militair voor De Oss. Rom. over den moord op Dollfuss Opstandelingen gerechtshof E WAT ZAL MUSSOLINI DOEN? E Bony in verhoor RINTELEN NIET DOOD c 11OO dooden in Amerika ZIJN HOUDING HANGT AF VAN ENGELAND Bi WERK VAN GANGSTERS EN BANDIETEN RADIO PROGRAMMA (3 dan in de Zon Zaterdag 28 Juli 1934 Rintelen niet dood F F F H A COTY OVERLEDEN Dollfuss martelaar nemen Toestand zeer ernstig PACHTER MISHANDELb Audiëntie 7 .CRÈME. De schuldigen nog niet bekend r h Chaatemps toont aan dat de chique- Tard i niet vervalscht is STEEDS 'HOOFDPIJNEN De marteling nu geëindigd E F» LI L< L( L( EJ 14 L< Nog steeds gevechten Duitsche grenzen weer opengesteld Geen troepenconcentraties aan ItaliaanschOosten rij ksche grenzen Eenige regen is gevallen, maar te weinig om verlichting te brengen Amnestie voor Februari- rebellen In Stiermarken wordt nog steeds verwoed gevochten, terwijl in Weenen rust heerscht De indruk in Parys Droogte en watersnood in China De methode, waarop de bonds kanselier vermoord werd, ver vers aadt de school en wyst de verantwoordelijk heid aan Verwacht wordt, dat de mogend heden een collectieven stap te Berlyn zullen onder-. Parfum-fabrikant, krantenkoning en politicus VRIJDAG 27 JULI 1934 A een WIJ den WEENEN, 26 Juli. (Reuter). Een ooggetuige 120 (Ingezonden Mededeeling) WEENEN, 26 Juli (D.NB.). Het onderzoek der politie naar de schuldigen aan den dood van Dollfuss Is tot dusver zonder resultaat ge bleven. De kamerdienaar van Dollfuss herkent onder de gearresteerden de mannen niet, die hebben geschoten. De gearresteerden weigeren Informaties te geven over de voorbereiding of uitvoering van de daad, evenmin over den man. die op Dollfuss de schoten heeft afgegeven. WEENEN, 26 Juli (Reuter). Officieel wordt verklaard, dat dr. Rintelen nog altijd in leven Is en dat zijn toestand aan de betere hand la De tijding van zyn dood moet geweten wor den aan een bezwijming van Rintelen. Vaderlandsche Front gedurende drie maanden rouw zal dragen. In zfjn commentaar legt het Vaticaansche blad er den nadruk op, dat de menschen, die In offlcleele kringen weigert men de even- tueele maatregelen te noemen, door Groot- Brittannlë, Frankrijk en Italië overwogen Het is echter seker, dat er reeds langs dlplo- matleken weg overleg gaande is tusschen Londen, Parijs en Rome, waarvan het re sultaat over een of twee dagen kan worden tegemoet gezien. zou wenschen te veranderen. Men acht het na melijk niet uitgesloten, dat Engeland van het standpunt zal uitgaan, dat de Putsch een zui ver binnenlandsche aangelegenheid is. zoodat er geen aanleiding bestaat om tusschenbeide te komen. Zooveel is zeker, da, de verdere hou ding van Italië in deze aangelegenheid in ieder geval door de Engelsche opvattingen zal worden beïnvloed. PARIJS (RADIO), 1648 M. 13.30 Con cert door het orkest Lucien Gold? 1050 Dansmuziek. Francois Coty Is In 1882 te Ajaccio op Corsica geboren. Zijn fabrieken van parfums en cosme tische artikelen zijn wereldbekend. Behalve In dustrieel was Coty eigenaar van de „Figaro” en later stichtte hij het volksblad „Aml du Peuple”, dat gedurende eenigen tod een veel gelezen boulevardblad was. In de laatste jaren was Coty alleen nog maar geïnteresseerd by dé „Aml du Peuple Als politicus stond Coty tamelijk ex treem rechts en voerde hij, evenals in zijn bla den, een nationalistische politiek. HU was ge- ruimen tijd senator voor Corsica. PARUS, 26 Juli. (Reuter.) Op een bij eenkomst der Radicaal-Sociallstlsche partij vertoonde Chautemps de chique van Ca mille aan Tardl, en hjj zeide er prijs op te stellen te verklaren dat deze niet was ver- valacht zooals Tardieu had beweerd. van uur een De Duitsche Rljksmlnlster van Bultenland- sche Zaken Freiherr von Neurath heeft de Oos- tenry ksche Bondsregeering namens de Rljks- regeering telegrafisch gecondoleerd