Einsiedeln gaat feesten Zoekt gij betrouwbaar Personeel gezinnen NA DUIZEND JAAR Plaats dan een „Omroeper voor 75. De wielerkampioenschappen BOEKBESPREKING Hebreeuwsche bijbels Vondst op opneming Wat voor den Prins van De devotie voor OX. Wales verboden is Vrouw Communistische actie in Argentinië Nachtbebakening voor de luchtvaart Grootsche herdenking op het feest van O. L. Vrouw ten Hemel- DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934 I In van pastoor W. V. Buma, Braste, FOTOREPORTAGE Dtt ia aan vcrtasand aanR pl(e Invallen en geestige toe naargeestigen, gedrukten tijd Z.. H Esc. Mgr. Bucks heeft de Missla-tentoonstelling te Valkenburg officieel geopend. Mgr. Bucks «lat Mi een dar steads toe, hoe een pator da groote trom roert Het geheim van hst eenzame huis, Idg. Wallace. A. W. Buma. Utrecht, De twaalf stoeien, Petrouk. J. M> Meulenhof, Amsterdam. Michard (Fr.) links, en Huybrecht (België) bij de wereldkampioenschappen op de baan to Leipzig in actie Ivans „Woonwagens", Utrecht. - Kinder-Kerstlied van Delft. Dras (teen speelt maar een neer ondergeschikts rol in het drama der zusters Druse, dat doos Leslie op verwondettttk schrandere wgaa wordt ontraadseld Aan spanning ontbreekt t natuur* JTnock oef. Kapper. A. Utrecht. Drummond weer op oorlogspad. Sap per, A. W. Buma, Utrecht. Fatima, F. Jager, HoUandia, Baam. Ban boek zonder veel diepte, maar neg al gezellig verteld. De roman, die er door heen loopt, is niet nieuw en dikwijls veel geestiger Ingelijst. Volwassenen. Vtff nieuwe geestelijke liederen van pastoor A. Huybers. Bij de Wed. J .R. van Rossum te Utrecht zjjn in druk verschenen Vijf nieuwe geestelijke liederen van pastoor A Huybers, getoonzet door pastoor W. P. H Jansen: Mater Dolorosa, St Liduina, Sacramentsdag, St Joseph en Klnder- oommunie Het zijn eenvoudige, doch gevoelige stuksjes. waarvan de muziek een sulver devote stemming realiseert. Simpelheid en liefde zijn de voornaamste elementen van deze vijf géee telijke liederen. Ben bundeltje dat wij warm kunnen aanbevelen. Het ie geen detectlef en toch te het er weer wel een. maar de man. die dan de epeurders- rol sou spelen, brengt t er met schitterend af. Intusschen le die man, Dr. Löring, erg sympa thiek en het kleine meisje Elisabeth ook. in te genstelling met enkele personen uit haar en uit andere buren-woonwagens De rest moet de leser (es) maar ultsoeken .Ivana wordt nog al tijd goed gelezen" sei me een vakman. En hij verdient het. Pastoor W. P. H. Jansen verzorgde tevens de toonzetting van een Klnder-KerstUed van pas toor W. van Delft Hiervoor kan vrijwel het zelfde gelden wat wij van de Vijf geestelijke liederen zelden: klare, eenvoudige muziek, met geen andere dan godvruchtige prestaties. Alles tezamen beeft de Wed. van Roesum met deae uitgave een in zijn soort uitmuntend bun deltje bet licht doen zien. eigendunkelijk, selfbehagelijk schepsel dat Zijn huwelijk tot een bespotting maakt. De al te Bngelscbe grootheidswaan daargelaten alsof b.v. bet meesterschap over de halve wereld tets als bot eerste artikel van bet natuurrecht te. is dtt voor volwassenen een onderhoudend en aan genaam boek. De vertaalster moet er eens op letten dat een sin als lp. 75) Uk heb bet te druk om dat op te letten", Zoeloe-negersch is maar geen Hollandach. tok vol grap ten. In desen welkoms ver*1 adorning. Er zijn waarlijk nog schrijven dtt laten lachen! Mijn oompllmsntl Dtt boek bevat 1 verhalen en heet naar hel eerste, dat ook bet omvangrijkste te. Toch sijn ook de 3 andere geestig en spannend Wallace weet zoo fijn je in spanning te houden en te altijd zóó onverwachts. Dtt deel mag