Vrouw gestoken RADIOPROGRAMMA 'f' Met een auto op reis Naar Buenos Aires Verkeerde getroffen BENOEMINGEN De tuinbouwexport Geringe toename te constateeren Diep tragisch! De nieuwe spelling De Peel brandt weer 50 H. A. in vlammen ZUIVERING VOORTGEZET Nog vele vuurwapens te Oss nog meer Een tweede slachtoffer Graanoogst vernietigd HANDHAVING VAN DE ORDE VERDRONKEN By de Lazaristen Moeder en zoon in vryheid NOOD GARNALENVISSCHERS s V Maatregelen tegen de moordende concurrentie in overweging Meisje ernstig gewond I Door pseudo-ambtenaren verjaagd edeerd Inzittend' TRAGISCH ONGELUK. t By een socialistischen optocht te Tiel STAKENDE GR1EKSCHE ZEELUI Tot heden voor R. M. 5,6 millioen op het „Sonderkonto” te Berlijn gestort VERDACHTE BRAND IN DE HOOFDSTAD Deviezenregeling met Duitschland KINDEREN VAN BALCON GEVALLEN Twee landbouwschuren afgebrand SMOKKELAARS BEDRIEGEN ELKAAR DOOR EEN GLAZEN DAK GEVALLEN TWEE AUTO’S ZWAAR GEHAVEND Vijfjarig knaapje doodgereden IDENTITEITSBEWIJZEN VOOR KALVEREN EEN NIEUWE INDISCHE CONVERSIELEENING au de nl< Po al •Jl v« he is In het Aartsbisdom Invoering op 1 September of iets later bij het openbaar Lager Onderwijs Geheele familie trekt er op uit om de beleedigde dochter te wreken Auto richtte voorts onheil aan Woensdag 22 Aug. 1934 Na twee dagen echter geen geld om de huur te betalen Twee kinderen van een familie overreden en gedood DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 een was 830 ..Paljas”, Lêon- genoemde op Buenos toenam gebracht. - Wernhoutsburg- werkplaats Be j- Schalk door d< In den nacht van op den rijksweg tu e< v< Ri U Bi ca Maandagavond zijn tien leden van de Griek- sche polltletroepen te Vllsslngen aangekomen om aan boord van het Grleksche stoomschip „Opropos". waarop, naar men weet, een staking is uitgebroken, welke twintig opvarenden om vat, de orde te handhaven. Er is ook voldoende reddlngsmateriaal en een aantal bedden aan tioord gebracht. Vermoedelljk sou het schip In den afgeloopen nacht van de reede van Vlls slngen naar Griekenland vertrekken. Maandagmorgen Is het tienjarig zoontje van den heer A. Sinnema uit Leeuwarden, dat bij den heer Zwager in Workum logeerde, even eens In hetzelfde water bij het kanovaren te water geraakt en verdronken. Zondagavond is het 13 K-jarig zoontje van den heer Douwe IJntema, veehouder te Wor kum, in een onbewaakt oogenblik in net water de Diepe Dolte geraakt en verdronken. Volgens de „Telegraaf” is zeer binnenkort de uitgifte te verwachten van een 4 pCt. Ned,-In dische conversleleenjng, ten bedrage van 400 millioen gulden, gegarandeerd door Nederland. De koers van uitgifte zal waarschijnlijk 100 pCt- bedragen. b n n A is b T g n I i 1 vc st in ■1 O. 1. V. •kest met w p B e< 1 1 1 t i I t t 1 1 t r t I t <1 01 ie di b 01 hi di Ui ni iu I I i i i do Wl bc la «U ex- tot e g v b P t< d v I 5 n Igag op Maandag sjjn len de Hakkelaar en Naarden twee auto's met elkander in botsing gekomen, waarbij de beide wagens ernstig be schadigd werden, terwijl de inzittenden geheel ongedeerd bleven. Maandagmorgen is in de Peel, namlj 8che- persberg onder de gemeente Meijel (Limburg) een veenbrand ontstaan, welke door den feilen Zuid-Westelijken wind werd aangewakkerd en zich tegen den avond uitstrekte over een gebied van 50 H.A. Zondagochtend is de 21-jarige O. T. uit Rot terdam bij het baden in zee nabij Kijkduin door den stroom afgedreven en in een kolk ge komen, tengevolge waarvan hij is verdronken. Zijn HJk was heden nog niet aangespoeld. In het gezin B. werd daarop het besluit ge nomen, die vrouw gezamenlijk een bestraffing toe te dienen. De familie B., ten getale van zes, trok met de moeder aan het hoofd naar de woning van de vrouw van den Italiaan en de vijftienjarige nam naar hij zelde: voor eventueele zelfverdediging een broodmes mee. De Italiaan zelf bleek niet thuis te zijn. Een vrouw, die door de gebroeders werd aan gezien voor de vrouw, die hun zuster belee digde, werd daardoor in den twist betrokken, met het gevolg, dat zij de 28-Jarige mej. H. van M. een steek met het broodmes op liep. waarbij os. de lever werd geraakt. Naar omstandigheden is de toestand van mej. van M. thans redelijk wel Beide schuren, welke gevuld waren met den pak* binnengehaalden graanoogst, zijn geheel af gebrand. Het woonhuis kon worden gespaard. Het vee bevond zich buiten. Ook de brandweer van Zonnemalre heeft as sistentie verleend. