Mgr. Aengenent bij de R.K Politiemannen PALMOLIVE _de zeep der jeugd jfl 4^ houdt Uw huid zacht Indië Japan en Telegrammen per telefoon De muiterij in onze Oost Schuit uit elkaar gevlogen 2e CONGRESDAG BOND „ST. MICHAËL” DONDERDAG 26 JULI 1934 et Eenheid van uniform K.F.C. - Willem II 2-1 DOODSLAG TE ECHT Drama te Amsterdam Dienstplichtigen Jaarlyksche sociale retraite Amsterdams zorgen Toespraak van Mgr. FRIEDL DOTZA Te Gravenhage gehuwd Nationale bedevaart KIND DOODGEREDEN Slap voorhoedespel van de Tilburgsche club Eerste schenking uit fonds aan Mgr. Contingenteering van aardewerk Vele woningen zwaar gehavend Officieren veroordeeld door het Hoog Militair Gerechtshof Financieele moeilijkheden met de regeering besproken Het Pastoor van Merselfonds door Mgr. officieel ingesteld in werking gebracht Aanbieding ook mogelyk vanuit Rykstelefooncellen Verdachte in hooger beroep veroordeeld De Amsterdamsche politie laat zich bij de vierdaagsche den versterkenden dronk goed smaken De pelgrims te Lourdes aangekomen Het contingent der lichting 193S vastgesteld Koopman tracht na een vrouw verwond te hebben, zich den hals af te snyden De cyfers van den invoer ver toonen een merkbare styging De schipper en zyn knecht ernstig gewond, zyn dochtertje gedood door de groote hoe- veelheid olijfolie. 2 stuks voor 25 De pensioengrens tó cL en -'i; vernemen vier Ham, He* is de bedoeling van de Nederiandache regeering om. naar roede tnternaUooale gewoonte, de ritaatie ten aanaien van de Ingevoerde hoeveelheden en ten aanaien van de markten waarin wordt deelgenomen, tij dens den duur der conferentie engwwQrigd te laten. Indien dan ook de overtnigfng mocht ontstaan dat door de hierboven genoemde feiten daag bedoeling wordt verijdeld, aal do De voorzitter richtte een woord van hartelijk welkom tot Commissaris M. Mouwen, die, ver gezeld van de inspecteurs Jansen en Hopman, namens hoofdcommissaris Versteeg het Con gres bezocht. Spr. dankte ben voor alles wat voor de ontwikkeling van de R. K. Amster damsche politiemannen hebben gedaan. Vooral in desen tüd is een woord van waar- deering en sympathie aoo op sjjn plaats. De leden van den R. K. Politiebond staan voor een moeilijke taak. ZU moeten zich groote opoffe ringen getroosten, om het gezag, in de maat schappij gesteld, te handhavep. Mgr. onder- •treepte de woorden van den voorzitter op den aanton congresdag, dat bet publiek, voor welks De tweede dag werd wederom een plechtige H. Mis, des morgens BATAVIA, 25 Juli (Reuter). Naar aanleiding van de berichten omtrent de abnormale stijging van den import uit Japan beeft Aneta hierom trent Inlichtingen ingewonnen bij het departe ment van Economische Zaken. Inderdaad, aoo werd medegedeeld, vertoonen de cijfers betreffende den Japanschen import van Juni af een duidelijke stijging. De invoer van ongebleekte katoenen stoffen trekt hierbij het meest de aandacht. Ook verschillende an dere importgoederen vertoonen een merkbare stijging. Dit verschijnsel heeft de volle aandacht van de regeering. veiligheid, orde en rast de politiemannen pa raat staan,, meer belangstelling toone en zich onthoude van mateloose critlek. Tegen dese volstrekt onaanvaardbare poging moesten uiteraard direct maatregelen worden genomen. De Inhoud van de verordening gaat met opeet niet verder dan tot het beletten van een verstoring van den bestaanden toestand. De beperking van de Invoeren ia thans voor zoover het de groep aardewerk betreft, nog niet aan de orde. Daarom zijn de contingenten voorshands vastgesteld op 100 pOt. van den rui men aanvoer van 1933. Met deae doelstelling aal regeering zich natuurlijk verplicht zien in te grüpen. Tot haar leedwezen heeft zjj zich jubt heden genoopt geuten op een onderdeel deser geheel door de overheid overziene situatie, in te grijpen. Zij beeft nJ. heden een regee- ringsverordening vastgesteld tot tijdelUke contingenteering voor drie maanden van den Invoer van aardewerk voor huishoudelijk ge bruik. 