,s. :n De organisatie der Junioren r De zwemkampioenschappen Van het Katholieke kamp mp GEEN NIEUWE RECORDS JAARVERGADERING VAN DEN D.H. VB. MAANDAG 23 JULI 1934 STOTIJN IN <LCTIE De jaarvertlagen P AR nes lues Bettuurtverkiezing het woord Rede pater Etter DE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Reorganitatie-committie De luttrum-viering I I Reotganisatie-com- missie benoemd Fraaie prestaties van Mej. Mastenbroek ■ft Een groot aantal overwinningen voor de Rotterdamtche Dames Zwemclub a ’H Rede van pater Etter over: JDe tport in de branding van het heden” Rector Mol aan r. it rei*. en verheugt voor den van die I I I goed en neemt wat voor u in de gegeven om standigheden bruikbaar is. beambten .13 op tl niet mogelijk. Er ongeschikt te worden. SUIT DE SPORTWERELD heden. De geweldige schommeling] lei gebied, die vóór tien ot twinl waren. De finish van het nummer twee met st uurman dat bij de nationale kampioen schappen door Argo van Laak werd gewonnen Hierna wordt het woord verleend aan rector Mol. den dlocesanen K. J. C.-leider. Spr. heeft van rijn overheid de opdracht ge kregen om al het jeugdwerk en ook het jeugd werk van de sportvereenlgingen samen te bren gen In een grooter verband. Deze opdracht heeft spr. zoo goed mogelijk trachten te ver vullen. Ook met de sportbonden zijn de zaken tot in de finesses besproken. De geestelijke be langen der junioren kunnen niet alleen In de vereenlgingen worden behartigd. Men heeft er echter wel degelijk rekening mee gehouden, dat het bestaan van de sportvereenlgingen niet, onmogelijk wordt gemaakt en dat zij bun werk kunnen voortzetten. Junioren moeten thans lid worden van de^centrale van het jeugdwerk, de K. J. C-, wat slechts minieme verplichtingen meebrengt. Zij moeten deelnemen aan een gods dienstige vereeniglng en aan de godsdienstige actie in hun parochie, evenals aan de gezamen lijke godsdienstige bijeenkomsten voor de jeugd. De contributie, die gevraagd wordt, is noodig om het geheel In stand te houden. Naast de sporttechnische leiding, die de vereenlgingen geven, is er een jeugdleider noodig. dte zich speciaal met de Junioren bemoeit. Er heerscht in verschillende kringen een groote animositeit en volgens spr. komt dit voor een groot deel voort uit het niet begrijpen van de nieuwe re geling. Ook is er echter animositeit, doordat een aantal leidende personen stemming tracht te maken. Deze leiders begrijpen hun verant woordelijkheid niet. Het gaat hier om het vol gen van een leiding, gegeven door den Blsschop. Ageeren is hier ageeren tegen hetgeen het Ge zag voorschrijft. Als de hlerbedoelde leiders doorgaan met kennis van de zaken actie te voeren, bebben zij de verantwoording, dat de sportvereenlgingen niet meer zouden gaan be antwoorden aan de bedoeling, waarmede zij zijn opgezet. Stotijn van HZ. en P.C., in actie tijdens de nationale zwemkampioenschappen, waar hij op den titel kampioen schoonspringen be slag wist te leggen MiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiuuiiiiimiiiiiiuiiiiiUHiiiiiimiiiiiiwiiiiiniiiimmi^^^ Namens den Blsschop verklaart spr., dat Mgr. eischt, dat de bepalingen, zooals ze zijn vastge steld, worden gevolgd. Spr. voelt veel voor het werk der sportver eenlgingen en wil dit op alle wijzen trachten te bevorderen en te bevoordeelen. Spr. heeft geen enkele bepaling ter goedkeuring voorgelegd, zonder eerst met verschillende Instanties en ook met de sportbonden te hebben gesproken. Spr. wil de samenwerking niet verbreken, maar juist uitbreiden en hoopt hierbij op aller me dewerking. Men moet meewerken aan de uit voering der bepalingen, die door de overheid zijn voorgeschreven. Spr. hoopt, dat de animositeit zal verdwijnen en een hartelijke samenwerking zal ontstaan. Nadat de notulen na eenlge opmerkingen zijn goedgekeurd, worden