I Rinso Den Haag m De roofoverval Brabant tegen zichzelf verdeeld Liturgische week te Leuven OOST TEGEN WEST INTERN. EUCH. CONGRES DADERS WAREg WELDRA IN ARREST HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1934 Brabant verdeeld Teeken van eenheid NOODLOTTIGE BOTSING r W erkver schaf fing Kanunnik Deken van SCHOORSTEEN WAS DEFECT Dam De Zeven-veld ZWARE MISHANDELING Zware ftraf gevraagd Verdachte ontoerekenbaar geacht STRAF VOOR OPRUIERS T Derde Orde van St. Dominions Brand in de boerdeny werd het gevolg De tweede oefeningsdag vpn de Lichte troepen in Noord- Brabant De invloed der katholieke liturgie op individu, gezin en maatschappij De viering van zyn zestigsten verjaardag UITVOERING RIJKS WEGEN PLAN Nationale Tertianssendag te Nijmegen Door uitsluiting van machinalen arbeid De Huzaren in het nauw Nederland» deelname aan het katholiek wereldcongres te Buenos Aires Daders gearresteerd De Ryders in de hanebalken Aan de „Schele Brug” Vinger af geslagen Bestuurder van vrachtauto gedood De uitspraak werd bepaald op 4 September. Poging tot moord en zelfmoord V - Beide verdachten even schuldig geacht aan diefstal met ge weldpleging in ver- eeniging Loonsverlaging en ontslag »-■ con- het f t Spoedig was deze ter plaatse en na het kan toor te zijn binnengedrongen, troffen zij aldaar den zwaar gewonden heer Blanche aan, die bewusteloos op den vloer lag. Aan den stadskant te Nijmegen houdt men zich nog steeds bezig met de piilers, waarop de brug zal komen te rusten. Een overzicht van de werkzaamheden, gezien vanaf de stadszijde Uit het gehouden onderzoek is komen vast te staan, dat roof de drijfveer tot deze mis daad is geweest. Spr. meende, dat uit de behandeling dezer zaak is komen vast te staan, dat de beide verdachten zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding van art. 312 W. v. 8., dief stal met voorafgegane geweldpleging, ge pleegd in vereenlglng. i k i Op een vraag van den president, hoe het mogelijk is, dat de schedel niet gespleten Is, aan en i t r l I I 1 I De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed den aan leg van de aarden baan van weg no. 13 van het Rijkswegenplan ’s-GravenhageUtrecht Driebergen) onder de gemeenten Zegwaard. Bleiswljk, Zevenhuizen, Wsddinxveen en Moor drecht, met bijkomende .werken in de jhren 19341935 en 1936. Laagste inschrjjfster was de N. V. Amsterdamsche Ballastmjj. te Amsterdam voor A (zand, gebaggerd uit het Hollandach Diep) ƒ915.000.B (zand, gebaggerd uit de Bergsche Maas) ƒ951.000.en C (ander zand) 795 000.—. 1 i t i i t En dit schoone land is vandaag tn tweeën ge deeld. volgens de veronderstelling. Hoe onge looflijk bet ook moge klinken: bet Westen is van bet Oosten afgescheiden, de grens loopt 5 KM ten westen van Tilburg. En wat nog on gelooflijker klinkt: er is oorlog tusschen beide deelen; de burgervader van Den Bosch beeft den krjjgsbijl opgegraven tegen zijn ambtgenoot van Breda, deze, al even vechtlustig, doet geen beroep op den Volkenbond, doch heeft den toe geworpen handschoen opgenomen en nu staat een rood oost leger tegen een westelijk blauw leger. Spr. constateerde, dat beiden even schuldig zijn. Het is een wonder, dat B. het leven er niet bij heeft gelaten. de bedoeling werk te verschaffen aan daarvoor in aanmerking komende werkloosen. De minister van Waterstaat is bereid bij het aanleggen van het gedeelte van weg no. 15 van het Rljkswegenplan 1933, tusschen de Bulder- steeg te Hardlnxveld en den Zandweg bij- Schel- luinen en van een rijwielpad, machinalen ar beid uit te schakelen en van handenarbeid ge bruik te maken. De uitvoering van het werk is opgedragen aan de N.V. Gerulschlooze Weg te Heemstede, terwijl de extra-kosten, welke uit de te volgen wijze van uitvoering voortvloeien, 29.600 bedragen, waarvan tx.t. een deel op de betrokken gemeenten zal worden verhaald. De som, waarvoor de uitvoering van bedoeld werk is