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmu zlek 1.302.30 Het Omroepor’-.-st 6.35 Gramofoonmuzlek. Sonate no. 42 van VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN irtult- luropee- Blltz Jan van De beide verdachten van de brandstichting in café Kulmbach aan de Ceintuurbaaan te Am sterdam, moeder en zoon, zijn uit de preven tieve hechtenis ontslagen. Beide verdachten werden bijgestaan dsor mr. S. B. de Leeuw. Binnenkort zijn eenlge Koninklijke Besluiten te verwachten regelende de invoering bij het onderwijs van de nieuwe spelling der Neder- landsche taal. Deze besluiten zijn thans bij den Raad van State om advies. Zoodra zij door dit college aan den minister van Onderwijs zijn teruggezonden, zullen zij zoo spoedig mogelijk aan de Koningin ter teekenlng worden voorgelegd. “Het Is de bedoeling van minister Marchant, aldus bericht de „Telegraaf”, dat de nieuwe spelling (het z.g. compromis zooals dat door den ministerraad na de inteipellatle-Tilanus «enigs zins gewijzigd is) met Ingang van 1 September as. bij het openbaar lager onderwijs wordt ingevoerd en aan de leerlingen wordt onder wezen. Ook b|j het kweekschoolonderwijs zal de nieuwe spelling dan gebezigd worden. Ten aanzien van het Middelbaar en Hooger onder wijs zal worden voorgeschreven, dat bij de examens de nieuwe spelling gebruikt dient te worden. Mochten* de bedoelde Koninklijke Besluiten niet tijdig kunnen worden uitgevaardigd om deae op 1 Sept, in werking te doen treden, dan zal de Invoering der nieuwe spelling op een iets later tijdstip, doch in elk geval zoo spoedig mogelijk in den nieuwen cursus worden inge voerd. Bij verscheidene huiszoekingen te Oss is aan het licht gekomen, dat nog op ruime schaal de vuurwapen wet ’wordt overtreden. Een groot aantal revolvers, jachtgeweren, buksen, messen van zwaar kaliber, benevens een partij munitie, is in beslag genomen. Tegen de overtreders is proces-verbaal op gemaakt. In den afgeloopen nacht is ook het tweede kind van de familie M., dat Vrijdag J.l. met nog twee andere kinderen van een balcon van de woning aan de De Wittenkade te Amsterdam is gevallen, overleden. I.l XEMBl'RG 1304 M. Luxemburg sen© avond 6.30 Gevarieerd concert 7.40 Luxemburgsen concert door het or kest van Radio Luxemburg o 1 v. Henri Pensla 8 20 Idem met medewerking van Victor Jaans, bariton 8 40 Gevarieerd concert 9 00 Uitzending van het con cert. gegeven op de Place d’Armers te Luxemburg door de Militaire kapel Fernand Mertens 9.30 Verv Orl zang 1030 Gramofoonmuzlek. telen en letter de Universiteit HUIZEN 301.5 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift- lezing en meditatie 8.15 Morgenconcert (Gram.-mus.) 10.30 Morgendienst door Da. K. Prins 11.00 Harmonlumbespellng door M. F. Jurjaanz. Zang mej. Annie Geest 12.00 Politieberichten 12.15 Gramo foonmuzlek 1.30 Populaire bespeling van het studlo-orgel door Ronald Parker 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelverza melaars door O. Westra Mzn. 3.00 Lezen van Chr. lectuur van Annie de Vries 3 30 Oramofoonmuzlek 3 46 Verzorging van den zender 4.00 Llederen-recital door Annie Lieman, sopraan. a. d. vleugel Fred Oerstellng 5.00 Klnderuurtje, te leiden door O. Westra Mzn. Zang: Mevr. O E de Jong-Stronkhorst. Plano: Mej. Gez. Stronk horst 6.00 Gramofoonmuzlek 6.30 On derwijsfonds voor de Scheepvaart 6.58 Zenderoverschakellng 7.00 Politieberich ten en Ned. Chr. Persbureau 7.15 Veree- nlging de C. J. M V. Padvinders. Rond het Kampvuur 8 45 Oramofoonmuzlek 8.50 Spreker: O. ter Horst over ..Offerfeest” 9.00 Mevr. M Adrian!Gunning houdt lezing 9.30 Llederen-recital door Annie Woud, alt. Aan den vleugel Emmy van Eden 9.50 Gramofoonmuzlek 10 00 Persbureau Vaz Dlas 10.10 Annie Woud 10 30 Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. Donderdag is. zooals bekend, een kind van de