ONVOORZICHTIGE BELOFTE? Marktvertooning Kranige oude man MUZIKALE OPVOEDING GEEN EENHEIDSFRONT WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 DE BEGRAFENIS VAN BARON VAN ASBEEK De steunregeling Lastige gevallen Geluidstichting De feesten te Dokkum Mgr. J. Kreijelmans Naar het Russisch Paradijs BENOEMINGEN ZOMERDRUKTE IN DE LUCHT Nederlanders bij de Saarstemming Het rustdag besluit in de practyk met groote zorgvuldigheid verdient THEO d. BIJL. Negende nationale bedevaart Na dertig jaren terug uit de missie der In het bisdom Den Bosch Centraal punt tot behandeling der vraagstukken 73-jarige te Venlo zwemt op den dag van zyn gouden huwelijk over de Maas Op *t Roosendaalsche Marktplein is Elckerlyc als openlucht spel opgevoerd De z.g. „ziekendelegatie” der V. V. S. U. mocht niet door Duitschland R.K. Congres te ’sGravenhage onder leiding der St. Grego- riusvereeniging DEVIEZEN-SMOKKELAARS GEARRESTEERD Op de Alg. Begraafplaats te Den Haag vond Dinsdag de begrafenis plaats van G. C. Baron van Asbeek. De vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. H. J. Repelaer van Driel, bij het graf. Johan Heesters, de Nederlandsche tenor, is geëngageerd btf de opera te Weenen. Tegen het geraas Verder staat zeker In het brandpunt van de belangstelling de bestrijding van het geraas in steden; men zal moeten vaststellen in welke mate en hoe de sterkte van het gedruisch kan worden uitgedrukt en moeten bepalen, wanneer het hinderlijk wordt. Wellicht zal men kunnen komen tot normen voor de toelaatbare gedruisch sterkte in een woonwijk, een industrieele wijk, een gemengde wijk. Wellicht kan men komen tot een rationeele lawaai bes trljdlngsmethode. De bedoeling is in Nederland een centraal punt tot stand te brengen voor de behandeling van geluidsvraagstukken in den ruimsten zin van het woord en de verspreiding van de ken nis daaromtrent. Deze wensch regeering niet dammer” erkent, dat er reden voor Is. Het blad schrijft immers: uit Zijn Zaterdag JJ. was het druk in de lucht; 51S passagiers hebben dien dag van de geregelde diensten der K.L.M. gebruik gemaakt. Zulk een groot aantal passagiers werd nimmer tevoren op één dag geboekt. Er waren 253 binnenland- sche luchtreizigers en 266 passagiers voor bet Europeesch verkeer. erden de bestuurders „Vervoer van goede- is ook de onze. Indien de ernstiger rekening houdt met de ethisdhe zijde van loonvraagstuk, steunregeling en de psychologie van het volk, dan zal de crisis in ons land onnoo- dig gecompliceerd worden. Z. H. Exc. Mgr. J. Kreijelmans uit Neder- weent, Apostolisch-Vicaris van het bisdom Madras, president van het seminarie Nellare, die ruim dertig Jaren in de missie van Britsch- Indië werkzaam was, wordt half Augustus in het Missiehuis te Roosendaal verwacht, waar na hij naar zijn familie zal vertrekken. Mgr. zal niet meer naar de missie terugkee- ren. Slechts één keer vertoefde hij met vacan- tle in het vaderland. Een uit zeven personen bestaande z.g. „Zie kendelegatie”, welke onder de auspiciën van de vereenlglng van Vrienden der Sovjet-Unle, via Berlijn een reis naar Sovjet-Rusland onder neemt, voor het ondergaan van een kuur in een sanatorium in de Krlm, heeft Dinsdagavond moilkheden ondervonden bjj het pesseeren van de Duitsche grens. Het tgezelschap is zonder opgaaf van reden door de Duitsche grenspolitie te Benthelm aan gehouden en naar het politiebureau overge bracht, waar mep de reizigers vannacht beeft vastgehouden. Hedenochtend heeft men hen weer over de Nederlandsche grens geleid. De V. 8. V. U. beeft zich weer over de Duit sche autoriteiten in verbinding gesteld, ten einde toestemming te verkrijgen voor de door rei» van bet gezelschap door Duitschland. Een andere kant van het geluldsvraagstuk is de acoustiek in zalen; radio en sprekende film brengen ook hun problemen mede. Door verschillende aanwezigen, speciaal de aanwezige medici, werd nog eens onderstreept de wenschelijkheld van optreden tegen den overlast van het