De Groote van Fabriekscomplex te Amsterdam in lichter laaie Opmarsch Tuxedo’s. RADIOPROGRAMMA MARKTEN. 8 BEDRIJVEN DOOR VUUR AANGETAST WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1934 Tusschen ochtend Geen schaaldieren naar Frankrijk Materieele schade zeer groot Het contingent uitgeput Oorzaak onbekend VENTER TROF HET NIET Spoorwegontvangsten Een minder nadeelig verschil Het vee werd gered GEEN ZURE DRUIVEN MEER EIND GOED, ALLES GOED RELLETJES DUREN VOORT Bij de Rechtbank ALWEER DE SURINAMER Een aarts-oplichter BENOEMINGEN Pater* Augustijnen Nog een geval NAAR DE MISSIE Bevordering van Lagendaal Nieuwe kolenwagens bij de Staats mijnen in gebruik Minder energie wordt verspild Twee boerderijen in de asch gelegd SLACHTOFFER VAN ONRIJP FRUIT TOCH NAAR HET TERREIN VAN DEN STRIJD! Stakende meisje* mochten het station niet verlaten Binnen enkele dagen zijn te hier en er zullen alsdan meer Tuxedo's in Neder* land zijn dan ooit tevoren in heel Europe Bepalingen voor het oogsten vastgesteld 466e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3e Klasse, 3e Ujrt Hjj gaf een officier van justitie een klap I en Aziël Brandweer legt 15-tal stralen uit en brengt ook het waterkanon der Jason” in actie DRONKEN VECHTERSBAZEN MAN VERONGELUKT De zeeman, het meisje en het natte pak en avond Donderdag 23 Aug. 1934 «aal" te Ostende invloed van gevangenisstraf 3e Uasae. 2a r r .5»» g> Tegen half acht beheerschte de brandweer de situatie volkomen. Geleidelijk verminderde men het aantal stralen. Wel golfde nog steeds een «rullgrijze, gele of witte rookmassa uit de pulnhoopen omhoog, maar het vuur was op dit oogenbllk uit z(jn laatste stellingen verjaagd. Het nablusschen kon een aanvang nemen. Dinsdagmiddag zijn te Beemte, onder de ge meente Apeldoorn, twee boerderijen in de asch gelegd. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS 5 20 Vocaal, en instru- 8 30 Gramofoonmuzlek «35 3108 5183 7501 8781 1180 3300 5317 7833 8851 De duizenden, die langs den Papaverweg en van den overkant van het van Hasseltkanaal het blusachlngswerk gadesloegen, konden ge- rulmen tijd genieten van het grootoche schouw- Vermoedelijk doordat kinderen met vuur heb ben gespeeld Is de brand begonnen in een hooi mijt, staande op het erf van den landbouwer G. Beekman, gelegen aan den Beemterweg. Het vuur greep snel om zich heen en ook een aan grenzende wagenschuur was weldra een prooi der vlammen. Aangewakkerd door den feilen Zuidwestelijken wind, sloeg het vuur over naar de landbouwerswcnlng. Inmiddels verscheen de Beemter brandweer op bet terrein van den brand, doch aan blus- schen viel met de primitieve handspuit niet te denken. Het vuur sloeg over naar de woning vap den landbouwer O. Koetsier, gelegen aan de overzijde van den weg. waar het gretig voedsel vond in het rieten dak. Ook deee woning brand de, evenals die van den heer Beekman, tot den grond toe af. Dank zij het actief optreden van de Apel- doornsche brandweer, die ook assistentie ver leende. mocht men erin slagen de kapitale boe renhofstede van den heer Werllng. waarvan het dak ook reeds had vlam gevat, te behouden. Het vee kon tijdig worden gered, terwijl de in boedel grootendeels verloren is gegaan. De beide panden zijn laag verzekerd. 11 13 Te Geffen (N.B.) Is eaen seven-Jarig meisje overleden aan de gevolgen van het eten van onrijp fruit. 143 1858 4508 5743 -8153 0545 11438 350 3043 5133 8014 8530 spel, dat de strijd tusschen de vijandige ele menten onder een geweldige rookontwikkeling bood. sag, arbeidsters, onze kameraden De oorzaak van het gebeurde was moeilijk meer te bepalen. Op de plek, waar nog voor enkele uren de werf had gestaan met verschillende kano's en een motorkruisertje in aanbouw, lag alles volkomen platgebrand. Een groot deel der loodsen van de kuiperij was met hun inventaris eveneens verloren gegaan. Van de Hollandsche Automatenfabrtek was evenmin veel over. De werkbanken en boormachines, volkomen door het vuur vemieM, verhieven zich nog tusschen de rookende puinen. Min of meer ernstig hadden verder geleden de fabriek van vliegenvangers, de teerfabriek, de timmerfabriek, waarvan al leen de steenen bouw aan den Papaverweg ge spaard bleef en de bleekpoederfabriek, waar de achteruitbouw