aangenomen, bedraagt 149.300. In het bestek zijn enkele betreffende bepa lingen opgenomen, luidende als volgt: Art. 3. Het lossen uit de schepen van zand, hoogovenslakken, bekleedingsgrond, materialen voor de fundeering van de klinkerverhardlng en klinkers moet geschieden uit de hand zonder toepassing van machinale of dierlijke kracht, en het vervoer van deze materialen moet uitslui tend plaats vinden met niet onderling gekop pelde vervoermiddelen, die noch op den heen weg, noch op den terugweg door machinale of dierlijke kracht worden voortbewogen. Art. 3. Voor de werkzaamheden, vermeld in art. 2. mogen uitsluitend arbeiders worden ge plaatst, aangewezen door of namens den mi nister van Sociale zaken in overleg met ge meentebesturen. Alleen die personen zullen voor tewerkstel ling in aanmerking worden gebracht, die in gevolge de gesubsidieerde steunregeling esteund werden. Het aantal der voor tewerkstelling aangewe zenen zal niet minder bedragen dan door den aannemer voor een goeden voortgang van het werk noodlg wordt geoordeeld. De belooning der aangewezen tewcrkgestel- den dient zoodanig te zijn, dat de mogelijkheid wordt geopend dat bij flink -werken in accoord gemiddeld 30 cent per uur kan worden ver diend. Van de premie ingevolge de Ziektewet moet X op de tewerkgestelden warden verhaald, ter wijl verder een vergoeding van 80 pet, van de norm ad 30 cent dient te worden uitgekeerd bij verlet wegens regen, met dien verstande evenwel, dat gedurende drie regenuren per week geen vergoeding behoeft te worden uit gekeerd. Echter niet alleen de huzaren veroorzaakten drukte: het pretentielooee. maar prachtige dorpje zal wel nimmer zulk een sterrenflcnke- ring in zijn straten gezien hebben. De generaal Fabius «ras er met zijn staf, de Commandant van het Veldleger, jhr. Röell, en de militaire attachés van Frankrijk, Duitechland en Enge- land. Als verdedigers traden op mr. E. A. Kan voor H. en mr. G. L. J. Mens Fjers Smeding voor O. Het O.M. werd waargenomen door mr. W. S. Hoekstra, die de tenlastelegging voordroeg, zijnde poging tot moord, subs, poging tot dood slag, gevolgd door een strafbaar feit (nJ. dief stal met geweldpleging, subs, diefstal met ge weldpleging in vereenlglng, subs, zware mis handeling met voorbedachten rade of mishan deling met voorbedachten rade, zwaar licha melijk letsel ten gevolge hebbend). In een aangrenzend vertrek hield zich een man op, die onmiddellijk door de politie werd epk-'te zjjn de 30- feede man, die in- j»d genomen, werd twee van Holland gearresteerd. jsijfC de 37-jarige electrlcien J. A. fn omgeving als „De Bolle” bekend gearresteerd en die later bl< jarige monteur G. H. De X middels de vlucht dagen later te Hqel Het bleek te O., die izpsfji stond, S' Dinsdagmorgen brak brand uit in de boerderij van de gebrs. Majjers te Sprancapelle. In een oogenbUk stond de geheele boerderij in volle vlam. De Westenwind, die fel woedde, was oor zaak, dat het met riet bedekte dak in een mi nimum van tijd een prooi der vlammen werd. De brandweer moest zich bepalen tot het nathouden van het belendende pand. De ge heele boerderij met groote voorraden hooi en stroo werd door den brand vernield. Twee varkens kwamen in de vlamman oen. Van den Inboedel kon niets worden gered. De eigenaren zijn verzekerd, zoowel voor den in boedel als voor de boerderij. De schade is zeer aanzienlijk. De oorzaak is vermoedelijk te wij ten aan een schoorsteendefect. De directie der firma Jansen en Tllanus te Vriezenveen heeft bekend gemaakt, dat een loonsverlaging van vijf tot tien procent zal wor den ingevoerd, terwijl enkele arbeiders zullen worden ontslagen. Daar tegenover staat de Kerk met haar zendlngstaakhell en- vrede te brengen in de sfeer van het bovennat uur lijke, maar ook in de maatschappij. De gezondmaking van de maatschappij kan niet geschieden zonder saneerlng van het in dividu en dit i« slechts mogeljjk