9 ONS BLAD Waarover Duitschland lacht O T heden Het nieuws TWEE VIJANDIGE BROEDERS Stap van den Duce te Berlijn? Spionnage in het Saargebied De Britsche lucht macht van EEN WAARSCHUWING UIT ITALIË SENSATIONEELE BRIEF VAN EEN S.A.-MAN DE HEIUGSCHENNENDE DIEFSTAL TE GOA HET DERDE RIJK ZONDER HUMOR DE BAROMETER Massa-arrestaties te Weenen ra- Amir- DE NATIONALE FEESTDAG IN BELGIE Goebbels en von Papen De rol van HeiAes en Ernst De dader gearresteerd Marxistisch complot ontdekt? Het standpunt der regeering Britsche manoeuvres in Goering’s uniformen China Japan maakt bezwaren Motie van afkeuring verworpen m De hitte in de V.S. Hirtsiefer vrijgesproken Terreur in Oostenrijk duurt voort Verdenking valt op het Duitsche Front DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN a JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Buikbanden en elart. Kouten xn: een een 'er en st uit. rlUk di ssen dlge vam Waar is het acute ge vaar? Hij beweert, de eenige nog levende brandstichter van het Rijksdag ge bouw te zyn Lord Ponsonby keert zich in het Hoog er huis fel tegen de bewapeningspolitiek der regeering Een paar nieuwste „Beriiinscbs." Fransche, Engelsche en Italiaansche militaire muziekcorpsen hebben Zondag de viering van den nationalen feestdag in België opgeluisterd. Hierboven de kapelmeesters van de buitenlandsche muziekcorpsen leggen een krans bij mausoleum van de koninklijke familie te Laeken De correspondent van de „Daily Herald” te Parijs geeft den Inhoud weer van een aensationeelen brief, die een S.A.-man uit de naaste omgeving van Röhm na zijn vlucht naar Zwitserland gericht zou hebben aan Von Endenburg. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 23Ó ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 tf Rusland geeft den politieken mop vrjj, Duitschland houdt dit ventiel gesloten Niet waarschynlyk, voordat hy een bespreking met Dolfuss heeft gehad BUREAUX: HO^ó, ALKMAAR Tglgfoon Administrate 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar I 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 |Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij Do Spaamostad Haarlem DINSDAG 24 JULI 1934 F m- Diplomatieke stap r»n MimoHnl te BerHJnT Sabotage aan boord van H. Ma. „Naatilas." Fabrieksbrand te Schiedam. Groote brand te Oudenhoorn. Ernstige vechtparty te Halsteren. Hotelratten te Zandroort gearreateerd. o o dl rd Invoer van steenkool alt ons land in Frankrijk met Uen procent verlaagd. Nadere bysonderheden over het In- en ultvoer- monopolie van peulvruchten. Minister Deckers met het Nederlandsche vlteg- eskader te Kopenhagen aangekomen. De vroegere Centrumsmlnlster Dr. Hlrtsiefer. die vele Jaren het Pruisische departement voor Volksgezondheid beheerde en in het Derde Rijk wegens corruptie was aangeklaagd, is Maan dag door de Beriynscbe rechtbank vr\)gesnroken De Officier van Justitie had vrijspraak ge- elscht wegens gebrek van bewijs, de verdediger wegens onschuld. Het gerecht oordeelde in den sin 4er verdedigers. Een Belg die bekend heeft den reliekschrijn van St. Franciscos Xr-^rtii te Goa geplunderd te hebben, is gearresteerd. Tien zwaar New-York. In een rede verklaart Z. H. de Fans dat twen derde der Italiaansche diocesen aangestoken is door de actie der proteetsnten. Ikste niet ien ing en. HIJ oog len en. brand, terwijl Van der Lubbe op zijn post was gezet. Nationaal-socialistische leiders, die na de gebeurtenissen van 30 Juni uit Duitschland zijn gevlucht, schijnen het bestaan van 8.A.