ONS BLAD Het staatsbezoek te Florence en De Duitsche bisschoppen het Derde Rijk H de H. Stoel I INTERNATIONALE MOTORRACES TE ALKMAAR I - Het nieuws van heden DOLLFUSS’ POLITIEK VOORTGEZET en r JOHNSON IN MOEILIJKE POSITIE HET CONCORDAAT Duitschland Conflict O’Duffy- Cosgrave COSIJNS EN V. D. ELST TE BRUSSEL w lap irfen NAAR DE CONGRESSTAD BUENOS AIRES •I Schuschnigg te Nice De Valera lacht in z’n vuistje Mussolini )R dag een en Steeds nieuwe grieven Koreaansche kolonisten vermoord naar De nieuwe eed aan Hitler De Habsburg-kwestie l Daladier in Weenen I ScKuscKnigg Dr. Ley ontslaat drie functionarissen Zware tijden voor Petrus’ scheepje Zyn leiderschap over de Nira staat op het spel. Roosevelt Washington Onmiddellijk in de golven verdwenen Een Oostenryksch keizerrijk nagestreefd Vliegtuig in de stratos feer DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Vliegtuig in het kanaal gestort AG 24 AUGUSTUS 1934 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 262 .Z JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Scheerspiegels en Scheerdoozen BEZOEKT DE 26 AUGUSTUS 1934 (KERMISZONDAG) Met deetaae vaa de eerste renners uit: Nederland, België ea Duitschland Aanvang half twee „ALCMARIA” V.V.V. Bk De geloovigen moeten nooit ver geten, dat Christus zelf Zijn Kerk regeert” ■n 62 ambtenaren van den Ooster- spoorweg gearresteerd ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Geestdriftige ontvangst bij aan komst op *t vliegveld Haeren.- Receptie op het Natio naal Fonds Zullen de „Blauwhemden” zich van de Ver. Ierland Party afscheiden? VEREENIGDE katholieke pers Het gaat niet om enkele conce»- sies, doch om den strijd voor levensbeschouwing J R NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD OTOaffy generaal tn—rhen Liturgische Week te Leuven. De derde dag. Moordaanslag te OldenzaaL opslagplaats voor schoenen te een 6 Cosgrave o o Onze Rom. correspondent seint ons: UB er ónmogelijk In 1 B het r Vatlcaansche aan Communisten op Cuba dreigen met algemeene staking. Militair complot in de kiem gesmoord. W. 9 j eken ’erse Dit laar sbe- rec- ht. vferband met de recente treinongelukken op het Oostelijk gedeelte van de lijn welke volgens een verklaring van de Mandsjoerijsche autoriteiten veroorzaakt zijn door Sovjet Russische ambtena- welke tot zijn heengaan aanleiding sou kunnen geven. heder niet mind< De oefeningen van de Lichte Brigade in Noord- Brabant uitstekend geslaagd. Uitbreiding der distributie van rundvleesch in blik tot mijnwerkers. Het auto-ongeluk te Emmen; ook de chauffeur overleden. Brutale roofoverval te Moergestel; oude man gebonden achtergelaten. et 1L n sr BERLIJN. 23 Aug. (V.D.). In het Rljksminis- terie van Binnenlandsche Zaken zijn Donder dagmiddag de ambtenaren en beambten be- ëedigd volgens de gisteren gepubliceerde for mule. waarna een drievoudig Sleg-heil op Hitter werd uitgebracht. De basis voor elke overeenkomst twwtehen den staat en de kerkelijke moeten bestaan in fei- dien positief christe- er steeds betoogt in den Cosljns verklaarde, evenals prof. Piccard van meenlng te zijn, dat het niet lang meer zal duren dat vliegtuigen zich zullen voortbewegen in de stratosfeer. De kleur van de stratosfeer was donkerblauw. Cosljns en van der KIst heb ben zich tijdens den tocht slechts met choco lade gevoed. PARIJS, 23 Aug. Naar gemeld wordt is de vroegere premier Daladier in Weenen aange komen. HIJ gaat een rondreis door Oostenrijk uMümie h WEENEN. 23 Aug. De leider der OostenrUk- sche legitimisten, baron Wièsner, heeft tegen over persvertegenwoordigers verklaard, dat de Oostenrljksche legitimisten geenszins denken aan het herstel der oude Oostenrjjksct.