lawaai, dat het moderne leven aankleeft. Besloten werd dat het comité van voorberei ding de noodige stappen zal doen voor de op richting van de Geluidstichting. Als voorzitter van den Raad van Bestuur van de nieuwe stichting zal optreden prof, dr A. D. Fokker te Haarlem, en als secretaris prof, dr. C. Zwlkker te Delft. Over de werkzaamheid van een aantal Ne derlanders, naast Scandinaviërs, Zwitsers, Luxemburgers, Italianen en een enkelen Ameri kaan en Engelschman, bij de volksstemming in het Saargebied, kunnen enkele nadere bijzon derheden worden meegedeeld: De leiding van de volksstemming berust bij een commissie, waarvan onze landgenoot de heer Ir. D. de Jongh, oud-directeur van Gouveme- mentsbedrjjven in Nederlandsch-Indië. deel uit maakt. Deze commissie heeft in het bijzonder tot taak de vrijheid, de onpartijdigheid en de eerlijkheid der volksstemming te waarborgen. Zij heeft daartoe In elk der acht Krelsen, waar in het Saargebied administratief is verdeeld, een Inspek tor aangesteld, die In de hoofdplaats van zijn Kreis verblijf houdt. Twee der aanwezige Nederlanders zijn in de Krelsen werkzaam: de oud-Resident J. Brinks in den Kreis, die Saar- brückenland heet en met 200.000 inwoners de grootste is; 'de generaal-majoor b. d. Benne- wetz in Homburg, een der beide Krelse van het zgn. Belersche gedeelte van het Saarge bied. Naast deze acht Kreislnspektoren zijn werk zaam twee Kreislnspektoren In algemeenen dienst, als hoedanig naast een Noorsch diploma tiek ambtenaar de heer H. Ch. G. J. van der Mandere. algemeen secretaris van de Nederland sche Volkenbondsvereenlging, werkzaam is, die tot opdracht hebben om de eenvormigheid van den arbeid der Kreislnspektoren te bevorderen. (Tongelrei Wiel, tot anti-revolutlonnaire Rotterdammer I 1 van gisteravond verwijt aan de Katholieke Staatspartij, dat ze In 1932 onvoorzichtig is geweest, omdat ze toen zoo ronduit tegen de steunverlaging is opgekomen en ook voor de toekomst een bepaalde verklaring aflegde: BH gelegenheid van de negende Nationale Bedevaart ter eere van de H.H. Bonlfatius en Gezellen naar Dokkum op Zondaf en Maandag 5 en 8 Augustus zal Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. J. H. G. Jansen, op Zondag morgen om acht uur de geheel gerestaureerde Broederschapskerk van den H. Bonlfatius te Dokkum consacreeren, waarna om elf uur de plechtige Hoogmis met pontificale assistentie gecelebreerd wordt. Zondagavond om zeven uur zullen de Bis schoppen, die aan de St. Bonifatius-bedevaart deelnemen: Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, Z. H. Exc. den Apostllischen Vicaris van Klsumu, Mgr. G Brandsma, en Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Mainz, Mgr. L. Hugo, te Leeuwarden luisterrijk worden ontvangen waarna een pontificaal Lof in de St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden met een ook maar een tafel aan te Over een „nooit” behoeft de voorzichtig heid van 1932 niet te struikelen. De be ginselen, die deze passies hebben ge ïnspireerd, worden ook nu nog door de R.K. Staatspartij gehouden. En ondanks nieuwe belastingen en het dreigende te kort op de rljksbegrooting voor 1935, laat se zich ook nu nog leiden door voorziening in de nooden van het gezin volgens het program, waarmee ze de verkiezingen is ingegaan. Hoe die voorziening zal worden geconcretiseerd is een quaestle, welke op de jongste partijraadsvergadering met groote openhartigheid werd aangesneden. De openhartigheid is bij die gelegenheid ongemeen gewaardeerd en door vertrouwen bezegeld. Over de doelmatigheid en doeltreffend heid der anti-revolutlonnaire hulp voor de slachtoffers der werkloosheid maken we ons schier meer bezorgd. Ook JDe Rotter- ,Jn de maatschappij zooals die nu een maal is gegroeid, en zeker In de tegen woordige omstandigheden In Nederland, zal de overheid ervoor moeten zorgen, dat de lasten zoodanig worden verdeeld, dat ook zij, die buiten hun schuld niet door arbeid in het onderhoud van zich