ONS BLAD Drie proclamaties van Hitler I s W' M «www Mn* J F De watersnood in Mandsjoeriie Het nieuws van heden STORM OVER ENGELAND DE BAROMETER AAN 7 VOLK, DE PARTIJ EN DE RIJKSWEER Vreeselijk ongeluk nabij Lyon Na zijn Zeshonderd dooden Barthou naar Rome Hitler spreekt Saarlander* toe Verkiezingen op Corsica Tegen de Putchisten gehad Kloosterbrand in België Een vrouw gedood Het buitenland oordeelt ST. STEPHANUSDAG TE BOEDAPEST Noodweer in Algiers Tien menschen verdronken NA DE STRATOSFEERVLUCHT Gaat Hitler trouwen? Weer een Japansch protest Ma DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 Op den jeestdag van St. Stephanus, den •en lange rrocessie door de straten van „Artiglio” loopt Ply mouth binnen Streven naar een militaire dictatuur H. K. H. Prinses Juliana te Lillehammer op doorreis naar Aasgaardstrand Dr. Schuschnigg vliegt naar Florence Maj. Fey neemt strenge maatregelen De spanning tusschen T^okio en Moskou Twee doodvonnissen te Weenen Roosevelt over vrede en oorlog Goede economische verstandhou ding als voorwaarde den vrede DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hongaarschen Schutsheilige, trekt jaarlijks Boedapest waarin, onder de persoonlijke leiding van RiJksregent Horthy, de hoogste regeeringspersonen jneeloopen Het complot tegen de Grieksche regeering Op 800 M. hoogte sprong Cosyns uit den gondel JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR CLOSETSTOELEN (reukloos) im. rise dat iar- bjj nze Ons aller* taak, ook de laatste tien procent van het Duit sche volk voor ons te winnen” „Rijksweer de eenige wapendrager” Hoe in Keulen gestemd is De stad Antoeng na een wolk breuk van 3 dagen geheel onder water en schepen hebben het te verduren s A ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers Verzoek om gratie afgewezen Acht menschen door een trein f verpletterd „Ja’*-propagandarede te hebben gehouden, bracht Hitler te Hamburg een bezoek aan de „Schleswig Holstein” Vliegtuigen Maandag zwaar In Berlyn Het Weer iiiiitiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii Met een lading goud van ,^gypt” VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Ki Itv I ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 259 ■1 er ad stad ooor De Peel brandt weer. Blauw ea Rood rechte» by Dongen. Benoemingen In bet Aartsbisdom. O NDORD-HÜLLANDSCH DAGBLAD i te □er- wi de» By het op 12 November 1S33 gehouden refe rendum werden uitgebracht: Ja-stemmen Neen-stemmen Ongeldig 3.143317 3 020.534 2.452.620 492.747 75.157 485 261 33343 10.564 387.980 95.022 9.830 Hoogste stand: 7643 te Parijs. Laagste stand: 745.0 te Malinhead. Zwynt>»|ager-M|-gr^ 4*or MMordi politie gepakt. tan en root een Beer in PARUS. 21 Aug. (Reuter). Louis Gillet schrijft in het Journal" dat er geruchten gaan, volgens welke Adolf Hitler voornemens sou stfn te trou wen met Wlnnifred Wagner, een kleindochter PARIJS. 20 Aug. Te bevoegder plaatse wordt opgemerkt, sulks met betrekking tot het bericht dat Barthou 10 October naar Rome zal gaan om Mussolini te ontmoeten, dat een ontmoeting van Barthou met Mussolini waarschijnlijk in het najaar zal plaats vinden, doch dat nog geen datum is vastgesteld. PARIJS, 21 Aug. (Reuter.) Uit Algiers wordt gemeld, dat door geweldige regenbuien over- stroomingen zijn veroorzaakt, die het halve dorp Sldi Aissa onder water hebben gezet en ver woest. Tien inboorlingen zijn gedood. Het vee is verdronken. De schade wordt geraamd op een millioen francs. Amerika treedt toe tot het Internationaal Ar beidsbureau. De watersnood te Mandsjoerjje. De