ONS BLAD Cosyns en v. naar F d. Eist gestart Het de stratosfeer Duitsche volk schenkt Hitler zijn vertrouwen I I I I nieuws van heden a Het Ravag-proces Overstrooming in Mandsjoerije OPPOSITIE SINDS NOV. BEHOUDEN GEDAALD IN ECHTER VERDUBBELD JOEGOSLAVIË DE BAROMETER i 1 vereenigde katholieke pers ii ill Ruim Ook minder deelname „Het was geen uitstapje 2 ter dood veroordeel den begenadigd Reichsfiihrer Adolf Hitler t Een onderhoud met v. d. Eist De vlaggen uit TEGEN KINDERVERLAMMING LUCHTPOLITIE TE LONDEN Excessen te Madrid f Een doode - >yf millioen kiezers hebben gewaagd niet met „ja” te stemmen Nog steeds de Stavisky- affaire Mevr. Stavisky wenscht gehoord te worden Sinds Dinsdag bevond hy zich in de macht der bandieten Domes ter dood, alle andere be klaagden tot levenslange kerkerstraf veroordeeld Ontvoerde predikant vrijgelaten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN In Pruisen 1079 per-' sonen in vrijheid <G JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR Watten en Windsels s x a bU uur. lur. MAANDAG 20 AUGUSTUS 1934 De balloh bereikte een hoogte van 16000 Meter; belangrijke waarnemingen verricht IS 120 menschen verdronken; 700 huizen verwoest, 8000 staan onder water Het spoorwegverkeer gestagneerd ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 I I ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 258 Lö- iT- *B T>- ft II k 8 O o L in de zal 760 Op bevel van BERLIJN, 18 Aug. (DN.B.) van C X I Stand op Maandag aar van.: 7SU Vorige «tand: 763J 4bM2M1 42.267321 42.399.278 868.543 38.134.030 4.275.248 Domes Is Zaterdagavond te 19.30 uur op de binnenplaats van het Landgericht te Weenen opgehangen. De Bondspresident had het ver zoek om gratie afgewezen. mi Aangezien er geen radioverbinding met gondel was. kon men slechts gissen, en Omtrent het verloop van den stratosfeertocht van ingenieur Cosyns en zijn jeugdigen met gezel. den student Van der Eist, die Zaterdag morgen om 6.17 te Hour-Havenne in de Belgi sche Ardennen waren opgestegen vermelden wy hieronder nog het volgende; Naar „Het Laatste Nieuws" meldt, zou Prof Piccard met een plan rondloopen, niet meer of minder dan 30 K.M hoog op te stijgen in een nieuw te construeeren stratosfeerballon. De gondel verlaat den grond. Een laatst vaarwel en omhoog stijgt de ballon in den stralenden zonneschijn De ontvoerde predikant te Nashville weer In vrijheid. COSYNS’ STRATOSFEERTOCHT GESLAAGD. DE BALLON ZATERDAGAVOND BEHOUDEN GEDAALD IN JOEGO-SLAVIK. GEWELDIGE OVERSTROOMING IN MAND- SJOERIJE. 126 MENSCHEN VERDRONKEN. »a en HET DUITSCHE VOLK SCHENKT HITLER OPNIEUW ZIJN VERTROUWEN. OPPOSITIE ECHTER VERDUBBELD. «1- -O. r>e n. d. Scotland Yard neemt momenteel proeven met een nieuwe auto-gyro ten behoeve van de politiediensten in de Engelsche hoofdstad. p. tar- L368 L03 Oienschenmenlgte voor de Rykskanselary weldra was de geheele Wilhelmplatz VIN- van Can- 480 Em- >evT. I- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD dens de duisternis hem te riskant voor kwam. Omstreeks middernacht werd uit Belgrado geseind, dat de ballon gezien zou zijn boven Ossek nabij Zagreb in Kroatië en dat hij een gemiddelde snelheid had van ongeveer veertig K.M. per uur. Tevens werd uit Weenen gemeld, dat Ooa- tenryksche vliegeniers zich ongerust maakten over het lot van de Belgische ballonvaarders. Zij waren waargenomen, toen zij de stad Graz passeerden en koers zetten in de richting van de Hongaarschegrens. De vliegeniers hadden toen verwacht, dat de stratosfeer-ballon in een vlakte nabij Gras zou neerkomen. be lust. 1817 PARIJS. 