Instortte. Het geheele complex, was eigendom van de aannemers Mink van Schainck. Zij waren verzekerd en voor zoover wjj na konden gaan, ook de eigenaren der benadeelde bedrijven. Hoe groot de schade is, laat zich nog niet benaderen. De poiitie-afzettlng stond onder leiding van Inspecteur de Liefde van het bureau Adelaars weg. 130* 4487’ 5883 8040 0630 In de Fransche kennisgeving wordt er voorts aan herinnerd, dat het contingent, toegekend aan Nederland sedert 31 Juli, uitgeput Is en de Invoer van schaaldieren uit Nederland In Frankrijk niet is toegestaantot nadere aan kondiging. zelfs niet wanneer de sending ver gezeld gaat van een wettig contlngen*erings- certlflcaat. 183 1878 4843 8810 8300 0548 10081 10340 10310 10837 BERLIJN 357 M. 7.20 Vroolijke kamer muziek door Kurt Bohlenger 13.30 Dans muziek door Barnabas von Ceczy en zijn orkest. BRUSSEL 321 M. 1.30 Gramofoonmus. 5.15 Dansmuziek 7.35 Gramofoonmus. 10.30 Dansmuziek. avond. Gevarieerd concert. 7.35 Zangre- eltal door Hermann Fleischmann, bariton. 8.30 Gevarieerd Dultsch concert door het radio Luxemburg orkeet o.l.v. Henrl Peneis 9.10 Idem 10 u. Kamermuziek 1035 Dansmuziek op gr.pl. BRUSSEL 484 M. 13.30 Oramofoonmuz. 1.30 Het Genre-Orkesv 8.35 Gramo- foonmuzlek 9.30 Concert uit de „Kur- 10.40 Gramofoonmus. HAMBURG 332 M. 8 40 Ochtendcon- eert door bet Harmonle-orkeat 8.30 Re clame- en gramofoonmuzlek 11.50 Gra- mofoonmuzlek 13.36 Middagconcert 3.50 Harmonlemuzlek 11.05 Populair or- keetconcert 11.50 Dultsche liederen. Trekking van Woensdag 22 Augustus 1034 Hooge Prtfsen Op 30 Augustus as. zullen uit het Moeder huis der Zusters van het Gezelschap van JM.J. Mariënburg 's-Hertogenbosch, de volgende Zus ters naar de missie van Ned. Oost-Indlë ver trekken: Zuster Marie Gerardlana Stoltenberg (Harre- veld) bestemd voor Soekaboeml (Java); Zuster Marisstella Paftnentler (Baarn) en Zuster Marie Amabllis van Mlerlo (Baardwijk) bestemd voor Makassar (Celebes); Zuster Marie Xavier Tepas (Amsterdam) en Zuster Marie Consoiata Kluijtmans HU varen- beek). bestemd voor Menado (Celebes). ROME 421 M. mentaal orkest 9.05 ..Prlmarosa". operette in drie bedrij ven van G. Pletrl. WEENEN 507 M. 5 uur Bollztenconcert 8 35 Concert door de Wiener Phllhar- moniker. BEROMUNSTER 540 M. 4.20 Program ma van Radio Suisse Romande 6.20 Gra mofoonmuzlek 7 35 Gramofoonmuzlek 8.25 Kerkconcert 9.40 Gramofoonmuzlek 12 30 Het Melody-Boys Dans-Ofrkest. WIJ Omstreeks zes uur Dinsdagavond ontdekte het personeel «tart de firma Meyer <fc Kuntzel’s Weegwerktulgenfabriek „Gedo’”, Korte Papa verweg 19-21 over het IJ, dat In het bedrijven complex, waar hun fabriek Is gevestigd, brand was uitgebroken. Onmiddellijk waarschuwde men de brandweer, terwijl maatregelen werden getroffen, om de eigen fabriek te beschermen Een slang werd op de waterleiding gekoppeld, terwijl een acyteleentoestel naar bulten werd gebracht. KEULEN 456 M. 5.55 Gramofoonmus. 10.30 Concert. 13.20 Oramofoonpaten- concert 5.35 Orgelconcert door A. Nowa kowski 6.50 Gramofoonmuzlek. De brandweer van den post PlaatlJzerweg was spoedig ter plaatse. Bij haar aankomst sloegen de vlammen hoog boven de lage gebouwen uit, die vlak aaneengebouwd, een groot aantal be drijven herbergden, waar het werk omstreeks vijf uur was neergelegd en die dus alle ge sloten waren. De brand liet slch ernstig aan- xlen, zoodat het alarm .jnlddelbrand" werd doorgegeven, waarop versterking-uit de stad uitrukte en de waarnemend commandant, lx. van Thiel, persoonlijk de leiding van het blus- schlngswerk op zich kwam nemen. Ook de drijvende stoomspuit Jason" werd naar het bedreigde punt gedirigeerd. DAVENTRY 1500 M. 1.30 Nieuwe gra mofoonmuzlek 4.10 Sollstenconcert 4 35 dtudlo-orkest van Belfast onder leiding van Peter Montgomery 11.15 Dare Lea en zijn band. PARIJS 313 M. 7 10 Gedeelte uit ,.Pe- troeska" van Strawlnsky -8 35 Sere.nade- programma 9.35 Concert d een Wefensch Orkest 10.10 Operettemuziek van Audran PARIJS (RADIO). 