zelf en hun gezin kunnen voorzien, voldoende mid delen voor hun levensonderhoud ontvangen. Men kan niet zeggen, dat de bestaande normen boven een dusdanig minimum uitgaan. Juist omdat het hier gaat, om een rechtvaardige verdeeling van lasten is zoo noodig het opleggen van eenigen nieuwen last om het leed van anderen dragelijker te maken, zoo ten volle ge rechtvaardigd. ..Het ligt voor de hand, dat men, om het evenwicht te behouden op een niet al te sterk verlaagd peil van uitgaven, mede denkt aan de verhooging van bestaande en de invoering van nieuwe belastingen. „Zeker moet thans met de grootste nauw gezetheid worden gestreefd naar recht vaardige verdeeling ook van nieuwe lasten rechtstreeks of zijdelings. „Bij verlaging van het peil der rijks- feestpredlcatie van den Weleerwaarden Heer W. J. de Jong, algemeen bisschoppelijk Inspec teur van het bijzonder onderwijs in het Aarts bisdom. Op Maandag 6 Augustus zal Mgr. J. H. O. Jansen de nieuwe St. Bonlfatius-kapel op het St. Bonifatius-terreln te Dokkum wijden en het altaar van de Bedevaartskapel consacreeren, waarna om tien uur een plechtige Hoogmis waarondermet pontificale assistentie gezongen wordt, waaronder kapelaan B. Dooper, te Baam, de predikatie zal houden. ’s Namiddags om drie uur celebreert Mgr. G. Brandsma een pontificaal Lof. houdt Mgr. J. H. G. Jansen een predikatie en draagt de Aarts bisschop van Mainz het Allerheiligste in de H. Sarementsprocessie over het St. Bonlfatius- park. Voor de eerste maal In Nederland Is Maan dagavond op het Marktplein te Roosendaal het vijftiende eeuwsche symbolleke spel „Elckerlyc” In de bewerking van kanunnik Peter van Diest, opgevoerd, onder leiding van Anton Verheyen, die zelf daarbij de titelrol vervulde. De Markt te Roosendaal, met haar raadhuis en statig omhoog rijzende 8t. Janskerk, haar aardige opgaande geveltjes en schllderachtlgen doorgang achter het raadhuis, bleek zich uit nemend te leenen voor een Marktspel, als dit, waarbij kerk en raadhuis tot achtergrond van het schouwtooneel dienden. Zooals wij eerder reeds meldden, was da ensceneering en algeheele leiding in handen van Anton Verheyen, daarbij terzijde gestaan door den heer J. G. Spekman, dlrecteur-hoofd- redacteur van het Dagblad De Grondwet, ter wijl de massa-beweglng stond onder leiding van de heeren Alex Walraven» en J. Bosch Sr., die zich steeds als figuranten tusschen de spelen den bewogen. Alle overige rollen werden ver vuld door Roosendaalsche dilettanten, terwijl het koor der Engelen werd gedirigeerd door den heer Ant. Meerbach, en de leiding der muziek in handen was van den heer Theo van Overveld. Bij de prachtige creatie van Elckerlyc door Anton Verheyen, wisten de Roosendaalsche tooneelisten hun spel in de uitbeelding der bij rollen uitstekend aan te passen. Aan het slot brak een donderend applaus en bravo-geroep los, terwijl de Indruk nog werd verhoogd door het bronzen geluid der kerk klokken in het late avonduur. Het is noodig de wijze van meting van het geluld en het bepalen van de z.g. acoustische eigenschappen van bouwmaterialen aan een nadere studie te onderwerpen. opdat voor architecten, gemeentebesturen enz. de noodige gegevens voor een juiste wijze van bouwen beschikbaar komen. De douanen te Aken hebben een buitenge wonen slag geslagen door de arrestatie van een reeder uit Maastricht, die van den nood en de onervarenheid van talrijke personen misbruik maakte, door hen als deviezen-smokkelaars in dienst te nemen. De Maastrichtenaar betaalde zijn handlangers slecht. Veertien hunner wer den eveneens In arrest gesteld. Bovendien wer den in beslag genomen belangrijke sommen gelds, twee luxe-auto's en een motorrijwiel, waarmede de menschen naar en van Keulen werden gebracht. De S. D. A. P. doet niet mede aan de betoogingen tegen oorlog en fascisme kapelaan te Nijmegen (H. Teresla) den Wel eerw. heer p. J. H. van de Spijker, tot kapelaan te Bergejjk (Het Hof) den Eerw. heer H. C. Sanders, priester van