ONS BLAI> De Reichsführer spreekt aan r 1 H den „Duitschen hoek” Het nieuws van heden Von Papen niet te Koblenz Invoerbeperking Duitschland Wat de N.R.A. reeds deed 1 DE SAAR WIL TERUG lN m DE BAROMETER NAAR HET INTERNAT. EUCHARISTISCH CONGRES Vrede en gelijk recht ater De Habsburgers hopen Aartshertog Eu genius Treinongeluk in Korea Professor Dovifat af- Drie dood en, 42 gewonden gezet Van elke 4 New Yorkers Een prominent Katholiek trekt er een steun io Tegen Ehrenbreitstein Oorzaak: verontwaar diging der Franschepers Von Papen 3 2- Een tegenbetooging in het Saar- gebied Mevr. Sinclair-Lewis te Parijs Aan het graf van den vermoorden kanselier WEER EEN BANK OVER VALLEN O’Duffy niet naar Ulster Permanente hulppolitie in Oostenrijk? DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Nederlandsche Regeering zal de belangen van den export beschermen Uitgevers van illegaal blaadje krijgen zware straffen 4.800.000 werkloozen arbeid ge- gegeven kosten van levens onderhoud verlaagd JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Fototasschen zeer goedkoop „Duitschland is de meest comfor tabele gevangenis van Europa" Bandieten met 3000 dollar er van door „De Roode Stoottroep” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 Overbrenging der lyken van Dr. Dollfuss en Dr. Seipel Familieraad in Stiermarken onder leiding van aartshertog Eugenius Hy begon aan de Saar plots aan een oude kwaal te lyden Zaterdag vond in de Stadsgehoorzaal te Leiden de inschrijving plaats voor de aitdeeling van haring en wittebrood op 3 October as. Er waren ditmaal 3400 liefhebbers, d.i. 1000 meer dan het vorig jaar LUUlUWKMfZMGÜMB LJ -- VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. De ziekte van Von Papen. O’Duffy m»; niet naar Ulster. Permanente hulppolitie in Oostenrijk? -DAM Japansch journalist uit Ned.-Indië verwijderd. tegen er iter maal te T Onderzoek naar Diesel-misère is in vollen gang. O O :rd) en ad. Q. 3 r O L. t gen 003 en ter De bibliotheek en leessqlon der „Flandrta” van de Kon. Holl. Lloyd waarmee de Nederl. deelnemers naar Buenos Aires varen Met September gaat nog geen enkele maatregel inzake wijziging der onderwijsopleiding in. ua- geiien gedachtenwiaaeling tusschen Restering en Kamer over het aanhangige wetsontwerp nog niet is aangevangen. Trein ontspoord te Korea; 3 dooden, 42 ge wonden. Te Pennsylvanië hebben twee gewapende ban dieten wederom een bank overvallen. Wat de N.R.A. deed om de werkloosheid te bestrijden. ge ïnde Aug. «7 03 87 02 47 84 01 40 98 Duitsche predikanten gearresteerd wegens oppo- sitie tegen rijksbisschop Müller. K-. h. Ut- nd. ad. rave öU ef- be- l»c om op is zijn W etmarreg ee ringen I-"’ n Wij be- zjjn deze ater -AP 760 l SAARBRÜCKEN. 27 Aug. (V.D.) Terwjj' een groot aantal Saarlanders naar Ehrenbreit stein zjjn vertrokken om daar de redevoering van Hitler aan te hooren (In vele gevallen kre gen zij hun reisgeld vergoed) is te Bulzbach nabij SaarbrUcken een tegen-demonstratie ge- PARIJ8 27 Aug. (Reuter). De ..Excelsior" publisesi'b. enkele bijzonderheden over den fa milieraad van de Habsburgers, welke te Maria- zell (Stiermarken) onder voorzitterschap van aartshertog Eugenlus Is gehouden. Op deze vergadering is een eventueel huwelijk van aartshertog Otto, bij voorkeur met een Ita- llaansche prinses, besproken, alsmede het terug krijgen van het familiebezit in Oostenrijk en de mogelijkheid van het wederom bestijgen van den troon. De door het ministerie van Justitie ten uit voer gelegde begenadigingsactie van de aan den Februari-opstand betrokken leden van den sociaal-democratischen Schutzbund kan thans als geëindigd worden beschouwd. Aartshertog Otto heeft in Hongaanche legi- timisten-kringen aanhangers verloren, aangezien hfj de bestijging van den troon te veel „Ocs- tenrijksch” opvat; men denkt derhalve