familie D. te Koudekerk a. d. Rijn. toen het plotseling den weg overstak, door een auto gegrepen en gedood. Maandag zou de kleine worden begraven. Dienzelfden ochtend is een ander kind dezer familie, het zevenjarige dochtertje, dat ook on verwacht den weg overstak, door een vracht auto uit Pijnacker overreden en op Slag gedood. Diep tragisch! I Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Dia betreffende den noodtoestand In de gar- De bootsman van het schip „Boschfonteln” liggende aan de fabriek „De Schelde", is tus- schen kade en schip gevallen en verdronken. Zijn Hjk is opgehaald. Op desbetreffende vragen van het soc.-dem. Eerste Kamerlid Hermans heeft minister van m. geantwoord, dat de maatregelen, commissaris van politie te Tiel op 15 Juli jl. met betrekking tot een openluchtmee- tlng der 8D.A.P. en een daaraan verbonden op tocht genomen, berustten op een bijzondere be voegdheid. hem in het belang van de orde door den burgemeester van die gemeente verleend bij het besluit, waarbij vergunning werd gegeven om den optocht te houden. Deze bevoegdheid, waarvan door den com missaris, rekening houdende met de plaatselifke omstandigheden en verhoudingen, Is gebruik gemaakt, stond los van het unlfo.-mverbod. De bevelen, door den commissaris op het mee- tingterrein gegeven, berustten wel op het unl- formverbod. De bijzondere bevoegdheid boven bedoeld gold niet voor het meetlngterrein Ech ter werd naar het oordeel van den colnmissarls het genoemde verbod overtreden. In dezen vorm, dat onder het verbod vallende vaandels en vlag gen zichtbaar vanaf den openbaren weg over het meetlngterrein werden gedragen. De gege ven bevelen nu hadden de strekking verdere overtredingen te voorkomen. Op grond van de ontvangen Inlichtingen moet worden aangenomen, dat een gedeelte van de bovenbedoelde vaandels en vlaggen ateUig viel onder het uniform verbodten aanzien van an dere schijnt twijfel mogelijk. De commissaris had dus In zijn maatregelen wellicht Igts minder ver kunnen gaan; waar mede echter geen aanmerking bedoeld wordt op zijn algemeen beleid. Het betrof In Tiel uitsluitend maatregelen genomen In het belang van de handhaving van de orde op de openbare stjaat; de materie van de verboden vereeniglngen wordt er niet door geraakt. Maandagavond U te Tegelen oen tragisch on geluk gebeurd. Toen namelijk bot vijf-jarig zoontje van de Ten aanzien van de kalveren, welke door oen identiteitsbewijs gedekt dienen te zijn, zijn de gewlchtsgrenzen voor de periode. Ingaande 1 September, bepaald op 80—250 K.G. voor stierkalveren en 100—210 KG. voor vaarskal veren. In dit verband wijst de Crlsls-Rundveecen- trale op de mogelijkheid, dat dieren, die op 1 September slechts enkele kilo’s zwaarder zijn dan respectievelijk 250210 K.O. en uit dien hoofde In de vorenbedoelde periode niet door een Identiteitsbewijs gedekt behoeven te zijn, bij een volgende verhooging der maximale grens- gewichten wel binnen de gewlchtsgrenzen zullen vallen. Het komt haar daarom raadzaam voor, dat In dergelijke gevallen de eigenaren, hoewel dit uiteraard niet strikt noodzakelijk is, er toch toe overgaan Identiteitsbewijzen voor de betref fende dieren aan te vragen, of, zoo zU zulks niet wenschen, de bovenomschreven mogelijkheid, in verband met het hun toegewezen aantal kalve ren, terdege in overweging nemen. Groote hoeveelheden voor vervoer gereed staande turf werden een prooi der vlammen. Ook is het vuur overgeslagen naar eenlge in de nabijheid van het brandende terrein staande korenmijten. Met het oog op de droogte en den hevigen windt valt aan blusschen niet te denken. De verbrande turf is niet verzekerd. Een autoverhuurder te Weesp is de dupe ge worden van een tweetal personen. D. J. 8. en v. d. K. genaamd, die een auto bij hem wisten te huren, waarmede zij twee dagen zijn weg gebleven, en eerst na uitzending van een radlo- politiebericht, in den nacht zijn teruggekeerd. Toen bleken zij echter niet in staat, de huur van den wagen gedurende twee dagen, benevens de verbruikte benzine te betalen. D. J. 8. had, om het vertrouwen te winnen van den autoverhuurder, dezen