H PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND Gelouterd BOOTZ’ RECORD I I vetfiaal urn den daq dikwijls tot kalmte gemaand en dan keek hy my aan met zyn fonkelende oogen en zei, dat het niet zoozeer om hem zelf was.... maar om al het onrecht. En hy noemde ze op, de stum- perds, die nauweiyks genoeg kregen om het leven te houden en dan nog onderdanig by droe gen tot 'n huldebiyk by den vyftigsten verjaar dag van Hofys, al degenen, die door hem wer den getrapt en geknauwd sinds jaren en jaren. Hun stille armoede, hun geknotte illusies, hun slavenbestaan kwelde hem, hitste hem op. I i Kopermijnen in Noord-Rhodesia EEN REUSACHTIG MIJN- DISTRICT OUDE GENEVER MAANDAG 23 JULI 1934 IJzer en wegenbouw De stad der naamlooze winkels Landontginning door gevangenen naar SPAANSCH H E T a Nieuwe proefnemingen van Marconi De „Copper Belt” it een der ryktte kopergebieden ter wereld, waar duizenden Kaffert arbeid vinden V oorzorgsmaatregelen van Wiley Post Parachutesprong van 6100 meter hoogte Goedkoop kippen- vleesch Eenmaal de spil van Afrika? I, Oceaanvliegers in een theater i De moordenaar I AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UIT ERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL bü Fiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiui antwoorden: bet alleen i l M Raakt u ietwat van de wijs, Want hij Idat zijn sigaretje Voor een simpel pakje ijs. En voor kind’ren, die geslaagd zjjn, Is beslist de hoogste prijs, Als z" hun overgaan beloond zien Met een kouw'lijk pakje ijs. Op baicon, op straat, terrassen Schijnt het ijs de godenspijs. Maar wij blijven rustig sweeten. Ook al brengt een zomer Ijst „Oom, daar is t weer: kyk een...." even stak de kroeskop van een der kannibalen naar binnen. Juist wilden wy ons naar de deurope ning begeven toen een schaal met dampende spijzen werd binnengeschoven en direct erop een groote kan met een of anderen drank. Was dat de zaak? .rijg 1 1 I t l r men rijen I I MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Als gevolg van export-moeilljkheden verkee- ren de kippenboeren In Zagreb (Joego Slavië) In grooten nood. De prijs der kippen op de blnnenlandsche markt is zóó laag, dat kip thans het goed koopste vleesch op de markt is. Inclusief stede lijke en ms rkt belasting brengt een kip thans niet meer op dan 12 k 15 cent. In de dorpen zijn de prijzen echter nog lager. Daar kan men voor zes cent al een kip koopen. Het ministerie van justitie te Shanghai beeft bij decreet bepaald, dat veroordeelden «moeten worden gebruikt voor het In cultuur brengen van de wilde streken In Noord Westelijk China. Deze mannen zullen worden gerecruteerc uit veroordeelden met een langen straftijd uit alle gevangenissen In het geheele land. Om voor dit werk In aanmerking te komen moeten de gevangenen ouder dan twintig jaren zijn, sterk genoeg voor landarbeid en boven al moeten zij mannen zijn met een „goed ka rakter”. Aan de gevangenen zal worden toegestaan hun vrouw en kinderen mee te nemen en na afloop van hun straftijd zal men hun een stuk land en een buisje geven om er te blijven wonen. telkens hem na Gedurende eenlgen tijd bleven we wachtend luisteren. Op een gegeven oogenblik hoorden we gemorrel aan de afsluiting van de deur opening en zagen hoe de deur behoedzaam werd terzijde geschoven en een zwarts hand naar binnen stak. Even keek ik oom Sidney aan. De moedige Fransche Oceaanvliegers Codos en Rossi zijn, nadat zU gedurende eenlge we ken in Amerika het middelpunt van verschil lende festiviteiten geweest zijn, weer te Parijs teruggekeerd, waar zy natuurlijk ook weer In het centrum der belangstelling stonden. Naar gemeld wordt zijn zjj op het oogenblik zelfs in een theater opgetreden, n.l. als voor drachtkunstenaars. Vanaf het tooneel van een bekend Parljsch theater hebben zjj van hun avonturen van hun record-Oceaanvlucht