met den dood van Bondskanselier Dollfuss. RUkskanselier Adolf Hitler zal met het oog op de treurige gebeurtenissen In Oostenrijk de drie nog te geven opvoeringen van de Feest spelen te Bayreuth niet verder bijwonen. In offlcleele kringen te Berlijn legt men er den nadruk op, dat de gebeurtenissen van he den een zuiver Oostenrij ksche aangelegenheid zijn en dat Dultschland voornemens is zich er geheel bulten te houden. wan Hc str aal Tel ank keu Oei 100 P«r 8.W tele 6 6. All. Kai <>P Q INHtli muit zaken. Léger, teneinde over den toestand te beraadslagen. QENèVE, 26 JuU. (V. D.) In offlcleele Vol- kenbondskringen Is men van meening, dat de Putsch te Weenen de groote mogendheden nood zaken zal tot een energiek optreden ter beveili ging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Men heeft den Indruk, dat Engeland en Italië thans hun steun zullen kunnen verleenen aan een Oostenrfjksch beroep, gericht tot den Vol kenbond. Volgens lilt de provincie binnenkomende be; richten wordt in Stiermarken nog steeds ge vochten tusschen opstandelingen en regeerings- teoepen. Op het oogenblik voert de politie een actie door in Qroemlng en Schladwing. Omtrent den afloop dezer gevechten zijn nog geen be richten ontvangen. Uit Mltterndorf zijn talrijke auto’s met opstandelingen vertrokken in de rich ting van Bad Auasee- Van Salzburg zijn afdee- lingen bondstroepen vertrokken. Ook de gevech ten in Donauwltz en Leoben zijn nog niet ge ëindigd. Daarentegen la Judenburg thans in handen der regeeringstroepen. De gevechten em de heuvels der stad schijnen zeer fel ge weest te zfjn. Het aantal dooden is nog niet bekend. Ook sou hevig gevochten zijn tn Deutachlandsberg, ten Zuld-Oosten van Graz. Hier zouden drie dooden zijn gevallen. In Stelnz ■ouden drie slachtoffers zijn gevallen. MIL AAN, 369 M. 5 30 Dansmuziek 7.50 Populair concert 9.05 „Krnanl", opera van Verdl. BRUSSEL, 484 M. 12.16 Max Alexys’ orkest 6.35 Gramofoonmuzlek 6.50 Populair concert o. 1. V. Karei Walpot 9.05 Gramofoonmuzlek 10.10 Het Chase Remue-orkest. ROME. 26 Juli. Ofschoon de gebeurtenis sen In Oostenrijk alhier groote sensatie hebben gewekt, wordt er toch op gewezen, dat de verrassing niet overweldigend is ge weest, aangezien men had runnen verwach ten, dat de nationaal-soctallsten een des perate poging aouden doen hun macht te vestigen, nu de regeering roo uitent stren ge maatregelen ter onderdrukking van de terreur heeft genomen. BERLIJN, 26 Juli. De sluiting der Dultsch- OostenrU ksche grenzen is op bevel van den rljksmlnlster van binnenlandsche zaken weder opgeheven. De bendeleider van het Vaderlandsche Front dr. Stephan heeft den ministerraad vijf elschen gesteld. Het Vaderlandsche Front verlangt onmlddellljk een standrechtelijk vonnis van de nazi’s, die In de bondskanselarlj zijn gearresteerd. Verder eischt het, dat alle leidende staatsvijanden, natlonaal-soclallsten en communisten uit alle plaatsen onmlddellljk in Schutzhaft zullen wor den genomen. De reeds zoo dikwijls geëlschte zuivering van bet ambtenarencorps, in het bij zonder bij de executie, moet onmlddellljk en ■onder pardon worden uitgevoerd. Ook de ambtenaren van de bondskanselarlj moeten onmlddellljk een eed van trouw afleg gen. Op voorstel van de leiding van het Vader landsche Front moet de bewapening van de bur gerwachten worden doorgevoerd. Tenslotte wordt verlangd dat de bondsletder van het Vaderlandsche Front by den minister raad wordt toegelaten en eveneens de leiders der verschillende hondstanden by de resp. regee- tingen. Verder la een order uitgevaardigd, dat het ROME, 26 Juli (Reuter). De Informaties, rondgaande in den vreemde, volgens dewelke Italiaansche strijdkrachten zouden worden geconcentreerd aan de Italiaansch-Oosten- rUksche grenzen moeten krachtig worden tegen gesproken. De