-man Kruse te bevestigen. De regeerlngscommlssle hééft onmiddeliyk de noodlge veiligheidsmaatregelen genomen. Ook de benoeming van den Engelscbman Hensley tot chef van de geheele Saarpolltle wordt In dit verband gezien. arresteerd. De fabriek wordt scherp bewaakt Omtrent de aanleiding tot deze massa-arres taties doen verschillende geruchten de ronde. Eenerzljds wordt beweerd, dat de politie een groot Marxistisch complot om de regeering ten val te brengen op het spoor zou zijn gekomen, anderzijds wordt van overheidswege verklaard, dat men geen speciale aanleiding tot het hou den van de razzia had. doch dat de sociaal democraten In de laatste dagen een groote ille gale activiteit ontwikkelden en leden voor ille gale Schutzbund-formaties aanwierven. Ook in de provincie zijn vele socialisten gearresteerd Tijdens het Hoogerhuls-debat kruisten 24 mili taire vliegtuigen, die aan een manoeuvre deel namen boven Westminster en het Parlements gebouw. De door Lord Ponsonby namens de Labour. Partij Ingediende motie van afkeuring werd verworpen met 54 tegen 9 stemmen. Sensationeel* brief van een ontsnapten 8-A.- man. HU beweert de eenige nog levende brand - stichter van het Rljksdaggebouw te zijn en doet onthullingen daaromtrent. De R. K. Kleermakerspairoons te Tilburg ia vergadering bijeen. menschen levend verbrand en twintig gewond in eea brandende aatobas by tens i op het had oen Ut it t- It n SJANGHAI. 23 Juli. (Reuter) Kort geleden beeft de Japanacbe regeering aan die van China het voorstel gedaan, een gemeenschappelijke conferentie bijeen te roepen. Naar thans uit goedingellchte kringen wordt medegedeeld, beeft de Chineesche regeering na langdurige beraad slagingen besloten, het Japansche voorstel defi nitief te verwerpen. Van offideeie zijde verluidt daarover echter tot nog toe niets. Ongerustheid over een Nedcriandsehen kotter met twee personen aan boord; Donderdag van Wight vertrokken en nog niet in Nederland aan gekomen. Ontvangsten der Ned. Spoorwegen in Juni min der dan in Juni 1933; over het eerste half jaar 1934 5 millioen minder dan in hetzelfde tijd vak over 1933. De herdenking der mobilisatie In MM sal ge- achieden met een kranslegging en een korte rede bij bet monument te Schevenlngen. Stead op Dinsdag 9 aar va: MM Vorige stand MM ek hjj !1. dat ar om stum- i het droe- rjaar- i wer- Jaren. 1 hun t>. .Ik set er- dle te ik. le- d- il- de at er sn le in at De Duce zou wel de andere mogendheden kunnen consulteeren om gezamenlijk stap pen te doen, doch het is niet waarschijn lijk. dat Mussolini tot een dergeiyken stap overgaat, voordat hy aan het einde van deze week een bespreking met dr. Doilfuss te Riccione heeft gehad. PEKING. 23 Juli. Er zijn moeilijkheden ge rezen In verband met oefeningen van de Britsche troepen in het somer-kampement te Sjanghal- Kwan, waarbij zij oefeningen hebben gehouden buiten den Grooten Muur op terreinen, die zij vclgens het Bokserprotocol thans reeds 33 jaar daarvoor gebruiken, aldus wordt aan de ..Times” gemeld. Deze terreinen zijn bijzonder geschikt voor het oefenen van troepen, doch het Japan sche leger tn K wan toen g sluit alle buitenland sche troepen daarvan thans uit omdat deze terreinen deel uitmaken van Mandsjoekwo dat Japan bil verdrag verplicht is te verdedigen. De Britsche legstie verklaart, dat de moeilijk heden. die beperkt blijven tot het gebied van SJanghal-Kwan, thans besproken worden en dat een minnelijke schikking spoedig verwacht wordt. Er verluidt, dat dese kwestie eveneens van belang Is voor de Italiaansche en In gerln- geren omvang, voor de Fransche troepen. NEW YORK. 23 Juli. (Reuter.) Terwijl In de westelijke staten een friaache wind afkoeling gebracht, duurt de record-hitte in het Midden westen onverminderd voort. Er zijn weder 13 personen tengevolge van de hitte overleden. WEENEN. 