ONS BLAD s i i heden Het nieuws van De pers te Neudeck Na den Putsch in Oostenrijk MAUSOLEUM TE TANNENBERG VOOR VON HINDENBURG I s IN Hitler levenslang „Reichsführer” TURKIJE BETREURT DEN BONDGENOOT SCHUSCHNIGG SEPT. A.S. NAAR ROME NOODWEER IN AMERIKA OORLOGSSCHEPEN NAAR FOE TSJAU Rondom von Papen DE BAROMETER j I 4 1 I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 244 BRAND BIJ HET LEGER DES HEILS TE ARNHEM re- Nederl. deelneming De rol van Blomberg Hindenburg’s graf 1 Geen stap te Berlijn 1 Aan Spaanse he terroristen Acht dooden Twee arbeiders gedood Rotsblok neergestort Finland huldigt de nagedachtenis van den aanvoerder in den Vrijheidsoorlogder Finnen Niet de nat.-soc. partij, doch de Rijhsweer voortaan de steun pilaar van het régime Medewerker van Ass. Press gearresteerd De toestand van Dr. von Rintelen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Soldaten verkoopen legerwapenen AUTO-ONGELUK BIJ VERVIERS Zyn vrouw verklaart dat de benoe ming nog niet zeker is Twee der inzittende Nederlanders gewond Marine-plannen ver dwenen JOH. L A U W R S PAYGLOP 3 ALKMAAR Scheerkwasten en Scheerxeep Ernstig auto-ongeluk in Italië 4 Machine ontploft te Hannover Omdat medische autoriteiten de hersens van den bandiet heb ben onderzocht John Dillinger’s vader verbolgen Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiNiiiiui^ VERWACHTING: Meest zwakke, veran- lerljjke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regen- buien, aanvankelijk Iets warmer. Verdere vooruitzichten: onzeker. Van groot belang voor een buiten landse he mogendheid Steun der mogendheden aan Oos tenrijk tegenover de Duit- sche regeering Britse he torpedojager en Ameri kaansche kanonneerboot onderweg fit Madonna voor de Lieve Vrouwe Poort, door Piet van Dongen vervaardigd en de gemeente Bergen-op-Zoom ten geschenke aangeboden ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel,- idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Huizen ingestort, spoorbanen weggespoeld, groote overstroomingen De Duitsche en buitenlandsche journalisten in de sterfkamer van den Rykspresident BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar f 2— Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Verdediger van Planetta gearres teerd; Honisch ter dood ver oordeeld en begenadigd 5 NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD I Noodweer in Amerika. De verwoeste werkplaats na den tweeden brand. Se Eeuwgetij der Norbertijnen te Heeswjjk. O Duizenden vóór ons i tot f Ernstig auto-ongeluk in Italië; twee Nsdertun aers gewond, van wie één ernstig. Nederland heeft den lawn tennis wedstrijd om den Davisbeker tegeh Monaco met 20 gewon nen. De Reichswehr zweert Hitler trouw ab opper bevelhebber der weermacht. Het is nog lang niet seker, dat Von Papen ge- sant te Weenen zal worden. Hitler soa Von Blomberg tot zjjn plaatsvervan- ber benoemen en de Rijksweer in plaats van de NaL-Soe. partij tot steunpilaar van zijn régime maken. Regeling tot restitutie van het verschil in hef fing op vetten. BARCELONA, 3 Aug. (V. D.) Gisteren te aan het licht gekomen, dat in den laatsten tijd her haaldelijk legerwapenen gestolen zijn, die ver kocht werden aan terroristen. Het feit kwam aan het licht doordat een korporaal en een sol daat, die uit de militaire barakken kwamen, aangehouden werden door een schildwacht. Het bleek toen, dat zij 23 legerpistolen in twee pak ken by zich droegen. Bjj onderzoek bleek ver der, dat de korporaal die het toezicht had op het wapenmagazijn, reeds ongeveer 80 revolvers aan terroristen had verkocht. In verband met deze feiten, zijn drie soldaten en drie personen, waarvan men vermoedt, dat zij tot terroristi sche organisaties behooren, gearresteerd. Uitslag der prijsvraag voor een reclamebiljet ter propaganda van het boek. Stand op Zaterdag II uur vjn.: 7M .Vorige stand: 755 NEUDECK, 3 Aug. (D.NJB.) Vlce-kanselier von Papen heeft vandaag eenlgen tjjd bij het stoffelijk overschot van den overleden Rjjks- president vertoefd. Bij zijn vertrek uit Neudeck had von Papen een onderhoud met eenlge hem bekende dag- bladvertegenwoordlgers. Maandag aa. te 13 uur wordt de rouwzlttlng van den Rijksdag, waar Hitler het woord zal voeren, per radio uitgezonden. De uitzending wordt des avonds te 20 uur herhaald. Dinsdag 7 Augustus te 11 uur wordt de plech tigheid by het Tannenbergmonument uitgezon den met herhaling te 20 uur. De advocaat arresteerd. 