de algemeene beschou wingen geopend over de jaarverslagen. Door een zeer groot aantal sprekers wordt het woord gevoerd en onze beperkte ruimte laat niet toe hen allen te vermelden. Wjj geven slechts dat gene weer, wat van meer dan intern belang Is De heer Born (Valkeniers) vraagt of thans de tijd niet is gekomen om tot reorganisatie van het bondsbureau over te gaan en te komen tot de aanstelling van een bezoldigd secretaris. De heer Putter, voorzitter van het district Amsterdam, wil de aandacht der vergadering vragen voor de moeilijke omstandigheden, waarin de zusterorganisatie in Duitschland. de Deutsche Jugendkraft, op het oogenbllk ver keert. De wjjze, waarop men daar den katho lieken Jeugdleider Probst heeft vermoord, heeft algemeen afschuw verwekt. Met hem vielen meer werkers voor de katholieke beweging Spr. stelt voor deze overleden leiders met een gebed te herdenken en een telegram van protest te zenden aan de Duitsche regeering. Wat bet jaarverslag betreft, is men zeer dank baar voor het geleverde werk, maar het kan toch niet geheel tot tevredenheid stemmen. Over de ingrijpende reorganisatie van de jeugd beweging en de organisatie der junioren wordt slechts weinig vermeld. Spr. wijst er op. hoe week In week uit door de vereenlgingsleiders wel degelijk positief werk wordt verricht. Spr. herinnert aan hetgeen wordt gedaan voor de missie, aan de deelne ming aan algemeene uitingen van het katho lieke leven enz. Naast degenen, die de R. K. sportbeweging hebben opgebouwd, komen zich nu andere organisaties met sport bemoeien. Spr. wijst op de gezellen en K.J.C. toumoolen. die hier en daar zjjn gehouden. Wat is er verder terecht gekomen van de werking der Sportcentrales? De vereenlgingen hebben met groote moeilijkheden te kampen. Spr. is het er volkomen mee eens, dat er geen tegenstellingen moeten worden geschapen tus- schen geestelijken en leeken. Er moet echter ook geen dictatuur komen van welken kant ook. Het katholieke Jeugdwerk kan nooit wor den wat het zjjn moet, als andere jeugdorgani saties gaan profiteeren van het werk der R.K Sportbeweging, die juist zoo n uitstekende ge legenheid geeft tot beoefening van het leeken- apostolaat. Wij mogen geen jongen, die zich bij ons wil aansluiten, afstooten. Het wordt tijd, dat de vak- en standsorganisaties de be paling maken, dat hun leden niet meer in neu trale sportvereenlgingen mogen uitkomen. Pater F. L. Esser O.EZ. A. die met groote meerderheid als voorzitter van den D.H.V.B. werd herkozen De katholieke sportbeweging. aldus besluit spr., moet verder worden uitgebouwd en onze leiders hebben getoond, daar toe in staat te zijn. De heer Bühler (D.H.L.) vraagt naar aan leiding van bet financieel verslag of er niet meer drang kan worden uitgeoefend op de ver eenlgingen, dat alle waarborgsommen worden volgestort. De heer Evers (Doss) zal gaarne zien, dat een nadere uiteenzetting wordt gegeven van de ingrijpende bepalingen inzake de K.J.C., terwijl de heer Smit (Santpoort» aandringt op vluggere behandeling der protesten. De heer Lap (Leonidas) meent, dat er in den loop der jaren velen naar de voetballerij zjjn gedreven, die daar niet thuishooren, waardoor soms excessen niet zijn uitgebleven. Wat dit betreft, verheugt het spr., dat er thans eenlge stilstand is gekomen in den groei. Het spelen van missiewedstrjjden acht spr. onjuist voor een organisatie, die er zelf moeilijk voorstaat. Spr. ontkent niet, dat deze wedstrijden een plaats hebben veroverd, maar men moet eerst trachten de eigen financiën goed te krijgen. Dat het bondsbureau in Zaandam gevestigd is. en vooral nu ook Zeeland aan de competities gaat deelnemen, acht spr. niet bevorderlijk voor de beweging. Spr. wil het bondsbestuur in drie afdeellngen splitsen. Verder oefent spr. crltiek op de slechte