1648 M. 7.20 Gra mofoonmuzlek 8 20 Gramofoonmuzlek 10 35 Populair concert uit Vlchy 12 50 Concert door het Victor Paacalorkeat 8 20 Kamermuziek 10.15 Dansmuziek door ..Les cadets de France". De eigenaren der verschillende bedrijven waren inmiddels, voor zoover zij in de buurt woonden, gewaarschuwd. Hun personeel en ver schillende buurtbewoners hielpen de brandweer bij het uitbrengen der slangen naar de meest bedreigde punten. «Het waterkanon gaf in deze periode den doorslag. De geweldige straal Joeg bruisend door de ravage van verkoolde balken en spanten en verwrongen stukken dakbedek king. Een muur van tufsteen, die de achterzijde van de Weegwerktulgenfabriek vormde, en voor het vuur een ernstige belemmering was ge weest, trilde onder den druk van de water kolom. Later trokken de brandwachts met haken den muur omver teneinde het vuur uit zijn laatste schuilhoeken te verdrijven. Bij een vechtpartij te Weert, hebben Maan dagavond twee mannen, die een oude veete met het mes wilden beslechten, elkaar zoodanig toegetakeld en verwond, dat beiden naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Het waren de werklooze arbeiders L. S. uit Eindho ven en de herbergier M. H. te Weert. 8. had niet minder dan zeven snijwonden gekregen Hun toestand Is zeer ernstig. Beide mannen waren onder drank. De beruchte Surinamer, J. J. J. Vijent, een oplichter van professie Is weer „op de vlakte” geweest. De man wordt langzamerhand een typische hoofdstedeiyke figuur. Hij opereert n.l. bij voor keur in Amsterdam en de rechtbank aldaar heeft reeds 12 vonnissen wegens oplichting, diefstal, flesschentrekkerlj etc. tegen hem uit gesproken. HIJ heeft In totaal reeds acht jaar op 's rijks kosten gelogeerd. Herhaaldelijk wordt er door de politie In de couranten tegen dezen overzeeschen broeder gewaarschuwd, tegen den tjjd, waarop hy weer In vrijheid wordt gesteld, komt er soms een politiebericht In de courant met de strekkng: „winkeliers, past op, Vijent Is weer losgelaten.” Deze maatregelen zijn echter blijkbaar nog niet voldoende, steeds weer weet de Surinamer, wiens signalement en handelwijze toch thans vrijwel algemeen bekend konden zijn, slacht offers te maken. Hjj heeft de gewoonte zich uit te geven voor dokter, ingenieur, zee-offlcler of leeraar. achter zijn naam plakt hjj de schoonste aanhangsels om meer Indruk te maken. Ook houdt hij lange verhalen over zijn vader, die volgens hem president van het gerechtshof te Paramaribo Is, en over andere Invloedrijke con necties. Ook heeft de man een paar Jaar geleden een poosje de gewoonte gehad om In de koffieka mer van het Paleis van Justitie te gaan zitten. Hij bracht dan dikke, doch ietwat verouderde wetboeken mee, waarmee hij zijn „kennissen” die bij in de koffiekamer ontbood, Intimideerde. Hieraan Is echter spoedig een einde gemaakt. Dinsdag had Vijent zich wegens poging tot oplichting te verantwoorden voor de Amster- damsche rechtbank. Hij had gepoogd een kost baren chronometer los te krijgen In een winkel aan den Overtoom. Zooals gewoonlijk had hl) zich weer uitgegeven voor Ingenieur, hjj zou leeraar zijn aan de Middelbaar Technische School.... en hij gaf les aan een ziekenhuisI Ook het adres waar de zichtzendlng bezorgd moest worden worden maakte Indruk: de Beet hovens tradt. De President vroeg Vijent, die zich in de rechtszaal uitstekend thuis voelt en met de grootste vrijmoedigheid antwoordt, voor wlen de chronometer bestemd was. Vijent: Voor mijn neef Hlrschfeld. President: Wat doet die? VJjent: Hij Is reserve-luitenant ter zee en hij studeert in' Utrecht In de rechten. President: Oh. Daar heeft hij natuurlijk een chronometer-stopwatch voor noodlg. Maar die neef van U is nergens te vinden. Vijent:1 Och. die Nederlandsche Burgerlijke Stand.... De Surinamer legt dan op verxoek van den De Ned. Groenten- en Pniltcentrale heeft nu bepaald, dat de druiven alvorens zjj ter vei ling aangevoerd worden, door een keurmeester op graad van rijpheid gekeurd moeten worden, waarna wordt beslist of de druiven geveild kun nen worden en” verhandeld. De keuring, zoowel voor de eerste als tweede soort druiven, houdt mede verband met even- tueele steunverleening door de regeering. daar druiven die niet voor de consumptie geschikt worden geacht, niet voor steun In aanmerking komen. Het is niet onwaarschijnlijk dat in de toekomst een bepaald suikergehalte wordt ge steld voor de diverse druiven-soorten, waaraan by Export of ssnraer moet worden voldaan. president uit, hoe die familierelatie in elkaar zit. 