23 Juli. In alle districten van Wee nen zijn Maandag 'vele sociaal-democraten en communisten gearresteerd. Aangezien de politic- bureaux en de voor voor-arrest gebruikte straf inrichtingen vol met gevangenen en arrestan ten zitten, zijn de heden gearresteerde Marxis ten ondergebracht in de leegstaande montage- werkplaatsen van de carrosseriefabrlek Arm bruster. Er zouden 600 k 1000 personen zijn ge- LONDEN, 23 Juli In het Hoogerbtüs is vanmiddag het debat begonnen over de re- geeringsvoorsteUen tot uitbreiding van de lachtmacht. De Labour Party had een motte Ingediend, waarin jegens de regeering de af keuring van het Huis wordt uitgesproken. Deze motte werd gemotiveerd door Lord Ponsonby, die de voorgestelde versterking sensationeel noemde. Ofschoon 8t Franciscus slechts vier jaar te Goa heeft vertoefd, daar hjj het evangelie het meest in Japan verkondigd heeft, is zijn naam altijd verbonden gebleven aan Goa, waarheen hij in 1541 door Koning John II was gezon den. De Duitsche oud-minister Hlrteiefer, gens corruptie was aangeklaagd, is vrjjgt Het Derde Rijk houdt niet van humor. Er valt trouwens niet veel te lachen tegenwoordig in Duitschland. De eenige. die bet nog waagde zoo nu en dan stiekum van de „Bühne” een politiek aardigheidje te lanceeren Is de Ween- sche komiek Valentin. Een paar dagen geleden vertelde hij: ..Ik loop op de straat en daar komt een prachtige nieuwe auto aan. stopt en wie stapte uit? Het was geen SA.-man.” Deze aardigheid werd dadelijk verboden. Valentin bracht nu de lachers op zijn hand door de aar digheid niet meer te vertellen, maar alleen naar bet publiek te fluisteren: _Het was toch een S.A.-man.” Driemaal méér gelach dan eerst En toch is er nog humor in Berlijn. De „Volks- wits” is nu eenmaal niet te onderdrukken. „Von der Bühne herab" Is de politieke mop verboden Anders dan in Rusland, waar de politieke mop. zeer psychologisch gezien, vry is en als ventiel dient. Maar door het verbod gaat er een snij dende humor van oor tot oor. En deae is veel defaittstUcher. veel teekenender. Als het plan wordt uitgevoerd, zal Engeland ongeveer 1300 gevechtsvliegtuigen hebben. Men moet zich afvragen aldus Ponsonby wat het doel dezer versterking is. Frankrijk beschikt thans reeds over 1650 vliegtuigen. Rusland en Italië over 1500. Ondanks dit groote programma zal Engeland dus niet met deze mogendheden op gelijken voet komen. Er kan dus ook geen beroep worden gedaan op de pariteltsaanspraxen der regeering om zich te rechtvaardigen ten aanzien van de onrust, die de aankondiging dei versterking in het land heeft veroorzaakt. Het is te betreuren, dat Engeland nooit serieus beeft gestreefd naar verwezenlijking van de gedachte, dat alle landen moeten ontwapenen tot op de sterkte van Duitschland. De toestand laat zich vergelijken met dien in de eerste maanden van 1914. Ook thans is er weer sprake van bewape ningswedloop, van argwaan en van een gevoel van onveiligheid. Er ontbreekt een flinke lei ding. die de juiste richting weet in te slaan Waar is dan het acute gevaar, dat een bewape ning noodig maakt? Op het oogenblik zijn alle landen bezig met den binnenlandschen weder- opbouw. Ook de spanning tusschen Duitschland en Frankrijk Is in den laatsten tijd zeer ver minderd. Japan maakt beswaren tegen de Britsche ma noeuvres te SJanghai-Kwaa. ROME, 23 Juli. (Reuter.) In politieke krin gen alhier wordt het bericht, dat Italië voor nemens met Duitschland te breken, belachelijk genoemd. Deze geruchten zijn ontstaan als gevolg van de artikelen van Gayda in de „Giomale d’Ita- lia,” waarin Duitschland gewaarschuwd wordt, dat een voortgezette actie in Oostenrijk de be trekkingen van Italië en Duitschland in gevaar zou brengen. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat Mussolini ons^ngenaam getroffen door bet feit, dat Hitler zijn te Venetië gedane beloften om het terrorisme in Oostenrijk te staken, niet is nagekomen, doch te spreken van een afbra ken der betrekkingen is sterk overdreven. Geheime zpionnage-organisatie In t Saargebied ontdekt. Elgar, spor- irlljke t viel nden, en- geef- dat ver te riend Het was bul- by it er iaaf- was reten, ik Jcen, Hitler, Goebbels en Goering zitten by elkaar en bespreken zuchtend, wat ze zullen doen, als er weer eens een staatsgreep komt. Goebbels zegt tegen Goering; _JU hebt bet gemakkeiyk, JU kunt vliegen, je bent direct weg. Maar wat moet ik beginnen?” Waarop Hitler zegt: „jy hebt niets te vreezen, jij kunt direct je Arische afkomst bewijzen I (Men weet, dat Hitler in breede kringen er van wordt verdacht, van Joodsche kom-af te rijn) Wat moet ik beginnen?” Waarop Goebbels lacht en zegt: „Jij. beste Hitler, hebt heelemaal niets te vreezen. je hebt het *t mskkelljkst vsn ons allemaal, je bent toch een buitenlander!” Het meeste succes hebben In heel Duitschland de moppen over de ontelbare uniformen van Ryksmlnlster voor Luchtvaart, Pruisisch minis ter-president. Hoofd der Staatspolitie. Ryksdag- presldent, Opperjachtmeester, Generaal der Rijksweer k la suite enz. ens. Hermann Goering. De nieuwste moppen op Goering's uniform rage zijn teekenend. Goering zit in zijn huis en zyn waterleiding springt. Opgewonden wordt hem dit door zijn personeel „gehorsamst gemeldet.” Goering springt op en roept in de hoogste emotie: „Snel snel, mijn admiraalsuntform!" Ook gast het gerucht, dat Goering zich thans een cellophane uniform heeft laten maken. Cel lophane is een doorzichtige stof. Waarom? Op dat iedereen de tweede uniform sal zien, die hl) daaronder draagt! En ook zal hem binnenkort een mljnwerkersunlform worden aangemeten, om straks bü den komenden winter passend te voor- schyn te kunnen komen, wanneer de kolen boer den wintervoorraad brengt. Maar dit alles gaat fluisterend van oor tot oor En men lacht niet in hét openbaar. Want 8 A. en B4& kunnen geen lachen sien. het weinig verkwikkelijke beeld van twee elkander vijandig gezinde Duit sche broeders in de actueele werkelijk heid te vinden, behoeft men echter niet ouiten de Duitsche Rijksgrenzen te gaan. In het Derde Rijk, waar na de Röhra-revolte en de iaarop gevolgde executies een spanning heersent als in een met een deksel afgesloten op het vuur •taanden ketel, heet de eensgezindheid in den boesem van de RUksregeerlng selve nog aller minst hersteld. Nog steeds U het onzeker of vice-kanselier von Papen aan sal blijven of niet, terwijl Goebbels, die tot vóór de Röhm- revolte altijd een baantje-de-voorste was, sinds dien zich opvallend op den achtergrond houdt of gehouden wordt. Naar verluidt, sou et een onoverbrugbare tegenstelling bestaan tusschen von papen, die nog altijd bet volste vertrouwen WEENEN, 23 Juli. Zondagavond is In Kla- genfurth voor het politiebureau een amoniet- patroon ontploft, waardoor