stad Antoeng onder water. Zeshonderd dooden. Een groot aantal vuurwapens to Os» in genomen. Acht menschen nabij Lyon door een trein ver pletterd. Koning Leopold heeft op de terugreis van Scan dinavië naar België het vliegveld Schiphol weer aangedaan. Bondskanselier Schuschnigg te Florence. Drie proclamatie* van Hitler. .De laatste 1» procent van het Dultacbe volk moeten we nog voor ons winnen.” Zon op 533 onder 8.13 Licht op 8.43 Maan op nam. 6.39 onder nam. Twee landarbeiders door het standgerecht te Weenen ter dood veroordeeld. Deviesenregeling met Dultachland; tot heden voor R.M. 5.6 millioen op het „Sonderkonto" te Berlijn gestort. Kiesgerechtigden Uitgebrachte stemmen Ja-stemmen Neen-stemmen Ongeldig r de rijzer i al- voor den verkoop van den Oost-Chlneeschen spoorweg. Belde regeeringen waren nj. overeen gekomen die voorwaarden niet te doen publl- ceeren. Tevens spreekt de woordvoerder de geruchten tegen, dat de diplomatieke betrekkingen tus schen de Sovjets en Mandsjoekwo zijn verbro ken, want er hebben nooit formeele diplomatie ke betrekkingen tusschen belde landen bestaan. Dit Ir het loon voor een onmeteiyken arbeid, voor tallooze offers. De eenheid van staat en beweging zijn voor de geheele wereld gedocu menteerd. Het zal ons aller taak zyn. ook de laatste rest van ons volk te winnen voor de nat.-soc. idee en leer. Vannacht nog zijn de besluiten genomen voor de doorvoering dezer actie, welke met nat.-soc. grondigheid ten einde zal voeren, aldus Hitler. De strijd om het staatsbestuur is thans ten einde. De strijd om ons dierbaar volk gaat evenwel door. Er moet en zal een dag komen, waarop ook de laatste Duitscher het symbool van het Rijk als belijdenis in zijn hart draagt. Het zal en moet mogelijk zijn ook de laatste 10 pCt. der Dultschers voor ons te winnen. Hiervoor roept Hitler speciaal zyn partjjge- nooten op. wien hij ook op de eerste plaats dank brengt voor de .heerlijke overwinning". WEENEN. 20 Aug. De Oostenrijkse he Bonds kanselier Dr. Schuschnigg is vanmiddag met gevolg per vliegtuig naar Florence vertrokken. De bondskanselier zal nog vandaag te Florence, waar hij Mussolini zal ontmoeten, aankomen. Prof. dr. Hugelmann, die in verband met de gebeurtenissen van 26 Juli gearresteerd was. is in de gevangenis in Klosterneuburg bij Wee nen in hongerstaking gegaan. Hy is naar het Rainer-ziekenhuis te Weenen overgebracht, waar hij kunstmatig zal worden gevoed. Prof Hugelmann was vroeger christelijk-soclaal voorzitter van den Bondsraad. Later ging hij meer in de „nationale" richting, zonder direct te zijn aangesloten bij de nat.-soc. partij. BIJ het Zondag gehouden referendum nebben 94.4 procent der kiezers hun stem uitgebracht. Ja-stemmen Neen-stemmen Ongeldig BERLIJN 20 Aug. Rijkspresldent Hinden burg had de uitoefening van eenige zijner rech ten overgeciagen op andere autoriteiten of in stanties. De Führer en Rijkskanselier Adolf Hitler heeft thans, naar bet Duitsche Nieuws bureau meldt, door een verordening deze over drachten van rechten aan andere autoriteiten bevestigd. Het Tass-agentschap meldt uit Charbln, dat Zaterdag JL weer drie Sovjet-employé’s bij den Oost-Chlneeschen spoorweg gearresteerd zijn. AndersziJds Is de Wit-Russische politieman, die den Sovjet-Russischen consul-generaal heeft beleedlgd. uit zijn functie ontheven. PARUS, 20 Aug. In de nabijheid van Lyon is Zondag een tragisch ongeluk gebeurd, dat acht personen hc- leven heeft gekost Een auto met zes Inzittenden en een motor met twee berijden kwamen In botsing op een spoorover weg. Alle acht personen