. nu de boterprijs omlaag ging, ook de margarlne- prjjs zou zijn gedaald. Van de zijde van de landbouworganisaties was intusschen gevraagd de verhouding boter; mar garine op 4:3 te brengen. Hangende de bespre kingen over deze zaak zou verhooging van de heffing practisch beteekend hebben het tot stand brengen van de verhouding 4:3, zoodat beslist zou zijn over verandering van stelsel waaromtrent principieel nog geen beslissing was genomen. De „SociaaLDemocraat” Duitschland verboden1 Thans kan echter worden medegedeeld, dat een stelsel in een vergevorderd stadium van voorbereiding is, waarbij de verschillende ver houdingen anders zullen worden geregeld en dat in de overgangsperiode de margarinehef- flng zal worden verhoogd zonder dat principieel over de verhouding 4:3 wordt beslist. Toegegeven kan voorts worden, dat in den laatsten tijd de verdiensten van de margarine- industrie te hoog zijn geweest, waaraan echter moet worden toegevoegd, dat de margarine- fabrikanten bereid waren den prijs van de mar garine omlaag te brengen, hetgeen echter zon der nieuwe regeling niet moge lijk was. En voor hun oogen ontrolde zich het oer- Hollandsche beeld van breede rivieren, groen omzoomd, van Stoïsche industrieën: schoorstee nen, werven, kranen, waar op weeksche dagen de bedrijvigheid davert en gonst. Bruggen, die hoog boven het lage land hun armen heffen, havencomplexen, dreigend. Als een sprookje uit lang teruggeweken dagen lag Dordrecht daar op het water met haar trotschen tnrenkop boven de bonte daken, haar koepels en onvergeljjkelljk waterfront. En hoe ongerept was nog de schoonheid van het Hol- landsche landschap aan de rustige, lieflijke Eenmaal aan het hoofd van de vloot riep de voorzitter van den Kath. Radiobond, de heer G. W. 8. Jansen, het officieele gezelschap van boot I, en van ver de meer dan 8200 deelnemers op de andere schepen een hartelijk welkom toe. In het bijzonder richtte hij zich tot den pionier van onzen Radio-omroep, pastoor Perquin, de aanwezige tweede Kamerleden burgemeester Kamschoer en Henri Hermans, Pater Dito en de verschillende bondsbestuur- deren. De Weleerw. Heer de Greeve voltrok hierna een plechtige handeling: hij riep den heer Jansen uit tot admiraal en drukte hem een goud-gegallonneerde pet op het hoofd. Zoo werd de rondvaart een fes tijn van blijheid, van water, van zon en van wind. Daar waren menschen bijeen uit steden en dorpen, van de klei en het veen, van de heuvels en het bosch, menschen uit alle standen en kringen, uit elk beroep. Zü vonden elkaar in die ééne geestdrift voor het gemeenschappelpk doel. - zü leefden die geestdrift uit tusschen water en lucht, boven de wit geader de grauwe golven, onder den laag- hangenden hemel van hun Noord- sche vaderland. Op den wal stonden wuivende menschen. terwijl ook aan den overkant de nieuws gierigen samenstroomden. De vloot, nog niet in .slagorde” geschaard bood een wonderlijk schouwspel. De vroolijk getuigde schepen met hun vlaggen en wimpels, de dekken zwart van de menschen staken wel heel merkwaardig af tegen de entourage van het stadsbeeld, de grauwe kade, huizen, schepen en bruggen. Het Comité van actie van margarinehandela- ren, vertegenwoordigende omstreeks 500 han delaren in margarine, heeft in een adres aan de Tweede Kamer gewezen op den z.l. onhoud- baren toestand, welke sinds de inwerkingtreding van de Crisis-Zuivelwet voor den vrijen marga rinehandel is ontstaan. Adressant zegt om.: De bron van het kwaad schuilt daarin, dat op grond van de bepalingen van de Cr:sis-Zulvelwet een soort monopolle-posltle is geschapen voor de margarinefabrikanten. Ten gevolge van de door de Crisis Zuivel Centrale noodzakelijk geachte en door de Crisis Zulvelwet mogelijk gemaakte beperking ygn de tnargarine-tabricAtJe zijn de fabrikanten tn een zoodanige positie gekomen, dat zij aan de vrije margajluz-handelaars de wet kunnen voorschrijven. Bij beschikking van den Minister van Econo mische Zaken d.d. 21 Juli, is de prijs van de Crlsis-hefflng op margarine verhoogd. Met in gang van 23 Juli -edraagt de prijs voor het merk voor margarine A. 30 cent per K.G.; de prijs voor het