't Is waarschijnlijk niemand in de zaal dui delijk geworden, maar Vijent praat graag over zijn familierelaties en triomfantelijk kijkt hij de zaal rond. Tenslotte ontkende hij. terugkomende tot de feiten, dat hij zijn fantastische verhalen ook tegen den winkelier had verteld. Nooit had hij de bedoeling gehad iemand op te lichten, dat was.... zïi genre niet! De Officier, mr. van Dullemen dacht over Vjjent’s genre anders. Spr. requlreerde wegens poging tot oplichting, een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger, mr. J. Frankenhuls pleitte vrijspraak, daar hij de poging tot oplichting niet bewezen jachtte. Vonnis 4 September. Was de uiterst brandbare Inventaris der lood sen en gebouwen reeds een groot gevaar, aan de IJ-zijde werd het complex begrensd door kolenopslagplaatsen van den brandstoffenhan del P. Lublink, Korte Papaverweg naast 14, waar reusachtige voorraden eierkolen en cokes in de openlucht lagen opgestapeld. Gelukkig lagen deze kolenmassa’s uit den wind, maar toch moest de brandweer hier onmlddeliyk haar aandacht ooncentreeren, om door voort durend nat houden het ontbranden der eier kolen te voorkomen. Een schuit met elerkool, welke in het van Hasseltkanaal, vlak voor de werf, waar de brand ontstond, lag gemeerd, werd nog tijdig versleept. AMfll EkDAM, 23 Aug. Veemarkt. Aange voerd werden: 378 vette kalveren: la kw. 50—56, 3e *4—-49. 3e kw. 3843 ct. per kg. levend gewicht. 41 nuchtere kalveren 3 50—6 per «tuk, «74 varkens: vleeachvarkei», wegende van 90 110 kg. 3637. zware varkens 3536. vette var kens 3334 ct. per kg. slachtgewlcbt. 3 Wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Marktvarloop. Vette kalveren, korte aanvoer stugge handel, met boogere prijzen. Varkens, weinig aanvoer, handel redelijk en prijshoudend. BROEK OP LANGENDIJK. 22 Aug Aange voerd werden: 13000 kg. aardappelen: Schotacho muiten 44.60, Eigenheimers 4.404.50. Blauwe Eigenheimers 44.50, Due of York 2.60. 30.000 kg. roode kool 150—2 60, 13000 kg. gele kool 1.80— 2.60. 15000 kg. vroege witte kool 1J01.70, 22000 kg uien: gele uien 2.503.50. gele drie lingen 1.702.10, gele nep 3.10. zllvernep 7.1(^~ 8.40. 1650 stuks bloemkool: le kw. 11.40—18, 3e kw. 1.806. 3750 kg. slaboonen 6.10—12.60. 106 kg. snij boon en 5.5012.70, 4200 kg. bleten 13. NOORD6CHARWOVDE. 23 Aug. Aangevoerd werden: 14400 kg. Schotsche muizen 3 504.50, Duken >503.60, Eigenheimers 4.504.60. BL Eigenheimers 3.90430, BI. Aardappelen 4.30, 10300 kg. Spercleboonen 7—14.50, 100 kg. Snij- boonen 3.804 10. 2700 kg. zllverulen: zllvernep 4.908.40, drielingen 1.601.80, zllverulen 0.90— 1.00, 17300 kg. uien: gele nep 2.80—3.40. drielin gen 1.80230. uien 33. 350 kg. kroten 1-30. 600 kg. roode kool 3.10—2.30, 33800 kg. gew. wit te kool 11.40, 3400 kg. gele kool 2303.50. WOERDEN, 33 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 538 partijen le soort met R M. 3223, Idem 3e soort 1719. Zware 31. Handel matig. LIVERPOOL. Graannoteerlng: Tarwe Oct. 5/914 Dec. 6/0%. Maart 6/3%. Mei 3/4, Te Veghei is Dinsdagmiddag een ernstig on geluk gebeurd,* dat aan den 63-jarigen, onge- huwden H. Bijnen het leven heeft gekost. Deze 5aJ met twee andere personen op een vracht auto, geladen met zware ijzeren raamkozijnen. Deze kozijnen, welke een hoogte hebben van ongeveer twee meter, zijn, toen de auto ging rijden, omgeslagen en op het drietal terecht gekomen. Fwee der mannen bekwamen slechts lichte beenkneuzlngen, doch Bijnen werd zeer ernstig gewond. Kort na aankomst In bet Bint Jozef zieken huis is bet slachtoffer overleden. Inmiddels stond de brandweer voor een moei lijke taak. Hët?vtiur bleek afkomstig vkn de bootwerf van den heer Schaap, welke in den uitersten hoek van het complex aan het van Hasseltkanaal was gelegen. De wind uit West- Zuid-WestelUke richting joeg de vlammen die. uit de houten loods door bet gegolfd ijzeren dag fel omhoog sloegen over op de aangebouw de loodsen van de kuiperij en fustenhande! O. Rledijk, Korte Papaverweg 15. De groote voor raad olie- en wijnvaten, duigen, hoepels enz., welke hier lag opgeslagen, bood gretig voedsel aan het vuur, dat weldra zijn weg vond, naar de belendende Hollandsche Automatenfabrtek, eveneens gevestigd In -de loodsengroep, en