werkeiykheld is, dat het armeecorps te Bozen reeds sedert Febr. IJ. was versterkt. Van den anderen kant moet er ook op worden gewezen, dat de voorgenomen legeroefeningen thans In deze streken worden gehouden. Geen enkel leger- bevel, geen enkele verplaatsing van troepen werd gegeven of had plaats In verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk. tn land •PU» teac LM steil De gevallen bondskanselier wordt door de „Osservatore" vergeleken by Klausener. maar ook by Garcia Moreno en Thomas Morus. Niet op de laatste plaats wilde men in hem ook zyn chiisteiyk geloof treffen. zyn offer beteekent een bevestiging van den christeiyken staat, die zyn ideaal was en waar voor hy het bracht. Als martelaar getuigt hij van de onoverwin nelijke waarheid en kracht der christelijke Idee. Dollfuss is de heilige naam van martelaar waardig om het geloof, dat hU doorvoelde, be leefde en verdedigde en dat In hem werd ver volgd. Waardig ook wegens zijn laatste vergif fenis, die klinkt als de bede asm het kruis: laat de Gerechtigheid erbarmen hebben. WEENEN. 26 JuU. De Weensche bladen geven uiting aan hun diepgevoelde ontsteltenis over den traglschen dood van Bondskanselier Dollfuss. De meeste hoofdartikelen zijn met zwart omranfl. De „Neue Frele Presse” schryft, dat de over groots meerderheid der bevolking niets met meer hartstocht wenscht dan den blnnenland- schen vrede en het uit den weg ruimen der zoozeer verscherpte tegenstellingen. De strijd tegen fanatisme en hartstocht zal in het mid delpunt van den arbeid der regeering moeten staan. De .Wiener neuesten Nachrichton” schrijf* dat het duideUjk Is, dat de dood van den bonds kanselier niets zal veranderen aan het politieke systeem in Oostenrijk en dat waarschUniyk nog nietig met ‘n Onze Romelnscbe correspondent seint ons d.d. 26 JuU: Uiteraard hebben de gebeurtenissen te Wee nen te Parijs enorme sensatie gewekt. In ge zaghebbende kringen bepaalde men zich ertoe te verklaren, dat de toestand zeer ernstig scheen en dat de grootste waakzaamheid geboden was. Aller oogen zyn gericht op Italië, welke houding men van het allergrootste belang acht, vooral daar Italië zoowel als Frankrijk van de absolute noodzakeiykheld voor de handhaving van den vrede in Europa van de onafhankeiykheid van Oostenrijk overtuigd is. Ronald Campbell die by ontstentenis van den Britschen ambassadeur te ParUs de leiding van het gezantschap heeft, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan den secretaris-generaal KALUNDBORG, 1261 M. 13.30 Het om roeporkest o. 1 v, Uunv Gröndahl 9.30 Hongaersohe muziek door het omroeporkest o I. v. Fritz Mahler 10.35 Mandollnemu- zlek 11.05 Erik Tuxen's dansorkest. Verder wyst men er op, dat de eerste onge rustheid, die door de berichten uit Weenen werd gewekt, spoedig mln of meer werd opge heven door de overweging, dat thans groote manoeuvres van het leger gehouden worden in verband waarmede groote contingenten troepen onder de wapenen zyn en x.k in Noord-Itallë langs de Oostenryksche grenzen sterke bezet tingen aanwezig zyn. Over gewapende Inter ventie wenscht men zich eel ter nu de Putsch mislukt is, niet uit te laten. Wel geeft men dui deUjk te kennen, dat gebeurtenissen, gelijk die zich gisteren te Weenen hebben voorgedaan. *n ernstig gevaau vormen voor den vrede in Europa, te meer, daar men er hier van overtuigd is, dat Tsjecho-BlowakUe bereid is met alle mid delen een met geweld dóórzetten van de Duitach- gezlnde revolutionnalren in Oostenrijk te ver hinderen. Groote belangstelling wordt tn offlcleele Ita liaansche kringen verder getoond vooi den in druk, dien de Putsch in Londen zal wekken Men vraagt zich af. hoe Groot-Brittannlë be reid zal zyn deel te nemen aan een geaamen- iyk protest van Italië en Frankrijk te Berlijn, vanneer dit mn poUUek Jegens Oostenrijk