in en door de Kerk van Christus. De Kerk heeft het wacht woord der vernieuwing verstaan. Er verandert iets in de Kerk, zegt spr. Ook de leeken zijn nu tot de overtuiging geko men, dat zij onder en naast den priester en met den priester de wereld kunnen en moeten vernieuwen. Hier heeft de liturgie een groote roeping, omdat de godsdienstige en moreele gezondma king van het individu noodzakelijke voor waarde is. Het menschdom moet door de ge nade van Christus in de Kerk van Christus be vrijd worden van hebzucht en andere ondeug den. Een hernieuwd kerkelijk leven zal een nieuw offensief zijn tegen de verwording. Het is niets anders tenslotte dan een beleving van de genaden van doopsel, vormsel, huwelijk, kortomde liturgie in hare breede beteeke- nls, waarvan de hoofdpunten zijn naast deze sacramenten: Mis en Oonununie. Hierdoor wordt de mensch bewust, wat hij is en legt hij de grondslagen voor de zoo noodlge her nieuwing. Hierna was het woord aan den zeereerw. heer Frank, voorzitter der- Federatie voor Liturgische Vereenlglngen in Nederland. Deze behandelde het sociale karakter der H. Mis, een voor het veelsoortig gehoor zeer practi- sche les. het Al waren er aan de viering van kanunnik Van Dam’s zestigsten verjaardag geen officieele plechtigheden verbonden, deze dag is voor den deken van Den Haag toch niet onopgemerkt voorbij gegaan. Dinsdagmorgen te zeven uur droeg zijnhoogeerw., in de kapel van 8t. Anto- niushove, voor de eerw. Zusters en de pension- neerende dames een plechtige Hoogmis op. Van de gelegenheid om hem verder op dezen dag geluk te wenschen, maakten velen gebruik. Reeds des morgens liet het gemeentebestuur van Voorburg den jubilaris compllmenteeren. terwijl verscheidene Haagsche geestelijken den deken hun felicitaties kwamen overbrengen. Een menigte bloemstukken, waaronder oji. van de Drukkerij „De Spaarnestad”, vulde de vertrekken van Z.H.eerw., in de woning naast het vredig gelegen 8t. Antoniushove, waar in den namiddag ook de Haagsche wethouder F. H. J. Quant, een bezoek bracht. Een groot aantal brieven en telegrammen bereikte den jubilaris in den loop van den dag. In het eerste deel behandelde directeur Frank het sociale karakter der H. Mis in haar wezen. Spr. behandelt daarop de vraag hoe zich het sociale karakter in de liturgische vie ring uit. Daartoe wijst hij op de verschillende deelen der H. Mis: de gebedsgemeenschap, de offergemeenachapt bet gemeenschappelijk dankgebed. Hoe moeten wij nu daartegenover staan met ons wezen? Wanneer wij met Christus offeren, is ons offéT niet volmaakt als we onszelf niet offeren. Er moet niet alleen zjjn unlo in ge naden. doch ook in gemeenschapsbeleven. Het Eucharistisch offer moeten wij dus als leden van het' Corpus Christi mysticum on tologisch mede-opdragen, tot grondslag nemen voor ons subjectief religieus leven, voor onze offergezindheid en onze offerdaden. Dat volgt uit onze gemeenschap met Christus; dat is de grondslag der foetale deugden: de liefde. Met een korte discussie werd de eerste zitting van de Liturgische Week gesloten. Verondersteld is verder, dat de oorlogstoe stand pas is Ingetreden: de mobilisatie is in beide landen nog aan den gang en alleen de lichte troepen zijn gereed om de vijandelijk heden te openen. In het Oosten staat het Regi ment Wielrijders in Oisterwijk en Moergestel, beveiligd door twee Verkennings-afdeelingen. waarvan de eerste bewesten Goirle. de tweede bewesten Tilburg staat. De Blauwe partij beeft een regiment infanterie (het zesde uit Breda, dat vandaag aan de oefening deelneemt) en bet Regiment Huzaren. De infanterie staat achter de Mark ten Zuiden van Breda tot op ongeveer drie KM. van de Belgische grens. Die drie KM. worden opengelaten voor het Regi ment puzaren, wanneer dit moet terugtrekken, sooals verwacht wordt. Bjj den aanvang der oefening staat dit Regiment met de hoofdmacht in Chaam, terwijl het