werden bij de botsing ernstig gewond. Op hetzelfde oogenbllk naderde een personentrein, die over de op de rails lig gende gewonden reed en ze geheel verpletterde. De oorzaak van het ongeluk ligt in een fout van den baanwachter die ondanks het licht signaal toch de spoorboomen geopend had WEENEN, 21 Aug. (DNB). Majoor Fey heeft gisteren voor de radio gesproken over de maatregelen, die hy als minister voor de open bare veiligheid wil nemen tegen de deelnemers aan den jongsten Putsch. Aan ondernemers, die aan staatsgevaarlijke acties hebben meegedaan, zullen geen orders meer worden gegeven. Concessies bij het betalen van belasting zullen him niet worden verstrekt en ook concessies op ander gebied zullen hun niet worden toegestaan. Voor zoover deelnemers aan dergelijke acties in staatsdienst zijn, zullen zij terstond worden ontslagen en nergens anders in dienst kunnen worden genomen. BRUSSEL, 20 Aug. (Per. tel.) Zondagmiddag heeft een felle brand gewoed in het klooster der Paters Capucijnen te Herenthah (provincie Antwerpen). Alleen de kerk en de bibliotheek bleven gespaard. Talrijke waardevolle docu menten enz. werden echter een prooi der vlam men. Juweelendiefstal in Den Haag opgeheMerd; grootste deel van den buit teruggevonden. De Führer heeft vandaag verder een schrijven gericht tot den Rijksweermlnister v. Blomberg. Hierin verklaart Hitler, dat. zooals de officie ren en soldaten der weermacht zich door hun trouw aan zijn persoon hebben verplicht, hij iet steeds als zijn hoogsten plicht zal beschou wen, op te komen voor instandhouding van de weermacht ter nakoming van het testament van den ovpripdM generaal-veldmaarschalk en om overeenkomstig zijn eigen wil het leger als eenige wapendrager In de natie te verankeren. PARIJS, 21 Aug. (Reuter.) Dat op het eiland Corsica de herinnering aan Napoleon nog steeds leeft, is bewezen ter gelegenheid van aanvullen de verkiezingen voor den gemeenteraad van Ajaccio, ten gevolge van het overlijden van bur gemeester Coty. Vier kieslijsten waren opgesteld, een Bona- partistlsche, een Radicaal-Soclallstlscbe, een Socialistische en een Communistische. De vier candldaten van de lijst der BonapartUten wer den met 800 van de in totaal 2500 stemmen gekoeen. wzusNEN. 20 Aug. Het standgerecht te Wee nen heeft twee landarbeiders uit Ischl, Unter- berger en Saurels. die 20 rollen ammoniet had den verborgen, ter dood veroordeeld. Unterber- ger verklaarde socialist te zijn. Er zijn verzoe ken om gratie ingediend, welke echter zijn af gewezen. BELGRADO, 21 Aug. (Reuter). Het agent schap Avala meldt nader, omtrent het te Athene ontdekte complot, dat de gearresteerde majoor Floros Pangalos zijn diensten aan kapitein Constantlnopoulos had aangeboden, die terstond den minister van oorlog Condllls waarschuwde, die een spoedonderzoek gelastte, dat leidde tot de arrestatie van drie kolonels, 5 subalterne officieren, en de ontdekking van een document, welks onderteekenaars zich verbonden de re geering omver te werpen om een dictatoriale regeering van officieren onder leiding van Pias tiras in te stellen. Volgens zekere geruchten zou het complot vrij uitgebreid zijn geweest en zouden ook be paalde civiele personen erbij betrokken zijn, maar de oppositie partijen beweren, dat de zaak werd overdreven. BERLIJN, 20 Aug. Tweeduizend Saarlanders, leden van den Bond van Duitsche radioluis teraars aan de Baar, hebben hedenmorgen een betooging van trouw aan Hitler gehouden De leider van den Bond wensebte Hitler geluk met het groote succes der verkiezingen. Vervolgens