niet WEENEN, 26 Juli. De Oosten- rijksche ministerraad is in voort durende zitting büeen. Besloten is een militair gerechtshof in te stel len, dat competent is verklaard voor de berechting der strafbare hande lingen, die in verband staan met de revolte-poging van 25 Juli. Wegens oneenlgheid met zijn loonheer wm de landbouwer Jollk in de buurtschap Huppe1 dezer dagen met behulp van den sterken arm uit zyn boerderij gezet. Over de te velde staande gewassen was nog geen definitieve regeling ge troffen. Toen Woensdag de nieuwe pachter zyn Intrek nam vond J. het raadzaam zyn oogst weg te halen, waarop de eigenaar met zyn zoon en den nieuwen pachter kwamen toesneUen. Met grepen en schoppen werd, een formeele veldslag geleverd, waarbij J. levensgevaariyke verwon dingen opliep. Dr. Dollfuss vermoordden, niets met den volks wil hebben uit te staan. Terwyi alle kringen der bevolking in rouw om de baar van den bondskanselier staan geschaard, aldus de „Psservatore”, biyven de Nat. Socialistische gangsters alleen in hun bloedige omiystlng. SJANGHAI. 26 Juli. De Chlneesche bladen mei den. dat onder de heerschende droogte onge veer 31 mlllioen menschen ernstig hebben te lyden. Daarentegen wordt de provincie Sjensl byzonder zwaar geteisterd door overstroomlngen. Ongeveer 12 mlllioen menschen worden met den hongerdood bedreigd. In deze provincie is de oogst door een groote overstroomlng ver woest. In de provinciën Sjensl en Sjanst staan 112 steden en dorpen onder water Chlneesche wel- dadlgheldsvereenlgingen hopen cg een steun- actle uit het buitenland. LONDEN. 26 Juli. (Reuter). In politieke kringen te Londen geeft men uiting aan zyn intens afgrijzen en verontwaardiging, gewekt door den moord op Dollfuss. Wie ook de direc te schuldigen mogen zyn an den moord, het algemeene gevoelen Is. dat ultelndeiyk de ver- antwoordeiykheld valt op de politiek sedert de laatste achttien maanden gevoerd door het hoofdkwartier der Nazi’s te München, dat ge tracht heeft van bulten af zan Oostenrijk den loop der binnenlandsche gebeurtenissen voor te schrijven door een geïnspireerde en gesub sidieerde campagne van terrorisme en Intimi datie. BRUSSEL. 322 M. 12.17 Het eerste be drit! van „Rlgoletto". Verdi 130 Max Alexys’ orkest 6.30 Gramofoonmuzlek 735 „Fldello" uit Salzburg. hoe de Duitschers Oostenryr blijven teisteren met terrorisme en anarchie. v Men acht het onder de gegeven omstandig heden waarschyniyk, dat Italië een collectieven stap van alle mogendheden Berlijn zal voor stellen, waarby gelscht zal worden, dat alle pogingen om onrust In Oostenrijk te wekken, zullen worden gestaakt. Een dergeiyke démar che zou dan waarschyniyk worden versterkt door een afzonderiyken stap van den Itallaan- schen sunbassadeur, die Hitler in kennis sou stellen van den vasten wil van Mussolini om in ieder geval Oostenrijks onafhankeiykheid te waarborgen. IMarby zou de Italiaansche ge zant den Dultschen rijkskanselier ook waar schuwen voor het gevaar, dat gelegen zou zyn In een voortzetten van de thans gevoerde actie. Het Vaticaansche blad wijst er verder op, dat de Weensche bandieten zoowel in hun materieel als geesteiyk geweld door namelyk aan hun slachtoffer den geeste- lyken byttend te weigeren, het Dultsche voorbeeld van den 30sten Juni navolgen. Deze methoden verraden de school sn wijzen de verantwoordeiykheld aan. De beruchte PariJache Inspecteur van politie Bony, die eenigen tyd lang het onderzoek leid de in de moordzaak-Prince, werd gisteren op nieuw door den rechter van Instructie verhoord, daar ^ntusschen wegens corruptie een aanklacht tegen hem is ingediend. Bony zou zich door een buitenlander, wiens gangen hy na moest gaan een costuum en een jas hebben laten betalen'. Bovendien zou hy getracht hebben dezen buitenlander tien dui zend franken af te