Uit het leven Dollfuss van RADIO PROGRAMMA DE LUITENANT VAN DE m DE OORLOGSSCHULDEN A De zuiveringsactie Oostenrijk Marie Dressier is overleden „KAISERSCHüTZEN” IL MAANDAG 30 JULI 1934 Dinsdag 31 Juli 1934 Nog meer arrestaties Voor het groote gezin Dollfuss de onbaat zuchtige De Italiaansche AI en- te usten wegen bezet K. L M. EN K. N. I. L. M. Fr au Al wine Dollfuss Telegram van keizerin Zita MILITAIR ONDERSCHEIDEN Jongen met levensgevaar gered Populaire star HEFFING PENSIOENPREMIE Herziening te wachten N Habsburgers willen wel terug Rintelen’s toestand nog steeds ernstig Twee at akera gedood, veertig gewond ERNSTIG ONGELUK AAN DE HEMBRUG Aantal passagiers van 1933 reeds thans overtroffen De Indische maatschappij wil geen fusie GROEIEND VERKEER PER K. L. M. OSS WORDT VERDER GEZUIVERD De Amerikanen gaan langzamer hand inzien, dat het geld alt verloren kan worden beachouwd In de meeate bond aland en hebben de regeeringatroepen thana de raat hersteld ngso Wisconsin Haar nalatenachap gering, daar zij veel weg achonk aan nood lijdende collega’a Een slang als auto bewaarder Door goedheid slecht menschenkenner -Een fonda voor moeder en kind Actie tegen zeden-bedervende propaganda in de groote ateden Mosterdgas over het lichaam gekregen s»Vden zyn tydena den wereldoor log verbitterd en hard gewor den. Hoe meer er vielen, dea te milder werd Dollfuas” Evenala Mgr. Seipel arm ala een kerkmuia Na een vroegen dood wy lezen In het _N. Wiener Journal”: operette WIJ 1 ai vervoer versterkt Notarieel examen i 1 i 1 Het was In de vreeseiyke dagen, toen lederen bergkam, pm Iedere plek, lederen Zoo was de beste dienaar van het Oostenrtfk- sche volk de kleine groote kanselier Engel bert Dpilfuss. DAVENTRY. 1500 M. lana Studio-orkest o. 1. Een der employé'» van het laboratorium van de artillerie-lnrtchtlngen aan de Hembrug, de heer W. Th. van H„ liep met een fleach mosterd gas van het eene lokaal naar het andere. Toen hy een deur opendeed, sloeg deze weer dicht. BATAVIA, 38 Juli (Aneta) De „Java-Bode” meldt Inzake een fusie tusschen KLM. en K.N. I L M.. welke ten sterkste wordt voorgestaan door de K.L.M.. dat de K.N.I.L.M. hiertegenover een sterk afwijzende houding aanneemt. D oprc volg hiel rich i t v< tc d< te m la de wi os ds de V Tl ti u daar?zeide de kanselier, toen htf zag, dat iemand hem Iets wilde verzoeken. Daarvoor was hy altyd bereid. Direct daarop kraakten twee schoten.... X WV Mary Dressier, die een van de hardstwerken de filmsterren er i^ker de populairste was van Hollywood, Is overleden tengevolge van een kanker, die haar lichaam sinds jaren sloopte. De „Neue Frele Presse” meldt uit Udlne, dat alle Italiaansche Alpenwegen met soldaten zyn bezet. De soldaten zyn in volle bergultrustlng. Onder deze troepen bevindt zich ook de eerste gemechaniseerde divisie ter sterkte van 8000 man. Deze divisie bestaat uit hyper-modeme tanks en pantser-auto’s, zware en lichte artil lerie en aes- en achtwiellge vrachtauto's. Ge mechaniseerde eenheden bewegen zich over den straatweg Udine-Tarvls, terwyi langs den weg Monte-Croce Bersaglierl, afdeellngen wielrijder» en huzaren trekken. Can gew< gedr moei gekt wacl «k Je kast» kind l laat» niet wens posit kwar keer, legde «e v« Zeventien jaren zyn over het arme Oostenryk heengegaan. En er waren maar heel weinig lichtstralen en maar heel weinig zon. De kleine „KalserschUtzenleutnant” is een goed mensch gebleven. Hy gruwde van een tweeden oorlog Hy had tot het tragische einde meegevochten Hy meende thans het beste te doen door héél ■yn kracht, maar ook héél zyn goedheid te gebruiken in het belang van den vrede in zyn land, toen men hem geroepen had. tegen zyn wil. op den hoogen post van kanselier. Eens toen hy het parlement verliet er was geen tyd te verliezen, want nieuwe conferenties wachtten hem drong opeens een jongeman tot hem door met een smeekschrift. .Wy hebben geen tyd. excellentie." zeide een beer uit zyn gevolg. ^Ach wat, laten we 1 probeeren. Wat hebt In de zeer eenvoudige mlddenstandswonlng van wyien Dr. Dollfuss, Salzburgerstr. 