patrouilles als voelhorens vooruitgeschoven heeft naar Gllze en naar an dere belangrijke punten op die hoogte. Overste baron van Lawlck. die bet bevel over alle roode troepen had, had de twee verken- ningsafdeellngen last gegeven, met de noodlge omzichtigheid voorwaarts te gaan, de blauwen terug te dringen tot ze aan de Mark kwamen. Met - bet Regiment Wielrijders en de motor- batterU van 7-veld zou hij dan volgen en zoo noodlg steun verieenen. Het commando over het Regiment Huzaren was toe vertrouwd aan majoor Van de Mandele, daar kolonel Diemont vandaag bevel voerde over alle blauwe troepen, dus ook over de infanterie. In den morgen Is er eigenlijk niet veel te zien geweest. Tot tien uur hadden de troepen den tijd om vanuit hun kantonnementen te mar- ebeeren naar de stellingen, die zij voleens de veronderstelling zijn gaan Innemen. Wjj zijn eerst eens In Chaam gaan kijken, waar het een geweldige drukte was van de verschillende esca- drons huzaren, die door het dorp heen trokken. De minister van Sociale Zaken heeft een brief gezonden aan het gemeentebestuur van Hardlnxveld, waaruit de mogelijkheid blijkt, dat bij de uitvoering van rijkswerken machinale arbeid vervangen wordt door handenarbeid met De aanval op Chaam was een stoot in de lucht. Het dorp was reeds door den majoor van den Mandele verlaten, en een der verkennings- afdeelingen van rood stond reeds ten Westen van het dorp. Wjj kwamen er tegelijk met de wielrijders en om *t dorp eens uit een anderen gezichtshoek te zien, ging ik eens de kerk in om den toren te beklimmen. En zie, in het nokje van den toren vond ik nog een drietal blauwe strijders, een luitenant der Gele Rijders, die daar als waarnemer voor de artillerie had ge zeten, met een paar telefonisten. Zij zaten als katten In de val en waren aan het overleggen, hoe ze zonder kleerscheuren uit dit wespennest zouden geraken. Het Illustere voorbeeld van Jan van Schaffelaar lokte hen blijkbaar niet aan. Ik mojt mijn lezers hier teleur stellen. Zij zijn er uit gekomen, maar hoe weet ik niet. Onze auto vertrok en Ik kon den uitslag van het avontuur niet afwachten. Overigens zijn er bjj manoeuvres voor een stoutmoedlgen soldaat, wanneer hij maar eenmaal op zijn paard zit, onbegrensde mogelijkheden. Losse schoten deren hem niet en' een vervaarlijk gezwaaide sabel houdt de aanvallers wel op eenigen afstand. Dat zagen wij een half uur later, toen we aan de Mark kwamen. Ongeveer 4 KM. ten zuiden van Breda ligt de „Schele Brug” over het ri viertje Daar moesten de terugtrekkende huza ren overheen om in hun stelling achter de Mark te komen. Maar toen de voorste troepen van de roode partij gezien hadden, dat Chaam reeds ver laten was, had een ritmeester met een reserve- escadron opdracht gekregen, naar de Schele Brug te rijden om die te bezetten. In een ijl- marsch van 10 KM was hij met zijn escadron naar de brug gegaloppeerd, en was daar eerder aangekomen dan de terugtrekkende huzaren. Daarmee had hij het mooie succes bereikt, dat dezen waren afgesneden van hun basis, en wat sterker spreekt, van hun dampende keuken wagens, die achter de Mark stonden te wach ten. Weliswaar werd de brug nog verdedigd door een sectie Infanterie van het zesde regiment, maar de wegen, die naar de brug leidden, wer den bestreken door de mitrailleurs van het re- serve-escadron. De huzaren waren in een moei lijk parket. Enkelen wisten zich op de hier- 1 voren geschetste wijze er door te slaan. Voor de anderen was er gelukkig een Voorzienigheid, in den persoon van den generaal Fabius Die wilde de huzaren hun avondpot niet doen mis sen ze moeten den heelen nacht nog door vechten. Daarom deed hij de roode ruiters te ruggaan artillerie-vuur dwong hen daartoe, zoo werd verondersteld. En de huzaren konden in draf de Schele Brug overtrekken, waar zf) ten zuiden van bet 6e Regiment Infanterie hun stelling konden innemen, na gesterkt te