De Nazi-storm Oostenrijk over Wat zal het gevolg 1 Hoe de bondskanselier werd afgeslacht Duitschland de uitvoering en het Concordaat van zijn? Het nieuws van heden Terwijl Dollfuss stervende was Duitschland be- schuldigd H DE BAROMETER WOORDEN VAN GOERING EN RUST ZELFS GEEN PRIESTER TOEGELATEN i «1 c- DONDERDAG 26 JULI 1934 OVERSTROOMINGEN IN POLEN en GEWELD METHODEN brug te Warschap door het water vernield Een Bondtkantelier Dollfu*» atierf al» martelaar van zyn politieke overtuiging Geen winst voor Duitschland handelen Graaf Coreth vermoord „De geachiedeni» der Kerk toont, dat zij méér martelares ie dan dat zij martelaar» maakt” De onderhandelingen der bisschoppen Lijk overgebracht naar zijn werkkamer Een spannende minister raad DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Bondspresident Mi klas weigerd met de rebellen te onder- De politieke gevolgen Standrecht afgekondigd I Een schot trof hem in den hal», ander trof hem onder den »c houd er Zender in de lucht gevlogen Terwijl Minister Fey en Karwinsky als gijzelaars werden vastgehouden, bedongen de rebellen vrijen aftocht naar Duitschland Hoe de putsch werd uitgevoerd L DB. DOLLFUSS VEB- KIIHIIIIIIIIHIflIlllllllllHIlililllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllll NAZI-REVOLUTIE IN WEENEN. De nationaal-socialisten, die dreigden Fry en O een doodschieten. sullen Karwlnsky eveneens te wanneer sU geen vrijen aftocht kregen, sjjn tegen den avond in de gelegenheid gesteld te zeer vertrekken. In vrachtauto’s sjjn zij daarop naar de Duitsche grens gebracht en over de grens geset. nen. Deze auto's waren c r den voor- van Naar de te regeertng con- De tweede dag van de Vlerdaagsche te NiJme- «en. De Nederlandsche Nationale Bedevaart te Lour des aangekomen. BONDSKAN8ELIEB MOORD. Stand op Donderdag uur vjn.: 78L8 Vorigs stand: 7OJ i rijke figuren als Pfarrer Müller en anderen maar niet te spreken. 8 was zgn aan Het hoofdkwartier van de Helmwehr heeft het bevel tot mobilisatie van zijn formaties ultge- geven. De polltle-president te Weenen heeft alle sa menscholingen verboden, terwijl de het standrecht heeft afgekondigd. Men schrijft ons van bijzondere zijde uit Ber lijn: Open brief der PariJsche editie der „Chicago Daily Tribune** aan dr. Goebbels over het verbod van dit blad in Duitschland. 1 WEENEN. 25 Juli. Officieel wordt medege deeld, dat by de onderhandelingen tusschen de opstandelingen en de regeerlngstroepen men den nationaal-socialisten vrijgeleide naar de Duitsche grens had toegezegd, Indien er by den putsch geen dooden zouden zyn gevallen Door den moord op Dollfuss was deze toezegging echter vervallen. et Is bekend, dat In de laatste helft van Juni, na de bisschoppen-confe. entte van Fulda, te Beriyn onderhandelingen zyn gevoerd, die ten doel hadden overeenstemming te bereiken inzake de gewraakt» toepassingen van het concordaat. S) Omtrent deze Inderhandehngen, waaromtrent tot nu toe een diep stilswygen In acht werd ge nomen kunnen wy het volgende melden. Aanvankeiyk heeft men te Rome, bn de Curie zelf getracht tot overeenstemming te komen met de Duitsche Ryksregeerlng over de con- LINZ, 25 Juli ID.N.B.) Op den hoofdman van de Boven-Oostenryksche Helmwehr, graaf Coreth, werd een aanslag gepleegd, pers meldt, is de graaf dood. Minister Schuschnlgg heeft in zyn rede, die hy hedenavond voor de radio heeft gehouden, verklaard, dat de regeertng de orde zal hand- liaven en de politiek van Dollfuss zal voort zetten. „Oostenrijk zal Oostenrijk blijven," aldus besloot hy. de Na 8 uur Met de revolvers In de hand hielden zy de beambten, die voor de bewaking moeten zorgen, in bedwang, en een aantal begaf zich naar de kamer van