ter rein^ lende lijke organisatie, de R K. F., waar men dit dan ook aanhangig zal maken. Ook in tweede instantie werd door verschil lende sprekers het woord gevoerd. De heer Putter geeft de verzekering, dat men steeds zal meewerken aan de organisatie der katholieke sport. De menschen, die op de bonds vergadering komen zijn niet degenen, die zich verzetten tegen het kerkelijk gezag. Dit ge schiedt door de katholieken, die in de neutrale vereenlgingen blijven. De heer Lap vestigt nog eens de aandacht op de groote propagandistische waarde, die de Junioren voor de beweging hebben. Spr. hoopt, dat allen de handen ineen zullen slaan cm te komen tot een technisch hoogstaande organisa tie, waarvan groote propaganda voor de Ka tholieke sport uitgaat. De heer de Vries legt nogmaals den nadruk op de flnancieele moeilijkheden der vereenl gingen. Rector Mol verklaart, dat de vereenlgingen zich altijd op de hoogte hadden kunnen stellen van de nieuwe regeling. Als de bepalingen goed worden doorgevoerd zal de voetbalbeweging er bij winnen. Als men meent, dat ook de dlstricts- besturen In deze zaken gekend hadden moeten worden stelt men het K. J. C.-bestuur voor een onmogelijke taak. Spr. meende werkelijk. t dat er een geest van verzet was gegroeid. Als‘alle I moeilijkheden opgelost worden zooals vandaag, aldus spr., zal er ook niet meer van verzet worden gesproken. Pater Esser stelt voor de reorganisatie van het bureau in studie te nemen, en de volgende Jaarvergadering met voorstellen te komen. Na uitvoerige discussie wordt een voorstel van den heer Van den Broek (Hoorn) aange nomen om een commissie te benoemen die over de reorganisatie voor 1 Febr. a s. rapport zal uitbrengen. Nadat het verslag der kascommissie is goed gekeurd en de heer Kruyver als secretaris penningmeester onder dank is gedechargeerd, neemt de vice-voorzltter, de heer H. N. Smits de leiding over. De heer Leewens (Or. Willem) dient ’n voorstel in om een commissie te benoemen, die een rap port zal uitbrengen over de reorganisatie van de samenstelling der bondsvergadering, den ar beid van het bondsbureau en de samenstelling der districten. Deze commissie zou uit negen personen bestaan nJ. een afgevaardigde van het bondsbestuur en de districten Noord Holland, Den Haag. Rotterdam en Amsterdam, twee af gevaardigden namens de I.V.C.B. vereenlgingen en twee afgevaardigden namens de D.H.V.B.- vereenlgingen. Binnen vier maanden zou men dan rapport moeten uitbrengen en zich binnen zes maanden per referendum over de voorstellen der commissie moeten uitspreken. Het- bestuur trekt zich naar aanleiding van dit voorstel even terug om zich over deze zaak te beraden. In den kleinen Schouwburg te Haarlem werd Zondag onder voorzitterschap van pater F. L. Esser O.E SA, de vijftiende algemeene jaarvergadering gehouden, van den Dlocesanen Haarlemschen Voetbal bond. elf opvoeding laat zich door overmacht een tijdje overbluffen, doch keert weer tot haar oorspronkelijk standpunt terug, zoodra de strakke Hjn van de leiding begint te verstop pen. Niemand zal ontkennen, dat eenheid macht te; doch een eenheid, die saamgesteld is uit vér-ulteenloopende veelheden, te een riskant bezit en draagt de klem van ontbln- Hlerna wordt op voorstel van het D H. V. B - bestuur besloten een reorganlsatie-commlssle te benoemen, bestaande uit zeven leden. nJ. de heeren Leeuwens, Lap. Bom, v. d. Broek en Putter benevens den voorziter en den secretaris van den D. H. V. B., pater Esser en den heer Krujjver. Binnen vier maanden sal men een rapport uitbrengen, dat binnen twee maanden daarna niet een prae-advies van het bondsbe stuur en een verplichte buitengewone algemee ne vergadering zal worden behandeld. Voor de as. R. K. F. vergadering worden uit de vergadering eenlge wensenen naar voren ge bracht, terwijl