er weer een oude begraafplaats te Rome Het atelier van Flodderdas, Thee Wendels, HoUandia Baam. Het verwekte eenlg opzien, toen enkele dagen geleden een bezorgd afgevaardigde in het En- geteche parlement tot den minister-president de vraag richtte, of hij wist, dat de Prins van Wales veelvuldig aan wedstrijden met hinder nissen deelneemt. Voorts wilde de afgevaar digde weten of de minister dat al of niet in strijd achtte met het welzijn van den Engel- schen troonopvolger. De zeven zusters, tdg. Wallace, A. W. Buma, Utrecht. Hugh op zijn best! Ben rake, oolijke kerel en het avontuur met vriend Martin, Morris en de rest te dol! Hoe krijgt de man het bjj mekaar!.. Je baAn rijzen er van te berge! Hieruit blijkt, dat de Prins van Wales niet soo vrij in zijn bewegingen te, als men wel eens aanneemt. Vooral met betrekking tot de sport zyn hem vele beperkingen opgelegd. Een waar schuwing In dezen is de cricketbal, die eens een twintlgjariger. Prins van Wales, namelijk Pre- derik. zoo krachtig tegen het hoofd sloeg, dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. Deae bal wordt in het museum der universtteit te Oxford bewaard. Tot de soorten van sport die den troonopvolger verboden zijn. behoort os rugby. Ook voetballen te hem niet gepermit teerd. Voorts mag hij zich niet ophouden met bergbeklimmen. Ben hoogst eigenaardig gr geven, dat aeer fan tastisch te ui tg e welkt. Genre _avonturen-re- man." Ben eigenlijke defectief is bet niet en een gewone roman evenmin. Maar bet milten en de heele omlijsting te soo super-Russtech, aal ik maar zeggen, zóó aangebrand en .min der fijn", dat ik bet boek aeer voorbehouden acht. F Het geheele traject van de luchtlijn Londen— Parijs ia thans voorzien van nachtverllchtlng. Dezer dagen zijn juist door het Britsche minis terie van luchtvaart drie nieuwe draalllchten op hooge punten in het Zuld-Oosten van Enge land nabij Edenbridge, Tunbridge, Wells en Ashbridge in werking gesteld. In totaal te het 325 mijl lange traject thane bebakend met vijf en twintig lichten, waarvan veertien draalllchten en seven néon-mtetUchten, die een rood licht uitstralen en ook bij nevel op vru grooten afstand zichtbaar zijn De ove rige lichtbakens zijn vuurtorens voor de scheep vaart die tevens voor de luchtvaart zijn in gericht. Zij bevatten een installatie, die bet licht automat tech ontsteekt, wanneer de inten siteit van het daglicht sf nesrut tot onder een begM&ld* SMDCa De Argentijnsche minister van binnenland- sche zaken heeft aan het Congres een rapport voorgelegd, waaruit de onheilvolle Invloed blijkt van de buitenlandsche communisten In Argen tinië Van de in het afgeloopen jaar in Argen tinië gearresteerde 1000 communistische agita toren waren ruim 1300 vreemdelingen. Van de 237 communistische en anarchistische couranten en tijdschriften verschijnen veertig in het Russisch, drie en dertig in bet Jiddisch, neven en twintig in bet Ukralntech en de ove nge in verschillende andere talen. Deze couranten, soo zegt bet rapport verder, zetten onophoudelijk aan tot brandstichtingen, spoorwegaanslagen en aanslagen op etectrtecbe centrales. Tenslqfte zegt de minister, dat bet de regee- rlng aan de noodige wettige bevoegdheid ont breekt, om met succes tegen de communistische agitatie te kunnen optreden. BH bet opgravingswerk voor de doorbraak bij bet Circus Maximus te Rome was men ge noodzaakt de in de nabijheid gelegen oude Joodsche begraafplaats op te ruimen. Onder de zerken vond men duizenden oude Hebreeuw sche bijbels, die daar honderden Jaren geleden begraven moeten zijn Het zijn voor een deel exemplaren, die klaarblijkelijk