Wat zich FIFTY-FIFTY de Kanselarij afspeelde I 3 De Radio-Missie- in wedstrijd R.K. Athletiek-kampioenschappen naar Von Papen Weenen 15 cent* DE ROL VANRIETH HET ZESDE T0URN00I TS rjjnt Gly- «gen GEEN SPRAKE VAN! FIFTY- i FIFTY Nu 20 voor ZATERDAG 28 JULI 1934 11 De Citroën BRAND TE HIL.VARENBEEK Schoenfabriek geheel vernield De Harrow Wanderer» fri naar on» land VOETBAL Bleierheide naar Caesar NIEUWE OMROEPZENDER? io—as DE WERKLOOSHEID Indexcijfer* over Mei BEDRÜFSRAAD TYPOGRAFIE BRAND TE LAREN I.V.C.B.-programma Dokter adviseert D.H.V.B.-programma SIGARETTEN WATERSPORT MOTORBOOTRACES Nederlander* winnen W1ELRENNEN CRICKET Limburg heeft zich goed voorbereid De kampioenschappen te Leipzig De promotie in het Zuiden LANDARBEIDERSBONDEN BIJ DEN MINISTER Cricket-programma S t 5 --- b HU heeft gehandeld niet alg gezant maar alg mensch, om talryke levens te redden „Ik alleen draag de ver antwoordelijkheid** ■•i NIEUWE RADIOREDE OVER DE STEUNVERLAGING en 7 Augustus wordt te Laren tegen de Flamingo’g gegpeeld „stopt** in Amsterdam Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest” veroorzaken, probeer dan een* één week Een in aanbouw zijnde villa in de a»ch gelegd Samenstelling van de Duitgche ploeg Qp6 Zullen de vertegenwoordigers van het Haarlemsche diocees hun superioriteit morgen handhaven? Hoofdarbeider* en opzichthou- dend personeel worden er niet in opgenomen 21, Voor de korte golf I Bedrijfsklassen Ui D aanloop: Haar- 25 Juni 1931 3 2 1 .0 Een tuinameublement door P. Tabak, Overüselschestraat 72 A, Rotterdam. B K. Keukenuitrusting door J. v. d. Brienenswaard 2 IOoy bij Aan de overige winnaar* zullen dezer dagen de prijzen worden toegezonden. Een zilvercasette door Jac. Bak, Cita- dellaan 3, Den Bosch. De hoofdprijzen werden als volgt ge wonnen 1) Onvolledige opgaven 2) Excl. Havenarbeidsreserve Een Jansen, Nijmegen. 24.9 <24,5) (26,6) 232 (22.8) (26.6) 3 4 3 3 0 0 0 0 0 2 1 3 6 4 2 0 1*— 16—13 BERLIJN. Tl Juli (Reuter). Von Papen beeft Hitler In Bayreuth bezocht; vervolgen* la hü aaar Berlijn gereisd, alvorens naar Weenen te vertrekken. Na gerulmen tüd met drie stralen op de mo- torspult water te hebben gegeven, werd men 1 vuur meester. De villa, waarvan de muren nog staan, brandde geheel uit. De heer Rooyaards, die momenteel In Ca nada verblijf houdt, Is verzekerd. De schade is aanzienlijk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Visschert) Handelsreizigers Verkeerswezen 2) Handels- en kantoorbed. Toonkunstenaars Overige kl. (vnl. fabr.arb.) Totaal (Tot. excl. Diamantind.) (Totaal Industrie) 215 67.3 16.4 26,6 33,1 14,2 12,7 18,4 372 27.4 25 (24,4) (26,2) Vrijdag zijn te Rochester (Engl.) de interna tionale wedstrijden voor racebooten begonnen. Bij de eerste race bezetten drie landgenooten de eerste plaatsen. Winnaar werd de heer André J. H. Ceurvorst met „Beatrix 2”. 2. Anton J. Koppe met „Beatrix 1”. 3. A. J. J. Niemer met „Giaela II”. 4. Greenaway met .Indomitable". Alle vaar tuigen waren Cris Craft-booten. Bleierheide Heer Caesar Lleyel Promotie en degradatie HET ZUIDEN I CaesarBleljerheide MejjelHeer Manen (aanv.), dr. M. Jan- A. M. J. de Beus, Jhr. J v d Bosch, jhr. r. d. Bosch, L. J Sodderland, A. Maas, H. Bassbank en .Flawed voor de kcal” De professionals, (He in den wegwedstrijd uit komen. zullen eerst worden aangewezen na den wedstrijd „Rond Berlijn” op 5 Aug. a*. 27,7 64,— 162 272 33.9 15.