0 0 0 o o 3 2 2 0 4—1 3—1 3-6 De vergadering vereenlgde zich vervolgens met een voorstel van het hoofdbestuur om naar aanleiding van het rapport „Steunfonds" niet tot Instelling daarvan over te gaan. St om ver- Burgemeester de Vlugt en de wethouder* Kropman en Rustige hebben een onderhoud ge had met ministers De Wilde en Oud. Hierbij rijn de flnandeele moeilijkheden der hoofdstad, m het bijzonder als gevolg van de regeling der werklocuensorg. besproken. gewoon der de In de vier jaren, verloopen sinds de oprich ting van het pastoor van Mersel-Fonds op het Congres te Maastricht, is het daarin gestorte bedrag door den steun van allen, de mannen, hun vrouwen en kinderen, zóó gegroeid, dat thans de eerste rente van f 500 aan zijn be stemming kan worden geschonken. De voorzit ter stelde daarop de stichtlngsacte van het fonds, welke dezer dagen bij den notaris Is ge passeerd. in handen van Mgr, waarna oud- voorzitter van Duin, oprichter van den Bond, het bedrag van 500 In enveloppe aan Mgr. ter hand stelde, om er in den geest van het fonds mede te handelen. Op de eerste etage van perceel Haarlemmer Houttuinen 64 te Amsterdam heeft zich Woensdagavond ongeveer half acht een bloedig drama afgetpeeld, als gevolg van de slechte verstandhouoing tusschen twee menschen, die hier wonen. De onmiddellijke aanleiding hiervoor ligt In het feit, dat eenigen tijd geleden door een 14-tal Japansche Importeurs van aardewerk een ver eeniging is opgericht met een zeer ver gaande doelstelling. Deze vereeniging zou. in nauwe samenwerking met de in Japan bestaande ex- porteursvereeniging voor aardewerk, voor geheel Ned.-Indlè den invoer van aardewerk contro- leeren, door alleen aan haar leden dien invoer toe te staan. Tot deze vereeniging werden enkele Chineesche firma’s en vijf Europeesche firma's ultgenoodlgd, om, naast de 14 eerstbedoelde Japansche Importeurs, van de vereeniging deel uit te maken. Op deze wijze zou de omvang van den aardewerk-lnvoer, de vorming van den prijs en het aandeel dat Iedere firma In den Invoer sou verkrijgen, uitsluitend worden be paald door in Indië gevestigde Japansche orga nisaties. bij de toewijzing van vergunningen volop reke ning worden gehouden. Aneta stelde nog de vraag of door een en an der de onderhandellngen tusschen Ned.-Indlê en Japan in gevaar konden worden gebracht, waar op van de zijde van het departement van Eco nomische Zaken werd geantwoord, dat zulks niet waarschijnlijk is te achten omdat tegen de hand having van goede internationale gebruiken moei lijk bezwaren kunnen bestaan, terwijl het an derzijds duidelijk is dat het hier gaat om een zuiver defensleven maatregel, die de regeering niet mocht nalaten te nemen. Möller, voor. De stand is thans: Ajax 1 KFC 1 Willem n 2 MBO? In de visschershaven van Onddorp o» Goedereede op het Znid-HoUandaehe eiland Goeroe-Overflakkee, heeft Woensdagmid dag een ernstige ontploffing plaats gehad aan boord van een visschersvaartnig. Van het schip b aoo goed ab niets meer overgebleven. De schipper, F. Kastelein, en diena knecht G. de Keizer, die zich aan boord bevonden, werden zwaar gewond. Zü braken de beide beenen en teder een arm. Het vijfjarig dochtertje van den schipper, dat zich op den wal bevond, kreeg een stuk hout tegen