ONS I.AD Naar Oost-Locarno-pact een L’ I 0 I I Katholieke actie het Saargebied Starhemberg bij Mussolini Bürckel opvolger van Von Papen Hongersnood in China T reinontsporing te Avignon tegen terugkeer Het nieuws van heden FRANKRIJK DRINGT OP SPOED AAN DE BAROMETER Së in MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 vereenigde KATHOLIEKE PERS ZEVEN EN TWINTICSTEJAARCANC No. 253 AUTO IN HET NOORDZEEKANAAL DE DIRECTIE Het Duitsche Front Ook nog antipapist? C renssluiting Dr. Rintelen IS boerderijen af gebrand Rutland» toetreden tot den Volken- Het a.8. Saarplebisciet 7* a B Dorp in Mecklenburg geteisterd Het wachten thans op Polen en Duitschland Acht dooden en 55 ge wonden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De volksstemming om Hitler Het NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD zal Woensdag, feest dag van Maria ten Hemelopne ming NIET verschijnen. JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB W arm waterzakken P3 O (os Ö7: ta lon rk- (07 I of Verbod van vereenigingsreizen naar het Saargebied Onderhoud van een uur in een tent te Ostia 1 2.-> Protestant, antisemiet en volbloed Nazi lykt hy niet'de rechtd man op de rechte plaats De nachttrein GenèveNice op het station verongelukt. De remmen ondeugdelyk? ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zi rubriek - Telefoonnummer 433 BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR TaWeon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voor buiten Alkmaar f 2.85 jVtot geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N,V, Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Vijf millioen boeren dreigen om te komen bond zou den eersten stap tot verwezenlijking van het pact beteekenen NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD bl. millloen Chineesche boeren dreigen van 5 1 te Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Ernstig moterongeluk btf Assen. Jaarvergadering der R.K.F. te 's-Hertegenbosch. o o u 11. >1. De auto, welke Vrijdagmiddag van de Velserpont achteruit in het Noordzeekanaal reed, wordt opgetakeld. Zooals bekend, hebben twee dames bij dit ongeval het leven verloren Plannen tot oprichting van een gedenkteeken te Schalkwijk (U.) ter herdenking van de mobi lisatie. Zaandam krijgt nog drie maanden tjjd tot her ziening van het ambtenarenreglement. Dr. H. P. Beriage overleden. De heer C. Strnycken gaat heen als voorzitter der Hanse in het Bisdom Haarlem. ok d. IS. s* FRIEDLAND, 11 Aug. Het dorp Schwichten- berg in Mecklenburg is in den afgeloopen nacht door een grooten brand geteisterd, die zich ten gevolge van den wind en de heerschende droog te met groote snelheid ultbreidde. Vijftien boer derijen met in totaal 48 gebouwen brandden geheel af, terwijl véle koeien, paarden, varkens De verwoestingen in de Joodsche wijk van Constantine aangericM sün zeer groot* WEENEN. 11 Aug. Vice-kanselier Starhem berg is vanmorgen per vliegtuig naar Italië ver trokken. Hjj begeeft zich eerst naar bet zooge naamde Campo Austria, een vacantlekamp van 200 jonge Oostenrijkers bij Rome. Nader wordt gemeld, dat Starhemberg even na 12 uur op het Romelnsche vliegveld Littorio is aangekomen. Na zijn bezoek aan het vacan- tiekamp keerde hü naar Rome terug, waar hij een onderhoud zou hebben met Mussolini. Star hemberg zal verblijf houden in hotel „Ambas sadeur.