Rapport der commissie-Koolen verschenen II Centralisatie der crisisdiensten Verkeersfonds Eerste Kamer over Een groote verbete ring I Goederen in de doode hand GEEN KLEINE PARTIJTJES GEHEIMZINNIGE BRAND BEGIN VAN COÖRDINA TIE 1 Bezuiniging verwacht Stikstofprijzen Noodgedrongen I >t DE KOSTGANGERSSTEUN Motorrijder door trein gegrepen i Versterking middelen GELDEN ONTVREEMD GEWOND BIJ T VUURWERK De wetsontwerpen I I Tegen personen, niet tegen partijen Tegen verhoogde auto- belasting Dooddyh ongeval op overweg by Sc hinkel bad Autobussen locaal verkeer I I Bouw van bruggen Volgens vele leden is dekking van het tekort der Spoorwegen niet de grondslag van het ontwerp Is de brand aan de Ceintuurbaan door anti-nat.-socialisten aan gestoken of door anderen? Nieuwe gk^ant Een zeer geringe verhooging Verdachte elementen geweerd Opruiers in Kamers, Staten en Raden krygen kans op ontzetting DE BRUG AAN DEN MOERDIJK Verschillende Eerste Kamerleden oordeelen, dat het wetsontwerp niet talryke millioenen zal opbrengen De nieuwe belasting betreurd -r t Dr. D. A. P. N. Kooien Moerdijk. Een 0 9 d V. R a coördinatie. 4 r Wel «eer licht neemt de Regeering, zoo betoogden de leden, hier aan het woord de der stikstofprijzen hier te lan- Ive practisch gehandhaafd. Ontleend ia aan het Voorioopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot instel ling van een Verkeersfonds: De procesgang, waarbij de „beklaagde** gele genheid wordt gewaarborgd tot behoorlijke ver dediging, wordt nauwkeurig omschreven. leden, hier aan het woord, spraken de uit, dat de regeering den grootst moge- lyken spoed sou doen betrachten bij het ver zamelen van de voor de totstandkoming der coördinatie noodzakelijke gegevens. Deze leden waren echter van oordeel, dat dit beginsel niet aan het wetsontwerp ten grondslag kan liggen, daar hl. nóch dat tekort, nóch zelfs het beleid der Nederland sche Spoorwegen er mede in verband staan. Zaterdagmorgen te omstreeks half twaalf is op den spoorweg-overweg bU de gemeentelijke zweminrichting aan den Schinkel te Amster dam een ernstig ongeluk gebeurd. Ben 26-jarige ambtenaar, geseten op zijn motorrijwiel, werd door den trein uit Aalsmeer gegrepen en op slag gedood Het stoffelijk overschot is naar het Wllhelmlnagasthuls vervoerd. De ongeluk kige was gehuwd en vader van één kind. Ten slotte werden over onderdeelen van het wetsontwerp nog eenige inlichtingen gevraagd. De hoop den minister van Sociale Zaken op gewezen, dat een familielid, dat bij een steuntrekkende in huis is, in geval van werkloosheid, de helft kan ontvangen van het steunbedrag, dat hij als kostganger bij niet-famllieleden zou ont vangen. Tegen deze laatste bepaling heeft het Ver bond bezwaren. Het meent dat alleenstaande kostgangers, die bij familieleden thuis zijn, de volle kostgangers-uitkeerlng moeten ontvangen, die zij zouden krijgen, wanneer zij by vreem den thuis waren. Zooals thans de regeling is geworden, be staat nog altijd de drang om bij vreemden als kostganger te gaan inwonen, terwijl,het in de meeste gevallen beter is, dat men by familie thuis is. Zeer zou het Verbond het op prijs stellen, indien de „kostgangersregeling" in door hem genoemde richting verbeterd zou worden. Vele leden opperden beswaar tegen ver- hooging van de antobelastingy welke vooral bedenkelUk achten voor de houders van omnibussen en motorvoertuigen. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan sal het densulken neg moelitjker dan thans vallen, een winstgevend bedrijf te voeren, Vooral sal dit bet platteland ton nadeele strekken, daar immers het verkeer per autobus de afgelegen streken uit baar iselrmint heeft verloot. Kamerlid, op aanwijzing van den Kamervoor zitter (schriftelijk, met nauwkeurige aandui ding der feiten); als het een lid van Provin ciale Staten of van een Gemeenteraad betreft, op aanwijzing van den Commissaris der Ko- ningin. welke reeds ten koste van het Wegenfonds zijn gebouwd, of thans gebouwd worden. Ten aanzien van de laatste, alsmede