PROVINCIAAL NIEUWS Gemeenteraad van Heiloo HAAS Nog twee dooden 450 Jaren markt Von Papen uit het politieke leven MARKTEN REIS-MARKEN DONDERDAG 26 'JULI 1934 Ook Schmidt gaat heen URSEM NOORD-SCHARWOUDE UITGEEST NIEUWE NIEDORP TEXEL OUDORP OUDER-AMSTEL PURMEREND Weerbericht ARBEIDER BEKNELD By kanaalwerken te Ursem klinkerdek Het Burg. een Vragen Keesman en Greeuw Examen hoofdakte BEEMSTER w CASTRICUM "1 Algemeene mede werking De Vice-Kanselier zal ooit niet langer commissaris van het Saargebied zjjn De weg naar Egmond krijgt Armbestuur bljjft bestaan. De bü de ontploffing in de haven van Ouddorp zwaar gewonden overleden Pur met end bereidt zich voor op een feestelijke herdenking in September a de van .houder voorkomende laster belegd 1 tenbosch en Overtoom, 11 gen ander geschiedt en zelfde had be- De zal voor een gesloten wegdek 12 op 150. 1.50, i: t <1 z d v Afscheid. Op buitengewoon hartelljke wüze hebben onderwijzend personeel en leerlingen afscheid genomen van den heer J. Boot als onderwijzer van de UX.O.-school alhier, wegens zün benoeming als onderwijzer aan de UX.O. te Alkmaar. Ook van de zijde van het ge meentebestuur werd de heer Boot, om zijn grooten ijver voor het onderwijs in deze ge meente, hartelijk gehuldigd. op wor- R. K. Volksbond. De afdeellng Purmerend van den R. K. Volksbond heeft vergaderd onder voorzitterschap van den heer A. J. Krijgsman. In de plaats van den heer J. Stander werd tot adviseerend lid van ..Maatschappelijk Hulp betoon" benoemd de heer C. Blekemolen. Tot plaatsvervangend lid werd benoemd de heer J. de Oier. Bjj enkele candldaatstelllng werd tot stuurslid gekozen de heer C. Stam. Verzilvering vacantiebonnen Het innen der vacantlebonnengelden tegen afgifte kwitantie kan alhier geschieden as. Zaterdag, 38 Juli, des namiddags van 3 tot 3.30 uur in het Vereenl- gingsgebouw. Benoeming Onze plaatsgenoot, Mr. H. T. A van der Loos, advocaat en procureur, is bij Koninklijk besluit benoemd tot secretaris van den Raad van Beroep voor de directe belastin gen te Alkmaar. Oude Rijwielplaatjeo Wielrijders hier ter plaatse worden verzocht de per 1 Augustus aa. vervallende rtfwlelplaatjes te willen afzonderen voor de Vereeniging tot bestrijding van T. B. C. Men kan deze vervallen rijwielbelastlngmerken daarvoor bezorgen bij den heer J. J. van der Sluijs, alhier. Kostelooss AjwMbelasttngplaatJes ZIJ, die meenen voor een kosteloos rijwlelbelastlngmerk in aanmerking te komen, dienen zich daarvoor Vrijdag 37 Juli, des avonds tusschen 7 en 830 te vervoegen aan het kantoor van den Ontvan ger der directe belastingen, Middelweg, alhier. d. Heijden aanwezigen aan, eendrachtig met lekander men te werken in christelijke liefde. BERLIJN, 26 Juli (K.WP.) Naar ons van wel Ingelichte zijde wordt medegedeeld, mag de zer dagen op het definitieve aftreden van Frans von Papen als vice-kanselier gerekend worden. Ook als commissaris voor bet Baargebied is aan Von Papen ontslag verleend. Naar wij vernemen zal Von Papen rich van wege de gebeurtenissen van 30 Juni volledig ui* het politieke leven terugtrekken. Ook op den terugkeer van dr. Schmidt. Minis ter van Economische Zaken, zalt niet meer te rekenen. Omtrent de bezetting vnn dezen post worden thans met Industrieele persoonlijkheden cnderhandelingen gevoerd. Dr. Schacht, die reeds meermalen zonder ge volg zjjn demissie aangeboden heeft, zal voor- Icopig tot 1 september zijn ambt van Rijksbank* president blijven vervullen. 100 4 00 100 Iderie I I I l st P b o n r de de sa- de be bij bei ga m< voi eei I n* 1 (R en bai ei GOEDKOOPE KENNEMER BANK VE R EE N 1 G IN Q HOUTPLEIN I BE tro On firn sta pro lan De zijn ziel else woe het cUf< dee voei D zeUi Het naa: gew W wort groc bant Bi flna de goed si een Dl geno Br heeft zich ook een eerecomlté gevormd, waarvan voorzitters zijn mr. P. J. Oud. mi nistro van Plnanciün, die te Purmerend Is ge boren, Jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in N. Holland, H. Cramwlnckel, bur gemeester van Purmerend, D. Koolman, Ud der Tweede Kamer der Staten Generaal en oud- burgemeester van Purmerend, de burgemeesters van omliggende plaatsen en omliggende polders en andere autoriteiten. Protest tegen een raadsbesluit. De afdee- lingen van de Vrijz.-Dem. Partij en van den Vrijheidsbond hebben bij Ged. Staten bezwaren ingediend tegen het raadsbesluit Inzake het maken van een nieuw kerkhof In deze ge meente. Hiertoe had de gemeenteraad in een zijner laatste vergaderingen besloten met 11 tegen 3 stemmen. Het maken van het kerkhof zou In werkverschaffing geschieden. Op 6, 7, 8 en 9 September as. zullen er te Purmerend groote feesten worden ge houden ter herdenking van bet feit, dat dat voor 450 jaar terug Graaf Jan van Egmond, de achtste heer van Purmerend, de week- en jaarmarkt stichtte. HAARLEM. 