persen, onder belofte dat zyn verbiytsvergunnlng dan zou worden ver lengd. Bony ontkent met de grootste energie de bel de hem ten laste gelegde feiten. De buitenlan der, een Zwitser, kan echter een kleermakers rekening van 4500 franken overleggen, welke hy voor Bony vertaald beeft. Hy had bovendien twee beambten van de veiligheidspolitie ver zocht onopgemerkt by het rendez-vous aanwe zig te zyn en de onderhandellngen over de 10.000 franken af te luisteren. De buitenlander In kwestie bevindt zich in- tusschen in Zwitserland in arrest wegens poging tot oplichting. De ontwikkeling van den toestand wordt echter In offlcleele en In mlLtalre kringen met de grootste asmdacht gadesligen. en het Ujdt geen twyfel dat de kloof He reeds begonnen was te ontstaan tusschen Dultschland en Ita lië thans zeer breed en diep is geworden. Al gemeen acht men den toestand zeer ernstig. In nlet-offlcieele kringen wordt er op gewezen, dat ItaUë niet werkeloos kan blüven toaslen. PRAAG, 26 Juli. De nationalistische „Ceske- Slovo" schrijft, dat de Tsjechische regeering zich niet zal mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk. Men kan echter gerust openiyk verklaren, dat de sym pathie van de Tsjechische openbare meening aan de zyde der Oostenryksche regeering is. Tsjecho-Slowakye verheugt zich er over, dat de putsch niet gelukt Is en veroordeelt ten scherpste de misdaad, waaraan bondskanselier Dollfuss ten offer is gevallen. INNSBRUCK, 26 Juli. Over den aanslag op den politiechef Hickl te Innsbruck wordt nog bekend, dat de dader na den aanslag is gevlucht maar later gearresteerd kon worden door een gendarme. Het is een 23-jarig handelsbediende uit Innsbruck. Twee medeplichtigen zyn even eens gearresteerd. ZIJ zullen zich voor het standgerecht te v«rantwoorden hebben. Heden zijn te Innsbruck en te Hall talrijke Natlonaal-Sociallsten in hechtenis genomen. HILVERSUM. 1875 SC VARA 8.00 Gramofoonmuzlek 10.15 Trio Favoriet o. 1 v. Willem Drukker 13.00 Eddy Walls en z(jn ensemble 13.45 Gramofoonmu- ziek 1.00 Eddy Walia en zyn ensemble D45 Verzorging van den zender 3.00 <Kleln Vara-ensemble o. 1. v Paul Duchant 4.00 Overschakelen naar den zander Kootwijk 4.15 Vara-mandollne-ensemble o 1. v. Joh. B Kok -4 45 Gramofoonmu zlek 5.00 Cello-recltal door Bram van Zanten- A. d. vleugel Lily van Spengen 6.00 Klein Vara-ensemble o. 1. v. Paul Du chant 6.30 Alb. de Booy zingt met piano begeleiding van J. Klckhefer 6 45 Kialn Vara-ensemble o. 1. Paul Duchant 7 15 Alb. de Booy zingt met pianobegeleiding van Jo Klckhefer 7.30 Klein Vara-ensem ble o. 1. V. Paul Duchant 800 Herhaling van SOS-berlcbten 8.03 Oramofzonmz- ziek 8.20 „Gaat dat zien”... Rldo's nieuwste revue. Regie Henriette Davids, ka pelmeester Henk Neef. Medewerkenden: Henriette Davids. Isidoor Zwaaf, Berry Kie vit*. Fred. Pato. Bobby Lamont. Tim Telby en anderen 10.15 Vara-orkest o 1 v. Hugo de Groot (vloolsolo: Harry Wlgge- Jaar) 11 00 Vaz Dlaa 11.30 Accordeon, draaiorgel en harmonle-orkest (gramofoon- platen) 13.00 Sluiting. hem klaar gaf hij gedachten als bleef tot de ge- trof op dezelfde werd gemarteld door hoofdpynen; dik- wyis werd Ik er duizelig van, zoodat Ik slecht aten kon. Ik heb een zittend leven, ben correc tor op een drukkerij. Ik nam een serieuze proef met Kruachen Salts en van toen af aan begon Ik een ander menach te worden. De hoofdpynen en duizeligheid verdwenen. En het vreemdste is voor my, dat ik weer beter xls. Want ven bril, die ik een Jaar geleden opey legde, omdat hy niet sterk genoeg was, kan ik nu weer gebrui ken. Ik had ook last van slechten bloedsomloop. Vroeg in den wintermorgen placht ik de thee muts te gebruiken, om wat leven in myn vingers te krijgen. Nu ben ik 58 en neem het geheele Jaar door een koud bad, heb een uitstekenden eetlust en Voel me altijd even fit