die genummerd was Korte Papaverweg 15. Ook dit bedrijf werd een prooi der vlammen. Hiertegen, aangebouwd lag weer de fabriek van vliegen vangers en pansponsen van J. Hartkamp, waar langs het vuur doorsloeg naar den houthandel en timmerfabriek van de aannemers Mink en Schainck, Papaverweg 17-19, de Ned. Teer fabrieken voorh. Gebr. Verwllllgen 8c Co., ge- nummer Korte Papaverweg 14 en het gebouwtje van de Bleekpoederfabriek „Ozon”, uitkomend aan den Papaverweg. Verder waren In bet com plex In den verst van de brand afgelegen hoek Papaverweg-Korte Papaverweg nog onderge bracht de Zoutziederij „de Adelaaf” een baringinleggerjj en verhuurinrichting van auto- boxen, beide laatste van den heer Mosman. Alleen deze bedrijven bleven gespaard. Drie auto’s, In de boxen gestald, bracht de brand weer in veiligheid. De staking aan de Ver. Bllkfabrieken heeft een grooteren omvang aangenomen. Niet alleen het vrouwelijk maar ook het mannelijk per soneel hebben nagenoeg allen het werk ge staakt. Het totaal-aantal slakenden wordt ge schat op ruim 700. Het gemeentebestuur van Krommenie heeft den rijksbemiddelaar van het conflict in kennis gesteld. Toen het vrouwelijk personeel Dinsdagmorgen als gewoonlijk per trein te Krommenie aankwam mochten de meisjes het station niet verlaten, waarbij het tot onregelmatigheden kwam en de politie van de sabel gebruik maakte. Per eerstvolgende ge legenheid werden zij gedwongen de terugreis te aanvaarden. Dit mocht echter niet verhln- oeren, dat na enkele uren de staaksters we derom arriveerden per autobus en flets. Begrij pelijkerwijze bracht een en ander veel publiek op straat. Voorts heeft de staking een rustig verloop. De bekende Xerxeespeler en Internationaal W. Lagendaal, inspecteur titulair bij de Rotter- damsche politie, is met Ingang van 1 Septazn- ber bevorderd tot inspetceur 3e Vis—, Er staat in het boek aller eeuwen zoon behartenswaardiffe zin: ,J,aat de zon over uw gramschap niet onder gaan." Wanneer wij opstaan en den morgen begroeten is dan onze slaap «en vredige geweest in de vriendschap Gods? En als we ons ’s avonds ter ruste leggen, hebben we dan de ge rustheid des harten? Want hebben we het vermaan uit den Bijbel verstaan: „Laat uw offer daar op het altaar en ga u eerst met uw broeder verzoe nen?" Er kan gerechte gramschap komen ons hart, een boosheid kan onzen geest bevangen. Maar we moeten zorgen dat die gramschap tusschen ochtend en avond blijft en dat we, éér de avond daalt, ons verzoend hebben met onzen evenmensch. We moesten in ons dagelijksch leven meer denken aan die woorden welke aan omen wand geschreven dienden te worden, de woorden: Jaat de zon over uwe gramschap niet onder gaanl" De Staatsmijnen hebben in Nederland en, hi Dultschland een 300-tal nieuwe spoorwagons besteld, welke van een bijzondere construc tie zijn. Ze zullen moeten dienen voor het gebruik bij de overlading van steenkolen aan de havens van het Jullanakanaal. ’Bij het overetorten van de kolen, behoeft met, zooals bü de gewone wagens, de geheele wagon op-1 getield te worden, doch de onderstellen blijven op de rails staan. Hierdoor wordt veel min der energie verspild, omdat de ^ware onder stellen niet meer onnoodlg de losxranen be lasten. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen over de maand Juli worden geschat op de volgende bedragen: Reizigers ƒ5 712.800 (Juli 1933 ƒ6.186.700); bagage ƒ168.000; post ƒ230.000; goederen ƒ3.907300 (Juli 1933 ƒ3365.100); lev. dieren ƒ46.150; diversen ƒ272.060. Totaal 10336.000 (Juli 1933 10306.800). Vergelijken we deze geschatte ontvangsten met de geschatte ontvangsten van Juli 1933. die 10.906.600 bedroegen, dan blijft er een na deelig verschil van ƒ569.600 te zijn. Maandagnamlddag trof een voorbijganger op de kade van de Maashaven Oostzijde te Rotter dam een 21-jarigen zeeman aan, die doornat en bewusteloos op straat lag. Een verpleger van den Geneeskundigen Dienst, die gewaarschuwd was, kwam met een auto. Hij wist den man bü te brengen. Inmiddels was een agent van poli tie gekomen, wlen de zeeman, aldus vertelt het „Handelsblad”,’ het volgende verhaal deed: Hij had op de Rijnhaven Oostzijde ruzie ge kregen met zijn verloofde. In wanhoop was het meisje toen te water gesprongen. De