-Hon- gaarsche monarchie, doch er naar streven een Oostenrljksch keizerrijk te stichten zonder eenl- ge gedachte aan revisie. Tegenover deze gedachte waren aldus Wiesner de uitlatingen van dr. Schuschnigg en prins Starhemberg niet gericht. Mededeelingen van minister Sap over de bank- hervormlng in België. Conflict Cosgrave- regte wijze r en naar stak, ont stem een lijke hter ader der de! een ing i 1 en. die Toegangskaarten verkrijgbaar aan de Sigarenmagazijnen van: Fm DE FRENNE en A. W. GERRIT8E, Langeatraat «n Fa. HARTLAND en W. PRINS, Houttil en aan Bur. V.V.V, Waaggeb. geheel t een huis g en Eerst Q na n te raar- het aeee- uren tn ge- der t nu een ont- aan gang a zJj ra et ir. i nationaal-sociallstlscf vereenlglngen, zou di telijke waarborgen v lijken geest welken H staat te trillen handl Reusachtige politiemacht geconcentreerd om de bende, die den overval te Brooklyn pleegde, óp te sporen. De Nlra-leider Johnson In een moeilijke positie. Zijn functie op het spel. In Vatlcaansche kringen staat men sceptisch tegenover aan Hitler toegeschreven plannen voor de uitvoering van het Rijksconcordaat. te Nice eenige politieke betéekenis zou hebben. Volgens zijn zeggen is zijn verblijf aldaar een zuiver particulier tweedaagsch bezoek en hij heeft geen plan, om met iemand een onderhoud te hebben. Schussnlgg verklaarde aldoor weer aan de journalisten, dat hij de politiek van Dollfuss in vollen omvang zal voortzetten. Er is te Florence niets anders gebeurd dan dat de nieuwe Bondskanselier het concept over nam, dat aan de handen van den vermoorden kanselier was ontvallen. WASHINGTON, 23 Aug. (Reuter.) De be sprekingen omtrent de hervorming van de Nira (de nationale herstelactie in Amerika) zouden geleld hebben tot een volkomen breuk tusschen den Nlra-leider Johnson en de meeste andere adviseurs van president Roosevelt. Ondanks zijn groote vriendschap voor Johnson schijnt Roo sevelt hem niet te hebben gesteund, zoodat Johnson in een moeilijke situatie is gekomen, Het conflict draait vooral om de volgende kwestie. Johnson eischt In ieder geval, dat de Nira blijft onder het bestuur van één persoon, die dan bijgestaan wordt door een raad van advies. Daarentegen willen de opponeerende groepen onder leiding van Rlchberg. den indus- trieelen adviseur van Roosevelt, en van den mi nister van Arbeid, miss Perkins, dat een raad de leiding heeft, terwijl de administrateur van de Nira een secundaire positie moet innemen. Roosevelt, die de begrafenis van Ramey heeft bijgewoond, bevindt zich op weg naar Washing ton, om deze en andere kwesties onder handen te nemen. Zou het tot een splitsing komen, dan zou dit natuurlijk een groot voordeel voor president De Valera beteekenen en deze aarzelt dan ook tot ontbinding der BlauwhemdenpartU over te gaan, In de hoop dat de tegenstellingen tus schen Cosgrave en O’Duffy onoverkomelijk blij ken te zijn. Een algemeen verbouwverbod voor den Bravo- aardappel voor den oogst 1935 te verwachten. MÜNCHEN. 23 Aug. De leider van het .Arbeidsfront,” dr. Ley, heeft een drietal func tionarissen van het ..Arbeidsfront” ontslagen Zij worden er van beschuldigd, zich dienstbaar te hebben gemaakt aan „sabotage-pogingen van den kant van personen uit de oude werkne mers- en werkgeversstanden.” ren en bedienden, die waren aangesteld bij den Oost-Chineeschen spoorweg, welke daarbij heb ben samengewerkt met bandieten. Van 20 tot 22 Augustus is de politie bijzonder actief ge weest. Ze heelt in dien tijd veertien arrestaties verricht. Altaar aan boord