Opnieuw de steunverlagingen INTERVIEW MET DR. ALEXICH Juweelendiefstal HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL AmsterdamRijn verbinding De belastingdruk in Indië BEGROOTINGSTEKORTEN HET VRAAGSTUK DER MONARCHIE r WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 LONDEN DOOR EEN LUCHTAANVAL VERNIELD Perceelen onteigenen Inbraak met roof? ONS GEESTELIJK ERF V lissingen beroofd Tien mille schade NEDERLANDJAPAN PASTOOR J. POSTMA Tot geheim Kamerheer benoemd Boerderij afgebrand De bewoner aangehouden van Om 25 millioen Vervoer van pluimvee De Habsburg er s 9 Voorbeelden Aantal verlagingen grooter DOOR DEN BLIKSEM G Vorderingen hoopen zich op Het nieuwe kabinet in Oostenrijk Dame uit Den Haag gedood Zaterdag reed in den laten middag In de Ingrijpende maat regelen noodig Auto-ongeluk in Frankrijk St. Norbertus* geeatelijke ontwikkeling Ia de begrooting 1935 te somber opgesteld? Mede uit een oogpunt van werk verruiming verdient het aan beveling, thans met ver schillende werkzaam heden te beginnen* Aan bijdragen van alle gemeenten in de kosten van werkloozen zorg moet daadwerkelijke versobering gepaard gaan I WEGENS OVERCROOTE BELANGSTELLING IS DE INTERN. TENTOONSTELLING TE TILBURG VERLENGD TOT 12 AUGUSTUS VU Maatregelen tegen den smokkelhandel Huurt oeslag Niet botweg Duitschland betaalt onze Ryn- sc hip pers niet meer regel matig hun vrach ten uit Rotterdammer in een hotel te B ij zond erhed en Oostenryks zaakgelastigde spreekt waardeerend oordeel uit over de Nederlandsche pers Notarieel examen <4 r. Dat de uit- is door de politie aangehouden, ten einde te T steeds men, verso be- die ge- Daarbij kan geredeljjk worden aangenomen, dat de kans groot is, dat het tekort van 25 millioen het volgende jaar nog grooter soa »ljn als er geen maatregelen souden worden genomen. ■r et st it la i m een onderhoud, dat de OostenrUksche zaak gelastigde, dr. O. Alexich, Dinsdagochtend met •en onzer redacteuren heeft gehad, heeft de beer Alexich verzocht zijn hartelüken dank te willen overbrengen aan de Nederlandsche pers voor de objectieve, maar ook meelevende wüze. waarop deze pers in de laatste zware dagen de OostenrUksche aangelegenheden heeft behan deld. Zelfs de bladen, die een principieel afwij zende houding tegenover de huidige Regeering innemen, hebben in verband met den rouw van het OostenrUksche volk alle politieke tegenstel lingen achterwege gelaten en slechts het leed gezien, dat een ongelukkige vrouw en een zwaar beproefd volk te dragen hadden. Deze hoog staande objectieve en rustige beoordeellng heeft de Nederlandsche pers ook niet veranderd toen door allerlei sensatleberichten getrbcht werd bet beeld van de Oostenjjksche gebeurtenissen te veranderen. Zonder overbodige complimenten te maken wilde de zaakgelastigde toch zeggen, dat, wan- neer het waar is, dat elk land de pers heeft welke het verdient, dit in de eerste plaats geldt van de Nederlandsche. Van den eersten dag, dat ik bier kwam, aldus de beer Alexich. Is mij opgevallen het hooge peil en ook de uitstekende informaties der Nederlandsche pers, welke men in bet buitenland slechts bü enkele groote or ganen zal aantreffen, maar welke in een der gelijke collectiviteit wel nergens ter wereld te vinden zijn. Uiteraard moet het aantal verlagingen be langrijk grooter zijn daa bet aantal gevallen, Tot dat Spr. illustreerde dit met enkele cijfers. Voor alle gemeenten in ons land te samen wordt blijkens de gemeentebegrootingen voor 1934 op een uitgaaf voor werkloozenzorg gerekend van 108 mlliloen. Van deze 108 millioen is 15 mil