zijn door den degelijken kost, die uit de dampende potten van den veldkok een bemoedigenden geur verspreidden. Dinsdag diende voor de vacantiekamer van de Haagsche rechtbank, gepresideerd door Jhr. mr. H. O. Feith, de zaak tegen de beide verdachten van den roofoverval, welke Za terdagmiddag 12 Mei J.L, des namiddags to ongeveer half zes, is gepleegd op den 53-Jari- gensOTopman en grossier Emanuel Blanche in diens kantoor aan den Rijswijkacheweg No. 329. ^Frankrijk la eigenlijk het eenlge land, dat In - Den Haag een militairen attaché aan net ge zantschap verbonden heeft, doch voor deze ma noeuvres waren de Duitsche attaché van t ge zantschap te Londen en de Engelsche attaché ’an de ambassade te Brussel naar ons land gekomen om ze te volgen. Ook zagen wij het Eerste Kamerlid prof. jhr. de Savorom Loh mann. die als lid der legercommlssie de ma, noeuvres volgt. Zooals men zich herinneren zal, kwam in den ochtend van dien dag een persoon bij den heer B op bezoek, voorgevende, de leegstaande tweede etage van het pand ti willen huren. Deze persoon zou daarop tegen zes uur met zjjn zwager terugkomen. Inderdaad kwamen tegen half zes twee man nen opdagen, van wie er één een rijwiel bij zich had, die door den heer B. in diens kantoor werden ontvangen. Kort nadien hoorden de bewoners van de tweede verdieping gestommel en geraas In heb beneden gelegen kantoor en even later hoor den zij geschreeuw. Na de deur te hebben afgesloten, verzocht één hunner, de hoer Loof, een juist voorbij- gEgnden jongen om de politie te waarschuwen. Als eerste, getuige werd gehoord dr. W. C. Arps, arts, die indertijd het slachtoffer be handelde en die thans verklaarde dat de heer B. een zware hoofdwonde bad bekomen, be nevens een aantal kleinere verwondingen en dat hem ook de linkerringvinger was afgeslagen. Een en ander was veroorzaakt door toege brachte slagen met een hard voorwerp, In casu een looden pijp. Bovendien heeft het slacht offer een lichte hersenschudding bekomen. Op den hoek van de Calandstraat en de Wel- burgstraat te 's Gravenhage is gisterochtend vroeg een ernstig auto-ongeluk geschied. Ruim half 7 geraakten twee vrachtauto’s aldaar met elkander in botsing. De slag was zoo hevig dat beide wagens omvielen en de bestuurder van een dezer beide, de 37-jarige F. J„ wonende Hóbbe- mastraat 74 te Den Haag, vrijwel onmiddellijk werd gedood. De bestuurder van den anderen wagen, de 45- jarige F. 8. uit de Calandstraat kwam met den schrik vrjj. Belde wagens werden zwaar bescha digd. Het onderzoek naar de schuldvraag Is nog gaande. Dinsdagmorgen heeft de arbeider O. te Sluis kil in ’n hevigen twist zijn vrouw met een mes snijwonden toegebracht aan het gelaat en armen. Zij jpoest naar het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil worden vervoerd. De man i» n» rle vechtpartij uit huls geloopen. De marechaussee heeft later zijn lijk uit het kanaal Gent— Terneuzen opgehaald. Hier ia een strenge straf voor een derge- lijk afschuwelijk misdrijf noodzakelijk. De veiligheid van de burgerij gebiedt zulks. Spr. eindigde met tegen elk der verdach ten twaalf jaar gevangenisstraf te elschen. Mr. Kan, voor A. pleitende, deed een beroep op de rechtbank om, daar het leven van het slachtoffer gespaard is gebleven, dezen ver dachte de gelegenheid te geven nog lets van zijn leven te kunnen maken. Mr. Mens-Flers Smeding pleitte voor O. een rechtvaardige straf, die de mogelijkheid tot reclasseering openlaat. Na de plechtige Vespers van den H. Bernar dus, patroon van den Abt-Ooadjutor der Ab dij Keizersberg, is Maandag te Leuven de 18e Nederlandsche Liturgische week geopend door Mgr. dr. Callewaert, president van het Groot seminarie te Brugge. e Naar den Keizersberg, aldus zeide deze, ko men wij graag, omdat hier de liturgische be weging geboren is vóór 23 Jaren. Voor een halve eeuw stond de Roomsche liturgie onbekend en onbemind onder het