* Van Oostenrjjksche zijde wordt er den nadruk op gelegd, dat het bezoek van Starhemberg een privé karakter draagt. Bü zijn aankomst In de vlieghaven werd Starhemberg dan ook slechts ontvangen door den Oostenrljkschen gezant en den militairen attaché. Sovjet-Rusland op de September-bljeenkomst een verzoek tot toelating in den Volkenbond zal Indienen. Indien Rusland als lid wordt toegelaten, sou dit den eersten stap tot verwezenlijking van het pact beteekenen. SAARBRÜCKEN, 11 Aug. De regeeringscom- miasle voor het Saargebied heeft een besluit uit gevaardigd. waarin practlsch collectieve reizen naar het Saargebied worden verboden. Prachtige successen van Berger bij het inter nationaal athletiek-touraooi te Amsterdam. Auto onder Woensdrecht in een sloot gereden; één zwaar- en één lichtgewonde. Starhemberg per vliegtuig te Rome aangekomen. Ex-keizerin Zita arriveert te Viareggio (Italië). De Nederlandsch-Japansche handelsconferentie te Batavia zal spoedig worden hervat. Van Vliet eindigt als tweede te Leipzig - Van Esmond in de kwart-finale geslagen - Poia en Scheren» wereldkampioenen. Auto-ongeluk bij Ermelo; de drie inzittenden ernstig gewond. De reden dat Frankrijk wenecht, dat nog vóór September althans een voorloopige beslis- alng tot etend komt, is. daar nu vaststaat. dat WEENEN. 11 Aug. (Reuter.) Uit Innsbruck wordt gemeld, dat de autoriteiten in Beleren opnieuw de grens met Oostenrijk hebben ge sloten. WEENEN. 11 Aug. In de toestand van den voormaligen Oostenrljkschen gezant te Rome, dr. Rintelen, is een aanzienlijke verbetering in getreden. De verlamming is gedeeltelijk gewe ken en ook het spraakvermogen van den pa tiënt is verbeterd. Te Hoerenwaarden zijn drie woonhaisen te dg wek legd. Felle brand te Helmond. Naar een Oost-Locarnopact? Frankrijk dringt op spoed aan. Stand op Maandag M «r vnsu 755 .Vorige stond: 758 'SO Van Fransche zijde is men van meenlng, dat als Polen en Duitschland niet aan het pact wil len deelnemen, het verdrag dan zonder hen moet worden afgesloten, eventueel zelfs slechts tusschen Frankrijk en Rusland. De Tlmes-correspondent voegt aan zijn be richt toe, dat de Franschen niet beweren, dat het lidmaatschap van den Volkenbond of een verdrag met Frankrijk voor de Sovjet-regee- rlng een Ideale oplossing van de Russische pro blemen beteekent. De Sovjet-regeerlng heeft veiligheid in het Westen noodlg, zoodat zjj de mogelijkheid heeft zich bezig te houden met het werkelijke of ver meende Japanscbe gevaar. Ir. Wellenstein. directeur van het departement van Economische Zaken in Ned.-Indië, onder groote belangstelling in Den Haag teraardebe- zteld. Het antwoord van Polen, onverschillig of het gunstig of ongunstig is, zal het einde zijn van het eerste stadium der onderhandellngen. De Baltlsche landen hebben reeds nun prin cipieels instemming met bet veiligheidspact medegedeeld, zoodat dan nog slechts moet wor den gewacht op de houding van Duitschland. en pluimvee in de vlammen omkwamen. Pas Zaterdagochtend vroeg was de brandweer, die uit de geheele omgeving gealarmeerd was. den brand meester. Alleen de temidden der bran dende huizen staande dorpskerk bleef gespaard Het dorp Bchwlchtenberg Is in de afgeloo pen vijf jaar thans driemaal door dergelijke branden geteisterd. In het najaar 1920 brand den 18 boerderijen af en in den zomer van 1930 12 boerderijen. Men constateerde toen brand stichting. sender dat men er in slaagde de daders op te sporen. Ook ditmaal vermoedt men, dat brandstichting de oorzaak is. RIGA, 11 Aug. (Reuter.) De Letlandache pre mier en minister van Btltenlandsche Zaken. Ulmante, verklaarde in een te Libau gehouden redevoering, dat het dringend noodzakelijk te, dat er samenwerking tot stand komt tusschen de landen aan de Oostzee. De taak van Letland is in de eerste plaats zijn krachten te vereenlgen met die van lijn nabuurstaten, wier geschiedkundige, geogra- phische, economische en politieke vernoudin- gen, het gemakkelijkst een welslagen hiervan mogelijk maken. Sedert den eersten dag van onze onafhan kelijkheid, aldus de minister, hebben wij deze taak nagestreefd. Het