den Bondskanselier op de eerste verdieping, waar zij Qollfuss, Fey en den staatssecretaris voor de veilig heid. Karwlnsky. aantroffen. Alle drie wer den gearresteerd. Dadeiyk daarop werd Dollfuss weggevoerd, waarbij eenlge schoten op hem werden gelost, tengevolge waarvan hy ernstig gewond werd en in den loop van den avond Is gestorven. Medegedeeld wordt, dat in den loop van den middag de Weensche zender Blsamberg Is be zet, en door een dynamletaanslag te vernield. Radlo-Weenen zendt thans over den Rosen- buegel-zender. •w—5 enige dagen geleden beeft de Weensche H nazi-lélder Frauenfeld voor den radioaen- “der te München ernstige bedreigingen ge- uit aan bet adres van bondskanselier Dollfuss en diens regeertng. Dit was niets nieuws. Vóór hem had Theo Habicht zoo vaak soortgelyke geluiden laten booren. dat men er zich nauwe lijks nog over verbaasde. Men was er zoo lang zamerhand aan gewend geraakt, dat ondanks alle verzekeringen door Hitler en de Duitsche Ryksregeerlng aan Italië en aan Mussolini ge geven de Münchensche zender ter beschikking bleef van de Oostenryksche natlonaal-eocialis- tlsche „outlaws" om tegen bet wettige gezag In hun vaderland op ooverantwoordelyke wyze te itoken. Het Vaticaan soa niet accoord gaan met het resultaat der onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van het Duitech Episcopaat en de Ryksregeering. Het hoofdkwartier van het Duitech Front hl het Saargebied is door de politie gesloten; Baumgartner die een aanslag pleegde op commissaris Machte, had wel deel uitgemaakt van het Duitech Front. De Fransche ochtendbladen begroeten met geestdrift het feit, dat Doumergue het kabinet der nationale nnie wist te behouden; de radi caal-socialistische pers echter toont zich terug houdend. Daarop dwongen de natlonaal-soclalisten Fey, onder bedreiging met revolvers, zich op het balcon te begeven en tot de op de Ballhausplatz intusschen verzamelde troepen van de Helmwehr en de politie mededeelingen te richten. de Bondskanselary niet te bestormen. Omtrent de politieke gevolgen van den mis lukten putsch van de natlonaal-soclalisten konden hedennacht nog geen mededeelingen worden gedaan. Deze putsch was geen revolte van grooten styi, doch was niettemin zorg vuldig voorbereid en werd volgens een vast plan uitgevoerd. Het doel was tweeledig: ten eerste de be setting van het gebouw van de ..Ravag’ in de Johannisgasse en In de tweede plaats de moord op den Bondskanselier. „volk derzelfde menschen In resp zyn nationale „en kerkeiyke samenhoorigheid verantwoordeiy- „ke leidende machten, zou slechts In staat „zyn den doodsvijan„ van oe christeiyke-ger- .jnaansche zedelijkheid en de cuituui van het .Avondblad de overwinning te bezorgen.” Een opmerking is hier op naar plaats. De Ka tholieke Kerk denkt er wel niet aan ooit een vemletigingsstrtjd te voeren. Haar geschiedenis toont aan, dat het meer haai rol is martelares te zyn, dan martelaren te maken. f-f y hebben zich meester gemaakt van bet gebouw van den Weenschen radlo-omroep en van de bondskanselary en by de bezetting ▼an dit laatste gebouw hebben zy Dollfuss neer geknald op een wijze, welke veel overeenkomst vertoont met die. waarop de leider van de Katholieke Actie te Beriyn, dr. Klausener werd af geslacht. De laatste wenach van den sterven den bondskanselier, die na de Februari-revolutle door de nazi’s werd afgeschilderd als een bloed hond. was. dat alles In het werk moest worden gesteld om bloedvergieten zooveel mogeiyk te voorkomen. De nationaal-socialistische terroris ten hebben Oostenryk beroofd van een van zyn meest eminente en moedigste leiders, een man uit de school van Mgr. Seipel, een diep-over- tulgd katholiek, die