volk. Via de herleving der archeologie kwam ook de liturgie weer ten leven, ofschoon hiermee het volk niet bereikt werd. Dit was de taak van oe liturgische beweging. De eerste stap was: het gansche volk tot de kennis der liturgie te brengen, door in woord en schrift de liturgische teksten te versprei den; waarop onmiddellijk volgen kon het bij brengen van het besef, dat het volk als volk diende mede te werken aan den offerdienst. Nóg kan de liturgische beweging geen tromfen vieren. De liturgie toch behoort niet binnen de kerkmuren en de uren der kerke lijke plechtigheden te blijven. Haar Invloed behoort zich te openbaren in ons dageljjksch leven, opdat wjj volledige christenen worden- Katholieke sociale actie vindt naar het getui genis van de soeiate werkers zelven, een mach tigen hefboom in de liturgische beweging. De liturgie kan en moet een overweldigen den invloed uitstralen op het individueel, fa miliaal en maatschappelijk leven. Die won dere kracht van uitstraling noemen wfl de li turgische dynamiek. Na dit openingswoord sprak prof. Dondeyne, hoogleeraar aan de Leuvensche unlversiteit, over: „De uitstraling der liturgie op het indl- vidueele en sociale leven”. De liturgie behoort, zegt spr., meer te zijn dan aesthetisch en archeologisch geliefheb- ber, meer zelfs, dan een goede verzorging van de godsdienstige plechtigheden. De liturgie moet worden de levensader van het hernleuwlngsoffensief tot her-kerstening van individu en maatschappij. Dit kan de li turgie. omdat zij de bron is van de levenshei liging. Als eerste punt bespreekt de inleider de veranderende Westersche beschaving. TILBURG, Dinsdagavond. Brabant is een onvergelijkelijk land. Schrijver dezes is er trotsch op Hollander te zijn, maar hij meent «Jn gewest geen onrecht te doen, als hü Brabant een unicum noemt. Vooral nu, nu de belde bloeit, bet koren in schoven op de velden staat en de groene'Welden lachen tegen de blauwe lucht, is het een genot, het land in onzen open pers-auto te doorkruisen, hetzij langs de voortreffelijke asfaltwegen, die rechte lijnen door donkere naaldbosschen voe ren, hetzij over hobbelige keienwegen, die In velé bochten langs groen-omzoomde akkers slingeren Brabant is een heerlijk land, en de huzaren denken er ook zoo over. Op de hof steden liggen ze In de schaduw, hun paarden staan droomend tegen den muur en leveren met hun staart op eigen gelegenheid gevechten te gen de vliegen, die hen belagen. Mensch en dier genieten van de Brabantscbe gastvrijheid, en de gastheeren zelf interesseeren zich levendig roof bet wel en wee van de soldaten. Bij al hun doen en laten hebben zij bekijks, vooral van de kinderen, die in stomme bewondering opkijken tegen de zwaar-bepakte mannen met paarden. Toch zijn er nog, die niet heelemaal tevreden Btjn: zoo de huzaar, dien wij vanmorgen vroegen at bij bet naar zijn zin had. „Opperbest." ant woordde hij, alleen zou hij nog graag eens een gevecht in een boomgaard meemaken. Zie hier dus het toppunt van huzarengeluk men weet dit voor de toekomst. Maandag is op het St. Domlnlcuscollege te Nijmegen de derde nationale Tertiarissendag van de Domlnlcaansche Derde Orde in Neder land gehouden. Te ruim half elf opende de Promotor Pro- vinclalls pater C. Piels de ochtendbijeenkomst met een welkomstwoord, speciaal tot de Patera Leo Kramer en P. Kuhlmann, socius van bet generalaat der Orde te Rome. Een telegram van hulde en gezagserkenning werd gezonden aan Z. H. Exc. Mgr. A. F. Die pen, bisschop van ’s Hertogenbosch. Na deze opening begon prof. dr. P. Krellng. hoogleeraar aan de Nijmeegsche unlversiteit, zijn congresrede, die handelde over St. Doml- nicus' Derde Orde en werken van barmhartig heid. In de middagvergadering werden enkele meer Interne aangelegenheden der Derde Orde behandeld. Besloten werd een congres-kas te stichten, waardoor aan verschillende orde-leden financieele hulp kan worden