verbond tusschen Letland en Hitland, dat steeds nauwer wordt, is de eerste vrucht onser bemoeiingen. Thans toont ook Litauen zich tot nauwere samenwerking bereid. W|J kunnen optimistisch zijn, daar de positie van Letland onder zijn buurstaten sterk is en de toestand in het Oostzee-gebied geen reden tot vrees geeft. De Baltlsche landen staan op het standpunt, dat de toestand in Oost-Europa zoozeer gerijpt is. dat men tot consolidatie kan overgaan door het sluiten van een overeenkomst, welke reke ning houdt mat de bestaande betrekkingen. vijf 1 honger om te komen. LONDEN, 11 Aug. Uit Hankau wordt gemeld, dat de ellende In sommige streken in het bin nenland van China zoo groot is, dat bijna vijf millloen boeren door den hongerdood worden bedreigd. De prijzen van rijst, koren, groenten en andere levensmiddelen bereiken een hoog te, die men sedert Jaren niet heeft gekend. Het gevolg Is, dat de menschen wanhopige pogingen doen om aan voedsel te komen; zoo hebben eenl- ge honderden boeren een overval gedaan op een dorp, waar naar zij vermoedden nog eenige le vensmiddelen waren; zij hebben alle voedsel meegenomen, zoodat de dorpelingen van honger moeten omkomen. De nachttrein Genève—Nice op het station Avignon ontspoord. Acht dooden en 55 gewon den. Geen Nederiandscho slachtoffers. Bürckel staat bekend als een hevige anti semiet. Hij is bovendien pro testant, terwjjl de Saarbevolking voor verreweg het grootste gedeelte uit katholieken bestaat. De nieuwe Commissaris van het Saargebied heeft een groote rol ge speeld bij de ontbinding van het Centrum en van de Beiersche Volks partij dea zomer van 1933. Hjj was ook verantwoordelijk voor de arrestatie van talrijke katholieke geestelijken in het district waarvan hij de leider was. ROME, 11 Aug. (V. D.) Mussolini heeft zich vaïuniddag in gezelschap van staatssecretaris Suvlch nar Ostia begeven, om daar een bezoek te brengen aan bet kamp der Oostcnrijlasche jongens. In het kamp werd hij begroet door den Oostenrljkschen vice-kanselier Starhemberg, den Oostenrljkschen zaakgelastigde en den gou verneur van Rome. Naar Stefanl meldt, heeft Starhemberg bij deze gelegenheid een rede gehouden, waarin hjj opnieuw er den nadruk op legde, dat Oostenrijk vast besloten Is zijn onafhankelijkheid te hand haven, tot welken prijs ook. Mussolini had daarna in een tent een onder houd van een uur met Starhemberg en Buvich. In zün rede, zoo wordt nader gemeld, verheer lijkte Starhemberg de persoonlijkheid van Mus solini. Men meldt ons van bevoegde Duitsche zijde: Rljksduitschers, die woonachtig zijn in het buitenland, kunnen aan de op Zondag 19 Aug. aa. plaats hebbende volksstemming deelnemen, indien zij op den dag der stemming minstens 20 jaar oud zijn. Zjj moeten hiertoe voorzien zün van een stembiljet, dat kosteloos verkrijgbaar is op alle werkdagen bij de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen van het Rük. Bü bet uit reiken van het stembiljet moet de reispas over gelegd worden, welke als bewijs geldt. Voorts moet een bewijs van ingezetenschap overgelegd worden. Hiervoor is het beste geschikt het „Eln- wohnermeldeschein". De aanvrage om een stembiljet te bekomen kan ook schriftelijk ingediend worden. Met dit stembiljet kan de stemgerechtigde op elke wil lekeurige plaats In Duitschland zün stem uit brengen. viel. Het reddingswerk werd bemoeilijkt, doordat de electrische stroom in het station was afge sneden, aldus meldt verder het „Volk”. Twaalf minuten na de ramp waren echter de eerste genietroepen reeds ter plaatse, spoedig gevolgd door drie doctoren. Doordat een van de goede renwagens van den getroffen goederentrein dwars over den spoorweg was gevallen, zijn alle lijnen naar het Zuiden met hun