bet hoofd, waardoor de hersen pan van het kind werd verbrijzeld. De kleine was vrijwel op slag dood. BATAVIA, 25 JnU (Aneta). Het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft heden uitspiaak gedaan inzake de „Zeven Provinciën”-affai- re betreffende de straffen voor de negen of ficieren, hierbij betrokken. Het Hof ver klaarde de officieren schuldig. Te ’s-Oravenhage b gisteren in het huwelijk getreden de bekende en gevierde kunstenaresse uit aoo menige operette van het Frits Hlrsch- gezelschap Friedl Dotza (Bernhardlne Anne Kl- friede Dotzaner is haar naam) met Cornells Leen- dert van Baaren, musicus, te Enschede, beiden 27 jaar. De ambtenaar van den burgerlijken stand sprak beiden hartelijk toe, gewaagde van de groote ontroering, die de kunstenaresse aan duizenden gebracht heeft, een ontroering, welke ze nu zelf ondergaat. Moge zij steeds kuipen zeggen: ,Jm Haag habe ich gefunden melne glückllchste Stunde”. De Ned. R. K. Politiebond ..St. Michael** heeft Woensdag zijn twintigste congres voortgezet in de groote zaal van Hotel „Krasnapols- ky” te Amsterdam. Nadat Mgr. achter de bestuurstafel had plaats genomen, richtte de voorzitter een woord van welkom tot Haarlems kerkvorst, dien hij dankte voor zijn komst, juist op den dag, dat hij voor zes jaren tot Blsschop werd gewijd. De voor zitter ging in het kort het werk na van den Bond in zijn twintig-jarige bestaansperiode, zoowel op stoffelijk als geestelijk gebied. Het gezag kan ten allen tijde rekenen op den steun van de georganiseerde R. K. Politiemannen. Deze menschen waren een 47-jarige koopman en een tien jaar oudere vrouw, die reeds gerul- men tijd samen woonden. Herhaaldelijk waren er heftige ruzies tusschen *t tweetal, welke soms zulk een ernstig karakter hadden, dat de po litie moest ingrijpen om ongelukken te voor komen. Ook Woensdagavond was er weer zulk een heftige twist, dat de man, bulten zichse.f van woede, een aardappelmesje greep en de vrouw daarmede een aantal sneden over hals handen en een der ooren toebracht. Gillend van pijn en hevig bloedend liep zij naar buiten, waar burgers en eenige agenten zich over haar ont fermden. Inmiddels had de man, in de overtuiging, dat hij zijn slachtoffer doodelijk had gewond, zich met hetzelfde mesje den hals trachten af te snijden. Toen de politie in de kamer verscheen, waar het drama was geschied, lag hij met een diepe wonde In den hals op den grond. Da delijk werd de Geneeskundige Dienst gewaar schuwd. die den man in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerde. De vrouw was Inmiddels in het Binnengasthuis ver bonden. Haar wonden waren niet ernstig, soo- dat zij zich later op den avond weer naar' huls kon begeven. iet met acht In de kerk van den H. Wlllibrordus binnen de Veste (de Duif), opgedragen door pastoor H. F. M. Goossens. met assistentie van kapelaan Ras uit Valkenswaard en Pater Tlmotheus Vae- sen O. Carm. uit Geleen, beiden geestelljk-ad- viseur van de plaatselijke afdeelingen. Een zangkoor, in hoofdzaak bestaande uit leden-kerkzangers van de afd. Amsterdam voerde onder leiding van den heer Vincent van Bers, directeur van het kerkkoor in „de Duif” de driestemmige Missa Pontificalia van Perosl uit. Na de H. Mis vereenlgde men zich aan een gemeenschappelijk ontbijt in „Kras” aange boden door het hoofdbestuur ter gelegenheid van het vierde lustrum. Om tien uur werden in de groote feestzaal van JLnf' de besprekingen voortgezet. De voorzitter heette welkom Broeder Concordius, het eenigste eerelid van de Amsterdamsche afdeellng Aan de orde was een voorstel van het hoofd bestuur om een voorstel der