de commissie van beroep herbe noemd wordt. De tweede dag van de nationale kampioen schappen. welke in .De Wllgenplas" gehouden werden, leverde, zooals te verwachten was. geen recordverbeteringen op. Bjj eenlge numïners werden ons echter verrassingen niet onthouden. Zoo slaagde de OB2. eri nhaar groote rivale, de RD.Z., bjj de 3y50 M. wisselslag estafette dames te kloppen en zorgde J. Brink (Dolfijn) ervoor, dat het kampioenschap 400 M. vrije slag in Amsterdam kwam, hoewel J. v. Hemsbergen’s papieren op dit nummer het hoogst genoteerd stonden. Riek Mastenbroek (O.D.Z.) leverde een schit terende prestatie bij het zelfde nummer dames, door de baan in 5 min. 35 sec. af te leggen en bewees hiermede zes seconden snel ler te zijn dan Brink. De wedstrijden begonnen voor een niet al te talrijk opgekomen pub’iek, met de 100 M. vrije slag dames, waarvoor in de eerste serie startten Willy den Ouden, N. Helms (Het IJ), R. Mas tenbroek (OD.Z.) en A. Timmermans (RD.Z.). Van meet af aan leidde onze wereldrecordhoud- ster en eindigde, zonder ernstig door mej. Mas tenbroek bedreigd te worden, de race als eerste, in den goeden tijd van 1 min. 61/5 sec. De dames Selbach (A.D2.) en Brouwers (R. D2.) leverden een vinnigen strijd In de tweede serie, welke ten slotte door de Rotterdamsche met miniem verschil gewonnen werd. en gebrekkige accomodatie van verschll- bewegingen, wat de propaganda voor onze beweging in den weg staat. De heer Leewes (Graaf Willem) sluit zich aan bij hetgeen door den heer Putter naar voren is gebracht. Spr. heeft alle waardeering voor het werk van den secretaris, maar is toch van meening, dat de zaken vlotter zouden verloo- pen, indien tot aanstelling van een bezoldig den functionaris In deze functie werd overge gaan. Voorts betoogt spr. o.m. de wenschelijk- heid om het bondsbureau in een meer cen traal in het diocees gelegen plaats te vestigen. De heer de Vries (Wilskracht) hoopt, dat thans een definitieve uiteenzetting zal worden gegeven van hetgeen er met de junlor-leden moet gebeuren. De contributie aan de K. J. C. legt den vereenlgingen, die bijna zonder uit zonderingen de grootste moeite hebben om de zaak te laten marcheeren, nieuwe lasten op. Spr. vraagt met aandrang thans een einde te maken aan de geheimzinnigheid, die er om trent de nieuwe bepalingen heerscht. Pater Tummers S.J. zegt, dat er een uiteen zetting omtrent de verhouding tusschen K. J. C. en D. H. V. B. in het jaarverslag wordt ge mist. Volgens spr. moet de bond zich gaan splitsen in twee afdeellngen, die zich met de belangen der junioren en der senioren bezig houden. Er wordt niet voldoende onderscheid gemaakt tusschen deze twee groepen. Er moet samenwerking zijn en onderling vertrouwen. De heer v. d. Broek (d'strict Noord-Holland) dringt aan op het samenstellen van grootere competitie-afdeelingen. De heer Hersmls (V. V. A.) wil van den bond een splitsing tusschen I. V. C. B.-ers en D. H. V. B.-ers. De leden, die in de L V. C. B.-com- De voorzitter doet vervolgens verschillende mededeelingen over het vijftienjarig bestaan van den bond, dat in September as zal worden ge vierd. Er zal op grote schaak een propaganda krant worden verspreid. In Haarlem zal op Zaterdag 8 Sept. as. een groote propagandavergadering worden gehouden, waarop Prof. DrD. A. Steger en Pater H. Braun 8. J. zullen spreken. Voorts worden gewestelljke propagandaverga- deringen gehouden te Rotterdam op 4 Sept. as. met als spreker kapelaan Drost en den heer H. N. Smits en te Alkmaar op 16 Sept. a*, met als sprekers kapelaan Haring uit Rotterdam en den heer Stumpel uit Hoorn. Zaterdag 11 Aug. as. zal een speciaal aan dit lustrum gewijd radlo-kwartiertje worden ge houden. Voorts staat een groot dlstrictsvoetbaltournool op het programma. De voorwedstrljden op 3 September