het Seminarie, tot kape laan te Nijmegen (Christus Koning) den Wel eerw. heer J. L. Tychon. tot kapelaan te Zeelst den Eerw. heer M. J. Teunlssen, priester van t Seminarie, tot kapelaan te Helmond (H. Hart) den Weleerw. heer J. C. A. van der Veeken, tot kapelaan te Tilburg (Heuvel) den Weleerw. heer B. J. M. Verhoeven, tot kapelaan te Eindhoven den Weleerw. heer J. A. van de kapelaan te Wanroy den Weleerw. heer P. J. de Glas, tot rector der R.K Land bouwschool te Boxtel den Weieerw. heer L. A. Th. Rooljackers. tot kapelaan te Helmond (H. Hart) den Weleerw. heer A. J. E. A. van Velt- hoven. tot kapelaan te Drunen den Weleerw. heer J. M. A. Vogels, tot kapelaan te Oirschot den Weleerw. heer H. J. M. Oppers, tot kape laan te Bakel den Eerw. heer Chr. J. Verhoe ven. priester van het Seminarie, tot kapelaan te Oss (H. Maria Onb. Ont.) den Weleerw. heer J. A. J. van Herpt, tot kapelaan te Mierlo- Hout den Eerw. heer F. J. Woestenburg, tot kapelaan te Veghel den Weleerw. heer P. J. Verschure, tot kapelaan te Vught (Euch. Hart van Jezus) den Eerw. heer A. G. W. Wagema kers. priester van het Seminarie, tot kapelaan te Kaatsheuvel den Weleerw. heer J. G. van den Heuvel, tot kapelaan te Leende den Eerw. heer A. G. M. Wassenberg, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Boekel den Weleerw. heer M. I. Thomassen, tot kapelaan te Moer gestel den Eerw. heer A. J. B. Vissers, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Ravenstein den Weleerw. heer H. J. M. I. Goijarts, tot ka pelaan te Heesch den Eerw. heer G. W. C. Teur- llngs, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Beek-Ubbergen den Weleerw. heer P. J. I. Kljjn, tot kapelaan te Eindhoven (H. Joannes Vianney) den Weleerw. heer J. W. M. Steures, tot kapelaan te Völkel den Weleerw. heer H. A. G. Bos. tot kapelaan te St. Michlels-Gestcl den Weleerw. heer H. A. van Abeelen, tot kapelaan te Nuenen den Eerw. heer P. J. Verbaat schot, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Nij gen (O. L. V». van Lourdes) den Weleerw. heer P. J. de Bree, tot kapelaan en „Rector Cantus” der Kathedrale Basiliek van St Jan te ’s-Her- togenbosch den Weleerw. heer J. Heerkens, tot kapelaan te Schijndel (H. Servatius) den Wel eerw. heer A. L. J. M. van Hellenberg-Hubar, tot Modrator van het 8t. Odulphus-Lyceum te Tilburg den Weleerw. zeergel. heer drs F. I. A M. van Miert, tot kapelaan te Tilburg (Gast- hulsstiaat) den Weleerw. heer G. P. Klaassen, tot kapelaan te Waalwijk (St. Jan) den Eerw. heer A. P. J. J. van Llerop. priester van het Seminarie, tot kapelaan te Oirschot den Eerw. heer P. L. J. M. Janssens, tot kapelaan te Box tel (H. Hart) den Weleerw. heer C. H. van Ges tel, tot kapelaan te Beugen den Eerw. heer J. M. Verstegen, priester van het Seminarie, tot assistent te Oss (H. Hart) den Eerw. heer C. P. H. Broeken en tot assistent te Deest den Eerw. heer J. Th. M. de Koning, beide laatsten priesters van het Seminarie en tot assistent te Tilburg (H Sacramnt) den Weleerw. heer J. P. A. Janssens, die zijne studiën zal voordzetten aan de R.K. Handelshoogeschool aldaar. De Eerw. heer M. J. M. van der Heijden, priester van het Seminarie, zal zijne studiën gaan voortzetten aan de Katholieke Umversi- teit van Nijmegen en zich vestigen in het Pius- convlct aldaar. Onze Haagsche correspondent meldt: Onder leiding van bet hoofdbestuur der Ned. St. Gregoriusvereeniging hielden de deelnemer» aan het zgn. „Ward-Congres" te sGravenhage JJ. Dinsdagavond een begroetingsavond in Maison Brammer” aan de Prlnsegracht te 'sGravenhage. Pastoor Th. M. Beukers, uit Lelden, opende als voorzitter van dit H-B den avond met een kort woord van welkom en op wekking Uit de reeds flinke opkomst bleek wel, dat er belangstelling bestond voor het congres, dat in zijn doelstelling: een instructief karakter te dragen voor de onderwijzende musici, zeker nlët te hoog grijpt. Door het „Matroeen-koor”. onder leiding van den heer Th. van Elferen, werden vervolgens