r te Amersfoort bijeen ÖE Onderhoudsplicht Indië en Japan a ■IIBIlllBlIBIlllllBIlillillIililMllllllia van De opleiding onderwijzers I I i F’ TWEEDAAGSCH CONGRES o DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 TE OBERAMMERGAU VAN 21-28 SEPT. Terugkomst verwacht op 4 Sept. Marinecommando in Den Helder OUD ONDEROFFICIEREN Na 40 jaar Manoeuvres in onze Oost Gevaar van onbewaakte overwegen 40 JAAR S.D.A.P. Viering te Amsterdam GEN.-MAJ. TH. LECLERCQ JAPANSCHE ONRUSTSTOKER Uit Ned.-Indië verwijderd NEDERLANDSCHE MUSICI WERKFONDS 1934 Federatie tegen loonsverlaging WERKLOOZEN IN JUNI MINISTER DE GRAEFF r Maatregelen tot bestrijding der werkloosheid onder hen De beslissende onder handelings periode in aantocht Met September gaat nog geen enkele door de regeering bedoelde wijziging in Van een wijziging der steunrege ling voor werkloozen offi cieel niets bekend .Enorme belangstelling voor het défilé H.M. DE KONINGIN EN DE PRINSES WERKZOEKENDEN NAAR FRANKRIJK b f- L Kunnen chauffeurs bij eiken overweg uitstappen, om zich van de veiligheid te vergewissen? Vice-admiraal Brutel de la Rivière draagt het over aan zyn opvolger Zy kunnen geen geld krijgen voor terugkeer BIJWONING VAN HET PASSIESPEL Katholiek Bewustzijn Kennis van eigen kracht PROGRAM: De belangrijkheid der - liturgie De opening Cultureele avond 1 I 'F mF O I F i r Aangezien evenwel de gedachtenwisseling tusschen Kamer en Regeering over dit wets ontwerp nog niet Is aangevangen, zal, naar wü vernemen, in September as. geen enkele door de Regeering In verband met dit ont werp voorgenomen maatregelen inzake de onderwijzersopleiding worden doorgevoerd, soodat van opheffing van kweekscholen met di i datum ook nog geen sprake zal zijn. op tot van de Olj zijt bevoorrecht, ik herhaal het hier dul- delUk: gü züt bevoorrecht, gü hebt vast werk, een goed inkomen, terwijl velen hun brood niet kunnen verdienen. Als allen tevreden waren, dan zou o.m. het georganiseerd overleg, dat ik in zijn huldigen vorm uit den boose acht, ver- dwljnen. De regeering heeft, naar het „Handelsblad” meldt, een nieuwe bepaling getroffen, met het doel, de werkloosheid onder de musici te ver minderen. BATAVIA, 27 Aug. (Aneta) Een enorme be langstelling bestond in de hoofdstad voor het défilé van de troepen na afloop van de oefe ningen te Tandjong-Priok. Deze belangstelling was geconcentreerd bü het Paleis van den Gou- vemer-Generaal. waar Z.E. Jhr. de Jonge, de Commandant van Leger en Vloot, Hoofden van Departementen, bestuurs- en andere autoritei ten de keurig voorbijtrekkende troepen gade sloegen. Dit voorbijtrekken werd op wasplaten vastgelegd, welke zullen worden opgenomen in het Indische radio-programma, terwijl zü ook tjtt, naar Holland zullen worden uitgezonden. B t b o Deze rede was de laatste welke op den schit terend geslaagden eersten natlonalen bestuur- dersdag is gehouden. Volgens de „Telegraaf" wordt er in hofkrin gen op gerekend, dat, nu de toestand van H. M. de Koningin blijkens Maandag Ingekomen be richten aanmerkelUk is verbeterd, H. M. en de Prinses geen verandering zullen brengen in haar oorspronkelijk voornemen om op 4 September as. naar ons land terug te keeren. In aansluiting hierbij wordt uit Aargaard- strand bericht, dat de Koningin thans geheel hersteld is. Maandagmorgen om 10 uur vertrok z(j in gezelschap van Prinses Jdliana en zes le den van haar gevolg met een motorboot voor het maken van een uitstapje door het Oslo- fjord. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. A. O. D. de Graeff, is van verlof terugge keerd en beeft Maandag zijn ambtsbezigheden hervat. van nader met name genoemde werken, mede, dat dit volkomen onjuist is. Het standpunt van de Federatie is en was ook niet anders, dan dat zjj bereid is tot medewerking, onder voor waarde. dat de contractloonen en bü het werken in accoord of aangenomen werk een percentage van 25 pCt. daarboven, zooals bü vorige onder handelingen door de regeering zelf was toege staan, zouden worden gehandhaafd. Alle be richten over bereidverklaring tot afwüking van dit standpunt moeten derhalve minstens opeen misverstand berusten. i I 1 C I rie- M, in md de- trk. hü hü er- tl* Q- m in B- le LH f* lg. MW iet lu ie* een tfd tig Ier li ne ite de In 1- n ik n M I* 0 I- Deze nieuwe bepaling treedt September as. in werking. Zjj heeft uiteraard geen ander doel, dan de werkloosheid onder Nederlandsche mu sici te verminderen. ZU heeft niet tot gevolg, dat alle buitenlandsche orkesten met September as. ons land sullen moeten verlaten. Bü de aan vrage om vergunning hier te mogen (blUven) spelen welke aanvraag door de Nederland sche werkgevers moet worden ingediend zal de RUksdienst voor de Arbeidsbemiddeling heb ben na te gaan, of die vergunning kan worden verleend, of wel. dat dit zal kunnen geschieden, nadat het orkest ongeveer gedurende twee maanden bulten ons land is geweest. BATAVIA, 27 Aug. (Aneta) Door den immi gratiedienst te Soerabaja Is, nadat reeds eenlge malen waarschuwingen waren gegeven, thans uit Ned.-Indlè verwUderd de Japansche journa list Takel, die zich schuldig maakte aan het schrüven van artikelen tegen de Ned.-Indlsche Regeering gericht. Hü deed deze artikelen pu- bliceeren in het te Batavia verschonende Ja pansche rijdschrift de „Java-Nlppo". Tevens verschenen van zün hand dergelüke artikelen 4p ander elders verschonende Japansche bladen. BATAVIA, 27 Aug. (Aneta) De Neder- landsch-Japansche onderhandelingen geduren de deze week zullen vermoedehjk het meest be slissende karakter van de conferentie dragen. De voorzitters van de Japansche en Neder landsche delegaties zullen, in onderlinge be spreking. trachten een definitieve basis te leg gen voor zakelüke onderhandelingen, waarbü de moellUkheden, welke rijdens de voorberei dingen zün gerezen en aan den dag zün ge treden, zoo mogelUk uit den weg zullen worden geruimd. Het moeilUke personeelsvraagstuk beb ik ge tracht naar beste weten vooruit te brengen. Men zou echter' steeds ontevreden blüven als men de hooge beteekenis van bet woord dienen niet aanvoelde. Moeilüke tijden heb ik achter den rug, waarin ik botste met personen en corporaties, maar hü- die altüd goed gediend heeft, heeft zich nooit bedreigd gevoeld. Ondergeschikten onder den rang van onderofficier heb ik steeds geholpen, nooit heb ik gekeken naar hun geloofsovertui ging of anderszins. Wel is het anders voorge steld door personen en couranten, masr men heeft mü daarmee grof onrecht aangedaan MUn geweten is zuiver. Zooals bekend, heeft Minister Marchant in April j.l. bü de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig gemaakt, waarbü voorgesteld wordt een wüziglng te brengen in de onderwüzers- opleidlng. De bedoeling zat daarbU voor, deze wijziging te doen ingaan met het begin van het school jaar 19341935. Op dat tudstlp zou dan een aantal kweekscholen worden opgeheven, terwül tevens de vier-jarige kweekscholen drle-jarige zouden worden. De minister van Economische Zaken brengt het navolgende ter kennis van belanghebben den: Het Is gebleken, dat zich bü de Nederland sche consulaire ambtenaren In Frankrijk büna dagelüks werkzoekende Nederlanders aanmel den, met verzoek, op rijkskosten naar Neder land te worden gezonden. Gezien voorts ook de groote werkloosheid in Frankrük en het feit dat, mede als gevolg daarvan, de wettelUke voorschriften op het werkzaam zün van vreemde arbeidskrachten daar te lande zeer -treng wor den toegepast, wordt ernstig gewaarschuwd tegen vertrek naar Frankrük met het doel er arbeid In loondienst te verkrijgen, zonder vooraf dienaangaande overleg te hebben gepleegd met het plaatselük orgaan der openbare arbeidsbe middeling. Met nadruk wordt er op gewezen dat werk zoekenden, die zich op goed geluk af, naar Frankrijk begeven, er niet op kunnen rekenen, door de Nederlandsche consulaire ambtenaren te worden ondersteund of op rijkskosten naar Nederland gezonden. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg, volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek, in Juni 1934 rond 502.000. waaronder 405.000 tegen werk loosheid verzekerden; bet aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 145.400, waaronder 145.200 verzekerden. Het eerste Kamerlid Smeenge heeft den Mi nister van Waterstaat gevraagd, of deze kennis genomen heeft van de berichten in de bladen omtrent het ernstig ongeval met een autobus op den onbewaakten overweg op den Dord- schen Straatweg te Emmen. Meent de Minister niet, aldus vrager, dat, zooal bewaking van deze en andere gevaar op leverende overwegen niet mogelük is het toch is geboden maatregelen te treffen, opdat het leven van personen, die in voor publiek ver voer bestemde autobussen plaats nemen soms moeten plaats nemen, zooals in dit geval, waar het betrof arbeiders geplaatst bü de werkverschaffing, die zoover van huis te werk zün gesteld, dat zü per autobus naar en van het werk moeten* worden vervoerd beter te gen ongevallen als dit zün beschermd? ZONDAG 23/9: Te 6 uyr plechtige gezongen H. Mis; ontbüt; te 8 uur aanvang van het Passiespel; te 12 uur diner in pension; te 14 uur ver dere büwoning van het Passiespel, dat te ongeveer 1730 geëin digd is; souper in pension; logies. MAANDAG 34/9: Ontbüt; te ongeveer 8 30 per trein (schitte rende reis!) van Oberammergau over Mumau naar het luxueuze en toover-schoone Oannlsch-Partenklrchen, alwaar wü ons voor de volgende dagen vestigen In uitstekende hotels; aankomst te 10 uur; diner; na het diner uitstapje naar de geweldige rots formaties en watervallen van den Partnachklammsouper; ’s avonds gezellig samenzünuitvoering van Beiersche boeren dansen, schuhplatteln, jodelnl logies. DINSDAG 25/9: Ontbüt; den geheelen dag autotocht door de Zuidelükste Beiersche Alpen over Mittenwald (Oostenrüksche grens); diner aan het Walchen-meer (onvergetelük ultzichtf); souper in hotel te Oarmlsch-Partenkirchen; 's avonds gezellig samenzün (zie boven)logies. WOENSDAG 20/9: Ontbüt; te 8.30 autotocht naar het heerlük gelegen, wereldberoemde Klooster Ettal; bezichtiging der merk waardigheden; orgelconcert voor onze reisdeelnemers; per auto over de alsdan zoo juist gereed gekomen auto-straat naar het betooverende sprookjes-slot Llnderhof van Ludwig II; diner in hotel te Ettal; per auto terug naar Oarmlsch-Partenkirchen, waar in den namiddag de Kreuz-egg- of de Wankberg inaar verkiezing) per Schwebebahn „bestegen” wordt (hier ligt het Beiersche hooggebergte aan onze voeten; hier zien wü de berg meren diep beneden ons!); souper in hotel; na souper gezellig samenzün (zie boven)logies. DONDERDAG 27/9: Ontbüt; te ongeveer 9 uur vertrek per trein van Oarmlsch-Partenkirchen naar München; aankomst aldaar te ongeveer 10.45 uur; groote autotocht door München oud en nieuw; diner in de restauratlezalen van het Centraal station; 's namiddags gelegenheid tot winkelen; te ongeveer 19 uur vertrek der deelnemers die met den nachttrein reizen. Souper in de treinrestauratie. De deelnemers die met den dagtreln reizen gebruiken te 18.15 het souper weder in de restauratlezalen van het Centraal-Station en vertrekken om 19.30 van München naar Nürnberg, alwaar wordt overnacht. VRIJDAG 28/9: Ontbüt in den trein voor deelnemers van den trein; aankomst in Utrecht te ongeveer 10.40 uur. Deelnemers dagtreln ontbüt in hotel; vertrek per trein uit Nürnberg te 7.15, diner en souper in treinrestauratie; aankomst te Utrecht ongeveer 19.30 uur. AFSCHEID N.B. Zü. die bezwaar mochten hebben tegen de nachtreis van 27 op 28/9, kunnen tegen een minimum van kosten (ƒ5.en