ver teld. Het publiek was zeer geestdriftig en ver heugd de belde luchthelden ook eens van deze zijde te leeren kennen. De Rus Evdokimov, die naar uit Leningrad wordt gemeld, één dezer dagen een parachute sprong van 8100 meter hoogte heeft uitgevoerd, waarmede hU het bestaande record verbeter de, verklaarde, dat hij zich reeds sinds Maart hiervoor had voorbereid. Gedurende het vliegen en tijdens den para chutesprong maakte Evdokimov gebruik van een zuurstofapparaat. Toen de bovengenoemde hoogte was bereikt, beschreef het vliegtuig eerst eenige cirkels bo ven bet vliegveld. Het weer nam plotseling een ongunstige wen ding met het gevolg, dat Evdokimov, toen hl) afsprong, onmiddellijk door den sterken lucht stroom naar befieden werd getrokken, waarna hjj 3000 meter met bet hoofd naar beneden viel. Eerst daarna nam hij weer zijn gewone hou ding aan, waarna hij ongeveer 500 meter ver der viel, geheel door wolken omgeven; toen pas opende zich het valscherm en kon hij verder rustig afdalen en landen. die verstaan hoe zelf hun maat te nemen, dra gen pakken, die bij de beroemdste kle-rznakers In West-End gemaakt zjjn. Petten zjjn er in den smaak; ik zag er een met een pet, waarop „Play up, Fulham” in groote gouden letters stond. In hun smaak wat dekens en kleeren betreft zijn zjj oer-conservatief. Een kaffervrouw vraagt niet alleen om een deken, o neenl het moet er een zjjn met precies hetzelfde patroon en de zelfde kleur en van dezelfde grootte. Geef haar een stuk bedrukt katoen en zy sal zonder een speld of iets anders het met een gratie rond haar slaan, die menig Parjjsche kleeren- maakster haar benijdt. Dol z(jn zjj op films, vooral Afrikaansche, waar jachttafereelen in voorkomen, die In de in de compound aanwezige bioscoop gratis vertoond worden. Het welzijn der kafferbevolklng is in handen van mannen met rijpe ervaring en een gron dige kennis der kafferpsychologie. Een groot aantal goed onderrichte kafferkler- ken, die de beschikking over schrijfmachines en de modernste kantoorbenoodigdheden heb ben, houden de tjjdreglsters en de ultgebrelde hutregisters bij. Geen enkele poging wordt aangewend om den kaffer te ver-Europeanlseeren. Vele det stam men hebben bet voorrecht „ouderlingen’ aan te stellen, om kleine geschillen onder hen te be slechten. Men heeft eens gezegd, dat de kopermijnen van Noord Rhodesia eenmaal de spil van Afrika zullen zijn. Voor zoover het de kaffers betreft zjjn deze woorden reeds bewaarheid. De smalle kafferpaden. onbekend aan ons Euro; eanen, niet In kaart gebracht zooals de groote Kaap- Cairoweg, loopen alle, soms na weken er weken reizen, als de spaken van een wiel naar de spil, de „Copper Belt” in Noord Rhodesia. i j SSSSSSSSItltlUIHMIlSl Die heftige uitbarsting van Marllena bracht den markies een oogenblik van zijn stuk, en de priester maakte van dat oogenblik gebruik, om bemiddelend op te treden. Kijk eens, meneer de markies, ik erken en uw dochter ook dat, van wettelijk stand punt bezien, u geen enkele verplichting hebt, om juffrouw Solvadal bl) u in huls te halen. Maar u zult niet ontkennen, dat, wanneer u ditzelfde onderwerp dfcor den kijker van uw Chrlstengeweten bekijkt, heel zware verplich tingen en verantwoordelijkheden op u rusten. Zonder dan nog in aanmerking te nemen, dat u niet alleen de voogd van Reina bent, maar ook haar groptvader, en ook in dat opzicht hebt u plichten te vervullen plichten van bloedverwantschap, waaraan u, al was het alleen maar uit een gevoel van menscheiykheid, gehoor moet geven. Als u t goed vindt, meneer pastoor, sullen we deze zijde van de kwestie voor later be waren, antwoordde de oude, reeds heel wat kalmer geworden; evenals alle heftige karakters, bezag hij den loglschen kant van de zaak, na zicheerst wat lucht verschaft te hebben In een uitbarsting. Marllena wierp pater Esteban een snellen blik