te Boe dapest thans meer aan den zoon van aartsher tog Joseph, die tijdens den wereld-ooriog de Hongaarsche troepen aan voerde, als pretendent voor den Hongaarschen troon. Dit zou door do Kleine Entente pok toegelaten kunnen worden. De vooruitzichten van Otto voor een restau ratie in Oostenrijk stijgen met den dag. Bonds president Miklas moet gaarne bereid zijn, zijn plaats af te staan aan aartshertog Eugenius als Rijksbeheerder. Dit moet dan een soort over gangsstadium zijn voor een bestijgen van den troon door een Habsburger Bovendiend krijgen de Habsburgers veel steun van den vroegeren konlng Alfonso van Spanje, die in alle Weensche kringen aanhangers werft voor het herstel van de Habsburgers. BELFAST, 27 Aug. (Reuter). De minister van Binnenlandsche Zaken van Noord-Ierland heeft besloten aan den lerschen leider der Blauw- hemden, generaal O’Duffy, het betreden van het grondgebied van Ulster te verbieden. HUNTINGDON, (Pennsylvania) 27 Aug. (Reu ter). Twee gewapende bandieten hebben hier een bank overvallen en wisten met een bult van 3000 dollars te ontkomen. Onder veel belangstelling zijn de bij bet atrto- busongelnk te Emmen omgekomen arbeiders Maandag begraven. en 4.40 I. 12000 vroege Gele 0, Gele e soort I. Bla ft. 4300 Fransche regeering het idee kreeg, haar gezant te Weenen, Puaux, naar Metz of Nancy te la ten komen, om daar in een massale bijeenkomst der katholieken van het Baargebled te vertel len, wat hi) over de nationaal-sociallstische staatsgreep van 25 Juli IJ. en de vermoording van dr. Dollfuss weet? Men zou denken, dat de Fransche regeering haar hoofd had verloren. Men zou zich met recht kunnen opwinden. En de heer Puaux zou voor goed als diplomaat on mogelijk zijn. Zoo is het met von Papen ook. Het gaat niet om zijn persoon, maar om zijn functie. Het gaat niet om één geval, maar om een princlpleele kwestie. hoofdbeklaagde Rudolf Kustermeier is, overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot 10 Jaren tuchthuisstraf en tien jaren verlies van burgerrechten. De belde andere leden van den .anoden staf”, Karl Zlnn en Willy Strinz, zijn ieder veroor deeld tot zeven jaar tuchthuisstraf en vijf Jaren eerverlies, terwijl de 32-jarige Willy Schwarz tot drie Jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld. De overige drie beklaagden zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van anderhalf tot drie Jaar. LONDEN, 27 Aug. (Reuter). Hoewel de Brit- sche regeering nog geen verzoek dienaangaande heeft ontvangen, gelooft men, dat de Oosten- rfjksche regeering aan de mogendheden verlof heeft gevraagd een permanente hulppolitie samen te mogen stellen uit de Helmwehr en andere semi-militaire corpsen. BERLIJN. 27 Aug. (V.D.) Onder beschuldi ging van voorbereiding van hoogverraad hebben zich Maandag voor den tweeden senaat van het .Volksgerechtshof 7 personen te verantwoorden, gehad, die het Illegale blaadje „Der Rote Stoss- trupp” in omloop hebben gebracht. De beschuldigden hadden voorts geheime be trekkingen onderhouden met de leiding der S. P. D. te Praag. Zij zouden vandaar 1000 M. heb ben ontvangen voor de financiering van hun actie. De SEOEL, 27 Aug. In de buurt van Gensan (Noord-Oost Korea) is waarschijnlijk ten ge volge van een aanslag een personentrein ont spoord. Alle wagens sloegen om en vielen van den dijk in de rivier. Drie personen zijn om het leven gekomen en 42 gewond. Tot zooverre de ..Figaro”. Arme von Papen! Alles, wat hij aanpakt, verandert in pech. Wat hij in het Derde Rijk heeft bereikt, is ge schiedenis van den dag. Niemand benijdt hem er om. Zelfs zijn laatste benoeming, die van gezant te Weenen, was van omstandigheden vergezeld, die een protest gerechtvaardigd heten schijnen. En nu Koblenz weer. Maar men «let. een oude kwaal kan een groote zegen zijn! Uit Berlijn verneemt Kipa d.d. 