Na de Partijraadsvergadering Sabotage H D De „Vierdaagsche” begonnen I Fabrieksbrand te Schiedam Een vuurzee te Oudenhoorn De klemmende vraag: „Als het kan da’s erger F FEESTELIJK ENTREE I DINSDAG 24 JÜLI 1934 Aan boord van H.Ms. Aanzienlijke schade Oorzaak hooibroei PEULVRUCHTEN Bijzonderheden over ’t monopolie DE TWENTE-RIJNKANALEN IS BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem X Herdenking mobilisatie De Noren zijn niet aan wezig Het aantal deelnemer» moet dit jaar meer dan 3000 bedragen Koningin en Prinses naar Noorwegen KATHOLIEKE KLEERMAKERS- PATROONS JHR. E. H. E. TEDING VAN BERKHOUT Kranslegging en korte rede by het gedenkteeken te Scheveningen Nieuwe slag voor de mijnen I Twee boerderijen, een dubbde woning en een aardappd- schuur in de asch gelegd Sï 5 Door snd ingrijpen van de brand weer erger voorkomen Frankryk beperkt den invoer van steenkool uit ons land met nog tien procent De vlaggenparade „Nautilus” „En zonder STER-TABAK Tabd van heffingen Tweedaagsch congres te Tilburg 'i op reeds meester. den het brand dezen I *g fi f r 7; In den avond werd er In het Concertgebouw .De Vereenlging” door de Harmonie van het NUmeegsche Vrijwilligerscorps een concert ge geven, dat door duizenden gasten en Njjmege- naars bezocht werd. len de de an SB. Tegen tienen trokken de meesten naar hun kampement In het tentenkamp van het Molen- veld, of naar de ruime en luchtige slaapgele genheden van de kazerne. De ruim 350 dames- deelneemsters zijn ondergebracht bij de NU meegsche burgerij. het attractle-terreln de Naar we vernemen zal Frankrijk met Ingang van 1 Augustus as. het contingent, waartoe de Nederlandsche Invoer van kolen beperkt is, op nieuw verlagen, en wel met tien pCt. Dit Is opnieuw een niet onbeteekenende ver slechtering van de positie onzer mün-lndustrie, vooral der particuliere mijnen. van leidde. Jl veroorzaakt hoofdpijn, - dan uitsluitend L Aspirin Te Bloemendaal la In den ouderdom van #7 jaar overleden Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout, oud-burge- meester van HaariemmerUede en Spaarnwoude. hoofdingeland van het Hoogheemraadschap Rijnland en rechtsridder der Johanniterorde. De begrafenis zal rijn te Westervoort op Don derdag aju na aankomst van trein 14 uur 14. Hedenochtend zijn de ruim drie duizend deel nemers aan de NB.LO-Vierdaagsche uitge trokken. Van vele hulzen in Nijmegen hing de N.B.L.O.-vlag. het groene kruis In oranje fond uit. Het Molenveld, dat onmlddeliyk aansluit In groote carrée stonden de deputaties van de tientallen deelnemende vereenigingen en mili taire korpsen met hun vaandels om de vlaggen masten geschaard, terwijl midden In het rond de bultenlandsche deelnemers met de organlsee- lende officieren en hoofdleiders stonden opge steld. Het officieel moment is steeds de vlaggen parade, welke plaats vindt op het uitgestrekte Molenveld achter de Prins Hendrikkaseme van d* Koloniale Reserve, welker commandant, Overste Wlssema met zijn staf trouwe hulp te Leger, was Zondag, reeds ingericht tot een bijna onoverzienbaar tentenkamp. Wij telden er niet minder dan vijftig rust- en nachttenten, zes groote eettenten en twee groote waschtenten, enz. Het kamp te uitgebrelder dan vorige jaren (laar het aantal deelnemers weer veel grooter te geworden en nu reeds bijna de 3100 deelnemers bereikt. Niet minder dan 41 vereenigingen van het land schreven ditmaal In, terwijl zoo goed als alle wapens bij de mar- schen vertegenwoordigd zijn, w:o: het Indische leger met niet minder dan 00 deelnemen. In verband met het in- en ultvoer-monopolie van peulvruchten, dat 21 Juli in werking te ge treden. wordt ons nog het volgende medege deeld: I- huis een foto was gemaakt, verzamelden de deelnemers zich aan een lunch in café „De Lindeboom”. de vroegere assistent van Jhr. Mr thans aan het ziekbed gehouden Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot regent van het Kleln-Semlnarie „Hageveld” te Heemstede den zeereerw. Zeer- gel. Heer N L. A. Ammerlaan, thans subregent van hetzelfde Seminarie en tot rector van het St. Josephsgesticht te Bloemendaal den hoog- eerw. heer M. W A. WUtenburg, vroeger regent van het Seminarie „Hageveld” te Heemstede. Tot veler verrassing ontbrak ditmaal bU de parade de Noorache krulsvlag. De Noren ottt- De vergadering werd om 12 uur geschorst voor de officieele ontvangst door *t gemeente bestuur. Hier werden de congressisten toegesproken door den loco-burgemeester mr. J. v. d. Mortel. Deze heette de heeren welkom In Tilburg. De bondsvoorzitter dankte het gemeentebe stuur voor de vriendelijke ontvangst. Nadat er van het gemeentebestuur met de congressisten op het bordes van het gemeente- Zondagmorgen j.1. rezen er ver moedens, dat men aan boord van H. Ms. „Nautilus”, welk schip in den loop van dien dag, volgens het vastgestelde reisprogam naar de Noordzee zou vertrekken, ter uit oefening van het toezicht op de visscberij, door verontreiniging van de smeerolie had getracht de hoofd machine onklaar te maken. Het schip is Zondagmorgen naar zee vertrokken maar moest na kor ten tijd terugkeeren wegens het warmloopen van de hoofdmachine- Het is in de haven van Nieuwediep gesleept, waarna men met de her stelling is begonnen. Een uitgebreid onderzoek naar de gepleegde sabotage wordt ingesteld. De Maandag te de officieele entree voor de Vierdaagsche, welke hedenochtend om 5 uur aanving, voor de ruim drieduizend deel nemers. Maandag was de NUmeegsche binnenstad reeds In den tooi van de Nederlandsche driekleur en het oranje-groen van den N.B. L.O. en sinds het ochtenduur brachten treinen en auto’s uit alle deelen van het land de honderden deelnemers naar de Oel- dersche stad der wandelaars. Friezen en Zeeuwen, de Zeeuwen in hun typische dracht, Groningers en Gelderlanders ont moetten er de Brabanders en de Limburgers als oude bekenden. Velen Immers maken de marschen voor den vijfden, sommigen zelfs voor den tien den en vijftienden keer. Velen begonnen als junior de 30 K.M. en marcheeren nu viermaal de 55 K-M. BIJ de bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer Th. Burgemeester, bij acclamatie her kozen, terwijl tevens de heeren Fr. Havelaar uit Den Haag en H. Schoenmakers uit Tilburg werden herkozen. In plaats van het aftredend lid de heer Job. Steenen uit Helmond werd na verscheidene malen stemmen tenslotte de heer P. v. Ierland uit Tilburg gekozen. De groote bootvoorraden, die juist van het land waren gehaald, brandden zeer snel. De brandweer was spoedig aanwezig, doch kon wei nig tegen de enorme vuurzee beginnen. De mo- torspult van Zuidland verleende assistentie doch moest zich beperken tot het nathouden van de belendende perceelen. De burgemeester van Oudenhoorn en Zuid land, de heer O. van Andel, leidde persoonlijk het blusschingswerk, dat tot in den laten avond voortduurde. Het gevaar voor uitbreiding van den brand was des middags te kwart vóór vijf geweken. De oorzaak van den brand moet worden ge zocht in hooibroei. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Van de Inboedels kon hoegenaamd niets wor den gered. De bewoners konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De verbrande perceelen wa ren gedeeltelijk van steen en hout opgetrokken. Uiteraard was er groote belangstelling voor dezen groeten dorpsbrand. Ten aanzien van den uitvoer zijn belangheb benden voorshands geheel vrij. Prijsverschillen bjj uitvoer zullen vooralsnog niet worden toege past. Slechts moet worden voldaan aan de for maliteit van hete luiten eener monopolle-over- eenkomst. Exporteurs kunnen derhalve doorgaan om te werken zooals dit tot op heden geschiedde. Zij kunnen zonder eenlg bezwaar peulvruchten in het binnenland met bestemming voor export in- koopen. Wat de heffing zijner aanwezig voorraden betreft, moge nog opgemerkt worden, dat al leen een heffing wordt toegepast op peulvruch ten van bultenlandsch origine welke voor men- scheljjke consumptie bestemd zijn of daarvoor eventueel in aanmerking kunnen komen. Bultenlandsche boonen f 9, bultenlandsche erwten, capucljners, linzen en overige peulvruch ten beschikbaar voor de consumptie f 5 per 100 K.G. Voor hen die op termijn naar het buiten land willen verkoopen bestaat gelegenheid om het prijsverschil, bjj uitvoer thans 0 bedragende, te doen flxeeren, zoodat, indien mogelijk, later een prijsverschil zou worden bepaald, waaruit bijbetaling door een exporteur sou voortvloeien en exporteurs die hun reeds afgesloten con tracten het prijsverschil door de NA.C. hebben doen flxeeren er zeker van zijn, dat zU slechts het gefixeerde prijsverschil verschuldigd zjjn. Een uitvoerige uiteenzetting aangaande de werking van het In- en ultvoermonopolie Is voor belanghebbenden gratis verkrijgbaar bij de NAC en bij het comité van Graanhandelaren te Rotterdam. Ver. Amsterdamsche Graanbeurs te Amsterdam. Bond van Ned. Graan- en Za- den-exporteurs te Rotterdam, de Vereenlging Korenbeurs te Rotterdam. Breunese, Bchorer, die wordt, de algemeene leider. En het was Maan dagmiddag de le luitenant Baron van Heecke- ren van Brandenburg, die de vlaggenparade Te Oudenhoorn (Eiland Voorne-Putten) is Maandagmiddag te half twee brand uit gebroken in de boerenhofstede van den land bouwer J. van Prooye, midden in de bebouw de kom van het dorp gelegen. Binnen kor ten tjjd stond de geheele boerderij, waarin een groote hoeveelheid hooi was opgeslagen, in lichter laaie. Het vuur, dat door den feilen wfnd werd aangewakkerd, sloeg over naar de aan de overzijde gelegen dubbele woning van de gebroeders Hogenboom, welke evenals de eerstgenoemde boerderij een prooi der vlam men werd. Een groote aardappelschuur, waarin dul- send mud verscbe pootaardappelen lagen epgeslagen, welke een waarde vertegenwoor digden van ongeveer 3500 gulden, ging eveneens in de vlammen op. Ook de boerderij van den hoer F. looy werd door het vuur verweest. Als vervolg op hetgeen reeds vermeld ia over de door de hoofdbesturen van den Nationalen Bond Het Mobllisatiekruls, do Koninklijke Nederlandsche Vereenlging Ons Leger en de Koninklijke Nederlandsche Vereenlging „Onze Vloot'* te vieren plechtige herdenking van de mobilisatie der Nederlandsche weer-i macht op 1 Augustus 1914, kan thans worden medegedeeld, dat van een herdenking op de wijze, zooals vermeld, is afgezien uit overwe ging, dat nog zoo kort geleden, slechte enkele maanden na het verschelden van H. M. de Konlngin-Moeder, Vorstenhuis