drukke verkeer versperd. Het zal 48 uur duren, eer de geheele weg weer vrij zal zijn. De zeven mannen van het station te Avignon, die de eerste twaalf minuten alleen als redders moesten optreden, kweten zich dapper van hun taak, die des te gevaartjjker was. daar de stoom ketel van de verongelukte locomotief op sprin gen stond. De brandweer blusente een begin van brand. De meeste slachtoffers bevonden zich in de slaapwagens. Tijdens hun slaap zijn de menschen in dien wagon letterlijk verpletterd. Zjj, die er hier het leven hebben af gebracht, behooren tot de ernstigst gewonden. De machi nist, ondervraagd, beweert, dat hij niet met al te groote snelheid heeft gereden, hetgeen moei lijk valt te controleeren, daar alle Instrumenten in de locomotief vernield zjjn. Alle getuigenver klaringen spreken echter de bewering van den machinist tegen. Bijna had zich nog een tweede spoorweg ongeluk in Frankrijk voorgedaan. De „Miche- line” ParijsGranville (de zoogenaamde rails- bus) heeft bij Vemeullle sur HAvre Juist op tijd kunnen stoppen voor een hoop steenen, die kinderen over een afstand van driehonderd meter op de rails hadden gelegd. Als men weet, dat de .Micheline” met een snelheid van Ne- derlandsche Diesel-treinen rijdt, begrijpt men. welk een ontzettende ramp hier door de oplet tendheid van den bestuurder is voorkomen. Op de lijst der slachtoffers komen geen Ne derlanders voor. Minteterieele beschikking inzake de Rjjksbjj- drage voor 1934 in de gemeentelijke kosten van werkverschaffing en ztennverleening aan werk- 1 ooien. Nader seint Reuter uit Berlijn: Beril)nsche diplomatieke kringen beschouwen de benoeming van Bürckel ais een aanwijzing dat de Rljksregeenng haar politieke oriëntatie in het Saargebied gewijzigd heeft Zijn voorganger, Von Papen, streefde er steeds naar de nationaal-socialistische agitatie zoo veel mcgelljk te mltlgeeren. Daarentegen heeft Bürckel zich èn als districtslelder in de Palts èn ais groepsleider der S.A„ steeds een volbloed Nazi getoond, die zich onderscheidde bij de onderdrukking van het separatisme In bet Rijnland en, volgens ..Der Deutsche” door de oppositie welke hij voerde tegen de geal lieerde autoriteiten tijdens de bezetting Op het station had onder geweldig geraas een ontsporing plaats, terwijl de locomotief om- I r Nu Von Papen benoemd is tot Gezant Weenen, heeft Hitler bepaald dat hij als Com missaris voor het Saargebied zal worden opge volgd door Joseph Bürckel. nationaal-socialis tisch districtslelder in de Paltz, aldus meldt de Berlljnsche correspondent van de ..Daily Telegraph” aan zijn blad. Instanties nch te Duitschland schuldig ma ken. Het is niet te voorzien, hoe den 13en Ja nuari de volksstemming zal uitvallen, maar valt zij ten nadeele van Duitschland uit, dan zal er een ernstig wrijfpunt tusschen Duitschland en Frankrijk blijven bestaan, dat van onbereken baar nadeel kan worden voor den polltieken toestand in Europa. De Saarkwestle toch is. volgens Hitler, de eenige territoriale kwestie, welke een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland in den weg staat; en Indien deze kwestie niet overeenkomstig de Duitsche ver langens wordt opgelost, kan zjj de wereld nog heel wat leed baren. ■w vandaar dat het Duitsche Front op mld- \f delen zon om de groeiende antl-natlo- v naal-soclallstische gezindheid in het Saargebied om te zetten in een antl-Fransche. Het Duitsche Front moet het plan gehad heb ben de mijnwerkers op te hitsen tegen de Fran- •obe mijndirecties. Het zou hen hebben willen overhalen loonsverhooging en uitbreiding van het aantal arbeidskrachten te eischen, in de hoop, dat de mijndirecties deze eischen zouden afwjjsen. Daaruit sou dan een groote mtfnwer- kerwtaring moeten