jonge man vond dat wel wat te erg en sprong baar na. Zander moeite wist hij haar te redden. Het lag voor de hand, dat hij haar naar huis bracht. Toen de twee de woning van het meisje aan den Groen Hllledijk bereikt hadden, bleek hun verhouding nog dusdanig te zijn, dat de edel moedige redder zonder bedankje en in zijn natte plunje op de stoep mocht blijven staan. De zeeman wist toen niet beter te doen dan naar de Utenhageretraat te wandelen, waar hjj thuis hoorde. Op weg daarheen was hij echter aan de Maashaven neergevallen. Verder wist hjj zich niets te herinneren. De agent van politie geloofde niet veel van het verhaal. Hij oordeelde het noodlg om met den natten zeeman naar het adres op den Groen HilledVk te gaan. Zulks geschiedde onder be geleiding van de vacantiehoudende jeugd, die schik had in het geval. Toen men aankwam aan de deur van bet meisje bleek.dat de man niets dan de waar heid verteld had. Tevens kwam aan het licht dat het meisje berouw had gekregen over haar gedrag jegens den Jongen kloeken zeeman. Zij viel snikkend in zijn armen, de verzoening was tot stand gekomen. Vervolgens stond een 38-jarige kleermaker, woonachtig in de Bataviastraat, terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij had. op geruid tot openlijk met vereenigde krachten ge weld plegen, voorts zou hij tot vernieling heb ben opgeruid en hebben aangezet tot opwerpen van barricaden. Hij zou hebben opgeruid tot gewelddadig optreden tegen het openbaar ge- door luidkeels te roepen: .Arbeider» en worden In de Jordaan door de bloedhonden afgeslacht en als honden neergeschoten, toont uw solidariteit, werpt barricaden op, opdat de bloedhonden, wanneer zij hier komen, op zwaar verzet stui ten; trekt om de boomen en gooit de lampen stuk.” Ook deze verdachte ontkende zijn buurtge- nooten aldus te hebben toegesproken In de Bataviastraat, doch een burger en een agent hadden zijn woorden gehoord. De officier van Justitie, mr. Van Dullemen, zag In verd. een buurtlelder, doch toen puntje bU paaltje kwam en de politie opdaagde, vlucht te verdachte. Zijn houding Is buitengewoon laf geweest. Een strenge straf Is hier op haar plaats. Spr. requl- reerde negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. P. van 1 Hoff Stolk pleitte vrijspraak Subs, clementie. De uitspraken werden op 4 September vast- geeteld. t 15094 16017 18400 18618 16520 16550 16684 17261 17528 17683 17668 17878 18242 18669 18776 19068 19730 19744 20128 20271 20317 20395 20692 2110* 21162 21490 22012 22669 22768 22843 22962 23381 23404 23747 Verbeter.: 3e klasee. lilst: 4674 m. s. 8396 m. S. 6306 1200 3589 5376 7968 9437 10757 11262 11611 12342 13346 13573 14126 14275 14628 Dinsdag diende voor de Amsterdaznsche rechtbank een tweetal gevallen van geweldple ging in vereeniglng en opruiing gepleegd ge durende de relletjes in de hoofdstad, op 6 Juli Het eerst stond terecht een 19-jarige bloe mist, zoon van het communistische Amsterdam- sche raadslid Seegers. De Jongeman zou In de Sumatrastraat gehol pen hebben aan het opwerpen van barricaden. Voorts zou hij geweldpleging In vereeniglng hebben gepleegd, doordat hjj op den Insulinde- weg een booglamp met een steen had vernield. De jongeman, over wlen een zeer goed re- classeerlngsrapport was uitgebracht, ontkende het hem ten laste gelegde HU was dien avond naar een repetitie van een muziekgezelschap geweest en om half elf thuis gekomen. Dat was het oogenbllk, dat de bedoelde feiten hadden plaats gehad. Een agent, die als getuige werd gehoord, herkende verd. echter pertinent, het gooien met een steen had hij zelf gezien, be treffende het opwerpen van de barricade was hy minder zeker. De officier van justitie, mr. Van Dullemen, achtte het opwerpen van de barricade niet be wezen. De vernieling van de lantaarn achtte hy echter wel bewezen, het uitwerpen van lan taarns was In de nabyheld van barricades gewoonte In de tyden van de relletjes. Het werk van de politie werd daardoor nog moel- lljker. Verd. Is het slachtoffer van de velé theorieën, die In zyn hoofd rondspoken. Het rapport over verd. is zeer goed, hy wordt be schreven als een eeriyke, openhartige jongen. Uit algemeen preventief oogpunt heeft de po litierechter steeds In deze gevallen zes