der „Flandria" van de K oninklijke Holldndsche Lloyd, waarmede de Aartsbisschop, de Bisschap van Roermond en de Nederlandsche deelnemers aan het Intern. Eucharistisch Congres naar Argentina vertrekken IS September as. Brand in Dongen. Japansche troepentrein in Mandsjoekwo tot ontsporing- gebracht. Vele slachtoffers. PARIJS, 23 Augustus De prelect van de beneden-Seine heeft het ministerie van binnen landsche zaken ervan in kennis gesteld, dat een blauw geschilderd vliegtuig gistermiddag om 2 uur tusschen CrielsurMer en Bivillesur Mer in het Kanaal is gevallen. Volgens een bericht uit Dieppe verklaarden ooggetuigen, dat het toestel, dat van Engelsche nationaliteit is, vrijwel onmiddellijk In de golven is verdwenen. De reddingboot van Dieppe is in zee gestoken maar kon geen spoor van het vliegtuig vinden terwijl ook de nasporlngen van een vliegtuig van het plaatselijk vliegveld vruchteloos zijn gebleveq. Geestdriftige ontvangst der Belgische stratos- feervaarders te Brussel. Een United Press-bericht uit Berlijn sprak dezer dagen van een diepgaande wijziging in de politiek der Hitler-regeerlng ten aanzien van de Kath. Kerk. Deze wijziging zou vooral bestaan in een spoedige algeheele uitvoering van het Rijksconcordaat. tn Vatlcaansche kringen Is dit bericht, waar van tot heden nog geen enkele bevestiging ver kregen werd, sceptisch ontvangen. Wellicht zoo merkt men op*— betreft dit bericht nog het resultaat der besprekingen, welke tusschen het Duitsch Episcopaat en de Rljksregeerlng zijn gevoerd: een resultaat dat reeds einde Juni tot stand kwam, maar als on voldoende door den H. Stoel niet werd gerati ficeerd. Aan uw verlangen het een en ander mede te deelen over den loop der onderhandelingen te Berlijn over de toepassing van het Concor daat, kunnen wU seen gevolg geven. Want het geen de twee bisShoppen van Berlijn en van Osnabrück en de Aartsbisschop van 'Freiburg te Berlijn behandeld en besloten hebben, wordt ten strengste geheim gehouden. Het heeft dus geen zin, nu reeds daarover te spreken, vóór dat het hoogste Kerkelijke gezag zich daar- LONDEN 23 Aug. (Reuter). De „News Chro nicle” meldt uit Dublin dat tusschen den voor- mallgen President van den lerschen Vrijstaat Cosgrave en den leider der Blauwhemden, ge neraal O’Duffy een verschil van meenlng be staat, dat tot een scheuring aanleiding dreigt te geven. Generaal O’Duffy zou den lerschen Vrij staat willen innchten naar Italiaansch fas cistisch voorbeeld, doch Cosgrave zou hiervoor niet veel ge voelen. Op het eenige da gen- geleden gehouden Congres der Blauw hemden kwam dit ver schil van meening aan het licht. Er werd een voor stel Ingediend, dat echter verworpen werd om de Blauwhemden van de Vereenigde Ierland Partij los te maken en deze ’n zelf- stanstandige, agressieve politiek te doen voe ren. In antwoord op verschillende brieven van eenvoudige arbeiders, die, doordat de Duitsche katholieke couranten streng onder censuur worden gehouden en nooit ook maar een letter over het katholieke vereenlgingsleven mogen bevatten, langzamerhand de kluts kMjt raken en niet meer in of uit weten, schrijft een Duitsch priester volgenden brief, waarvan wij Inzage hadden en die een schel licht werpt op de ellendige toestanden in het katholieke Duitschland, maar tevehs getuigt van onwrik baar vertrouwen op Christus en de Kerkelijke overheid. De brief luidt: BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. per kwartaal voor Alkmaar I 2. Voor buiten' Alkmaar f 2.85 /Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 booger Dagblad uitgegeven door do