ontstaan, waardoor de toe stand In het Saargebied sou worden ontwricht. Het Duitsche Front zou dan gelegenheid heb ben te betoogen. dat de arbeiderselschen wel •ouden zijn Ingewilligd. Indien de mijnen In handen van Dultschers zouden sjjn geweest en dat alleen een gelijkschakeling met Duitschland de toekomst en de levensomstandigheden der mijnwerkers kan stabillseeren en waarborgen op het gewenschte peil. Deze plannen van het Duitsche Front zijn echter uitgelekt en daar door voorloopig onmogelijk gemaakt. Maar dat se bestaan hebben, bewijst tot welke middelen het Duitsche Front bereid te om een terugkeer van het Saargebied tot Duitschland te verzeke ren. De regeeringscommtesle heeft eenlgen tijd geleden huiszoekingen laten doen In de bureaux van het Duitsche Front en zijn pers, omdat slj illegale acties vreesde. Tegen deze huiszoekin gen en de daarmee gepaard gaande verzegelin gen heeft het Duitsche Front geprotesteerd en het diende zelfs een aanklacht bij de justitie in. De rechtbank heeft deser dagen uitspraak Eedaan en verklaard, dat de handelwijze van de regeeringscommtesle onrechtmatig was. Voor het Duitsche Front te dl» een belangrijk succes, sou men soo op het eerste gezicht zeggen Maar dese uitspraak werpt een voor de Saarlanders wel scherp licht op het verschil tusschen den rechtstoestand In het Saargebied en dien in Hitler’s Rijk. In het Saargebied kan de regee- ring nu nog door het gerecht in het ongelijk worden gesteld, maar in Duitschland. waar Hitler’s wil principieel met recht wordt ge ïdentificeerd te dat uitgesloten. Daar worden huiszoekingen en selfs executies verrichte waar naar selfs geen ondersoek mag worden Inge- <teid. De veroordeellng van de regeeringscom- mtesle in bet Saargebied door het gerecht te dus indirect tevens een veroordeellng van de BnctUken. waaraan sommige regoerings- Het conflict rond den Oostenpoorweg blijft en* opgelost. Rowdy eischt meer veiligheid. Herstel <jer Habsbnrgers in Oostenrijk? Prins Starhemberg acht het een Enropeesche, geen Oostenrtjksche kwestie. X De betreffende verordening luidt: „In overleg met de door den Volkenbondsraad te Genève Ingestelde commissie voor de volks stemming wordt medegedeeld, dat het in ver band met de reeds plaatsvindende voorbereiding voor deze stemming niet mogelijk te. toestem ming te geven voor het gezamenlijk hierheen reizen aan personen, die aan openbare bijeen komsten willen deelnemen of als leden van een vereeniglng het Saargebied willen bezoeken.' De leider van het Duitsche Front in het Saar gebied heeft bij de regeeringscommtesle een klacht ingediend tegen president Knox. Gezegd wordt, dat hü de Inbeslagneming der documen ten van bet Duitsche Front beeft gehandhaafd in strijd met de beslissingen van den rechter van Instructie. De regeeringscommtesle heeft medegedeeld, dat het onderzoek van het in beslag genomen materiaal in den loop van de volgende week zal worden gesloten. Daarna zal een uitvoerige uiteenzetting over dese kwestie worden gegeven Volgens het Saarbrücker Abendblatt” zijn op den propagandaleider van het Duitsche Front I te Sulzbach Vrijdagnacht 5 schoten gelost, welke I Tot opvolger van Von Papen als Commissaris voor het Saargebied te benoemd de felle na tionaal-socialtet, protestant ea nnti-semiet Bürckel. Ond-mlnteter van Financiën te Lettend ver oordeeld. aarmate de 13e Januari 1935, de dag, |\l waarop de bevolking van het Saarge- •L W boed over t lot van haar land bij refe rendum zal moeten besltes, nadert, stijgt ook de activiteit der verschillende groepen om de beslissing te laten uitvallen naar eigen zin. Het vaststellen van den stemmingsdatum en het treffen van voorbereidende maatregelen om een wezenlijk vrü en ordelijk verloop