onder geleide de terugreis op 31 Augustus per dagtreln afleggen, s De hierboven in het kort beschreven luxueuze reis biedt de Directie van de V.K.P. en. de Katholieke Illustratie aan hare abonné's (uitsluitend aan hare abonné’s) aan tegen den prijs van llle KLAS f 90 He KLAS f 115- Deelnemers aan deze reis hebben, dank zü een afzonderlük getroffen regeling, geen pas, doch slechts een bewijs van Nederlanderschap noodlg, wat een aanzienlüke besparing be- teekent. Bü inschrüving voor administratiekosten, enz. een bedrag van 2.50 per deelnemer verschuldigd. De reissom moet ulterlük 14/9 in ons bezit zün. Gegadigden gelieven zich terstond aan te melden opdat voor een leder een bevredigende voorbereiding gewaarborgd kan zün, mede in verband met de te verwachten drukte te Oberammergau Uitvoerige dienstregeling, deelnemerslüst en Insigne worden t.z.t. aan de deelnemers toegezonden. Men adresseere aan de Administratie van dit blad Afdeellng Reis Oberammergau. Zou de Minister niet willen overwegen, of aan het verleenen van de toestemming, om autobussen voor publiek vervoer te doen rüden, niet kan worden verbonden de voorwaarde, dat de chauffeurs gehouden zün, voor lederen over weg te stoppen en uit te stappen, om zich er van te overtuigen, dat de spoorweg vrü is? Hierna hield de moderator, de Z.eerw. heer Rector J. B. M. Timp een inleiding over „Het Katholiek Bewustzün”. *t Bewustzün kracht te hebben is noodlg voor krachtsontplooiing. Niet trotsch maar fier zün, aldus spreker. Een katholieke jongeman moet niet zün als een paard, dat alle dingen veel grooter ziet dan zü werkelük zün. Hü moet niet schuw zün en leeren alles in de juiste pro porties te beschouwen. Als wü Katholieken in derdaad eens wat meer bewust waren van onze kracht, als vooral de jonge middenstanders zich eens geheel bewust waren van hun kunnen, dan zouden er veel grootere dingen gepresteerd wor den. Het défaitisme, het „we kunnen het toch niet", is lafheid, is zelfs groote lafheid zoo lang we Christusdragers zün. Wü moeten ons bewust zün van eigen kracht. Allereerst inzake geloof. „Wü weten bet alleen", onze kerk is Immers onfeilbaar. Spr. toonde op prachtige wüze aan wat ge daan zou kunnen worden indien de Katholieken zich van dezen rükdom bewust waren Wat weet de wereld van vandaag nog van den Christus? De Christus is voor mlllioenen niets anders meer dan een belangrijke figuur uit de wereld geschiedenis. Het geloof in Christus wordt met geweld uit de harten gerukt. Wie nog in Chris tus gelooft wordt, zooals dat vlak aan onze grenzen gebeurd is, uit den wee geruimd. Wü moeten ons bewust zün van kracht ook en vooral op moreel gebied. Terwül in de hei- densche landen de missionarissen de naakten kleeden, ontkleedt zich hier het heidendom. Velen ergeren zich, maar zeggen dan „daar la niets tegen te beginnen". Dat is weer het vervloekte défaitisme. Of meent u, dat wü niet in staat zün door onze kracht, die toch de kracht van Christus is. onze stranden weer rein te vegen? Wü hebben nu de taak het heidendom terug te dringen en de wereld opnieuw te Christiani- aeeren. Wü moeten verder ook op sociaal gebied ons bewust zün van eigen kracht. Wü staan voor een nieuwe wereld. Daarom Juist is de taak van de K. J. M. V. zoo veelomvattend. Het was geen wonder dat aanvankelük de jonge mid denstanders heil zochten bü het fascisme, om dat zü inzagen dat het zoo met de wereld niet meer ging. Wü durven niet en daarom kunnen we niet. Andersdenkenden hebben gestudeerd op wat de Paus zei in Quadragesimo Anno. Zü hebben met eerbied opgezien naar „den ouden man in Rome”, die het zooveel beter weet dan al die anderen. .Als dat maar kan", en wü- Katholie ken, zeggen hen dat na. Ten slotte sprak Z. Exc. een kort dankwoord uit voor den grooten steun van de officieren, onderofficieren en manschappen ondervonden. De nieuwe