en volk op nieuw in rouw gedompeld werden door het overlijden van Z. K. H. den Prins der Neder landen. Het voornemen is nu, dat Woensdag 1 Augustus a-a, te 2 uur namiddag, door de genoemde hoofdbesturen gemeenschappelijk namens hun vereenlging een krans aal wor den gelegd aan den voet van het .gedenktee ken voor leger en vloot", het jag. mobUisatle- monument" aan den boulevard te Schevenir»- gen, zulks nadat bU dat gedenkteeken een korte herdenkingsrede aal rijn uitgesproken door Domlné Is. Voorsteegh, voorzitter van den Bond van Christelijke Oranje- Veraenigtn- Naar wjj vernemen Is H. M de Koningin voor- nerrjfns, Zaterdag 28 Juli as. met H. K. H. Prinses Juliana naar Ulvik in de Hardanger fjord (Noorwegen) te vertrekken voor haar jaarlljksch verblijf in het buitenland. De reis daarheen zal geschieden met klein gevolg aan boord van het motorschip „Tanlm- bar” van de Maatschappij „Nederland” De Koningin en de Prinses zullen gedurende de bultenlandsche reis een streng incognito in acht nemen. De Minister van Economische Zaken heeft de volgende tabel van heffingen vastgesteld, be- hoorende bij het Crisis Akkerbouwbeslult 1934: A. Peulvruchten: a. alle voor 21 Juli 1934 Ingevoerde boonen, geschikt voor menschelljke consumptie-doel- elnden, alsmede de daaruit bereide derivaten (met uitzondering van Ingemaakte) /9; b. alle voor 21 Juli 1934 Ingevoerde capuctj- ners, erwten en linzen, geschikt voor mensche lljke consumptie-doelelnden. alsmede de dan ruit bereide derivaten (met uitzondering van inge maakte) ƒ5; e. alle overige vóór 21 Juli 1934 Ingevoerde peulvruchten, met uitzondering van Soyaboo- nen, lupinen en de producten, genoemd in de CrUis-Tuinbouw-beschlkklng 1933, benevens die. welke uitsluitend voor voeder- en saai- doeleinden kunnen worden gebruikt, 5; v d. alle onder a. b en c genoemde peulvruch ten. alsmede de daarvan bereide derivaten, wel ke ongeschikt zijn voor menachelUk voedsel of onder toezicht van de stichting Nederlandsche Akkerbouw Centrale, gevestigd te *s Graven- hage, daartoe ongeschikt gemaakt zjjn, ƒ0.10. B. Zetmeel: a. dextrine ƒ3.85. b. zetmeelsiroop ƒ3.75, c. massée ƒ3.70. d. aardappelmeel f3M, aan de Prins Hendrllgrazeme van het Ned. Ind. e. stijfsel, maïzena en graansetmeel 3.75. alles per 100 K G. Maandagavond tusschen kwart over zes en kwart voor zeven heeft in de Kwasten- en Borstelfabriek van de firma J. Jakobs aan den West vest 2 B, op den hoek van de Nieuwe Haven te Schiedam een hevige brand gewoed, welke het gelykvloersche gedeelte der fabriek nagenoeg geheel heeft verwoest. Door het krachtig ingrijpen van de brandweer kon uitbreiding van het vuur naar de bovenverdieping van het gebouw en de aangrenzende Breeuwwerkfabriek van de firma Joh. Smit, worden voorkomen. Om 3 uur werd de vergadering voortgezet. De afdeeling Eindhoven bracht verschillende voorstellen naar voren, o. a. een om den bond te laten besluiten tot verbreking der overeen komst met den R. K. Middenstandsbond be treffende het wederzljdsch verplicht lidmaat schap. Hier werd lang en breedvoerig over ge sproken, zonder tot een definitief resultaat te komen. Op voorstel van de afdeeling Boxmeer zal het maandblad met enkele rubrieken worden uitgebreid. Den bondssecretaris wordt in het vervolg een jaarlljksche vergoeding gegeven voor diverse onkosten. Een voorstel van de afdeeling Den Bosch om een overlijdensfonds te stichten, vond bij de vergadering een sympathiek onthaal, doch er bleken nog veel bezwaren aan vast te zitten, zoodat het eerst grondig bestudeerd dient te worden. Van de Inkomsten, ontvangen door nieuwe donateurs, moet In het vervolg de helft aan den landeltjken bond worden afgedragen. Op de vergadering werd een scherp betoog gehouden tegen het lappen-stelsel, alsmede tegen de misleidende reclame van groote con- fectle-huizen. Tot slot hield drs. Jansen van het Nationaal Hanze-Bureau een fijn gestyleerde rede over „Het OJS.B.