van de stemming te waarborgen, alsmede het beperken van de mogelijkheid van repressailles tegen hen. die zich eventueel tegen Duitschland souden uitspreken, hebben wel veel onzekerheden weg genomen, maar de groote onzekerheid, aan welke oplossing de meerderheid des volks de voorkeur zal geven, te blüven bestaan. Drie mo gelijkheden staan, zooals men weet, voor de Saarbevolking open. Zü kan zich weder laten inlijven bü het Duitsche vaderland, waarvan zü na den wereldoorlog werd losgemaakt, zü kan den „status quo” handhaven en X Volkenbonds- régime van de regeeringscommtesle bestendi gen en zü kan Frankrijk ais haar nieuwe vader land kiezen. Deze laatste te echter een sulver theoretische mogelijkheid, want de Saarlanders zün ras-echte Dultschers. Zelfs Frankrijk heeft xich nooit de illusie gemaakt, dat het Saargebied zich vrijwillig tot Pranzch territoir zou verkla ren. Vóór de overwinning van het natlonaal- socialteme in Duitschland stond het als een paal boven water vast, dat bü een volksstem ming het Saargebied zich weer bü het Duitsche Rük sou aansluiten, maar sinds Hitler rljkskan- selier werd en bet nazi-bewind de bruine lakens ging uitdeelen. te die paal wankeier en korter geworden. Hiervoor zün verschillende oorzaken aan te wijzen. Na de nederlaag van het Marxis me in Duitschland zijn vele Duitsche socialis ten en communisten naar het onder Volken- bondsbeheer staande Saargebied uitgeweken en voeren daar met hun vrije pers en propaganda een scherpe en vaak hatelijke campagne tegen de nieuwe machthebbers van Duitschland. ZIJ verzetten zich in woord en geschrift fel tegen de gelljkschakellngsgedachte en pleiten voor pro longatie van bet Volkenbondsbestuur. De econo mische en politieke ontwikkeling van het Der- 4s Rük. welke gegaan is in de fatale richting van een welhaast volkomen isolement, heeft bo vendien bü vete Saarlanders den lust doen bekoe len om zich in de armen van Hitler te werpen. Tenslotte hebben de gebeurtenissen van 30 Juni in München en Berlijn en de tragedie van 25 JuU in Weenen, waardoor het nationaal-socte- lisme zich ernstig gecompromitteerd beeft, in het büzonder de katholieken in hooge mate ver ontrust. Waar de Saarbevolking voor veruit het grootste gedeelte uit katholieken bestaat, voe len de nazi’s en alle in het Duitsche Front ver- eenigde groepen, die het Saargebied naar Duitschland terug willen brengen, zich allesbe halve op hun gemak. Vooral het feit, dat de katholieken een fel antl-natlonaal-soclalistische organisatie hebben opgericht, baart hun ernsti ge bezorgdheid. LONDEN, 11 Aug. (Reuter) De Parijsche correspondent van de „Times” meldt, dat de onderhandellngen over het afsluiten van een veiligheidspact in Oost-Europa het ein de naderen. De Fransche regeering verwacht een spoedige mededeeling van de Poolsche re geering over haar houding ten opelchte van het voorstel. Frankrük heeft de Poolsche regeering er op gewezen hoe belangrük het te nog vóór het bijeenkomen van de Vol kenbondsvergadering in September zich voor of tegen het pact uit te spreken. remmen niet in orde PARUS, 13 Aug. (Reuter). In het Zuiden wan Frankrijk, te Avignon, heeft Zondagochtend om achttien minuten over drie, een spoorweg ramp plaats gehad, wasurbü acht personen werden gedood en 55 ge wond, van wie 30 ernstig. De mees te andere gewonden liepen been breuken op. Als oorzaak wordt op gegeven, dat de sneltrein Genève— Nice met een snelheid van veertig kilometer per uur het station bin nenreed, terwijl de snelheid slechts twintig kilometer mocht bedragen. Stoker en machinist verklaren even wel, dat de waren en dat zjj daardoor de snel heid niet tijdig genoeg konden ver minderen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1