zijn al* volgt: Den Haag tegen Rotterdam te Gouda; Gouda tegen Leiden te GoudaAmsterdam tegen Noord-Holland te Hoorn, terwijl Haarlem vrijge loot Is. De halve beslissingen worden verspeeld op 8 Sept. ss. op de terreinen van H. B. O. en Santpoort Op Zondag 9 Sept, den eigenlijken dag der lustrumviering wordt des ochtends een plechtige H. Mis opgedragen, terwijl dien dag des middags tn het R. K. Sportpark te Heemstede de finale van het dlstricten-tournoot wordt verspeeld. Na de' rondvraag, waarvan door verschillende afgevaardigden gebruik wordt gemaakt bren gen de heeren de Vries en Putter pater Eaeer hulde voor zijn voortreffelijke leiding. Hierna la deze belangrijke vergadering, zeven ureh in beslag nam, ten einde. Inmiddels zjjn de kampioens-diploma's en de prijzen der na-competitie aan de verschillende vereenlgingen uligereikt, terwijl de begroeting voor het hondsjaar 193435 wordt vastgesteld op een totaal van Inkomsten en uitgaven ad t 8600.—. Het voorstel van „Wilskracht” om te komen tot contributieverlaging voor de leden, die uit sluitend in de I. V. C. B.-wedstrijden uitkomen en deze op 25 cent per lid te brengen, werd na eenlge beraadslaging ingetrokken. Een voorstel van dezelfde vereeniglng tot ver laging van boete, vooral die boeten, die ont staan door administratieve fouten, o. a. onjuist invullen van voorletters of niet volledig Invullen van wedstrljdformulieren en deze boetes te brengen op 50 cent, waaromtrent het praeadvies van het bondsbestuur afwijzend luidde, werd met 240 tegen 93 stemmen aanvaard. De hee.- Smits wenscht vervolgens pater Es ser, die de leiding der vergadering weer in ban nen neemt namens de aanwezigen, onder dave rend applaus geluk met zijn herbenoeming als voorzitter. Op een desbetreffende vraagt deelt spr. nog mede, dat er omtrent de senioren nog niets vastgesteld te. En als er bepalingen komen, zal ook zeker met de desbetreffende Instanties war den overlegd. Pater Esser en de heer Kruyver beantwoor den namens het bestuur de overige ter sprake gebrachte punten. Uit hun uiteenzetting stip pen wij het volgende aan: Veranderingen in de competitle-indeeling ontmoeten nu eenmaal vele bezwaren van prac- tischen aard. In dit verband werd gewezen op de formatie der reserve-afdeelingen. Promotie van keuze op groote schaal kan niet plaats vinden. Ook de grootere reizen, die van een andere Indeeling het gevolg zijn, leveren na tuurlijk moeilijkheden op. Overgang van centralisatie tot decentralisatie van de bondsadmlnlstratie zou op zooveel moei lijkheden stuiten, dat het D. H. V. B.-bestuur daartoe niet kan overgaan. Een reorganisatie van het bondsbneau door de aanstelling van een nieuwen bezoldigden functionaris naast de incieele gronden voorloopig J voor worden gezorgd, dat het bedrag der gestorte waarborgsommen bU het begin van het nieuwe seizoen wordt opge voerd. Wat de mtesiewedstrijden betreft, ver- lleze men niet uit het oog, dat hier een groote propagandistische waarde van uitgaat, die voor het grootste deel sou vervallen, als het doel verdwijnt, waarvoor de wedstrijden worden ge houden. De kwestie van slechte terreinen en accomo datie heeft steeds de aandacht van het bestuur. Dat het met het tournooi om den Btescnops- beker niet naar wensch ging, vindt voor een deel zijn oorzaak in het feit, dat de mededee lingen betreffende de inschrijving enz. drie we ken te laat door bet officieel orgaan werden gepubliceerd. Ten slotte acht het bestuur van den D. H. V. B. het beter, het protesttelegram, dat de heer Putter voorstelt aan de Duitsche regee ring te lenden uit te laten gaan van de lande- welke de tweede Y-zwemmer behield, doch als Kreffer als derde D.J.K-man start loopt hij zoo formidabel hard van stapel, dat hij met eenlge meters voorsprong zijn club de leiding bezorgt. Dubbel jammer