niet alleen uit politieke, maar ook uit religieuze en cultureele over wegingen zich met hand en tand en tot zyn laatsten snik beeft verzet tegen een geiyk- •chakellng van zyn land met het zgn. op positief christeiyken grondslag gevestigde Derde Ryk De wyze. waarop bet concordaat met bet Vatl- caan in de natlonaal-soclaltettecbe practijk in Duitechland^met voeten wordt getreden, de katholieke slachtoffers, welke by het Röhm- eomplot ten onrechte zyn gevallen, de driest heid van het nieuwe Oermaansche heldendom, waartegen de Duitsche bisschoppen herhaal- deiyk en met klem hebben geprotesteerd, dit alles bewijst, dat Dollfuss redenen te over had om zich met kracht tegen een invasie van den ■gn. superieuren, maar Oostenryk ten eenen- male vreemden „Duitschen" geest te verzetten Thans is Dollfuas gevallen door de hand van moordzuchtige rebellen, maar zyn geest zal Wyven leven en zyn werk zal worden voort gezet. Indien tenminste de plechtige verzekerin gen van minister Schuschnlgg kort na Dollfuss’ overiyden voor de radio gegeven, worden be waarheid. Een doode Dollfuss, gestorven als martelaar van zyn politieke overtuiging, kan een gevaarlijker want onkwetsbare, tegenstan der van de nazi's worden dan de bondskanselier by zyn leven ooit Is geweest Intusschen wordt de lijst van katholieke slachtoffers van natlo- n*al-soclalistlsche moordenaars wel angstwek kend groot: Klausener Probst, Beck en thans dr. Engelbert DolUuas, om van minder belang- De Katholieke keiyke, Ernstige ontploffing in de haven van Ouddorp; meisje gedood, twee zwaar gewonden. -w-^y e groote vraag te thans of de nationaal- I 1 socialisten met hun gewelddadig en de aigemeene Europeesche verontwaardiging wekkend optreden iets zullen winnen. Onmiddel iyk na den dood van Dr. Dollfuss heeft Bonds president Mlklas den minister van onderwys Schuschnlgg, den leider der katholieke „Sturm- scharen", voorlooplg met alle bevoegdheden van den overledene bekleed en de verklaring welke deze over de voortzetting van Dollfuss' arbeid heeft gedaan, wekt vertrouwen. Misschien dat de indruk van de gebeurtenissen van 30 Juni en de daaropvolgende dagen thans op de natlo- naal-socialistische Oostenrijkers een dieperen Indruk zullen maken nu soortgelyke geweld daden zich In hun onmiddeliyke nabijheid heb ben afgespeeld. Mannen als prins Starhemberg en majoor Fey kunnen alleen maar door de rebellie der Hakenkruisers te Weenen versterkt worden in hun overtuiging, dat een régime, hetwelk zich van zulke middelen in Oostenrijk bedlendt in Oostenrijk verijdeld dient te wor den. Voor Duitschlands Internationale positie kan het oproer der Oostenryksche nazi’s omno- geiyk voordeellg zyn. De wyze, waarop Hitler heeft gemeend de RAhm-revolte te moeten on derdrukken. heeft Duitschlands aanzien ernstig geschaad en het drama te Weenen, waaraan Duitschland zoo niet vóór het voetlicht, dan toch achter de schermen heeft medegewerkt, zal dit niet minder doen. Voor Mussolini, die al op weg was om Dollfuss te Rlcclone te ont moeten, te het een slag In het gezicht en de toekomst zal moeten leeren. hoe de „Duce" op zulk een openly ke beleedlging van zyn prestige zal reageeren. Heeft Duitschland gedacht, dat de Oostenryksche natlonaal-soclalisten op deze wyze een nog sterkeren steun van Italië voor Oostenryk konden verhinderen? Indien dat het geval te, zou zyn bescherming wel eens een enorme misrekening kunnen biyken te zyn. Het zou trouwens niet de eerste keer wezen, dat Duitschland zich verbazingwekkend verrekent. Heden beginnen In Frankrijk de manoeuvres der militaire luchtvaart. PRAAG, 25 Juli. Volgens betrouw bare berichten uit Weenen heeft de putach in de