vervuld van energie, die me het leven tot een plezier maakt.” G. F. te O. Meestal beginnen de hoofdpynen, wanneer üw inwendige machine niet goed functionneert wanneer Uw afvoerorganen onvoldoende wer ken en Uw organisme niet meer vry houden van afvalstoffen. Het gevolg is, dat onzuiver heden in Uw bloed komen. Laat daarom de zes zouten van Krusehen Uw afvoerorganen nie ren en ingewanden aansporen tot regelmatige werking, zooals dit voor een gezond lichaam noodlg is. De .Jüelne, dageiyksche doels’’ Kru- ■chen Salta zorgt dat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Het gevolg van deze Inwendige schoonheid is. dat verfrlacht en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. U voelt zich gezonder en energieker, vry van hoofdpynen, vermoeidheid, zwaariyvlg- heid «i dergelyke hinderlijke kwaaltjes. Kruachen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by •Be apothekers en drogisten A /0J0 en ƒ160 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fleech zoowel als op de buttenverpakklng de naam Rowntree Handels MhAUKtlBMPU AmatArriam WWirfryyjftL ROME, <21 M. 5.20 Kamermuziek 8 30 Gramofoonmuzlek 9.05 Een om- roepf an taaie 9^0 Symphonieconcert. KEITEN, 4M M. 12-20 Militair con cert 7 20 Gramofoonplaten 7.50 Gra- mofoomnuziek. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alléén Maandag en Dinsdag audiëntie verleenen. NEW-YORK. 26 Juli. (Reuter). De bui tengewoon groote hitte in de Vereenlgde Sta ten heeft tot dusver in de staten van het Mid den en Westen meer dan 1100 slachtoffers ge- eischt, waarvan 312 in den staat Missouri al leen. Op eenige plaatsen is regen gevallen, echter te weinig om verlichting te brengen. In toonaangevende Hongaarsche kringen neemt men ten aanzien van de gebeurtenissen te Weenen een afwachtende houding aan. De moord op Dillfuss heeft Intusschen groote ont- steltenls verwekt. Men la overigen» van meening, dat de putsch geen internationale verwikkelingen zal veroor zaken, hoewel thans de Oostenryksche kwestie rijp wordt geacht voor een volledige ophel dering. WEENEN. 507 M. 5 10 Populair con cert 735 Uit Salzburg „Fldello”, opera van Beethoven 10.30 De Wiener Sym- fonlker o 1. v. Joeef Holzer 1150 Alexan der Bura's zïgeunerkapel. koude compressen van eau-de-cologne op zyn voorhoofd Na eenigen tyd kwam Dollfuss tot bewust zijn. Hy vroeg minister Fey te spreken. Deze kwam en toen had het reeds vermelde korte gesprek plaats. Fey werd na afloop daarvan weer weggevoerd Ook hy vreeg den terroristen om Dollfuss te laten vervoeren naar een hos pitaal. of om een dokter te halen HV verzocht ook een priester te laten komen. Al zijn ver zoeken werden echter niet leant woord. Intusschen gingen wy weer voort met de zorg voor den bondskanselier wy trachtten hem gerust te stellen door te zeggen dat zyn won den niet gevaariyk waren en dat de dokter spoedig zou komen. Dollfuss scheen ons echter niet te gelooven. Zoo bleef de toestand nog eenigen tyd totdat de doodstrijd begon. plaats. Hij was dien dag juist kanseliereen officieel wachtte hem na een druk dag vol zorgen. Elk ander zou onbe reikbaar zijn geweest. Hi) had ons daarentegen telegrafisch verzocht en joviaal bleef hij met ons praten alsof hij allen tijd had. Toen snel met hem tn den auto naar zijn eenvoudige wo ning om zich te verkleeden. wy naar Mussolini’s stuk, hij naar zijn avond- btjeenkomst. Deze eenvoudige burgerzoon met grooten geest en sterken wil heeft Oostenrijk willen opheffen.... Zal bewaarheid worden het bij de baar gesproken woord: „de kanselier is dood, maar zijn werk leeft”? deeling bereikt, dat niet alleen de be trokken ministers, maar ook de Bondskanselier zelf gaarne de Ne derlanders had willen begroeten. Op ome terugreis, toen we door admiraal Horthy en echtgenoote waren ontvan gen, bleken de Weensche