van die, welke niet in versneld tempo worden gebouwd en welker bouw toch uit het fonds wordt be kostigd waarvoor de gebruikers van den weg dus reeds hebben betaald of nog sullen be talen achtten dese leden zoodanige heffing niet billijk, te minder nu tevens wordt voor gesteld, tot belastingverhooging over te gaan. Zjj zouden een duidelijke toelichting te dier zake van regeeringawege op hoogen prijs stel len, en maakten de stem, welke z|j ten opzichte van dit wetsontwerp souden uitbrengen, daar van afhankelijk. Benige leden verzochten der Regeering, het zoo mogelijk daarheen te lelden, dat voor locaal verkeer bestemde autobussen worden vrijge steld van belasting, respectievelijk dat aam de gemeenten een deel van de opbrengst dier be lasting worde afgedragen. De gemeenten toch hebben tengevolge van het motorverkeerpaan- zieniyke uitgaven te doen voor aanleg en onder houd van straten, aanbrengen van verkeers- signalen en polltle-toeslcht. r Mr. O. der dien- ien, welke mden zijn grenzend lager dwarsstuk. doorklommen vanaf de groote kluis in den kelder tot aan de uitgebreide en practisch ingerichte archiefbergplaatsen onder de hanebalken. En als we een schatting moeten doen van het aantal grootere en kleinere lokalen, dat we op dien tocht passeerden, dan komen we licht aan de 80. In het gebouw krijgt een personeel van 200 i 250 man onderdak. Op dagen, dat de buiten dienst bij de centrale rapporteeren komt, zullen er zelfs een 300 man werkzaam zijn. Het is uiteraard een heele puzzle een derge- HJk uitgebreid personeel, dat uiteenvalt in een flink aantal diensten, met zoo groot mogelijke efficiency over de beschikbare localen te verdee- len. Op onzen Inspectietocht is ons door den voornoemden ambtenaar, die met dit werk is be last. bjj leder vertrek de naam genoemd van de commissie of de organisatie, die daar haar ten ten ging opslaan. Met het gevolg, dat onze no tities 'n even groote doolhof geworden zijn als een gebouw als dit voor dengene, die er voor *t eerst een voet zet. is. We beperken ons daarom tot eenige hoofdmomenten. In no. 3 binnenkomend treft ter linkerzijde van de portiershal een groote vergaderzaal, waar de vergaderingen van de provinciale crisisorga nisaties gehouden worden en waarop des Zater dags de crisis-accountantsdlenst beslag legt, om er de rapporteurs van den buitendienst te ont vangen. Rechts ligt een ruim en mooi vertrek, dat bestemd is voor de crlsis-tuchtrechtspraak- en arbitragecolleges en voor de commissies var advies van den Minister. En verder bevinden zich gelijkvloers verschillende localen voor de juridi sche afdeellng van het landbouwcrisisbureau, een Vrijdag J.l. is de centralisatie van de verschil lende diensten voor den agrarlschen steun inge gaan. Wjj zijn dien ochtend, terwijl de verhui zing nog in vollen gang was, door de vriende lijkheid van een tweetal ambtenaren van den dienst, in de gelegenheid gesteld, onder hun ge leide de nieuwe gebouwen aan het Lange Voor hout 1 en 3 te Den Haag te bezichtigen. En onze indruk van dit bezoek is, dat men, toen mede op aandrang van openbare meenlng en Staten Generaal eenmaal besloten was, geheel den landbouwsteun in één strakkere centrale or ganisatie te omslulten, bezwaarlijk een geschik ter gebouw voor dit doel had kunnen vinden dan de oude kantoorgebouwen van de N. V. Müller en Co. en het ontruimde Museum Kröl- ler. Wij hebben, voorgelicht os. doe F. Vromans, leider van de organisatie sten binnen het gebouw, de beide pakt aan de achterzijde aan elkander verkj door een aan de Hooge Nieuwstraat Momenteel is men druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van een brug aan den overzicht op de grondwerkzaamheden maar betwijfelden niettemin, moet leiden tot de hiervóór clusie en of een bepaalde belasting paalde goederen, zooals in casu wordt voor gesteld, in beginsel zou moeten worden afge wezen. Hierbij sloten zich weder andere leden aan, die betoogden, dat de Kerk hare goederen, en kerkelijke personen hun rechtspositie, be