toe, als om hem aan te sporen tot moed en openhartigheid, en zijn tengere gestalte opriqhtend, sprak de priester met de helderheid en Khlmte van dengene, wiens gewoonte het is, de waarheid te zeggen, of ze aangenaam voor den toehoorder is of niet. Laten We de kwestie van nü bekijken van het gezichtspunt van de voogdij, roering, putte de priester nieuwen moed, en hervatte den aanval, niet dan nadat de barones dien had'Ingeleld met een krachtlgen uitroep, dien zll niet In staat was, in te houden: Het is een mooie wereld tegenwoordig om er een knap en rijk en levenslustig meisje moederziel alleen In te laten rondloopen! Ja, mijnheer, zoo staan de zaken. U weet niet, omdat u op dit kalme kasteel woont, hoe -— i.de menschen gedemoraliseerd zijn, en hoe de ilëtjigoede zeden zoek geraakt ztjn, en hoe het ge- ’ah’ sleten losser geworden is door dien allesver- nielenden geest, die onze maatschappij hoog en laag heeft aangetast. Ik zelf heb het (gelukkig) ook niet uit de eerste hand, want het dorp hier is niet bepaald Parijs, en het moet gezegd, dat de demoralisatie voornamelijk In de groote steden merkbaar is. Maar hoe dan ook, enkele staartjes daarvan komen ook hier terecht, en de biechtstoel is daar, om het te bewijzenHet Is een roekeloosheid, meneer de markies, wat u wilt «toen. Het is eenvoudig God op de proef stellen. En als dat meisje nu eens aangetast werd door die wereld, en niet tegenstaande haar goede beginselen haar eeuwige zaligheid op het spel zette, denkt u dan, dat God u geen rekenschap zou vragen op grond van uw zedelijke verantwoordelijkheid, die, al mag de wet u er dan niet aansprakeiyk voor stellen, er niet minder om blijft bestaan? De moraal en het wetboek van de wereld staan zoo ver af van de moraal en het wetboek van God!1 En u bent reeds zoo dicht by dien ge- wlchtlgen dag den dag, waarop u, bij hét verschijnen voor de Goddelijke Gerechtigheid, De deur was thans geheel terzijde geschoven er was echter niets meer te zien. De hand die zoo pas nog zichbaar was, was verdwenen. „Toch moeten wjj voorzichtig zijn Bok. Zonder dat wij aangevallen zijn behoeven wij ons niet te verdedigen. Dus niet te vlug schieten.” Voorzichtig Het oom Sidney zich uit zijn slaapmat glijden en ik stapte met 't geweer in aanslag uit de bedstede. Bulten hoorden we fluisterstemmen. ,.We moeten maar rustig af wachten, Bok, we zijn goed gewapend, maar toch kan Ik me eenlge vijandige bedoeling niet voorstellen.” Senator Marconi, de bekende uitvinder en voorzitter van de Italiaansche academie van wetenschappen, die zich op het oogenblik op houdt aan boord van zijn jacht „Electra” bij de Riviera voor het nemen van nieuwe radlo- telegrafische proefnemingen heeft aan een ver tegenwoordiger Van de Itallaansché pérs ver klaard dat zijn nieuwe proefnemingen riéh voornamelijk bewegen op het gebied van- de korte golven. Deze bieden het groote voo’-deel, dat zij niet onderhevig zijn aan storingen. In het bijzonder bestudeert Marconi thans de mogelijkheid van het bouwen van een toe stel, dat het aan schepen by dichten mist of in het donker mogeljjk zal maken veilig te navigeeren. Een dergelijk toestel zou van groot belang zijn voor zee- en luchtvaart, vooral in de Noor delijke zeeën. De tot dusver behaalde resul taten zjjn zeer bevredigend. Kortgeleden heeft de gemeenteraad van Ma drid besloten een belasting te heffen op alle advertenties, die builen winkels worden aange bracht, waaronder dan ook de naam van den eigenaar en van den in den betreffenden winkel gevoerden handel geacht worden te vallen. In verband met dit laatste hebben tal van winkels In de hoofdstraten der stad de namen en aanduidingen van artikelen, die ten verkoop worden aangeboden, afgedekt of verwijderd, het geen aan de straten een merkwaardig en doodsch aspect geeft. Men heeft hoop, dat spoedig een regeling zal kunnen worden