eenige liederen gezongen, waarmee deze kranige jongens wel bewezen ook de „vereenvoudigde spelling" In den zang t« kunnen beoefenen, tot groot vermaak der aanwezigen nu en dan! Met eenige kranige demonstraties, waarbij sommige zangertjes waarlijk uitblonken, toonde het koor dat voo- zijn zoo jeugdige leden het probleem: volk-en-muziek, waaraan het congres zich nog ging wijden, zoo goed als opgelost is! De aanwezigen bleven vervolgens nog gerui- men tijd gezellig tezamen. In aansluiting hieraan schrijft nog onze me dewerker voor muziek: In een gezellig zaaltje op de Prlnsegracht in Den Haag zijn de kopstukken der muzikale Jeugdbeweging uit de laatste Jaren bijeen. Ter kennismaking, zoo dit nog noodig ware! Allen opnoemen gaat niet. Maar van pastoor Brug- geman uit het hooge Noorden tot pater Smits van Waesberghe S. J. uit het diepe Zuiden ia alles bijeen, wat aan muzikale jeugdopvoeding, aan volkszang, aan gregorlaansch doet; al web zingt, of studeert, of blokfluit speelt of volks danst, is hier. Voorloopig echter rustig zittend en luisterend naar het welkomstwoord van pas toor Th. Beukers, president der Ned. 8t. Gre goriusvereeniging en naar den zang van bet „Haagsch Matrozenkoor”. Men maakt kennis, of herinnert Ze en ziet elkaar soms weder, daarbij de ontdekking doen de, dat het op sommige schedels sneeuwde in den loon der jaren en de vogels zijn van een dergelijke diverse pluimage, dat men leeken en kloosterlingen ontmoet, eerw. broeders en zus ters, menschen uit de onderwijs- of muzikale wereld, „hoogen" en „lagen". Dat Haagsch Matrozenkoor verdient een extra-vermelding. De muzikale admiraal, de heer Th. v Elferen, is de eenige volwassene! De bemanning zou passen op een vestaak-krul- aer! Want deze kerels in minlatuur-uniform zijn niet ouder dan 13 Jaar en zingen zóó keurig en muzikaal en geacheveerd, dat het velen een buitengewoon aangename verrassing werd en men zelfs sprak van de Haagsche Wiener 8an- gerknaben! Hun programma bevat van allerlei soort één- en meerstemmige liederen, ernstig en gedragen, of leutig en opgewekt, maar alles prima ver zorgd. Men mag zoo nu en dan eens een over dreven klemtoon hooren of een „knippen” van den muzikalen zin (matrozen hebben toch óók adem noodig!), maar over het algemeen ver dient de heer Van Elferen niets dan lof jroor de muzikale voordracht, het gecultiveerde' geluld en de zeer verzorgde uitspraak. Van harte mijn hulde voor deze Haagsche zangertjes! „Dat deze voorzichtigheid niet altijd wordt betracht, is op de vergadering van de partij raad der Roomsch-Kath.'Staatspartij, welke dezer dagen te Breda is gehouden, wel zeer duidelijk gebleken. Daar is een ernstig en vaak bruisend debat gevoerd over de steunverlaging; daar zijn harde woorden gesproken en de voor zitter der Kamerfractie, Prof. Aalberse. had met zijn redevoering zeer weinig succes. Verschillende roomsch-kath. dagbladen spraken hun groote teleurstelling uit over den loop der discussie en enkels lardeerden het objectieve verslag met allerlei subjec tieve, scherp-critische opmerkingen. De Volkskrant b.v. veroordeelt reeds in de opschriften heel de vergadering als zij boven het verslag schrijft: „Professor Aal- t>erse hield een rede over platgetreden banen”; „Partijraadsleden mochten „vra gen” stellen.” Over die entourage spreken we thans niet meer en ditmaalook niet over den in houd van het debat; we willen alleen wijzen op het feit, dat deze partij nu moeilijkheden heeft, óók (dus niet uitsluitend) omdat ze vroeger zich wat al te positief heeft uitge laten. Met nadruk wordt thans in critische be schouwingen gedurig herhaald: ,J)e partij leiding heeft 17 Augustus 1932 omtrent de steunuitkeering nadrukkelijk verklaard: „de overheid moet er voor zorgen, dat zij die buiten schuld niet door arbeid in het onderhoud van zich zelf en hun gezin kun nen voorzien, voldoende middelen voor het noodzakelijk levensonderhoud ontvangen.” Zijne Hoogw. Excellentie de Blsschop van 