zitten naar het burgerlijk recht van den staat en dat de Kerk eventueel de rechtsbescherming van den Staat vraagt en geniet. De aanvaarding van de bescherming van de Staatsmacht is een ontkenning van de algeheele absolute onafhan kelijkheid van de Kerk. Men vestigde de aandacht op het groote be lang. hetwelk het doorgaand verkeer heeft bij de tertiaire wegen, dewelke volgens de bereke ning van een te dier zake kundlgen landgenoot 6000 K M in beslag nemen. Gevraagd werd of de Regeering bereid is de totstandkoming van financieringsplannen te bevorderen. Het RK Werkliedenverbond heeft er, naar „De Volkskrant” verneemt, In een schrijven aan j Buitenlandsche Zaken. Een mededeellng van den minister leidt, zoo betoogden sommige leden tot de gevolgtrek king, dat het niet alleen In de bedoeling ligt bruggeld te heffen voor die bruggen, welke onder het systeem van versnelden bouw zullen worden gelegd, doch ook ten aanzien van die, Andere leden juichten in beginsel de Indie ning van het wetsontwerp toe en betiRirden alleen, dat de thans voorgestelde belasting niet eerder was ingevoerd. Verscheidene leden waren van oordeel, dat ten uitvoerlegging van de In dit wentsontwerp opgenomen bepalingen de zoo gewenschte co ördinatie In het verkeerswezen niet zou ver wezenlijken. Ten bewijze hiervan diende hJ. artikel 4. waarbij wordt voorgesteld de Instel ling eener centrale commissie tot het geven van advies met betrekking tot de Ingevolge de ont worpen wetsvoorschriften te nemen maatrege len, en tot bijstand In de uitvoering daarvan. Dese leden zouden derhalve gaarne vernemen, welke bevoegdheden met name de minister van Waterstaat aan het ontwerp denkt te kunnen ontleenen, tin einde zonder wettelijke tnachl- glng de coördinatie verder dan tot een plan uit te strekken. Ook andere leden waren van oordeel, dat bij Inwerkingtreding van de In dit wetsontwerp opgenomen voorschriften, coördinatie van het verkeer in het geheel niet sal zijn bereikt, dat dese daarentegen voor onbeperkten tijd sal zijn uitgesteld, In afwachting namelijk van het re sultaat van den arbeid der commissie van ad vies. De leden van vertegenwoordigende licha men, die van illegaal streven verdacht ken nen worden, s|jn veelal vertegenwoordigers “er kleine partijen of kiesersgroepen. ■en technische wijziging In de Kieswet,, welke de mogelijkheid van toegang tot de vertegenwoordigende lichamen voor derge- hjke kleine groepjes sou bemoeilijken, kan nis bijkomstig voerdeel medebrengen, dat, ■it hoofde van hen staatkundig streven verdachte elementen uit de vertegenwoor digende lichamen worden geweerd. Enkele leden betreurden zeer, dat wederom een geheel nieuwe belasting haar Intrede sal doen. Zij vroegen zich af, of niet verdere be zuiniging zulks zoude hebben kunnen voor komen. Temeer hadden ze bezwaar tegen dit wetsontwerp, omdat dese belasting er een is, aan welke, volgens hen, elke logische grond slag ontbreekt. Tijdens het afsteken van het vuurwerk te Schevenlngen werd Vrijdagavond het twaalf jarige meisje A. K, wonende te Leldschendam. terwijl het op den Boulevard nabij de Pier stond te kijken, door een vuurpijl aan den slaap getroffen, waardoor een vrij diepe snij- wond ontstond. Het meisje, dat In geselschap was van haar moeder, werd door den G.O.D. overgebracht naar St. Antonius Hove te Voor burg, waar hot ter verpleging ia opgenotnen. Wat het tweede doel van het wetsontwerp betreft, (versterking der Rijksmlddelen), zoo betoogden de leden, wier beschouwingen bjj den sanvang zijn weergegeven, dat zij de samen voeging van beide doeleinden in een wetevoor- dracht laken. De versterking van 's Rijks middelen, welke het onderhavige wetsontwerp mede beoogt, wenschten dese leden als een crisismaatregel te beschouwen. zaal voor de administratie van den crisls-ac- countantsdienst, de juridische afdeellng van den Regeringscommissaris voor de Groenten-, Fruit- en Sierteelt, den heer F. Valstar. de huis houdelijke dienst en de centrale kasafdeellng. Op de eerste étage