lioen niet gedekt. Dit tekort kan niet door be zuiniging op steunverleenlng worden wegge werkt. De vermindering, die door de plaats ge had hebbende herziening zal worden verkregen, is veel en veel minder dan 25 millioen. zoodat zonder twijfel dit jaar er een belangrijk te kort zal overblüven. DEN HAAG. Geslaagd voor deel tf: J. J. Salomé, te Bergen op Zoom. Vrouw van Goeden Raad aan het Bezulden- hout te ’s Gravenhage te benoemen tot Ge heim Kamerheer. Mgr. Postma werd in 1870 te Amsterdam ge boren en ontving in 1894 de H. Priesterwijding. Na achtereenvolgens kapelaan te zijn ge weest te Spierdijk, Schiedam en in den Haag in de parochie van het H. Hart van Jesus aan de Hobbemastraat, volgde zijn benoeming tot pastoor te Lutjebroek en daarna te Dordrecht. Acht Jaar geleden volgde zijn benoeming tot pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Den Haag. I in en ar en st. Je •n I de eens- I Ten behoeve van het spoorwegverkeer wordt een dubbele spoorbrug gebouwd bü K.M. 48300, terwijl ter voorziening van het overige ver keer te land overbruggingen bjj K.M. 42300, 48,900, 53500 en 59.benevens een pontveer bU K.M. 45300 worden gemaakt. de gebruikelijke wijze voor vereffening van de marken aan de betrokkenen zorg draagt. Voorlooplg worden echter in het eerste geval bjj tijden slechts kleine percentages uitbetaald. Een groote onderneming te Rotterdam die een vordering van f 60.000 in Dultschland had. kreeg slechts 11.000 uitbetaald en moest op de rest wachten tot het weer gelegen kwam verdere be talingen te doen. In RUnvaartkrlngen is men dan ook, zoo ver telt „De Telegraaf" zeer ontstemd over dezen maatregel, te meer daar omdat er tonnen in Dultschland uitstaan en niet iedere firma zoo sterk is, dat zij maanden en maanden op haar vordering kan wachten men van oordeel is, dat het spaak moet loopen. De belanghebbenden zijn dan ook reeds in spoedvergadering bijeengeko men en men heeft deze aangelegenheid op het departement van Economische Zaken bespro ken. Men zal nu het gezamenlijk bedrag der vor deringen op Dultschland nagaan en waarschijn lijk zal onze gezant te Berlijn deze kwestie met de Dultsche regeering bespreken. In leder geval is er dezer dagen een bespreking op net Cen traal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, waar deze uiterst precaire aangelegenheid nader behandeld zal worden. De vorderingen hoopen zich op en er be staat groote kans, dat zij op deze wijze zullen bevriezen. Daarna wijdde spr. eenige woor den aan de instelling van het Werk- i Starhemberg. De toe- en de geschiedenis zal waarin men gelijk blijft, of iets meer krijgt De cpzet van de geheele herziening toch was be zuiniging en men kan bezwaarlijk verwachten, dat, als er bezuinigd moet worden, komst der herziening anders zou zijn. Tenslotte bracht de journalist schillende berichten ter sprake. De vraag dient te worden gesteld, of aan allen zooveel mogelük recht is gedaan. De sulkeraccjjns en de motorvoertulgenbelas- tlng hebben tot inkrimping van het zakenleven geleid. Verder is de Invloed van den tabaksaccijns niet te ontkomen. De heer Thamrin ziet in de invoering van de loonbelasting en de Insmeltlng van inkomsten en cristsbelastng een voorbode voor nieuwe op centen. De bevolking wordt steeds zwaarder getroffen. Spreker wijst in dit verband op de verhooging van den zoutprijs, op den tabaks accijns en op de opcenten op. Invoerrechten. Nu Is wederom het uitvoerrecht op rubber ver hoogd. Met de aardolie is men voorzichtiger. Spreker acht de begrooting te somber opge steld. De lichtpunten zijn