4- WEENEN, 3 Aug. <D. N. B.) De advocaat dr. Erich Fuehrer, de verdediger van Dollfuss' moordenaar Otto Planetta, is Donderdag ge arresteerd in verband met zyn groote sympa thie voor de Nazi's, die uit zyn pleidooi te ge bleken. WEENEN, 3 Aug. (DNA.) In den toestand van dr. von Rintelen is Sen verslechtering in getreden. Dr. von Rintelen is aan de linker zijde volkomen verlamd. De ez-burgemeester van Weenen Seitz, en dr. Renner niet in vrijheid; Von Papen gecompro mitteerd? BERLIJN, 3 Aug. (VB.), In zekere kringen alhier verluidt, dat Hitler, voor hij over kon gaan tot de samensmelting van de functies van Rykskanselier en Rykspresident, aan generaal Von Blomberg zekere beloften heeft moeten doen betreffende de positie van de Ryksweer In de toekomst. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiwii In de pers heeft een sensationeel bericht ge circuleerd, waarin melding werd gemaakt van de ontdekking van een drietal door von Papen eigenhandig geschreven brieven, waarvan de Inhoud buitengewoon compromltteerend voor hem sou zjjn Deze brieven zouden by een huis zoeking in de buurt van Klagwf'ürt zyn ge vonden ten huize van een onderwijzer. Dit be richt, dat door de „Landesleitung der Ostm&r- ktsrhr StJi rmurharen W&&TV&U bODdsluuiMUCT Verder merkt men op. dat voor de nieuwe functie van Hitler geen termyn gesteld te, ter- wyi de ambtsduur van den President bepaald is geweest óp 7 jaar. Het moet dan ook in de bedoeling van Hitler liggen levenslang „Reicbs- führer" te biyven. SHANGHAI. 3 Aug. (Reuter) Een Engelsche torpedojager heeft instructie gekregen zich on- middeliyk naar Foetsjau te begeven, ter be scherming van de Engelsche onderdaiien. in verband met bet dreigende oprukken van com munistische troepen in de richting der stad De Amerikaansche kanonneerboot „Sacra mento” te eveneens naar Foetsjau vertrokken. Bjj een inleiding op het instructievaartuig „Prinses Juliana” is een plan ontvouwd betref fende het geven van lager onderwijs aan schip perskinderen. De Dultsche en buitenlandsche Journalisten hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan de sterfkamer van Von Hindenburg. BERLIJN, 3 Aug. (DJ<. B.) flyksweerminister von Blomberg heeft Hitler medegedeeld dat of ficieren, onder-officieren en soldaten der ge- heele weermacht den „Führer” gisteren ais op perbevelhebber trouw gezworen hebben. Dege nen die ep het oogenbllk met verlof zijn, zul len den eed later afleggen. In deze kringen acht men het zelfs zeer waarschyniyk, dat generaal Von Blomberg door Hitler benoemd zal worden als zyn plaatsvervanger, geiyk dit bepaald werd In de wet betreffende de staatsleiding. Een dergeUjke benoeming zou dan tot gevolg hebben, dat niet meer de nationaal- socialistische party, doch de Ryksweer de steunpilaar zou worden van het Hitler regime. De 27-jarige Eduard Hontech, naUonaal-oo- cialist, is ter dóód veroordeeld wegens het on bevoegd in bezit hebben van ontplofbare mid delen. De bondspresident heeft den veroordeelde echter begenadigd, zoodat zyn straf te ver anderd in levenslange kerkerstraf. Naar thans bekend wordt, bevindt zich se dert Dinsdag in Salzburg een medewerker van de Associated Press, Eric Bo.vhert, in arrest. Hy is uoor de Salzburgsche autoriteiten gear resteerd. daar hy ervan verdacht wordt de ver boden N. 8. D. A. P. diensten te hebben bewe zen. Borchert is geruMien tyd de Beriynsche vertegenwoordiger van de Associated Press ge weest. Hy had Zondag van de Associated Press opdracht gekregen opnamen te maken van de Festspiele. I Onze Romeinsche correspondent seinde heden: Een Nederlandsche auto, bestuurd door den heer A. Visser, is Donderdagavond op den weg van Como naar Milaan door onbekende oorzaak tegen