marinecommandant sprak hierna een kort woord. De plechtigheid werd gesloten met het af schieten van 15 schoten van Hr. Ms. „Hertog^ Hendrik", de afscheidsgroet aan den vlce-admi- raal, en een saluut van 13 schoten, waarmee het commando van den nieuwen commandant werd ingewüd. Na de rede bedankte de voorzitter den ver- bondsmoderator Rector Timp, die benoemd is tot pastoor te Vllssingen, voor zün stuwend werk voor deorganisatie verricht, reeds vanaf de stichting der K X M. V. Namens de leden be loofde hü. dat zü allen die .goeie, brave kerels" aouden rijn, zooals Rector Timp die zich denkt. K. J. M. V.’ers die aan hun zorgen sullen zün toevertrouwd. VRIJDAG 21/9: Vertrek per D-trein uit Utrecht te ongeveer 1130 uur; diner in restauratie-rijtuig; reis langs den Rün; souper in restauratie-rütuig; aankomst te Nürnberg te ongeveer 23 uur; logies in hotel. ZATERDAG 22/9: Ontbüt in hotel; te ongeveer 10 uur vertrek van Nürnberg naar München; aankomst aldaar ongeveer 13 u.; diner te München in de groote restauratie-zalen van het Cen traal-Station; te 1430 uur vertrek van München (Starnberger- bahnhof) naar Oberammergau; aankomst aldaar te 1830; betrekking der pensions; souper in pensions; logies. Het bestuur der Landelüke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland deelt ons naar aanleiding van in de pers voorkomende mede- deellngen, als zouden haar vertegenwoordigers in de conferentie van 3 Augustus JJ. met de Looncommlssie van het Werkfonds 1934 rich bereid hebben verklaard om on basis van loons verlaging mede te werken aan de uitvoering generaal-majoor Kist, gep. lult.-generaal Ph. W. Weber, gep. generaal-majoor A J. Schotman. Staatsraad Muller Massls, voorz. Kon. Ver. van gep. officieren, Staatsraad Romme, generaal- majoor Backer, reserve-generaal-majoor Wag ner, gep. generaal-majoor V. d. Brandhof, gep. lult.-generaal jhr. Borel, gep. lult.-generaal van Terwisga, P. J. van Munnekrede, H. Kemper, gep. generaal-majoor De Ridder, Jhr. G^ A. A. Altlng v. Geusau, oud-minlster van oorlog en vele anderen. Nadat door pastoor Gilissen in de kapel de absoute en op het kerkhof de beaardlngsplech- tlgheden waren verricht, werd de kist, die met een bloemstuk van het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis gedekt was, in het familie graf bügezeL Een zwager van den overledene, dr. van Moor- sel, sprak namens de familie woorden van dank. Over dit onderwerp sprak na de pauze de Z.eerw. heer v. d. Berg, Bondsmoderator in het Aartsbisdom. Allereerst zette spr. uiteen wat liturgie is, dan toonde hü de belangrijkheid der liturgie aan. De hoofdzaak van dezen eeredienst heeft Christus zelf aangegeven. Ieder mensch is verplicht deel te nemen aan de liturgie, die de offlcieele eeredienst inhoudt, volgens welken God gediend wil worden door de menschen. Rector v. d. Berg wekte allen daarom meer kennis en tot een dieper beleven liturgie omdat deze leiders later den liturgischen geest beter zullen kunnen overbrengen op de De S.DA.P. bestaat veertig jaar en te Am sterdam is dit feit herdacht os. met een ten- toonstellng en met een groote vergadering in het Concertgebouw, waar tal van sprekers het woord voerden en welke büeenkomst werd op geluisterd met muziek en voordracht. Aan wezig waren os. de secretaris der Internatio nale Friedrich Adler, en vertegenwoordigers van andere landen. Koos Vorrink sprak de openingsrede. Hü stelde de Deensche partü tot voorbeeld. Zü heeft in een taaien strijd den moed gehad de natio nale gedachte in plaats van een nietszeggende frase tot levende werkelijkheid te maken. Spr. las een telegram van dr. Wibaut voor, die, hoe wel hersteld, toch nog niet aanwezig kon zün. W. H. Vliegen hield een groote herdenkings rede. Reeds was er de Boe. Dem. Bond van Domela Nieuwenhuis, die later tot anarchisme verviel. Het kernpunt van het