- De Duitsche ploeg, die aan de wereldkam pioenschappen wielrennen te Leipzig zal deel nemen, is thans als volgt samengesteld: Amateurs sprint: Merkens (Keulen), Lorenz (Chemnitz), Ihbe (Leipzig) en Klöckner (Keu len). Amateurs wegwedstrijd: Krilckl (München), Scheller (Bielefeld), Kranzer (Neurenberg) en Weiss (Berlijn). Professionals sprint: Richter (Keulen), Engel (Keulen), Steffes (Keulen) en Khmer (Keulen). Stayers: Metae (Dortmund) en Krewer (Keu len). Een Capi fototoestel door kapelaan Th. Lievegoed, Groenstaat E 12 te Te- teringen. Een advertentie behoeft geen ..kapitalen” te kasten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri cering en gelljkvormlge zetwijze. Billijk han- delstarief. EM; arte ’b<j sar. M— fcM; geult door leden van de Oostenrij ksche regee- ring. Het is tenslotte duidelijk, en daar leg ik den bijzonderen nadruk op. dat ik tot den stap slechts besloten heb om nog ter elfder ure. toen de militaire aanval op het gebouw zou begin nen, er toe bü te dragen, het dan onvermijde lijke bloedvergieten, niet het minst onder de In het gebouw gevangen minister» en ambte naren. te verhinderen. Alle verdere combinaties van politieken aard vervallen door deze schildering en ook door het feit, dat ik, zooals gezegd, niet gehandeld heb als gezant, maar slechts als een mensch, die meende er toe te moeten bijdragen, wellicht talrijke menschenlevens te redden, toen mü daarom werd verzocht. Derhalve draag ik al leen de verantwoordelijkheid voor hetgeen ik gedaan heb. Ik constateer ook, dat de verklaringen der drie regeeringsleden over het vrijgeleide mij lijn gedaan, nadat zij mü reeds het overlijden van Dr. Dollfuss hadden medegedeeld, dat der halve dit vrijgeleide is toegestaan, terwijl men volledig op de hoogte was van deze treurige gebeurtenis.” De Citroen „7” door mej. M. Maar ten», Oosterpark 48, Amsterdam. Het Simplex Motorrijwiel door H. van Engeland, Dijk A 469, St. Oedenrode (N.-B.). Naar wij vernemen zal de heer O. W. F. van Hoeven, referendaris aan het departement van Sociale Zaken en rüksinspecteur voor de steun- verleening, as. Dinsdag 31 Juli, des avonds 7.45 uur voor den K.R.O. een vervolgrede houden over de herziening van de steunregeling. 1 SIGARETTEN Uit deze schildering blijkt allereerst, dat ik niet, zooals beweerd wordt, een bemiddelings- actle heb tngeleld of er aan heb deelgenomen, maar dat ik slechts de mededeellng van een reeds getroffen overeenkomst in zekeren zin als getuige heb aangehoord zonder mü daar over te uiten. Er blijkt verder uit, dat Ik ook niet heb ge handeld op Instigatie van den binnengedrongen troep, maar dat ik ben opgetreden slechts In overeenstemming met de wenschen, die waren lem) 8 M. 365. Hinkstap-sprong: B. Ronde (HolL Haarlem) 13 M. 405. DiscuswerpenJ. Geelen (Roerm.) 35 M. 96. Speerwerpen: H. Collaris (Roerm.) 50 M. 66. Kogelstooten: J. Geelen (Roermond) 13 M. 45. KogelslingerenM. van Hagen (ACE, Haar lem) 21 M. 685. (UDI) 1 M. 36. Polsstokhoogspr.: W. Kapteln (DEM Bever- Afdeellng Centrum Wilskracht 3St. Martinus 2. Dos 2St. Hooger 1. wijk) 3 M. 52. Polsstokverspr.B. Ronde (Holland, 10,- 35.9 28.6 1) 17,5 26,4 BERLIJN, 27 Juli. Ten aanzien van de gebeurtenissen te Weenen heeft dr. Rieth, de teruggeroepen Duitsche gezant te Weenen, de volgende authentieke verklaring af gelegd: „Over mijn bedoelingen bü de gebeurte nissen, die zich in de bondskanselarü te Weenen hebben afgespeeld, zijn in Oosten rijk en in het buitenland zoo vele verschil lende berichten verschenen, dat ik mü ge noodzaakt zie, zuiver zakelijk een uiteen zetting te geven van de gebeurtenissen, zoo- als zü zich inderdaad hebben afgespeeld. Zooals bekend had de in de bondskanselarü Nnnenged rongen troep, nadat dr. Dollfuss ge wand was en drie andere leden der regeerlng met ongeveer 150 ambtenaren gevangen werden gehouden, gedreigd, dat deze gevangenen zouden worden doodgeschoten, indien de troepen, die het gebouw belegerden, tot den aanval zouden overgaan. Na verscheidene uren, waarin van regeerlngs- züde was onderhandeld met de binnendringers, delde minister Von