getrof fen in deze aangelegenheid. Als de warmte ijs’lijk aandoet, Ljjk een Indisch paradijs. Rijst pardoes aan alle kanten Weer de groote vraag naar Ijs. Want wij eischen wat des ijs is En het sprekendste bewijs Ligt bevroren in den ijspot Van die wagentjes met ijs. Pa komt ’s middags moe de trap oP En hij zucht: dat is een hijschl Moeder zegt dan: nou- je jleschje Staat al uren in het Ijs. Gretel zelf wordt iets opstandig En zjj klaagt: iek baad ien Schweiss, Moeder weet haar te bekoelen Met een stuiverspakje ijs Zelfs het meisje d Ia Garbo Praat niet langer van haar reis, Die natuurlijk reuze-knal is. Maar zij likt een portie ijs. - Ook de jonkman, die plus-four draagt, zooals u wenscht, meneer de markies. Laten we voor een oogenblik veronderstellen dat u Reina weelderig installeert op haar eigen kasteei of In een modern paleis in een of andere Spaansche of bultenlandsche stad. We laten het er dan maar bU, dat de wet u tot niets méér verplicht. Tot niets méér. Goed. Denkt u nu eens aan de verschrik kelijke eenzaamheid van die arme ziel, die hongert en dorst naar gezelschap, en die nt< weet, wat llefkoqzlngen en genegenheid vi familieleden zjjn. Overweeg daarbij, dat dat meisje In den vollen gloed van haar jeugd is, dat ze zonder de remmende kracnt van ouder lijke liefde of gezag de gevaarlijke helling van het Ijdele leven zal betreden, waarin zl) zich door haar maatschappelijke posttie zal geplaatst zien, en dat er een waar wonder van de godde lijke Voorzienigheid noodlg sal zijn, om haar heelhuids uit den gloed te halen, waarin zoo veel meisjes vandaag-aan-den>-dag zich schroeien, en dat, terwijl die nog een vader en een moeder, of familie hebben, die op hen letten kan. Stel u dim eens voor, wat er van dat ongelukkige kind kan terechtkomen, als het aan zichzelf is overgelaten. Pater Esteban hield even op, en onderwijl bespiedden Marllena en hij de uitwerking, die zijn opmerkingen tot dusver op Don Juan had den. En zij zagen, dat hy zijn oogen geheel had neergeslagen, en dat zijn handen een «rei nig beefden, zooals hy die over den wollen pla|d gekruist had, die, zyn beenen bedekte. B\j het zien van die klaarbiykelijke bewijzen, van ont- Nu men In Dultschland de laatste jaren een lang niet zoo groot afzetgebied meer vindt voor het yzererts, Is men yzer hoe langer hoe meer gaan toepassen by de construeering van vele artikelen, welke vroeger nimmer met dit soort In aanraking kwamen. Zoo heeft men thans in de nabyheid van Duisburg een wegdek ge legd. waarop met het asphalt vloeibaar yzer werd gestort. Het asphalt en het yzer ver mengden zich uitstekend en binnen eenlgen tyd was het wegdek verhard. Deze asphalt-yzer- weg voldoet buitengewoon goed. By nat weer Is het slipgevaar voor automobielen zeer mi niem. terwyi de weg ook veel minder aan siy- tage onderhevig zal zjjn^ al die kinderachtige uitvluchten en voorwend sels, waarmee de menschen tydens hun leven de stem van hün geweten In slaap trachten te wiegen, geen steek zullen baten. Die uitvluchten, waarop u doelt, pater Esteban, prevelde de edelman met volmaakte kalmte zyn niet de verontschuldigingen van een egoïst, die zich aan een plicht wil ont trekken. De kwestie is eenvoudig, dat Ik er niet toe kan besluiten, om dat arme schepsel in myn huis op te nemen, dat een naam draagt, dien ik hartgrondig verafschuw, en dat heel een bitter en smarteiyk verleden voor my vertegenwoordigt, dat myn leven vernietigd heeft En ia de angst, waarvoor u beducht bent by het zlen-alleen-al van Reina, dan niet een vorm van egoïsme? En steekt er geen rancune en trots, wat niets anders is, dan ’n verdraaid egoïsme, achter al dien overgeërfden haat tegen den naam Solvadal? Is het de moeite waard, dat we uit rancune, uit trots, uit egoïsme, een meisje heelemaal onbeschermd aan de aanvallen van de wereld blootstellen? Denkt u, dat al