manifest tot op richting der S.DA.P. was het feit, dat de Boe. Dem. Bond ongeschikt was geworden voor het voeren van den strijd der arbeiders. Volgens sprekers geschiedschrijving was het de 8DA.P., die de arbeiders uit het moeras haalde, de arbeidstoestanden en loonen verbe terde, enz. enz. De 8.D.A.P. zou bewezen heb ben de eenige partü te zün geweest, die hiertoe in staat was. Wü wachten In Nederland het fascisme af. Het zal vinden een arbeidersklasse die zich niet zal laten rlngelooren. De partülelder, Ir. J. W. Albarda, voerde ver volgens het woord en bekende eerlük, dat men blind moest zün voor de nooden van dezen tüd. indien men zich aan feestvreugde zon overgeven Anders was dit bü het vieren van het vüfen- twlntlg jarig bestaan van de Partü- Er ging een golf van optimisme door de wereld, er scheen een tüdperk van democratie en vrede te zün aangebroken. Maar bü het 40-jarig bestaan is alles helaas anders. Maar toch is de S.DA.P. nog niet een afgeleefde partü met haar 800.000 kiezers en 90.000 leden. Hierna werd aan den heer Kleerekoper een gedenkboek overhandigd van ’t „Tracteerfonds tusschen School en Leven”. Namens het N.V.V. sprak de heer F. v. d. Walle. Het is de 8.D.A.P., zelde spr., die den stoot tot de oprichting der vakbeweging heeft gegeven en die haar heeft gesteund, gepropa geerd en verdedigd. Daarvoor bracht spr. den dank der vakbeweging over. Spr. wees op de uitbreiding van den vakbeweglngsstrüd, welke allesomvattend is geworden. De vakbeweging staat nu vlak naast de partü en werkt er broe- derlük mee samen. Friedrich Adler sprak namens de 8.A.I. en de buitenlandsche gasten. Namens de Belgische partü werd de buste van v. d. Velde aangebo den. Spr. pleitte voor 'n meer internationale samenwerking. Ten slotte sprak Klaas Toornstra een woord van gelukwensen namens alle nevenorganisaties. De heer W. v. d. Schoot, voorzitter van het Nationaal Verbond der K. J. M. V. opende daar na de büeenkomst met een hartelük woord van dank aan de fraters van St. Louis, die hun mooie instituut zoo gastvrij voor de K. J. M. V.’ers hadden opengesteld. Verder zette hü het doel van deze dagen uiteen: kennis op te doen, welke bü het leiding geven in de afdeellngen te pas kan worden gebracht. Hü vroeg daarom van de aanwezigen een ernstige aandacht en hoopte, dat üverig notities zouden worden ge maakt. die dan later konden worden uitgewerkt en in de afdeellngen nog eens konden worden behandeld. Op den cultureelen avond welke om 8 uur plaats vond hield de Z.eerw. heer R. Rltzen O. F. M. •en inleiding over het onderwerp: .Omhoog moeten wü". In een vlotte, en vaak zeer gees tige causerie wekte spr. zün auditorium op tot zelfbewustzün van bet meest gezonde soort. De oude middenstand is steeds een adelstand ge weest; uit deze kwamen ridders en geleerden, vaak ook heiligen voort. Adel verplicht. Dan werkte spr. uit zün motto „Omhoog moe ten we", wees de katholieke jonge middenstan ders op hun plicht, door steeds grootere ont wikkeling zich te wapenen voor den strijd die hen in het leven wacht. Het tweedaagach Stulde-congres van het nationaal verbond der K. J. M. V. in Neder land dat Zondag en Maandag te Amersfoort in „Bt. Louis” werd gehouden, is des Zondagsmid dags 3 uur geopend. Van alle aangesloten af deellngen waren twee leiders overgekomen om aan deze studie-dagen deel te nemen. Vóór de offlcieele opening werd door den Verbondsmoderator, den Z.eerw. heer Rector J. B. M. Timp een kort Lof gecelebreerd, met as sistentie van de Z.Z. H.H Rector J. H. v. d. Berg en Rector J. van Campen. Op 31 Augustus, 1 en 2 September. 