Neustaedter-Stuenner, die bet bevel buiten de bondskanselarü voerde, een ultimatum met korten termün. na afloop waar van de aanval zou worden geopend. Even voor den afloop van den termün werd Ik opgebeld uit de bondskanselarü door den leider der binnendringers, die zich voorstelde als kapi tein Friedrich. Hü deelde mü mede, dat met ds regeeringsvertegenwoordigers een overeen komst was gesloten, volgens welke, om geen menschen levens te offeren, de geheele troep, die reeds van het Oostenrüksche burgerrecht ver vallen verklaard was, met toegezegd vrijgeleide onder militair» begeleiding uit Oostenrijk zou worden gebracht naar een grens, waarvoor de troep de Duitsche had gekozen. Friedrich voeg de hieraan toe, dat de uitvoering van deze over eenkomst nog niet mogelük was, doordat zün menschen vreesden, bü het verlaten van het gebouw te worden neergeschoten. Daarom ver zocht Friedrich mü. dat ik mü de toezegging van het vrügeleide door den bevoegden minister zou laten bevestigen. Ik heb dat aanvankelük geweigerd en verklaard, dat ik met deze ge beurtenissen niet bet minste had te doen en dat ik mü er niet mede kon bezig houden. Daarna bevestigde Fey. de In de kanselarü gevangen gehouden minister, mü telefonisch de gemaakte overeenkomst en herhaalde het reeds door Friedrich gedane verzoek, dat ik onmid- dellük naar bet gebouw zou komen en mü de overeenkomst door Von Neustaedter-Stuenner zou laten bevestigen, omdat de uitvoering daar van afhankelük was. Daar het nog slechts en kele minuten voor den afloop van den termün was en daar volgens de mü gegeven verklaringen een vreedzame oplossing slechts mogelük was, als Ik zou voldoen aan het verzoek, heb ik mü tot minister Von Neustaedter-Stuenner gewend. Bü bet begin van het onderhoud deelde deze mü mede, dat dr. Dollfuss dood was. Daarna bevestigde hü mü den Inhoud van de gemaakte overeenkomst en het toegezegde vrügeleide voor den geheelen troep, die zich in het gebouw be vond. Dezelfde bevestiging kreeg ik van den eveneens aanwezigen Fey. Ik heb geen toe stemming gegeven of eenige andere verklaring afgelegd, maar er den nadruk op gelegd, dat, wanneer Ik deze mededeéllng aanhoorde. Ik dat slechts persoonlük deed. Karwlnsky, die zich nog in bet gebouw bevond, verzocht mü daarna een onderhoud met hem aan het venster te heb ben. Von Neustaedter-Stuermer. wiens meening ik daaromtrent vroeg, antwoordde, dat hjj zich daarover niet wilde uiten en' dat hü de zaak aan mijn eigen goedkeuring overliet. Daarop heb ik het onderhoud geweigerd Toen ft In mijn auto wilde wegrijden, verzochten toeloopende politie-officieren mü. nog te blü- ven, daar Karwlnsky uit het gebouw bij mü zou komen. Deze trad snel op mü toe en ver zocht mü, met hem en Fey naar een der in gangen van de kanselarü te gaan om Friedrich mede te deelen, dat de minister mü het accoord bevestigd had. In gezelschap van de belde mi nisters begaf ik mü daarheen en deelde dit mede aan Friedrich, die achter een kier van de deur verscheen, waarna ik weg ging. Afdeellng Zuid Valkeniers 3—Westlandia 3. BI. Zwart 4—Wilhelmus 4. Aardewerklndustrie, enz. Diamantindustrie Drukkersbedrüven, enz. Bouwbedrijven, enz. Houtbewerking, enz. Kleedlngindustrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalindustrie, scheepsb. Textielnüverheid Voedings- en genotm. bedr. 18.9 w.o. tabak- en slgarenind. 