een te zijnen name gesteld rijbewijs laten zien, geldig voor zijn auto, welke, naar hij voorgaf, defect was geraakt. Aangezien hij aangenomen had, eenlge personen met zijn auto te vervoeren, zag hij zich nu genoodzaakt, een wagen te huren. Af gaande op deze praatjes verhuurde de heer d. R. den auto aan D. J. S„ die den dagen echter gebruikte, om met zijn „compagnon” v. d. K„ In Twenthe een zakenreis te ondernemen. Het artikel kunstmest hadden de beide mannen in kleine zakjes verpakt, om in plaatsen als Almelo, Hengelo enz., aan de deur te verkoopen. Toen zij des avonds met den gehuurden auto niet terugkeerden, waarschuwde de autover huurder de politie, en een uitvoerig onderzoek volgde. Toen kwam aan het licht, dat D. J. S. zijn auto verkocht had aan een handelaar In Alkmaar. Van het rijden van eenlge personen bleek niets waar te zijn. Voorts was S. in be trekking geweest in het Carlton Hotel te Zand- voort, doch was daar een paar weken geleden ontslagen. Ook had hij met zjjn auto ’s avonds door Zandvoort gereden, terwijl de wagenllch- ten ntet brandden, waarvoor de politie hem had aangehouden. Er was een woordenwisseling ge volgd, waarbij 8. zich zeer onhebbelijk gedroeg, en zelfs den agent klappen toediende, waar voor hij naar het arrestantenhok werd overge bracht. Later verkocht hij zijn auto te Alkmaar. De heer d. R. te Weesp kwam nog tot de ont dekking, dat zijn onvoordeelige klanten, toen de benzine op was, het reservoir met petroleum hadden aangevuld, waarvan de merkbare spo ren achtergebleven waren. De brand Is vermoedelijk ontstaan door het warmloopen van een pot van de drijfas van de dorschmachlne. De groote schade wordt door verzekering gedekt. HILVERSUM 1875 M.V AR A. 8.00 Gramofoonmuzlek 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven 1200 „De Notenkrakers” o. 1. v. Daal Wins 12 30 Gramofoonmuzlek 12.40 „De Notenkrakers" o.1. v. Daaf Wins 1.00 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst 2.00 Verzorging van den zender 2.15 Orgelspel door Johan Jong 5.30 Klein VAR A.—Ensemble o. 1. v. Frits Ba- kels 6.15 Gramofoonmuzlek 6.30 Or gelspel door Oor Steyn 7.00 S] zending. Nabeschouwing over de ache zwemkaploenschappen door G. 7.20 De Flierefluiters o. 1. der Horst 8 00 Herhaling S.O.8 -berich ten 8.03 Amsterdamsche kleuren. Grepen uit het leven der hoofdstad 9 30 Vara- orkest o 1. v. Hugo de Groot 10.00 Vaz* Dlas 10.15 Vara-orkest o. 1 v. Hugo de Groot 11.00 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. Maandagmiddag werd de brandweer te Drei- schor (Zeeland) gealarmeerd, voor een brand, welke was uitgebroken op het erf van den land bouwer G. J. Klompe, gelegen aan den Zonne- mairschen Dijk. De handspuit werd met een auto naar het bedreigde perceel gesleept. Daar voldoende bluschwater ontbrak bepaalde men zich tot het nathouden van de woning, die te gen de groote landbouwschuur, welke, evenals de kapschuur, In lichter laaie stond, was aan gebouwd. Benoemd tot overste der residentie van Belem de zeereerw. heer Willem Vaessen (van Hoens- broek), die tevens belast wordt met de algae meene leiding der 'Nederlandsche Lazaristen van Noord-Brazlllë; tot overste van de resi dentie van Fortaleza (Céara) de zeereerw. heer Petrus Vermeulen (van Leur). Bestemd voor de missie van Soerabaja de eerw. heer Jan Zoetmulder (van Schiedam) en Petrus van Giethem (van Rumpen); zij ver trekken 24 Augustus met de „Christiaan Huy gens" uit Genua; voor de missie van China de eerw. heer Henrlcus Botermans (van Riel) en Broeder Antoon Geerta (van Oudenbosch). zij vertrekken 31 Augustus met de „Indrapoera” uit Marseille: voor de missie van Brazilië de eerw. heer Gérard Pater (van Alkmaar); hij vertrekt met de „Oranla" 39 Augustus uit Am- Benoemd tot professor te Wernhoutsburg- nalenvlsscherij. heeft Minister Steenberghe het Zundert de eerw. heer Justus Out (van Bever wijk). De eerw. heer Petrus Steur (van Volendam) kreeg opdracht om de klassieke kunde te gaan studeeren aan te Nijmegên. „Het Volk" bericht, dat dr P. o. uit Lange- raar, toen hij In groote snelheid van Nleuwveen naar de Kattebrug reed, verschillende