huizen de verschillede Regeeringscommissarissen, de heer Valstar van de Groenten-, Fruit- en Tulnteeltcentrale, ir. 8. L. Louwes van de Akkerbouw- en de Rund- veccentrale, en de heer L. BUckmann van de Zuivelcentrale, alsmede de commercieele advi seur, de heer van Zwanenberg. Hun bureaux zijn omgeven door verschillende wachtkamers en vertrekken voor direct ten hunnen dienste staand personeel. Voorts ig er een vergaderzaal voor het college van Regeeringscommissarissen. Op dezelfde étage aan de achterzijde bevindt zich een groote zaal voor den crisisaccounts- d lenst. Voorts lokalen voor personeel van pro vinciale crisisorganisaties, vertrekken voor de juridische afdeellng der Zulvelcentrale en voor den accountantssdienst en de bureaux van den leider der inwendige organisatie van het gebouw en van den chef van df afdeellng Algemeene Zaken der Akkerbouw- en Rundveecentrale. Op de tweede étage zijn een aantal kamers voor typisten, een stencilkamer, vertrekken voor den dienst der technische contróle. bureaux van de Crisistuchtrechtspraak en een telefooncen trale. En op de derde étage bevindt zich een cantlne, terwijl daar een dusdanige archiefruim te. volledig ingericht, aanwezig is, dat er alle crisisarchieven practisch kunnen geborgen wor den. Gelijkvloers in het achtergebouw is nog een deel van den crisisaccountantsdienst onderge bracht. Voorts resideert daar de crisiscontróle- dienst onder leiding van den heer A. H. Sirks, oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam en heeft er eveneens nog een deel van den tech nischer! en Juridlschen staf van ir. Louwes zijn vertrekken. In het sous-terraln tenslotte bevindt zich een keuken, een kamer voor de expeditie en het sor- teeren van Inkomende en uitgaande poststukken en een magazijn. Het gebouw is sober en zakelljk Ingericht. Al leen voor de vertrekken van de Regeeringscom missarissen en de meer officleele vergaderzalen, waaraan de hooge betimmeringen en de plafond schilderingen een deftig aanzien geven, is een deel van de vroegere stoffeering en meubilee- rlng in de huur inbegrepen. Opnieuw werd ons bij ons bezoek de verzeke ring verstrekt, dat nauwkeurige accountantsbe rekeningen hebben aangetoond, dat van de cen tralisatie, zeer krap berekend, een besparing zal worden verkregen van f 10.000 per jaar. En zoolang het tegendeel niet gebleken is. hebben we niet de minste aanleiding en niet het minste recht, deze bewering in twijfel te trekken. Zij hielden zich er van overtuigd, dat dit tekort ook op andere wijze zou kunnen worden weggewerkt, en wel door doeltreffender exploi tatie van het spoorwegbedrijf. Gaarne souden zij vernemen, of de Nederlandsche Spoorwegen op eenigerlei wijze aandrang op de indiening Van het onderhavige wetsontwerp hebben ge oefend. Vele leden verklaarden, dat z|j dezen ge dachtengang niet onderschreven, al konden ook zij niet ontkennen, dat de Regeering aanleiding heeft gegeven tot de veronderstelling, dat dek king van bedoeld tekort haar boven het andere gaat. Verscheidene leden gaven uiting aan hun leedwesen over de verwerping van bet amende- ment-Rutgers van Rozenburg, eenlgen zóó zelfs dat zij waarschijnlijk hun stem daarom niet aan het ontwerp zouden kunnen geven, te min der daar het dezen leden overigens Juist voor komend denkbeeld, nedergelegd in het amen- dement-Schouten ca., niet tot uitvoering la gekomen. Sommige leden waren ook weinig geneigd vóór het wetsontwerp te stemmen, omdat zij zich niet konden vereenigen met het verschil in behandeling tusschen goederen met alge meen cultureele en dezulke met kerkelijke be stemming. Naar de meenlng van verscheidene leden sal de thans te heffen belasting der Nederlandsche Hervormde Kerk alléén teeds 200.000 *s Jaars kosten, dus over vijf jaren f 1.000.000, en dit terwijl het van algemeene bekendheid is, dat ate traktementen barer leeraren op vele plaat sen uiterst sober en het onderhoud harer kerk gebouwen seer onvoldoende zijn. Het onderzoek in de geheimzinnige brand- stichtingszaak