onbruikbaar wa ren geworden en toen waren begraven om ver nietiging, die in strijd zoo zijn met oude Jood- tche gebruiken, te voorkomen. Er zijn echter cok zeer oude en zeer goed geconserveerde hu lsels. bij, die ten behoeve van eenige musea sul len worden bewaard. De overige bijbels zijn op verzoek van de Joodsche kerkelijke gemeente te Rome te barer beschikking gesteld en zullen op de nieuwe Joodsche begraafplaats opnieuw begraven worden. ptihnirt dan g meer dan Einsiedeln w worgen, op Maria tenhemelopneming wor- I y'l den de grootsche feesten gevierd van bet ivX duizendjarig bestaan der abdij van Elnsle- deln. Rustig ligt het plaatsje Einsiedeln in de landschapromantiek aan het ZUrlchermeer, van waaruit de Invloed der Benedictijnen duizend jaren lang over Europa, over de wereld ia ge gaan. Duizend jaar lang hebben de monniken daar gebeden, gezongen, gewerkt. Wat duizend jaren cultuur beteekenen, verbonden met den arbeid en bet gebed der monniken, weten wij, Nederlandsche Katholieken, het best, als we denken aan de zegeningen, die de talrijke kloos terorden ook in ons land hebben gebracht. Maar wat beteekent een jubileum, een eeuw feest selfs, in vergelijking met een duizendjarig bestaan? Het Rijk van duizend jaren, ziedaar een formule, die sommige politici in overgroot optimisme gaarne gebruiken, maar in Einsiedeln frerd het duizendjarig rijk voltooid bulten alle politiek om, of liever dwars door de gevolgen van alle politiek heen. Dit feest te zelfs een dubbel feest, want niet alleen bestaat de be roemde abdij duizend jaar, doch ook de devotie tot O. U Vrouw wordt er sinds duizend jaar aangemoedlgd en onderhouden. Het was een eenvoudige Einsiedler, een klul- aenaar, die als het ware den eersten steen legde voor dit duizendjarig bestaan. De Benedictijn van Reichenau bouwde in de bosseben aan het meer van Konstanz een kleine kapel en een kluis op de plaats waar thans de oude abdij Staat. Voor hij monnik werd, was hij een rijk man, beroemd en geliefd om zijn groote vrijge vigheid. Van heinde en verre kwamen de mas sa* naar hem toe om zijn gaven in ontvangst te nemen. Behalve de goedgeloovige en eer lijke massa kwamen echter ook minderwaar dige lieden naar hem toe, die hem met de be doeling hem te bestelen om het leven brack- ten. Dtt geschiedde in 861. Nadat de kluis van den tnonpik gerulmen tijd leeg had gestaan, kwam in 034 de Benedictijn Menno uit Straatsburg, die de abdij van Eüi- stodeln stichtte. Spoedig kreeg de abdij een grooten roep en Pausen en konlngen bezochten haar. Niet minder dan vijf maal werd zij door brand verwoest, verschillende malen werden de bewoners in roerige tijden uit hun abdij ver dreven, doch zij kwamen telkens terug en tot vfjf maal toe verrees de abdij wser uit haar aach. Hst laatst werd de communauteit her steld in UM na de Fransche revolutie. Sinds dien leverde de abdij meer dan 3000 priesters aan de Kerk af. Thans bestaan de Inwoners utt UB paters on >1 broeders. Van alle sinds trekken om voor het beeld van O. L. Vrouw te bidden. Het zal wel niemand verwonderen, dat de bewoners van het klooster, van het stadje en van de geheele omgeving, zich sinds gerulmen tijd opmaken, om met grooten luister het dul- sendjarig feest der abdij te vieren. En daarbij zal het niet blijven. Verwacht wordt, dat dui zenden van heinde en verre aanwezig zullen zijn om te kunnen getuigen van de groote geestdrift en den godsdienstzin, die in deze da gen over Einsiedeln zullen neerdalen ter eere van de Lieve Vrouw, die duizend jaar lang de roemrijke geschiedenis der abdij heeft be schermd en met glorie omgeven. Daotd Gound-s geheim, J. B. Hen- drys. J. Fh. igruseman. Dtt boek is wel wat erg uitgeeponnen. de ro man wordt eerst echt levendig in ge leatrte zestig bladzijden en vind dan mJ. een te snelle oplossing De stof beperkt het boek tot volwas senen van sekere ontwikkeling. De geheimzinnige smaragd, Kdg, Wallace. 