N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Natuurlijk is het niet onmogelijk dat Hitler In zijn nieuwe positie na de volks stemming stappen wil ondernemen om aan het Concordaat eindelijk feitelijke rechts kracht te verleenen. Maar daartegenover wijst men er in Vatlcaansche kringen op, dat de moellljk- om tot een overeenkomst te geraken, jozeer gelegen zijn In een meer of 1 practlsche concessie, maar In de diepere gronden van een levensbeschouwing Wanneer de nationaal-socialistische regee- irgen biedt voor het behoud Iken geest onder de „Hltler- CHARBIN, 23 Aug. (VD.) Drie en dertig van een groep van zes en dertig Koreaansche kolonisten te Pang Sjoel Hotse in de provincie Kirin op ongeveer vijftig mijlen afstand van Siau Tsjengtse aan het Oostelijk gedeelte van den Oost-Chineeschen spoorweg zijn in den nacht van 19 Augustus door 30ü bandieten om gebracht. Niet minder dan 62 ambtenaren en bedien den van den Oost-Chineeschen spoorweg zijn gearresteerd door de Mandsjoerijsche politie in Da laatste berichten uit Duitschland die, bijvoorbeeld, van een herziening van het straf recht en de invoering van zelfmoord a^ wet- telijke straf gewagen, wijzen nog geenszins in die richting. ring geen van den i jugend”. doch deze staatsvereenlging integen deel een broedplaats van oud en nieuw heiden dom laat worden, dan kan de Kerk de ziel der Kath. jeugd onder geen voorwaarde aan die gevaren bloot stellen. BRUSSEL, 23 Aug. Hedenmiddag vond op het vliegveld Haeren de landing plaats van het vliegtuig, waarmee de stratosfeervllegers Cosljns en v. d. Eist uit Joego-Slavlë naar Brussel terugkeerden. Talrijke vooraanstaande personen en een geestdriftige menigte heetten den vliegers welkom. Men zag ojn. den Minis ter van Staat. Francqul. president van het Na tionaal Fonds voor Wetenschappelijk <jnder> zoek, hetwelk den stratosfeertocht heeft gefi nancierd. De vliegers werden officieel geluk- gewenscht door den commandant der Belgische militaire luchtmacht, generaal Galllieaux als vertegenwoordiger van Koning Leopold en door Minister Maistriau als vertegenwoordiger der Belgische regeering. Vervolgens had een receptie plaats in het gebouw van het Nationaal Fonds, waar Francqul den luchtvaarders het hun toegekende kruis van de Belgische Kroonorde overhandigde. Aan de pers verklaarde ir. Cosljns na afloop, dat hij tijdens den tocht veel kou had geleden: dertien uur lang was de temperatuur in den gondel op het vriespunt. Gelooft me, als Ik zeg, dat Iedere Duitsche blsschop eiken dag een heftlgen vermoetenden strijd voert ter verdediging van de rechten der Kerk! Hoe kan dit echter in het openbaar be kend worden, daar er in Duitschland geen Katholieke Pers meer bestaat en waar reeds op Herderlijke brieven beslag gelegd wordt? Wanneer de Duitsche bisschoppen soms meer terughoudend zijn dan vele katholieken wen- schen, dan moeten dezen niet vergeten dat de Herders van ons volk vooral tegenwoordig een zware verantwoording schuldig zijn. Meer kan ik u per brief niet mededeelen Vergeet echter niet dat de Kerk behalve dooi Paus en Bisschoppen ook nog bestuurd wordt door Christus zelf. Want al grijpt Hjj niet aanstonds in «ton neer het scheepje van Petrus in gevaar is, geeft u toch vertrouwvol aan Zjjn hoede over, vol moed op redding en geloof in Zijn Almacht. Nasleep van den Nazi-putsch In Oostenrijk. Zuivering op groote landgoederen. De Aartsbisschoppen van Argentinië, Brazilië, Chili en Peru vragen de regeertagen van Bolivia en Paraguay voor het a.s. Euch. Congres vrede te sluiten. p het oogenbllk neemt Schuschnigg f 1 eenige dagen rust aan de Riviera. Hij