2, tweede verdieping, worden de rouwregisters met tal- looze namen overdekt. Slechts eenigen worden tot Mevr. Dollfuss toegelaten, welke haar smart met heldenmoed draagt. Vele gekroonde hoof den, regeeringschefs en bultenlandsche minis ters zenden diepbewogen telegrammen van deel neming. De ex-kelzerin van Oostenryk, Zita. selhde het volgende telegram: „Diep mede levend met de onmeteiyke smart van U en Uw kinderen, smeek ik God om kracht en hulp voor U en cm het eeuwige loon voor den held- haftigen beschermer van Oostenryks onafhan- keiykheid.” WEENEN, 28 Juli De gezant dr Rintelen be vindt zich nog steeds in de kliniek Ranzl. Gis teravond heeft professor Ranzl een tweede ope ratie uitgevoerd. De toestand van den patiënt is nog steeds ernstig. Hy kan nog niet worden gehoord. De sedert Woensdag gearresteerde politieke vrienden van dr. Rintelen, Wagner, Boe'-m en Perl zyn nog steeds in arrest en worden aan een streng verhoor onderworpen. Het droevig gevolg hiervan was, dat de fleach brak en de ongelukkige den Inhoud over zyn lichaam kreeg. Het mosterdgas is een zeer gevaariyk gas Na aanraking daarmede wordt de huid eerst rood en na enkele uren ontstaat blaarvormlng. Het personeel van' het laboratorium vluchtte in paniek weg en liet den getroffene alleen staan. •Spoedig echter snelde een van zyn collega’s het slachtoffer te hulp en hielp hem met de voorhanden zynde chloorkalk. By deze hulp- verleenlng kreeg hy wat mosterdgas aan een der vingers Van H. is in een der Zaandamsche zieken hulsen ter verpleging opgenomen, zyn toestand is bevredigend. WEENEN. 28 Juli (DKB.), Volgens de be richten uit de provincie maakt de zuiverings actie der regeeringatroepen overal vorderlrigen. In de meeste bondslanden is de rust hersteld. Wel wordt nog hier en daar opgetreden, doch dit dient ter definitieve onderdrukking van de onlusten. Na afloop van de bestuursverkiezing hield Dra. Jas. de Boer, lid van bet H.B. en redacteur van het orgaan van den bond, een inleiding over de Instelling van een fonds voor Moeder en Kind. Dit zou strekken tot het verleenen van steun aan hulpbehoevende groote gezinnen en hoewel deze actie practlsch leeds in verschil lende afdeellngen verzorgd werd, achtte de com missie, door het H.B. daartoe aangewezen, de vorming van zulk een fonds actueel, door den groetenden nood In het maatschappelyk leven. Nu de allereerste zorg moet uitgaan naar de jeugd, als komende generatie, waarvan de toe komst van onze natie mede afhankelyk Is, zal er hulp verleend moeten worden door een actie in dezen vorm. Om daaraan een stabiele basis te geven, was een reglement saamgesteld, dat aan de vergadering werd voorgelegd, met een begroeting voor 1935, waarby was gedacht aan een actie in de groote steden tegen de verderfe- lyke propaganda voor geboortebeperking. Na eenlge bespreking verklaarde de vergadering zich voor de Instelling van het fonds. Uit Klagenfurth wordt gemeld, dat het hoofd der gemeenteschool Is gearresteerd, daar in zyn school een geheime zender is ontdekt. Verder zyn er by het doorzoeken van de woning van de gebr. Zechner, die als aanvoerders der op standelingen gelden, veel propaganda-materiaal en brieven gevonden. De beide broers zyn ge arresteerd. Over het algemeen heerscht te Klagenfurth rust. In de bultenwyken van Salz burg is vannacht nog gevochten. De autoriteiten zagen zich genoodzaakt bet standrecht af te kondigen. Er zyn talryke arrestaties geschied. Te St. Georg In Karinthië verzamelden zich honderd opstandelingen, die het vuur openden uit machinegeweren. Het gelukte hen op de vlucht te dryven. De opstandelingen lieten negen dooden achter, terwyi er zestien gevangen werden genomen. Twap machinegeweren werden buit gemaakt. Het DraudaL dat zich in handen der opstandelingen bevond, is eveneens door de troepen bezet. Twee bruggen zouden in de lucht zyn gevlogen Volgens een bericht van den veiligheidsdirec- teur te Linz zyn tijdens de zuiveringsactie drie gendarmen gedood. Een groot aantal arrestaties is verricht. De laatste berichten melden, dat in de omgeving van Salzburg nog gevochten wordt By Llefering is het tot ernstige botsingen ge komen. Een Heimwehr-commandant werd ge dood en zes leden van de Heimwehr zwaar ge wond. In Lamprechthofer zyn twee Helmwehr- mannen gedood en een groot aantal gewond. In deze tyden, waarin de regeerders, ook in ons land, aldoor verdacht worden gemaakt hun ambten te bekleedeu wegens het „vette baantje,” in deze tyden, waarin eenlge weken geleden bleek, dat de S.A.