richtte Hitler uit het venster der Rijkskanse- .larü eenige woorden tot de Saardeputatle. zeg gende dat zij gisteren een teeken van de een heid van het Duitsche valk hadden gezien Juist zoo is het Duitsche volk bezield door den bran denden wensch, het Saargebied weer bij Dultschland te zien. Wat Dultsch is en door de verdragen bijeen hoort, moet ook schouder aan schouder staan. Op 13 Januari zal daarom het geheele Duitsche volk de stemming bege leiden met een vurig gebed en allen zijn er van overtuigd, dat daarmede de Hjdenstljd van het Saargebied een einde zal hebben. Dultschland respecteert de verdragen. Hitler's gelukkigste uur zal zijn, wanneer hij voor de eerste maal naar het Saargebied komen kan. TillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllIlll Te Hoek van Holland nam het Duitsche motorschip ..Cordilleras” Zondag een 2000-tal In Nederland woonachtige Dultschers aan boord, waarna het zee koos. Bulten de Neder- landsche wateren werd gestemd: 1.790 stemden raet -ja”. 88 met «neen”. LONDEN. 21 Aug. (Reuter) Het Italiaan- sche bergingsvaartulg .Artiglio” zal heden voor de eerste maal In dit jaar te Plymouth binnen- loopen met een lading goud aan boord van het stoomschip „Egypt”, dat in 1922 ter hoogte van Quessant is gezonken. Het schip had in totaal een millioen pond sterling baargoud aan boord. De laatste twee jaar heeft ae „Artiglio” 800.000 pond sterling aan goud geborgen. Het werk wordt nu echter moeiiyker. daar het wrak geleidelijk uit de voegen gaat. PARUS, 20 Aug. (R«ut«r> Een medewerker van bet ..Petit Journal” beeft met president Roosevelt gesproken over de vooruitzichten van oorlog en vrede. Roosevelt ging uit van het standpunt, dat de bultenlandsche politiek der volken moet zijn opgebouwd op den grondslag van een verstandhouding als tusschen goede buren. De goede verstandhouding op econo misch gebied vormt een essentieels voorwaarde voor den vrede. De avonturen der diplomatie dienen vervan gen te worden door een positieve uitwisseling van goederen. TOKIO 20 Aug. (Reuter). De woordvoerder van het ministerie van Bultenlandsche Zaken verklaarde, dat Japan bij de regeering der Sovjet-Unle zal protesteeren tegen het feit, dat het agentschap TASS JL Zaterdag den prijs en andere voer—lorden heeft gepubliceerd. SJANGHAI, 20 Aug. (Reuter.) Omtrent de overstrooming in Zuid-Mandsjoerije wordt nog het volgende gemeld: Tengevolge van een wolkbreuk, welke drie da gen geduurd heeft, is de rivier Jasoe bulten haar oevers getreden en heeft de aan de grens van Korea gelegen stad Antoeng geheel onder water gezet. Naar schatting zijn 600 personen verdronken. Bijna 60.000 personen zijn dak loos. Vijf bruggen over de rivier zijn weggesla gen. De schade wordt op 3 millioen gulden geschat. De verbindingen met de gelasterde konden eerst heden hersteld worden. De autoriteiten hebben levensmiddelen en drinkwater voor de bewoners laten aanvoeren. In elk land dienen de producten uitgekozen te worden, die in wederzijdse!) voordeel kunnen worden uitgewisseld. Deze uitwisseling van goe deren vormt het voornaamste vraagstuk van de bultenlandsche politiek. Oneenigheden op eco nomisch gebied lelden tot een bewapeningswed loop, welke ^e oorzaak wordt van den oorlog. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Par kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de M.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem WSI I 1 BERLIJN, 20 Aug. (D. N. B.) De vooriooplge verkiezingsuitslag van Groot-Berlijn luidt als volgt: BERLIJN. 