werd er te Nice meldt Reuter gis teren als het ware door journalisten belegerd <l**r de meest verscheidene geruchten in om- Joop waren. Zoo was er sprake van een mogelijke ont moeting met een Fransch staatsman, van een bespreking met den te Aix les Bains vertoe- venden Engelschen minister Stanley Baldwin, alsook van onderhandelingen met Tltulescoe. die zich eveneens ergens aan de Cote d’Azur bevind. Intusschen heeft Bondskanselier Schuschnigg feeds zeer positief ontkend, dat zijn verblijf vrijheid van de Katholieke organisaties uit drukkelijk als elsch gesteld, zooals trouwens ook blijkt uit den toon van deze brieven die zoo duidelijk en beslissend mogelijk is, zoo dat daardoor geheel het katholieke Duitschland ten zeerste ontroerd en in zijn eenheid versterkt geasorden is. Weliswaar is het laatste herderlijk schrijven van de Duitsche bisschoppen door de Rljksregeerlng in beslag genomen, doch dit feit brengt juist de gespannen verhouding tusschen Kerk en Staat duidelijk naar voren. Het Concordaat bestaat wel, doch het voornaamste, wat door het Concordaat gegarandeerd werd. nJ. de vrijheid voor het katholicisme in het openbare leven, bestaat niet. Is het voor ons niet tergend, dat in de koppen van kranten het woord „Katholiek” ntet meer mag voor komen, terwijl het moderne heidendom met zijn Bolschewistische aanvallen tegen de Kerk de volle vrijheid en bescherming geniet? Is bet niet een allerdroevigst verschijnsel, dat in het hedendaagscbe Duitschland de allerslechtste heidensche tijdschriften mogen verschijnen’ Intusschen wil ik bij dit alles nqg geen melding maken van he. groot aantal gearresteerde priesters, doch als dat aantal bekend was, zou men versteld staan. Feiten zijn nu eenmaal fei len, zooals het ook een feit is, dat Klausener. de voorzitter der Katholieke Actie in Berlijn, en de jeugdleider Probst, en Beck, die aan t hoofd der studentenvereeniglngen stond, ver moord zijn, onder omstandigheden die ons niet duidelijk zijn. e economische conaolidatle van het f Donau-bekken, zooals deze werd inge- leid door de verdragen van Rome, berust ep de voorwaarde, dat Oostenrijk geheel onaf hankelijk blijft. De nieuwe Oostenrljksche re geering staat, wat dit betreft geheel op het standpunt van Dollfuss. Men herinnert zich wel, dat er hartstochten) k crltiek werd uitge oefend op Dr. Dollfuss, omdat deze het behoud van Oostenrijks onafhankelijkheid gemaakt had tot kernpunt van zijn politiek program. Ook aan het adres van Italië werd deze crltiek gericht En wel van Duitsche zijde. Men wenschte in het Derde Rijk geen toe nadering tusschen Weenen en Rome. De poli tiek van dit Derde Rijk heeft echter die toe nadering zóó Innig gemaakt, dat in de interna tionale pers zelfs gemompeld wordt van een protectoraat van Italië over Oostenrijk Het Is te begrijpen, dat het Duitschland onbehaag lijk te moede is en de „Diplomatische politische Korrespondenz” spreekt dan ook over het Staatsbezoek te Florence als over een .nega tieve en onvruchtbare demonstratie”. Maar haast in denzelfden adem schrijft dit orgaan ook eenige zinnen, die zeer duidelijk rekening houden met de bestaande realiteit: „Nu van toonaangevende Duitsche zijde herbaaldelijk en zoo ondubbelzinnig mogelijk verklaringen zijn afgelegd over de eerbiediging van Oosten rijks onafhankelijkheid, nu Duitschland in aan sluiting aan de Jull-crisis wederom het initia tief heeft genomen tot een ontspanning, lijkt het werkelijk tijd dat ook Weenen uiting geeft aan zijn wensch naar ontspanning en normal!