ONS BLAD van Krijgshaftig optreden den Duce 1 ROOSEVELT OVER AMERIKA’S NIEUWSTE PARTIJ n? Het nieuws van heden OP DEN TOREN VAN EEN TANK Goebbels vleit de S.A. Een mijnstaking in Zuid-Wales? PROGRAM KAN HEM NIET BEKOREN DE BAROMETER I VEREEN 1GDE KATHOLIEKE PERS ZEVEN EN TWINTIGSTE JA ARCANCNo. 264 EEN H. HART-MONUMENT TE OSSENDRECHT Wat was de bedoeling Ernstige omkoopingsgevallen Oostenrijks financiën 200 gei Stillhalte verlengd Incidenten in Italiaansch zijn beweging en gr ensplaa ts j e 42 inwoners gearresteerd Mussolini Financieel schandaal in Roemenië Misdadige politieke actie Mijnwerkers bedolven De staat moet bloeden. Spoorwegaanslag in Ierland Een belangrijk contract Een te vroeg slachtoffer! De Oosterspoorweg Een koelkast ontploft Twee vrouwen ernstig gewond - fZ— f 2 85 Intern, leening voor Oostenrijk Gevangenisonlusten in Amerika De arrestatie van de Landbondleiders Fransch gifgasdeskundige leven gekomen NA HET KANAAL DE STRAAT VAN GIBRALTAR Duitsche spoorweg bouw in China DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Messen en Scharen F. Herder Reorganisatie der N.I.R.A. Hij wekt de mannen op tot een blind vertrouwen in Hitler Nieuwigheid die slecht afliep Februari-revolutie en de Putsch hebben 100 millioen sch. gekost „De Amerikaansche burger ver langt werkgelegenheid en bescherming tegen uitbuiting” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 men in oproer Japan arresteert nog meer Sov jet-employé’s om het Om een loongeschil zegt de fede ratie van mijnwerkers de ar beidscontracten op u J SB N00RD-H0LLAND8CH DAGBLAD Begrafenis O O b Verder had heden in Berlin een opmarsch plaats van 14.000 politieke leiders uit Groot- Beriyn, die op het Tempelhoferveld werden toe gesproken door Ley en Goebbels. van een der slachtoffers van het autobus-ongeluk te Emmen. Stand op Maand», lt onr vja: 1SS Vorige «tand: 761 WEENEN. 35 Aug. (V.D.). Het militaire ge rechtshof in Linz heeft zes opstandelingen, die betrokken geweest zijn bij de gebeurtenissen van 25 Juli, veroordeeld tot resp. levenslang. 18 Jaar. 16 Jaar, 14 jaar en 12 Jaar zware kerkerstraf. Het groote doel mogen we echter niet uit het oog verliezen. En wat aan het individu op liet oogenblik vaak ontbreekt aan begrip voor de tactische mogelijkheden tot verwerkelijking van dat doel, moet hij vergoeden door een des te grooter geloofskracht en een des te milder ver trouwen voor de beweging en den Führer. Laten wij ons dan weer scharen bij de bewe- "glhg. Wat de Führer doet is goed. De Führer heeft het rijk: dat is beter! De Führer heeft het volk; dat is het beste! BERLIJN. 25 Aug. (Reuter) Het Engelsche weekblad de „Observer" is in Duitschland tot 15 October verboden. Een Fransch gifgasdeskundige om het leven ge komen. In Znld-Wales dreigt een mijnstaking, omdat de federatie van mijnwerkers tegen 1 October de arbeidscontracten heeft opgezegd. Belangrijk contract voor Duitschen spoorweg bouw in China. Jd ri de ui ad at :lk :n ru at i? ft al m ht de it- Us en kl- m te e- m te .je jp at ae k* at de eb let en Jk en e- id e- >p- ten en elf en u. me uk lie He ?rs er en It- ad og NEW-YORK, 25 Aug. (V.D). Naar uit Col legeville in Pennsylvanlë gemeld wordt zijn in een gevangenis aldaar ongeveer 200 gevangenen in opstand gekomen. Op verschillende plaatsen van het gebouw stichtten zij brand, waardoor groote schade werd veroorzaakt. De opstand vond plaats in een geweldige ge vangenis, die nog niet lang geleden gebouwd is en 30 millioen heeft gekost. Eerst nadat polltieversterking uit de naburige steden was aangekomen, slaagde het gevan genispersoneel er in de gevangenen weer naar hun cellen te drijven en op te sluiten. In sommige politieke kringen te Washington is men van meening, dat de onder Invloed van een aantal invloedrijke figuren uit Wallstreet tot stand gekomen American Liberty League in twee dagen tjjds een der belangrijkste poten- tieele factoren in de Amerikaansche politiek is geworden. Uit tal van brieven, telegrammen en verklaringen van bankiers, makelaars en zaken lieden uit verschillende