in café .Kulmbach”, Ceintuur baan 286 te Amsterdam, is Zaterdagmorgen met kracht voortgezet. De hoofdinspecteur H. I. van Palenstein Hel derman was reeds vroeg ter plaatse voor het afnemen van verhooren. Het parket, bestaande uit de substltuut-officleren mr. D. Reillngh, mr. J. Kist en den rechter-commissaris mr. van der Does de Willebols. waren ter plaatse. Aan een groot aantal personen is een verhoor afge nomen. Het is thans gebleken dat de beide meisjes, die tegen elkaar gezegd zouden hebben: „het Wlen Neerlandsch Bloed wordt hier voor de laatste maal gezongen” niet in de vergadering doch buiten hadden gestaan, toen de brand reeds was uitgebroken. Dit spoor is dus dood- geloopen. Het is in het geheel niet onmogelijk dat po litieke brandstichting bulten het geval staat. De bewoners zijn aan een scherp verhoor on derworpen. Het perceel dat eigendom is van de caféhoudster, is ruim verzekerd, terwijl er een hooge hypotheek op rust. Ook de Inboedel is hoog verzekerd. Het aantal gevonden aanwij zingen is nog betrekkelijk gering. Vermoedelijk is de brand gesticht njet behulp van brandbare vloeistoffen. Ook de heer Van Ledden Hulsebosch. poll- tlescheikundige, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De verhooren duren nog voort. Ken arrestatie is neg niet gedaan, doch het is niet enmogelijk dat deze binnenkort* sal vol gen. Ung uitgemaakt. Na deze besprekingen Commissie gekomen tot de slotsom, dat tweetal gedachten voor nadere uitwerking aanmerking kwam. L w.: a. invoering van de mogelijkheid van ver vallenverklaring van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen voor d? le den. die in hun werkzaamheid als zoodanig of met gebruikmaking van nun door hun lidmaatschap geschonken macht, gelegen heid of middel een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de be staande rechtsorde met toepassing ut bevor dering van onwettige middelen; b. opneming in het Wetboek van Stral- rech* als imperatieve bepaling van oe bfjko- “»eade straf van ontzetting van het .echt osn te kiesen en de verkiesbaarheid bij krach tens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezingen ten aanzien van leden van verte genwoordigende lichamen, die zich schuldig maken aan zekere met name ;e noemen mis drijven tegen de veiligheid van de» Staat, tegen de Koninklijke waardigheid, betref fende de uitoefening van staats plichten en staatsrechten, tegen de openoare onie, het openbaar gezag, enz. De nieuwe gezant dêt^Argentijnsche Repu bliek, ile heer J. M. Llobet, heeft, bij afwezig heid van H. M. de Koningin, Vrijdag de ge loofsbrieven aangeboden aan den minister van positie op, waarin de zg. kleine vrachtver voerders verkeeren. Ook enkele andere leden konden zich niet onttrekken aan den Indruk, dat dit wets ontwerp bedoelt, het meergenoemde tekort op de eigenaren van motorvoertuigen af te wentelen. Ds b|j het Verslag gevoegde door de Staats commissie geconcipieerde wetsontwerpen willen °at de vervallenverklaring van opruiende afge vaardigden sal worden uitgesproken door de Afdeellng voor de geschillen van bestuur van ®en Baad van state. Als bet gaat om een Vele leden verklaarden, zich met de hier boven weergegeven beschouwingen niet te kun nen vereenigen. Zij achtten het geven van uit voering aan de ontworpen bepalingen wel degelijk het zetten eener schrede op den weg naar Bij de beoordeellng van dat beleid moet, be toogden z|j, niet uit het oog worden verloren, dat de spoorwegen een algemeen belang dienen, b|j de waardeering waarvan niet uitsluitend de exploltatie-uitkomsten in aanmerking mogen komen. Vele leden vestigden de aandacht op het groote belang van betere verbindingen tusschen de groote steden in het westelijke gedeelte des lands. Eenige leden bepleitten staking van onder scheidene spoorwegverbindingen, welke in den loop der jaren zijn gebleken van weinig prac- tlsch nut en in elk geval niet rendabel te zijn. In de eerste plaats heeft zij zich op het standpunt gesteld, dat uit de aan haar