afd. Heerlen (Con gres 1033) inzake vaste regelen voor bevorde ring ter afdoening in zijn handen te laten. De afdeellng Heerlen deelde aan de vergadering nogmaals haar standpunt mede, waarbij de be vordering bij keuze scherp werd afgekeurd, omdat deze bevordering niet altijd met uitslui tend politiediensten verband houdt. Heerlen drong er op aan, dat ook de Bond zijn stand punt zou bepalen. De afdeelingen Den Haag en Arnhem achtten vaste en algemeene regelen voor opleiding en bevordering practised niet mogelijk. Tenslotte ging de vergadering ac toord met het voorstel van het hoofdbestuur. Omtrent het ontploffingsongeluk wij de volgende bijzonderheden: Om vier uur Woensdagmiddag was de schip per P. Kastelein met zijn beide knechts, G. de Keizer en J. Groenendijk, bezig zijn visschers- schult, een blazer, welke gemeerd was aan het havenhoofd, met zwavel te ontsmetten. Daar toe was het geheel ledige vaartuig geheel af gedekt en met zwaveldamp gevuld. Waarschijn lijk tengevolge van het ontsnappen van car- biedgas uit de verlichtingsinstallatie, is toen plotseling een explosie onrst.gpn, zoo hevig, dat het geheele vaartuig uit elkander vloog. Kastelein en de Keizer werden tegen het dek geslagen en bleven met gebroken beenen lig gen. tewijl zij voorts leder een gebroken arm hadden bekomen en ernstig waren verminkt. Zooals gezegd bevond zich op den wal In de nabijheid van het schip het vijfjarige dochtertje van den schipper. Het kind kreeg een groot stuk hout tegen het hoofd en werd vrijwel op slag gedood. Twee personen, die zich eveneens In de na bijheid van de schuit gevonden, werden* door den luchtdruk meters ver weggeslingerd. Won derlijk genoeg zijn zü er zonder letsel afge komen. Van de visschersboot is alleen het onderge deelte Intact gebleven. Wrakstukken van het schip werden naar alle kanten rondgesllngerd. De mast vloog recht in de hoogte en kwam een stuk verder neer. Verschillende aan de haven staande woningen werden zwaar gehavend, de ruiten sprongen en de daken werden vernield. De tuintjes voor de huizen waren alle bezaaid met overblüfselen van het vaartuig. Sommige stukken hout zün honderdvüftlg meter wegge slingerd. Onmlddellük na de explosie kwamen van alle kanten de menschen toeloopen om hulp te bie den. Spoedig waren de geneesheeren van den Berg uit Ouddorp en Witkamp uit Goedereede ter plaatse. De gewonden zün. nadat de eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Dirks- land vervoerd en daar ter verpleging opge nomen. De afd. Nleuwenhagen en Omstreken (Zuld- Limburg) had bü voorstel aan t hoofdbestuur verzocht er op aan te dringen, dat de pensioen wet worde gewijzigd in dier voege, dat de po- lltie-ambtenaar op 55-Jarigen leeftüd den dienst met pensioen moet verlaten. Over dit voorstel werd uitvoerig van gedachten gewis seld. Om half één schorste de voorzitter de be sprekingen. Mgr Aengenent nam met een har telijk woord afscheid van de vergadering, haar nogmaals dankend voor de gave uit het fonds, het mooiste cadeau, dat men hem op den zesden verjaardag van zün Bisschopswüding had kun nen geven. Om één uur werden de besprekingen ever de aan de orde zünde kwestie hervat, welke ten slotte er toe leidden, dat men aan het hoofdbe stuur overliet terzake diligent te blüven. Deze vergunningen worden slechte verstrekt voor 60pCL aan hier te lande gevestigde en erkende importeurs dezer goederen, die op 1 Jan. 1934 als lid waren aangesloten bü een van de vier hier te lande gevestigde Europeesche han- delsvereenlglngen, of als zoodanig te beschouwen Instellingen. Voor de overige 40pOt. geschiedt de verstrekking dezer