35 Juli. Geëxamineerd 7 vrou welijke candldaten. Geslaagd de dames J. W Broeder AlkmaarN. Buijs, Driehuis; A. H. O. van der Burg en M. O. Diepenhorst, Haarlem; A. X Wagemaker, Beemster. Bij de rondvraag heeft de voorzitter waar- deerende woorden gewijd aan den heer Stan der, die wegens vertrek het bestuur van afdeellng had verlaten. Aan het einde der vergadering spoorde geestelijke adviseur kapelaan Aanklacht ingediend Door J. Kabel, alhier, Is een aanklacht Ingediend bij den Officier ven Justitie tegen J. Vrouwe Tzn. en Oor Vrouwe, beiden verkoopers van het z.g. Werkloozen- blaadje, vfegens de in het blaadje ten opzichte van genoemden en ongerijmde lei De week- en jaarmarkten te Purmerend zijn in den loop der eeuwen altijd van zeer groote beteekenls geweest, en thans nog staat Purme rend als de zevende veemarkt van het land aangeschreven. Een commissie is samengesteld onder voor zitterschap van den heer A. Vlaar, wethouder van het marktwezen, die de organisatie van verschillende zaken ter hand heeft genomen. Met lucifers gespeeld Door bet spelen met lucifers bjj een 'hootklamp, welke achter de boerderij van den heer J. Pater te Rustenburg staat, geraakte de hootklamp In brand^-Door gezamenlijk optreden wist men deze toch tetbe- houdee. Men had reeds om de brandspuit ge telefoneerd, doch deze werd later weer afge zegd. Inzake de In de visschershaven van Ouddorp en Goedereede op het Zuidhollandsche eiland i Goedereede en Overflakkee. gistermiddag plaats 1 gehad hebbende ernstige ontploffing aan boord van een visachersvaartuig, vernemen wjj. dat de schipper P. Kastelein en diens knecht G. de Keizer, die ernstig werden gewond, hedenmor gen In het ziekenhuis te Dirksland, waarheen zij werden vervoerd, aan hun verwondingen zijn overleden. Crisis- Varkensreet Als verdacht van het valschelijk merken van varkens maakte de Rijkspolitie van Weesp proces-verbaal op tegen N. v. d. K.. alhier. De varkens werden in be slag genomen en naar de Baeonfabriek te Uit hoorn vervoerd. Woensdagmorgen reed bij de kanaalwerken te Rustenburg, gemeente Ursem, een zekere J. de H. uit Avenhorn met een auto met zand. Op den verhoogden weg moest dit zand gelost wor den en hiervoor werd de kipauto omhoog ge draaid met een slinger. Genoemde De H. wilde, toen de wagen met zand atu opgedraald, by de kipkar werk verrichten, toen plotseling de bak met zand naar beneden sloeg en de mar bekneld raakte tusschen de sllngeras en den bak. Zijn mede-arbelders hadden de tegenwoor digheid van geest den bak weer snel op te draaien en toen bleek dat de borstkas van De H. gekneusd was; vermoedelijk was een rib ge broken. Verder klaagde de man over pijn aan zijn linkerschouder. Dokter Berman uit Aven- hom was zeer spoedig ter plaatse en verleende hulp, waarna hij den man met zijn auto naai huls vervoerde. loon van 12.per week, dadelijk overplaat sing volgde naar ander werk. Men mag niet hooger komen dan 10 pCt. boven de norm. Er zal door het H. B. worden getracht, een kin dertoeslag te krijgen, terwijl het accoordloon. dat zeer verschillend is. zoodat de menachen zelf niet weten wat ze verdienen, een punt van onderzoek zal uitmaken. strandpolitle wel anders beschouwde, dan die van de gewone politie, doch niet lichter; zelfs In psychologisch opzicht zeer zwaar. Bpr. waagde echter te betwijfelen, of er voor deze taak wel de geschikte menschen waren uit gezócht. De VOORZITTER bestreed de opvatting van den heer Hellinga, dat het personeel niet vol doende aan de te stellen elschen zou voldoen. De strandpolitle voldoet zelfs uitstekend en geeft nimmer aanleiding tot klachten. Integendeel. Spr. handhaafde zijn meening en staafde deze ook (dat de taak van de gewone politie zwaar der is). De gewijzigde salarisverordening werd hier na aangenomen met de stem van den heer Hellenga. tegen. Nadat, wegens het bekende wetteljjke voor schrift, besloten was de 10 pet. pensioenverhaal ten volle op de gemeente-ambtenaren te ver halen. werd voorgesteld aan den heer J. Ver dwaald, stoker van het Gasbedrijf, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd ongevraagd eervol ontslag te verleenen. Door verschillende leden werd hun bevreem ding geuit over de wijze, waarop dit ontslag werd verleend. Wethouder DE VRIES zette het verloop de zaak uiteen, waaruit bleek, dat het onge vraagde ontslag naar Verdwaald voordeellger uitkwam, dan wanneer hij over een paar jaar uit eigen beweging ontslag had moeten vragen. Er was met Verdwaald die van alles goed op de hoogte was gesteld volkomen overeen stemming bereikt. Voor