merk voor margarine B, bestemd als grond stof voor de fabricage van margarine A. 40 cent per K.G., en de prijs voor het merk voor ritueele onvermengde en onvepnengde plantaar dige margarine 56 Vi cent per fc.G De vervoervergunnlngen voor uit het buiten land ingevoerde, onvermengde margarine wor den verstrekt tegen betaling van 40 cent per K.G., voor zoover de waar bestemd is als grond stof voor margarine A en 56 H cent per K G., voor zoover het oetreft ritueele onvermengde en onvermengde plantaadlge margarine. Zondagmiddag is de 9-jarige J. 8., warande te Rheden, in den IJsel tegenover het zwem bad te Velp aan den kant van Lathum ver dronken. Na een paar uur dreggen gelukte bet de Velpeche politie het lijk van den jongen op te halen. Het is naar de ouderlijke woning le Rheden overgebracht. Een der deflleerende vlaggen werd geëscor teerd door twee kleine meisjes, als K. R O - girls gekleed. ZIJ werden met extra-applaus ont vangen en moesten op het terras komen om van pastoor Perquin een hand en een complimentje te krijgen. Tijdens het défilé vormde zich spontaan een spreekkoor, dat de leuzen van den K. R. O„ die ook in de vlaggen herhaaldelijk als motief waren gekozen, over de hoofden liet daveren. Büzondere wüding ging uit ran dezen dienst in de open lucht. Niets hoorde men dan het ritselen der dui zenden vlaggetjes en af en toe ran- geergeruchten: ontsnappende stoom, het knarsend aanzetten van rem men. Ergens in de stad luidde een kerkklok. Tijdens een hevig onweer sloeg Zaterdag de bliksem in in de kapitale boerderij van J. Dam man te Den Hoonhorst. Slechts eenig huisraad kon worden gered. Eenlge varkens en pinken kwamen in de vlammen om. De boerderij, als mede de hooiberg, brandden tot den grond toe af. De brandweer kon slechts een bijstaande schuur redden. Zoowel gebouw als inventaris waren tegen brandschade verzekerd. Zaterdag omstreeks zeven uur is tijdens een kort doch hevig onweder de groote boerderij van den heer J. Brouwers te Heesbeen door den bliksem getroffen en tot den grond toe af gebrand. De geheele inboedel ging verloren. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Verzeke ring dekt de schade. Zoo prachtig sloot de organisatie, dat precies op den voorgeschreven tijd half zes de vloot weer op het uitgangspunt was terugge keerd. Wel hadden drie schepen, die de brug bij Dordrecht niet konden passeeren, van daar moeten terugkeeren, maar het deed niets af aan het succes van dezen dag. Ook de tweede •vloot van den K. R. O. was onverwlnneiljk ge bleken. bevroren varkensvleesch 200 frs. per 100 kg.; bevroren runvleesch 135 frs. per 100 kg. Tegelijkertijd is de belasting op de invoer vergunningen voor levende runderen, kalveren, schapen en varkens vleesch afgeschaft, schapen- en rundvleesch frs. per 100 kg. en voor bevroren rund-, scha pen- en varkensvleesch tot respectievelijk 55. 55 en 30 frs. per 100 kg. Landarbeiders stellen een ultimatum Wanneer de cacaotx>ter belast was geworden, had men de geheele cacao- en chocolade-ln- dustrle moeten belasten, waartoe geen aan leiding bestond, aangezien de werking van de Crisiszuivelwet niet in gevaar werd gebracht en de boter en vetten geen concurrentie werd aangedaan. Mocht dit geval, door welke oor zaak dan ook, zich gaan voordoen, dan zal de vraag of belasting van de cacaoboter al dan niet wenschelljk is. nader onder oogen worden gezien. Over de vraag of heffing op oliën moet plaats hebben, hoopt de minister van Economische Zaken één van de eerstvolgende dagen een be slissing te nemen. HU hoopt tevens binnenkort in staat te zijn, een beslissing te nemen over het aanvaarden van het gevormde fonds, ontstaan uit een heffing op den export van zuivelpro ducten naar gecontlngenteerde landen. De directie van den landbouw deelt mede, dat blUkens telefonisch bericht van den Rüks- landbouwconsulent te Parijs de invoerrechten In FrankrUk op de hierna genoemde vee- en vleeschsoorten als volgt zijn verhoogd: levende runderen 150 frs. per 100 kg. levend gewicht; levende kalveren 190 frs. per 100 kg. levend gewicht; levende schapen 190 frs. per 100 kg. levend gewicht; levende varkens 225 