die mooie redenen u voor Gods rechterstoel iets zullen baten, als de strijd haar te machtig wordt? Kyk eens, meneer de mar kies, op slot van rekening heb Ik met de zaak niets te maken. Het raakt alleen u. Maar geloof me, als ik spreek, zooals ik nu doe al lykt het u, dat ik opkom voor Reina, toch bent u het. dien Ik op het oog heb. Misschien zal ik er op achteruitgaan In uw achting, als Ik een onderwerp aanroer, dat u verboden hebt, In uv tegenwoordigheid te behandelen; maar ik. et Is een oude geschiedenis, een verhaal van haat en wraak. De feiten zyn deze: Vele jaren geleden werd zekere Hofys ver moord gevonden In een appartement in een zakenbuurt. Hofljs was directeur geweest van een krant en stond bekend als schatrijk. Hy verliet op een dag In April het gebouw, waarin zyn krant was gehuisvest en niemand zag hem meer levend. Hoe hy In het appartement ge komen was, bleek, toen men de zakencorrespon dentie nazocht. Iemand, zich noemende F. L. Durln. had hem een zakelyk onderhoud ver zocht, hem bepaalde geldeiyke voordeelen voor spiegelend. Nu was er niets, wat beter by machte was Hofys te vangen dan geld. Hoewel hy mlllloenen bezat grootendeels geërfd van zyn vader betaalde hy zyn ondergeschikten minimumloonen, knibbelde op leder salaris tot het uiterste, was dan ook algemeen gehaat. Du rln. dat herinnerde zyn secretaris zich, had inderdaad een onderhoud met hem gehad. Wat daarin besproken werd, zal altyd onbekend biy- ven, doch een feit is het, dat Durln aanlokke- lyke voorstellen moet hebben gedaan. Men vond een tweeden brief, waarin hy een onderhoud voorstelde, doch aan Hofljs verzocht, by hem op kantoor te willen komen, daar hy zyn voet be zeerd had. Hofys ging en weken later vond men zyn lyk, gezeten In een bureaustoel. Het appar tement was keurig Ingericht: er was een vertrek els kantoor In gebruik, een ander als ontvang kamer. Verder waren er een slaapkamer en keu ken. In het geheele huis werd geen snipper pa pier gevonden, geen brief, geen enkele aandui ding. wie en wat de man was, die er had ge woond. Doch toen de politie het onderzoek voortzette, slaagde zy erin, een vry duldelyk beeld samen te stellen van den vermoedeiyken dader. Durln had het huls een Jaar geleden ge huurd en was sindsdien werkzaam geweest als agent voor een groot handelshuls. Hy reisde het geheele land door en er kwamen dan ook over al Inlichtingen omtrent hem, zoodat het signa lement nauwkeurig kon worden vastgesteld. Hy was een blonde man geweest, met een punt baardje, zeer verzorgd in zyn kleedy, een lorg net op met een Marselllaansch accent. Hy kwam dan ook. volgens zijn eigen verklaringen, uit die stad. Menschen, die hem veel hadden gesproken, verklaarden ook, dat hy er een eigen aardige. wat lispelend uitgestooten s op na hield. Ook trok hy wat met het linkerbeen, overblijfsel van een val. die zyn been vroeger gebroken had, zooals hy eens vertelde. De firma, waarby hy In betrekking was. ver klaarde, dat hy zyn werk zeer bevredigend had gedaan. Over het geheel lieten allen, die hem gekend hadden, zich gunstig over hem uit. Hy was een uiterst beleefd man geweest, zachtaar dig in zyn oordeel en opvattingen en blijkbaar ook vroom. Wat hem ertoe kon hebben gedreven Hofljs te vermoorden, was een raadsel. Niemand wist, dat hy hem zelfs kende, de vermoorde droeg nooit veel geld by zich en bezat geen sieradendaarvoor was hy te gierig. Men kende velen in zyn naaste omgeving, die reden hadden, hem te haten, doch Durln had zyn naam zelfs nooit genoemd, had nooit In eenlge verbinding gestaan met hem, de krant of an dere kranten of journalisten, voordat hy dien brief schreef en de eenlge veronderstelling, die men kon maken was. dat hy inderdaad den di recteur een of ander plan had voorgelegd, waarin deze flnancieele voordeelen zag, doch dat hy by nader Inzien niet wilde aanvaarden en dat Durln hem toen tn drift had neergescho ten. Verder dan die veronderstelling kwam men niet, want Durln was verdwenen en alle na- sporingen bleven vruchteloos. U vraagt, of my die zaak aanging. Wel, Ik kefide Hof!’