verwaarloosd. BATAVIA, 21 Juli (Aneta) Bij de bespre kingen van de begrooting van het Departement van Financiën voor het dienstjaar 1935 in den Volksraad uit de heer Van Hasselt zijn be zorgdheid over de wüze, waarop de belasting druk zich heeft ontwikkeld. Ook de regeering, zoo zegt spreker, geeft toe, dat nieuwe lasten niet kunnen worden opgelegd. Het is daarom thans een goede gelegenheid den afgelegden weg te overzien. De Regeering acht dit, welis waar onnoodlg, doch spreker is van een andere meening. worden verhoord. Verzekering dekt de schade. Ten slotte vestigde spr. "nog de aandacht op de vele moeilijkheden, waarop men bij een juis te toepassing der regeling het oog moet houden. Eén daarvan is de aftrek van den huurtoeslag. Hierover zeide hij, dat de maxima der schalen zoowel voor gemeenten met als zonder huur toeslag gelden. Deze gemeenten hebben de zelfde maximumultkeeringen. Men heeft thans niets anders te doen dan na te gaan of bet berekende bedrag niet hooger is dan het bedrag op de schaal van maximumultkeeringen aan gegeven. Alleen als het bedrag van de schaal lager is dan het berekende bedrag, moet bet bedrag van de schaal worden uitgekeerd. In alle andere gevallen het berekende bedrag. De schaal geeft derhalve de grens aan van de ultkeeringen. ongeacht of huurtoeslag wordt toegekend of niet. Men trekke dus noch van de bedragen dezer schaal noch van het abso lute maximum iets af. als geen huurtoeslag of minder dan 2.50 huurtoeslag wordt toege kend. Spr. besloot met den wensch uit te spre ken. dat het nieuwe systeem voor de verdee- llng der gelden bevrediging zal schenken. De Staatscourant van Dinsdagavond bevat t K. B„ waarbij het crlslsvervoerbeslult 1933 van toepassing wordt verklaard op het vervoer van pluimvee. Dinsdag werd de tweede dag Ingezet met een ochtendbijeenkomst in de aula van de Studen tensociëteit aan den Oranjeslngel. Dr. H. Th. Heyman O. Praem., archivaris van de abdij Berne te Heeswük, gaf een verhande ling over den H. Norbertus gezien in zijn gees telijke ontwikkeling. De belde 12de eeuwsche levensbeschrijvingen van den H. Norbertus, waarvan de eene door van Papenbroch is uitgegeven in de Acta Sanc torum. terwijl de andere door Wilmans is op genomen in de Monumenta Germanise Histo rica, leeren hoe Norbertus na zijn bekeering optreedt als apostolisch wandelprediker, die boetepredikend rondtrekt en in eigen leven Christus’ armoede navolgt op de meest conse quente Wijze, zoodat ook op hem van toepas sing is, dat hij geen steen bad om zijn hoofd op neder te leggen. De nieuwe kloosterstichting van Prémontré opende de mogelijkheid het zlelzorgersleven te verbinden met het beschouwende leven: de kloosterlingen van Prémontré waren kanunni ken. die gemeenschappelijk leefden volgens den regel van Sint Augustinus. Norbertus’ streven is er blijkbaar op gericht, de diocesane geestelijkheid kloosterlijk te orde nen en dit plan kwam gedeeltelijk tot uitvoe ring in het gebied der Slaven, waar Norbertus 16 bisdommen onder zfjn kromstaf had. Op deze lezing volgde een vruchtbare gedaeh- tenwlssellng over het vurige apostolaat en het geestelijk leven van den H. Norbertus. In den namiddag sprak Dom Albertus van Rolj. OB.B.. uit Affligem (België) over Opus Dei en Apostolaat. Vervolgens kwam het gesprek op de nieuwe OostenrUksche Regeering onder leiding van bondskanselier Schuschnigg. Ten aanzien daar van merkte de heer Alexich op, dat deze nieu we Regeering slechts een voortzetting van het vorige kabinet is. Onzichtbaar zweeft echter om ben heen de geest van hem, die zoo plot seling