- seering, door het wegnemen van de oorzaken der huidige onbevredigende situatie. Dan zouden er geen principieele moeilijkheden meer zijn voor een Oostenrljksche samenwerking met Duitschland. die ook naar Italiaansche opvat ting onontbeerlijk ia. vooral op economisch terrein.” Van Oostenrljksche zijde wordt er voortdu rend op gewezen, „dat de pacten van Rome open staan voor iedereen, die loyaal en zonder politieke bijbedoelingen wil deelnemen aan het herstel van midden-Europa”. Het ligt aan Duitschland self, of bet van de partij zal zijn. beslissen hebben, zjj i feren: vooreerst is het met Rome dat slechts door Rome kan gesloten worden. Vervolgens ephter ook, omdat onze bisschop pen tot nu toe met groote kracht en moed voor de vrijheid van de Katholieke organisaties op gekomen zijn. Laat u derhalve ntet in uw geloot op een dwaalspoor brengen en vergeet niet, dat er ook onverantwoordelijke politici kunnen zijn, die door hun gepraat en door de geruchten, die zij over de vermeende houding .van Rome ver spreiden, het katholieke volk in verwarring brengen. De Duitsche bisschoppen hebben voor Ieder een hun standpunt duidelijk uiteengezet, niet alleen door het gezamenlijk schrijven der Duit sche bisschoppen te Fulda, maar ook door een groot aantal brieven, die de bisschoppen ieder voor zich tot hun eigen dlocesanen gericht hebben. In deze herderlijke brieven wordt de over uitgelaten heeft. Daarbij komt nog dat deze 3 bisschoppen de vertegenwoordigers van alle Duitsche kerkvorsten waren en dat zij alleen geen beslissingen kunnen nemen. Tenslotte moet nog bemerkt worden (en dat is van het grootste gewicht) dat het laatste woord In deze hoogst gewichtige kvtestie niet te Berlijn, doch te Rome gesproken wordt, want het gaat over paragraaf 31 van het Con cordaat, dat tusschen den H. Stoel en de Duit sche Rljksregeerlng gesloten is. Slechts dit we ten wij, dat het bestaan en voortbestaan der Katholieke Werkliedenvereenigingen door de bedoelde paragraaf in principe verzekerd Is. De werkliedenvereenigingen en de overige organi saties strijden derhalve op een rechtsgrond, die door een plechtige overeenkomst erkend is. De arbeiders kunnen er zeker van zijn, dat Rome ntet zal toegeven in een vraagstuk, dat tot de rechten en vrijheid der Kerk behoort en waarvoor tijdens de Concordaatsonderhandelln- gen al gestreden Is. Doch daar het een kwestie is van allesbeslisseudste beteekenis, mogen zij zich zoo maar niet zonder meer erbij neer leggen. Ronduit gesproken, geloof Ik ook niet. dat. als de Duitsche bisschoppen tenslotte zullen te pararaat 31 zullen opof- !t (Whcordaat een verdrag et bezoek van den Oostenrij kschen bondskanselier Dr. Schuschnigg bij den chef der Italiaansche regeering lag in de Ujn der plannen, die zijn voor ganger, de vermoorde dr. Dollfuss, had aan gaande de ontwikkeling der betrekkingen tus- achen Italië en Oostenrijk. Daarom waren er geen verrassingen te wachten. Zü zijn dan ook uitgebleven. MussoUnl heeft in de kwestie van het Donau-bekken duidelijke lijnen getrokken. Dat is gebleken uit zijn Donau-meznorandum, uit ItaUë’s houding tijdens de conferentie van Stresa en uit de pacten van Rome. Sedert het riten dier pacten is er niets gebeurd, wat een koersverandering zou wettigen. De tot dusver bereikte resultaten bevatten veel meer de be vestiging. dat de weg, dien Mussolini en Doll- fuss indertijd kozen, de Juiste, waarschijnlijk „lts de eenig mogeljjke is, om te geraken tot het economisch herstel van midden-Europa. Bet kwam er dus niet op aan, een nieuwen weg te vinden, maar op den eenmaal gekozenen rustig verder te wandelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1