materieele schade veroorzaakt werd. Tegelijkertijd ontplofte voor het gebouw van de landsregeering van Kann- thle een bom, waardoor een pilaster werd be schadigd en een groot aantal vensterruiten werd vernield. Hedenmorgen la voor brt gebouw van het landsgereebt te Klagenfurth sen boas ontploft, die eveneens groote materieele schade heeft aangericht. Ter selfder tijd werd een bom geworpen In den tuin van een pastorie. De bom ontplofte echter niet. VTRAAT8BURG. 23 Juli. (V.D.) Da regec- ringseonunlasle van het Saargebied heett een grootsch-opgezette spionnoge-organisatie ont dekt, welker doel was de werkzaamheid van de regeert ngscommissie na te gaan en te bespion- neeren. In verband daarmede is een voormalig majoor van het Duitsche leger. Schilfer ge naamd, die zich sedert eenigen tijd op verdachte wijze gedroeg, gearresteerd. Bij hem werd een aantal documenten gevonden, die de Saarregee- ring aanleiding heeft gegeven tot een ingrijpende actie. In het domicilie van het Duitsche Front werden huiszoekingen gehouden, waarbj veel materiaal in beslag is genomen, dat thans be studeerd wordt. Er is ook huiszoeking gehou den bij een ambtenaar der crlmineele politie, terwijl een „Oberlandjkger” gearresteerd is. Hieruit zou blijken, dat de spionnage zelfs is doorgedrongen in de Saarlandsche politie Het is mogelijk, dat ook de regeeringsambtenaren In deze spionnage-affalre verwikkeld zijn. De geheime organisatie ter bespionneering van de regeerlngscommissle schijnt uit te gaan van het bestuur van het Duitsche Front. Het debat werd besloten met een rede van den minister voor de Luchtvaart. Lord Londonderry die het regeeringsstandpunt uiteenzette. De socialisten, die altyd verklaard hadden een een zijdige ontwapeningspolitiek te verwerpen, had den thans een motie van afkeuring ingediend, die blijk gaf van onnoodige geprikkeldheid, juist op een moment, dat de regeering gedwongen was haar eenzijdige ontwapenlngspolltlek te laten varen omdat zjj internationaal niet het gehoopte resultaat had kunnen boeken. De re geering had echter de hoop niet opgegeven, in de toekomst toch nog een ontwapeningsovereen- komst te kunnen bereiken. Thans mocht de regeering echter van de politieke partijen elschen, dat zij de werkelijkheid in het gezicht durfden zien. Nooit zou de minister voor de Luchtvaart de verantwoordelijkheid ervoor dur ven dragen, dat hy in vredestijd zou hebben nagelaten, de noodlge voorzorgsmaatregelen te nemen. Mocht zich het betreurenswaardige ge val van een oorlog voordoen, dan zou men ge oefende vliegers noodig hebben én geen man nen met een in haast geïmproviseerde opleiding Het besluit der regeering, de luchtmacht te ver sterken, beteekende een beveiliging van den wereldvrede en zou bijdragen tot de verhlnde- rthg van een bewapenlngswedstryd. De schrijver van dezen brief, S.A.-man E. Kruse, toegevoegd aan den chef van den staf Röhm, beweert daarin de „eenige nog levende brandstichter van het rljksdaggebouw" te zijn Van dezen brand geeft hij een uitvoerig relaas. Hjj zegt over documenten te beschikken, welke hl) aan de Britsche regeering wil toezenden. Op 10 Februari 1933. zoo luidt zijn mededee- ling. hadden Röhm. Heines en Ernst een ge heime bespreking met een groep van elf be trouwbare S A.