ongeluk ken veroorzaakt heeft. Eerst werd een hond doodgereden. Helaas was dit niet het ernstigste geval. Een eind verder werd een knaapje, dat onder de hoede van fietste, aangereden. dood. De auto kwam eerst later tot stilstand, na dat nog een brugleuning en telefoonpaal ver nield waren. De omwonenden, aldus het blad, die spoedig in grooten getale op de plaats des onhells wa ren, slaakten woedende kreten. Al ras werd de dokter door de menigte omsingeld en voorna melijk door een aantal vrouwen met vuisten en klompen gemolesteerd. Bijtijds kwam er echter polltlehulp om hem te ontzetten. De door de molestatie gewonde dokter is, nadat hij op het politiebureau was gehoord, langs een omweg en onder geleide naar zjjn woning In Langeraar De zwaar beschadigde auto Is In beslag ge nomen. Het onderzoek wordt geleid door den majoor-rljksveldwacht. Zaterdag omstreeks middernacht is in de Van Limburg Stirumstraat te Den Haag een ernstige vechtpartij geweest, waarbij de 28-jarlge mej. H. van M.( wonende in die straat, door een mes- steek zoodanig aan het onderlijf werd gewond, dat haar opneming In het ziekenhuis tot het ondergaan van een onmlddellijke operatie nood zakelijk bleek. - Ih den loop van den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie In verband met deze steekpartij de gebroeders P. B. en A. B., wo nende Poeldijkschestraat, aangehouden, van wie zy vermoedt, dat een van belden den steek heeft toegebracht. De toestand van het slachtoffer Is ernstig. Omtrent de steekpartij In de Van Limburg Btirumstraat te Den Haag, kan nader worden gemeld, dat de vijftienjarige A b. heeft be kend den steek met een broodmes te hebben toegebracht. Men heeft hier te doen met een geval van wraakneming, waarvan evenwel het slachtoffer een ander Is dan degene, op wie de wraak bedoeld. ten. zoowel In het binnen- als het In het bui tenland, aanbieden tegen steeds lagere prijzen, wat op zijn beurt tot gevolg heeft, dat ook de prijzen, welke de handel aan de visschers be taalt voor de door hen aangevoerde garnalen, steeds sterker worden gedrukt. Het maakt een punt van ernstige overweging uit op grond van de Landbouw-Crlslswet maat regelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat aan de moordende concurrentie een einde komt en de visschers In de gelegenheid gesteld worden hun bedrijf voort te zetten, voor zooveel zulks in verband met den beperkten afzet mo- gelfjk zal blijken. In afwachting van de beslissing van den Officier van Justitie Is de jongeman, die veel berouw toonde over het gebeurde, door de po litie in bewaring gehouden. vijfjarig een tante Het ventje was op slag Een komisch geval heeft zich dezer dagen aan een der grens wegen in Zuidelijk Noord-Brabapt voorgedaaii In de nabijheid der landsgrens be woog zich een groep smokkelaars, beladen met een groote hoeveelheid margarine en suiker. Op een gegeven oogenblik klonk echter aan een boschrand het bekende geroep ..Halt, amb tenaren.” Air opgejaagde katten sloegen de smokkelaars op de vlucht, hun smojpkelgoederen Van zich af werpend en deze In handen der ambtenaren achterlatend. De vluchtelingen verbaasden zich wel eenlgs- zlns erover, dat de kommlezen ditmaal geen enkele poging aanwendden om hen door achter volging te overmannen.... Later hebben de smokkelaars vernomen, dat zij, in wier handen zij den voorraad smokkelartikelen hadden gela ten. slechts ersats-ambtenaren waren geweest!! De smokkelaars bleken de dupe geworden van ■luwe collega'sl PARIJS (RADIO) 1648 M. 7.20 Grxmo- foonmuziek 8.20 Gramofoonmuzlek 10.35 Populair concert uit Vlchy 12.35 Concert door het Luclen Goldy-Orkest 7.20 Gramofoonmuzlek 9 05 Uit Vlchy: .L’enlèvement au serail” van Mozart. Mu zikale leiding Reynalda Habn. MILAAN 369 M. 530 Kamermuziek 9.05 Symphonle-Orkest ROME 421 M. 530 Kamermuziek 8.30 Gramofoonmuzlek. WEENEN 507 M. 5.00 Gramofoonmuzlek 6.10 Liederen en aria’» door Marla Zu ber 11 45 Populair concert door de Nostanskapelle. BEROMt'NSTER 540 M. 6 20 Dultsche en Itallaanache zangers 8.10 Operette- concert door het Omroep-orkeet 9 30 Het Artlllerle-muzlekkorps „Alle