26,8 38.1 30,2 10.4 263 95 30.3 20.9 Morgen worden te Tilburg de kampioenschap pen verspeeld van de RX.. Athletiek-unie. Dit is voor de zesde maal sinds het bestaan tan eenheid op athletlekgebied. dat deze kam pioenschappen worden betwist. Het is voor de eerste maal onder een nieuw bestuur en ook voor de eerste maal dat de vüf diocesen aan den start verschünen. Want in de vüf vooraf gaande jaren ontbrak Breda op het appél. De voorwedstrüden, die door de verschillende aangesloten bonden werden gehouden, wüzen wel In de richting, dat er morgen iets büzon- ders kan worden verwacht. De selectiewedstrij den van Utrecht, Limburg en Haarlem hebben laten zien, dat er in de kringen van de katho lieke athletlekclubs Overig wordt gewerkt; er werden heel behoorlüke prestaties geleverd. De wedstrüden dragen een dubbel karakter: in de eerste plaats gaat het om een persoonlük kampioenschap op een bepaald nummer, waar voor fraaie prüzen beschikbaar zün gesteld, en in de tweede plaats om de superioriteit van de diocesane bonden. In het jaar 1929 waren de successen verdeeld en was er van meerderheid van een of anderen bond geen sprake. Dat was in het jaar 1929. Sindsdien is er echter veel veranderd. De Haarlemmers hebben van dat tüdstip af de athletlek uitnemend verzorgd, met het gevolg dat vier jaar achtereen Haarlem aan de spits stond, en wel zoo hoog, dat an dere bonden daaraan niet konden raken. Sinds 1933 is er echter een kleine kentering merkbaar; de prestaties van de Limburgers trokken zeer de aandacht en sinds 1930 bewe gen de successen van dezen zich in stügende lün. Van de vierde plaats werkten de Limbur ger* zich op tot de tweede, en *1 stonden ze met een groot verschil nog achter bü hun Haar- lemsche collega's, dit jaar gelooven we dat het verschil voor een aanmerkelük deel zal warden geéllmlneerd. Vrüdagmiddag omstreeks drie uur brak brand uit in de in aanbouw zijnde villa van den heer Rooyaards aan den Nieuwen Rüksweg te La ren. In het huis, dat op het leggen van eenige leidingen na, gereed was, bevonden zich eenige loodgieters en electriciens. Plotseling ontdekte een hunner, dat het rieten dak in brand stond. Direct werd de politie gewaarschuwd, die de brandweer alarmeerde. Intusschen waren de werklieden met het blusschlngswerk begonnen Niettegenstaande het brandvrije riet, waarmee de villa gedekt is geweest, stond het huis, toen de brandweer arriveerde, reeds in lichter laaie. Vrijdagmiddag even na half 12 is brand uit gebroken in de schoenfabriek van de firma van den Borke en Jacobs te HUvarenbeek. Het per soneel was juist gaan schaften toen de meester knecht op de bovenverdieping plotseling vlam men zag. Hü trachtte nog met de in de fabriek aanwezige bluschmiddelen het vuur te stuiten, doch dit mocht niet gelukken. Snel breidde de brand zich uit en spoedig stond de fabriek in lichter laaie. De brandweer van HUvarenbeek. die spoedig ter plaatse verscheen, riep de hulp in van de brandweer van Tilburg. Intuaschen had een naast de fabriek gelegen woning, bewoond door de familie van der Zanden, reeds vlam gevat en ook dit huls was spoedig een vuurzee. De brandweer greep den brand krachtig aan. maar kon niet verhinderen dat de fabriek en de woning van v. d. Z. totaal in de asch werden gelegd. Een drietal woningen aan de overzüde van de fabriek gelegen, had reeds vlam gevat, doch met vereende krachten slaagde men erin d: vlammen te dooven en de woningen te be houden. Alle machines der fabriek zün een prooi van het vernielende element geworden, terwijl de voorraden, waaronder ongeveer 8000 afgewerkte schoenen, geheel verloren gingen. De schade is uit den aard der zaak aanziéh- lük en wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duis ter. Persoonlüke ongevallen kwamen niet voor Op de fabriek werkte 40 man personeel. -■ EEN DOKTER SCHRIJFT tl ONS. 1) 28,4 11.