-mannen. Een van hen. Loibke, had geweigerd volstrekte geheimhouding te beloven; men heeft nooit meer van hem ge hoord. De anderen worden door Kruse eveneens met name genoemd. Van der Lubbe werd om gekocht; hü zou worden gearresteerd en ver oordeeld om het publiek te bevredigen; maar zou later met een groot fortuin naar Amerika worden gezonden. Men verschafte zich door den ondergrondschen gang van Göring toegang tot het gebouw van den Rijksdag. Op den 27sten Februari kregen zij een zak ontplofflhgsmidde- len, waaraan celluloid strooken waren beves- van pres. v. Hindenburg geniet, en den Rjjks- minlster voor propaganda, wiens politieke in zichten eerder naar links dan naar rechts zijn geöriënteerd. Het merkwaardige bericht, dat von Papen een zeer demonstratieve rede by de begrafenis van zijn onmlddellljken medewerker von Bose heeft gehouden, waarin hij dit slacht offer van de onderdrukking van het S A.- complot prees als een slachtoffer van trouwe plichtsvervulling, geeft heel wat te denken. Von Papen zou een gerechteiyk onderzoek naar de omstandigheden van von Bose's „vermoor ding” hebben geëlscht, maar een dergeljjk on derzoek sou voor bepaalde offldëele instanties' in het Derde Rijk wel eens een hoogst onaan genaam resultaat kunnen opleveren, v. Fapen's elsch is dan ook nog steeds niet Ingewilligd, maar niettemin blijft von Papen daarop staan. Het moet Goebbels geweest zijn, die met het verbod van publicatie van von Papen s gerucht makende rede te Marburg, de actie tegen den vlce-kanselier heeft ingezet. Goebbels sou zich echter ook niet meer In de onverdeelde gunst van den Rjjkskanseller mogen verheugen Met name zou hy groote ontstemming hebben ver wekt door de buitenlandsche persvertegenwoor digers onvoldoende te hebben voorgellcht over de gebeurtenissen van 30 Juni en de daaropvol gende dagen, waardoor hy het ontstaan van allerlei voor Duitschland hoogst ongewenschte geruchten en veronderstellingen in het buiten land heeft mogeiyk gemaakt. De vraag, welke in Duitschland thans wordt gesteld. Is ol von Papen dan wel Goebbels het veld zal moeten ruimen, maar het lykt ons niet geheel ónmo gelijk, dat op den duur beiden wel eens tot heengaan zullen kunnen worden gedwongen. Het is nu eenmaal karakteristiek voor revoluties en soortgelijke deiningen, dat men niet van te voren kan berekenen, wie ulteindeiyk zal biy- ven en wie zal moeten verdrinken. LISSABON, 23 Juli (Reuter). Zooals te züner tyd werd medegedeeld, is de beroemde schryn van 8t. Franciscus Xaverius te Goa (Portu- geesch Indlë) beroofd van kostbare steenen en juweelen waarvan de historische en artis tieke waarde onschatbaar is. In verband hiermede is in een hotel te Nova Goa een Belg gearresteerd, die bekend heeft den diefstal te hebben gepleegd. 8t. Franciscus Xaverius was een leerling van den H. Ignatius van Loyola, den stichter van de Orde der Jezuïeten en hy was bekend als de „Apostel van Indlë”. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD n dit artikel wordt Duitschland ronduit beschuldigd de terroristische aanslagen In Oostenrijk op touw te hebben gezet en te hebben uitgevoerd, en onomwonden de bedrei ging geult, dat het met de vriendschappeiyke Duitsch-Italiaansche betrekkingen uit is, in dien Duitschland daar niet mee ophoudt. Hoe zeer Italië ook een open oog heeft voor de gerechtvaardigde elschen van Duitschlana ten aanzien van geiykgerechtigdheid en defensieve herbewapening, ten aanzien van Oostenrijks rust en onafhankelykheld stelt het zich op een zuiver Europeesch standpunt. Wat Duitschland thans in Oostenrijk doet, aldus concludeert Gayda. moet overal de diepste verontwaardi ging wekken. Het is een aanfluiting van de Europeesche beschaving. Dollfuss heeft niet alleen het recht, maar zelfs den plicht zich daartegen