geboden om in volgende jaren mede naar het congres te gaan. De prior van het Albertlnum te Nijmegen, pater P. Smit, gaf een algemeen overzicht over de in het afgeloopen jaar in en door de Derde Orde gevoerde actie. De provincie telt op het oogenbUk vijftien afdeeUngen. Binnenkort zullen waarschijnlijk een drietal afdeelingen worden opgericht. De actie naar buiten was veelzijdig en om vatte ojn. verschillende meer moderne Uefde- werken. In den namiddag hielden de aanwezige gresslsten, tezamen met de te Nijmegen geves tigde leden der eerste orde uit het Albertlnum en het St. Dominicus-college een plechtlgen rondgang met de beeltenis van den H. Doml- nlcus waarbij Pater Terstegen de feestpredlcatie hield. Een plechtig lof vormde het einde van dezen derden nationalen Tertiarissendag. Het officieel comité der Nederlandsche reis naar het Intern. Eucharistisch Congres te Buenos Aires in October as., van welk comité de directeur van het Euch. Bureau, Bagjjnhof te Amsterdam, pater X. Duynstee OE.S.A. de secretaris is, heeft den heer L. A. P. M. van den Broeke als den voorzitter van het Pers- en Propaganda-comité voor het Amsterdamsche Congres van 1924, alsnog bereid gevonden ook ditmaal, evenals voor Chicago, de perspropa- ganda op zich te nemen. We kunnen nu mel den dat Z.H. Exc. de Aartsbisschop de deelname de Nederlandsche reis warm aanbeveelt dat zoowel H.H. H.H. Excellenties Mgr. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Lem- mens, Bisschop van Roermond als Z.D.H. Mgr. B. Eras, Procurator van het Nederlandsche Epis copaat te Rome de reis zullen meemaken per stoomschip ..Flandrla” van de Konlnkl. HoU. Lloyd. Het schip blijft tijdens het Congres met de congressisten in de binnenhaven liggen. Het vertrek is op 15 September as. bepaald. Mgr. Eras behoorde tien jaar gpleden tot het gevolg van den PauselDken Kardlnaal-Legaat Z.Em. van Rossum Css.R. - De Vacantiekamer der rechtbank te Almelo heeft vonnis gewezen in verschillende op- ruilngszaken. G. A. v. O., propagandist der OBJ», te VUs- singen, verdacht van opruiing in een vergade ring te Enschede, werd overeenkomstig den eisch tot één maand gevangenisstraf veroor deeld. J. 8. te Enschede, die geschriften had ver spreid mer oprulenden Inhoud voor de O.P.H. werd tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. De eisch was vier maanden. G. F. te Enschede werd tot zee maanden gevangenisstraf veroordeeld, eveneens wegens verspreiding van opruiende geschriften. De eisch luidde twee maanden gevangenisstraf, evenals tegen 8. de V. te Enschede, secretaris der CFH„ die echter werd vrijgesproken. Ook laatstgenoemde was op ruiing ten laste gelegd. Nabij Chaam stond, naar men ons mededeel- de rijdende batterij van 7-veld in stelling, en ^j zijn er op uit gegaan om haar te zoeken. We hebben haar gevonden ook, al stond ze goed verdekt opgesteld, want een telefoondraad, die Wiult den commandopost te Chaam naar de tettert) liep, wees ons den weg. Op een per- bouwland, dicht tegen 'n houtrand aan- <Om niet vanuit de lucht gezien te worden) stonden de vier vuurmonden gereed «n afsiultlngsvuren te leggen op terreingedeel- ten, waar de mitrailleurs en karabijnen van de huzaren in de voorste lijn niét voldoende sterk •*ten. De 7-veld is bet kanon, dat de kracht van onze artillerie uitmaakt, zooals het tijdens °°rlog het veldkanon bjj uitnemendheid in het Fransche leger. Het ontleend zijn naam aan zijn kaliber: de projectielen hebben ten middellijn van 7H cM Het kanon kan zes *ven K-M. ver dragen en kan gedurende “°*ten tijd een vuursnelheid volhouden van •ent schoten per stuk en per minuut. Het is het v?O,?aanlste kanon zoowel bjj de rijdende, als jV te bereden artillerie. Het verschil tusschen ««je belde korpsen is, dat bij de bereden artil- 118 „veld" de kanonniers tijdens den marech op de voorwagens en de caissons ge- •"«n z|jn, terwijl ze bij de „rijders" te