ONS BLAD r I ANTHONY FOKKER OVER DEN OORLOG-VAN-MORGEN De overval op de Ravag I Von Papen begroet Miklas I Het nieuws van heden HET GEVAAR DREIGT UIT DE LUCHT Gandhi gaat weer vasten ONTZETTEND NOODWEER IN ROEMENIË VEERBOOT GEKAPSEISD OP DE GANGES DE BAROMETER f* ‘1 Of VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 ENKiDE KATHOLIEKE PERS VI e .1 faire na F-36 militair bruikbaar Miklas belooft zijn steun Vreeselijke uren Amnestie in Duitschland Een kostbaar geschenk Van Klap in het gezicht J Verkeer moest worden stopgezet De vlaggen moeten uit SPANJE EN HET VATICAAN JÏTa Italië’s troepen terug van de grens Hy zal de verstoorde betrekkingen weer in normale banen trach ten te leiden Honderd zeventig menschen verdronken Bevonden zich onder het personeel personen, die de plannen der rebellen kenden? Hooge graanprijzen in Amerika DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ORKAAN WOEDT OVER LEMBERG Oostenryksche crisis als geëindigd beschouwd i Thans uit protest tegen de corrup tie in de Congres-party 1000 personen in Groot-Berlyn in vryheid gesteld JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Projectie- en Tooverlantaanu :n een Mahar ad je aan een katholieke kerk Z. Exc. dr. Colijn brengt zijn vacantie Baden-Baden door. De Minister tijdens een wandeling op den Boulevard. Vijftig huizen verwoest te Braila; enorme schade aan den oogst aangericht Oproep van Goebbels tot vlaggen van Vrydag tot 'Zondag in geheel Duitschland ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Nog voor de vijandelijke mach ten met elkaar slaags zijn geraakt, zullen zü elkaar reeds uit de lucht bestoken. Talrijke escadrilles met honderden vliegtuigen zullen oogen- blikkeljjk de grens overschrijden om den vijand den eersten slag toe te brengen. Deze toestellen zullen ofwel op zeer groote, ofwel op uiterst geringe hoogte vliegen en luchttorpedo' s en brandbommen uit werpen. Hun streven is er op ge richt zooveel mogelijk schade toe te brengen aan militaire vliegvelden, industrie-centra, munitie-fabrieken, spoorweg en hoofdwegen. Hoe snel ler en hoe verschrikkelijker een der gelijke inval is, des te grooter wordt ook de paniek onder de bevolking; het verkeer van en naar de groote steden wordt ontwricht, de voedsel voorziening belemmerd, de mobili satie bemoeilijkt. T engevolge van de droogte Niet *t ga», doch de luchttorpedo’s en de brandbommen zyn het meest te duchten xl N00RD-H0LLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTICSTEJAARCANC No. 256 5. ==B o de Oostenrtfksche van Gandhi gaat weer vasten. BU het g 0. u 760 te JÜ Stand op Vrijdag 16 uur run.: 764 Vorige stand: 76M ten- rlev. In dit verband voel ik mij gedrongen, even eens uiting te geven aan de hoop en het ver trouwen, dat ook op economisch gebied de tus- schen onze beide landen bestaande belemme ringen verwijderd zullen worden en dat het ons vergund moge zijn, in economische samen werking met de andere landen van Europa bij te dragen tot het ©verwinnen van de algemeene economische crisis en tot de bevordering van de welvaart der volken". voor den Europeeschen opbouw. Derhalve hoop ik, dat ik bjj mijn werkzaamheid kan rekenen op uw steun en op de onmisbare medewerking der Oostenrijksche regeering.” Kauf. die bjj den overval gewond werd, wees den beklaagde Paul aan als dengene, die op hem geschoten had. Als de moordenaar van Inspecteur Flug komt naar zijn meening slechts de doodeljjk gewande Schredt in aanmerking. Na den middag schetsten de ambtenaren der Ravag allereerst hetgeen zij hebben meege maakt gedurende de twee uur, die zij. in het gebouw opgesloten en temidden van een kogel- regen hebben doorgebracht. BERLIJN, 16 Aug. De propagandaleider in Duitschland, dr. Goebbels, heeft een procla matie uitgevaardigd, welke wij om hare merk waardige mentaliteit letterlijk weergeven: kenen van het ontwaakte Duitschland groeten Zij moeten de wereld toonen. dat de Duitsche natie en haar Führer één zijn.” Loonbelasting in Indlë; ordonnantie treedt 1 Januari 1935 in werking. Heel Duitschland moet van Vrijdag lot Zondag vlaggen. hmc tur en tar en •n- Een ander gevaar waarvan