-program ook voor ons bedrijf”. Met een aansporing tot krachtige propaganda werd de vergadering met den Christelljken groet gesloten. Na het diner werd een bezoek gebracht aan „Venetië”, terwijl heden tentoonstellingshallen worden bezocht en een excursie gemaakt naar het Trappisten klooster. De firma Jakobe lijdt door groote materieele schade. De oorzaak van den brand is tot nu toe on bekend. De arbeiders hadden de fabriek juist verlaten, toen de brand werd ontdekt. Het fabriekscomplex beslaat een oppervlakte van ongeveer driehonderd vierkante meter. Bjj het blusschingswerk heeft de brandweer van rookmaskers gebruik gemaakt. De brand bracht veel menschen op de been. ulde verdient onze Kamerfractie voor de voortvarendheid, waarmede zij de commissie-Engels tot bestudee- rlng van den door de laatste steunverlaging geschapen toestand heeft in het leven ge roepen. Wij hopen, dat de commissie haar teak zeer ruim zal opvatten; dat zij niet alleen de fouten, welke de nieuwe steunregeling aankleven zal onderzoeken en aan de re- geering voorleggen, maar ook zal trachten, middelen aan te geven, waardoor die fouten kunnen worden hersteld, opdat voor onze werklooeen met de beschikbare uitkeerings- bedragen het meest draaglijke resultaat kan worden bereikt. rVoorloopig heeft onze Kamerfractie niet hiervan getuigde Prof. Aalberse, anders en niet beter kunnen handelen: eerst braken voor het eerst sinds Jaren op het appèl De dlsqualiflcatle van één Noorsche groep, hst vorig jaar gevallen, zal wel niet vreemd zjjn aan het absenb zjjn van de Noren. Duizenden en duizenden hadden de plechtige vlaggenparade gevolgd. De groote menigte ver liet het paradeveld en de Engelschen, vergezeld van N.B.L.O.-bestuurderen en den heer P. L. M. van Wayenburg, begaven zich naar de be graafplaats „Rustoord”, om de nagedachtenis te eeren van een der Road Walking Association managers, wijlen den heer Wallis, die vorig jaar tijdens de afstandsmarschen te Nijmegen is overleden. Mr. Scorer legde een krans namens de Road Walking Association en jhr. van Weyler namens den N.BJj.O. een krans op het graf van wijlen Wallis. na gedegen onderzoek van de (al dan niet bedoeld) gevolgen der jongste steunverla ging kan zij definitief haar houding be palen en de regeering laten weten, of er een rechtvaardiger verdeeling der beschik bare gelden mogeljjk is en.... of die be schikbare gelden absoluut ontoereikend moeten worden genoemd. De Ned. R. K. Bond van kleermakerspatroons houdt te Tilburg een tweedaagsch congres met jaarvergadering. Maandagmorgen om 9 uur droeg de geeste lijke adviseur der afd. Tilburg in de parochie kerk van St. Anna een H. Mis op, die door on geveer alle congressisten werd btjgewoond. Om 10 uur kwammen weer bijeen in hotel •De Lindeboom” op den Heuvel, voor de jaar vergadering. De voorzitter van den R. K. bond van kleer makerspatroons in Nederland, de heer Th. Bur gemeester 's Boschopende de vergadering met den Chr. groet en verleende het woord aan den voorzitter der Tllburgsche afdeeling. die in een enthousiast woord de vergadering welkom heette in de nijvere stad Tilburg. Hij hoopte, dat onder Gods zegen dit congres schitterend mocht slagen tot versterking van de organi satie. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een nadeelig saldo was van ƒ8.02. De inkomsten en uitgaven over het jaar 1934- 1935 werden beraamd op ƒ727. Daarna bracht de verificatiecommlssie een verslag uit over het afgeloopen jaar. Voor 1934—-35 werd de afdeeling «Hertogen- bosch met de contróle der boeken belast. BU de behandeling der begrootlng hetgeen overigens zeer vlot werd afgewerkt, bestond ge legenheid de tactiek en de leiding van den bood te bespreken. Iedereen was ten volle tevreden over bet be leid van den bond. Als punt 10 stond op de agenda: Vaststelling plaats jaarvergadering voor 1935. Over dit punt was men nog niet zoo spoedig tot overeenstem ming. zoodat dit punt werd aangehouden tot de namlddagvergaderlng, waar bleek, dat Nijme gen de uitverkoren plaats was. Door een voorbijganger werd ontdekt, dat uit de naden van de deuren en ramen van d» fabriek, rook opsteeg. Hij waarschuwde de politie, die de deuren van het gebouw insloeg. Bjj onderzoek bleek toen, dat zich niemand meer in de fabriek bevond en dat het vuur in het geljjkstraatsche gedeelte woedde in een voorraad kwasten en de opslagplaats van pek en haren. De brandweer werd onmlddellljk gealarmeerd, die spoedig met twee motprspuiten en dertig man personeel aanwezig was. Met een groot aantal stralen werd het vuur bestreden. Na een half uur was men den brand, die geen enkel oogenbllk uitsloeg, reeds meester. De nablussching heeft nog gerulmen tijd In be slag genomen. Zooals gezegd is de benedenverdieping van het pand, waar de opslagplaats gevestigd was, vrijwel geheel uitgebrand. Het daarboven ge legen gedeelte, waarin zich de werkplaatsen en het kantoor bevinden, bleef gespaard, hoe wel het veel waterschade heeft bekomen. Ook de Breeuwwerkfabriek, die voortdurend werd nat gehouden, kreeg veel waterschade. e allesbeheerschende vraag is slechts, of, en zoo ja, in hoeverre, de steun aan onze werkloozen. zóó, dat dezen een menschwaardlg bestaan hebben en, zooals de heer De Bruyn het uitdrukte, ,^it” blijven voor de komende periode, m o g e- IU k is. Prof. Aalberse, die zoo vaak treffende uit spraken van historisch geworden staatslie den op het juiste moment weet te relevee- ren, verhaalde van een Franschen hove ling De Colonne, die als minister van fi nanciën koningin Marie Antoinette, de nog al veeleischende, op een barer weer geld- kostende verzoeken antwoordde; ,Als het kan, zal het gebeuren; en als het niet kan. zal het.... ook gebeuren." Deze uitspraak van toepassing gebracht op het gedrag der arbeidersleiders. die de artieiders moreel nog ongelukkiger maken door het voor te stellen, alsof het geld voor betere ondersteuning wel te vinden zou zijn, als de regeering maar wilde, beduidde een striemende geeseling voor de verachtelijke volksvleiers, die zonder iets te kunnen verbeteren in den toestand den werklooze yóórpreeken: „Als het kan, zal het gebeuren; ais het biet kan, zal het.. ..ook gebeuren.” Als iets niet kan, houdt voor den rede lijken mensch alles op, maar diezelfde mensch zal, naarmate hij méér redelijk is, ook des te langer aarzelen met het uitspre ken van de conclusie: „het kan niet". HIJ zal het welhaast onmogelijke.mo- geljjk trachten te maken; hjj zal niet