-leiders in Dultsch- land In pracht en praal leefden, zoodat Ilitler In het openbaar toomde over de „ongeloofiyke corruptie,” In deze tyden Is het goed er aan te herinneren, dat Bondskanselier Mgr. Dr. Setpel iets meer dan een schilling nallet en Is het vooral, goed en noodzakeiyk voor tydgenoot en nageslacht het feit vast te leggen, dat ook Dr. Dollfuss arm is gestorven. In zyn heele nalatenschap werden nog geen 1000 schilling gevonden, zoodat de regeering besloot het sa laris van den vermoorden staatsman aan zyn weduwe te biyven ultkeeran. Zondagmorgen te 10 uur is de vergadering van den Centralen Raad van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen in hotel „De Witte Brug" te 's-Qravenhage heropend. De voorzitter deed mededeeling dat namens den Bond een telegram was gezonden aan H. M. de Koningin en aan Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem. Mgr. J. D. J. Aengenent. Daarna bracht hy ter kennis van de verga dering de plannen betreffende de oprichting van een Katholiek Gemeenschapsoord. waarvoor medewerking was verzocht aan den Bond voor Groote Gezinnen. Na een korte uiteenzetting van doel en streven van het Gemeenschapsoord, verklaarde hy dat het H. B. bereid was een renteloos voorschot van 1000.te verstrekken. De vergadering ging accoord met dit voorstel. Aan de orde werd vervolgens gesteld de be handeling van de begrootlng voor het jaar 1835. Een langdurige beraadslaging volgde over de verschillende posten deser begrootlng. De voor zitter schetste daarby de ontwikkeling van den Bond, die vergrooting van sommige uitgaven noodzakeiyk heeft gemaakt. Met een geringe wijziging werd de begrootlng goedgekeurd. By de bestuursverkiezing werd de voorzitter v. Meegeren en de heer P. N de Lange, Bussum by acclamatie herkoaen. In de vacatures Kray en v. d. Dries waren candidaat gesteld respectieve lijk Mr. Jos de Voort, Tilburg, de heer O. Eg- gink en de heer J. J. van Aken, burgemeesier van Zeven: in. De heeren De Voort en Van Aken werden bv meerderheid van stemmen als leden van het hoofdbestuur gekozen. NEW YORK, 28 Juli Naar uit Kohier in den staat Wisconsin wordt gemeld, is het tus schen stakende fabrieksarbeiders en de politie tot ernstige botsingen gekomen, waarby twee stakers werden gedood en ongeveer 40 gewond. Op verzoek van de plaatselyke autoriteiten heeft de gouverneur de politie versterkt met afdeellng der nationale garde. De behandeling van concept-statuten en huls- houdelyke reglementen werd, na een korte in leiding door den heer H. C. W van Schalk, te Nymegen, juridisch adviseur van den Bond, be sloten met de goedkeurende beslissing van de vergadering. Een voorstel van de Afd. Tegelen, betreffende het streven om te komen tot sluitnig der bios copen voor personen beneden den leeltyd van achttien jaren, verwierf de volle instemming van de vergadering en werd ter uitvoering aan het hoofdbestuur opgedragen. De overige voorstellen der afdeellng werden aangehouden. Als plaats voor de volgende Cen trale Raadsvergadering wees de vergadering op advies van het hoofdbestuur Roosendaal aan. Na de rondvraag volgde omstreeks twee uur slui ting der byeenkomst. Deze tweede vergaderdag werd besloten met een autotocht door Den Haag en omstreken, aangeboden door de afdeellng 's-Gravenhage, waaraan vele afgevaardigden hebben deelgenomen SAN FRANCISCO, 29 Juli. De bekende filmster Marie Dressier is heden overleden Aan het