deelen van het land blfjkt, dat de nieuwe conservatieve organisatie kan verheugen in den steun van deze LONDEN, 25 Aug. (Reuter) Ten gevolge van de mislukking der besprekingen over een ver- hoOging der loonen, besloot de federatie der mijnwerkers van Zuid-Wales, waarbij meer dan 130.000 leden aangesloten zijn, heden te Cardiff de arbeidscontracten op te zeggen met een ter mijn van dertig dagen, te rekenen vanaf 1 Sep tember as. Men vreest, dat dit besluit betee- kent, dat in heel het kolenbekken het werk zal worden neergelegd. DUBLIN, 25 Aug. Tengevolge van een nieuwe daad van sabotage van regeerlngsvljandige ele menten was het Vrijdagavond in Zuid-Ierland bijna tot een ernstig spoorwegongeluk gekomen. Even voordat een sneltrein, geheel bezet met Engelsche vacantiegangers, het kruispunt Cur- rols Cross bij Waterford zou passeeren. werd ontdekt, dat een stuk uit de rails genomen was. .Het gelukte den trein nog op het laatste mo ment tot stilstand te brengen. De daders had den verder de telegraaflijnen doorgesneden en de telegraafpalen doorgezaagd. Eerst na twee en een half uur waren de rails in zooverre hersteld dat de .trein zijn reis kon voortzetten» BONN, 25 Aug. (Reuter) Bjj de opening van een nieuw voetbalveld alhier was besloten om den bal voor den wedstrijd, die bij deze ge legenheid zou worden gespeeld, vanuit een vlieg tuig te laten neervallen. De bal werd door den piloot nauwkeurig op het terrein geworpen en de wedstrijd begon. Het vliegtuig echter geraakte verward in de hooge afrastering van een tennisveld, stortte omlaag en werd volkomen vernield. De piloot, die tevens voorzitter was van de voetbalclub, bleek ernstig, hoewel niet levens gevaarlijk. gekwetst te zijn en werd terstond naar een ziekenhuis vervóerd. BERLIJN. 25 Aug. (VU). Een Dultsch-Chi- neesch consortium bestaande uit de firma Otto Wolff en een bankgroep onder leiding van de Bank of China, heeft met medewerking van de Chlna-Studien-Gesellschaft tael regeerlng een contract afgeslo de macht der modernste schiet- en gasteclmiek zal aannemer.. it de Nanking- loten betreffende den bouw van de spoorlijn van Ju 8Jan via Nantsjang naar Pingsiang. Al het rollend en bovenbouw-materiaal en de uitrusting van de Hjn zullen uit Duitschland worden geleverd. De lijn, die tot Nantsjang ongeveer 300 KM. lang is, zal voor dit gedeelte in 1936 gereed moeten zijn. TOKIO, 25 Aug. (V.D.) Ondanks den eisch van de Russische regeerlng, dat 88 Sovjet-on- derdanen, die gevangen worden gehouden, zul len worden in vrijheid gesteld, zijn opnieuw negen beambten van den Chlneeschen Ooster spoorweg gearresteerd. BOEKAREST, 25 Aug. (Reuter) In Roemenië is een parlementscommissie benoemd om een ernstig financieel schandaal te onderzoeken, dat aan het licht is gekomen tijdens het proces van de Engelsche firma Stewart Ltd. tegen de Roemeensche regeerlng. De firma heeft 55 millioen lei uitbetaald ge kregen. omdat de Roemeensche regeerlng een in 1930 afgesloten contract voor den aanleg van wegen in Roemenië heeft gebroken, waarbij als reden werd opgegeven, dat de door de firma gevraagde prijs buitensporig hoog was. Thans is uitg^naakt. dat de oorspronkelijke inschrijving volkomen redelijk was, maar dat eenige hooggeplaatste personen op enorme com missies voor zichzelf hadden aangedrongen De commissie zal nu een volledig onderzoek in stellen. Roosevelt zeide het er mee eens te zijn, dat het buitenland slechts van Amerika kan koopen, wanneer het geld verdient door uitvoer of door het verrichten van diensten, zooals dit vervoer ter zee. Tenslotte verklaarde Roosevelt, voornemens te zijn, voor de eerstvolgende bijeenkomst van het Congres, een reorganisatie der NIRA te zullen uitwerken, welke een duurzame regeling van industrie en landbouw mogeiyk zal maken. Als een onmisbaren factor dezer organisatie noemde hjj de bepalingen in zake oneerlijke concurrentie, arbeid van minderjarigen en ml- nimumloonen. Op grond van de tot dusver op gedane ervaringen, aldus Reosevelt, moet ter- wille van een geordend economisch leven, een zoo duurzaam en elastisch mogelijk organisme geschapen worden. WEENEN. 