24 Augustus, dat prof. dr. Emil Dovifat, de bekende leider van het Instituut voor „Zeltungswissenschaft”, als zoodanig is afgezet. Deze geleerde, die pas 44 Jaar oud Is. Heeft niet alleen veel gedaan voor het opbouwen der jonge wetenschap, die zich met het courantenwezen bezig houdt, maar speelde ook een groote rol onder de Katholieke intellectueelen der Rijkshoofdstad en behoorde tot de leidende mannen van* de Berlijnsche Katholieke Actie. houden door het antl-fascistlsche front, waar omstreeks 66.000 personen aanwezig waren, die op 13 Januari zullen stemmen voor de hand having van den status quo. Zij bestonden voor het grootste gedeelte uit arbeiders van het eenheidsfront van socialisten en communisten, doch er waren ook tal van kleine boeren en kooplieden, leden van de autonomistische partij en vele Katholieken. Het woord werd gevoerd door een communist, een socialist en een Ka tholiek, welke laatste eveneens de autonomisti sche organisatie verdedigde. Er deed zich slechts een Incident voor, toen de socialistische spre ker, Max Braun, zijn rede aanving en een Jonge nationaal-socialist een gasbom wierp, De man werd gearresteerd. iw" Blauwe 11 baal ellngen i stuks 100 at. 1. Gele 120 p. nt, 471 terd 14 van 6 07 zak t Snij- 00, 20 —12.00, K G. rs 4.10 50. 40 i: Zll- 1.70— van Trier en Spiers, zonder eenigën twijfel op R Januari as. stemmen, trots alles, voor te rugkeer naar Duitschland. Dit’ is een onom stotelijk feit. Tegen dit feit kunnen alle bij komstige vraagstukken, als dat der mijnen, niet op. Het is absoluut geen voorspelling, maar het constateeren van een feit, dat het plebisciet in het Baargebled ovarheerscbend ten gunste van Duitschland zal uitvallen. Natuur lijk zal men in de komende maanden nog veel hooren over relletjes, over mln of meer ern stige daden van terreur en wat bij zulke cam pagnes zoo al pleegt te geschieden. Dit heeft men alles al beleefd bij de vroegere pebliscieten in Sleeswijk en vooral in Opper-Bllezlë. waar de toestand veel gecompliceerder was, omdat de Poolsche minderheid daar buitengewoon sterk was. Wat de Poolsche insurgenten en de Duit sche ongeregelde troepen daar aan terreur te zien hebben gegeven, zal Iemand, die daar toen vertoefde, nooit vergeten. Je leefde daar maandenlang in een kogelregen. Moordep. doodslagen, guerillagevechten waren aan de orde van dag en nacht. Plaats daar tegenover de huidige Baar. Er wonen bijkans alleen Dult- schers, die onder elkander hun gewone „querel- les Allemandes", de oude en nieuwe Duitsche veeten uitvechten, maar in „Grossen und Gan zen” Duitschers willen blijven, zelfs al voelen ze maar heel weinig voor het Derde Rijk of liever voor de uitwassen van het Hltlersysteem. De groote plebisciet-paraden. die gisteren in verschillende steden van Duitschland en ook «an de Baar zijn gehouden en hun hoogtepunt vonden in Koblenz, waar de „Führer” sprak, «Dn dan ook eigenlijk onnoodig, ofschoon hun propagandistische indrukwekkendheid met het oog op het buitenland niet te versmaden is. Leest men dan ook aandachtig de rede van Hitler door, dan bemerkt men, dat deze al heel Weinig over de Baar bevat. Hitler somt over het algemeen de voordeelen van zijn Derde Rijk op, verheerlijkt, wat het al heeft volbracht, zegt scljóone woorden over het Christendom en de vrijheid der godsdien- NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD •et Saarprobleem is lang niet zoo ge compliceerd als het bij dit vraagstuk ge ïnteresseerde buitenland buiten Duitsch land het aan de overige wereld wil opdringen. De Saarkwestle is pas acuut geworden toen het Derde Rijk zijn intrede deed in de wereldgeschie denis. Vóór dien tijd was er geen twijfel moge lijk aan het feit, dat het Baargebled in over weldigende meerderheid voor Duitschland zou opteeren. „Die Saar will helm”, dit was feitelijk het