- □6.9 22,3 Verspringen m. aanloop: B. Ronde (Holland Haarlem) 6 M. 505. Verspringen z. aanloop: J. Ronde (Holland, Haarlem) 2 M. 885. Hoogspringen m. aanloop: C. Alsemgeest (DHL, Delft) 1 M. 655 Hoogspringen z. aanloop: J. van Warmerdam Aan Goodtvin <5 Co. Hoewel ongevraagd, wil ik U toch even berichten, dat ik met genoegen heb kunnen constateeren, dat het door U gefabriceerde merk Fifty- Fifty sigaretten, eigenschappen bezit, die ik lang tevergeefs in andere sigaretten heb verlangd. De zuiver heid en het aroma laten niets te wenschen over en ik kan ze inhalee- ren zonder eenigen nadeeligen in vloed te ondervinden. In mijn dokters- practijk komen vele patiënten met keelklachten bij mij, die zich het rookgenot niet laten ontzeggen en het doet mij daarom genoegen hun tegenwoordig op Uw Fifty-Fifty sigaretten te kunnen wijzen. Mij houdende aan de waarheid, dat voorkomen beter is dan genezen, raad ik mijn keelpatiênten voortaan aan Fifty-Fifty sigaretten te rooken om prikkeling van de keel te voor komen en zij blijken mij allen dank baar te zijn voor dit advies, (Het origineel van dezen brief ligt te onzen kantore ter inzage BERLUN, 27 Juli (D.N.B.). Officieel wordt medegedeeld: In aansluiting op het door den Rükskan- •eller tot vlce-kanselier von Papen gerichte schrijven van 26 Juli, heeft de Rükspresi- dent er zün goedkeuring aan gehecht, den vlce-kanseller te ontheffen van zün functie *1* plaatsvervanger van den RUkskanseller en als oomml***ris van het Saargebied en hem te belasten met de belangrijke opdracht, die door den Rükskanselier was voorgesteld. In overeenstemming daarmede heeft de Rükskanseller besloten vlce-kanseller von Papen te benoemen tot gezant te Weenen voor een beperkten tijd in büaondere missie. De toestemming van Weenen heeft men heden verzocht. Eerste klasse: HCC 1Haarlem, VOO—VRA, Hermes-DVSR. en W. Overgangsklasse A: Quick (N.)-PW, VRA 3 SCHC, VW—ACXJ. Overgangsklasse B: HBS—RW 2, Ajax fL.)— Sparta. RCH- CVH. Tweede klasse A: Haarlem 2—Hercules, UW -VVV 2, Vleermuizen—Olympia. Tweede klasse B: Excelsior—HBS 2, LCO VOO 2. VUC—Quick (H.). Tweede klasse Oost: UD—HTOC, Nümegen— VOO, Arnhem—Qulck (N.) 2. Derde klasse A: AOO 2—SCHO 3. Hercule* 2_VW 3. Derde klasse B: HDV8 3—Excelsior 3, HCO 6—Excelsior 2. HBS 4—Voort». OO Het Pan-Europa-Toestel door J. Dries sen, Hugo Verriestraat II, Graven- hage. Indexcijfers der werkloosheid Mei 34 Mei '33 April 34 1) 81,7 15.8 25,8 34.- 9.1 105 123 17,2 37.1 26.1 18.4 26.4 473 10.4 K 29.- 9.5 28.8 20.8 Wü merken hierbü op dat Caesar nog twee ,hang"partüen heeft, n.l. met 31 vóór tegen Bleierheide en 44 gelük tegen Meyel. Geheel zuiver is de situatie zooals boven aangegeven niet. Ondertusschen vraagt voor morgen de ont moeting CaesarBleierheide de grootste aan dacht omdat nier de twee ernstigste concurren ten tegenover elkaar komen. Wanneer Bleier heide er in mocht slagen dezen strüd tot een goed einde te brengen, dan staat haar pro motie vrywel vast. Slaagt Caesar er echter in de zege te behalen, dan kan het nog spannend worden en Is het 'achten op het resultaat van den strijd in Bleierheide, waar, zooals bekend, kort voor rust werd gestaakt toen Caesar een 3—1 voorsprong had. Wü kunnen dan ook mor gen in Beek een harnekklgen kamp tegemoet zien waarvan de uitslag zeer moeilük is te voor spellen. Bleierheide is na een vrü zwakken start thans danig in vorm terwül het met Caesar juist andersom is. Een zege voor de bezoekers zou dan ook niets behoeven te verwonderen. Heer heeft echter ook nog een kansje op de eerste plaats en zal met allee rekening willen houden. Zü moet dan echter op de eerste plaats morgen den uitwedstrijd tegen Meyel winnen om in de running te büjven, hetgeen oX wel het geval zal zün. Meyel heeft in deze com petitie al zeer weinig gepresteerd. Het is jaren achtereen regel geweest dat de Haarlemmers op de kampioenschappen beslag legden: van de elf titels, die in 1929 waren te vergeven, wisten Haarlem. Den Bosch en Lim burg er elk drie en Utrecht twee te