Garde”. - VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Hengelo (O.) (O. L. Vr. v Altijdd. Bijst.) den weleerw. heer H. J. A. Noordman. en tot kape laan te Beltrum den weleerw. heer A. A. Collet (neom.); tot kapelaan te Zwolle <H. Michael) den wel eerw. heer G. A. H. Groothuis en tot kapelaan te Glanerbrug den weleerw. heer J. A. M. Wal raven (neom.); heeft den weleerw. heer J. C. J. M. Poell eervol ontslag verleend als kapelaan te Achte- veld.' die zijn studie in de wis- en natuurkunde zal voortzetten aan de Rljks-Unlversiteit te Utrecht, en heeft benoemd tot kapelaan te Achteveld den weleerw. heer G. A. H. Oude Hendrikman (neom); heeft benoemd tot kapelaan te Doesburg den weleerw. heer C. J. A. Cosijnse; tot kapelaan te Haaksbergen (H. Pancratlus) den weleerw. heer Th. J. Hegge, en tot kapelaan te Vlanen den weleerw. heer H. P. J. Raken (neom); heeft eervol ontslag verleend uit de geeste lijke bediening aan den weleerw. heer G. J. A. Leussink, die zal Intreden in de Orde der Bene dictijnen, en heeft benoemd tot kapelaan te Kampen den weleerw. heer J. L. Gerritsen: tot kapelaan te Hoogland den weleerw heer I. W. A. van Veenendaal. en tot kapelaan te Uit hoorn den weleerw. heer J. Th. Welling (neom..); tot kapelaan te Zevenaar den weleerw. heer J. H. Th. Veldhuis, tot kapelaan te Ootmarsum den weleerw. heer A. van Wissen (neom.); tot kapelaan te Denekamp den weleerw heer G. A. van Schaik, en tot assistent te Lathum den weleerw. heer A. A. H. Glesen (neom.); tot kapelaan te Utrecht (H. Paulus) den wel eerw. heer G. W. Steenkamp, en tot kapelaan te Rljsenburg den weleerw. heer H. J. Weitjens (neom); tot kapelaan te Apeldoorn (H.H. Fab. en Seb.) den weleerw. heer J. L. A. Reuvekamp, en tot kapelaan te Doomenburg den weleerw. heer J. N. C. M. Schermer (neom.); heeft den weleerw heer H. W. M. van den Bergh. In verband met zlin benoeming tot as- sistent-dlocesaan directeur van het mannelijk Jeugdwerk, eervol ontslag verleend als kapelaan te Almelo (H. Egbertus) en heeft benoemd tot kapelaan te Almelo (H. Egb.) den weleerw. heer W. F. C. Mientjes, en tot kapelaan te Gaan- deren <ïen weleerw. heer B. A. Oosteweche) (neom.); tot kapelaan te Deventer <H. Leb.) den wel eerw. heer J. A. M. van Kesteren; tot kapelaan te Kabauw den weleerw. heer A. van Bekkum (neom.); tot kapelaan te Veendam den weleerw. heer R. Poodt; tot kapelaan te Dtrtam den weleerw heer P. Th. J. van de Burgt, en tot kapelaan te Stads-ter-Apeler-kanaal den weleerw heer G. J. Maureau (neom.); tot kapelaan te Lent den weleerw. heer A. C. R. Vehmeljer (neom.); tot kapelaan te Com- pascuum den weleerw. heer J. H. Swart (neom.) tot kapelaan te Mariaparocl}Je den weleerw. heer H. G. Kwanten (neom.); tot kapelaan te Pannerden den weleerw. heer Th. W. Rlbbe- rtnk (neom.); tot kapelaan te Vasse en Man der den weleerw. heer A. J. W. Mlddelweerd (neom.) tot kapelaan te Vreeswijk den weleerw. heer B. 8. M. Carlier (neom.)tot kapelaan te Weg dam den weleerw. heer P. H. P. van der Kroon (neom); tot assistent te Abcoude den wel eerw. heer F. A. Scholten (neom.)en tot as sistent te Luttenberg den weleerw. heer C. E. Snelder (neom); heeft den weleerw. heeren A. A. Ariëns en J. H. R. Hunfeld opdracht gegeven hun studie In de phllcsophle voort te zetten In Home, ter wijl de weleerw. heer H. J. B. Mulders kerkelijk recht zal studeeren, eveneens te Rome. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot rector van het St. Gerardus Ma- jella Ziekenhuis te Bussum den weleerw. heer H. Terpstra; tot kapelaan te Groningen (H. Mart.) den weleerw. heer L. M R. Vos de Wael; tot kapelaan te Enschede (O. L. Vr, v. Altijdd. Bijst.) den weleerw. heer J. B. Barree; tot ka pelaan te Zutphen den weleerw heer G. F H. Veldhuis, en tot kapelaan te Ede den weleerw. heer G. H. H. A. Jansen (neom.); tot kapelaan te Arnhem (H. Mart.) den wel eerw. heer H. A. A. Nlnteman; tot kapelaan te Wagenlngen den weleerw. heer G. L. I. Stock mann; en tot kapelaan te Deumlngen den wel eerw. heer G. J. Platvoet (neom.); tot kapelaan te Apeldoorn (O. L. Vr. ten Hemelopn.) den weleerw. heer O. A. ten Ha gen; tot