een metalen telegraafpaal gereden. Van de vier Inzittenden werd de heer V. Zlnch ernstig gewond door een ribbreuk, die een long heeft beschadigd. De heer Visser zelf kreeg een lichte hersenschudding. Beiden zijn opgenomen in het ziekenhuis van Deslo. De belde echtge- nooten kwamen met den schrik vrij. De woonplaats der inzittenden kon ons nu toe nog niet worden opgegeven. Bchuschnlgg Indertyd de oprichter is geweest, werd verspreid, wordt op het oogenbllk ten de- partemente in Weenen onderzocht. Een offl- cleele bevestiging of ontkenning kan nog niet worden gegeven. In tegensteüing met andersluidende berichten wordt ons uit Weenen medegedeeld, dat nog geen socialistische leiders in vryheid zyn gesteld, zoodat zoowel ex-burgemeester Seitz als Dr. Renner zich nog in hechtenis bevinden. maarschalk. Met Hindenburg wordt een stuk Dultsche Geschiedenis begraven. „Uusl Suomi” en „Helslngin Sanomat” danken Hindenburg voor hetgeen hy. als legeraanvoerder, voor Fin land In den Vrijhelosoorlog der Finnen, gedaan heeft. NEW YORK, 3 Aug. (Reuter). Omtrent den wervelstorm die Michigan heeft geteisterd wordt nader uit Detroit gemeld, dat tydens de orkaan een boot met 200 passagiers op den oever van net St. Clair-Meer werd geworpen. Gelukkig zonden alle personen gered worden. Ook m andere gedeelten van Noord-Amerlka hebben bevlge stormen gewoed. Vooral Winois en de aan het Erie-Meer ge- .egen steden van Ohio werden ernstig geteis terd. Vijf menschee, zyn In het Erie Meer ver dronken. De wervelstorm vernielde acht buizen. In Oost Amerika werd Brighton voor een groot gedeelte overstroomd Een huurkazerne is Ingestort. In de omgeving van Townsend In den staat Delaware zyn eenlge spoorbanen door den regen weggespoeld. Nader meldt Reuter, dat tengevolge van het noodweer m Michigan en lüinois acht personen om het leven zyn gekomen. De materieele schade wordt geschat op 1.500.000 dollar. VERVIERS, 3 Aug. (V. D.) Vanavond reed te La Planck by Verviers een vrachtauto, bestuurd door den Nederlander R. Besman, die vergezeld was van zyn broer en een vriend. Bij een kruis punt moest de vrachtauto sterk naar reents ult- wyken om een botsing met een Nederlandschen autocar te voorkomen. Daarby reed de vracht auto met groote vaart tegen een boom. De chauffeur werd met verbryzelden schedel opgenomen, hy moet onmiddeliyk dood zijn ge weest zyn broer werd slechts licht gewond, maar de derde Nederlander te met ernstige kwetsuren In het ziekenhuis te Verviers opge nomen. In verband met het overiyden van Rykspre sident von Hindenburg heeft de BraziUaansche regeering met*lngang van beden 3 dagen offi- cleelen rouw bevolen. Ook de bladen brengen uitvoerige artikelen, aan den overledene ge- Wjjd. De president richtte een telegram aan Hitler, waarin hy zegt met oprecht leedwezen kennis genomen te hebben van den dood van Von Hindenburg, wiens lang leven geheel gewyd was aan zyn land: iets waarvoor hy de Uefde zijner landgenooten en de achting der geheele wereld verwierf. Aan het Dultsche Volk mijn deelneming bjj dit groote verlies. Reuter verneemt uit Istamboel: Het bericht van het overlijden van Von Hindenburg werd hier met diepe droefheid ontvangen, temeer, daar de vroegere veldmaarschalk van den bondgenoot In den oorlog hoog werd vereerd. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vlagt halfstok, terwijl ook talrijke huizen half stok vlaggen. In de ochtendbladen worden lange beschouwingen gewyd aan den overledene; sommige bladen verschynen zelfs met rouw rand. AUe bladen brengen foto’s uit het leven van Von Hindenburg. Bjj het overlijden van President Von Hinden burg hebben de Flnsche Minister van Oorlog, Oksala, en de opperbevelhebber van het leger, generaal Oestermann, een hartelijk condoléan- ce-telegram aan Ryksweermlnlster von Blom berg gezonden, zy memoreeren daarin, dat *n belangryk deel oer officieren van het Flnsche leger onder het opperbevel van Von Hinden burg heeft gestreden. Ook de Flnsche ochtendbladen wyden zeer Waardoerenae artikelen aan den grijsen veld- INDIANAPOLIS, 3 Aug. (Reuter) De me