--- -- "tyj Rem, vi dwongen i sh-ast te worden gezet en wie morde werd op stjaat gezet by Hofys be tee kende honger voor my. Ik had niet veel kansen meer en myn vrouw en kinderen kon ik toch niet aan ellende prysgeven. Dus droeg ik, jaar na jaar, de on- blllljke regelingen. Er was er echter een. jonger dan Ik en met minder zelfbeheersching. Jaren lang gaf hy ook zyn jeugd, zyn arbeidskracht, zyn genegenheid aan het werk, dat ook hem slecht betaald werd. Langzaam aan ontdekte hij hoe wy allen werden misbruikt. Hy kwam op tegen het onrecht en werd ontslagen. Ik had Wiley Post, de één-oogige Amerikaansche vlie ger zal In zijn machine waarmede hy deelneemt aan de groote LondenMelbourne race een re serve-motor meenemen, n_L een buitenboord bootmotor. Wiley Post heeft aan boord van zyn beroemd vliegtuig, Winnie Mae”, altyd een opvouwbare rubberboot by zich voor het geval hy gedwongen wordt op het water te dalen. Hy zal dezen buitenboordmotor gebruiken om els de nood aan den man komt zyn rubber bootje voort te bewegen. Don Juan, heb óók myn moreele verplich tingen. die in het boek van myn geweten staan, en myn plicht als herder schrijft my voor, om de schapen tegen den wolf te beschermen. En daar ik den wolf zie komen in den vorm van een misplaatst gevoel van waardigheid, dat niets anders dan trots is, en van jarenoude rancune, die alleen maar egoïsme ia, en van dat alles het gevolg kan zyn, dat u terugschrikt voor uw plichten, en u aan uw verantwoorde lijkheid onttrekt, waardoor u de zaligheid van twee zielen op het spel zet, uw eigen ziel, en die van Reina, kom ik u hier de waarheid zeggen, al klinkt die niet aangenaam. Begrijpt u me? Niet om uw oor te streeien, want ik ben geen welsprekend redenaar, maar om u het Evangelie te prediken, zooals Christus dat gepredikt heeft. En wee dengenen die ooren hebben, en niet hooren, Don Juan! Marllena beefde. Menigmaal had de ziels gesteldheid van haar vader haar bezorgd ge maakt. Hy was een voortreffeiyk Christen, en duldde niet de minste tekortkoming in den godsdienst van den kant van zyn familie of ondergeschikten Hy verleende allen mogeltyken steun aan werken van propaganda of sociale actie. Doch tot verbijstering en ongerustheid van zyn dochter en den pastoor, die zyn groot* vriend was, naderde hy nooit tot de HH. Sacramenten. Dat hy invalide was, kon de reden niet zyn, daar eiken dag In de kapel van het kasteel de H. Mis gelezen werd, en de markies daar zeer goed de Sacramenten had kunnen ontvangen, zonder uit zyn rolstoel op te staan. «Wordt vervolgd) J IJ op dit blad zijn Ingevolge de vsrzeksrtngsvoorwaarden tegen Z 9/j/j/l by levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door Z '7Ctt by een ongeval met Z bij verlies van een hand Z 1 O C oy verlies van een Z r/l by een breuk van Z hy verlies van *n fallC UDOnnC S ongevallen verzekerd voor een der volgenae ultkeeringen s verllee van belde armen, belde beenen of belde oogen doodeiy ken afloop f een voet of een oog f I*v.”lulmof wysvinger f «z(/._been of arm* TTlZ»” snoeren vinger Ik onttrek me niet aan myn verplichtin gen, antwoordde Don Juan uit de hoogte, en daar Ik wensch, dat myn pupil de beschikking krijgt over haar eigen aanzieniyk vermogen, beu ik bereid, alle aanwyzingen te geven, die u beiden noodlg acht, om haar aanstonds op een van haar bezittingen of in een groote stad <naar haar verkiezing) te installeeren, met al de weelde en gemakken, waarop ze recht heeft.... -- Dat wil zeggen, dat u zich van haar ont doet als van een ding.... mompelde de barones ontstemd. Ik ben niet verplicht, om dat meisje In J»yn huis toe te laten, of in myn particuliere