Oostenryksche hoofd stad door nationaal-socialisten plaats gehad. De bezetting van de „Ra vag is het begin geweest van een poging der nationaal-socialisten, het bewind in handen te nemen. Omstreeks 1 uur In den middag drongen natlonaal-soclalisten, die gekleed waren in uniformen van de Helmwehr en de politie, In de studio van de ..Ravag". Onder de bedreiging met revolvers werd de omroeper gedwongen mede te deelen, dat Dollfuss en zyn regeertng waren afgetreden en dat het bewind was over genomen door dr. Rintelen. Nadat dit was geschied trokken ongeveer 144 natlonaal-soclalisten naar de Bondskanselary aan de Ballhausplatz, waar zy, daar zy gekleed waren In uniformen van regulaire troepen, zon der moeite konden binnendringen. Toen de regulaire troepen weer meester waren van den toestand Is het lyk van den gestorven bondskanselier overgebracht naar zyn werkkamer, waar het te opgebaard. Het stoffeiyk overschot te met een wit kleed bedekt. Een crucifix te boven zyn hoofd ge plaatst en vier soldaten van het bondsleger vormen de eerewacht. ver de verhouding tusschen Kerk en Staat I I zyn door de regeeringsautoriteiten In het NaUonaal-Soclaltetischc Duitschland reeds opzienbarende woorden gesproken. Het meeste opzien baarden van de In den jongsten tyd hierover gesproken woorden, die welke Goring uitsprak te Keulen, zoo juist van een audiëntie komend by den kardinaal-aarts bisschop, van de dreigende strekking zijnde, aat de Kerk het beste deed „zich te voegen" zooate er overigens meer opzienbarende woorden vielen, wanneer Pruisens premier en opper- jachtmeester zich op een terrein van delicate, geesteiyke waarden begaf, zooate b. v. dat van bet Recht. Thans heeft een ander lid oer Ryks- en Prul- landsregeertng over de verhouding van den nationaal-sociallstischen staat, en gesproken, de minister van eeredienst WEENEN, 26 Juli. Omtrent het overiyden van den bondskanselier Dollfuss vernemen wy het volgende; Des morgens had een zitting van den minis terraad plaats gehad, die tot des middags 4 uur werd verdaagd. In dien tusschentyd had de bondskanselier dr. Dollfuss met bondsminteter Fey en den staatssecretaris voor de Veiligheid Karwlnsky in zyn werkkamer eenlge dringende zaken te bespreken. Plotseling reden eenlge auto’s de poort van de bondskanselary aan de Ballhausplatz bln- bezet met mannen in Helmwehr-uniform. Een groep drong de wacht binnen en een andere groep snelde naar de eerste verdieping, waar de werkkamer van dr. Dollfuss te gelegen. De bondskanselier had zijn besprekingen juist beëindigd en was met staats secretaris Karwlnsky naar een aangrenzende kamer gegaan. Hy moet het lawaai op de trap hebben gehoord en begaf zich toen naar een antl-chambre, die verbinding heeft met het trappenhuis. Intusschen was de deur van de antl-chambre naar het trappenhuis reeds door een wacht gesloten. INNSBRUCK. 25 Juli De chef der stede- Itfke politie te Innsbruck, Hlckl, te vanmiddag voor het gouvernementsgebouw doodgeschoten. Men verdenkt vier Jongemannen van de daad. Voor de politie te Innsbruck te de staat alarm afgekondigd. De openbare gebouwen zyn door de politie bezet. Verdachte van den doodslag te Echt In hooger beroep veroordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf. In Oostenryksche regeeringskringen acht men door het feit, dat de Duitsche gezant te Weeneh als be middelaar voor de nationaal-socia- listische opstandelingen is opgetre den. bewezen, dat er betrekkingen hebben bestaan tusschen de Duit sche Rijksregeering en de putschis- ten, en dat de Ryksregeering van de putschpoging op de hoogte was. steche staat, Kerk Rust. Rust nleld Maandag by gelegenheid van de eedsaflegging door den nieuwen