sterfbed waren alleen de dokter en een vnend Ray Walker aanwezig. Toen zy stierf was zy reeds geruimen tyd bewuste loos. De kunstenaresse heeft niet veel nage laten, ondanks het feit, dat zy tot de best betaalde altisten behoorde. Een groot deel van haar Inkomen gebruikte zy echter ter ondersteuning van haar minder talentvolle collega's of van hen die achteruit waren gegaan. voor rots wand duizenden en duizenden dappere Oostenryk- ache soldaten dag en nacht hun leven waagden, toen de pracht en vrede der Tlroolsche fcrens- bergen in een hel van yzer en vuur waren ver anderd. Een kleine dappere .JKalserschtitzen- Reserveleutnant" had wekenlang tegen een overmacht van vyanden een rotskloof verdedigd Volslagen oververmoeid ging hy naar het dal, om weer wat op te knappen. De kleine officier is een waarachtige zoon van zyn land geweest Iedereen hield van hem, hy had geen vyanden. Eenvoudig was hy en maakte van zichzelf geen ophef. De meesten zyn daarboven verbitterd hard en streng geworden. De kleine luitenant niet. Hoe meer menschen hy om zich r-wg val len, des te milder en zachter werd hy. Onderweg naar het dal haalde de jonge luite nant, die vergezeld was door zyn oppasser een patrouille In, die een ontwapenden infanterist wegvoerde. „Wat beteekent dat?”, zeide hy tot den ser geant, die met de bajonet op naast bet jonge mensch marcheerde. ..Een deserteur, luitenant. Wordt gebracht naar het divisie-commando." „Ik heb niet willen deserteeren, luitenant, ik ben twee dagen hier, ben achttien Jaar. Ik moet nog wennen. Het is allemaal veel verschrikke- lyker dan Ik heb gedacht. Ik heb niet op een wachtpost willen staan, waar ze gisterennacht allemaal zyn doodgeschoten. Ik heb niet willen deserteeren....” De „Kaiserschützenleutnant" kykt naar den opgeschoten jongen en denkt na: als ik nu met dat joch mee ga naar zyn regimentscommandant en weer den berg opklim, dan ben ik één dag kwyt. Want vanavond kan ik dan niet nog naar het dal. „Laat ons omkeeren, sergeant Op myn bevelI” De sergeant keek verwonderd op. maar volgde den luitenant Deze had medeiyden gekregen. Hy liet zich aanmelden by den reglments- commandant en sprak net zoo lang met hem tot deze het bevel terugtrok, dat den jongen man aan den krygsraad zou hebben overgeleverd „Probeert u het nog eens. commandant. Neemt u my niet kwaïyk, dat ik u hiermee lastig val Maar ik had zoon medeiyden met den jongen Ik ben al zoo lang hierboven. Maar hy, bet kan toch best zyn, dat hy niet direct gewend was in dien steen- en kogelheL” „Nu goed dan om Joul” De commandant zou waarschyniyk niet hebben toegegeven, als hy niet geweten had, dat de jonge luitenant een buitengewoon dapper officier was De een voudige dapperheid van den kleinen officier be haalde een overwinning in het klein. Kort daarop kwam de commandant by den troep van den luitenant en liet hem dadeiyk roepen. „Je hebt een goeden kyk gehad, luitenant je! De jonge kerel Is een van myn besten gewor den. Hy is al gedecoreerd. Je bad geiyk met je: Probeert u bet nog eens!" Stom dankte de kleine luitenant. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Oramofoonmu- zlek 10.00 Tijdsein Avro-klok 10.01 Morgen wijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Het Omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz 11.00 Kook- en Bakpraatje door mevr. R. LotgeringHillebrand: „Rijstge rechten” 11.30 Voortzetting concert door het omroeporkest onder leiding van Nico Gerharz 1.00 Gramofoonmuziek 1.30 Kamermuziek* door het Hofstad Strijkkwar tet 2.00 Voordracht door mevr. Gusta ChrlspljnMulder 2.30 Voortzetting Ka mermuziek 3.00 Gramofoonmuziek 4.00 Onderbreking van het Avro-program- ma Overschakeling naar den versterkten zender Radio Kootwijk 4 15 Irene Schar- rer speelt piano 4.30 Radio-Klnder-Koor- zang onder leiding van Jacob Hamel 5.00 Halfuur voor kleinere kinderen door mevr Ant van Dijk 5 30 Restaurant „Haeck” te Scheveningen. Bela en zijn orkest 7.00 Drie Zuld-Amerikaanschê gramofoonpla- tenconcerten, samengesteld en ingeleid door H. M. Merkelbach 7.30 Vioolrecital door Constant Moerman» 8 00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dl as 8.05 Populaire klanken van wente lende schijven 8.35 Uitzending uit Salz burg. Concert door de „Wiener Philharmo- nlker” o. 1. v dr. W. Miengelberg 0 35 Popy Glerum zingt. Op twee vleugel» bege- ’eid door Thomas Thomassen en Pierre Palla 9.45 Studioconcert door Alfredo Campoli en zijn orkest 11 00 Nieuwsbe richten van Vaz Dlas 11.10 Gramofoon muziek 12.00 Tijdsein Avro-klok en slui ting. WARSCHAU. 