instanties allerlei maatregelen te hebben geno men. De ontvangst karakteriseerde den mensch: snel, eenvoudig, joviaal, openhartig. Ruim zes uur aankomst ’s avonds; ontvangst bondskanselarlj, maaltijd, toespraken, persoonlijk onderhoud, dan nog schouwburgvoorstelling Mussolini's tooneelstuk en elf weer op onzen inmiddels naar ander station verreden trein. Eerste indruk: welk een menschje zonder decorum, smal halsje in een ?e wijden boord. Doch nauw den stevigen handdruk ontvangen er ee- kort gesprek ge voerd of men begreep waarom dit mannetje met de levendige oogen door zijn omgeving var imponeerende gestalten zoo eerbiedig werd beje gend. Een groote geest! Een man met een wil. ,Jk laat me niet tegen den muur drukken" was een kenmerkend gezegde dat toen opviel. Het deed hem goed, zei hij, ook Hath. Nederl. Journalisten te ontmoeten die begrepen. Open en kemig zijn leidende katholiek staatsman weer, aan welke gedachten hij trouw bleef tot de ge- weldadige dood hem trof op dezelfde BERLIJN. 357 M. 4.20 De Berliner Or- cheetergemelnachaft o. 1. V. Frans Oecar Haaae 6.50 Kamermuziek 8.30 Geva rieerd programma van Leipzig 11.35 Dansmuziek. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.09 .JUenzl". opera van Wagner 8.06 Tito Schlpa zingt 8.40 Tuascbenspel 10 16 Dansmuziek. DAVENTRY. 1500 M. 130 Het Com modore Grand Orkest o. 1. V. Joseph Mus- cant 5 06 Orgelconcert door Harold Ram say 9.45 Varlété-programma 10.80 Het BBC-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. een jaar feestmaal bezetten WARSCH.4U. 1345 M. 4 30 Joodsche muziek 6.35 Gramofoonmuzlek 11.05 Het Front dansorkest 11.26 Cabaretpro- gramma uit Wilna. BEROMTNSTER, 540 M. 630 Popu- laire muziek 10.15 Gramofoonmuzlek. VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS PARUS, 25 Juli. De bekende Fransche par- fumfabrikant en eigenaar van het Parifsche dagblad „Aml du Peuple". Francois Coty, Is Woensdagavond op zyn landgoed naby Versail les overleden ten gevolge van een longontste king, waaraan hy gedurende ongeveer veertien dagen lijdende was. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche gezant te Weenen, Rieth, op verzoek der Oostenryk sche regeeringsinstanties reap, van de Oostenryksche opstandelingen zich bereid heeft verklaard een tus schen deze beide partyen getroffen overeenkomst inzake vrijgeleide en aftocht der opstandelingen naar Duitschland goqd te keuren zonder overleg met Je Duitsche Ryksre- geering. Hy is derhalve onmiddellyk van zyn post teruggeroepen. Het militaire gerechtshof treedt In de plaats der standgerechten en der gewone strafrecht- hanken voor alle handelingen, die met den op stand In verband staan. Het bestaat uit één senaat, waarin zitting hebben een rechter en drie officieren van bet bondsleger als asses soren. De oudste officier in rang voert het voor zitterschap De behandeling wordt verkort op dezelfde wyze als voor de standgerechten. Het militaire gerechtshof is niet bevoegd beneden bet wetteiyke strafmlnlmum te gaan of het buitengewone verzachtingsrecht toe te passen. Tegen de uitspraak van het hof staan geen rechtsmiddelen open. De straffen moeten on- mlddeliyk uitgevoerd worden. De ministerraad heeft verder in principe be sloten, den minister van Justitie te machtigen, een amnestiewet in te dienen voor de leden van het Schutzcorpe, die by de Februarl-on- lusten in dienst waren en hun plicht vervuld oeoDen. Besloten werd tenslotte de verzorging van de nagelaten betrekkingen van wyien Dollfuss goed te keuren en den vermoorden bondskanselier op staatskosten te begraven. HAMBURG, 332 M. 13.35 Harmonle- concert 7.15 Militair concert 8.30 VroolUke muziek door het omroeporkest o. 1 v. Gerbard Maase 10 40 Muzikaal tus- ■chenspel 11.30 Dansmuziek o. 1. V. Er win Bolt 13.86 Dansmuziek. De Gouverneur van Noord Dakota