wachtwoord van allen. En dit algemeen verlan gen, dat zijn uitdrukking vindt in het motto: „Deutsch die Baar, immer dar”, zou ook niet in het minst aan het wankelen zijn gebracht na de verovering der staatsmacht door Hitler, wanneer de binnenlandsche politiek, die hij of zijn naaste medewerkers meenden te moeten voeren, gematigder ware geweest. De Jo denvervolging, de vernietiging van de marxis tische partijen, het opheffen van het heele partijsysteem, het hoog opbloeiende absolutis me, de politiek der concentratiekampen, der kneveling van heel de pers en van de open bare meenlng, de bloedige gebeurtenissen van 30 Juni 11 deden velen in het Baargebled over hellen naar de meenlng. dat het beter was voorloopig niet naar Duitschland terug te keeren. wat niet zeggen wilde, dat zij daardoor voor Frankrijk wenschten te opteeren. makr dat zij den „status quo” onder beheer *van den Vol kenbond voorshands zouden willen bestendigen Die dit wenschten, vormden en vonnen een minderheid, welke gevormd werd doos de méér internationaal dan nationaal voelende ele menten. in casu de Marxisten en een’deel der Israëlieten. Bij deze groep sloot zich aan een handjevol katholieken. De overweldigende meer derheid der katholieken bleef getrouw aan hun liefde voor het oude vaderland en zaf, onder leiding van hun bisschoppen, de opperherders Op 25 Augustus was het precies een maand geleden, dat Dr. Dollfuss werd vermoord. Dul- zende menschen bezochten lederen dag zijn graf en begraven het letterlijk onder bloemen. Zon dag IJ. werden 45000 bezoekers geteld. In het geheel zijn reeds meer dan 200.000 menschen langs het graf van den vermoorden staatsman getrokken. Op 29 September as. zullen de lijken van Dr Seipel en Dr. Dollfuss des avonds plechtig naar de .JSeipel-Dollfuss-Gedachtniskirche” worden overgebracht. Aan de crypte wordt hard gewerkt. De belde staatslieden zullen gelegd worden in vrijstaande bronzen sarcophagen aan weerszij den van het altaar. Nederlandsche regeering aal den omvang van de maatregelen der Duitsche invoerbeperkingen onderzoeken en de belangen van den export beschermen. WEENEN, 27 Aug. Vijf hooge ambtenaren van de Bondskanselarij zjjn heden ontslagen aangezien zij tijdens de nazl-putsch de binnen dringende natlonaal-socialisten hadden begroet met den uitroep: ..Heil Hitler.” Het plan was, dat de heer von Papen na Hitler spreken zou op de Saarbetooging te Ko blenz. Op het laatste moment herinnerde men zich, dat Hij aan een oude kwaal leed, men maakte deze acuut en von Papen verscheen niet te Koblenz. De Fransche pers was over de aankondiging, dat von Papen, de gezant van Duitschland In Oostenrijk, aldaar zou spreken, ten hoogste verbaasd. Zooals altijd, had men nu ook weer in Berlijn te laat ontdekt, dat sommige dingen eenvoudig nu eenmaal niet gaan. Von Papen kreeg daarom van Berlijn de opdracht, aan zijn ouden kwaal te gaan lijden. In de .Figaro” schreef de katholieke graaf d’Ormesson: Maatregelen aan den Minister van Waterstaat gevraagd tegen de gevaren van onbewaakte overwegen. Het leggen van den nieuwen zinker voor gas en water in het Noordzeekanaal te Umulden te zonder stagnatie geschied. Te New York staat van elke vier personen er één Ingeschreven op de lijst van hen, die voor steunverleenlng In aanmerking komen. Dage lijks geeft de stad aldus 550.684 dollar aan steun uit. Men vreest, dat voor het eind van het Jaar het aantal voortgeholpen gezinnen zal stijgen van 400.000 tot 500.000. sten (dit gedeelte van zijn rede was weinig overtuigend) en zijn rede vindt haar hoogte punt in de voor de zooveelste maal afgelegde verklaring, dat alléén nog het Saarprobleem op territoriaal gebied Duitschland van Frankrijk scheldt. Officieel geeft ook Hitler trots „Meln Kampf” Elzas-Lotharingen voor goed prijs. Hij erkent dit uitdrukkelijk in den zin: „Wan neer het Saarprobleem is opgelost, is er geen verstandig motief te denken, waarom twee groote volken eeuwig en altijd als vijanden te genover elkaar zouden moeten staan.” Wat door een „zeer waar” van de zijde zijner toe hoorders werd gekwiteerd Dat zij als eenig onveranderlijk programpunt voor Duitschland gelijk recht elsohte, de basis daarvan tot vrede te komen, goed recht. Dit deden de vóór hem ook. Stead op Dinsdag 16 uur vj».: 759J Vorige stand: 75» Tthfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 /Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem WASHINGTON, 27 Aug. (Reuter) In een rapport van Richberg. den secretaris van den nationalen presidentieelen raad, wordt uiteen gezet dat de N. R, A. arbeid heeft gegeven aan 4.800.000 werkloozen. Voor openbare werken zijn leenlngen besteed tot een totaal van bijna 3700 millloen. De In de Industrie uitbetaalde salarissen, welke In Juni 1933 96 millloen be droegen. zijn in Jm 1934 tot 132 millloen geste gen. Het aantal te werk gestelde arbeiders was 37.860.000 in Juni 1933, tegen nu 40.180.000. In dezelfde periode zijn de kosten van het levens onderhoud met 9.6 pCt. en de salarissen met 8.5 pCt. gestegen. Is von Papen nog vlce-kanseller (ook weten dit niet. Laatst, reeds tot gezant noemd. zat hij In den Rijksdag nog op plaats van vlce-kanseller. Red.) en in kwaliteit in bijzondere kwestie met de Saar kwestle belast of is hU gezant In Oostenrijk? Wanneer von Papen vlce-kanseller Is en niet gezant in Weenen, dan stond het hem natuur lijk vrij, om In Koblenz te spreken. Is hij ech ter niet meer vice-kanselelr, maar gezant In Weenen, dan zou zijn deelnemen aan de pro pagandistische demonstratie te Koblenz een niet te verdragen schending der diplomatieke gebruiken beteekenen. Want een diplomaat is geen politicus en nergens, In geen enkel land en onder geen omstandigheden heeft men het tot dusver beleefd, dat de diplomatieke verte genwoordiger van een staat deelneemt aan openbare polemiek.' Men keere het geval om. Wat zou men In diplomatieke kringen denken, wat zou men in het buitenland zeggen, als de Wij hebben reeds gemeld, dat mevr. Sinclair- Lewis, de echtgenoote van den Amenkaanschen romancier, van de geheime staatspolitie bericht had gekregen, dat zij Duitschland moest ver laten, omdat zij anders over de grenzen zou worcen gezet. Mevr. Sinclair Is te Parijs aan gekomen. Zij werd opgewacht door haar vrien den en scheen heelemaal niet onder den Indruk, van den maatregel die ten haren opzichte in Duitschland werd getroffen. Ik stel me voor, zegt ze. dat Dr. Goebbels dacht dat ik zijn concurrente was inzake Hltleri- aansche propaganda en dat het hem ter harte ging mij niet al zijn ideeën te kunnen doen aannemen. Anderzijds ziet mevr. Sinclair niet goed in in welke geschriften een reden zou gevonden wor den om zulken maatregel te wettigen. Is het in verband met een interview van kanselier Hitler dat zij in 1932 publiceerde? Zij denkt het niet... Mevr. Sinclair-Lewis verklaart van Duitschland dat het stellig de meest comfortabele gevangenis is die men op dit oogenblik in Europa en in geheel de wereld zou kunnen vinden. Zij Is van meenlng dat de maatregel die ten haren opzichte werd genomen haar niet zal be letten haar rol te vervullen van getuige en van journaliste. Ik ga enkele dagen doorbrengen In Parijs en zal vervolgens naar het Saargebied vertrek ken, zelde zij. In verband- met de Zondag j.L door minister dr. Schacht te Leip zig gehouden rede, waarin aanzien lijke beperkingen van den invoer in Duitschland worden aangekondigd. onderneemt de Nederlandsche re geering de noodige stappen, om zich van den omvang der te treffen regelen te vergewissen en, zoo noo- dig, de belangen van den Neder- landschen export te beschermen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1