1345 M. 5.85 Concert 35 „pl*noreclt<1 door Sergeg Nadgryzowskl 8 32 ,X>u Hollandwelbcben”. pnnrnt ie ran Kalman 10.50 Dansmuziek. WASHINGTON, 28 Juli. (Reuter) Uit ver klaringen van hooge ambtenaren, perscommen taren en uitingen van indtistrleelen valt een duldeiyke zwenking op te maken van de Ame- rlkaansche opinie ten gunste eener definitieve regeling van de oorlogsachulden, tevens Inhou dende een aanmerkeiyke vermindering der be dragen. Drie factoren hebben hiertoe by gedragen: 1. De Johnson-Act, die financleele trans acties met landen die in gebreke zyn gebleven verbiedt, en ten gevolge heeft gehad, dat op 15 Juni nog minder betalingen zyn gedaan. 3. De Engelsche nota aan Washington van 4 Juni, waarin o.m. wordt aangetoond dat de betalingen der schulden in tegenstelling syn met de doeleinden van de „New Deal” 3. Het steeds duldeiyker besef, nu het eerste halfjaar voorby is, dat de oorlogsschulden, m den huldigen vorm, een verloren zaak beteeke- nen. Men is van gevoelen, dat president Roosevelt, ondanks de waarschuwingen, welke tot de lar- den, die in gebreke zyn gebleven zyn gerlcir.. sympathiek staat tegenover de schuldenherzic- nlng, hoewel hy zich bewust is. in het Congres ”jen by de publieke meaning nog op tegenstand te zullen stuiten. Dit was het eenlge. waarin hy, om zoo te zeg gen. onbeleerbaar was. Maar dat was ook het groote lp hem: zyn geloof in de menschen, zyn geloof aan het goede. In het vaste vertrouwen op de goede kern, die naar zyn overtuiging in leder mensch was verborgen, heeft hy zich altyd weer laten verleiden tot dat karakteris tieke: Probeeren we het nog eens!, omdat hy geen mensch wilde verdenken van absolute slechtheid. In onze taal gezegd, beteekent dit: hy was een slecht menschenkenner. Zoo by- na kinderUJk rein Is hy ook gestorven, toen de lafsten der lafsten, beulen en sluipmoorde naars. hem afslachtten en dood lieten bloeden „Ik heb slechts den vrede gewild” en .De Heer moge hun vergeven." Dit was het iaatfete, wat de kleine groote man heeft gezegd Ster vend. zou men willen zeggen, heeft hij r»g willen aanduiden: souden we het nog met eens probeeren, zooals hy eens als jonge luitenant sprak, toen hy daarboven in de Tlroolsche ber gen duizendmaal zyn leven waagde voor zyn vaderland, daarboven In die bergkloof, die eeuwig van zyn dapperheid getuigend, den naam heeft gekregen van: Dollfuss-kloof. By alle overdreven adoratie der ydele sterren kan men toch vaststellen, dat Mary Dressier haar reputatie heeft vedlend. zy was een voor- treffeiyke speelster, die niet alleen een tooneel-, maar ook een filmroutine bezat al^ weinigen. Nooit echter heeft zy een regisseur gevonden, die de kunst verstond deze actrice op de Juiste wyze in een fllmr; Garbo trof ook I KEULEN, 458 M. 12.20 Middagconcert 5 40 Sollstenconcert 9 05 M«x Reger- concert 1.30 Duitach-Engelscb-Spaansch concert. aRAVENHAOK Geslaagd voor deel n O H ter Braak, Den Haag en M. W. v Delden. Zuld- laren Geen audiëntie De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken zal Woensdag 1 Aug. as. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Economische Zaken zal Donderdag 3 Aug. as. niet plaats hebben. De dood van den kleinen mensch Dollfuts die alt o]jer viel voor sójn groote denkbeelden is leerzaam voor allen. Hij werkte niet voor rich zelf maar voor de gemeenschap. Hij is niet oud geworden en hij was zijn schep ping feitelijk pas begonnen. Maar zijn bedoelingen waren zoo zuiver, zijn wil zoo sterk, zijn bezieling zoo groot, dat zijn dood waarmede de vijanden zijn levenswerk dachten te vernietigen, dit levenswerk juist te hechter schijnt te consolideer en. Zijn dood gaf op één slag de toenadering tusschen twee broedervolken waarnaar hij vergeefs had uitgezien. Deze dood vermaant, om zonder zelfzucht en onverschrokken te wer ken aan de verwezenlijking van groo- te idealen onder den zegen van het kruis. Het komt er niet op aan of we lang geleefd hebben, wel hoe we ge leefd hebbent Een menschenleeftijd is altijd te kort om te volbrengen wat stoute fantasie ons doet droomen. Maar tndien we zuiver en intens ons vol toewijding hebben gegeven aan 'n grootsche taak, dan wil de dood ons werk niet vernietigen. De geest heerscht over het stof. Een Engelsche globetrotter, die over een be- nydenswaardlge auto beschikt, houdt er een origineelen autobewaarder op na. Mister Bunny behoeft er geen zorg over te hebben, dat zyn kostbare auto hem ontsto len zal worden. En slang van meer dan twee meter lengte, biyft in den schynbaar onbeheer- den wagen als bewaker achter. Ofschoon de slang absoluut ongevaariyk is. is alleen reeds het zien van het zich plotseling oprichtend reptiel oorzaak dat de wagen on aangeroerd bllfft. Mr. Bunny heeft zich zóó gewoon gemaakt aan dezen zonderlingen reis gezel, dat hy geen enkele reis zonder hem maakt. Hy heeft het ook aan de slang te danken dat een poging om den wagen te stelen, zooals kortgeleden door twee mannen in een stille De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende schryven gericht asm de Gedepu teerde Staten der onderscheidene provinciën: Ten vervolge op zyn aanschryvtng van 1 Juni 1934 heb ik de eer. voor zooveel noodig onder uwe aandacht te brengen, dat het impe ratief verhaal van pensloenbydragen. voorge schreven in art. 36. 4e lid der Pensioenwet 1923, in verband met het bepaalde in art. 36, 7e art. 35 dier wet, ook zal dienen te worden toegepast op het personeel, bedoeld onder letter m, van het eerste lid van art. 4 der Pensioenwet, voor zoover althans dit personeel op grond van het bepaalde in den laatsten sin van lid 3 van art. 38 der Pensioenwet, ge acht moet worden in dienst uwer provincie te zyn of geweest te xyn. Tevens moge ik u verzoeken het vorenstaan de ter kennis te willen brengen van de be sturen der waterschappen, veensctiappen veenpolders, dié naar uw oordeel daarvoor in aanmerking korAen. In verband met het vermoorden van dr. Doll- fuss, meldt Reuter uit Brussel, heeft men aan de Habsburgers de vraag gesteld, of zy naar hun land wilden terugkeeren, waarop het stereotype antwoord werd ontvangen dat de familie Habsburg bereid ia naar Oostenrijk terug tee keeren, als men haar dit vraagt. Een dergelyk antwoord heeft Aartshertog Otto ook onlangs gegeven, in verband met het bericht dat hy op het punt stond per vliegtuig naar Weenen te vertrekken. Van een vriend van Aartshertog Otto ver nam Reuter, dat als Otto de troon van Oosten rijk zou bestygen, er geen extremisten meer zouden zyn. Er zou geen vervolging van Joden plaats hebben, want des keizers plicht 1» een taak van den vrede. Niets aal evenwel worden gedaan om een voortydlg herstel der Habs burgers te verkrijgen. Allee hangt af van de houding vanFrankryz, Xngelftnd eu XUüML KALUNDBORO, 1261 M. 12 20 Arnold Nielsen'» ensemble 3.20 Herald Ander sen’s orkest 11.20 Börge Christiansen's dansorkest. By een vergeiyklng van de vervoercyfers der K.L.M. in Europa en op de Indlë-iyn over het eerste half jaar van 1933 met die van 1934, komt men tot de volgende resultaten. Gedurende de eerste zes maanden van 1933 werden 13978 passagiers vervoerd tegen 33101 in dit Jaar, hetgeen neerkomt op een vooruit gang van 137 pet. De post vermeerderde van 85847 in 1933 tot 107490 K.G. over het eerste half Jaar van 193V een styglng van 25 pet. Het goederenvervoer leed ook dit Jaar onder den algcUiéoueti toestand en verminderde van 667896 K G. gedurende de eerste zes maanden van 