was het dan ook, dat Scheffer als laatste zwemmer te vroeg startte en zoodoende DJ.K. gediskwalificeerd werd. Achter De Jonge Kampioen werd hevig gestre den tussheen H.P.C., H.Z. P.C. en T Y .waar bij de Heemstedenaren ten slotte met 1/5 sec. verschil aan het langste einde trokken. Fraai was het zwemmen van mej. Mastenbroek op de 400 M. vrije slag voor dames. Zonder te genstand legde zij deze 400 M. op de open, vjjf- tigmeter-baan af in den prachtigen tijd van 5 mln. 35 sec. Vooral haar eindspurt op de laat st? 50 M. viel op. J. v. Hemsbergen zag zijn titel op de 400 M. vrije slag naar de hoofdstad verhuizen, waarvoor J. Brink (Dolfijn) zorgde en dat wellicht een come-back van den Dolfljn- zwemmer beteekent. De Rotterdamsche Dames-Zwemclub legde door haar groote aantal overwinningen bij deze kampioenschappen behaald, beslag op den Tur- mac-wlsselbeker, terwijl de R.D.Z.-wisselbeker eveneens haar deel werd. De technische resultaten waren: 100 M. vrije slag dames: 1. Willy den Ouden (RD.Z.) 1.6 1/5; 2. R. Mastenbroek (OD2.) IJ; 3. A. Timmermans (R.D.Z.) 1.11. 100 M. vrije slag heeren: 1. 8. L. Mooi (H.P.C.) 1.3 1/5; 2. J. Brink (Dolfijn) 1.4 3/5; 3. J. C. Scheffer (D.J.K.) 1.5 3/5. Estafette 3xM M wisselslag dames: 1. OD.Z. 131; 3. RD.Z. I 1511/5; 3. R.DZ II 1.53 3/5. Estafette 3XW M- wisselslag heeren: 1. D.J.K. I. 371/5; 3. Z.I.A.N. 1.40 3/5 3. R.Z.C. 1.40 3/5, Schoonspringen heeren: 1. J. L. Stalijn 144.38; 3. H.Lotgering 124.31; 3. A. Denneboom 131.59. 100 M. rugslag dames: 1. P. Oversloot (OD. Z.) 1.22 4/5 2. N. Senff (AD.Z.) 1.23 2/5; 3. O. Wagner (Het Y) 1.23 4/5. 100 M. rugslag heeren: 1. J. C. Scheffer <D. J. K.) 1.161/5; 3. J. P. Senff (D.J.K.) 1.181/5; 3. J. H. de Haas (Z.I.A.N.) 1.18 3/5. Estafette 4X100 M vtlie sl*8 heeren: 1. H.P.C. 4.38 3/5 3. H.Z. P.C. 4.38 3/5 3. t Y 4.40 3/5. Estafette 4X100 M. vrije slag dames: 1 R.D.Z. I 4.53 3/5; 3. OD.Z. 5.15 3/5; 3. RD.Z. II 5.26 3/5, 400 M vrije slag dames: 1. R. Mastenbroek (OD.Z.) 5.35; 3. M. Oversloot (OD.Z.) 559 4/5; 3. C. Wagner (Het Y) 6.113/5. 400 M. vrije slag heeren: 1. J. Brink (Dolfijn) 5.41; 3. W. Delwel (R.Z.C.) 5.46 3/5; X J. van Hemsbergen (Haarlem) 5.47 2/X ding in zich. *n Groote fout zal het zjjn, zoo men bjj het streven naar eenheid de Ijjn der historie verwaarloost. De eigen ontwikkelings geschiedenis van een beweging heeft op haar een eigen cachet gedrukt; heeft haar tot bloei of ondergang gebracht. Zoo de groei innig samenhangt met de factoren van haar ont wikkeling. kan men die factoren niet weg cijferen zonder de ontwikkeling te benadeelen. Een beweging komt tot stand door omstandig heden. die met haar zjjn opgegroeid en één geworden; deze laatste kunnen de beweging niet worden ontnomen zonder de beweging zelf te schaden. De verdere 'vervolmaking der algemeene jeugdbeweging, aldus pater Esser, zal niet ge baat zijn met de vereeniglng der onderdeden, zoo voor deze geen aangenaam verblijf wordt geschapen in het geheel met behoud van ieders eigen aard en natuur. Als de onderdeden In het geheel geen rust en tevredenheid vinden, zal de eenheid practised niet bestaan en met de admlnistratle-eenbeld zonder weerspiegeling in de werkelijkheid kan het geheel niet gebaat zijn. Dit sluit niet uit. dat de onderdeden offers kunnen brengen voor het geheel, doch de zwaarte der offers mag niet gaan boven de kracht van den gever die offers brengt, want dit zou gelijk zijn a^n zelfvernietiging. Evenmin moeten we ons Inbeelden, dat een bepaalde methode van opvoeding of leiding geven bestemd is om eeuwen te trotseeren. De onvolmaakte jeugd zal altijd zeer gevoelig blij ven voor den tijdgeest en daarmede zal men rekening moeten houden, 'n Methode is slechts "n middel; doch middelen worden onbruikbaar, zoodra ze geen succes meer hebben. De veranderlijke