's-Hertogenbosch heeft eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. heer B. J. M Schoenmakers als kapelaan te Helmond (H. Hart). Verder heeft Z. H. Exc. benoemd tot leeraar aan het Instituut voor Doofstommen te St. Mi- chlels-Gestel den Weleerw. Zeergel. heer J. C. van Overbeek, tot professor aan het Seminarie te St. Michlels-Gestel den Weleerw. heer J. J. M. van Susante, tot kapelaan te Tilburg (H. Teresla) den Weleerw. Zeergel. heer J. O. H. Burgers, tot vice-praefect aan het Seminarie te St. Michlels-Gestel den Weleerw. heer 3. K. M. Mercx, tot kapelaan te Geldrop (H. Brtgida) den Eerw. heer W. G. A. Cox, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Tilburg (Hasselt) den Weleerw. heer W. H. Brekelmans, tot ka pelaan te Uden den Weleerw. heer J. H. A. Ras, tot kapelaan te Valken»waard (H. Antonlus) den Weleerw. heer E. B. Odemaere, tot kapelaan te Den Dungen den Eerw. heer A. G. W. J. M. .van Nistelrooy, priester van het Seminarie, tot De „Tribune” vermeldt het antwoord, dat het partijbestuur der C.P.H. van het partijbe stuur der 8.D.A.P. heeft ontvangen op haar (ook door ons vermelde) voorstel in zake het eenheidsfront: In antwoord op uw schrijven dato 20 Juli 1934 deel ik u mede dat het partijbestuur der S.D. AP zich wenscht te houden aan het besluit van de executieve der S.AJ., genomen in haar vergadering van Maart 1933. te Zürich gehou den. Het kan u bekend zijn, dat volgens dat besluit onderhandellngen over eek eenheids front alleen tusschen de S.A.I. en gg Commu nistische Internationale zouden kunnen wor den gevoerd en de aangesloten partijen van de 8A.I. zich van onderhandellngen behooren te onthouden. Indien de Fransche sociaal-democratische partij, van wier samenwerking met de commu nisten gij melding maakt, zich aan dat besluit niet heeft gehouden, is dat voor de S.D.A.P geen reden te handelen in strijd met het be sluit van Zürich zoolang dat van kracht blijft. Afgezien van andere princlpieele bedenkin gen, die bij ons tegen uw voorstel bestaan, moe ten wjj u dus om de hierboven vermelde rede nen berichten dat wij niet bereid zjjn de S.D. AP. te doen deelnemen aan de betoogingen tegen fascisme en oorlog die gij op den Isten Augustus as. zoudt willen doen plaats hebben thode betreft. In de eerste plaats was er geen tijd voor rustig overleg. Vooral In Twente, dat voor op ging, heeft men zich hierover beklaagd. Ook, als we het zoo zeggen mogen, van regeerlngsbevrlende zijde. Dit was echter „Het kan niet ontkend, dat de verlaagde steunnormen groote beroering in het land hebben gebracht, ook onder hen. die er niet aan denken aan revolutlonnaire relle tjes mee te doen of deze te vergoelijken. Vooral de gemeentebestuurders, die de voorschriften der regeering moeten uitvoe ren, zitten er mee. Zulks te meer, omdat van regeerlngszijde deze kwestie niet steeds op gelukkige wijze is behandeld. Noodgedrongen, we nemen het gaarne aan, werden met ingang van 1 Juli nu de steunnormen verlaagd. Ook daarbij was de regeering niet zeer gelukkig, wat de me- nog het ergste niet. Grooter was de te leurstelling, toen bleek, dat ondanks alle verzekeringen van den minister, nog pas door den rijksinspecteur voor de steunver- leenlng in een radiotoespraak onderstreept, de groote gezinnen evenzeer getroffen wor den als de kinderlooze en de alleenstaande personen. Het is waar, dat hier of daar een groot gezin, waar ’t loon zeer aan den lagen kant was, één of twee gulden meer krijgt; maar het zijn één of twee op de honderd ge vallen. Is het dan te verwonderen, dat ons van alle zijden, ook van geestverwante wethouders en raadsleden, klachten ge worden, welke van teleurstelling getuigen? Begrijpelijk is ook, dat in menige ge meente pogingen worden aangewend om verbetering in de voorgeschreven steun regeling te krijgen door plaatsing in een hoogere klasse en dat de geheele raad hier aan meewerkt. Gelukkig hier en daar reeds met succes. En wij hopen van harte, dat de regeering klachten