uit hun midden is weggerukt. Het zün de medewerkers van dr. Dollfuss, de mannen, aan wie hü zün vertrouwen geschonken had In dit verband wees de zaakgelastigde op een uiting in het Fransche orgaan „Paris Midi" welke overgenomen is in enkele Hollandsche ochtendbladen. Uit dit artikel blUkt een groot gebrek aan kennis betreffende de Oostenrijk - sche verhoudingen, het gaat toch bü ons niet om de overwinning of om de nederlaag van de een of andere richting of partU. Het verleden met de daarin bestaande par tijen is in Oostenrijk dood. Dit was reeds het geval tijdens het leven van dr. Dollfuss; thans geldt dit in nog sterkere mate. ZU. die thans deel uitmaken van de Regeering. worden slechts bezield door een wensch: den wederopbouw van hun vaderland en voor het overige verlangen zü slechts met rust gelaten te worden, ligt ook in bet algemeen in het karakter van den OostenrUker. WU houden er niet van ons te mengen in aangelegenheden van anderen, maar evenmin zün wU er op gesteld dat men zich met onze zaken bezighoudt. De behoefte aan rust van den OostenrUker. wat begrUpelUk is bü een volk, dat steeds weer cm zün bestaan moet vechten, is dlkwUls als een zekere slapheid aangemerkt. Dat de Oos tenrUker echter niet slap is. hebben allen, die van deze vermeende eigenschap gebruik meen den te kunnen maken, ondervonden. Het is ten eenen male onjuist te beweren, dat vorst Star hemberg. zooals „Paris Midi” schrUft, den strUd tegen de arbeidersklasse wil voeren Van Starhemberg komt het woord: Ook de Schutz- bündler zUn voor Oostenrijk gevallen. De Mi nister voor Sociale Zaken, dr. Neustkdter-Stür- mer. die uit de burgerwachten is voortgekomen, heeft op het gebied der arbeidersorganisatie reeds veel bereikt, waardoor hü het vertrouwen van vele vroeger socialistische arbeiders heeft gewonnen. Spr. wenschte nog eens nadrukkelUk vast te stellen, dat er niet van een algemeene ver laging kan worden gesproken, omdat een aan tal arbeiders hun oude ultkeerlng hebben be houden, anderen zelfs meer kregen dan vroeger, dat er naar gestreefd is de noodzakelUke ver mindering van uitgaven te verkrijgen door ver mindering van de ultkeeringen, die relatief het hoogst waren, van de ultkeeringen in de eerste plaats van de kleine gezinnen met hoogere loonen, voorts in het algemeen van de gezin nen met Inkomsten van kinderen en voor zoo veel de grootere gezinnen betreft, alleen van hen, die relatief de hoogste ultkeeringen hadden. De vermindering der steunuitkeerlngen 1* dus niet botweg met een bepaald percentage over de geheele Unie gschied. doch het be schikbare bedrag is naar de behoeften meer gehjkmatig verdeeld. Vervolgens besprak spr. nog de nieuwe scha len der maxlmum-uitkeerlngen. Met cUfers toonde hU aan, dat z. 1. de verhooging van de maxlmum-ultkeering niet uitsluitend heeft plaats gehad voor de zeer groote gezinnen met zeer lage loonen, doch dat de groote gezinnen zelfs bü hoogere loonen verhooging van de maxlmumultkeerlng hebben gekregen. de V. De brand greep snel om zich heen, zoodat aan water Naar de „Maasbode” verneemt, heeft het Z.H. den Paus behaagd den zeereerw. heer J. J. R. M. Postma, pastoor der parochie van O. L. de Regeering en vertegenwoordigers der Habs- burgers plaats hebben, kon de heer Alexich niet zeggen. Wel spreekt het vanzelf, dat dit een probleem is niet alleen van binnenland- schen polltleken aard, doch bovenal van groote internationaal politieke beteekenls. De Oosten- rUksche Regeering weet zeer wel dat zU dit probleem met kan oplossen zonder nauwkeu rige voorafgaande overeenstemming met de groote mogendheden. Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor aanleg van het kanaalvak van Jutphaas tot de rivier de Lek bü WUk bü Duurstede, deel uitmakende van de werken tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven Rün. De Japansche minister van buitenlandsche zaken. Hirota, heeft verklaard, dat hü ver wacht. dat bü de handelsonderhandelingen met Nederland een minnelijke schikking tot stand zal komen. HU zeide, dat het Japansche stand punt van Nederlandsche züde verkeerd wordt begrepen. Dr. Alexich merkte op, dat het streven der Bondsregeering er op gericht is het flnancleele onrecht, dat aan de Habsburgers is geschied, zooveel mog?lük goed te maken. De flnancleele verhouding met de keizerlijke familie zal een grondslag moeten vinden in de groote presta ties, welke de Habsburgsche dynastie voor Oos tenrijk en voor Europa gehad heeft. Ditzelfde standpunt geldt ook ten aanzien van de verbanning der Habeburgera. Men weet reeds dat in de nieuwe grondwet de anti-Habs- *>urg-wetten niet gehandhaafd sün. ot en hoever en onderhandelingen tusschen daar de brandweer bü gebrek niets kon ondernemen slechts weinig kon worden gered. De Inboedel en landbouwwerk tuigen gingen dan ook verloren. De eigenaar Dinsdagmorgen te ongeveer elf uur is te Steggerda een brand uitgebroken in de kapi tale boerderü bewoond door den heer J. L. Op dit oogenbllk la, behoudens in uitzonde ringsgevallen na verkregen machtiging, de in- voor- per nam Tb Wagenlngen is Dinsdagmiddag, tüdens een kort onweer, de 60-jarige landbouwer O. Ver meer, die op een akker achter een roggeschelf voor den regen schuilde, door den bliksem ge troffen en gedood. Toen de veehandelaar Ph. van DUk te Heen- vliet Dinsdagmorgen 6 uur zün zoon A. van DUk, eveneens handelaar in vee. wilde wekken, vond hü dezen bewusteloos op het bed liggen met een buil op het voorhoofd. Er kon nog niet worden nagegaan of er geld wordt vermist, daar A. van DUk nog steeds niet tot bewustzün is gekomen, doch het ver moeden bestaat dat inbraak met roof heeft plaats gehad. Mr. Hoeffelman, Officier van Justitie te Rot terdam, heeft een onderzoek ingesteld. Te elf uur Zondagavond is, naar thans bekend wordt, in een hotel te Vllsslngen een brutale diefstal ontdekt van Juweelen ten nadeele van een ingezetene uit Rotterdam. De diefstal moet geschied zün toen het hotel vol logeergasten was, terwül zich ‘n de nieuwe restauratlezaal en in de balzaal even eens vele gasten bevonden. De gestolen sieraden, die een waarde ver tegenwoordigen van ongeveer f 10.000, be staan uit drie halskettingen, met brillanten bezet en een met twee groote en twee klei ne brillanten bezette platina speld. De maatschappü, die de sieraden, weljte op de slaapkamer van den logeergast zün ont vreemd, heeft verzekerd, looft f 1000.uit, welke in overleg met den commissaris van politie zullen worden uitgekeerd aan den- gene of degenen, wier aanwüzingen ertoe lei den dat het gestolene weder in het bezit van den rechthebbende wordt gebracht. ten behoeve van de plulmveehouderü In gevaar zouden kunnen komen. Voor het vervoer van pluimvee in het sulde- lUk grensgebied wordt thans een geleideblljet verelscht, terwül maatregelen dat noch de Nederlandsche noch de personen, die op pluimvee Invoeren, hierdoor worden. Met het afgeven van de geleide-biljetten is belast de Nederlandsche Pluimveecentrale te Beekbergen, waar eveneens de aanvraagformu lieren hiervoor verkrügbaar zün. ultkeeringen in een plattelandsgemeente, nl Werken en Sleeuwük. waar de ambtenaar die in die gemeente met de