paard het stuk rijden, waardoor de geheele tetterij zich dus sneller kan verplaatsen. Iran de 7-veld gingen we terug naar Gilze. een voorpost van de huzaren stond. Maar te zaten er niet in Abrahams schoot: van alle “«ten kwamen meldingen In. dat er wielrijders aantocht waren. Omdat het toch de bedoe- te* Gllze tegen de overmacht te ^yuedlgen, besloot de ritmeester, die daar het Mfrde, het dorp bijtijds te verlaten en in draf zagen we het escadron het dorp uitrijden. Nauwelijks waren de laatste huzaren vertrok ken, of de eerste wielrijders verschenen op het dorpsplein, spoedig gevolgd door een heeleboel anderen. De GHze-sche jeugd, die in menigte rondom stond, juichten de nieuwe heeren al even hard toe als zjj de verdreven huzaren bij hun uit tocht bejubeld had. Het was middag geworden en in Gllze hebben wij op onze beurt een aanval ondernomen op stapels boterhammen met kaas, die de gemoe delijke chatelaine van het hotel „De Kroon” voor ons neer zette. Schrijver dezes heeft daar bij vergeefs het verschil pogen te ontdekken tusschen wat men In Brabant „brood” en wat men „mik” noemt. Hjj Is er nog niet achter; hjj weet alleen, dat belde heerlijk zijn en dat men ze geen van beide vóór tienen versch kan krijgen. Na den eten gingen we maar eens kijken hoe ver de wielrijders intusschen gekomen waren. Ongeveer twee K.M. bulten Gllze vonden we den overste van La wiek, die juist aan een van zijn bataljons order gegeven had, vanuit het Chaamsche Bosch te voet voorwaarts te/gaan en Chaam aan te vallen. Een volgencf bataljon moest dan de rijwielen, die de aanvallers in het bosch hadden achtergelaten, mee naar voren nemen. zei getuige, dat deze schedel bijzonder hard moet zijn geweest. Hierna werd gehoord het slachtoffer van den overval, de 54-jarige koopman E. Blanche, die nog een verband om het hoofd droeg. Getuige deed het verhaal van den overval en zeide. dat een hunner een looden pijp uit den zak haalde waarmede hij getuige een groot aan tal slagen toebracht, tengevolge waarvan deze bewusteloos geraakte. Eerst in het ziekenhuis kwam hjj weer bij. De slagen waren zoodanig op de hand aan gekomen, dat een diamanten steen, waarmede een ring bezet was, er uit is geslagen. Rechter mr. v. d. Boom: .Herinnert u zich, dat u de hand op het hoofd heeft gehouden, toen er geslagen werd? Getuige zeide, zich dat niet te kunnen her inneren. Later miste getuige zijn portefeuille en ook een bedrag van pl.m. 230 aan gouden munten. Volgens verdachte H„ was het de bedoeling om den heer B. één klap te geven, teneinde hem weerloos te maken, waarna men hem be- rooven zou. Na verder getuigenverhoor en na verhoor van verdachten hield mr. Hoekstra requisitoir. HU schilderde den afschuw, die dit misdrijf alom heeft teweeg gebracht. Een 57-jarige Inwoner van Woudenberg stond hedenmorgen voor de Utrechtsche rechtbank terecht wegens poging tot doodslag, subs, pp- ging tot zware mishandeling. Verdachte had 18 Mei zijn zwager met een knuppel op het hoofd geslagen; de man sloeg echter niet heelemaal raak, waardoor het slachtoffer geen ernstig letsel bekwam. Dokter v. 4, Hoeven had een psychiatrisch rapport uitgebracht, waarin deze deskundige tot de conclusie kwam, dat verdachte’s ver standelijke vermogens gebrekkig ontwikkeld zijn en hij niet of slechts als gedeeltelijk toereken baar moet worden beschouwd. Opneming in een psychopaten-asyl achtte de deskundige noodzakelijk. Verdachte erkende, dat hU had geslagen, maar verklaarde, dat hij niet de bedoeling had gehad, zijn zwager dood te slaan. De officier van justitie, jhr. mr. Twiss Quar les van Ufford, achtte poging tot zware mis handeling bewezen en elschte vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en vervolgens ter beschikkingstelling der regeerlng om verdachte in een inrichting te laten verplegen. Uitspraak Dinsdag 4 September.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13