incassee- ren. In het daaropvolgende seizoen legde Haar lem beslag op 8 titels, Den Bosch 2, Roermond 2 en Utrecht 1. In 1931 won Haarlem zells tien van de 13 titels; Den Bosch nam er weer twee mee en Limburg één; Utrecht ging zonaer een enkelen titel naar huls. Het daaropvolgende Jaar 1932) was de verhouding nagenoeg hetzelfde, terwül in 1933 Limburg krachtig kwam oplet ten en reeds vanuit de verte Haarlem bedreigde. Den Bosch hield zich aan twee titels en Utrecht haalde er toen maar één. De kampioenschappen werden achtereenvol gens gehouden te Nijmegen, Nümegen, Haarlem, Amsterdam en Haarlem. Op deze kampioenschappen zün betrekkelük weinig records gevestigd. Men meent wel eens dat de athletlsche ontwikkeling van een volk moet afgemeten worden naar de topprestaties van zün beste athleten. Dat is naar onze mee- ning een onjuiste maatstaf; want het is be kend dat de athletiekbeoefenlng in Amerika maar zeer weinigen bezig houdt, terwül de pres taties door de Amerikanen geleverd, toch be- hooren tot de allerbeste van de heele wereld. Slechts is het record In zooverre een maatstaf van beoordeellng. dat het aantoont dat er ath leten in een bepaalden kring gevonden worden, die het op dat ééne en beperkte gebied tot een buitengewone hoogte hebben gebracht. Alleen een tienkamp geeft 'n volledigen waar borg voor de alzüdlge vorming van een athleet. Ten gerieve van de toeschouwers en mede ten gerieve van hen, die morgen de kampioen schappen volgen, laten we hier een lüstje af drukken, dat de records bevat: 100 M hardloopen: J. van Deun (VDZ Arn hem) 11.4 sec. 200 M. hardloopen: B. Blaise (VIC, Amster dam) 23.8 sec. 400 M. hardloopen: R. Hendriks (Roermond) 53.4 sec. 800 M. hardloopen: H. Jansen (Swift, Arn hem) 2 min. 3 sec. 1500 M. hardloopen: J. Hummels (Swift, Arn hem) 4 mln. 28.8 sec. 3000 M. hardloopen: W. Vezsies (DEM, Be verwijk) 9 mln. 39.8 sec. 5000 M. hardloopen: W. Vessies (DEM. Be verwijk) 16 mln. 33.6 sec. 10.000 M. hardloopen: Th. Stünman (Rood Wit), 38 min. 16 sec. 4 X 100 M.: Jong Leven (Amsterdam) 46.8 a 400, 300, 200, 100 M.: VDZ (Arnhem) 2 mln. 22.8 sec. 800. 400. 300. 100 M.: Joog Leven (Amater- dam) 1 mln. 52.8 aea De hoofdbesturen der landarbeldersbonden hebben in een bespreking met den minister van Sociale Zaken hun bezwaren uiteengezet tegen de nieuwe voorwaarden, welke aan de werkloo- zenkassen der landarbeldersbonden zün opge legd. De minister heeft nadere overweging toege zegd. Onder leiding van prof. Ir. P. Koomans wor den, naar .De Telegraaf” verneemt, proeven genomen in verband met de plannen tot het stichten van een nieuwen kortegolf-omroep- zender. Thans wordt Hilversum, onderscheiden- lük Hulzen, tegen den avond overgeschakeld naar den sterkeren Rükszender Kootwük, o m. met de bedoeling Nederlands plaats in het in ternationaal gedrang in dit deel van den aether (golflegnte van ongeveer 300 Meter) beter te kunnen verdedigen. Aangezien de zender Kootwük in de practük toch minder geschikt is gebleken voor het ver zorgen van den omroep, is het radiolaboratorium van de Rüzstelegraaf, onder leiding van prof. Koomans, gaan onderzoeken op welke wüze hierin verbetering zou kunnen worden gebracht. Op verschillende plaatsen van het land zün hiertoe metingen en technische proefnemingen verricht; op het oogenblik is men hiermede be zig in Zoetcrmeer. Er is echter nog geen be slissing genomen of de nieuwe kortegolfzend- apparatuur voor den omroep hier zal worden opgesteld. Uit deze Ujst blükt wel duldehjk. dat de top prestaties van de katholieke athleten nog ver verwüderd liggen van die uit het andere kamp; maar dat doet er niet toe; het is een verblü- dend teeken. dat de prestaties van de katho lieke athleten zich in stügende lün bewegen. We