vele landen zich ®og veel te weinig rekenschap geven, schuil, «ikarin dat een goed deel van hun luchtvloot hit verouderd materiaal bestaat dat in de verste verte niet voldoet aan de eischen van den mo dernen oorlog. Engeland heeft dit reeds inge- *ien en getoond te begrijpen dat „splendid iso lation" heel mooi is, maar dat er iets gedaan ®<*t worden om haar te handhaven. Aldus onze bekende vliegtuigbouwer, de Haar- lemsche Amerikaan Anthony Fokker in een onderhoud dat een vertegenwoordiger van de „British United Press” met hem had over den oorlog der toekomst. BERLIJN, 16 Aug. (Reuter) Als gevolg van de waarschuwing der spoorwegautoriteiten aan de pachters van de couranten-klosken aan de stations, om buitenlandsche bladen niet op een in het oog vallende wijze uit te stallen, is het aantal buitenlandsche bladen aan deze kiosken sterk verminderd. Engelsche bladen zijn bijna geheel verdwenen en het aantal Zwitsersche bladen is belangrijk ingekrompen. Naar aanleiding van het officieele bezoek, dat Hitler Vrijdag aan Hamburg brengt, zullen alle Duitsche zenders van 1 uur des middags tot 11 uur des avonds, een gemeenschappelijk programma uitzenden. Om 8-15 uur des avonds <8.35 Amst. tijd) geschiedt de uitzending van Hitler’s rede, welke waarschijnlijk tot 10.30 uur (10.50 Amst. tijd) zal duren. OTTAWA, 16 Aug. (VD.) Gisteren heeft boven een gebied met een lengte van 50 mijl in Zuid-Alberta (Canada) een wervelstorm ge woed, die groote schade aan den oogst heeft veroorzaakt. De schade wordt geraamd op on geveer 500 dollar. BERLIJN 16 Aug. De toepassing van de am- nestie-wet van 7 Augustus heeft ten gevolge gehad, dat alleen in bet district Groot-Berlijn meer dan 1000 personen in vrijheid zijn ge steld. In de eerstvolgende dagen zijn nog meer In vrijheid stellingen te wachten. Italiaansehe troepen grens teruggetrokken. Op de Ganges is een veerboot gekapseisd, ten gevolge waarvan 170 menschen zijn verdronken. Voorloopige handhaving van Oostenrijks leger op 30.000 man. Geen bezwaar van de mogend heden. B lem, 1067 Plannen tot saneering van het vee-, vleesch- en vleeschwarenbedrjjf in gevorderd stadium. De opbrengst der Rjjksmiddelen is in Juli 4 millioen boven de raming geweest en 7 mil- lioen meer dan de opbrengst in Juli 1933. Meer dan duizend personen zijn te Berlijn in verband met de Amnestiewet in vrijheid ge steld. R >en- rü» oor Uw ebt gou- schen finan- lusten rinke- iie KG HUIK MUÏ den K. veg. 1102 Reinhold Keiser verklaarde vervolgens: „De schietpartij werd steeds heviger. Berstel, een lid van het personeel, die later doodelijk getroffen is, smeekte de oproerlingen op de knieën hem naar bulten te laten. Hjj werd later ook inder daad naar buiten gebracht en juist op weg naar een zendlokaal in een donkere kamer werd hij doodgeschoten door een van bulten komenden kogel. Wij trachtten de politie op ons opmerk zaam te maken, maar tevergeefs. Op eens weer klonk een vreeselijke schreeuw: de eerste hand granaat werd geworpen. Kort daarop werd het volkomen donker. Wij weten allemaal dat een goed vliegtuig van de burgerlijke of de handelaluchtvaart, mits het slechts een groote snelheid ontwikke len kan, niet zoo heel veel verschilt van een militair toestel. meester lending n als Arabi- garni- Ihaven insche ter- Officleel wordt medegedeeld, dat de staats secretaris voor het veillgheidswezen de Oosten rijksche Boerenweer, vroeger Groene-Weer ge- heeten, heeft ontbonden evenals alle onder- en neven-organisatles, en de onvoorwaardeljjke ontwapening van deze formaties heeft gelast. De Oostenrijksche Boerenweer was het af- weercorps van den Landbond. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de Fran- sche regeering een gunstig antwoord gegeven op het Oostenrijksche verzoek, tot verlenging van de toestemming om de Oostenrijksche legersterkte op 30.000 man te brengen. Frank rijk heeft geen bezwaar tegen verlenging dezer machtiging met een jaar; het acht dezen maat regel gerechtvaardigd door den huldigen toe stand in Oostenrijk, maar wenscht het tijdelijk karakter er van te handhaven. ,,Op Vrijdag 17 Augustus, spreekt de Führer tot het Duitsche volk. Zondag legt het Duitsche volk door een eenstemmig ,4a” zijn belofte van trouw aan den Führer en volkskanseller af. Deze dagen moeten feestdagen der natie zijn. Daarom aan de geheele bevolking de roep: De vlaggen uit. Van 17 tot 19 Augustus waaien in stad en land de banieren der natie. Van alle MADRID, 16 Aug. (Reuter.) De onderhande- lingen met bet Vaticaan voor een concordaat zijn thans gestaakt. Op eenlge punten schijnt men geen overeenstemming te hebben kunnen vensters en torens moeten de overwlnnlngstee- bereiken. Viering van het zilveren jubileum van „Neder lands Katoliko” te Den Bosch. O O Een der laatste creaties, de Fokker 36, welke binnen afzlenbaren tijd in dienst zal worden gesteld op de lijn Amsterdam Batavia, kan een nuttigen last vervoeren van zes ton en een snelheid bereiken van ongeveer 330 KM per uur. Natuurlijk is er niets op tegen in plaats van zes ton nutti gen last, vier ton plus twee ton bommen mee te voeren. WEENEN, 16 Aug. Bij de overhandi ging zijner geloofsbrieven heeft de Duitsche gezant te Weenen, Von Papen, de volgende toespraak gehouden: .Mijnheer de bondspresident! aanvaarden van mijn ambt als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister met bijzondere missie, ben ik mij bewust van de groote beteekenis en de verantwoordelijk heid, die dat ambt Juist onder de tegen woordige omstandigheden medebrengt. Het is de wensch van de rjjksregeerlng en tege lijk de laatste opdracht van den overleden njkspresident aan mij, dat de belaas ver stoorde betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk weer in normale en vriend schappelijke banen geleid worden”. Toespraken van Von Papen en Miklas b(j ge legenheid der overhandiging van z(jn geloofs brieven aan den Bondspresident. Het conflict om den Oosterspoorweg spitst zich weer toe. Rusland zegt niet van plan te zjjn de spoorlijn goedkoop te verkoopen. WEENEN, 16 Aug. In het proces tegen de opstandelingen, die het Ravag-gebouw zijn bin- nengftrongen, is tegen den middag de kroon getuige, Kauf, gehoord, die als Helmwehr-sol- daat vóór het gebouw dienst deed. De voorzitter drukte hem op het hart, te bedenken, dat van zijn verklaringen leven of dood der beklaagden afhangt. Bondspfesldent Miklas antwoordde daarop: „Met genoegen verneem ik, dat u in de eerste plaats belast bent met de bijzondere missie, in den zin van den thans in God ontslapen Rijkspresident von Hindenburg de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland weder nor maal te maken. Ik verzoek u de verzekering te aanvaarden, dat het ook mijn oprechte wensch is, de betrekkingen van staat tot staat weer het vriendschappelijke karakter te geven, dat voortspruit uit de geschiedenis en uit zoo veel overeenstemming in taal en cultuur. In uw streven naar de vervulling van deze taak zult u bjj mij en de bondsregeering steeds den meesten steun vinden. ROME, 16 Aug. (Reuter). Mussolini heeft bevel gegeven, dat de Italiaansehe troepen aan de Oostenrijksche grens on- PATUA, 16 Aug. (Reuter.) Op de Ganges bij Darahara is een veerboot met 200 per sonen aan boord gekapseisd. Slechts weinige opvarenden konden gered worden. Honderd zeventig menschen zijn verdronken. Nader seint Reuter, dat, toen de boot wegens den sterken stroom begon te schom melen eenige ossen, hierdoor bang gewor den, in het water sprongen. Toen een wei nig water de boot binnen kwam, schrokken de passagiers zoo hevig, dat ze allen naar één zjjde van het schip drongen, tengevolge waarvan de pont omsloeg. Een dertigtal menschen schippers gered worden. BOEKAREST, 16 Aug. Ten gevolge van ontzettende stortregens is enorme schade aan gericht aan de havenwerken van Braila, ter wijl in de stad zelf meer dan 50 hulzen zijn verwoest, waarvan dertig huizen langs éér. weg Geheele fabriekscomplexen zijn ander water gezet, terwijl de in de pakhuizen opgeslagen oogstvoorraden aanzienlijke schade hebben ge leden. Eenige schepen, welke op den Donau lagen, zijn losgeslagen. Zij hebben groote averij opgeloopen. Ook verschillende andere plaatsen van het zelfde departement zijn door de ontzettende regenstormen, welke een zondvloed