ver strekte opdracht moet worden afgeleid dat van haar een of meer voorstellen werden verwacht, welke gericht zijn tegen personen, die 'ld zijn van een vertegenwoordigend lichaam. Het uit brengen van een advies omtrent maatregelen tegen groenen van personen of partijen als zoo danig viel naar deze opvatting bulten de com petentie de- Commissie, weshalve zij heeft ge meend zich daarvan te moeten onthouden In de tweede plaats was de Commissie van oordeel, dat het niet op haar weg kon liggen in haar o mm wegingen te betrekken het terrein dat is oveigelaten aan de reglementen van orde der Kamers van de Staten-Generaal En in de derde plaats heeft de Commissie zich gesteld op de basis van de bestaande Grondwet m dus gemeend voorstellen, waartoe Grondwetsherziening noodzakelijk zou zijn, achterwege te moeten laten. Binnen het kad-r van deze beperkingen heeft m de vergaderingen der Commissie een aantal denkbeelden het onderwerp der gedachteuwisse- is de een in i»eden van besturen van Waterschappen. Veen schappen. e. d. vallen buiten de ontwerpen. Het wetsontwerp, dat ten aanzien van een Kamerlid. Statenlid of Raadslid, die door den iechter wordt veroordeeld wegens bepaalde mis drijven. imperatief als bijkomende straf voor schrijft het ontnemen van het actief en van het passief kiesrecht, noemt als misdrijven, welke voor het lid van een vertegenwoordigend lichaan. het verlies van het recht om te kiezen en van verkiesbaarheid medebrengen, misdrijven tegen de veiligheid van den Staat, tegen de Koninklijke waardigheid, betreffende de uitoefening van staatspllchten en staatsrechten, opruiing en enkele andere misdrijven tegen de openbare orde, waaronder deelneming aar. een by de wet verboden vereeniglng, enkele misdrijven tegen het openbaar gezag, laster gepleegd ten aanzien van een ambtenaar gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening van aiens bediening en opzetteiyke schending van geheimen; kort- om*ïlle ernstige misdrijven, welke om de daar in optredende miskenning van de gemeen- schafBwaarden den dader de waardigheid tot het bekleeden van een gemeenschapsfunctle doen verbeuren. Een der leden achtte de voorgestelde belas ting in strijd met het wezen en de daaruit voortvloeiende rechten der Kerk. De Kerk is, zoo betoogde dat lid, een volkomen en eigen maatschappy. welke bestaat naast en niet onder den Staat, zy heeft daarom het recht vrij en onafhankeiyk van de burgeriyke macht tydeiyke goederen te verkrijgen, te behouden en te beheeren. Voorts maakte dit lid de opmerking, dat van datgene, wat geheel bestemd is voor verzor ging van geestelyke belangen van het volk, de Staat geen deel voor zich mag opeischen voor andere doeleinden. Andere leden beschouwden eveneens het ka rakter van de Kerk als een societas perfecta, of dit beginsel getrokken con- van be- Van de zyde van de Nederlandsche stikstof- producenten wordt ons medegedeeld: Nadat onderhandellngen tusschen de Neder landsche stikstofproducenten en de vertegen woordigers der Chlleensche salpeterindustrie tot een resultaat hebben geleid, zyn heden de stik stofprijzen voor het nieuwe seizoen gepubli ceerd. De prijs voor zwavelzure ammoniak los ge stort in 300 tons partyen, franco per schip plaats van bestemming, is thans vastgesteld, voor le vering Augustus, op f 4.50 per 100 K. G. oploo- pende tot f 5.per 100 K. G. voor levering April Juni 1835. Voor gezakte zwavelzure ammoniak is de prijs f 0.20 per 100 K. G. hooger. De Augustusprys voor ammonsalpeter in geprepareerde zakken, is f 5.60, kalkanunonsalpeter f 5.70 en kalk- salpeter f 5.80. Ammonsalpeter en kalkanunonsalpeter in gewone Jute balen noteeren f 0.10 per 100 K.G. lager. Voor de oveHge leveringsmaanden gelden ge- lyke verhoogingen als by zwavelzure ammoniak. De prijs van Chlllsalpeter is voorioopig vastge steld op f 0.10 per 100 K. G. boven den prijs van kalksalpeter. Vergeleken met het vorig seizoen vertoonen de Prijzen slechts een zeer geringe verhooging, wel ke voor zwavelzure ammanlak