25 Aug. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat de minister van financiën gebruik heeft gemaakt van de machtiging in overleg met de buitenlandsche crediteuren van de Kreditanstalt den Stillhaltetljd voor contante betalingen te verlengen tot 1 Maart 1935 en de onderhandelingen over de definitieve betalin gen der bondsregeering met één janr uit te stelten, waardoor een groote ontlasting van de begroeting voor 1935 verkregen wordt PARUS, 25 Aug. (Reuter) De „Petit Parl- sien” meldt uit Lyon: Volgens een te Modena verspreid gerucht, dat wy onder voorbehoud weergeven, zouden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag verleden week 42 bewoners van Bar- donecchia, het eerste Italiaansche grensstation wegens handtastelijkheden tegen een officier der fascistische militie zijn gevangen genomen De bevolking van Bardonecchia is ervan over tuigd, dat de vermelde handtastelijkheden» slechts een voorwendsel zijn. Overstrooming in Bengalen. Vijftig dorpen over stroomd. Roosevelt niet erg te spreken over de oprich ting der Liberty League. Ernstig verkeersongeluk bjj Fiissen (D)vijf gewonden, onder wie drie Nederlanders. De aardappeistennregeüng zal niet langer dan noodig in stand worden gebonden. Wijziging in de steunregeling voor werkloosen. Blikfabrieken voorstel van de Volgens den correspondent van de Parjjsche „Journal des Debats” zou Bchuschnlgg bij zijn onderhoud met Mussolini den Italiaahschen wensch. om eventueel een binnenrukken van italiaansche troepen in Oostenrijk mogelijk te maken, van de hand gewezen heboen. Schusch- nigg zou er op gewezen bobben, dat de Ooaten- rijksche onafhankelijkheid een internationale aangelegenheid Is. BERLIJN, 25 Aug. (VU.). In Berlijn-Dahlen. “«derinuddag, juist op het oogenblik dat zy “Bezet werd, in de keuken van een villa een Boelkast ontploft. De explosie was zoo hevig. de koelkast volkomen vernield werd en PDvel geen voorwerp in de keuken intact bleef 2*ee vrouwen die in de keuken aanwezig waren, •erden ernstig gewond. KATTOWITZ, 25 Aug. (V.D.) In de Solvay- mljn in het Dombrowabekken zijn bU een ont ploffing groote massa's steenkool naar beneden gestort, waarbij 3 mijnwerkers werden bedelven Het is tot dusverre nog niet gelukt de onge- lukkigen te bergen. Men vreest, dat zU omge komen zijn. De parochie te Ossendrecht (N.B.) besstond Zondag 100 jaar. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest werd bovenstaand H. Hartmonument aangeboden r WASHINGTON, 24 Aug (Reuter). President Roosevelt heeft voor zijn vertrek naar zijn bui tenverblijf in den staat New-York een aantal journalisten ontvangen en van deze gelegenheid gebruik gemaakt om zich zeer duidelijk te dis- tancieeren van de onlangs opgerichte Liberty League. Hij wees er op. dat de door deze nieuwe partij In haar program opgenomen handhaving van de Amerlkaansche grondwet en de bescherming van den particulieren eigendom dingen waren, die vanzelf spraken. De Amerikaansche burger echter,-sMus Roosevelt, verlangt meer dan dat, nl. werkgelegenheid, hulp in den nood en be scherming tegen uitbuiting en hiervan maakt het program der nieuwe partij tot zijn verwon dering geen gewag. De president uitte vervolgens zijn instemming met de onlangs door den minister van Land bouw Wallace afgelegde verklaring, dat het in het belang van den wereldhandel raadzaam moet worden geacht, dat een deel der Amerikaansche producten verzonden werd met buitenlandsche PARUS, 25 Aug. (Reuter). Het Fransche ministerie van Oorlog heeft de resultaten ge publiceerd van het onderzoek, ingesteld naar den dood van den geleerde, Gaillard, die ver leden week tijdens proefnemingefl met gifgas Is gestorven. Gaillard was bezig, om met assistentie van leger-scheikundigen phosgeen-gas over te heve len. toen een straaltje vloeibaar phosgeen pp zijn Heeding viel. Achteruitstappende trok Gaillard te spoedig zijn gasmasker af en zonk ineen. Elf uur later is hij in het hospitaal overleden. BERLUN, 25 Aug. Voor een 12.000-tal S.A.