katholieken bteschop van Hildesheim, Mgr Dr. Machens, een toespraak, waarvan eenlg- passages een zeer actueel belang hebben, wy laten ze hier vol gen. „Aan Uw leiding zyn toevertrouwd Dultscne „menschen. tevens burgers >sn den nationaal- .Aodaltetischen staat. De wli van den Lelaer „van het Duitsche Volk en van zyn regeenng ,4s erop gericht In den hoogst mogeiyken graad „van samenleven en saamhorigheidsgevoel oen „waarborg te scheppen tegen het tragische ult- „eenvalten der natie, waarvan de geschiedenis ,soo menigmaal getuige was. „De verantw oordeiy Ie (spat, van ons) „nat.-soclaltetlsche leiding wil geenszins „fllcten scheppen. ,J>e taak van den nat. sodallstlschen staat ..te een andere die der ehrtsteiyke kerken, „zy staan echter tot elkaar niet In vyandige te genstelling. „Een vernieUglngastryd van beide voor het Regeeringsmaatregel in verband met de staging van den Japanschen invoer in Ned Indië; con- tingenteering van aardewerk. cordaatstoepassing. Nadat gebleken was, dat dit niet ging, besliste Rome aan een vertegen woordiging van het Duitsche episcopaat mach tiging te verleenen te Beriyn te onderhande len met vertegenwoordigers van de Rijksre geering en van de nat. socialistische party. Tot de voornaamste punten, welke de bteschop- pen-conferentle te Fulda te behandelen had, behoorde dan ook de aanwyzlng van de bis schoppen die het episcopaat zouden vertegen woordigen. Reeds einde Juni was dour de onderhande laars te Beriyn een overeenkomst bereikt, welke onmiddeliyk aan Rome werd vnorge- legd. Men dient te bedenken dat het te Ber iyn slechts ging om offlcleuse, vóórbereidende onderhandelingen, over de aanvaarding of verwerping van welker resuliaat in laatste In stantie de verdragsluitende partyen. eener- zyds de H. Stoel, anoerzljds de Ryksregeerlng te beslissen hebben. Omtrent den Inhoud wordt een diep stil zwijgen In acht genomen. Waarschijnlijk be- hooren echter deze bepalingen als de naamste tot dien inhoud. Kerk ziet af van onafhan- eigen sportorganisatie der Katholie ke Jeugd, alsmede van eigen sociale actie De Duitsche regeertng erkent de ongehinder de uitoefening van het recht der katholieken zich te vereenlgen in zuiver religieus en cha ritatief verband. Omtrent de mogelijkheid eener spoedige aan vaarding door Rome is men In Berljjnscne Ka tholieken kringen niet zeer optimistisch ge stemd. Men meent, dat de gewelddadige dood van Dr. Klausener en van Probst in Rome de vrees hebben verwekt, dat by de heerschende antl- Katholieke mentaliteit In bepaalde toonaan gevende kringen van het „nieuwe Duitschland" op de naleving eener overeenkomst toch geen staat zou zyn te maken. Heeft nu Dr. Rust in bovenaangehaalde woorden een poging wil len doen, Rome weer meer vertrouwen In de bedoelingen van de „verantwoorde! yke” nat. socialistische leiding te wekken? Het te echter opvallend, dat de „Osservatore Romano” binnen 10 dagen tyd drie hoofdar tikelen publiceerde, waarin zeer scherp werd stelling genomen tegen bepaalde practyken van het nationaal socialisme, practijxen. die een groot deel van het nat. socialisme zelf uitma ken. Het eerste artikel naar aanleiding van Hitler’s Ryksdagrede, waartr. de scherpe stel- llngname zich dan toch tegen de hoogste „ver- antwoordeiyke” leiding rtch’te, het tweede naar aanleiding van het bekerd worden van den gewelddadigen dood van Proest, en Zondag het derde, waarin het blad het coor het nat soci alisme In Oostenrijk gekweekte terrorisme ver oordeelt. Bovendien, Zondag JJ. te in alle katholieke kerken van Duitschland van den kansel een veroordeellng voorgelezen, door Reine uitge sproken tegen de sterllteatiewet. Door sommigen wordt uit een en ander