geleken, ge weldig geteisterd. De brandweercorpsen en de militairen uit de garnizoenen hebben overal hulp verleend. Ook boven Boekarest hebben zich vanmid dag wolkbreuken ontlast. Tal van stadsdeelen zijn onder water gezet. Brandweer en militai ren hebben gemeenschappelijk met alle macht gewerkt om de bevolking terzijde te staan On afgebroken ratelden de telefoons in de brand weerkazernes om dringend noodige hulp te vra gen. Sedert 1927 is een dergeljjk noodweer niet voorgekomen. Er is zooveel regen gevallen, dat het peil van de Dimbovltsa, de rivier, welke Boekarest door snijdt, vier meter is gestegen. De bewoners der huizen, welke door het hoog water het meest werden bedreigd, hebben moeten vluchten. Zij zjjn elders onderdak gebracht. Tijdens het nood weer moest het geheele verkeer worden stop gezet. De schade is niet te overzien, doch zij moet in de honderden mlllioenen Lei loopen. WASHINGTON. 16 Aug. (Reuter) Volgens den minister van landbouw is de door de droog in de V. S. aangerichte schade grooter dan in alle voorafgaande jaren. De minister voorspelde, dat de meeste graanprijzen tot aan het eind van het voorjaar of net begin van den zomer Van 1935 hoog zullen blijven. De voorraden levensmiddelen zijn over het algemeen voldoende, maar de aan de gras gronden aangerichte schade zullen een sterke vermindering, -ui v eesch- en vetvoorraden in 1935 teweeg brengen. Circulaire van den minister van Justitie aan de Gerechtshoven omtrent de wet ter bescher ming van de openbare orde. Op vragen van het Kamerlid Keyser heeft minister Slotemaker de Bruine geantwoord, dat subsidleering van werkverschaffingsobjecten sooveel mogelijk bevorderd wordt. Zweden. Men ziet hem hierboven uit het slot van Stockholm treden in gezelschap van graaf von Degenfeld 1 WARSCHAU, 16 Aug. In de streek van Lwow (Lemberg) heeft een hevige orkaan ge woed. Van 80 schuren en talrijke boerenbehui zingen zijn de daken vernield, terwijl duizen den boomen ontworteld zijn. Ik twijfel er niet aan of men zal ook gas bommen aanwenden, maar ik geloof niets van de vreeselijke uitwerking welke men daar vrij algemeen van schijnt te verwachten. Hoe »heele bevolkingen” door gasbommen uitge roeid zouden kunnen worden, zie ik absoluut Riet in. Men heeft met veel te veel factoren rekening te houden om bjj dergelijke aanvallen een redelijke kans op succes te hebben. Neen, de luchttorpedo’s en de brandbommen *Un verreweg het gevaarlijkst. De lichte bom bardementsvliegtuigen zooals die tegenwoordig gebouwd worden, komen tot snelheden welke niet zoo ver meer liggen onder die der sterkste Jagers. Daardoor wordt het steeds moei lijker met Jachttoestellen en afweergeschut in be dwang te houden. Tegenover het gebruik van gassen in den hichtoorlog staat Fokker zeer sceptisch: Ook de bruikbaarheid van toestellen der burgerlijke luchtvaart voor militaire doeleinden kwam ter sprake. Hieromtrent zelde Fokker: Vernietigend oordeel van Anthony Fokker over de Melbourne-race. konden door L Mijn voornaamste streven zal zijn, met mijn geheele kracht voor de vervulling van dien wensch te werken en er zoo toe bij te dragen, dat In onze betrekkingen de gevoelens van vriendschap worden hersteld, zooals in over eenstemming Is met onze duizendjarige stam- ‘en cultuurverwantschap. Ik aanvaard deze groo te taak vol vertrouwen, daar Ik de vaste over tuiging heb. dat de banden tusschen onze lan den, die berusten op bloedverwantschap en ge meenschappelijke geschiedenis, onverwoestbaar zijn en omdat verder samenwerking op geeste- BOMBAY, 16 Aug. (Reuter) Het gerucht gaat dat Gandhi van plan zou zijn opnieuw te gaan vasten, deze maal uit protest tegen de corruptie en het nepotisme, die heerschen In de Congres-partij te Bombay. De Mahatma heeft besloten de partij te zui veren alvorens te beginnen met zijn politieke campagne tegen de Britsche regeering. Hjj acht te 1 prestige, dat het Indisch Congres tot dusver geniet, ernstig bedreigd door de practljken van eenige avonturiers, die zich zonder scrupule aan het hoofd stellen hunner landgenooten om te genieten van de materieele voordeelen, welke deze functies hun opleveren. Rijksbisschop Müller, van de Dultsch Evan gelische Kerk, heeft een oproep uitgevaardigd. De Evangelische Kerk aldus wordt hierin gezegd blijft in gebed haar „Führer” bU- staan. Maar zij roept ook op tot handelen, n.l. cp as. Zondag. Dan zullen het volk en de Evangelische Kerk den „Führer” hun ,,ja” geven. BERLIJN, 16 Aug. (V.D.) Prof. Lapowskt, van de universiteit van Chicago, die momen teel te Berlijn vertoeft, heeft gisteren een aan klacht Ingediend bij den consul-generaal der Ver. Staten, naar aanleiding van het feit, dat een S.A.