tijdgeest zal andere midde len blijven eischen vanwege zjjn veranderlijk heid. Daarom is het raadzaam bjj het kiezen der middelen rekening te houden met de on volmaaktheid der jeugd; met den overheer- schenden geest in 'n bepaalde periode der we reldgeschiedenis om zelf vrij te blijven van het oogenblikkelük-aanlokkende van een nieuwe strooming. *n Jeugdleider moet kunnen „wachten”, om dat elke overhaastige behandeling van 'n Jonge plant den dood ten gevolge kan hebben. Deze gedachten, aldus besluit spr., moet u beschouwen als vingerwijzingen voor 'n vrucht baar Jeugdapostolaat. Bekijkt uw omgeving Na den aanwezigen een woord van welkom te hebben toegeroepen en dank te hebben ge bracht voor de belangstelling bjj zijn koperen priesterfeest, dat onlangs werd gevierd, sprak Pater Esser over „De Sportbeweging in de branding van het beden”. petities uitkomen, zouden alleen als administra tieve leden beschouwd kunnen worden. De heer Haverkom (Lelden) wijst uitvoerig op verschillende tegenstellingen, die ontstaan zouden zjjn door de bepalingen inzake de K. J. C. De bestuursverkiezing die thans aan de orde Is heeft tot resultaat dat pater F. L. Esser met 353 van de 389 uitgebrachte stemmen als voor zitter wordt herkozen. Op den heer Hersmls (V. V. A.) zijn 36 stemmen uitgebracht. Ook de aftredende bestuursleden F. J. van Veen en J. C. de Haan worden met resp. 360 en 242 stemmen herbenoemd, terwijl de heer Hersmls thans 132 stemmen verkrijgt. onrust en ontevredenheid, onzekerheid en onvastheid, aldus spr.. regelen den barometer stand van het menschenleven op den dag van gen op veler- itig jaar bui tengewoon waren. gaan ons voorbij als gewone temperatuurswisselingen. waarvan we het angstige aanvoelen, zonder verweer onzerzijds. Onrust en onzekerheid drukken idealen neer; ontevredenheid en onvastheid belemme ren de uitwerking van nieuwere plannen, om dat de onverbiddelijke lijn de{ logica opbotst tegen de bliksemsnelle veranderingen van den vulkanischen bodem, waarop het menschen- kind van heden danst. Wat heden mogelijk Is is morgen onuitvoerbaar. Wat als uiige werk', plan op het geduldige papier staat. vraagt dikwijls herziening voor het op de markt des levens gebracht wordt. Onzekerheid is het kenteeken van het alge meen wereldbestuur; onrust openbaart zich In vele geledingen der samenleving; onvast heid In de menschelljke levensuitingen geven velen dictators een kans van slagen, met hel twijfelachtige vooruitzicht van een totale mis lukking. De zeer verschillende opvattingen over de zelfde voorwerpen van studie en beleid maken bet moeilijk een algemeene tevredenheid te scheppen. De vruchtbare bodem voor een succesvollen arbeid Is door onzekerheid, ontevredenheid uitgedroogd. Onderling vertrouwen en waar deering van eikaars werk zjjn weggevaagd door gebrek aan een vaste richting en het dooden van de beste bedoelingen. Ontgoochelingen zjjn slechte raadgevers, wjjl een wraakgevoel dikwijls de ondergrond is. Eigenbelang met bekrompen inzicht in de vragen van den dag belet elke toenadering, die offers vraagt. De sportbeweging loopt in de schaduw van deze algemeene verschijnselen. Ook hier ge brek aan tevredenheid; onzekerheid In de dingen, die komen; onnut die prikkelbaar maakt. De goede wil en eerbied voor eikaars goede bedoelingen zjjn noodzakelijke Ingre diënten voor een gezonde samenwerking. Al leen bjj een zuivere lucht kunnen we vér kijken. De voetbalbeweging in dit Bisdom heeft reeds vfjftien jaar de schommelingen mede gemaakt, die van buitenaf ten vóór- of na- deele op haar Inwerkten. De groote verande ring in de jeugd zelf. die als na-oorlogsche jeugd *n ander voorkomen heeft; de welstand op stoffelijk gebied, die de eischen verhoogde en hoogere verlangens vervuld zag; de daarop volgende daling, die nog voortduurt en haar weerklank vindt In de magere financiën der vereenlgingen. De laatste jaren. aldus spr.. verheugt de jeugd zich in een bijzondere belangstelling vanwege het oplevend bewustzijn, dat zij veel te kort was gekomen. Opnieuw ontdekte men productieve krach ten, die vroeger verwaarloosd waren, doch nu bit de hervatting worden aangewend in den vorm van Jeeken-jeugdleiders. Dit is onge twijfeld een vooruitgang, want niets Is na- deellger dan leiders. 