f 0.20 per 100 K. G. bedraagt, voor ammonsalpeter en kalk- ammonsalpeter f 0.10 per 100 K.G., terwyi de prys van kalksalpeter ongewijzigd biyft. Het in vergejflking met de onliggende landen zoo lage nlvei de, biyft derl Al zü toegegeven, dat de houders van auto mobielen zwaarder kunnen worden belast dan tot dusverre, nameiyk wegens het profyt, door hen van de ten behoeve van de wegen genomen overheidsmaatregelen getrokken, by de in werking tredlng der ontworpen bepalingen sal evenwel het aandeel, dat zy in de verbetering der wegen bydragen, ongemeen groot zyn, of schoon toch ook seer vele anderen van die verbetering voordeel hebben. Naar dien echter in de gewisselde stukken alle argumenten zich samentrekken op het tekort, in het spoorweg bedrijf geleden, stelden de leden, hier aan het woord de vraag, of dat tekort, hetwelk jaar- lyka moet worden bygepast. Inderdaad een juist beeld geeft van hetgeen de spoorwegen den Staat kosten. De uitwerking van deze denkbeelden werd Opgedragen aan een subcommissie, bestaande uit den Voorzitter en het lid der Commissie mr. dr. J. Donner, terwyi de secretaris der Com- Qüjtrie aan de subcommissie werd toegevoegd. Deze subcommissie stelde een tweetal wets ontwerpen samen, voorzien van een Memorie ’an Toelichting, welke stukken na behande ling in de plenaire commissie aan het Ver- •*M zyn gehecht Andere voorzieningen dan de belde hierboven bedoelde werden door de Commissie óf wel als y8* vereenlgbaar met de bestaande Grondwet m zyde gesteld óf wel als minder wenscheiyk of doelmatig verworpen. Op één punt wyst de Commissie evenwel nog ■onder daaraan een concreet voorstel te verbin den. 8OERABAJA. 4 Aug (Aneta.) By de be handeling van aangeteekende poststukken te Soerabaja zyn diverse onregelmatigheden aan het licht gekomen. Naar tot dusverre Is ge bleken, zyn de volgende waarden verdwenen: uit een aangeteekend stuk van Penang /Ml.—, uit een aangeteekend stuk van Soerabaja naar Nymegen ƒ26—, uit een dergelyk poststuk van Ksdl Baroe naar Singapore vla Soerabaja Het onderzoek van de politie is tot nog toe zonder resultaat gebleven. De Commissie werd daarbij bevoegd verklaard aan naar aan de Koningin uit te brengen advies de voorstellen toe te voe gen. welke zy ter bereiking van de door haar aanbevolen maatregelen noodlg of wenacheiyk sou achten In haar dezer dagen aan de Koningin uitge bracht Verslag deelt de Commissie mede aldus meldt de ..Residentiebode’ dat zy zich aller eerst rekenschap heeft gegeven van den toe stand op het door de opdracht bestreken ter rein. zy Is daarby tot de overtuiging gekomen dat deze Inderdaad nadere voorziening eischt By het dlensvolgens overwegen van de vraag, wat te dezen zou kunnen geschieden, heeft de Commissie in drieërlei opzicht een beperking aangelegd Verschenen is het voorioopig verslag Vin Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot heffing van een belasting naar het vermogen van Instellingen van de doode hand. Hieraan is ontleend: Op 26 Februari van dit jaar in stalleerde Minister van Schaik een by Koninklijk Besluit van 12 Fe bruari 1934 ingestelde Staatscom missie, de Commissie-Koolen, welke de opdracht kreeg de noodza kelijkheid en doelmatigheid te onderzoeken van wettel jjke en andere voorzieningen met betrek king tot het bekleeden van het lid maatschap van de vertegenwoordi gende lichamen door personen, wier staatkundig streven kennelijk is ge richt op verandering der Staats instellingen met toepassing of be vordering van onwettige middelen. Verscheidene leden aanvaardden noodge drongen den voorgestelden maatregel. Eenlgen der leden, hier aan het woord, meen den evenwel, dat de van deze belasting te ver wachten versterking der middelen niet te hoog moet worden aangeslagen. Het zal nu. volgens hen, wel biyken, dat er met belasting op dé goederen in de doode hand niet die talrijke mlllloen zyn te verkrijgen, waarover men zoo lange jaren heeft gesproken. - jv vb *'t' '-V-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15