en wenschen, welke op behoorlijke wijze onder haar aandacht worden gebracht, In ernstige overweging zal nemen en met groote zorgvuldigheid behandelen.” In het gebouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage is onder voor zitterschap van ir. G. L. Tegelberg, een verga dering gehouden van het comité tot voorberei ding van een Geluidstichting met vertegen woordigers van verschillende, daartoe ultge- noodigde lichamen. uitgaven, voor zoover die noodzakelijk is, heeft men tenslotte te bedenken, dat dit niet behoeft in te sluiten blijvende verlaging van het peil der volkswelvaart.” Het bereiken van een leeftijd van 73 jaar kan men als een heel mooie prestatie o[>vatten. Wanneer men hlerbtj 50 huwelijksjaren kan tellen, die men aan de zijde van een even oude levensgezellin heeft doorgebracht, wint zulk een prestatie aan waarde. Maar wanneer men met deze 73 jaar nog allerlei kunststukjes kan uitvoeren, die een dertigjarige reeds ver leerd is, dan kan men gerust zooiets als een unicum vermelden. Nol Thlry onder een anderen naam kent niemand in Venlo hem, maar onder dezen naam iedereen is 73 Jaar. Maandag vierde hij met zijn even levensgezonde vrouw, Theresia Thlry-Peters, heto gouden huwelijksfeest, een feest, dat te Venlo niet onopgemerkt is voor bijgegaan. De buurtbewoners hebben Nol, die zeer populair is, een kunstige versiering bjj zijn woning geschonken. Een muziekgezelschap bracht hem tegen den avond een serenade. Maandag heeft Nol nog eens laten zien, wat zoo allemaal in zijn lenige spieren steekt HU begon den dag met een zwemtocht, dwars over de Maas. In alle vroegte werd dit frisch reisje met houten klompen aan. zonder mankeeren volbracht, ten aanschouwen van ettelijke hon derden nieuwsgierigen, die hem allen even graag mogen. De vorige week had hij dezelfde ongewone nrestatie eveneens geleverd, toen in acht minuten, nu in twaalf. Huiswaarts gekeerd na de plechtige H. Mis, voorafgegaan evenals op de heenreis door een rijken stoet bruidjes, nam hjj zijn ontbijt tot zich, tien dikke zwaarbelegde boterhammen en gaf vervolgens in het bijzijn van wel zeshon- oerd menschen enkele krachttoeren op zijn flets ten beste. Zoo ging hij onder een flinke vaart met belde beenen op het zadel staan (op 73 Jaar), ging horizontaal op stuur en zadel lig gen en voerde nog enkele van deze stoute stukjes uit. Aan de koffietafel temidden van een rijke kinderschaar werden vele herinneringen Nol’s avonturenrijk leven opgehaald, kracht is te Venlo spreekwoordelijk. Nog kort tevoren had hij een houten tafel, waarop vier stoelen geplaatst waren, met zijn tanden hori zontaal van den grond opgenomen en door een cafékamer gevoerd, zonder oogenblik met zijn handen de raken. Een politieagent had hem eens willen bekeuren, omdat hij de kar, waarvoor hij een Jong paard gespannen had, te zwaar geladen had. Nol, die vrachtrijder is, bestreed de mee rling van den agent, spande het paard uit en trok zelf de kar met 2400 kilo! De agent keek een beetje op zijn neus! De feestdag is In Nol’s familiekring zeer ge noeglijk doorgebracht. Zooals steeds, had hij ook Maandag zelf de aardappelen gekookt. Misschien omdat hij er voor zich zelf zooveel kilo van noodig heeft? Nol rookt zeer weinig, drinkt matig, doch eet voor drie. Hij is heusch geen katje om zon der handschoenen aan te pakken. Maar toch een man met een gouden hart. Het is waar, dat terwijl de liberalen de belangen der werkgevers behartigden, de katholieken meer dan de christelijk-hlsto- rischen en zelfs meer dan de anti-revolu- tionnairen voor de belangen der door kapitaal en wetgeving slecht bedeelden opkwamen. En zoo was het een geheel natuurlijke houding van de katholieken in 1932. Maar het is een nogal onslim simplisme, de Staatspartij aan een paar uitgestropte regels op te hangen en dan den gehangene aldus te morallseeren„Het staat vast dat in 1932 niet de noodige voorzichtigheid is betracht, men had zoo n positieve verkla ring niet moeten