heeft een algemeen moratorium afgekondlgd voor alle schulden, waarvan kan worden aangetoond dat de schuldenaar tengevolge van de droogte, die het land geteisterd heeft, niet in staat wav aan zyn verplichtlngAi te voldoen. Uit Washington wordt gemeld, dat de com missaris voor de landbouwkolonisatle na een tocht door het geteisterde gebied verklaarde, dat niemand zich een voorstelling van omvang van de ramp kan maken. Het westelijk gedeelte van Noosd- en Zuid- Dakota en het Oosten van Montana en Wyo ming is door tienduizenden, bewoners ont ruimd. Dit gebied ziet er uit als een woestijn, zonder een blad groen. Misschien zal het na derhand met buffelgras beplant kunnen wor den en dan geschikt zyn voor weideland. Wil men een ramp als de huidige In de toekomst vermyden, dan zal men, wegens het gebrek aan regen, het land niet meer voor den ak kerbouw mogen gebruiken. By de hevige stormen, die gisteren te Bay City (Texas) gewoed hebben, zyn minstens 11 personen om het leven gekomen. De aangerich te schade bedraagt, naar men gelooft, ver scheidene mlllloenen dollars. De wind haul op sommige oogenblikken een snelheid van K.M. per uur. HUIZEN, 3013 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10 00 Gramofoonmuzlek 10 30 Muzlekultzendlng voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godadlen- ■tlg halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.00 Politieberichten 13.15 Lunch concert op gramofoonplaten 1.45 Verzor ging van den zender 3.00 Halfuurtje voor de rypere jeugd 3.30 Gramofoonmuzic K 8.0* Klnderuurtje door mevr. Sophie Nu- wenhulavan der Ry»t en mevr. Corrle Marreevan der Ven 4.00 Gramofoon muzlek 5.30 Esperantonleuw» door P HeUker 5.46 De Kro-Boya o. I. V. Plet Luatenhouwer 6.30 Journaliatiek week overzicht door Paul de Waart 6.45 Gra- mofconmuzlek 7.00 Politieberichten 7.15 Causerie door J. van Hellenberg Hubar 7.35 Gramofoonmuzlek 7.46 De kam pioenschappen van de R K. Ned. Athletlek- Unle door Leo G. H de Vreede 8.00 Gramofoonmuzlek 8 30 Vaz Dlas 8.35 Het Kro-orkeat o. 1. v. Pierre Relnarda 9.15 De Bossche Revellers 9.30 Micro- foonvertelsel door Wlm Snltker 3.45 Kro-orkest 10.15 De Bossche Reveller» 10 30 Vaz Dlas 10.35 Kro-orkest 11.00 Gramofoonmuzlek en sluiting. LUXEMBURG, 13<M M. Fransche avond 7.00 Gevarieerd gramofoonplaten- concert 7 2o Vervolg gramofoonplaten- concert 8.30 Zangrecital door René Bo- klau 9.06 Gevarieerd programma 10 00 Gevarieerd Fransch concert door het omroeporkest o. 1. V. Henrl Penei» m. m. v. Alexander Zakin, plano 11.00 Dana- muzlek (gr.pl.). VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN In het koor der Italiaansche pers, die met den uitersten nadruk de verantwoordelijkheid van de bloe dige gebeurtenissen te Weenen Mn Duitschland toeschrjjft, verheft ook de „Osservatore Romano" met kracht zyn stem tegen de „uitda ging van het Nat. Socialisme aan de geheele beschaafde wereld." Ol di ▼1 tt d gaf het volgende tragische verhaal over Doll- fuss* laatste oogenblikken: Een gezelschap Nederlandsche jour nalisten keerde verleden jaar van een studiereis terug waartoe Hongaarsche autoriteiten voor het eerst na den oorlog hadden genood. Reeds op de Nadat Dollfuss neergeschoten was. vroegen leden van de terreurbende of er In het gebouw iemand was die eerste hulp kon verleenen. Eenigen onder ons meldden zich aan. Wij wer den naar de eerste verdieping gebracht In de zg.n. gele zaal, waar de kanselier op een divan by het venster lag, hevig bloedende, wy vroe gen aan den aanvoerder van de bende om on middellyk een dokter te laten halen, of een ziekenauto te laten komen. Hy antwoordde dat niemand het huis mocht verlaten, maar kwam eenige oogenblikken later aanzetten met een verbandmiddelenkist. wy legden den zwaarge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6