kapelaan te Bome (H. Steph.) den weleerw heer E Th. A. Bos; en tot kapelaan te Overdinkel den weleerw. heer A. Th W. Wetfs (neom.) tot kapelaan te Bussum (H. Hart v. J.) den weleerw. heer M. H. Weller; tot kapelaan te Tien jaar gelden mocht Nederland het hoogtepunt van zijn Kerkgeschie denis beleven door de glorie van het Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam welke stad toen een tweede Rome werd door den stoet van kardinalen en bisschoppen en door „onzen" kardinaal den Pauselijken Legaat. Aan zijn nagedachtenis zijn wij het verplicht, dit tweede lustrum waardig te vieren door een Neder landsche deelname aan het Intern. Euch. Congres te Buenos Aires onder denzelfden wereldpresident van des tijds, den vriend aller Nederlanders, Mgr. Heylen van Namen. Er zal een Nederlandsche afdeeling zijn met Nederlandsche sprekers. Er is ook gezorgd voor een Nederlandsche reisgelegenheid onder deskundige lei- volgende geantwoord: De uitvoer van garnalen naar België Frankrijk is zeer verminderd, doordat ds Invoer In belde landen gecontlngenteerd Is, terwijl ook de uitvoer naar Engeland sterk Is achterultge- loopen door de waardedaling van het pond en de heffing van een Invoerrecht daar te lande. De sterk verminderde afzet naar het buiten land heeft In vele vlsschersplaatsen en In het bijzonder In die, waar men zich In hoofdzaak toelegt op de vangst van consumptlegamalen voor export, geleld tot een zoodanige Inkrim ping van de vlsscherij. dat een grooter of klei ner aantal van de visschersvaartulgen tot stil liggen is gedwongen, terwijl de overige het be drijf nog slechts op beperkte schaal kunnen uitoefenen. Deze Inkrimping van het bedrijf heeft tot gevolg, dat de inkomsten van de visschers In die plaatsen onvoldoende zijn en hun toestand «eer moeilijk la geworden. De verminderde afzet heeft voorts een scherpe concurrentie In het leven geroepen tusschen de handelaren, die, om hun afaet nog eenigszlns op peil te kunnen houden, het product aan hun eigen afnemers en aan die van hun concurren- Zondagavond laat was de tienjarige H. wo nende aan de Boschstraat te Maastricht, alleen met eenlge broertjes en zusjes thuis. In Iclnderlijke onbezonnenheid werd het gla zen afdakje achter de woning tot glijbaan ge bruikt. Plotseling bezweek het glas en stortte de tienjarige H. ongeveer zes meter naar be neden, waar ztKta een werkplaats terecht kwam. V Met een sched^rartuur en ernstige snjjwon- den werd de kleine In het ziekenhuis opgeno men. Maandag was de toestand nog hoogst ern stig en het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Ten spijt van de hooge invoerrechten blijkt dat in de afgeloopen maand de export van tuinbouwproducten in geringe mate is toege nomen en vooral naar Duitschland blijkt een goede vooruitgang in tuinbouw-export te zijn gemaakt. In Juli van het vorig jaar werd een hoeveel heid van ruim 13 millioen kg. tomaten naar dat land verzonden, met een exportwaarde van 1.428.000, terwijl in dit jaar ruim 16 millioen kg. werd verzonden, waarbij de exportwaarde echter tot 1338.000 daalde. Zeer sterk blijkt de export van tomaten naar Engeland af te brokkelen, want, werd in Juli 1933 nog ruim drie millioen kg. verzonden tegen 488.000; thans werd slechts 2.6 millioen kg. geëxporteerd voor 244.000. Deze achteruitgang valt temeer op. wanneer men weet dat In Juli 1931 niet minder dan 13.1 millioen kg. tomaten naar Engeland werd ver zonden voor 3.235 000. Onze tomatenteelt was dan ook voor een be langrijk deel gebaseerd op den export naar Engeland. De totale export van tuinbouwproducten In Juli steeg evenwel van 64 millioen kg. in 1933 tot 76 millioen kg. in dit jaar, waarbij de portwaarde toenam van 5.070.0000 5.849 000. De Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam deelt mede, dat, voor zoover haar be kend, op 15. 16. 