afleggen, het woord nooit behoort in het woordenboek van een wijs staatsman geschrapt te worden." Het is een doellooze moraalles, het woord nooit behoeft in de Staatsparty-verklaring niet geschrapt te worden, want.... het komt er niet in voor. Hoe luidde dan de letterlijke tekst van het citaat en in welk verband komt hy voor? Mogelijk wil De Rotterdammer eens even opletten om een beter oordeel te fundeeren over den onvoorzichtige, dien ze tot den citatenstrop heeft veroordeeld. Over het rapport-Welter publiceerde het Dagelijkse!) Bestuur der R.K. Staatspartij een beschou wing in het party-orgaan. Ook over den werkloozensteun schreef zy daarin een verklaring, ingeleld door de algemeene opmerking: „De huidige crisistyd brengt ook uitgaven mede, die niet van biy- venden aard zyn, wy bedoelen in het byzonder den werk- loozensteu n.” Eerstens hield het Dageiyksch Bestuur van de Staatsparty niet van biyvenden aard, tweeden» beschouwde het de normen, die bestonden in den tyd. toen de verkla ring werd afgelegd, en niet boven een re delijk minimum uitgingen. De door De Rotterdammer niet geciteerde tekst van den betreffenden passus luidt: Dat zich in de praktijk tal van gevallen kun nen voordoen, welke de wetgever niet heeft kunnen voorzien, is JJ. Zondag weer eens ge bleken op den Rjjksstraatweg bij Mulden. toen de rljksveldwacht aldaar tegen een dreital wa genbestuurders proces-verbaal moest opmaken, wegens overtreding van art. 2 van het Rustdag- besluit voor transportarbeiders te land. Dit ar tikel schrijft voor, dat „een man of een vrouw op den openbaren weg, op Zondag geen arbeid mag verrichten, bestaande in het vervoer van goederen te land, daaronder mede begrepen het laden en lossen en het besturen van wagens, bestemd voor goederenvervoer.” Het eerste geval betrof ’n grooten vrachtauto, zwaar beladen mët augurken, afkomstig uit Venlo en bestemd voor Zandvoort. De vervoerder bleek de wet op z’n duim te kennen, want hjj voerde onmiddeUljk aan, dat hij „aan bederf onderhevig fruit” vervoerde, hetgeen Inderdaad toegestaan is. Maar de rljksveldwacht dacht er anders over, en stelde zich op het standpunt, dat een augurk géén fruit is, en in leder geval geen „aan snel bederf onderhevig" fruit, zoodat het transport gevoegeiyk tot Maandag had kun nen wachten. ,.U kan beter schrijven als Ik, maar ik heb d*r meer kennis van.” verzekerde de wagenbestuur der. er nog aan toevoegende: „Ik moet ze van daag in Zandvoort nog Inleggen." Maar met dit laatste argument maakt hU U er niet beter op, wan tde rljksveldwacht bracht hem onder t oog, „dat hij dan heelemaal in overtreding was.” Het tweede geval was iets meer gecompli ceerd. Een passagiarsboot, die van Amsterdam op Harderwijk vaart, had zóóveel Zondagsgan- gers verlokt Veluwewaarts te gaan, dat er geen ruimte meer was, om de vele fietsen te bergen, weike^bal van passagiers wenschen te benutten, zoodra men in Harderwijk aangekomen zou zijn. Teneinde de uitgaansvreugde van die vele pas sagiers niet te verstoren, werd er iets anders op gevonden. De fietsen werden op twee vracht auto’s geladen, en zoo zouden de passagiers, bU hun aankomst te Harderwijk, toch hun kar retjes vinden. Maarbij Muiden wei dier auto’s aangehouden. ren te land op Zondag”. Proces-verbaal En nu het derde geval. Iemand had Zaterdag een vrachtauto, geladen met fietsen, van Hen gelo naar den Helder gereden. De fietsen waren daar gelost. Maar nu moest de wagen weer terug naar Hengelo, waar de bestuurder in elk geval, in verband met de zakelijke bezigheden weer zoo spoedig mogelijk moest arriveeren. Dit nu mocht niet, op grond van art. 2 van het Rustdagbeslult. en de rljksveldwacht op den rij kastraat weg by Muiden bracht hem zulks aan het verstand. Te groote Ijver liep uit op een proces-verbaal, want al vervoerde de man geen goederen, hij „bestuurde een wagen, bestemd voor goederenvervoer”, ei. ook dit is by de wet verboden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17