af geleid, dat de Katholieke leiding, na een pe riode van ryp beraad, tot een weioverlegde beslissing inzake de door haar aan te nemen houding te gekomen. Het te onloochenbaar, dat zeer vele chris tenen In Duitschland niet tot de Katholieke Kerk behoorend, opzien naar Rome, nu hun eigen leiders In zeer groote getale smadeiyk gezwicht zyn voor een strijd dien die de we- reldiyke macht bun heeft aai*gezegd. X verigens klinken de woorden van Dr. Rust I 1 schoon, en staan zy in scherpe tegenstel- Ung tot de wyze van spreken van GÓ- ring, welke de meest transcendenteele. geestelij ke problemen zou willen afdoen In den auton- tairen toon, waarmede een overste in de ka zerne alle voorvallen aanpakt De woorden van Rust zijn van actueel belang, daar immers de regeling van de verhouding tusschen de natlonaal-soclalisten en de Katho lieke Kerk nog lang niet voltooid te. De sensationeele gebeurtenissen, welke In de eerste helft van Juli de aandacht vroegen, heb ben haar geheel afgeleid van het probleem Kerk en Staat, dat voor wat de Katholieke Kerk In Duitschland betrof, nog een nadere oplossing moest vinden in de onderha: delingen over be paalde toepassingen van het Concordaat. Het concordaat was tot stand gekomen, niet zonder dat eerst In Vatlcaansche kringen ult- eenloopend oordeel over de opportuniteit overwinnen was geweest. Tot voorstanders van het sluiten behoorden van den aanvang af de kardlnaal-staatssecreia- ris, Pacelll, die nuntius was geweest te Berlijn, en aan wiens beoordeellng van de Duitsche toe standen dus groote waarde moest worden toege kend. Zooate bekend oefenden de naar Rome uitgeweken oud-voorzitter van het Centrum, Mgr. Kaas en later ook vlce-kanselier von Pa ften drang ten gunste van het sluiten van het concordaat uit. Een Invloedrijk promotor ervan was ook de aartsbisschop van Freiburg. De H. Vader zelf was. naar sterk verluidt, voor een afwachtende houdliig Men weet, dat de uitvoering van de Concor- daatsbepallngen Rome groote teleurstelling heeft gebracht. Het staatssecretariaat had einde Mei aanteekenlng van meer dan 400 gevallen, welke schending van het concordaat beteexenden. de kamer van den Bondspresident zou gaan. Op weg daarheen moest hy de congreszaal passeeren. Toen hij zich in de zaal bevond werd de deur ingetrapt en met geweerkolven vernield. Tien a twaalf nationaal- socialisten stormden naar binnen én de eerste, die Dollfuss zag, loste van zeer korten afstand twee schoten op den bondskanselier. Eén schot trof hem in den hals, een ander schot trof hem onder den schouder. Dollfuss hield om af te weren de handen voor het gelaat. Hij draaide even terzyde en sloeg toen achterover op den grond. Nog even riep hij: „Help, help!” en toen verstomde het geluid. De be diende. die hem gevolgd was werd door de nationaal-socialisten tegen den muur geplaatst. Geruimen tyd bleef de stervende bondskanselier met zyn moordenaars alleen. Eeni- gen tyd later werd Minister Fey door eenige putschisten naar Doll- fuss geleid, die op een divan gelegd. Er lag een doek over hoofd. Minister Fey ontdekte den halfs een noodverband waar uit bloed vloeide. Met zwakke doch toch nog vaste stem verzocht Dr. Dollfuss Minis ter Fey zich het lot van zjjn vrouw en kinderen aan te trekken. Ver der verklaarde hy, dat er om zijnentwege geen bloed vergoten moet worden. Een verder onderhoud lieten de moordenaars van Dollfuss niet toe. Het is tot dusverre niet bekend hoe laat Dollfuss gestorven is. Hem is door zijn moordenaars, zoowel ge neeskundige als geestelijke bijstand geweigerd. W kkNEN, 25 Juli. (Reuter.) Hedenmiddag te 3 uur werd een ministerraad gehouden, waar aan ook deelnamen de Weensche burgemeester