Verdwaald was het In alle opzichten fi nancieel en lichamelijk beter, dat hij nu reeds gepenslonneerd werd. Het voorstel werd hierna aangenomen met algemeene stemmen. Aan het slot van de agenda vroegen B en W. aan den raad machtiging, in verband met de te verwachten verlaging van den rentevoet, de daarvoor noodzakelijke maatregelen te nemen Deze machtiging werd met algemeene in stemming verleend. Hierna rondvraag en sluiting. Politiezaken Verleden Zondag werden een 20-tal personen door de gemeente-poiltie be keurd wegens het baden of zwemmen op eep verboden plaats, wegens het zich bevinden in badcostuum, het kampeeren zonder vergunning en wegens openbare schennis der eerbaarheid De invloed dien de Raad op het Burgerlijk Am bestuur steeds kon uitoefenen was heel groot. B. en W. adviseerden het voorstel van de heeren Keesman en Greeuw niet aan te ne men. De heer GREEUW handhaaft zijn voorstel om een onderzoek-commlsale. Het advies van B. en W. wordt aanvaard met 9 tegen 2 stemmen. Tegen Keesman en Greeuw. Besloten wordt een geldleening aan te gaan van 80.000 k 4 pet. tegen een koers van 99% pet. Deze leening dient om de verdere afwer king van den weg naar Egmond en enkele aan- koopen te financieren, zoonder stemming aan vaard. De begrootlng 1934 wordt op advies van Ged. Staten in enkele onderdeden gewijzigd. Aan de orde is vaststelling van het uitbrei dingsplan Nlcolaas Beetsweg. De voorzitter deelt mede, dat een drietal bezwaren zijn inge diend, waaraan echter tegemoet is te komen. Het plan wordt vastgesteld aha Verwachting: Meest matige wind uit Weste lijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of be trokken. mogelijk enkele regenbuien, s--— temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Zon op 5.11 onder 9.00 Licht op 930 Maan op nam. 9.13 onder vrn. 437 De raad dezer gemeente kwam gisteravond te ■even uur in een openbare vergadering bijeen. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend en had medegedeeld, dat de hter Aukes wegens afwezigheid niet ter vergadering kon komen, werden de notulen, zooals dit gebruike lijk pleegt te zijn, na een reeks rectificaties vastgesteld. Van de ingekomen stukken, welke hierna be handeld werden, vermelden we een brief vzn het Frov. Bestuur, betreffende de Commissie van De wegencommissle onderschrijft het minder heidsstandpunt, omdat klinkers goedkooper zijn en bij opbreking gemakkelUker. Er zsl aan dezen weg immers spoedig gebouwd worden De heer KOSTELIJK verdedtet op verschil lende gronden een asphalt wegdek, ojl met Ee berg Da In dale orde derze pech De gevlB het 1 word niet, hst i Os< in ov Mrs i De het wenst leene: niet i De oen t Ullijk belani leend. Mai de ad ook n Het (RK De heeren Greeuw en Keesman vragen ook, om straatnamen te geven, ontleend aan de ge schiedenis van Heiloo. De VOORZITTER zal, zoodra het boek van den beer De Lange verschijnt, nagaan, of daar voor Heiloo historische namen In voorkomen. Zoo niet, dan zal b|j den provincialen archi varis geïnformeerd worden. De vragenstellers zijn hiermede tevreden ge steld. Hierna werd de openbare vergadering geslo ten. Betreffende de loonen van het personeel der gasfabriek ging men accoord met het besluit van de gascommissie en de commissie rooi Georg Overleg, waarbij de korting van 4% wordt ingetrokken en het pensioenverhaal van 10 zal worden toegepast, behalve voor de twee klerken. De rekening van het armwezen heeft een nadeellg saldo opgeleverd van f 11.000, deelde de voorzitter mede. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. op 130, 11 10-11 l.oo; -i op VetkssphigMi Door Notaris M O. Roos te Alkmaar is Woensdag In hotel Texel, voor den heer J. Witte Jr.. in t openbaar te koop aan geboden, de boerenhofstede ..BloemwlJk" in Everstekoog, groot 12.7300 HA in 8 perceelen. Ingezet perc. 1. J. P. Bremer 3250, 3. R. 3. Daalder 350, 3. 3. 3sc Rab f 210. A C. Kool man 450, 5. A. Ran f 1000 en perc. 6, 7 en S C. v. d. Werf, resp, voor 870, 750. en 3060. Totaal ingezet voor 8930. En voor de Erven van mej. Wed. 3. Witte P. Pz. geb. Bftkker; 1. een hyppth. schuldverordenlng van 17000 k 4 pCt. t. 1. v. J. Zoetelief Gz„ met onder zetting van de boerenhofstede „Vredeluat” op- elschbaar 1 Juli 1942 Ingezet door K. Walst, Amsterdam, voor 11.000; 2. idem groot f 4950. t. L De raad van deze gemeente kwam gister avond om half acht in een openbare vergadering bijeen. Na opening der vergadering, wijdde de voor zitter, jhr. N. van Foreest, eenige sympathieke woorden aan de nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De notulen werden hierna vastgesteld. Van de Ingekomen stukken, die hierna be handeld werden. vermelden we diverse