4. W. Buma, Utrecht. te het HJk?", „De Slotkamer” en de ,’onvlnd- HJk nooit in een Wallace, maar deae is toch wtt bare man" en al deze vreeseijkheden worden doodbedaard geregeerd door een vernuftig, zie lig peuter-mannetje mr. Rieder, die beslttt geestig is..,. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den procureur-goneraal Mj den Hangen Raad der Nederlanden, mr. A Tak. vend Maandag ap .Owd Elk en Duinen' te den Haag plaats Esa raadselachtige moord ap een bfiugc ambtenaar dar Justitie. Drummond «1 MM kornuiten knappen het zaakje behoorlijk op. Ma feilen strtfd, John Sutherland. J. Ph. Kruseman, Den Haag Abe Oaalyon overwint wel na aeer feilen dB traglschen kamp tigan zich seif en een 1804 gewijde Benedictijnen zijn er vijftien bteschop geworden en één aartsbisschop Zwitserland werken de paters duchtig op de gebieden van onderwijs, godsdienst en econo mie. Hun gymnasium, tevens seminarie te van een groote beroemdheid, niet alleen In Zwit serland maar ook daarbuiten. De talrijke geloovigen die de eerste kluiae- naar naar zijn kapel wist te roepen, vonden daar een beeld van de Madonna „Maria van Genaden”, waarvoor de monnik een groote ver- eering had. die hij aan de geloovigen mede deelde met alle zegenrijke gevolgen van dien. Vanaf dat oogenblik ging de geschiedenis der abdij gelijk op met de geschiedenis van de de votie tot O. L. Vrouw, die dan ook van het eer ste jaar af de schutsheilige der abdij is ge weest. Dat de vereering voor O. L. Vrouw in Einsiedeln steeds te toegenomen te voor een niet gering deel te danken aan de wonder dadige geschiedenis van deze devotie. Bij de branden, die het klooster hebben vernield, bleef de kapel van „Maria der Genaden" steeds ge spaard. waardoor alleen reeds de roem der kapel van jaar tot jaar steeg. Zij werd dan ook en te sinds eeuwen een beevaart- plaats, waarheen honderdduizenden een pel grimstocht hebben gemaakt. Ontelbaar zijn de geschenken en souvenirs, achtergelaten door hen. die hun hulp en troost zochten bij de Madonna en deze hulp en troost in ruime mate vonden en vele kunstenaars, ar chitecten, schilders en edelsmeden hebben hun werken afgestaan aan deze kapel, die daardoor tot een verzameling van kunstwerken te gewor den. De pelgrimages naar Einsiedeln begonnen reeds in de veertiende eeuw. Dag aan dag ko men de pelgrims en alleen Lourdes kan er op bogen een grooteren stroom van geloovigen naar zich te alen toekomen. Het ook niet zelden, dat op één dag honderdduizend geloovigen naar De Villa btf de zee, Isabel Clarke. J. P H. Kruseman. Den Haag. Dtt mooie, reine en aeer boetende boek te wel een heel bijzonder pluimpje waard. Zander eenige aanmatiging van gewilde vroomheid, te het ongewoon zuiver godsdienstig, de karakters zijn scherp xeteekend in hun groote verschei denheid en A gang van het verhard te k» en natuurlijk zonder eenige jacht op sensatie at prikkeling. Dtt te een heel erg mooi boek, dat ik volwassenen aanbeveel ter lezing. Zeven heel eigenaardige zusters zijn hst, dte de spil vormen van een bloedeigen Wallace. Het deel bevat nog drie andere verhalen: „Waar MO HF Nieuwe eanwinrt voor den Amsterdamschen dierentuin. De heer C. H. Mijt» heeft aan Artis een ruim 6 M. lange Schneider's python van Sumatra ten geschenke gegeven - .'s-j-.. -4';V

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 4