-man hem had gemolesteerd. Terwijl een S A.-stormtroep hem op straat passeerde, was een man uit het gelid gestapt en had hem een klap in het gezicht gegeven, omdat hij de meegevoerde vlag niet had gegroet. De consul-generaal heeft zich naar aanlei ding hiervan In verbinding gesteld met de Ber- llinsche polltle-autorltelten. Naar vernomen wordt, heeft hij het kost- zjjn en omdat verder samenwerking op geeste- bare cadeau geschonken, omdat hij onder den sociaal en economisch gebied onmisbaar is Indruk was gekomen van de vele wonderwerken welke aan den schrijn van de H. Philomena zijn geschied. Stel, bU voorbeeld, dat een flottille van twee of drie honderd moderne vliegtuigen een stad als Londen aanvalt. Gelijktijdig zullen dan zoowel in het centrum als In de uiterste bui tenwijken groote verwoestbsgen en enorme branden ontstaan. Geen enkel corps brandweer zou in staat zijn om hulp te bieden, de vuur haarden, die zich voortdurend vermeerderen, aan te tasten of de uitbreiding van den brand te voorkomen. Om het met andere woorden te zeggen: Londen zou aan de verwoesting prijsgegeven xjjn. BOMBAY, 16 Augustus (Reuter) Het gezin van den Maharadja van Mysore heeft een kostbaren halssnoer, bezet met parels en dia manten, geschonken aan de Roomsch-Katho lieke Kerk van St. Philomena te Mysore. De Maharadja, die den Hindoeschen gods dienst belijdt, heeft verleden jaar den eersten steen voor deze kerk gelegd. o WU hoorden het inslaan der handgranaten rondom ons en namen een heeten walm waar. Roode vlammen werden zichtbaar: er was brand. Wij dachten toen: liever sterven door kogels dan levend verbranden, en wij stormden uit de kamer. Op de gang zagen we reeds doo- den liggen. Op dat oogenblik drong de politie binnen, die ons onder het roepen van .handen omhoog” arresteerde om ons later weer op vrije voeten te stellen.” De volgende getuige is de omroeper der Ravag Theodor Ehrenberger, die door de opstandelin gen gedwongen werd het valsche bericht door te geven. HU verklaarde, dat hU nog getracht had den brand in het zendlokaal te blusschen, maar dat hem dit niet mogelUk was, doordat het lokaal, waar zich de waterleiding bevond, reeds door machinegeweren werd beschoten. Uit het verhoor der getuigen bleek verder dat zich bU de opstandelingen een.zeKre Cermack had bevonden, die op handige wUze is ontkomen en nog niet is teruggevonden. Verschillende getui gen verklaarden, dat reeds den vorigen dag een der deuren op geheimzinnige wijze verwijderd was. Daaruit zou blUken. dat onder het personeel der Ravag personen geweest moeten zUn. die de plannen der opstandelingen kenden en be vorderden. Ook op andere plaatsen zooals bU den ingang, zijn den vorigen dag verdachte voorbereidselen getroffen, aldus de getuigen. Maar het aangevallen land zal op dit alles toch niet werkeloos toezien. Hoe moet het zich verdedigen? Hoe kan het zich verdedigen? Het eenige wat het doen kan aldus Fok ker is: zooveel mogelUk vliegtuigen naar beneden schieten en vervolgens zijn eigen luchtvloot op den aanvaller afsturen. mlddellUk naar hun garalzoens moeten worden teruggetrokken. De Oostenruksche crisis wordt ah ge ëindigd beschouwd. Men vermoedt, dat de Duce dit besluit heeft genomen na overleg met prins Starhemberg. BUREAUX: HOF 6, MMMAR TaUfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. P«r kwartaal voor Alkmaar f Z-— Voor buiten Alkmaar f 2 85 jVlet geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem 'i t De pretendent voor den troon van Oostenrijk vertoeft thans in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1