wezen er reeds op dat tüdens de selectie- wedstrüden heel goede tüden werden gemaakt en dat ook op de andere nummers meer werd bereikt, dan men kon verwachten. Morgen wordt de strüd hevig; in Haarlem zün de leiders nieuwsgierig naar hetgeen hun „poulalns" zullen tot stand brengen tegenover de goed geoefende Limburgers. Algemeen ver wacht men dat de zuidelijken een aanmerke- lüke avance zullen boeken op de noordelüken, en dat de hegemonie van Haarlem In ge vaar zal worden gebracht. De wedstrijden worden gehouden op het Lon ga-terrein, niet ver van het sportveld der in ternationale tentoonstelling Stad Tilburg 1934. Aanvankelük zouden de wedstrüden op dit ter rein plaats hebben, maar de technische leiders keurden het tentoonstellingsterrein af, omdat het teveel geleden had en er geen sprake van kon zün. dat het voor morgen behoorlijk in orde kon worden gebracht. Eventjes dreigden de wedstrüden te worden ultgesteld; maar door de waakzaamheid van het Tllburgsche comité en gesteund door den heer J. van Rüzewük, wethouder der gemeente en voorzitter van den diocesanen Bosschen gymnastlekbond, wist men het zoo ver te bren gen dat Longa haar terrein gratis ter beschik king stelde. Met de kampioenschappen gaan gepaard groote wandelwedstrUden en een zeer uitgebreid défilé waaraan naar we vernemen 1800 personen deelnemen. Tüdens dit défilé zal op den Heuvel aan den voet van het H. Hartmonument een bloemstuk worden neergelegd, terwül de hoog- eerw. deken de wandelaars en athleten zal toe spreken. Daarna wordt gezamenlük naar het terrein gemarcheerd; aan den wandeltocht en het défilé ia tevena een marschwedstrüd ver bonden. Hieronder volgen de indexcüfers der werkloos heid, berekend door het Centraal Bureau voor oe Statistiek. Deze cüfers (zijnde het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, Indien geen werk loosheid ware voorgekomen), geven voor elke Bedrijfsklasse" het algemeen gemiddelde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrüf in elke bedrüfsklasse beboe rende leden van de organisaties, welke gegevens nopens de werkloosheid dier leden aan het Bureau verstrekken; de ongeorganiseerden val len büna allen buiten het onderzoek. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in Mei 1934 rond 503.000, waaronder 496.000 tegen werkloosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 146.600, waaronder 145500 verze kerden. Na afloop van den toer der Free Foresters komt mr. Anson onze aandacht vragen voor een drie tal wedstrüden. Evenals verleden jaar brengt hü een zeer sterke ploeg, en wel in vermoede lijke order of going In R. D. Stewart Brown, E. W. Wrigley, A. S. Lawrence, W. M. Welch, G. R. Jackson. Col. F. R. R. Brokke, G. A. Stogdon. P. M. Studd, J. G. Hopton, C. R. Anson en A. H. C. Duveen. Behalve de captain waren Wrigley, Lawrence, Welch, Jackson en Hopton ook verleden jaar van de partü- De keeper Brokke Is bovendien een prima bat; hü speelde vaak voor de Army. De aanval zal In hoofdzaak berusten bü Hopton (rechts fast), Welch (rechts medium), Duveen (links slow), Stogdon (rechts medium), La wrence (links fast medium) en Wrigley (rechts slow). Volop variatie dus; veel zal afhangen van den vorm, die Duveen op onze matting wickets zal ontwikkelen; evenals Studd en Stog don kwam hü dit jaar op Lord’s voor Harrow tegen Eton uit. Door de Jeugd van het meerendeel der deel nemers is uitstekend fielden te verwachten; de grootste kracht van het elftal ligt alhans op papier In het batten. Speciaal van de nummers drie tot en met acht mogen veel runs verwacht worden. Lawrence en Jackson beide lefthanders, evenals Stogdon! zullen onge twijfeld hun schade van verleden jaar trachten in te halen. Beiden zün in goeden vorm, Jackson speelde