18 Aug. De voorzitter van de par lementaire commissie van onderzoek naar de Stavisky-affaire heeft een brief ontvangen van meVrouw Stavisky, waarin zij hem verzoekt haar gelegenheid te geven zich voor de commis sie te verantwoorden en de tegen haarzelf aan hangige beschuldigingen te weerleggen, hoewel deze beschuldigingen nog steeds niet definitief zijn geformuleerd. zy verklaart nu reeds zes maanden gearres teerd te zijn, zonder dat haar schuld bewezen is, zonder dat zij weet waarvan zij beschuldigd wordt en zonder dat zij tot nog toe ook maar eenmaal is ondervraagd, wat toch het recht van elke gevangene is. Men neemt aan, dat er een groote kans be staat dat de commissie op dezen brief zal in gaan en mevrouw Stavisky aan een verhoor zal onderwerpen. Naar Reuter verneemt heeft de rechtskun dige adviseur van Stavisky, Rlbaud, besloten een voedselstaklng te beginnen uit protest tegen zijn gevangenhouding. be- «e- het op uitsteken. Propaganda heeft in van dezen hun vrijheid teruggekregen, zoodat zich nog slechts 45 personen in arrest bevinden, die onder de zwaarste verdenking staan. Hun zaak wordt nog verder onderzocht. Ook is het onderzoek betreffende andere arrestanten nog in vollen gang. In den loop van deze maand zal nog een groot aantal gevange nen in vrijheid worden gesteld. In Saksen zijn eveneens in verband met de amnestiewet honderden personen, die zich in Schutzhaft bevonden, vrijgelaten. Reeds Zondagmorgen vroeg stond de hoofd stad van het Duitsche rijk in het teeken van de groote volksstemming en vanaf 6 uur trok ken de colonnes der 8. A. en Hitlerjeugd met hun muziekkorpsen door de straten, en herin nerden op hoeken en pleinen de inwoners door spreekkoren aan hun stemplicht. Om 8 uur reeds was het, in tegenstelling tot andere Zondagochtenden, druk op straat. Over? al zag men de kiezers optrekken naar de stem lokalen in de verschillende deelen der stad, en spoedig vormden zich hier, lange rijen menschen, daar velen vroegtijdig hun stem wilden uit brengen. De deelneming aan de volksstemming bedroeg •5.7 procent. Het aantal uitgebrachte JA-stem- men bedroeg 84 procent van bet aantal stem gerechtigden en 88.1 procent van bet aantal aitgebrachte stemmen, welk percentage by de volksstemming van 1933 ruim M procent be- droeg. Ir. Cosijns deed aan persvertegenwoordigers de volgende mededeelingen over zijn vlucht? Weer en wind waren aser gunstig. De lan ding had na een vlucht van 13 uur plaats. Het onderzoek der verkregen gegevens vele weken in beslag nemen. Ballon en gondel sullen met vrachtauto’s, die de Joego-Slavische autoriteiten welwillend ter beschikking hebben gesteld, naar het naast- bijzUnde spoorwegstation vervoerd worden. De geleerde wees in het bijzonder op de har telijke ontvangst door de bevolking en dankte de autoriteiten voor hun steun. OJCsJtXLjAUlN, AO vsxav-w.z - minister Göring is ter uitvoering van den wil van den leider onmiddeUijk een aanvang ge maakt met te onderzoeken welke personen, die zich In verband met de Röhm-révolte van 30 kunnen BERLIJN, 20 Aug. (D. N. B.) De Rjjksml- nister van Btnnenlandsche Zaken heeft kend doen maken, dat van alle openbare bouwen in het Rijk naar aanleiding van overweldigend succes der volksstemming Maandag 20 Augustus de vlag moet Het Ministerie voor verband met de groote overwinning van den Führer de bevolking verzocht ook Maandag de vlaggen uit te steken. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Poging tot doodslag en zelfmoord te Maastrichts dader en slachtoffer ernstig gewond. Motorjacht in brand geraakt te Overschle. Vter gewonden. HOUR HAVENNE, 18 Aug- (R~- ter). Ir. Max Cosyns ia hedenoch tend te Hour Havenne in de Bel gische Ardennen bij Luik met van der Eist opgestegen voor de vlucht naar de stratosfeer. Als ballast heeft de ballon zakken zand tot een ge wicht van 1000 Kilo meegenomen, alsmede 250 liter water in van elkander gescheiden reservoirs, te zamen 300 Kilo wegende. De voorloopige offlcieele uitslag luidt als volgt: Aantal kiesgerechtigden Uitgebrachte stemmen Geldig uitgebrachte stemmen Ongeldige stemmen JA-stemmen NEEN-stemmen Zenavlje ie gelegen nabij Sobota in Joego slavië. Deze plaats bevindt zich op het z.g. Mur- elland. in den drie-landenhoek: Joego-Slavlë, Oostenrijk, Hongarije. De landing bad een vlot verloop. De luchtvaarders zijn slechts een uur langer boven gebleven dan zij van plan waren. NederiaUdsche zwemploeg wint den Bredtas- beker. Het bericht van de landing van de stra- tosfeer-ballon werd pas Zondag tegen den middag in Belgrado bekend, daar men op het Mur-elland niet over telegraaf of tele foon beschikt en derhalve eerst een bood schapper naar het dichtst bijzijnde post kantoor moest Worden gezonden. Het agentschap Avala deelt nog mede, dat de landing geschiedde op een mals-veld. De ballonvaarders hebben den nacht door gebracht bij den directeur van de gemeen telijke dorpsschool in Zenavlje. Zij waren zeer vermoeid. Max Cosijns verklaarde een hoogte te hebben bereikt van 16.000 meter. HU aaide volkomen te zijn voldaan over den tocht, terwijl de verkregen resultaten het succes van zijn onderneming hebben bekroond. De Nederlandsche zwemsters winnen de esta fette te Maagdenburg. De Nederlander Pellenaers wint te Leipzig het wereldkampioenschap op den weg voor ama teurs. TOKIO, 20 Augustus. Volgens uit Antoeng, Sjinwlyoe en Dairen ontvangen berichten is een zeer uitgestrekt gebied om de Zuidelijk» sectie van den spoorweg AntoengMoekden overstroomd, nadat de rivieren Yaloe en Aiho 1 buiten haar oevers waren getreden tengevolge van den aanhoudenden regenval. De politie heeft gisteravond medegedeeld, dat 130 perso nen zijn verdronken, 700 huizen zijn verwoest en 8000 huizen onder water staan. De trein uit 1 Foesan, die op weg was naar Moekden, is bU het station Hamatang blijven steken. Driehon derd passagiers konden niet uit de rijtuigen, aangezien het water de wagons binnendrong. Het verkeer langs de lijn AntoengMoekden was op acht plaatsen gestagneerd. De autori teiten van de Zuid-Mandsjoerysche spoor wegmaatschappij, sectie Antoeng, leiden bet bergingswerk. !In het Ravag-proces werd de hoofdbeklaagde Domes ter dood veroordeeld; de overige be klaagden werden tot levenslange kerkerstraf veroordeeld. NASHVILLE (Tennessee), 18 Aug. (Reuter) De ontvoerde predikant Askew verscheen heden plotseling in het commissariaat van politie alhier en verklaarde sinds Dinsdag in handen van de ontvoerders te zijn geweest. Reuter meldt nog uit Chicago, dat drie ont voerders, die er van beschuldigd werden een heete kamer te hebben gebruikt om hun ge vangenen te martelen, door de rechtbank alhier tot 25 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. De drie bandieten hadden Harry Welch, een rijk koopman uit Toledo, ontvoerd en hem naar een kelder gebracht, waar zij hem pijnigden om hem te bewegen een bedrag van 2000 dollar te geven. Onder bedreiging van de heete kamer moest Welch zijn moeder telefoneeren om het geld te geven. De moeder hoorde evenwel aan de angstige