vergunningen aan andere hier te lande gevestigde en erkende Importeurs dezer goederen. Verder Is de mogelükheld opengehouden om reeds verleende vergunningen, op grond van on juiste inlichtingen. In te trekken, terwül tevens verder Invoervergunningen uit hoofde de. krach tens de crisisinvoerordonnantie 1933 vastgestelde regeerlngsverordenlDg. kunnen worden gewel- «erd, Woensdag is verschenen Staatsblad 664. hou dende vaststelling van het contingent gewone dienstplichtigen der lichting 1935. Art. 1 luidt: Van de voor Inlüvlng aange wezen personen der lichting 1935 worden 24.690 bestemd tot gewoon dienstplichtige. Art. 2 luidt: Van de 24.690 tot dienstplichtige bestemde Ingeschrevenen lichting 1935 worden 1092 bestemd voor zeemacht. Mgr. Aengenent richtte zich nu tot de ver gadering met de volgende woorden: Dierbare mannen van 8t. Mlchaal. Om een dubbele reden ben Ik gaarne naar Amsterdam gekomen om bü de viering van Uw vierde lustrum aanwezig te zün. Allereerst om In het openbaar een woord van warme hulde te nchten aan deze organisatie, die nu twintig jaar lang heeft opgevolgd den wensch van de Bisschoppen om zich katholiek te erga- hiseeren, stellend een daad van moed, kracht en diepe geloofsovertuiging. Twintig jaar lang is er gewerkt op voortreffelüke wüze. zün groote verdiensten op stoffelük en geestelük gebied vergaard. Hiervoor verdient de Bond een warme hulde. Hier zün mannen büeen, groot door hun diepe geloofsovertuiging, katholiek in merg en been. Te IJsselmonde is Woensdagavond bü het oversteken van den weg het zevenjarig zoontje van den beer Neerland door een melkauto van de linn* D» K. overleden «n op ita* gedood. Aan de gelegenheid tot het aanbieden van telegrammen per telefoon Is dezer dagen een belangrijke uitbreiding gegeven. Voortaan kunnen n.l. In de Rükstelefoon- netten (alle netten behalve die te Amsterdam. Rotterdam en *s Gravenhage) telegrammen per telefoon woéden aangeboden uit een der spreek cellen op den openbaren weg, waarbü de tele- gramkosten voldaan worden door het ver schuldigde bedrag in de Incasseer-automaat van de telefoon te werpen. In voorkomende gevallen belt men daartoe op de gewone wüze het Rükstelegraafkantoor en geeft gorvolgens het telegram op; de op nemende ambtenaar deelt de telegramkosten mede, welke de aanvrager In de automaat moet werpen. Aangezien voor het telefonisch aanbieden geen extra kosten zün verschuldigd, wordt van de seinkosten 10 cent afgetrokken, welke de aanvrager reeds In de automaat beeft moeten werpen om het gesprek met het telegraafkan toor tot stand te brengen. Indien de spreekcel alleen van een dubbeltjes-automaat is voor zien, worden de kosten In voorkomende ge vallen tot een veelvoud van tien cent naar boven afgerond. Men seint ons uit Lourdes, d.d. 25 Juli: De vier treinen van de Nederlandsche Natio nale Bedevaart, waarmede 1600 pelgrims, onder wie 280 zieken, werden vervoerd, zün na een voorspoedige reis hier aangekomen. Alle deel nemers, ook de zieken, gaat het goed. Het weer Is uitstekend. Hedenavond wordt de openingsplechtigheid aan de grot gehouden, onder leiding van Mgr. TeuUnge, Bü de rondvraag stelde Amsterdam voor jaarlüks ook een sociale retraite te houden, waar door bevoegde personen aan de R. K politiemannen goede politieke voorlichting wordt gegeven. Het Hoofdbestuur zal deze kwestie in zün vergadering ter sprake brengen. Het scheldende hoofdbestuurslld Cardlnaals In het vonnis ging het Hof in op de opzet- theorie. Het Hof zou zwaar straffen, indien niet sinds tal van jaren tengevolge van velerlei op vattingen en invloeden het gezagsidée in betee- kenis