maan den opgelegd. Dit achtte spr. ook in dit geval een Juiste straf. Spr. requirqeert tegen verd. e^n gevangenis straf van zes maanden, met aftrek van voor arrest. De verdediger, mr. P. van *t Hoff Stolk. be pleitte vryspraak; het verzoek tot invryheld- stelling werd afgewezen. In het Fransche „Journal Officie!” van 18 Augustus JA. is een kennisgeving, opgenomen aan de importeurs van schaaldieren. In deze kennisgeving wordt medegedeeld, dat met de Nederlandsche regeering een overeen komst is getroffen met betrekking tot den In voer uit Nederland in Frankrijk van schaaldie ren (kreeften, langousten en ongepelde gar nalen, post 29 van het Fransche douanetarief). Aan Nederland Is een speciaal Invoercontin gent toegekend voor genoemde schaaldieren. De Invoer in FrankrUk Is alleen toegestaan, wanneer de zending is gedekt door een contln- genteerlngscertlflcaat, afgegeven door de Ne derlandsche regeering en de Invoer geschiedt langs één der douanekantoren, aangewezen voor den Invoer van zeevlsch van Nederlandschen oorsprong. Een felle brand heeft Dinsdag in den vooravond te Amsterdam over het IJ gewoed in een complex be drijven, gelegen tusschen den Papa” verweg, den Kortep Papaverweg en het Van Hasseltkanaal. Het com plex, dat bestond uit lage aaneen- getrokken steenen, houten en ge golfd ijzeren loodsen en gebouwen, werd voor ongeveer de helft in asch gelegd of zwaar beschadigd. De brandweer, sloot het vuur van vier k&nten in en wist met ongeveer 15 stralen, geassisteerd door het e „waterkanon” van de Jason”, nog een deel der bedrijven te redden. Naar we vernemen zyn thans de bepalingen vastgesteld, teneinde het oogsten van zure drui ven afdoende te voorkomen. Reeds eenlge jaren was er in het Westland een streven, om aan bedoeld euvel, dat welis waar niet zoo veelvuldig voorkwam, doch voor al op sommige tijdstippen hoogst ongewenscht was, afdoende tegen te gaan. In het bijzonder tijdens den overgang van de zg.n. stook-druiven naar de oogst uit de koude kassen, gebeurde het nogal eens, dat aan de veilingen druiven werden aangevoerd, die niet voldoende rijp waren. Begrijpelijker wijze bracht dit schade toe aan oen afzet van het product, en de steeds grooter wordende moeilijkheden by den export maakte oplossing van het vraagstuk dringend noodzakeiyk. Door het leveren van uitsluitend goede pro ducten kan nu nog gepoogd worden de export- gebieden te behouden. KALUNDBORG 1361 M. 8.50 Morgen wijding 12.20 Het strijkorkest ven Bel levue Strandhotel 3 06 Het Omroepor kest oJ.v. Emll Reesen 8.20 Saxofoon spel door Sigurd Raacber 9.20 Omroep orkest oJ.v. Emll Reesen. Omstreek 6-30 woedde de brand op zijn hevigst. Hoog laaiden de vlammen uit de kokende, kolkende vuurzee, terwijl een zware grauwe rookkolom over het Noordelijk stadsdeel dreef en van alle kanten de nieuwsgierigen op de been bracht. Werkend met twee motorspuiten tastte de brandweer van drie kan ten met een groot aantal stralen, naar schatting een vijftiental, het vuur aan, terwjp van het waterfront een boot van de Havenpolitie en de Jason” twee stralen en de gewel dige waterzuil van het „kanon” in actie brachten. Tegen deze water massa's moest het vuur het geleide lijk afleggen en kreeg het geen kans zich naar den nog gespaarden hoek Van het complex, hoe brandbaar er ook de inventaris was, uit te breiden. De 23-jarige M. J. v. d. L., thans gedetineerd, kwam 2 Juni met koopwaar ventend -aan een woning aan den Borweg te Den Haag, waar men hem beduidde, dat men niets wenschte te koopen en daarop de huisdeur sloot. Dit was blijkbaar niet naar den zin van verdachte, die nogmaals aanbelde en toen de bewoner hem ge lastte heen ta gaan, dezen aanviel en met de vuisten In het gelaat sloeg waardoor een bloe dende woud ontstond. De jongeman, die onkundig was van het feit, dat het juist de subs, officier van justitie was, dien hy op deze wyze bejegend had, verdedigde zich door te zeggen, dat hy erg onfalsoeniyk was behandeld. Inplaats van te zeggen, dat men niets noodlg had, was hem de deur voor den neus dichtgesmeten en hy wilde door opnieuw te bellen den menseben aan het verstand bren gen. dat hij een andere behandeling wenschte. De psychiater-deskundige verklaarde dat ver dachte niet geheel normaal