missives van Ged. Staten behelzende goedkeu ring van raadsbesluiten. Van mevr. N. de Jager-de Cloos was een adres Ingekomen, betreffende de stichting van een kleuterschool. Gelijk men wellicht weet, werd een vroeger sdres in de vergadering van 13 Juni 1933 aan gehouden tot na het Intreden van andere (gunstiger) omstandigheden. Wijl de omstandigheden sindsdien nog niet ten goede waren gekeerd, achtten B. en W. den tijd om het adres in behandeling te nemen, nog niet aangebroken. De heer KOSTELIJK vindt dit antwoord te vaag. Hy stelt voor een kostenberekening op te maken. De VOORZITTER stelt voor, om dergelijke berekeningen nog eens bij de as. begrootlng te bekijken. Aldus is besloten. Van de vereeniging L. E. T. T. was een ver zoek om een subsidie Ingekomen, Indien de rekening niet sluit. B. en W stellen voor te doen als vorig jaar, dus een subsidie van ten hoogste 250. Dit voorstel werd aangenomen. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W. tot het aanbrengen, op den nieuwen weg naar Egmond, van een wegdek van ÏH c.M. teerslakken en 2% cM koud asphalt Er is volgens verschillende procédés inge schreven. De minderheid van B. en W. wil een klinker- bestr*ttng. Het koud-asphaltdek door de N.V. te Utrecht zal f 50.180 kosten. 3. Idem voor 2000 k 5 pCt. t L v. W, J, onderzetting van hotel De Zwaan té Den Burg. Opelschbaar 3 maanden na opzegging- Ingezet door E Vlzsing te Den Burg voor 850. De uitslag van een Woensdag 1 Augustus. actie tegen de wateronttrekklng aan de duinen. Over dit punt ontstond eenige discussie, die echter weinig vrucht opleverde. Van de gymnastiekvereeniging „Door Oefe ning Sterk” was een herhaald verzoek inge komen, het gymnastieklokaal in de nieuwe ge meenteschool te mogen huren. Hoewel B. en W. aanvankelijk niet genegen waren dit lokaal te verhuren, vroegen zü thans aan den raad mach tiging, omtrent deze zaak nadere inlichtingen in te winnen, om later met een eventueel voor stel daaromtrent b(j den raad te komen. 1 Na eenige discussie werd aldus besloten. Voorts was Ingekomen de rekening over het afgeloopen jaar 1933, welke rekening in han den werd gesteld van een commissie van on derzoek. Aan de orde was hierna de behandeling van een nota van opmerkingen van Ged. Staten over de begrootlng 1934. Deze opmerkingen bleken echter slechts van ondergeschikten aard te zjjn, zoodat het niet zoo heel veel voeten In de aarde had. Nadat men nog een zevende suppletoire be- grooting voor den dienst 1933 had vastgesteld, was aan de orde de vaststelling van het kohier van de gemeentelijke wegenbelasting over 1934. Voorgesteld werd deze vast te stellen op 7849.79. De heer SPAANDERS vroeg, of er bjj deze belasting rekening zou worden gehouden met de min-vermogenden en met hen, wier grond niet ontniddellljk aan den openbaren weg is gelegen, gelijk Indertijd aan den raad was be loofd. In een uitvoerig betoog, waarin hU ook verschillende opmerkingen van andere leden beantwoordde, zette de VOORZITTER de wer king van deze nieuwe belasting uiteen. Spr. wees er vooral op. dat In deze belasting voor een groot deel wordt bijgedragen door personen, die wel belangen hebben in deze ge meente, doch daarin niet woonachtig zijn. Door dezen wordt ongeveer 3500 In deze belasting bijgedragen; dus ongeveer 1/3 deel. Door de zwaar getroffen tuinders en veehouders wordt In totaal slechts 1400 betaald. Spr. vestigde er de aandacht nog op, dat, wanneer men deze belasting niet zou heffen, de personeels belasting met 40 opcenten had moeten worden verhoogd, hetgeen dan uitslui tend door de inwoners had moeten worden op gebracht. Wat de soepele toepassing van de belasting- verorder.lng betrof, zeide spr. dat in de ver ordening een bepaling was opgenomen, waarry aan personen, die leegstaande eigendommen bezitten, of eigendommen, waarvan zij geen groote winst behalen, ontheffing van deze be lasting kunnen verkrijgen. Deze belasting was volgens spr niet zoo onbillijk, als door som mige tegenstanders wel wordt verondersteld. Na een verdere discussie, waarin men elkaar nog het behartigen van groepsbelangen ging verwijten, welke discussie overigens vrij on vruchtbaar bleek te zijnwerd het kohier vastgesteld, met de stem van den heer G. F. Res tegen. Hierna werd na eenige discussie besloten tot dijkgraven van aankoop van een strook grond, langs het Bchou- tenbosch en Overtoom, ten behoeve van de verbetering der bocht bü de pastorie der Ned Hervormde Gemeente. Hetzelfde geschiedde met een voorstel tot overname van een strook grond van het Provinciaal Ziekenhuis, langs den Ol- denbarneveldweg. ten behoeve van den aanleg van een rijwielpad. De heer B. REB bepleitte nog een rijwielpad van