dische autoriteiten te Cook County in Illinois hebben de hersens en andere organen van John Dilünger. den doodgeschoten bandiet, aan een onderzoek onderworpen om te zien of deze eenlge teekenen van abnormaüteit vertoonden. Toen John Dillinger Sr. dit vernam, geraakte hy in groote opgewondenheid en kreeg verlof cm het stoffelijk overschot van zyn zoon te doen opgraven, waarby hem de juistheid van het bovenstaande bleek. Hy verklaarde dat hij van de autoriteiten te Cook County een schadevergoeding van 20.000 dollar zal eischen. Het verkeer in Frysbart te op het oogenbllk vry druk. Velen dergenen die met huize Neudeck betrek kingen onderhielden of er gewerkt hebben, komen thans afscheid nemen. De bekende Beriynsche beeldhouwer prof. Jo seph Thorak heeft gisterenavond het dooden- masker van Von Hindenburg genomen. De Ryksbisschop heeft bepaald dat Zondag 5 Augustus in alle Evangelische kerken van Duitschland een plechtige rouwdienst gehouden zal worden voor den overleden President. In den loop van den dag hebben gisteren In de registers van rouwbeklag aan het Dult sche Gezantschap te Den Haag onder meer bun handteekenlng geplaatst de Vice-President van den Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, oud-Mlnteter van Buitenlandsche Zaken, Staatsraad Muller Masste, oud-comman- dant van het Veldleger en de tegenwoordige commandant van het Veldleger, jhr. W. Röell. De Groot-Offlcier van het Huls van H. M. de Koningin, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare heeft gisteren In opdracht van Hare Majesteit een bezoek van rouwbeklag afgelegd by den Dultschen Gezant, In verband met het overlijden van den Rykspresident von Hinden- burg. De In Ned. Indlë gevestigde Dultschen, meldt Aneta, toonen allerwegen deelneming In het verschelden van Rykspresident von Hinden burg. Overal werd van Dultsche zjjde halfstok gevlagd. Op 7 Augustus zal een rouwdienst plaats hebben in de WUlemskerk te Batavia. In Neudeck, meldt D.N.B, zjjn Vrijdagmor gen de besprekingen begonnen voor de voor bereiding der overbrenging van het stoffelijk overschot naar het Tannenberg-gedenkteeken Vermoedelijk zal de gestorven Generaal Veld maarschalk In den nacht van Maandag op Dinsdag naar het gedenkteeken van Tannenberg overgebracht worden. Tegen middernacht zal de rouwstoet onder militaire begeleiding en met fakkellicht slot Neudeck verlaten. Ia den vroegen morgen van Dinsdag wm-dt dan het Tannenberg-gedenk teeken bjj Hohenstein bereikt. Het stoffelijk overschot van President von Hindenburg zal daar op den zoogenaamden veldheerentoren worden opgebaard. 1 NEUDECK, 3 Aug. (D.WB) De Dultsche en buitenlandsche journalisten hebben vandaag een bezoek mogen brengen aan de sterfkamer van Rykspresident Von Hindenburg. De veld maarschalk ligt nog precies zoo op zijn bed als hy gestorven is. De gelaatstrekken van den byna 87-jartgen held toonen geen sporen van verval, maar leggen getuigenis af van een grootheid, die in den dood nog monumentaler werkt dan in het leven. Aan het hoofd- en voeteinde van het bed houden twee officieren onbeweegiyk de wacht. Het bezoek aan den groeten doode maakte op de journalisten een onvergeteiyken indruk. teeltenden vandaag de rouwregis ters In bet paleis van den Rykspresident te Berlijn. WEENEN, 3 Aug. (Reuter) Reuter ver neemt, dat de kwestie betreffende het aan vaarden van Von Papen als Duitsch gezant to Weenen, zal behandeld worden in de eerst volgende zitting van het Oostenrjjksche kabi net, die waarschyniyk volgende week plaats heeft. Reuter meldt verder nog, dat mevrouw Von Papen, die momenteel met haar kinderen te Wallerfangen in het Saargebled vertoeft, aan vrienden heeft verteld, dat het nog niet zeker te, dat haar man Duitsch gezant te Weenen zal worden. Von Papen zal zich vermoedeiyk binnen kort eveneens naar Wallerfangen begeven. HANNOVER, 3 Aug. (D. N. B.) Vrydagmld- dag te In de Humboldtstrasse een groote teer- spuitmachine ontploft, met het gevolg, dat zy meters in de hoogte werd gesüngerd. Door de rondvliegende machlnedeelen werden twee ar beiders gedood, terwyi