zou hebben Ingeboet, ook bü de Manne, waaraan dsor de autoriteiten niet steeds paal en perk is gesteld. Het Hof sprak de volgende vonnissen uit: De luit. t. zee eerste klasse W. F. J. F„ zes maanden, elsch een jaar en zes maanden. De lult. t. zee tweede klasse E. M. H., vier maanden, elsch een jaar en drie maanden. De lult. t. zee tweede klasse L. D. de K., vüf maanden, elsch een jaar. De luit. t. zee tweede klasse D. D., drie maan den, elsch zes maanden. Officier M. S. D. tweede klasse C. M. W. van B„ vier maanden, elsch vüf maanden. Officier M. 8. D. tweede klasse L. de W., vüf maanden, elsch een jaar. Officier M. 8. D. tweede klasse O. 8., weken, elsch twee maanden. Lult., t. zee derde klasse A. N. Baron de V. van 8. drie dagen, elsch vüf dagen. Officier van gezondheid tzéeede klasse H. O. B., zeven dagen, elsch drie maanden. De vonnissen tegen de beeren F„ D.. H., De K., De W. en Van B. bevatten tevens ontslag uit den militairen dienst. doelpunt, bleven de TUburgers even In den aan val, maar K F C. verdedigde fanatiek. Bü verschillende Koogsche aanvallen kreeg v. d. Aa gelegenheid zich te onderscheiden. HU kon echter niet voorkomen, dat hü na korten tüd. toen Smulders op grandioze wüze miste, door J. Mol met een hard en ver schot werd gepasseerd, waar de stand weer gelük was (11). K.F.C. bleef nu In het offensief, maar Spü- kers en Smulders en in laatste Instantie v. d- Aa bleven voorloopig de situatie meester. J. Mol speelde een uiterst handige en tactische partü als middenvoor en met den snellen linksbuiten Kruyver vormde hü een voortdurende bedrei ging voor het Tilburgsche doel. Mol loste ver schillende schoten, maar zün schieten was te onbesuisd om v. d. Aa, die goed In vorm was, te verschalken. Het spel der Willem n voorhoede was lang niet doortastend genoeg om tegen de stugge Koogsche verdediging succes te hebben. Nieuwenhulzen speelde als spel een uitste kende partü en beheerschte langen tüd het ge heele middenveld. Na büna een half uur spelen nam KF.C. de leiding, toen de Tilburgsche backs even wei felden, waarvan J. Mol een dankbaar gebruik maakte en na goed doorzetten van dlchtbü van der Aa geen kans gaf <21). Even later choot de Koogsche middenvoor rakelings over. Willem II liet zich niet onbetuigd en bleef goed volhouden, maar zooals boven reeds meld, was het voorhoedespel te peuterig eenige kans te hebben tegen de Koogsche dediging. Möller op den linkervleugel werd geducht be waakt en kon daardoor weinig uitrichten, ter wül Maas op den rechtervleugel zeer zwak speelde, v. Ham trachtte er van te maken, wat mogelük was, maar hü genoot lang niet altüd voldoenden steun van de minnenspelers. Boven dien was de Leeuw met zün plaatsen niet altüd even gelukkig. Met een 21 voorsprong voor KF.C. brak de rust aan. In de tweede helft kwam Willem II geweldig opzetten. Maar KFC verdedigde met man en macht en had ook over geluk niet te klagen. Veen verdedigde zün doel met veel bravour Hoe de tricolores, die thans In een blauw shirt gestoken waren, ook zwoegden, er was voor hen geen doorkomen aan. De strijd was buitenge woon spaiuiend en het publiek leefde volop mee. Steeds was er echter een Koogsch been, dat succes voor Willem II In den weg stond. Het offensief duurde een goed kwartier, waar na het spel weer meer verdeeld geraakte, v. d Aa maakte een voorzet van Wensveen op fraaie wüze onschadelük. terwül J. Mol even later een prachtkans niet wist te benutten en naast schoot. Toen geraakte de rechtsback Spijkers van Willem n geblesseerd. Hü moest uitvallen, waarna Coomans het elftal kwam completeeren. Van Ierland stelde zich