leven. Laat men bedienden voor haar zoeken, een huishoudster, een jufrouw van gezel schap n noodlg heeft. En laat ze dan haar eigen leven lelden, dat noodgedwongen Parallel moet loopen met het myne. Zoo! En sterven van verdriet en schaamte, het arme kind, als ze ziet, hoe de menschen van haar eigen bloed haar, zo* heelemaal ■onder reden, negeeren. y oog In het Noorden van Noord Rhodesia, I tegen de grens van Belgisch Congo, ligt ■1- een der rijkste kopergebieden ter wereld. Het gebied, waar het koper gevonden wordt, loopt als een band en draagt daarom den naam van „Copper Belt”. In dit reusachtige myndistrict vindt over een lengte van elf myi in recht* naast elkaar, zindeiyk uitziende kafferhutten, tienduizend kaffers, mannen, vrouwen en kin deren, keukens, klinieken, marktplaatsen, bios copen, scholen en hospitalen; het is de woon plaats „compound” der in de myuen wer kende kaffers te Nkana, het centrum der „Cop per Belt” in Noord Rhodesia. Het nieuws, dat er grof geld in de kopermijnen te verdienen Is en dat het eten er uitstekend is, heeft op kaf- ferwUse langs de kafferpaadjes zyn weg gevon den. In lange rijen komen ze uit alle deelen van Afrika naar Nkana, zoowat honderd per dag, begeerig te werken in deze streek, die de blanke aan de «rildernis ontrukt heeft, zy komen uit Wawembaland en Barotseland; uit de Portu- geesche koloniën, uit den Congo en lederen hoek van Rhodesia. Sommigen leggen ongeloofeiyke afstanden te voet af; hunne woningen rijn zóó ver weg, dat men zich verwonderd af vraagt hoe zy ooit van de kopermijnen gehoord hebben. De Unie, Bechuanaland, Tanganyika, rij zyn alle In deze grodte kaffercompound vertegen woordigd. Het is er een groote verzameling van alle mogeiyke kafferstammen, die geen politieke en stamgrenzen kennen het is een der best gevoede en meest tevreden groepen in Afrika! De hekken van de compounds In de „Ccpper Belt* zyn nooit gesloten er zyn geen dia manten hier! De kaffers hebben na hunne diensttyd volledige vrijheid. Ik heb ze langs de groote eetketels alles wordt op stoom ge kookt zien voorbijtrekken en iedere „boy” kreeg een ketel vol kokend maïsmeel en boenen. Een vernuftige manier om het rarAsoer. vleesch en bananen uit te deelen is een valluik aan het einde van *n schuin afloopenden trog. Een kaffer politieagent licht het luik op en het rantsoen valt g- uit. Iedere „boy” gaat voldaan weg. we- tend^lat hy zyn rechtmatige hoeveelheid ge kregen beeft. Van een beknibbelen kan op de ze wyze geen sprake zyn. Het wekelyksch door de regeering voorgeschreven rantsoen vleesch, boonen, versche groenten, apennootjes en zout wordt op"^!e rnynen overtroffen. Prima wordt er gekookt en geen enkele kaffer gaat met een leege maag naar bed. Iedere unynboy”, die van dienst komt, krygt een kop warme chocolade en brood. De vrouwen krijgen hun rantsoen door hunne mannen. Eiken morgen komen zy. een goede tweeduizend. Het 1* dan een duwen en drukken en schreeuwen om het eerste in de lange ry te komen. Jk wil Bever twee duttend kaffers dan honderd vrouwen voeden” zei een „compound manager” tegen my. Het meerendeel der kaffers in de ..Copper Belt” heeft een allerdwaast Idee van de waar de van geld, zy^houden van de gedachte veel geld te hebben, doch het Is iets heel gewoons als twee aan het gokken zyn het heele salaris in te zetten. De een neemt aan het einde van de maand dan het salaris van den andere in ontvangst. Spaarbanken, die op betaaldag open zyn, worden door hen nog steeds met wantrouwende blikken aangekeken: zy begra ven liever hun geld onder den vloer hunner hut of geven het een vriend in bewaring, die het dan meestal direct uitgeeft. De kaffer weet niet hoe zyn geld op de juis te manier uit te geven. Britsche firma’s doen Per post enorme zaken en iedere ma.! brengt bergen catalogi uit Londen, Liverpool en Man chester. Er zyn Beau