uitvoering der steun regeling is belast, van meening was, dat de groote gezinnen in deze gemeente zeer bevoor deeld zün geworden. Aan de toelichting wordt ontleend: Mede met het oog op de wenschelükheid om de werken aan de werkverruiming dienst baar te maken, verdient het aanbeveling, dat thans met de uitvoering van de werken van aanleg van het kanaalvak tusschen het in de gemeente Jutphaas gelegen splitspunt van het hoofdkanaal en den zütak naar de Lek bü Vreeswük en de Lek bü WUk bü Duurstede een aanvang worde gemaakt. Dit kanaalvak zal in het westen aansluiten aan het kanaal- gedeelte tusschen Jutphaas en Vreeswük, en in het oosten aan de rivier de Lek. De lengte van dit kanaalvak bedraagt rond 18 KM. De gemeenten, die noodlijdend zün en die welke dit Jaar de kosten van werkloozenzorv Inltef geheel niet of slechts gedeeltelijk kon den dekken, hebben reeds het uiterste punt van bezuiniging en belastingverhooglng bereikt; si) kunnen darom niet blüven doorgaan met be zuinigen en opschroeven van belastingen. Het aantal gemeenten, dat de begrooting niet slui tend kan krijgen, zal daarbü eer toe- dan af nemen, daar de uitgaven niet noemenswaard verminderen en de Inkomsten steeds meer achteruit zullen loopen. voer van hennen onder zeer beperkende waarden alleen toegestaan bü vervoer spoor over EUsden. De smokkelhandel echter grootere afmetingen aan waardoor de maatregelen van de Nederlandsche regeering Spr. gaf vervolgens een overzicht van de gevallen waarin men niet minder heeft gekre gen en van die, waarin men een hoogere ult- keering ontving. In Amsterdam bedroeg de ge middelde ultkeerlng in de week voor de her ziening 12.72 en na de herziening f 1151. Een gemldceld verschil van f 139, over de ge vallen, waarin verlaging beeft plaats gehad. Van de rono 24.000 ondersteunden in Amster dam ontvingen er 757 een hoogere ultkeerlng en veranderde van 1193 ondersteunden de ult- keering niet In Rotterdam ontvingen 20.643 van de 26.553 ondersteunden minder, 4420 ble ven gelük en 1490 kregen een verhooging. De verlaging, alleen berekend over degenen, die minder kregen, bedroeg gemiddeld 136. De verhoogingen In Amsterdam en Rot terdam liepen van 25 cent tot 4.25. Vervolgens gaf spr. nog enkele cüfers betref fende verschillende andere gemeenten in ons land, waaraan hü toevoegde enkele uitspraken van gemeentezUde. In de eerste plaats memo reerde hU hetgeen de Amhemsche wethouder Meyer heeft gezegd in den gemeenteraad, toen hü uiteenzette, dat het zeer verkeerd sou zün de oude steunregeling terug te verlangen Voorts haalde hü aan een uitspraak betreffende de Sinds Vrüdag j. L Is in de Rünvaart op Dultschland een verandering opgetreden, die den toestand van de Nederlandsche reeders uiterst precair maakt. Voor dien rijd kregen alle be vrachters hun vrachten in marken uitbetaald met een Devlsen-Genehmlgung, waardoor zü in ons land de marken-chéques konden verkoopen. Op deze wüze waren de betalingen naar tevre denheid geregeld. Vrijdag echter bleken deze chéques ten gevolge van een regeeringsbesiuit .gesperrt” te zün; de te vorderen bedragen konden worden geboekt op Hlnterlegungskon- to, waarna de betrokkenen zullen moeten wachten tot tx.t. uitbetaling van hun vorde ringen wordt toegestaan. Ook schünt de Dultsche bevrachter door be middeling van zün „Devisensteile" te kunnen aanvragen om de marken te doen boeken op rekening van het z. g. Sonderkonto van de Ne derlandsche Bank, die dan op haar beurt op nog de ver- welke in de laatste dagen de ronde hebben gedaan met be trekking tot een mogelüken terugkeer van de Babsburgers naar Oostenrijk. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd. dat in België, waar de jonge Otto van Habsburg ver bluf houdt, geen afsonderiüke OostenrUksche diplomatieke vertegenwoordiging is, doch dat de zaakgelastigde te ’s-Gravenhage tevens ge- •ccredlteerd to bü het Belgische Hof. In zün vorige lezing wees hü op het euvel dat herhaaldelük gevallen van verlagingen van steunuitkeerlngen gepubliceerd worden, zondei dl gegevens te vermelden, die voor een beoor- deellng van het geval noodzakelük sün. spr.’s voldoening heeft hü geconstateerd behoudens in een enkel geval, zün op merking ten deze ter harte heeft genomen Bpr. betoogde voorts, dat er inderdaad belang- rüke verlagingen zün, maar uit zün vorige rede bleek ook duldelük, dat niet immer steun verlaging heeft plaats gehad. Spr. handhaafde zün bewering, dat van hen, die het het slechtst hadden, niets is afgenomen en in verschil lende gevallen zelfs verhoogingen plaats von den. Met vrü groote zekerheid kan worden aangenomen, dat het tekort op de ge meentebegrootingen voor werkloozenzorg dit jaar 25 millioen gulden bedraagt, niettegen staande er op alle mogelüke gebieden door de betrokken gemeenten drastisch Is bezui nigd en de belastingen tot het uiterste zün opgevoerd. Tegenover alle tendentieuze berichten wensch te de heer Alexich met nadruk te verklaren, dat een terugkeer der keizerlijke familie naar Oostenrijk niet zonder meer restauratie be- teekent. Deze terugkeer sou slechts een kwestie ▼an rechtvaardigheid zün, omdat men den leden van het Huis, dat zoo nauw met de geschiedenis van Oostenrijk is verbonden, het verblüf in het vaderland niet ontzeggen mag. Dinsdagavond heeft de referendaris van het Departement van Sociale Zaken, de heer W. F. van ïtoeven. inspecteur voor de steun verleenlng, wederom een radiorede gehouden over de herziening der steunregeling. In verbapd' met het commentaar, dat verschenen is -rtair aanleiding van de eerste rede, welke hü- voor de radio heeft gehouden en waaruit bleek1’, dat men hem op sommige punten niet juist begrepen had terwül hem ook is gebleken, dat er ge meentebesturen sün, die de voorschriften niet goed toepassen, meende hü nog eens de zaak tr moeten belichtenden eventueele misverstan den uit den weg te ruimen. z,aceraag reed m den laten middag in de na- büheid van Luxeuü-les-Bains tusschen Nancy en Besangon de heer E. E. van Blokland, tandarts te Gravenhage, met zün auto, waar in zün echlgenoote en dochter zaten. Waar- schünlük heeft de heer v. B. een anderen auto ingehaald en is daarbü ter züde van den weg in een kuil gereden. Verondersteld wordt dat hu toen het stuur is kwüt geraakt en tegen een boom is gereden. Mevrouw van Blokland werd bü dit ongeluk terstond gedood. De heer v. Blokland en zün dochter zün ernstig gewond. De heer v. Blokland liep een zware hersen schudding en een rtbfractuur op. Van mej. v. Blokland was een halswervel gekneusd. Ook kreeg zü hoofdwonden. Een arts uit Eindhoven, die later de plaats van het ongeluk passeerde en den Nederland- schen auto verongelukt op den weg aantrof, heeft terstond de noodige maatregelen voor de verzorging der gewonden genomen, die inmid dels naar een ziekenhuis zün overgebracht Volgens een later te 's Gravenhage ontvan gen bericht, was gisteravond de toestand van den heer v. Blokland redelük. De gemeenten, binnen welker grondgebied perceelen bü de onteigening zün betrokken, zün: Jutphaas, Utrecht, Houten, Schalkwük. Cothen en Wük bü Duurstede. Even onjuist is het een tegenstelling te con- strueeren tusschen