tegels, terwijl de heer BORST op spoed aandrong. Uit het antwoord van den wethouder HEM- ---i as. winter kan worden begonnen. Er zal geen tege)- bestratlng komen, doch wel een wegdek, dat ongetwijfeld een leder zal voldoen. Het pad zal ruim 3 meter breed worden. Hierna was aan de orde een voorstel van B. en W. de salarissen der gemeente-veldwach- ters naar aanleiding van een desbetreffen- den brief van den Commissaris der Koningin in overeenstemming te brengen met de sa larissen van de Rljksveldwachters. De heer HELLINGA verklaarde zich tegen den bepaalden kindertoeslag, terwijl hij voorts een betere salarisregellng bepleitte voor de tjjdelljke veldwachters. Ten aanzien van dit laatste antwoordde de VOORZITTER, dat de taak van het tljdelltk personeel geheel anders en veel lichter is dan van het vaste polltie-peraoneel. Van deze laat ste wordt in vele opzichten veel meer ge- elscht. En waar arbeidsprestatie een der hoofd factoren is, waarop het loon moet worden ge baseerd. was het niet anders dan logisch, dat er in dit geval verschil tn salarieering is. De heer HELLINGA was het niet geheel eens met den voorzitter, daar hjj de taak van de De werkverschaffing In de Wleringrrmeer De R.K. arbeiders vergaderden Dinsdagavond in hotel De Burg. Een goede tachtig personen waren aanwezig. Wethouder G. Bekker van Zuidscharwoude was mede aanwezig, terwijl voor den R. K. Volksbond de heer G. van Slingerland en voor den R.K. Landarbeldersbond de heer J. Dek ker tegenwoordig waren. Hoofdzakelijk was deze vergadering voor het uitspreken van klachten over de te werkstelling in de Wleringermeer. Om. werd geklaagd over bet uitbetalen der loonen. Als iemand om de week mag werken, moet hü ongeveer 10 dagen op zT» geld wach ten. Hij ontvangt dan zijn loon In de volgende week als hij weer werkt. Ook over het uit te voeren werk was men ontevreden. Dralneeren is een werk, dat men moet kennen. Verder werd medegedeeld, dat dezer gemeente er als h^n eens meer verdiende dan het norm- Wethooder Primus Naar wij vernemen, moest de beer Primus, sedert jaren raadslid en wethouder dezer gemeente, plotseling in het ziekenhuis worden opgenomen, wegens ernstige ziekte. Operatief ingrijpen bleek noodzakeljjk en de heer Primus moest, hoewel 66 jaar oud. een ernstige operatie ondergaan. Er saeen groote tentoonstelling worden ge houden van vee, akkerbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten, .bloemen, een historische ten- toonstcUing' 9 wn middonstandstentoonstdling, eni. Een tentoonstellingshal is In aanbouw welke ruim drie duizend vlerk, meter groot zal wor den. Ook aal een historische optocht «orden gehouden, terwijl een historisch spel zal var- MER bleek, dat met de uitvoering eerst den opgevoert onder den titel .Johan van Eg- mood’s PriviUge”. Dakraan zullen pl.m. 300 per sonen medewerken. Dit spel staat In zijn ge heel onder leiding van de heer Joh. M. Rldde- rikboff te Hoorn, terwijl de belangrijke muzi kale leiding is opgedragen aan Theo Ettema te Amsterdam, directeur van de Purmerender Muziekschool. Dit spel zal worden gespeeld op het slotplein, waar het Slot „Purmersteijn” naar zijn vroeger model aal verschijnen. Rondom dit slot wordt een Oud-Hollandsch muktpleln gesticht. I» medewerking van de feesten is algemeen. In de comniiasle voor de tentoonstellingen heb ben onderscheidene personen van omliggende gemeenten en polders zitting. In de stad zelf zijn zeer vele buurtvereenl- gingen gevormd, welke zich zullen belasten met de versiering der straten, zoodat Purmerend met die dagen een feestelijk aanzien zal heb ben. Een In meerkleurendruk uitgevoerd o fflce (waarvan «e een verkleinde afbeelding boven staand geven) zal de aandacht voor de Markt- feesten van September az. trekken. het oog op de werkverschaffing. Wethouder OBDAM kan het advies van Ir. Verhey niet waardeeren. Hij bestrijdt de argu menten van den heer Kostelijk, die zX hierin ondeskundig is. heer SCHUYT meent het veiligst te varen onder de vlag van den deskundige Ir. Verhey. Hij stemmen. Nadat nog enkele raadsleden pro en contra gesproken hebber!, werd het meerderheldsvoor- stel (gesloten wegdek) verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren: Maas, Kostelijk, 8chuyt, Bamhoven. Franken. De weg wordt dus met klinkers bestraat. B. en W. stellen hierna voor den huurprijs van de z.g. sperklokken van 0.75 te verlagen tot f 0.50 per maand. Dit voorstel werd aangenomen. Eveneens wordt op voorstel van B. en W. be sloten garantie te verléienen voor het ..door trekken" van de gasleiding langs een gedeelte van den Rij kastraat weg. ten zuiden van de Zevenhulzerlaan Nadat men eenige bouwterreinen had ver kocht, werd