nu in de achterhoede ,op en de invaller bezette de rechtsbuitenplaats Willem II bleef tot het einde toe moedig vol houden, maar zonder resultaat. Bü een scrim mage voor het KFC-doel werd de bal eenige ma len achtereen Ingeschoten, maar ook nu wist •Veen te redden. Er werd niet meer gescoord er, het einde kwam met een 2—1 zege voor KFC. De elftallen waren als volgt samengesteld- KFC: Veen, doel; W. Mol en Hille, achter; Kooyk, Nieuwenhuizen. Bley, midden; v Wens veen. Bouthoorn, J. Mol, v. Willem II: v. d. Aa, doel; ders, achter; Horsten, de Leeuw, midden; Maas, v. d. Wouw, 1 1 0 De hedenavond te spelen wedstrijd tusschen Ajax en KFC brengt dus de beslissing. t Kaar, voor Spükers en Str.ul- d. Poel. Ierland, De afd. Valkenburg en Omgeving had voor gesteld bü de bevoegde autoriteiten aan te dringen op een algemeen uniform voor de ge- meenteveldwacht, daar de verscheidenheid In uniform vaak tot onaangenaam misverstand leidt. Het hoofdbestuur, dat reeds twee maal stappen in dese richting deed, verklaarde zich bereid nogmaals hierop aan te dringen. De heer Van Duin, bondsambtenaar, zegde toe de kwestie met den Commissaris van de Koningin in Limburg te bespreken. Omtrent de kwestie van de reorganisatie der politie (rapport Wel ter) in dit verband, door de afd. Amsterdam ter sprake gebracht, deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur zün eerstvolgende verga dering aan deze belangrijke zaak zal wüden en een definitieve uitspraak zal doen. Het congres 1935 zal worden gehouden in Bergen op Zoom, waar de plaatselüke afdeellng In dit jaar baar derde lustrum viert. De afd. Arnhem, welke in dezelfde omstandigheid ver keert. trok zich terug ten gunste van Bergen op Zoom. Met bet nazien van de boeken van den pen ningmeester werd belast de afdeellng Hil versum. De voorzitter deelde hierop mede, dat een schrijven was binnengekomen van den burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. waarin hü verklaart meti belangstelling de werkzaamheden van het congres, dat hü door ambtsbezigheden niet kon büwonen, te volgen. Ook waren brieven binnengekomen van den leider der R. K. Raadsfractie te Amsterdam en van oud-wethouder Ferd. Wierdels, met wlen de Bond too lang In nauw contact heeft ge staan. Besloten werd, op voorstel van de afd. Am sterdam. om aan de afd. Groningen, welke uit protest om een beslissing van het vorig congres ditmaal niet was verschenen, een schrijven te richten, waarin de vergadering haar spijt uit drukt over dit onorganisatorisch optreden en de hoop wordt uitgesproken Groningen het volgend jaar weer te kunnen begroeten. Om kwart voor elf werden de besprekingen onderbroken door de komst van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. bisschop van Haarlem, die. begroet door het ..Aim U, o Koning der Eeuwen”, de vergader zaal betrad. Het doel van Mgr.’s aanwezigheid was de officieele in stelling en in werking brenging van het pastoor Mersel-Fonds» een stichting om zonen van agenten in “Vaat te stcller^voor priester te stu- deeren. bracht dank aan zün mede-hoofdbestuursleden met wie hü büna 20 jaren heeft samengewerkt en aan de leden. Den voorzitter overhandigde hü zün Insigne, dat hü al die jaren trouw had gedragen. De vergadering huldigde den heer Cardlnaals met een hartehjk applaus. Bondsadviseur Goossens sprak hierna de vergadering toe. Dit Congres is zeker een der schitterendste geweest, hetwelk de Bond heeft medegemaakt. Zeer veel is er in het afgeloo- pen Jaar tot stand gekomen. Spr. wekte allen op tot trouW aan het geloof der vaderen en de oer-Roomsche principes. Nog voerden het woord de