stem van haar zoon, dat er iets niet in den haak was en waarschuwde de politie, die er in slaagde haar zoon en de ontvoerders op te sporen. Het standgerecht te Innsbrück heeft Aberger en Hagen uit Saalfelden wegens overtreding van de wet op de ontplofbare stoffen veroor deeld tot den dood door den strop Het proces tegen 18 andere beklaagden is afgebroken en verwezen naar het gewone gerecht te Salzburg. De verdedigers van de ter dood veroordeelden hebben onmiddeUijk een gratieverzoek Ingediend by Bondspresident Miklas. Een half uur voor het afloopen van den termijn kwam het be richt binnen, dat de straf van Aberger veran derd is in levenslange zware kerkerstraf en die van Hagen in twintig Jaar zware kerkerstraf. BERLIJN, 20 Au». Volgens de voorloopige officieele uitslag ia het aantal Ja-stemmen bij bet Zon dag gehouden plebisciet over de vraag of bet Duitsche volk accoord gaat met Hitler’s optreden als op volger van Von Hindenburg, in ver houding tot het aantal op 12 No vember van het vorig jaar uitge brachte stemmen, ondanks de ge voerde campagne achteruitgegaan. BELGRADO, 19 Augustus. (Reuter) Het agentschap Avala publiceert het volgende telegram: De Belgische stratosfeer-ballon la Zaterdagavond om 21.30 gedaald in het dorp Zonavlje in Joego-Slavië. Ingenieur Cosijns en zijn assistent Van der Eist zijn gezond en wel. De beide ballonvaarders begeven zich vandaag naar het naburige Urckaco- bota. De nationale Amsterdam, records. voorbij dringen de menschen opnieuw op, en herhaaldelijk moet het aanwezige Roode Kruls- personeel en het personeel van de drie ambu- lance-auto’s, die voor de Rykskanselary staan, assistentie verleenen aan personen, die in de menigte flauw vielen. Tegen tien uur verscheen Hitler, thans in gezelschap van de Ryksministers Goebbels, Frick, Kerri en verschlHende andere hooge functionarissen voor het raam, en weldra na derde een fakkeloptocht van 16.500 SA.-lleden, die in paradepas voorbij den Führer defileerden. Koning Leopold heeft op de terugreis van Scan- dinavte naar België het vliegveld Schiphol Weer aangedaan. Juni in arrest bevonden, in vrijheid worden gesteld. In het geheel werden er 1124 personen in voorloopig arrest gesteld. Thans hebben 1079 Wapenschouw op de Molenheide; veer het front der Lichte Brigade z|jn vier jonge officie ren beëedigd. PHILADELPHIA. 18 Aug. (Reuter.) De be kende patholoog John Kolmer heeft een entstof ontdekt tegen kinderverlamming. Om de doel matigheid ervan te bewijzen, heeft hij proeven genomen op apen. Vervolgens heeft hij zich zelf en zijn medewerker onderhuldsche Injec ties met de entstof gegeven. De entstof is ver kregen uit de ruggegraat van apen. De entstof moet worden toegediend zes we ken voordat de ziektekiemen het lichaam aan tasten. Om iemand voor zijn heele leven tegen kinderverlamming te vrijwaren, zijn drie doses, toegediend met telkens een week tusschen- rulmte, voldoende. Kolmer voorspelt dat het serum op den duur algemeen zal worden gebruikt. Het is terstond tegen lagen prijs te bekomen. Vele zieken en gebrekkigen werden naar de stemlokalen vervoerd. Op de groote spoorweg stations heerschte enorme drukte. Het drukst bezochte stemlokaal was het café Rudolf in de Kanonier-straat, «raar reeds sinds jaren de rjjks- mlnlsters komen stemmen. Even na 8 uur verscheen hier minister Goeb bels, vervolgens dr. Frick, vergezeld van zijn vrouw, Rudolf Hess bracht zijn stem uit te München en minister Goering vertoeft nog te Berchtesgaden. Freiherr Von Neurath stemde te Lelchtenfelde, waar