1933 tot 531251 K.G. in 1934. Het totaal aantal passagiers over 1933 be droeg 41701; reeds in de derde week van Juli 1934 is dit aantal overtroffen en werd de 41702de passagier geboekt. De maand Juli bracht tevens den 200 OOOsten passagier der KI M. sinds den 17en Mei 1920, toen de eerste vlucht werd gemaakt. Ook op de Indië-iyn vertoonde het een styglng over de geheele linie. Zaterdagochtend Is op de binnenplaats van het kamp van Waalsdorp voor het front van het regiment Jagers plechtig uitgereikt de bronzen eerepenning voor menschlievend hulp betoon wegens het op 11 Mel JJ. met eigen levensgevaar redden van een elfjarigen knaap uit de Laak te Den Haag aan den sergeant der Jagers De Caluwe. By de uitreiking, welke onmlddeliyk na aankomst van de deelnemers van de vierdaagsche geschiedde, heeft de regi mentscommandant. luit.-kol. Phaff. een toe spraak gehouden. De Kon. Mil. Kapel luisterde de plechtigheid op. Reeds eerder berichtten wy. dat Vrijdagmid dag te Oss 2 personen vader en zyn 12-jarig zoontje werden gearresteerd, die er van ver dacht werden, zich te hebben schuldig ge maakt aan kippendiefstallen, gepleegd in den nacht van Donderdag op Vrydag ten nadeele van enkele landbouwers te Nistelrode. By het verhoor van het zoontje van van L. kwam vast te staan, dat deze de kippen had moeten stelen, terwyi zyn vader op den ult- kyk stond. Hy meende tevens, dat meerdere personen by het geval waren betrokken, doch kon geen namen noemen. De vader ontkende evenwel lets met deze zaak uitstaande te heb ben. De gemeentepolitie uit Oss ,ln samenwerking met dep Ryksveldwachter uit Heesch en de ge meentepolitie uit Nistelrode zette daarom met kracht een zeer uitgebreid onderzoek voort. In het Vierhoekje, waar tal van vroegere ele menten wonen, die reeds meerdere malen met den strafrechter In aanmerking syn geweest, werden in verschillende woningen huiszoekingen verricht. Hlerby ging men zeer nauwkeurig te werk en geen plaatsje bleef onaangeroerd. Zelfs de plavuizen werden uit de keuken gebroken. In de woning van M. v. G trof men het bui tengewoon goed. Hier was men Juist bezig met het koken van kippensoep^ v. G. beweerde ech ter een kip te hebben gekocht van een hem onbekend koopman, die langs de deur kwam venten. De politie onderzocht echter de pan en trof niet minder dan 5 pooien aan, zoodat de verklaring van v. G., die beweerde slechts één kip gekocht te hebben, niet werd geloofd. v. G. werd gearresteerd en naar het politie bureau overgebracht. De soep werd' eveneens meegenomen. G. biyft echter hardnekkig ontkennen, iets met deze zaak- uitstaande te hebben. Het onderzoek was hiermede echter nog niet ten einde. Ook de woning van J. v. B.. die ook ad een goede bekende van de politie is, werd gron dig doorzocht. Hier werd echter niet veel be- zwaariyks gevonden. Een paar schoenen wer den in beslag genomen, omdat men vermoedde, dat de schoenen aan de genomen gipsadruk- klng beantwoordden- v. B. werd eveneens gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Nog steeds wordt het onderzoek naar de medeplichtigen met kracht voortgezet en het laat zich aanzien, dat nog meerdere arrestaties zullen volgen. De verdachten zullen vennoedeiyk Maandag naar 's Hertogenboech worden overgebracht om te worden geleld voor den Officier van Justitie. WEENEN, 507 M. 7.55 Populair concert Phllharmon^ Ho°‘“r 7. s^ng“*- oerg 11.00 Gramofoonmuziek 12 10 Dansmuziek. PARIJN (RADIO). 