rus ten, vóór hij een middel gevonden heeft om aan de dramatische consequentie te ont komen. vooral, wanneer het gaat om het bestaan, om het eenlgszlns menschwaardlg leven van honderdduizenden medeburgers. Zal het mogelijk zijn, dat Nederland ten deze datgene verricht, wat het ontegenzeg lijk zjjn moreelen plicht acht? Ons dunkt, dat in de hoop op een be vestigend antwoord op deze vraag geen mid del onbeproefd, geen overweging uitgescha keld mag worden gelaten. Verhooglng van belastingen? De moeilijkheden zullen legio blijken en Ongelooflijk ernstig. Prijsgeving van den gouden standaard? Devaluatie? Er pleit veel tegen, er pleit veel vóór; de pro- en contra-beschouwingen zijn talrijk en zeer diepgaand geweest, doch uit deze vchoc des opinions” Is Ja lumlèxs" vocir de Vóór de vlaggenparade had er een Intieme huldiging plaats en werd Baron van Weyler, voorzitter van den N.B.L.O. namens de Road Walking Association gehuldigd en vereerd met den eere-penning aan blauw lint van deze groot ste der Engelsche wandelorganisatles. Deze waardeerende huldiging werd gehouden in te genwoordigheid van het geheele N.B.L.O.-be- stuur, den burgemeester van Nijmegen, den heer Job. Stelnweg, den vertegenwoordiger van de V.V.V. ..Nijmegen Vooruit”, den heer P. I* M. van Wayenburg, Overste Wlssema, commandant van de Koloniale Reserve en de commandanten van het eKde en vijftiende regiment Infanterie, de majoors Boomsma en Bolt. Dan klonk de Brabangonne, zacht aangeheven door de har monie van het NUmeegsche Vrijwilligerskorps en werd de Belgische vlag In top geheschen ter eere van de eenlge Belgische deelneemster. Het Dultsche zwart-wit-rood werd voor de vier Duitsche deelnemers in den top geheschen onder de hymne van het Dultschlandlled. De Engelsche vlag ging omhoog onder de melodie van *t Engelsche volkslied. BU de Fransche vlag daverde de Marseillaise en toen het witte kruis in het roode hart van Zwitserland te wapperen werd gehangen speelde de muziek het .Heil dlr lm Slegenkranz”. Een plechtig moment was het toen het „Wilhelmus" werd Ingezet en de natio nale driekleur naast de Oranjevlag In den wind geheschen werd. Ten slotte soeelde de muziek den NBJj.O.-marsch en werd, tot besluit van de vlaggenparade, de Bondsvlag ontplooid. et méér dan de gebruikelijke be- l^/l langstelling is de Jongste Partij- raadsvergadering door duizenden en tienduizenden in den lande en zeker niet alleen door katholieke geïnteresseerden tegemoet gezien; immers, al werd ook in geen enkel agenda-punt een bespreking aangekondlgd van den verlaagden werkloo- zensteun, het nijpende probleem, waarvoor de steeds verder doorgevreten krisis onze regeering onvermijdelijk gesteld heeft, *t was duidelijk, dat in een zoo belangljke bij eenkomst van de politieke leiders der Ne derlandsche katholieken niet gezwegen zou kunnen, noch mogen worden over de kwes tie, waarvan aller harten de laatste weken zoo vol zijn. Het vraagstuk is ontzettend ingewikkeld én het heeft vele gevaarlijke en pijnlijke kanten, maar de leider van onze R.K. Ka merfractie, Prof. Aalberse, heeft niet ge schroomd in zijn „Mededeelingen” (beschei den naam voor zijn periodiek terugkeeren- de, veelal meesterlijke politieke redevoerin gen) het probleem aan de orde te stellen en door de wijze, waarop hij dat deed,.te ver heffen tot h e t onderwerp van bespreking. De vaststelling der vele gewijzigde regle menten, de kwestie van het gezinsloon en het pachtvraagstuk mogen in een