17, 18 en 20 Augustus 1934 te zamen In totaal voor een bedrag van ongeveer R M. 5.6 millioen gestort is op het krachtens de Nederlandsch-Dultsche devle- ■enregellng van 31 December 1932 te haren name geopende .Honderkonto” bij de Reichs- bank te Berlijn. Dit cijfer van R.M 5.6 millioen omvat alleen de bedragen, die tot en met 20 Augustus bij het hoofdkantoor van de Relchsbank te Berlijn waren bin nengekomen. Stortingen, die op 20 Augustus bij de bijkantoren van de Relchsbank heb ben plaats gehad, vallen hier dus bulten. Deze mededeeling wordjf gedaan in ver band met het feit, dat hrt totaal der stor tingen op genoemd „Sonderkonto”, Ingevolge de tusschen de Nederlandsche en de Dult- sche regeeringen gesloten overeenkomst, voor de periode van 15 tot 31 Augustus 1934 be perkt is tot R.M. 15 millioen. familie Llnssen uit Tegelen. aldaar bij een’ stllstaanden auto aan het spelen was, is het knaapje, volgens ooggetuigen, onder den wagen gekropen. Toen de chauffeur, die even afwezig was ge weest, terugkeerde, vermoedde hij niet, dat het knaapje onder den auto lag. Bij het In be weging zetten van den wagen is het jongetje onder de achterwielen terecht gekomen. De kleine bekwam zoodanige verwondingen, dat hij in sorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Tegelen moest worden overge bracht. Zijn toestand was Maandagavond zeer zorg wekkend. ding. Het wondere Buenos Aires, stad der Zuid-Amerikaansche droomen ligt ver.zéér ver.maar komt ons toch nu zóó nabij! Want de Kon. Hollandsche Lloyd te Amsterdam heeft gezorgd voor een uiterst gemak kelijke reis en verblijfgelegenheid; met het voortreffelijk ingerichte stoomschip „Flandria" doen de Ne derlandsche deelnemenden 16 Sept. a.s. den overtocht, verblijven boven dien op ’t schip in de binnenhaven vlak bij de congresstad en varen met hetzelfde schip terug na tal van an dere plaatsen van de schoonste stad der wereld Rio de Janeiro te hebben bezocht. Gemakkelijker kan het niet. De Kon. Holl. Lloyd heeft het wel aanlokkelijk gemaakt. Voor de priesters is gelegenheid de H. Mis te lezen. H.H. H.H. Excellen ties Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht en Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond (onder wier aanbeve ling de reis is georganiseerd) nemen o.a. met Z. D. H. Mgr. B. Eras, Procu rator van het Nederl. Episcopaat te Rome, aan deze reis deel. Het Eucharistisch Bureau op het Bagijnhof te Amsterdam en onze re dactie geven gaarne alle gewenschte inlichtingen. Tien jaar na Amsterdam: Aires. Een zuster van de gebroeders B. had ken nis gemaakt met een Italiaan, doch nadat zij zich met dezen had verloofd, bleek, dat de Italiaan reeds kennis had met een andere vrouw. Het meisje B. heeft toen de verloving uitgemaakt. Zaterdagavond kwam het meisje B. thuis met de mededeeling, dat vrouw haar ernstig had beleedigd. Mozart 8 50 Het Omroeporkest 9.20 Concert uit de „Kursaal" te Ostende. BRUSSEL 321 M. 12.16 Het Genre- orkest 1.302.20 Gramofoonmuzlek 5.15 Het Symphonle-orkest 930 Ver volg orgelrecltal 10301130 Gramo foonmuzlek. KALUNDBORG 1261 M. 8.50 Morgen wijding 12.202.20 Het strijkorkest vzn restaurant „Wlvex" 2.50 Gramofoonmu zlek 3 50-5.20 Het Omroep-orkest o. 1. v Frits Mahler 8 20 Duetten voor viool en altviool 10.301130 Deenache muziek 12.50 Dansmuziek door het orkest van res taurant „Nlmb". BERLIJN 357 M. 6.50 Liederen door Margarete Kleszllng 7.10 Maria Koerier speelt de fantasie voor plano 7.40 Volks zang In Scheldemühl 930 Opera-con cert 11.10130 Das Funkenhaus mlt heitere Elnlagen und Tanzmuzlek. HAMBURG 332 M. 6.40 Ochtendcon- eert door het Harmonle-orkest 830 Reclame- en Gramofoonmuzlek 11.50 Meesters op hun Instrument Gramofoon muzlek) 12.35 Concert 1.40 Gevarieerd muziekprogramma 2.50 Gramofoonmu zlek 4.20 Militair concert 6.50 Ves per-concert (Gramofoonmuzlek) 9 30 Dansmuziek door de Scheesseler Bauern- kapelle 10 40 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.556.55 Gramo- foonplaten 12.20 Middagconcert 7.20 Concert door het kleine orkest 10.50 Het omroep Schrammelkwartet. DAVENTRY 261 M. 1235 Orgelcon cert door Harold Ramsay 2 00 Voortzet ting van het concert 5 05 Gramofoon muzlek 6.55 Het BBC-orkest o. 1. v Jo seph Lewis 7.50 Medvedeff's Balalalka- orkest 830 Promenade-orkest in Queen’s Hall 11.151230 Joe Loss en zijn Kit Cat Band. PARIJS 813 M. cavallo.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14