Schmitz en de polltie-president Seidl. Aan deze bespreking konden niet deelnemen de in de bondskanselary gevangen gehouden minis ters en ook niet vtce-kanseller Starhemberg, die zich in Italië bevond. De ministerraad stelde zich In verbinding met bondspresident Mlklas en besloot onder geen voorwaarde onderhandelingen aan te knoopen met de rebellen. Er werd besloten een tweede bataljon te requlreeren om de bonds kanselary te ontzetten. Aan de rebellen werd een korten termijn toegestaan om zich te be denken. Dan zou de stormaanval op het ge bouw beginnen. De polltle-president bracht aan den vereenlg- den ministerraad, die niet in de macht der rebellen was. een brief van minister Fey, waar in stond, dat Dollfuss met lederen persoon, dien de bondspresident tot zyn opvolger als chef van de regeertng sou benoemen, genoegen zou nemen, wanneer daardoor verder bloedvergieten zou worden vermeden. De bondspresident heeft telefonisch ver klaard, dat hy met personen, die met geweld waren binnengedrongen, niet wilde onderhan delen. Maar het met by een looze groot sprakerige bedreiging gebleven en werkelyk een barbaarsche nazi-storm over Weenen losge broken. De politieke, sociale en economische toestand in Oostenryk bleef ook na den Febru- ari-opstand uitermate gespannen, maar heel Europa koesterde de hoop, dat de kleine onver saagde bondskanselier, die met opofferingsge zinde vaderlandsliefde op twee fronten streed, de onafhankeiykheld van zyn dierbaar Oosten rijk zou weten te handhaven. De nederlaag der marxisten heeft dezen wel de macht ontnomen, maar niet de politieke gezindheid, terwyi de nazi’s, gesteund met geld en amunltie en ont plofbare stoffen uit Duitschland op de kans bleven loeren om hun revolutlonnalren slag te ■laan. Hoe gespannen de toestand was, bleek Uit het feit, dat de wezeniyk lankmoedige Doll- fuss, die steeds liever genade voor recht liet gelden, zich door de terreu-actle der natlonaal- socialteten gedwongen zag de scherpste maat regelen tegen de aanslagplegers af te kondigen en zyn kabinet tot grootere weerbaarheid te reorganteeeren. Persoonlijk heeft hem dit alles niet mogen baten, maar Dollfuss heeft nimmer zyn persoonlijke belangen, doch slechts, naar zyn innigste en eer lijkste overtuiging, de be langen van zyn arm en mishandeld vaderland gediend. Hy had waariyk grootsche en schoone toekomstplannen. Hy wilde een corporatleven staat, gebaseerd op de beginselen van „Quadra- geslmo Anno", bouwen en het was deze oprechte wil. dien de H. Vader en de primaat van Oosten rijk by herhaling en met nadruk hebben ge prezen De nationaal-socialisten, verraderiyk en revolutlonnalr optredend in uniformen van de Oostenryksche politie, hebben verhinderd, dat Dollfuss zelf zyn program heeft kunnen ver wezenlijken. Donderdagochtend zullen de ge zanten van de groote mogendheden en van de Kleine Entente bijeen komen ter bespreking van den toe stand. In regeeringskringen kon men hedenavond nog geen enkele me- dedeeling doen over de te nemen maatregelen tot het handhaven van de orde en de rust in het land. De minister van Onderwys, dr. Schuschnlgg heeft voorlooplg de leiding van de regeertng op zich genomen. Te Weenen te onmiddeliyk de verscherpte staat van beleg afgekondigd. Na 8 uur des avonds mocht zich niemand op straat bevinden en alle café s moesten gesloten zyn. Alle belang rijke punten der stad zyn door troepen van de Helmwehr en de politie bezet. Demonstraties zijn verboden en elke poging tot samenscholing of oproer zal standrechteiyk worden gestraft. Dollfuss, die in gezelschap was van een bediende, zeide, dat hij naar I A p— 760 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15