heer van Duin, dank brengend aan allen voor den steun aan het Priesterfonds, de heer v. d. Meer, voorzit ter van de feestcommissie voor het doen van enkele mededeellngen en de heer A. Overgoor, voorzitter van de afdeellng Hilversum, die spe ciaal den Bondsadviseur huldigde. Hierna sprak algemeen voorzitter Kruük het slotwoord, waarin hü dank bracht aan alle in stanties, die aan het welslagen van dit mooie eensgezinde congres hebben medegewerkt. Voor den tweeden wedstrüd van de besüs- singscompetltle om het kampioenschap van Ne derland- die gisteravond tusschen KF.C. en Willem II in het Amsterdamsche Stadion werd gespeeld, bestond slechts een matige belang stelling. Er waren naar schatting 6000 toe schouwers. De wedstrüd, die een aantrekkelük verloop had. eindigde in een 21 overwinning voor KF.C., welke stand reeds bü de rust was be reikt. De eerste aanvallen waren voor KF.C. en v. d. Aa moest al aanstonds eenige malen in actie komen, os. voor een ver schot van J. Mol. Willem II gaf echter goed partü en ook Veen in het Koogsche doel moest weldra handelend optreden. Na zes minuten hadden de TUburgers succes, toen een schot van v. d. Ham op het laatste oogenbllk door W. Mol van richting werd veranderd, en onhoudbaar voor den doel man in het Koogsche doel belandde. Blükbaar aangemoedigd door dit onverwachte De betreffende regeeringsverordening zegt o.m.: Gedurende drie maanden is de Invoer van goederen bedoeld onder statistleknummers 423 t m. 435 boven 53.000 dozün, statistiek nummer 436 boven 325.000 K.G. bruto, statistleknummers 437 t.m. 443 en 445 boven de 1.175.000 dozün, statlstleknummer 444 en 446 boven de 785.000 KG. bruto, statlstleknummer 447 boven 408.000 K.G. bruto verboden. De Invoer dezer hoeveelheden is slechts toe gestaan onder overlegging van een vergunning van den directeur van economische zaken. Het gerechtshof te Den Bosch wees gister arrest in de strafzaak van den doodslag te Echt. De verdachte C. W. M. K.. die door de recht bank te Roermond vrijgesproken was van het ten laste gelegde, dat 'hü in den avond van 9 April 1933 te Echt F. Tonnaer zoo met een mes In den hals had gestoken, dat deze den volgenden dag overleed, werd door het Hof wegens mishandeling met doodelüken afloop tot één Jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal had drie Jaar gevan genisstraf geëischt. mF Op de tweede plaats wilde Mgr. zün dank betuigen voor de heerlük ontroerende daad, gesteld met het pastoor van Mersei-fonds. Hieruit spreekt een geloof, dat wonderen kan doen. Het feit, dat ook de vrouwen en kinde ren hielpen büeen brengen, maakt de gave nog kostbaarder en van meer beteekenls. Mgr. hoop te dat dit fonds er toe mocht strekken bü dë kinderen der R. K Politiemannen nog dieper te vestigen de H. Geloofsovertuiging der ouders, als ook roepingen bewerken tot het H. Priester schap. Roepingen uit dergelüke gezinnen zün een zegen voor Gods kerk. Mgr. wenschte nog den voorzitter van de afd. Rotterdam, den heer v. d. Züde, geluk met zün onderscheiding ,Fro Ecclesia et Pontl- flce”. Mgr. eindigde met den uitroep .Lang leve de Katb. Bond „St. Michael”. In tegenwoordigheid van Mgr. werd de ver gadering voortgezet. De kwestie van een bonds- kantoor stelde men ter afdoening in handen van het hoofdbestuur. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. Bergen en omstreken om voor de gemeenteveldwachters in Limburg een uniforme salarisregeling te verkrijgen alsmede een absoluut verbod tot het vervullen van ne venbedieningen werd besloten een adres te richten aan den Minister.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9