katholieken en burger wachten. De godsdienstkwestie speelt in Oos tenrijk. waar volgens de laatste volksstemming op 6S millioen inwoners 6.1 millioen katholie ken, 180.000 protestanten en 160.000 Jod«-n sün, in het geheel geen rol. Katholiek zün spreekt in Oostenrijk van zelf, zonder dat een andersdenkende daaronder te lüden sou heb ben. Mü is het onbegrüpelük. aldus vervolgde dr. Alexich, dat er menschen zün. die uit de eenvoudigste zaken gecompliceerde tegenstel lingen kunnen construeeren. Daaruit spreekt een mentaliteit, welke gewoon is alles te slee uit het oogpunt van partüstrüd. Deze menta liteit. stammende uit den tüd van het parle-* mentarisme, behoort in Oostenrijk tot het ver leden. Zooals het geheele OostenrUksche volk diepen smart zich vereenlgd heeft rond baar van den kanselier, zoo staan ook gezind de mannen, die het lot van Oostenrijk te besturen hebben. Eensgezind staat Oostenrijk achter Schusschnlgg en komst aal het toonen i het bewijzen. Het beoosten het kanaal gelegen gedeelte van de Houtensche Wetering, wordt door een bevaarbare bermsloot verbonden met *t ka naaf door de Hooge Landen, terwül laatstgenoemd kanaal door verlenging in Noordelüke richting in verbinding wordt gebracht met de Raven- sche Wetering. In verband met de belangen van 's lands defensie wordt langs het kanaal door de Hooge Landen een kade opgeworpen, welke in Noordelüke richting wordt voortgezet tot nabü het Houtensche pad. Het kanaal wordt met de Lek in verbinding gebracht door middel van een schutsluis met een doorvaartwüdte van 18 M. en een nuttige kolklengte van 350 M. Bü de onteigening wordt gerekend op de mogelükheld van den bouw van een tweede sluis; het is de bedoeling daar toe over te gaan zoodra het verkeer door de sluis, gerekend over een periode van drie jaren, mocht toenemen tot meer dan 17500.000 st. laadvermogen per jaar. De bestaande Noorder Lekdük zal ter weers- züden van de voorhaven worden verlegd en aansluiten aan de s chutsluto. Bü K.M. 42300 wordt een keersluis gebouwd met een doorvaartwüdte van 2 x 36 M. De normale breedte van het kanaal bedraagt, gemeten op het peil van 0,40 M NAP, on geveer 65 M.; gemeten op het peil van 4,60 M. NAP. 40 M. Ter wearszüden van de sluis wordt bet kanaal plaatselük verbreed tot een voorhaven. De voorhaven aan de Lek-züde verkrijgt een lengte van ongeveer 1250 M. Bü de onteigening zal rekening worden ge houden met de mogelükheld van verbreeding van het kanaal met 34 M. wees er om alle ge le doen bijdragen in de werkloozenzorg zelfs de moeilijkheden nog niet geheel zal kunnen ondervangen en dekking de werkloosheidslasten uit de gewone middelen slechts zal kunnen worden verkregen, indien de be doelde maatregel gepaard zou gaan met een daadwekelüke ring van de huishouding van meenten, waar dat tot nu toe niet of niet voldoende plaats vond. Uit de mededeeling der Regee ring blijkt voorts, dat het in 1934 ontstane tekort slechts geleidelijk zal kunnen worden weggewerkt en dat verwacht wordt, dat slechts door een aantal ingrijpende maatregelen het zal gelukken de begrootingen voor 1935 sluitend te krijgen. Dinsdagnacht hebben 36 vliegers de Rngelsche hoofdstad in schijn totaal vernield, alvorens de 260 toestellen van de verdediging of de kanonnen is staat waren tot de bescherming van de stad over te gaan. Onze foto toont de vliegers die zich gereed maken om op te stijgen. zün getroffen, pluimveehouders regelmatige wüze getroffen zullen loosheids-subsidiefonds en op, dat de maatregel meenten kosten van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13