was en dat zyn prikkelbaarheid hem tot dergeUjk optreden leidde. Het O. M. meende met het oog op oe reeds ondergane voorloopige hechtenis een gevange nisstraf van één maand te moeten requlreeren. Mr. v. d. Bergh deed als verdediger een goed woordje voor den jongen, die tot zyn 21ste jaar In een gesticht Is opgevoed en verzocht de rechtbank hem een straf op te leggen geiyk aan de reeds ondergane voorloopige hechtenis. Voorts verzocht pleiter verdachte’s onmlddeliyke Invrij heidstelling. Nadat de rechtbank in raadkamer was ge weest en de verdachte beloofd had voortaan wat gematigder te zullen optreden, werd dit verzoek ingewilligd. Uitspraak over 14 dagen. t 38.000^- 8415 f 200— 7647 Prtjsen van f45— 229 2385 6016 6869 8342 MILAAN 369 M. 5.30 Gevarieerd or kest 9.05 Gmmofoonniuzlek. HUIZEN 301.5 M. KRO 8 U. Morgen- concert NCRV 10 u. Gramofoonmuzlek 10.15 Morgendienst 10.45 Leger des Heiskwartlertje. (Gram.muziek) KRO 11 uur Gram.muziek 1130 Godsdienstig haf uurtje door Pastoor L. H. Perquln 12 u. Politieberichten 12.15 Het KRO- Orkest o.l.v. Marinua van ’t Woud NCRV 2 uur Bespeling van het atudlo-orgel door 3. P. Viseer 3 uur Vrouwenbalfuurtje. Spreekster Jonkvrouwe mr. C. W. I. Wltte- waall van Stoetwegen 3.30 Orkestmuziek (gram.pl.) 3.45 Verzorging van den zen der 4 uur BUbellezing door Ds. A. J. w. van Ingen 5 uur CuTsue Handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Stelnvoort 5.30 Cbr. Muzlek\^ereenlglng „Crescendo” te SteenwlJk. Dlr. A. J. Boetz 6.30 Gram., muziek 6.43 C.N.V.-kwartiertje. Spreker: A. Stapelkamp 6.58 Zenderoverechake- Hng 7 uur Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoonmuzlek 7.30 Weekoverzicht door Corn. A. Crayé I uur Gramofoonmuzlek 8.05 Causerie loor Dr. A. H O. Fokker, Baron Krayen- loff. Voorzitter Ned. Ver. voor Luchttoerls- ne naar aanelding van de tweedaagsche •ondvucht over Nederand op 24 en 25 dezer -8.35 Concert door de „Wiener Philharmo- nlker” olv, Arturo Toscanini In het ,.Fest- splelhaus” 9.30 Vaz Dias 10.20 Gra mofoonmuzlek 11.30 Sluiting. HILVERSUM 1875 M. AVRO 8 uur Tijdsein AVRO-klok 8.01 Mr. Pick-up in dienst der lichte muze 9 uur Het Om roeporkest o.l.v. Nico Gerharz 10 uur Tijdsein AVRO-klok 10.07 Morgenwijding 10.15 Gewade Klanken 10.30 Het En semble Rentmeester 11 uur Rob Geraerds leest voor 11.30 Voortzetting concert door het ensemble Rentmeester 12.30 Lunchconcert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz 12.55 Tusschenspel van Gram.muziek en 1.50 tusschenspel 2.30 Voordracht door Ellas van Praag 3 uur Vroolijke Gramofoonmuzlek 3.45 On derbreking van bet programma voor ’t over schakelen naar den versterkten zender 4 uur Halfuur voor Zieken en Ouden xun Dagen door Mevr. Ant. van Dijk 4.30 Gram.muziek 5 uur Halfuur voor groo- tere kinderen 5.30 Dlnermuziek door Kovacs Lajos en zyn orkest 6.30 Sport- praatje door Han Hollander 7 uur Ko vacs Lajos en zyn orkest 7.30 Fransche chansons door Marie Dubas 8 uur Tyd- sein AVRO-klok 8 01 Nieuwsberichten van Vaz Dias 8.05 Geconserveerde Mu ziek 8.15 Causerie door Nico Treep 8.35 Aansluiting met Salzburg de „Wiener Phllharmonlker” onder leiding van Maëstro Arturo Toscanini 9.20 Gram.muziek e- 930 Muzikale Show door Micky’s Melody Makers 9 45 Een kwartier voor de naald -—.10 uur Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. Hilde Jager, zang. uur Vaz Dias 11.10 Gram.muziek uur Tydseln AVRO-klok en Sluiting. LUXEMBU RG 1304 M. 6.30 Dultsche Op voordracht van den hoogeerw. pater pro vinciaal heeft Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht eervol ontslag verleend aan den wel- eerw. pater Eusebius Peters als kapelaan aan de 8t. Augustlnuskerk te Utrecht en In diens plaats benoemd den weleerw. pater Wilfridus Riswlck. De hoogeerw. pater provinciaal heeft be noemd tot Novicen.meester In het klooster te Wltmarsum den zëereerw. pater üdefonsus Seroe. Tot magister der geprofeste fraters te Eindhoven den seereerw. pater Wllllbrordus Bloem en tot diens Sodus den zeereerw. pater Gerardus Langemeyer. De weleerw. pater Eusebius Peters Is ge plaatst In het klooster „Marlënhage” te Eind hoven. 14583 14720 15327 15576 15837 15846 15877 15915 15994 16017 16400 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14