een derde ernstige vei- wor.dingen opliep. Ook eenlge kinderen, die bi het werk stonden te kijken, werden gewond Door den luchtdruk werden tallooee ruiten vernield. Havas verneemt uit Londen: Volgens in de Engelsche hoofdstad uit Rome ontvangen be richten, zouden de Itahaansche en Oostenryk- sche regeeringen het dossier van het Weensche kabinet, waardoor de medepüchtigheid van Duitschland aan de recente gebeurtenissen in Oostenryk wordt aangetoona, beschouwen als de basis voor een gemeenschappeiyken stap in de Wilhelmstrasse, wanneer de mogendheden daartoe zouden besluiten. De Engelsche regeering is niet voornemens iets in die richting te ondernemen. Men merkt evenwel op, dat de mogendheden Oos tenryk makkeiyker daadwerkeiyk zouden kun nen steunen, wanneer het Weensche kabinet er toe overging tegenover Beriyn een energieke houding aan te nemen en de Duitsche regee ring te verstaan gaf, dat het de Oostenryksche onafhankeiykheid vastberaden verdealgen zal. In een steengroeve in de nabijheid van Malaga is een geweldig rotsblok neergestort en terecht gekomen op drie arbeiders. Aangezien het rotsblok verscheidene tonnen zwaar was kunnen de lijken oer ongelukkigen slechts ge borgen worden, wanneer men bet rotsblok in de lucht doet vliegen. Het stadje Hohenstein staat reeds geheel in het teeken der byzettlng van Hindenburg in het ..Tannenbergdenkmal”. Ministerieele ambte naren zjjn aangekomen, om de plechtigheden voor te bereiden. Telefoon- en telegraafdraden worden gespannen. Op- en afmarschwegen wor den in orde gebracht. Het gedenkteeken heeft acht torens en geeft uitzicht op de slagvelden. Hier liggen 10.000 soldaten, met wie de maar schalk zich zeer verbonden voelde, begraven. In een der torens, waarvoor een granieten leeuw staat ter herinnering aan regiment 147. het Hindenburgreglment, wordt de oude veld heer bijgezet. Deze toren draagt den naam van Ostpreussenturm. Zooals men weet, heeft Hin denburg in 1927 dit monument zelf ingewyd met de woorden: „Den gevallenen ter eere, den overlevenden tot ernstige ven ianlng. den ko menden geslachten tot nadenken”. Bjj die ge legenheid hield hij ook een rede over de schuld kwestie van den oorlog, waarin hy Duitschland vrtf pleitte van alle schuld en waarin hy ver klaarde, dat Duitschland altyd bereid Is. om dit voor onpartydige rechters te bewijzen. Buitenlandsche oorlogsschepen voor Foe Tsjau nat door vjjf-duizend communisten bedreigd wordt. ROME, 3 Aug. (Reuter) Reeds werd gemeld, dat te Weenen het gerucht Uep van een bezoek aan Mussolini van den Oosten- rykschen Bondskanselier Bchuschnlgg en Prins Starhemberg. Thans wordt dit te Rome bevestigd. Daar echter eerst oe bin- nenlandsche poütieke aangelegenheden ge regeld moeten worden, verwacht men niet dat Bchuschnlgg en Starhemberg September naar Italië zullen gaan. van Dollfuss’ moordenaar BERLIJN, 3 Aug. (Reuter) De Ber- lijnsche correspondent van Reuter verneemt, dat de Duitsche regeering voornemens is een mausoleum op te richten voor het stoffelijk over schot van Rykspresident Von Hin denburg op het voormalig slagveld van Tannenberg. Dit mausoleum zou dan niet alleen een gedenkteeken voor Hindenburg zjjn, doch het zou tevens een nieu wen band vormen tuaochen Oost- Pruisen en het overige Duitschland. De regeering zal,«chter eerst tot de oprichting van dit mausoleum over gaan. als zij de toestemming van de familie Hindenburg heeft. LONDEN, 3 Aug. (Reuter.) Volgens berichten uit Portsmouth zyn daar belangrijke documen ten der admiraliteit over proefnemingen met nieuwe schepen en geschut uit een trein ver dwenen. De documenten bevonden zich In een rooden koffer, die was neergezet In de dienst afdeling van den trein. Een ambtenaar van de admlraütelt en een inspecteur waren met de bewaking belast. Het onderzoek der geheime poütie wordt zeer bemoeiiykt, daar de trein van Waterloo-statlon tot Portsmouth op 16 stations gestopt heeft. De bladen melden, dat de documenten „van he' grootste gewicht voor een buitenlandsche mo gendheid zyn.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13