vergade ring als deze in normalere tijden zeer be langrijke agendapunten vormen, thans ging aller belangstelling het eerst en het sterkst uit naar wat wij zouden kunnen noemen de eerste behoefte van ons volk: de honderd duizenden werkloozen onder ons, de on schuldigste slachtoffers van de wereldcrisis op menschwaardige wijze in het leven te houden en niet te laten verkommeren. „Prlmum vivere” allereerst moet de mensch kunnen leven! van deze waar heid bleken alle hier vergaderden diep door drongen; 1 die betoogde, dat men den werklooze het strikt noodlge, wat op den duur mogelijk zal sijn, moet geven; hiervan getuigde de voorzitter van het R-K. Werkliedenver bond, de heer A. C. de Bruyn, die aantoon de, dat vele ondersteunden met hun uit- keering niet rondkomen kunnen; hier van getuigde de wakkere Partijvoorzitter, Mr. C. Goeeling, die constateerde, dat er on der ons ten slotte toch geen enkele cate gorie leeft, die *t niet goed zou meenen met den werklooze en die dezen het noodzake lijke zou willen onthouden. Alle katholieken en wij mogen van onze niet-katholieke landgenooten niet slechter denken ^jn er diep van overtuigd, dat wij onzen evenmensch jilet aan lichamelijke en zedelijke en geestelijke ellende mogen prijs geven. Alleen onbekendheid met de treurige fei ten en de moeilijkheid, zich In te leven In het lot van den werklooze kunnen sommi gen nog in een zekere onverschilligheid en indolentie doen voortleven, er Is geen rechtgeaard Nederlander, die ook nu niet meer 'Rët tijdens den oorlog gesproken ko ninklijke woord zou willen herhalen als een absoluten eisch: er zal in Nederland geen honger worden geleden. verantwoordelijke lelden van ona volk nog niet te voorschijn gesprongen. Wat ook niet al te zeer behoeft te ver bazen, gezien het speculatieve element in deze zaak. Werkverschaffing? Werkverruiming? Be vordering van nieuwe Industrieën? *t Kunnen even zoovele middelen zijn om menschen aan den arbeid te zetten, om een deel van het werkloozenleger tijdelijk de ellende niet te laten voelen, maar voor werkverschaffing en werkverruiming moet er geld zjjn, geld, dat veelal voorloopig improductief blijft, omdat er aan het resul taat van dien arbeid geen directe, zichzelf financierende behoefte bestaat; en wan neer men nieuwe Industrieën opricht, zal men tevoren toch de moreele zekerheid moeten hebben, dat de fabricaten van deze nieuwe industrieën In binnen- en (of) bui tenland afzet zullen vinden en.... betaald zullen kunnen worden. Van welke zijde men het vraagstuk ook benadert, overal stuit men op moeilijkheden en overal rijzen vraagteekens van angst wekkende grootte. Toch zal men niet mogen versagen. .Hrimum vivere”, allereerst moeten onze medeburgers kunnen leven. De boofdlngenieur van den RUkswaterstaat In het district Twentekanalen in Zutfen heeft aanbesteed het maken van twee gedeelten van de Twente-kanalen, een zwaalkom en een han- delshaven in de gemeente Enschede, met bU- komende werken, behoorende tot de werken voor den aanleg der Twente-kanalen, In twee perceelen. De raming van het eerste perceel was f 449.500 en de raming van het tweede per ceel f 697.500. Laagste inschrijfster was de Amsterdamsche Ballast MU- voor het eerste perceel f 303.800. voor het tweede perceel f 477.500 en voor de massa f 749.000, met een meerprijs bU aan neming van 75 pet. Enschedesche arbeiders, resp. t 4000.—, f 8000.— en t 17.000.—.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5