hij zijn buitengoed heeft. Om 930 verschenen de ministers Seidte en Ouertner, alsmede de rijksbisschop dr. Mueller. Vooral in de regeeringswijk heerschte groote drukte, en de Wllhelmstrasse zag zwart van de menschen, die zich vooral verzamelden voor het gebouw van den Rijkskanselier en van het ministerie van propaganda. Men zong het -Horst-Wessel lied", _het Duitschlandlied riep •Heil", en applaudisseerde. Het huldebetoon aan den .Jührer”, meldt het D. N. B. verder, nam Zondagmiddag onge kende afmetingen aan, en de politie had moeite de geestdriftige menigte terug te houden. Tegen 2-30 verscheen Hitler aan het open raam en dankte hij voor de hulde, zichtbaar aangedaan. Tegen 330 verscheen Hitler met Goebbels temen voor het venster. Eenlge wouwen, wlen het gelukt was naar voren te dringen, reikten “1Uer groote bouquetten over. Met een hand beweging noodigde Hitler de vrouwen uit het gebouw van den Rijkskanselier binnen te ko men. om hem de bloemen te geven., hetgeen geschiedde. ii- Tegen 6 uur verzamelde Zich een reusachtige en en de Wllhelmstrasse zoover het oog reikte zwart van de menschen. Tegen half zeven verscheen Hitler T°or het raam van de Rijkskanselarij, en naast hem vertoonde zich de nieuwe gezant te Wee- ben. Von Papen. Het verschijnen van den Bührer werd begroet met een luide ovatie. Tegen half acht verliet Goebbels onder luid Mulch van de menigte de Rijkskanselarij om •büi naar het Propagandamlnisterie aan de overzijde te begeven. Luidsprekers maakten ’oortdurend de laatst bekend geworden uitsla gen aan de menigte bekend, welke mededeelin gen werden afgewisseld door muziek-ultzendin- gen, waarbij het Dultschland-Ued en het Horst- Wessel-lied niet van de lucht waren. Verschil lend» malen verschijnt Hitler voor het raam de Rijkskanselarij om zich opnieuw te laten toe juichen. Tegen negen uur komt een donderbui, ge- Mard met een hevlgen stortregen, opzetten, •B velen verdwijnen naar plaatsen, waar zij den regen beschut zijn. Doch als de bui Wijziging van de Postspaarbankwet voorgesteld- Wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van verbetering van het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en de grens van Noord-Hollsnd en Utrecht. Zondagmorgen 10 uur, werd te Brussel nog steeds met spanning gewacht op het bericht, dat Ingenieur Max Cosijns en zijn assistent Van der Eist met him stratosfeer- ballon w*aren gedaald. Men kon een zekere ongerustheid niet van zich afzetten, aangezien Cosijns im mers voornemens was om Zaterdagavond een uur voor zonsondergang de aarde weer te bereiken. Echter w)erd rekening gehouden met de mogelijkheid dat hy in een onbe woond bergachtig gebied zou zijn neerge komen. waar het hem eenigen tijd kostte iets van zich te laten zien of hooren. De ballon dreef spoedig oostwnarts, naar Duitschland. dus in de richting van Trier, daar na zuidwaarts naar Beleren en Oostenrijk. In den namiddag zweefde hy op pirn. 3000 M. hoogte boven Bad Aussee in Oostenrijk; osn 18.20 werd hy in Stiermarken gesignaleerd. In de omgeving van Graz werd hij langen tyd gezien. Te 19.40 dreef hy ten zuiden van Fehrirg over de Oostenryksch-Joego-Slavlsche grens. Meer dan duizend personen, die tijdens d« Röhm-revolte in Pruisen gearresteerd waren, zijn In vrijheid gesteld. De hagelnmp b(j Nieuw,een; minimumprijs voor de vernietigde producten gevraagd. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van haarden, kachels en hanad- kachels. In den loop van Zaterdag zijn regelmatig berichten over de positie van den ballon bin- nenge£omen, en niets duldde er op, dat de be- met moeilykheden te kampen had. den OA. veronderstellen, dat Cosyns den Zondagmorgen heeft willen afwachten, omdat een daling ty- BiJ het plebisciet in November 1933 werden 43.439.046 stemmen uitgebracht; daarvan luid den er 40A86.8M (at 93A pet) Ja", m 2.100181 M 4.7 pet.) „neen”; er waren 750.061 ongeldige •temman (IA pet.). WEENEN, 18 Aug. (D.NB.) Het militaire gerechtshof te Weenen heeft hedenmiddag uit spraak gedaan in het Ravag-proces. De hoofd beklaagde Domes werd tot den dood door den strop veroordeeld, terwyi alle andere beklaag den tot levenslange kerkerstraf werden ver oordeeld. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tdhfoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f X— Voor buiten Alkmaar f 2.85 /Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door do N.V. Drukkerij De Spaamostad - Haarlem MADRID, 90 Augustus. (V. D.) Tb Madrid is het Zondagochtend tot ernstige excessen geko men, waarbij een persoon werd gedood. 70 Jonge communisten, o. w. meisjes, demonstreerden voor het gebouw van de bladen .Bol” en „Vos”. Ten slotte werd met steenen gegooid. Tal van ruiten werden vernield. Er is van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Een Jonge man werd doodelijk getroffen. athletiekkampieenschappen te Twee nieuw» Nederiandsche Een verslaggever van United Press heeft volgens de Telegraaf een uitvoerig onderhoud gehad met Neree van der Eist, den 23-Jarigen assistent van Ir. Cosyns. „wy hebben erg van de kou te lyden gehad,” vertelde hy. „In den gondel bedroeg de tempera tuur nul graden en er buiten 60—70 gr. onder nul. We konden ons in de kleine ruimte by na niet bewegen en door de koude waren onze ledematen zoo verstijfd, dat we de apparaten nog slechts met moeite konden bedienen. Door de grocke hoogte was het ons niet mo- geiyk ons te oriënteeren en zoo wisten wij dan ook tot kort voor de landing niet, waar we ons bevonden. We waren zeer verbaasd te verne men, dat wij op Joego-Slavisch grondgebied waren terecht gekomen.” Van der Eist schrok ten zeerste, toen hij hoorde, dat men in ongerustheid had verkeerd over het lot van Cosyns en hem. „Myn ouders zullen wel doodsangsten hebben uitgestaan, zelde hy. JDe vlucht was voor ons geen uit stapje, want de laatste paar nachten hadden wij vrijwel niet geslapen, omdat wij al onsen yjd noodlg hadden voor de voorbereidingen. Gelukkig is alles ten slotte goed afgeloopen." Volgens de uit het Rijk ontvangen berichten werd overal in de ochtenduren druk gestemd, uoodat tegen den middag naar schatting reeds 70 k M pet. dar stemgerechtigden hun kies plicht hadden vervuld. Te Wiesbaden hebben d» bewoners van ver schillende blokken huizen zich in optocht naar de stembureaux begeven. Te Dresden hebben in de ochtenduren tal van vereenlgingen zich in gesloten formaties naar de verkiezingslokalen begeven. Te Keulen, waar de vrouwen in afzonderlijke bureaux haar stem uitbrengen, was het vooral by deze bureaux zeer druk. Te Aken werd het stadsbeeld beheerscht door Nederlandsche auto’s en autobussen, waar mede duizenden in Nederland woonachtige Duitschers zich naar hun vaderland hadden begeven om daar hun stem uit te brengen. Hitler heeft dezen keer niet zelf aan stemming deelgenomen. De geheele staf van den Führer heeft Zondagmiddag gestemd in het lokaal aan de Taubenstrasse. Brueckner, dr. Dietrich, Schaub en Bauer werden door de be volking herkend, evenals de fotograaf Hof mann. i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1