te verdedigen. Behalve dit niet mis te verstane dreigende artikel bewyst ook het feit, dat Doilfuss’ echtgenoot* en diens Hnde-, Heines en Ernst staken het celluloid in ren de vacantle-logées zyn van mevrouw Mus solini te Riccione. hoe harteiyk de verhouding is tusschen den bondskanselier en den „Duce”. een verhouding, waartegen die van Hitler en den Itallaanschen dictator het zal moeten af leggen. Indien Duitschland Oostenrijk niet met rust laat. Of het tussc^n de Duitsche broe ders, Duitschland en Oostenrijk, tot de zoo hoogst noodzakeiyke verzoening eenmaal zal komen, dient te worden afgewacht. Hoe eerder deze verzoening tot stand komt, hoe beter het ■al zyn, niet enkel voor Oostenrijk, maar ook voor Duitschland, dat zich niet de luxe kan permltteeren ook de Italiaansche sympathie te verspelen. f -w y anneer ge langs den Ryn reist om het \A/ verdroogde kantoorhart met vacantte- v romantiek te laven, wyst men u onder de vele burchtruïnen, welke als de restanten van een vervallen gebit omhoogsteken uit de golvende oeverkaken van vader Ryn. er twee aan. welxe vlak by elkander liggen en volgens de legende aan twee elkander vijandig gezin de Duitsche broeders moeten hebben toebe hoord. Dat er vyandschap kan bestaan tus- schen twee raszuivere dragers van het ,j)eutschtum" leert echter niet enkel de vroeg- mlddeleeuwsche legende, maar helaas ook de meest tastbare werkeiykheid van dezen onsen „eigensten” tyd. De sage van de ..zwel felnd- liche Brüder” draagt nog hei stempel van rid- deriykheld maar de werkeiyke vijandschap tusschen Duitschland en Oostenrijk wordt ge kenmerkt door een al heel weinig ridderiyke revolver-bom- en radlo-hetze-romantiek. De publieke zeden zyn er in den loop der eeuwen niet zachter op geworden. De hoop, dat Mus solini’s invloed op Hitler voldoende zou zyn, om een einde te maken aan de onverantwoor- deiyke terreuracties der nazi’s in Oostenrijk is ydel gebleken. Na de samenkomst van „Duce" en „Führer" te 8trk by Venetië zyn er weer tal van bommen ontploft en aanslagen gepleegd, terwyi over de Zuld-Duitsche radiozenders weer tegen de Oostenrykscne regeering ge schimpt en gestookt werd op de sinds jaar en dag bekende ergeriyke wyze. Het laatst maak te de Oostenrljksche nazl-lelder Frauenfeld misbruik van een Duitschen zender en trok tegen Doilfuss van leer op een manier, welke Indirect en onbedoeld neerkwam op een scher pe veroorceeling van in.... Duitschland toege paste practyken Frauenfeld dreigde nl. de OostenriJksche regeering, dat er een einde asm haar macht sou komen, indien zy het hart zou hebben gearresteerde nazi-terroristen ter dood te veroordeelen, en seide. dat het recht van zelfverdediging boven dat van den staat gaat. In Oostenrijk worden de terroristen echter Justitioneel berecht en niet als de betrokkenen by de Röhmrevolte in DuitseMand zonder vorm van proces en zonder mogeiykheld tot zelfverdediging neergeschoten. Zyn verwijten koeren dus als boomerangs terug nsi< bet Der de Ryk. van waaruit zy werden geworpen, en raken Doilfuss niet. De kleine bondskanselier heeft zyn kabinet gereorganiseerd en strenge maatregelen afgekondlgd om paal en perk te stellen aan het misdadig bedrijf dei terroris ten van links en rechts, het gehoopte effect heeft dit tot nog toe niet gehad. Dat dit niet naar den zin van Mussolini is, kan men con- cludeeren uit een zeer kras artikel van Vlrgi- lius Gayda, een den „Duce” zeer nastaand pu blicist. in de „Giornale d'Italia”.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1