1648 M, 7.20 Gra mofoonmuziek 12.20 Het Victor Pascal- orkeet 8.20 Gevarieerd programma 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 5.30 Populaire gra- mofoonplaten 8.90 Gramofoonmuziek 9.05 „Polenblut", operette van Nedbal. ROME, 421 M. 5.35 Populair concert o 15 Gramofoonmuziek 10.20 Dans muziek. HUIZEN, 801.5 M. KRO 8.00 Mor- genconoert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muzlekuitzendlng voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H Perquln 13 00 Politieberichten 12.15 De Kro- Boys o. 1. v. Plet Lustenhouwer 1.15 Gramofoonmuziek 1.45 Verzorging zen der 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Voor dracht door Mlnny Heyermans uit .X>e ouwe speeldoos" van E Fleerackers 8.J.: ,X>e ziekte van Konlng Yvetot”. ..Zusterke Begun”, „Jan naar Trlenetje" 8.15 Gra mofoonmuziek 3.45 Voordracht van Mlnny Heyermans 4.00 Heyplaats kin derkoor o. 1. v. Otto de Vaal 5.00 Gra mofoonmuziek 8.00 Het a s. Internatio naal Eucharistisch Congres te Buencs- Ayrea door pater F. Duynstee O.K.SA. 15 Gramofoonmuziek 7.00 Politiebe richten 7.15 Vragen van heden en toe komst. Economische vragen „Handel en Handelspolitiek” door prof. H A. Kaag 7 35 Gramofoonmuziek 7 48 O. w. F. Hoeven: „De steunverleenlng van Werkloo- zen” 8.15 Zangrecltal door V. KorUn 8.30 Waz Dlas 8 35 Het Kro-orkezt o. 1. v. Marlnus van 't Woud 9.35 Gramofoon muziek 9 45 Aansluiting met het Fest- splelhaua te Salzburg. Concert door de Weensche Philharmonic onder leiding van dr. Willem Mengelberg 10 30 Vaz Dlas 10.35 De Kro-Boys o. 1. V. Plet Lustenhou- wer 1120 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS straat van een der Londensche voorsteden, getracht werd. Jammerlyk mislukte. Toen een der dieven op de treeplank sprong, richtte de slang zich op en joeg hem zoo n schrik aan dat hy zyn tegenwoordigheid van geest geheel verloor en als verstyfd bleef staan. Op het laatste moment, toen de eigenaar der auto juist terugkwam, namen beide kerels de vlucht De Londensche verkeersagenten schynen het echter niet heelemaal eens te zyn met dezen vreemden auto-bewaker, want er Is reeds meer malen een kleine paniek ontstaan, wanneer Mister Bunny's wagen op een druk punt moest wachten en de slang zich nieuwsgierig op richtte om naar de oorzaak van de verkeers stremming te zien. LUXEMBURG, 1304 M. 8.30 Belgische avond. 8.30 Gevarieerd concert 7.40 Concert ven Belgische kamermuziek 8.20 Gevarieerd Belgisch concert door het om roeporkest o. 1. v. Henrl Peneis 8.45 Vervolg gevarieerd Belgisch concert 9 30 Uitvoering van „PaUasso”, opera van Leon cavallo m. m. v. solisten en orkeet o. L V. Henrl Peneis. 3.05 Het Mld- -- Frank Cantell 4.50 Bollstenconcert 6 50 Sydney Bay nes' populair orkest 11.05 Lew Stone en zlln band. PARIJN (POSTE PARINIEN). 313 M. 7 09 Gramofoonmuziek 7.55 Oude muziek 9.15 Bollstenconcert 10.15 Dansmu ziek. BRUSSEL, 322 M. 13.17 Gramofoon muziek 5 15 Het Fransch Symphonle- orkeet o. 1. v. Arthur Meulemans 8.30 Dultech operaconcert door het omroep-sym- phonle-orkeet o. 1. v. Arthur Meulemans 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.15 Max Alexvs' orkest 6.35 Zwltaereche muziek (gr.pl.) 7.20 Gramofoonmuziek 8 20 Schubert- concert (gr.pl.) 9 35 Vervolg Schubert- ooncert 10.35 Dansmuziek. ihme op te nemen. Evenals -easier het noodlot, dat al haar films om wille van haar gemaakt schenen, waarmede natuuriyk aan het eerste principe van de film te kort werd gedaan. Mary Dress ier bleef bulten haar wil wellicht in al haar films steeds een tooneelmatlge filmflguur, die men individueel kon bewonderen buiten de film om. zy was inmiddels een ernstige vrouw, die haar werk hoog hield en dat was een der oorzaken, waarom zy door Roosevelt’s commissie werd aangezocht Hollywood economisch te aaneeren. Tot de meest bekende films van Marie Dress ier behooren „The Divine Lady”, „Breakfast at Bunrise", „Dangerous Females". „The Vagebond Lover", „Anna Christie”, waarin Garbo de hoofdrol vervulde, „Hollywood Revue 1929". „Chasln Rainbows”, „Reducing”, enz. Haar grootste succes behaalde zy evenwel in de film „Mln and BUI”, welke In 1932 ook In ons land vertoond werd. Eenlge maanden speelde zy nog b in de film „Om acht uur aan tafel" en in „Tug- T boot Annie", 1 BERLIJN. 357 M. 4.20 Uit de Zoo te Berlijn: Gevarieerd concert 9.05 Nacht leger in Grenada" romantlache opera van Kreutzer (gr pi.). HAMBURG. 332 M. 1336 Jaro Micha lak's kapel 9.05 Militair concert 11.20 Het Maagdenburgsche orkest o. 1. v. Fritz Thell.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 18