frs. per 100 kg. levend gewicht; versch schapenvleesch 260 frs. per 100 kg. versch varkensvleesch 375 frs. per '100 kg. versdi rundvleesch 260 frs, per 100 kg.; bevroren schapenvleesch 135 tn. per 100 kg.; den wimpel v. d. R. K. Radiobond in het diocees Haarlem ontplooide, maakte de vloot zich los van de kade om met achteruitslaande ma chines langzaam en statig het ruime sop*' te kiezen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop benoemd tot Deken van het foort den seereerwaarden hi Pastoor te Amersfoort (H. Fra De aandacht wordt er op gevestigd, dat het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934, hetwelk thans in werking is getreden, in hoofdzaak inhoudt een samenvoeging van de verschillende in velerlei KoninklUke Besluiten neergelegde crisismaat regelen nopens den alckerbouw. Door dit nieuwe besluit komt in den huldi gen toestand dan ook zoo goed als geen ver andering. De drie voornaamste wijzigingen zün: de om zetting van de Nederlandsche Graan Centrale in de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, rege ling ten aanzien van de peulvruchten (invoer regeling en regeling voor het binnenland). De in- en uitvoer van aardappelen blUft tot aan 1 Augustus aa. in handen van de Neder landsche groenten- en Frultcentrale, welke ook tot aan dien datum de uitvoering houtjt van de blnnenlandsche regeling voor de vroege aardappelen. Met Ingang van 1 Augustus aa. vervalt het Crisis-Aardappelbeslult 1934 I en wordt de ge heele regeling voor de aardappelen overgeno men door de Nederlandsche Akkerbouwcen trale. Inmiddels bood de Oosterkade een ongekend schouwspel. Schouder aan schouder lagen er de 22 schepen der vloot, gepavolseerd en bont getuigd met vlaggen, die. vroolijk uitsloegen in de wakkere bries. Op de kade verdrong zich een dlcht-samen- gepakte menigte, waarboven het geel-wit der vlaggetjes wemelde en welke zich langzaam verdeelde in groote groepen, om zich aan boord te begeven, elk op het aangegeven schip. En toen de menschen reeds in letterlUken zin Puilden van de dekken en er nergens een Plekje aan boord meer vrij was, stonden er nog duizenden aan den kant: belangstellenden die getuige wilden zijn van de grandiose af vaart. Om één uur Was alles gereed voor het ver trek. Mannen met borden, waarop de waanchu- ▼ing „WU vertrekken” in groote letters te lezen stond, drongen moeizaam door de menigte om een laatste verdwaalde vogel te vangen. Vrijdagmorgen hebben ambtenaren van de invoerrechten en accUnzen te Zwolle een ge slaagden inval gedaan bU een grooten benzine- en oliehandel te Zwolle. Deze onderneming werd er reeds lang van ver dacht de benzine met petroleum te vermengen, waardoor het mogeUjk wa< z.g. „goedkoope** benzine op de markt te brengen, daar de prijs der petroleum en ook de te betalen accUns lager zijn. De Minister van Economische Zaken heeft een beschikking genomen, waarbij met Ingang van gisteren gen heffing op alle oliën wordt ge legd en in verband daarmede de heffing op vet met ingang van 6 Augustus as. wordt verlaagd. Tot heden waren de oliën nog niet belast. Door het feit, dat de olieprijzen voortdurend meer terugliepen, ontstonden steeds grootere verschuivingen van boter en vetgëbruik naar het gebruik van oliën, waardoor de maatregelen ten behoeve van zuivelproducten in gevaar kwamen. Voor de tweede maal is Zondag de K. R. O.-vloot uitgevaren. Meer dan acht duizend deelnemers uit Noord en Zuid waren te Rotterdam samengelcomen en bevolkten 22 groote pleizierschepen. Om één uur vertrok de vloot van de Oosterkade te Rotterdam en in precies vier en half uur volbracht zü de schitterende rondvaart om het eiland IJssel monde. Het was een dag vol zon, wind en water, van uitbundig Room sche jolüt en een grootsch-vlagve- toon van den K. R. O. Naar wU vernemen, zal de Eerste Kamer van de week alleen de Landbouwcrisiswet, de wUziging der Winkelsluitingswet behande len en zullen het wetsontwerp op de heffing van goederen in de doode hand en tot instel ling van een Verkeersfonds in de eerste week van September door haar in behandeling nomen worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19