- mannen, die na een marsch door Berlljn-Oost opstelling hadden genomen in den Lustgarten, voerde hedenmiddag propaganda-minister Goebbels het woord. De kern van zijn betoog laten wij hier volgen. De menschen in Duitschland hadden ge meend, aldus verklaarde Goebbels in verband met de Roehm-revolte, dat de geheele S.A. ge ïdentificeerd moest worden met het verrader lijk drijven van enkele mannen. Door uw trouw kon de sabotage echter niet worden doorge voerd. 'Daarom dient de geruchten-makerU voor goed geëindigd te zijn. De Führer zal zien nooit van zjjn 8.A. losmaken, doch hoopt, dat zij ook in den vervolge onsterfelljken roem aan haar vanen zal binden. Een taak voor de S.A. ligt thans in het winnen van de bijna 10 procent van ons volk, welke nog niet aan onze zijde staat. Wy moeten stryden tot den laatsten ademtocht, ofschoon misschien een reeks op gaven, welke ons gesteld zyn, niet meer door deze generatie kunnen worden opgelost. De staking bjj de Vereenigde te Krommenie; een nieuw directie. WEeNEN, 25 Aug. De „Relchspost” bevat he den byzonderheden over het onderzoek tegen de gearresteerde leiders van den Landbond Bachin- ger en Dewaty, evenals tegen den gevluchten ingenieur Winkler. Volgens de „Relchspost” hebben de leiders van den Landbond zich met groote sommen laten omkoopen. In verband met den nat.-soc. putsch zyn he den door het militaire gerechtshof te Graz twee personen, resp. van 22 en 19 Jaar, veroordeeld tot 15 en 2 Jaar zware kerkerstraf. GIBRALTAR, 25 Aug. (Reuter). Een buiten gewone prestatie werd hier heden geleverd door den onderofficier der Engelsche marine Wil liam Brewer. Hy zwom van Gibraltar naar Al giers. een afstand van 9 K.M., welke hy In 2 uur 4 minuten aflegde. Er werden tot heden reeds tal van pogingen gewaagd om door de Straat van Gibraltar van Europa naar Afrika te zwem men, maar door de uiterst sterke stroomlngen was daarin nog nooit iemand geslaagd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem zich kringen. De Staatssecretaris van Binnenlandsche Za ken Harold Ickes sprak als zyn meening uit, dat de nieuwe beweging, waartoe het initiatief is genomen door Al. Smith, Jovett Bhouse, John W. Davis en het lid van het Congres Jimmy Wadsworth, de lang verwachte scheuring ten gevolge zal hebben zoowel In de democratische als In de republikelnsche party, waardoor Roo sevelt zoowel de groep, die hem steunt als de oppositie geconsolideerd zou krijgen en geschei den in twee scherp-omlUnde kampen. Tn verband met den gespannen polltieken toestand in het Verre Oosten, heeft de hoofd commandant van het leger van Kwantoeng gisteren beraadslaagd met den minister van oorlog van Mandsjoekwo, Tsjlan Sin Koel. De regeerlng van Mandsjoekwo heeft goed gekeurd, dat Japansche vliegtuigen naar Dairen worden gezonden. Een deel hiervan zal gepos- schepen. Goebbels vleit de 8. A. Opwekking tot blind vertrouwen in den Führer. Herwegen worden in het tot de tanden ge- wapende Europa de gebruikelijke •4- A herfstmanoeuvres gehotden. Na het einde der oefeningen van de Italiaansche weer macht besteeg Mussolini den toren van een tank en hield de krijgshaftige rede, die de le- »er reeds kent uit de telegrammen van Reuter. Hy Inaugureerde officieel het Italiaansche ml- Htairisme en schreef als het ware oorlogszuch tigheid als verheven vaderlandsliefde voor. Niemand in Europa wil wel den oorlog, maar de gedachte aan oorlog zij; nu eenmaal in de lucht. Dit is Inderdaad een feit Een zeer ge vaarlijk feit In de Jaren vóór 1914 was de oor logsgedachte ook overal in de lucht Ook toen wikte niemand den oorlog, behalve wellicht een paar gewetenlooze diplomaten, maar dit Is nog steeds niet onwederlegbaar historisch vastge steld. En tóch brak plotseling de wereldoorlog uit. De wereld „slibberde” haast onbewust in den oorlog, dien de Dultschers toen verheeriyk- te als een „bad van staal” en welke de Duce eleganter en niet ongeestig het „hof van cas satie” der volkeren onderling noemt. Maar welken naam men ook aan het monster mpge- geven, de Voorzienigheid moge verhoeden, dat de