20 Aug. De NSK publiceert twee proclamaties van den Führer, de een gericht aan het Duitsche Volk, de andere aan de NSDAP. Hitler verklaart hierin, dat gisteren een einde is gekomen aan den strijd om de macht in Dultschland. Thans bevindt het Duitsche Rijk zich in handen der nat.-soc. party. BELGRADO. 20 Aug. (Reuter.) Volgens de „Prawda” is Ir. Cosyns niet tot op het laat ste oogfnblik in den gondel van zyn stratoefeer- ballon gebleven, doch sprong hy er op 800 M. hoogte met zyn parachute uit. Aan journalis ten verklaarde Cosyns den sprong te hebben gewaagd wegens de landing In de duisternis Verder vertelde hy. dat hij en zyn gezel op een gegeven oogenbllk dermate door duizeligheid werden overvallen, dat zij slechts met inspan ning van alle krachten zich tegen in onmacht vallen wisten te behoeden. De ballon bevindt zich momenteel met de in strumenten onderweg naar België. Daar de stratosfeervllegers geld hadden vergeten, moes ten zy geld leenen van den Belgischen consul voor bun terugreis. NEW-YORK. 20 Aug. (Reuter.) Mevrouw Piccard deelde mede, dat sy persoonlijk op 3 September M3 «tratoftfeervlucht land. „Frankrijk kan er geen enkelen reden In vinden, om in een of anderen zin af te wyken van de politieke gedragsiyn, welke het in het belang van de Europeesche orde en in het belang van den vrede heeft aangenomen.” Te Londen Is men algemeen van oordeel, al dus Reuter, dat de toeneming van het aantal tegenstemmers een reden is om te veronder stellen, dat Hitler zyn vat op de groote massa van het Duitsche volk eenigermate heeft ver loren, hetgeen een psychologisch phenomeen zonder weerga in de moderne politiek is. Het door Mussolini gestichte hoofdorgaan der fascistische party, de „Popolo d’Italia” twy- felt, evenals de „Messagero” aan de juistheid van het getallenmaterlaai der Duitsche volks stemming. LONDEN. 21 Aug. (Reuter). Een hevige storm heeft gisteren in verschillende deelen van Engeland groote schade aangericht. Een per soon werd daarby gedood en velen gewond. In Blackpool kreeg een vrouw, die met haar man en kennissen ging wandelen, een reclame bord op haar hoofd en was op slag dood. Ook de nieuwe vllegdlenst tusschen de voor naamste Engelsche steden heeft van het slechte weer te lyden gehad. Twee toestellen vertrok ken uit Glascow en bereikten niet zonder moeiiykheden de stad Belfast. Tydens de vlucht naar Manchester werd het weer echter zoo slecht, dat de piloot niet verder durfde te vüegen. De mail uit Belfast werd toen per spoor naar Londen vervoerd. Ook het Nederlandsche K L M -vliegtuig uit Amsterdam, dat des middags in Huil aankwam, kon niet verder naar Liverpool doorvliegen. Aan de kust van West-Cork is een zeiljacht door den storm tegen de klippen geslagen. De inzittenden werden door een reddingsboot in veiligheid gebracht. Twee plezlerbooten, die met resp. 500 passa giers uit Liverpool waren vertrokken, moesten wegens het zware weer terugkeeren. Te Morecambe werd een buitenstaand vlieg tuig opgeheven en tegen een muur stuk ge slagen. In vele deelen des lands sprongen de ruiten der hulzen. Honderden telegraaf- en telefoondraden zyn gebroken, zoodat in dit ver keer stagnatie ondervonden werd. VERWACHTING: Matige, later weer toenemende, Zuidelijke tot Westeiyken wind, half tot zwaar bewolkt ut betrok ken, kans op regen In het Noorden: aanvankelijk iets warmer. PARUS, 20 Aug (Reuter) De .Temps’ ver klaart dat Frankrijk de volksstemming in Dultschland moet beschouwen als een zuiver Unnenlandsche aangelegenheid van Duitsch- de ekt ?n- je- an *e- 11- 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9