naar aanleiding van eenige Inge komen opmerkingen van Ged. Staten, besloten nog eenige wijzigingen te brengen In het raads besluit van 11 April 1934. betrekking hebbende op het gemeentelijke uitbreidingsplan voor de omgeving van de Kaagmeerlaan Aan de orde was voorts een voorstel Inzake herziening van de bezoldiging van ambtenaren en werklieden In dienst der gemeente. Tengevolge van de wijziging der Pensioenwet 1932 zal met Ingang van 1 Juli J.l. een bijdrage ad 10 van den pensioengrondslag op de be trokkenen moeten worden verhaald, terwijl de bevoegdheid van den raad, om te bepalen, of die bijdrage geheel of gedeeltelijk ten laste der gemeente sal worden genomen, opgeheven Een vergelijking van de salarissen, die gelden voor de ambtenaren dezer gemeente, met die welke worden betaald tn gemeenten van gelijke grootte in de omgeving leert, dat de salarissen hier aanmerkelijk lager zijn. B. en W. zouden wellicht in die feiten aan leiding hebben gevonden, voorstellen te .toen, om de salarissen te herzien, doch de tijds omstandigheden zijn h.l. niet zoodanig, dat thans tot salarisverhooglng diende te worden overgegaan. Echter was er ook geen enkele reden om de salarissen te verminderen, in tegendeel zou dit haar Inziens een onbillijkheid tegenover het personeel zijn. B. en W. stelden daarom voor, met Ingang van 1 Juli 1934 de jaarwedden met 10 te verhoogen, zoodat de verplichte pensioenbij drage geen vermindering van de salarissen tot gevolg zou hebben. Daardoor worden bijna geen zwaardere lasten gelegd op de gemeentefinanciën, omdat reeds de volle pensioenbijdrage door de gemeente be taald werd. De minderheid van het college was van oor- deel. dat de salarissen thans niet behooren te worden herzien en de verplichte pensioen bijdragen ten laste van betrokkenen behoorden te komen.' De heer KOSTELIJK had liever de laagste salarissen wat verhoogd en dan van allen de 10 pet. gekort. Als minderheid In het college verklaarde wet houder OBDAM rich tegen dezen maatregel. In vergelijking met de werkloozen en vele in gezetenen zün de loonen der ambtenaren niet zoo slecht. Hij acht het offer van 10 pet. wel gerechtvaardigd. De heer VAHL verdedigt eveneens het af trekken In dezen tijd van 10 pet., terwijl de heer KEESMAN de voordracht verdedigt. Dr. BARNHOORN zou voor willen stellen het advies van B. en W. te volgen vandaag, en bjj de begrootlng te zien welke salarissen verhoogd of verlaagd moeten worden. Wethouder OBDAM wil nu de 10 pet. af trekken en bij de begrootlng de salarissen her zien voor degenen, die werkelijk dan te laag zün gekomen. Nadat wethouder MAAS GEESTERANUS het meerderheidsstandpunt nog verdedigd heeft en de heer SCHUWT zjjn voorstemmen heeft ge motiveerd wordt het voorstel van B. en aanvaard met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Kostelük, Obdam, Dekker, Vahl en de Jager. Aan de orde was hierna een voorstel van de heeren P. -Greeuw en H. Keesman tot Instellen eener commissie ter voorbereiding der reorga nisatie van het burgerlük armbestuur. Uit de bewoordingen van het voorstel bleek, volgens B. en W., dat het de heeren voorstel lers niet ging om den naam. doch om een groo- teren invloea van den Raad op den gang van zaken der Instelling. Bovendien bleek bü vo renbedoelde besprekingen, dat de reorganisatie gewenaeht wordt, om het contact tusschen de gemeentelijke Instantie, die de verzorging der werkloosen behartigt en de instelling van wel dadigheid nauwer te maken. B. en W. hadden niet de overtuiging gekre gen. dat aan meerderen invloed van den Raad op den gang van saken van het Burgerlük Armbestuur bepaalde behoefte bestaat. De heeren Keesman en Greeuw hebben vragen gesteld betrekking hebbende op het feit, dat het raadslid Kostelijk nog steeds belast Is met bet toezicht op de werkverschaffing. Zij vragen of dit nu niet in strijd Is met art. 25 van de gemeentewet, daar het nu h. L een vaste be trekking u geworden. Ook vragen zü, of het niet beter is, b.v. een gemeen te-opzichter aan te stellen. De VOORZITTER sou 1 jammer vinden den heer Kostelijk te moeien weghalen zoolang dit werk nog duurt. Voor de toekomst aal dit ech ter niet bestendigd wordpn. Iets anders is, of er dan een gemeente-opipchter moet komen. Men kan den heer KSbatellk dankbaar zijn, want de werkverschaffing heeft heel goed ge- loopen. De heeren Keesman en Greeuw lichten hun vragen nog toe, terwül de heer Kostelük ver klaart dal hü gaarne weg zal gaan, al zou dit het werk schaden. De VOORZITTER belooft nogmaals, dat de geschiedenis over een of 2 maanden afgeloopen zal zün. Gemeenteraad De raad vergaderde Woensdagmorgen. De heer Keesom was wegens ziekte verhin derd. Medegedeeld