menschheid er weer door zal worden gegee- seld, vooral in den vorm, dien het monster, als bet weer wordt los gelaten, thans opder -j—e wereld gist nu natuurlek naar de be- I 1 doelingen van Mussolini. Het ligt voor -A-' de hand, dat men op de allereerste plaats denkt aan de mogelykheid, dat hy het oog heeft gehad op Oostenrijk en dat zyn ster ke woorden een waarschuwing beteekenen aan het adres van Duitschland voor het geval eener herhaling van den nazi-staatsgreep in Oostenrijk. Bestudeert men echter de persstemmen uit het buitenland, vooral uit Italië, dan blijkt dat voorshands slechts een minderheid de woorden van den Duce zóó interpreteert en dat ook deze minderheid niet direct er absoluut van over tuigd is, dat Mussolini's woorden dusdanig moe ten worden opgevat, dat Italië de stricte belof te heeft afgelegd, om de Oostenryksche onaf- hankeiykheid met geweld van wapenen te ver dedigen. JEpn meer algemeen gevoelen is. dat de Duce. toen hy zyn rede hield, in gedachten zich be- klg hield met het Verre Oosten en dat hy de gevaren voor zich zag opdoemen, die onvermy- deiyk zullen ontstaan, als er oorlog zou uit breken tusschen Japan en de Unie der Sovjet republieken of tusschen Japan en China. In de „Daily Telegraph" wordt de meening van een officier weergegeven. De opvatting van dien officier is van belang en men is ge neigd te meenen, dat in deze opvatting de wer- keiykheid, de waarheid het dichtst wordt bena derd. Deze officier denkt er niet aan. om de woorden van Mussolini in catastrofalen zin uit te leggen. Die woorden moesten vooral in hun verband worden beschouwd. Mussolini zou heb ben willen wyzen op de snelle ontwikkeling en mechanlseering der strydmethode en op de daaruit voortvloeiende noodzakelijkheid van paraat te zyn. reeds op den dag van heden, omdat het morgen te laat zou zyn. In dit ge val zou de Duce met zyn klaroenachtige uitla tingen niet sensationeeler geweest zyn dan de Engelsche minister Baldwin, toen deze onlangs verklaarde, dat de Engelsche grenzen niet lan ger lager aan de krytrotsen van Dover, maar aan den Rjjn. Voor deze opvatting is veel te zeg gen en zij wordt versterkt, wanneer men zich herinnert, dat de Oostenryksche Bondskanselier Dr. Bchuschnlgg na de recente conferentie van Florence woordelyk verklaarde: „Ik heb met den Duce absoluut geen militaire aangelegen heden behandeld. Onze besprekingen betroffen höofdzakelyk economische problemen. Ook heb ben wy maar zeer weinig over politiek gespro ken.” En later nog eens: ,Jk herhaal, dat militaire kwesties niet zyn aangeroerd tydens ons onder houd.” Er is geen reden, om Dr. Schuschmgg niet te gelooven. Uit deze verklaringen zou dan wel de conclusie mogen worden getrokken, dat Mussolini niet het oog heeft gehad op de eerste Plaats en misschien in het geheel niet op een oorlog in Europa. Wy hopen van harte, dat deze interpretatie de juiste is. Een nieuwe Europee- •che oorlog zou het oude werelddeel in een chaos veranderen. Wat God verhoede! teerd worden aan het traject van den Oost- Chineeschen spoorweg tusschen Moekden en Tsjangsjoen. Ook de regeerlng van Mandsjoekwo heeft troepenversterkingen naar den Oost-Chinee- schen spoorweg gedirigeerd. Drie regimenten zyn uit SJan Hal Kwan naar Charbin gediri geerd. PARUS, 25 Aug. (Reuter) Volgens den Weenschen correspondent van de Agence Eco- nomique, zal de Oostenryksche minister van Financiën. Buresch, op de aanstaande byeen- komst van de financieele commissie van den Volkenbond verzoeken aan Oostenryk een in ternationale leening van 200 millioen schillin gen te verleenen. Minister Buresch zal, volgens deze corres pondent, voor de commissie verklaren, dat de Februari-revolutie en de putsch op 25 Juli aan Oostenryk meer dan 100 millioen schillin gen heeft gekost. De uitbreiding van het leger en de gendar merie maken uitgaven noodzakeiyk. welke niet op de begrooting voorkomen. Hiermede zou een bedrag van 200 millioen schillings gemoeid zyn. a t a a n le a n I» te t® l- 14 n R n n n te h ft

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1