411e den geest der Jeugd niet kennen. Vele takken van jeugdleidlng die voorheen naast elkaar elk een gedeelte verzorgden, worden tongzamerheid bij elkaar gebracht, om daardoor een harmonisch geheel te krijgen. De sport-jeugd zal Ingeschakeld worden in de eenheid der beweging, die een redelijken waarborg biedt voor een heilvoller opgroeien. Met opzet gebruikte ik het woord Hlnachakelen”. Dit wereldverschijnsel heeft zijn duurzaamheid nog niet bewezen; daarvoor is het nog te jong. Het heeft daarbij groote gevaren. Ontegenzeglijk brengt het een kuddegeest, waarin het persoonlijk initiatief het zwijgen wordt opgelegd wanneer de leiders misgrijpen, Is het nadeel massaal. Vele krach ten komen niet tot uiting, omdat eigen-op- treden Is uitgeschakeld. Het experiment van opruimen van het oude, zonder waarborg voor een goed functlonneeren van het nieuwe, kan rampzalig zijn. Tot een wijs bestuursbeleid behoort de deugd van voorzichtigheid, die de juiste middelen kiest ter bereiking van het doel. Zoo middelen zon der voorafgaande proefneming over de geheele Hjn worden Ingevoerd, kan dit meer nadeel aanbrengen dan het bestendigen ouden toestand. Daarbij komt, dat vele dingen rijn, om in het geheel opgelost zuiver IndlfRueele in karakter, opvatting opvoeding laat zich door overmacht Bij de heeren was het Mooi, die X kampioen schap voor zjjn rekening nam. Opvallend was het uitstekende zwemmen van Brink (Dolfijn), dien het zoowaar gelukte Scheffer achter zich te toten. Het spannendste nummer van dezen tweederl dag was ongetwijfeld de 3x50 M. wisselslag da mes, waarbij de ploegen van de O.D.Z. en R.D.Z. O' i titanenkamp gestreden hebben. De OD.Z. verkreeg op den rugslagbaan door mej. Martin reeds ’n kleinen voorsprong op de RD.Z„ welke mej. Kruis tegen Gré Brouwers wist te behou den, zoodat Riek Mastenbroek voor de laatste baan iets eerder startte dan Willy den Ouden. De laatste liep centimeter voor centimeter in, doch kon mej. Mastenbroek Juist niet meer ha len. De recordploeg van D.J.K. won zonder noe- menswaardlgen tegenstand dit nummer voor heeren. De strijd om de tweede plaats bleef on beslist, daar Z.I.A.N. en R.Z.C. elkander zoo weinig toegaven, dat de horloges een zelfden tijd aan wezen. Joop Stotijn (H.Z. P.C.) bewees ook dit maal opnieuw bij het schoonspringen van bij zondere klasse te zijn. Een opmerkelijk feit deed zich voor bij de 100 M. rugslag dames, waar zoowel de record- houdster Mastenbroek als de kampioene van het vorige jaar. mej. Baumeister, ontbraken. Nu kon Puck Oversloot (OB2.) na flkschen tegenstand van mej. Senff (AD.Z.) beslag op den titel leggen. De kampioen 1933, Ambagtsheer (A.Z. 1870), liet het in zijn serie leelljk liggen tegen Terp- stra (Z.C.Z.), v. d. Meer (Haarlem) en V. Stok- kum (R.Z.C.), Betere tijden werden genoteerd In de tweede serie, waarin de twee DJ.K.-zwemmers Schef fer en Senff de eerste vijftig meter nagenoeg gelijk op gingen, maar ten slotte In het voor deel van Scheffer eindigde, die over een fellere eindspurt beschikte. Het estafette-nummer 4x100 M. vrije slag dames bleef in handen van de R.D.Z.-ploeg, welke van de O.D.Z. niet de verwachten tegen stand ondervond. Feller was de strijd bij de hee ren. Het Y had zich op de eerste 100 M. door v. Essen een voorsprong weten te verzekeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9