werd, dat de uitkeering de fondsbelasting over 19341935 niet zal den gekort. Van Ged. Staten was de beslissing Inge komen op een verzoekschrift van ouders van R. K. kinderen tegen de door den raad vast gestelde bedragen der vervoerkosten van school kinderen. Ged. Staten hadden de vergoeding, vastgesteld door den raad, goedgekeurd en de datum van Inwerkingtreding gebracht van 1 Mei 1934 tot 18 Mei, den datum van de aan vrage. Men ging hiermee accoord. Voorgesteld werd het salaris van de ambte nares ter secretarie te verhoogen in verband met de verplichte pensioenverhaal. Het salaris werd met f 110.per jaar verhoogd, zoodat deze ambtenares dan totaal 1000.per jaar ontvangt. Dit voorstel werd na eenige bespre kingen aangenomen. Van IJsbr. Poland, H. Poland, A. Groot en Br. Goedhart was een verzoek aanwezig om een vergoeding te mogen ontvangen voor vervoer van hun kinderen naar de R. K. school te ’t Veld, ten bedrage van f 50.per jaar en per kind. B, en W. stelden voor het verzoek in te wil ligen ten aanzien van de kinderen van H. Poland en twee kinderen van A Groot. De andere kinderen wonen op minder dan 5 KM afstand van de school. Het voorstel werdald us aagnenomen. Voorts werd voorgesteld een bijdrage van f 100.te verleenen In de kosten van vervoer naar de R. K. scholen van niet leerplichtige kinderen en anderen die voor een wettelljke vergoeding niet in aanmerking komen Dit voor stel werd aangenomen. De voetbalvereenlglng N V.V. kreeg een sub sidie van f 125.tot gedeeltelijke dekking van het nadeellg saldo van haar rekening 1933. De subsidie voor de wlnterhandelsavondschool werd van 20.op 50verhoogd in ver band met het grooter aantal leerlingen, dat ge noemde school bezoekt. Bü het voorstel van B. en W. om de leening ten behoeve van den bouw van een onder- wljserswonlng werd door verscheidene leden de afkeuring uitgesproken over de handelwijze van den architect, die een te lage begrootlng :._J opgemaakt, waardoor de gedachte eerst werd opgewekt, dat de vaklui te duur waren, wat toch niet het geval was. J. W. van de Aakster met onderzetting van eer» huls en erf aan de Groeneplaata te Den Burg, k 5 pCt opelschbaar 13 Oct. 1943. Ingeaet door F. Bak ker Zz. voor 4000; 3. idem voor 2000 i 5 pCt. t. L Dernison, met 3e AVZNHORN 24 Juli Coöp. Land- en Ttltnbouw- •n Markt vereen Avenhorn en Omstreken Vroege aardappelen. 20.000 K O groote Schotache 3 80— 4 80, 2500 K G. kleine Scboteche 2.50—SJ0. 8500 KG Blgenhelmere 3 80480. 8500 K.O. groote Witte Due 2.702.90 per 100 K G 4500 K.O. Roods kool 1.00—180 per 100 K.G. 3800 K.O. Uien: Zil- verdriellngen 1.30, Zllvemep 5.000.50 per 100 K G. 2000 manden Augurken van 6 K.G.: grot 29 —33 cent, basterd 37 cent, etek 9 cent, bommen 6 cent per mand. 1100 zak Slaboonen van 15 K.G.: dubbele a. dr. 1801.65, idem m. dr. 1.15185 ^ALKMAAR, 25 Juli. N.V. Alkm. Exportveiling. Aardappelen 280—480 per 100 K G. Aalbeeaen 3.00 8 00 per 100 pond. Andijvie 0 803 80 per 100 stuks Appelen 3.007.00. Augurken 2.007.00 per 100 pond. Bloemkool I 3.00—11.30, idem n 380 4.00 per 100 stuks Doperwten 2.00«00. Druiven 19 0083.00 per 100 pond. Groene kool 2.004 00. Kropela 0803.10. Komkommen 1.00—580, loenen 10.00—28.00, Perziken 4.0010.00 per stuks Postelein 1017 cent per bakje. Peulen 7.00 per 100 boa. Rabarber 3.00480 pér boe Boode kool 1.10—2.20 per 100 KG. SelC 0801.30 per 100 boe. Spinazie 4080 oent per bak «tUJboonen 1807.00. dubbele Bperoleboonen 3805.00. Tulnboopen 1.00380. Tomaten 2 50 5.00 per 100 pond. Uien 280—480 per 100 boa. Wortelen 180—6.50 per 100 boa. Zwarte beeeen 3 006.00 per 100 pond. BREÏZAND Bloembollenveillna. knketo vroege Tulpen: Prins van Oostenrijk z 12 op 180, z 10 1.00; Brillent Star 12 op 1.50. 11 130,10 1.00; Berm Schlegel 11 180; King ot the Yellow 11 1.30. 10 1.00: La Reine 12 op 180. 11 180; Cou leur Cardinal 12 1.50, 11-12 1 80. 10-11 1.00; Fred. Moore 11-12 130. 10-11 1.00; Diana 11 130. 10-11 1.001.06; Gele Prins 11-12 130. 10-11 1.00: Witte Valk 11-13 130, 10-11 1.00; Pelikaan 11-12 1.30: Ibis 11-12 130. 10-11 1.00; Chryaolora 13 op 1.50, 11-12 130. Dubbele vroege Tulpen: MurlUo 13 130; Theerooa 12 op 150. 11-12 1.30. Electra 13 op 130, 11-13 1 30. Tourneeol 9 1.00; Mr v. d. Hoef 11 op 130. 10-11 186; Peach Blossom 13 op 1.65. 11-13 1.40. Enkele late Darwin: Rev. Ewbaak 11-13 0.90. 10-11 0 70, Fame Sanders 10 0.73, Will Pitt 12 1.20. Pr. Elisabeth 10-11 0 75. ScUla Slberlca 6 op 0.80. >vpM Blauwe Drutfjee 7 op 0.30. 6 op 030. BLOKKER. 