Brummels In deze „com pound”, stevige kerels, die hun plus-fours dra gen met een gratie, den kaffer zoo eigen Veel kleurige pullovers zyn zeer populair en sc mmlgen Die Jongeman heette Elgar Leonard Elgar. Hy was donker, spraakzaam, levendig en spor tief. Ik zei hem dlkwyis, dat hy gevaariyke ideeën had en moest leeren berusten. Het viel hem moeiiyk, een nieuwe betrekking te vinden, als ik ontmoette f 4 zyn ontslag, »i hy. dat hy nog niets gevon den had. Ten slotte gaf hy zyn plan te kennen, In het buitenland Iets te zoeken. Ik cr-tvlie en kele brieven van hem, waarin hy zyn vergeef- sche pogingen beschreef. Op den dag, dat Hofys voor de laatste maal op de krant ver scheen hoe goed herinner Ik my dien dag kwam er ’n brief waarin myn jongere vriend teleurgesteld schreef, dat hy terug kwam. Het beetje geld, hem door een tante nagelaten, was verteerd, hy kon zonder geld niet In het’ bui tenland biyven en zou zyn intrek nemen by familie, tot hy elndeiyk werk had. Ik dacht er aan. wat een viytlge, intelligente en beschaaf de jongen hy was en dat hy de straat was opgegooid, en misschien zou ten gronde gaan omdat hy eeriyk gesproken had. Toen zag ik door een venster onzen directeur vertrekken De hemel vergeve me wat ik dacht Het gaf me een schok, toen myn heimeiykzte gedachte in vervulling gjng, toen ik hem niet meer levend terugzag! Twee dagen later kwam onze Leonard me af halen. Hy zag er wat magerder en bleeker uit, doch was vry opgewekt. We spraken natuuriyk veel over den moord. Er kwam een nieuwe di recteur, die heel anders was. Billyke salarissen werden betaald, verschillende onrechtvaardige regelingen werden veranderd en Leonard kwam weer in betrekking. Vele maanden later na den moord zat Ik eens met Leonard in een café. Het gesprek kwam op de influenza-epidemle en op kouvatten in het algemeen. Ik zei toen: „Een tyd geleden had ik kou gevat op m’n oogen en daar ben ik toen aardig mooi mee geweest.” Daarop antwoordde Leonard, gedachteloos: ,Ja, het was geweldig gezwollen.” Er volgde een stilte, waarin ik myn koffie dronk en hy een sigaret opstak. Wist hy, wat ik dacht? Ver moedde hy het? Hy zei niets, vroeg niets en begon over iets anders te Spreken. Ik had Durln ontmoet, toen hy naar den directeur ging. Het was in de gang. Hy ging langs me. schijnbaar zonder op me te letten. Toch moet hy my hebben aangekeken. Hy moet hebben gezien, hoe gezwollen myn oog was. Wat zou Leonard hebben kunnen antwoorden als ik had gevraagd: „Hoe kun jy dat weten, die in het buitenland zat?” Hy zou hebben moeten antwoorden: „Ik schiep een man, die niet bestond. Een man met eigenaardigheden, die zich in het geheugen prenten, met een betrekking, een bepaalde per soonlijkheid, een woning, meubels. Een man, die >füa Ik was jaren lang in betrekking “V*" ^?beel? ?erd3Mnt’ “«n vïa een fchaiMeiyk loon, doalr ge- «tfaan. Intuswhmi bestond_ook_ Ik. me te buktén, want in deze tydén^ ren. Men ontmoette me In de stad. Ik sollici teerde naar baantjes, ik vertrok naar het bui tenland. Ook daar ontmoette men my. Had de politie ooit op de minuut nagegaan zoo dat mogeiyk was wat Leonard Elgar deed, hier en in het buitenland, dan zou ze misschien hebben gemerkt, dat niemand Elgar zag, In de tijden, dat Durln zich vertoonde, dat Elgar in het buitenland nergens verscheen, ten tyde dat de moord werd gepleegd, dat Durln hier ver dween, als Elgar ergens anders verscheen. Doch niemand kwam op die gedachte, niemand werd daarop gebracht. Dit had Leonard moeten antwoorden, als ik gevraagd had, doch Ik vroeg niet en zal nooit vragen. Ik moet dat met mezelf uitmaken, niet waar? Ik geloof aan een gerechtigheid na dit leten en ik ben bereid dan te getuigen en myn deel aan de schuld te dragen. glIHIHIlllllllUmillllll IJSLIED ontving en- sche pogingen beschreef. Op den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 3