verschillende malen met succes voor Derbyshire, o.m. tegen de Australiërs. Alles bü elkaar genomen, lükt het een elftal, dat In kracht weinig of niets voor de Free Fo resters van dit jaar behoeft onder te doen. Be schikken laatstgenoemden over enkele bowlers van bijzondere klasse, de Harrow Wanderer* hebben een grooter aantal bowlers, terwül hun batten zelfs iets sounder lükt. Zü hebben bo vendien de jeugd mee, zoodat in elk geval ver wacht mag worden, dat onze ploegen en ook het Nederlandsche elftal het zwaar te verduren zullen krügen tegen deze combinatie. Gespeeld zal worden 6 en 7 Augustus tegen de Flamingo's in Laren. De volgende spelers zün uitgenoodlgdMr. C. Hamburger (aanvoer der), mr. dr. J. H. H. Kessler, H. Schnltger, A. Stroink, B. Höpink, mr. J. J. Koeleman, P. G. East. jhr. P. R. Felth, H. W. Glerum, W. O. F. Wittebol en mr. P. C. G. Labouchère; op 8 en 9 Augustus te Haarlem tegen een .N. C. B. XI a. v. gekozen: E. J. A. Schill (aanv.), W. Kramer, A. v. d. Togt, A, Maas. H. de la Mar, B. Healey, R. Ton, R. B. J. de Waal, E. Inglis Arkel, H. Breunlng en K. Neuerburg en Zater dag 11 en Zondag 12 Augustus in Den Haag op het H. C, C.-terrein tegen het Nederlandsch elftal. Tegen de Free Foresters zullen de volgende ploegen uitkomen: 30 en 31 Juli een N. C. B. Al. Mr. J. J. Koeleman (aanv.), P. G. East, L. Rek kers, L. Baranl, F. Wunder, A. r. Baasbank, B. Healy, H. de la Mar, P. de Ruig, W. Kramer en J. v d Luur (HC.C.-terrein). I en 2 Aug. Flamingo's te Laren: Mr. G. Hamburger (aanv.), Jhr. J. v. d. Bosch, Jhr. W. v. d. Bosch, dr. M. Jansen, jhr P. R. Feith. mr. H. van Manen, O. W. V. Bakker, K. Neuer burg. H. W. Glerum, H. Schnltger en mr. P. C. G. Labouchère. 4 en 5 Aug. Nederland te Amsterdam (VJ^A.- terrein): mr. H. v. 1_- sen, W. W. Glerum, W. O. F Wittebol, A. A Terwlel. Dezer dagen ontvingen, naar de „Volkskr verneemt, de organisaties in de typografie van den minister van Sociale Zaken een schrijven, waarin Z. Exc. kermis geeft, dat het in zün voornemen dgt een Bedrüfsraad voor de typo grafie in te stellen. Het betreffende ontwerp-koninklük besluit bepaalt het aantal leden en plaatsvervangende leden van den Bedrüfsraad op 12. Gelet op art. 3 derde lid der wet worden door den minister als vakvereenlgingen van werk gevers en van werknemers, die aan de samen stelling van den bedrüfsraad kunnen deelnemen, aangewezen: de Nederlandsche Bond van Boek drukkerijen. de RK. Vereeniglng van Ned. Drukkerspatroons; de bond van Chr. Drukkers patroons In Nederland; de Algemeene Neder landsche Typografenbond; de Nederlandsche Katholieke Grafische Bond; de Nederlandsche Christelijke Grafische Bond; de Nederlandsche Grafische Bond en de Nederlandsche Litho-. Foto- en Chemlgrafenbond, onder bepaling, dat de Ned. Bond van Boekdrukkerijen 3 leden, de RK Ver. van Ned. Drukkerspatroons en de Al gemeene Nederlandsche Typografenbond elk 2 leden, en de overige organisaties elk 1 lid en 1 plaatsvervanger kunnen benoemen. Zooals uit het schrijven van den minister blükt, worden er geen vertegenwoordigers van de hoofdarbeiders en het opzlchthoudend per soneel in den Bedrüfsraad voor de typografie opgenomen. Onze voorspelling ten opzichte van de wed strijden der vorige week zün al zeer goed uitge komen. Caesar, in het begin de grootste favoriet voor de eerste plaats, moest bü Heer op bezoek en hoewel de Beekenaren thuis van Heer met flinke cüfers hadden gewonnen, waren we van een nieuwe zege nog lang niet zeker. En zoo waar slaagde Heer er in met 3—1 te zegevieren en nu Bleierheide met liefst 96 van Meyel won, overeenkomstig de verwachtingen, gaat Bleierheide thans aan het hoofd hetgeen uit den huldigen stand blükt:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 21