1934 zal te Amsterdam de herdenking plaats hebben van het 40-jarig bestaan van den Eersten Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficleren van Land-, Zeemacht en Koloniën en wel in het hotel Krasnapolsky, gevolgd door de jaar- lüksche algemeene vergadering onder leiding van den bondsvoorzitter, de heer Anton R. Harmsen. De bond, die naast het onderhouden van de kameraadschap enz., beoogt filantropisch werk te doen voor zün leden, ziet met trots terug op bet afgeloopen 40-jarig tüdperk. Gedurende die jaren werd ruim 32.000. uitgekeerd als onderstand aan weduwen en weezen; pijn, 16.000.werden besteed voor steun aan leden die bulten hun schuld in financieele moellUkheden zün geraakt, terwül ruim 44.000.aan rentelooze voorschotten werden verstrekt. In al die jaren bedroeg het onkostencüfer slechts 503.wat neer komt op pijn, 1230 per jaar. Dit zeer geringe onkostencüfer kon alleen bereikt worden, doordat al het werk verbonden aan de Instellingen van den bond, door de be- bestuursleden zonder ook een enkel vergoeding wordt verricht. Het bondsondersteuningsfonds waaruit boven staande gelden worden geput, wordt gevoed door contributiën van de leden, donaties van autoriteiten en van hep, die met het werk van de vereeniging kennis hebben gemaakt en dit wenschen te steunen, terwül een groep van krachtige werkers onder de leden, hun werk kracht geregeld ter beschikking stelden om de inkomsten van het Bondsondersteuningsfonds op andere wüze te verhoogen. De penningmeester van de commissie ter herdenking van het 40-jarige bestaan (J. H. Staaken, Wyttenbachstraat 72/2), Postgiro No. 214730, Amsterdam, zal gaarne eventueele bü- dragen in ontvangst nemen. Voor de aanstaande feestavonden in Kras napolsky, voor 31 Augustus en 1 September, telkens des avonds te 8 uur, zün voor onder officieren introducties te bekomen bü den secretaris van opgemelde commissie, der. heer J. H. O. Bosdriesz, Archlmedesplantsoen no. 29 b, Amsterdam-O. Maandag heeft in Den Helder de plechtige overdracht »van het commando op Hr. Ms. wachtschip, dat aan de Buitenhaven ligt, plaats gehad. Te ongeveer half elf kwam de scheidende vlootvoogd, vice-admiraal C. J. E. Brutel de la Rivière, vergezeld van zün opvolger, schout- bü-nacht J. L. Kruyt, en de staven van beide, aan boord. De eerste tonen van het Wilhelmus weerklonken, waarna de admiraal een korte in spectie hield. Op het dek waren opgesteld de officieren, onder-offlcleren en manschappen, deputaties van alle marine-instellingen in Nederland. Nadat het commando alle hens voor den boeg uitgevoerd was, sprak de vice-admiraal zün af scheidswoord. ZKx. zelde om., dat het hem na 35-jarigen marinedienst minder gemakkelük viel afscheid te nemen dan hü zich had voor gesteld. Toen hü 20 April 1931 het commando der marine had aanvaard, had hü een kort woord uitgesproken, waarin hü hoopte, dat iedereen zich met toewüding aan zün taak zou geven. Dat is geen opoffering, maar dat spreekt van zelf. Men moet zich met hart en ziel een met bet marinebestaan voelen. Er wordt lang niet algemeen beseft boe goed men het bü de marine heeft. In de kerk van den H. Paschalls Baylon te ’s-Gravenhage is Maandag de plechtige uit vaartdienst gecelebreerd voor de zielerust van wülen den gepensionn. generaal-majoor tit. Th. H. L. Leclercq. De Requiemmis werd opge dragen door pastoor Gilissen met assistentie van twee kapelaans der parochie. Op het R K. kerkhof aan de Kerkhoflaan ga ven velen van hun belangstelling blük, o.m. de vertegenwoordigers van het Ned. Roode Kruis, een deputatie van de brigade grenadiers en ja gers. Jhr. van Suchtelen v. d. Haare, gep. lui te- nant-generaal-majoor L. J. H. Habbema, gep ajhi/ voor Mar. dr. G. Lemmen», Bittchop van Naar wü vernemen is er van een voornemen als bedoeld in een bericht van ,JDe Telegraaf" van 25 Augustus, om een wüziglng aan te bren gen inzake dc steunregeling voor werkloozen, met betrekking tot het aanspreken van onder houdsplichtige familieleden, krachtens art. 376 B.W., bü de Regeering niets bekend

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13