35 Juli. ,X>P Hoop van Zegen” -aaaia Bi. Elgenbelmere. groote 430435, Schotache aardappelen, groote 3.00—430, Idem kleine 2 25, Andijvie 140130, Bloemkool 3306.10. Kom kommers 2 803 30, Gele kool 2 203.30. Roode kool 1 804 00. Rabarber 3.103.70, Sla 1301.60, Slaboonen 7.409 50. Snüboonen 7.0011.00. Wor telen 3.003 40, Meloenen 15.0034.00, Augurken 5.0017 00, Kersen 13,0016 00. Troebeseen 7.10 1030. Proleflc 11.40—<6.50, Roode X-beeeen 7.40— 8.80. Peulen 5 00«00, Selderie 030. Kruisbeesen 3.20730, Roode beeeen 5.708.40. Witte beeeen 4.70—780. Zwarte beesen 7308.0|L Druiven 43.00 51.00, Frambozen 33.0050.00, Tomaten 4.60 S.00. Kruidenier 9.001380. Yellow 13.0019.00. BLOKKER. 36 Juli. „Op Hoop van Zegen” Blocvelltng Zwarte bessen 8 00 Aanvoer 430 K.G. BlocveiHng Witte beesen 1610 K.G. 430. Tomaten: A 6.10, B 530, C 330. CC 2.10. ENKHUIZEN. 35 Juli. Coöp. Bloemenveiling ..Bloemenlusf' Rozen 1803.50. Gips 3ct„ Gladiolen 48 cent. Centauren 36 cent. Aard appelen. Eigenheimers 335—3.45. Schotache 1.75 I BS. Slaboonen 3.50—430. Kruideniers 8 50— 8.70, Yellow 5.00—630. ENKHUIZEN. 34 Juli. Vlsch. 19 vaartuigen met 1934 pond Z.N. Bot 1616.5 cent, 38 vaartuigen met 5627 pond Koraal 17.5—19 cent. 1 vaartuig met 4« pond Sleepbot 163 cent, 1 vaartuig met 89 pond Fulkaal 18 cent per pond. ENKHUIZEN. 25 Juli. Graanbeurs Grauwe Eiw- ten 14 0021.00. Vale groote 14.00—19 00. Wljker vale 9.0010.00, Bruine Boonen 7.0000. Mos terdzaad 17.0019.00, Karwüzaad 8.00—830, Maanzaad 8.008 75. HEILOO. 26 Juli Coöp. Veillngaver. JSk. WU11- brordus" Zwarte beesen 1012 cent Roode bessen 30 cent. Doperwten 410 cent. Ras pers 718 cent, dubb. Stamalaboonen 711 cent, Snü boonen 1615 cent. Tuinbonnen 38 cent per KG Kropsla 030330. AndUrie 1«O370, Bloemkool 3 507.40 per 100. Postelein 1319 ct.. Spinazie 25 38 cent per kistje Wortelen 40—70 cent. Rabarber 2545 cent par 10 bos Komkom mers 1.506 .80 per 100 MEDEMBLIK. 35 Juli Fijne Muizen 130—3.00. groote Muizen 1353.15. Hine Ideaal 1.95—3.06, rove Ideaal 1363.10, fijne O|Mdersche 136— 2.00, groote Geldereche 3.00—3.27 Buttons 130— 1.25, Wilde Due 1.30—1.40. Borgen 2 10330, 81e- boonen 1.001.60 NOORD6CHARWOUDK 26 Juli. Aange voerd werden: 81000 kg. aardappelen: Schot- ache muizen 3.90—630. drielingen 2.80—3 80, du ken 2.60—2.70, bl. eigenheimers 330—5, 3750 kg. spercleboonen 8—0 120 kg. snüboonen 6, 20700 kg. zilveruien: rilvernep 830—030, drie lingen 3.704.80, zilveruien 1140, 425 kg. uien: gele nep 8.TO, 350 kg. kroten 030—1.50, 2150 kg. roode kool 130230, 5100 kg. gew. witte kool 1.80230. OBDAM. 36 Juli. „De Tuinbouw" 16600 K.O. groote aardappelen 3.00—8.40; 48000 K.G. Drlelln- ten 3.308 10 96 manden Augurken, grof 19 oent, dem 26 manden bommen 6 cent, 12 manden bas» terd 17 cent. ISO zak Slaboonen 1.10—138. PURMEREND. 36 Juli. .Alalagver. Beemster. Purmerend en Omstreken". Aardappelen: Schot ache Muizen 1.0013«. Bl. Eigenheimers 1.00— 13«. idem kleine Schotache Mulsen 0.80130, kleine Blauwe Eigenheimers 5434 cent per 36 K.O Slaboonen: dubbele 1311.46. ld. a. dr. 1.47 138. idem enkele s. dr. 3.30 per 16 K.G. Snü boonen: Stok 1.36136. smalle Stamboonen 0.45 1.60 per 15 K.O, Tulnboonen 38—33 cent per 16 K.G Roode Aalbessen 4.0033 00. Zwarte bes sen «009.00 per 100 K.G. Klapbessen 0261.00 per 10 K.G. Perziken 1303.00. Komkommers 0.70 3.40 per 100 stuks. Tomaten: A 5.0010.00. C 3.00«00 per 100 K.O Augurken: middel 18—33 cent, basterd 2«30 cent, stek 911 cent, bom men 10 cent per mand van K.G. Bloemkool 1307.00, Roode kool 6308.00 per 100 stuks. Spinazie 3370 cent. Postelein 1848 cent per K.O Sla 0.00—4 40 per 100 krop Andijvie 34—88 cent per kist. Rabarber 4.00. Wortelen 1306.40 per 100 boa. Uien 4570 cent per 35 K.G. Drui ven: Frankenthalere 5483 cent. Allcant «3 cent per K.G. Appels: Yellow Transparant 8.0019 00 per 100 K.G Peren: Jan baasje 3.00«00. Suiker peer 430—730 per 100 K.G. SCHAGEN, 26 Juli. Veemarkt. Aange- voer dwerden: 11 paarden 150—300, 2 «tieren 80160, 22 magere geldekoeien 80130, 60 vette geldekoeien 160—37730, 6 kalfkoeien 160 tot 210, 46 graskalverea 15- 25, 66 nuchtere kal veren 412, 30 magere schapen 1014, 43 vet te schapen 1318.50, 101 lammeren 4—830, 16 magere varkens 8—14. 10 vette varkens per kg. 035. 152 biggen 6—10, 37 konijnen 26—76 ct- 19 kippen 35—60 ct. per stuk. VOLENDAM. 36 Juli. Heden werden aan de vei ling aangevoerd 40813 eendeleren 3.313.35. WARMENHUIZEN. 35 Juli. Zllvernep 8 50—930. Idem drielingen 3 404.10. idem Uien 0.001.00. Schotache Muizen 5.00—6.40. idem groote 830 4.00, Idem drielingen 2.703.90, Eigenheimers 4.00 4.00. Idem blauwe 3.70—430 per 100 K.G. WOERDEN. 35 Juli Aanvoer 490 partüen kaas: la kwal met R.M 30.00—32.00 9e kwal, met R’ 18.00—13 0C. aware 33.00. Handel matig. >1 X O.W li.BV, lueui sa.w- Doperwten 2.006.00, Druiven

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 2