Vooruitgang de radio-techniek van Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper 75.000 gezinnen. ik voor DE KRINGLOOP VAN DE AETHERGOLVEN WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 Een overzicht het nieuwe marlcthallencomplex te Amsterdam, dat zijn voltooiing nadert van ABDIJ VAN EGMOND AUTO VAN EEN HELLING Een ernstig gewonde Korte berichten Agenten bedreigd MES SENS TEKERIJ ERNSTIGE Voor niet minder dan vierhonderdduizend toehoorder» hield de Het „radiodak” der wereld De kerkvervolging in Rusland Liga tot vereeniging van Groot-Azië De radio-tentoonstelling in de Olympia-hall te Londen is een der sensaties van het seizoen geworden RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF UITGEBRAND VAN VERDUISTERING VERDACHT INTERNATIONALE MOTOR. ZESDA AG SC HE kta bed Ter »en lan bed Een zeer zwaar parcours op den tweeden dag in ali to gwMi De Sociale Studiedagen te Seppe. De commissaris der Koningin in Noord Brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Ryclcevorsel aan het woord straties, welke door minister Decker* werden bijgewoond 28 nationalen Ro- Groot- heeft op IOOjOM FOTOREPORTAGE Architect A. J. Kropholler heeft de te bou wen Benedictijner priorij van Egmond aan be steed. Laagste inschrijver was de firma Hen- neman te Heemskerk voor circa f 50.000. De gunning is aangehouden. ond batl 8t*i njst In een café te Smeermaes (B.) ontstond ruzie tusschen eenlge personen, die allengs ontaardde in een vechtpartij, waarbij het mes spoedig niet achterwege bleef. De O. uit Maastricht kreeg eenlge messteken in het hoofd en in de linker - zijde. Alhoewel zwaar gewond, ondernam hij toch nog den terugtocht naar Maastricht, doch nabij Tegen half zeven Dinsdagavond Is te Vaals de auto van den heer N. uit Den Haag, van een berm gekanteld. Behalve N. waren nog in de auto gezeten twee dames, een man en een jongen. De heer N. werd ernstig verwond aan het onderlijf en is In sorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De overige Inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto bleef onbeschadigd. In een fabriek te Lodz la een schoorsteen bij het afbreken ingestort, waardoor drie arbeider* werden gedood en twee gewond. De opzichter, die het afbreken leidde, ie gearresteerd. In het gebied van Assoul (Noord-Afrika) heb ben bandieten op den woestijnweg naar Mara- kesj een afdeellng soldaten beschoten, waarna zij de vlucht namen. Twee militairen zijn gedood en drie gewond. Arabische ruiters vervolgen de bandieten. Door de marechaussee van Vaals is, In samen werking met de Dultache politie, zekere D. W. aangehouden, als verdacht van verduisteringen van gelden van het Dultache Arbeidersfront, afdeellng Metaalbewerkersbond te Essen. Op last van den Officier van Justitie is hij naar Maastricht overgebracht. D W. is Duit- scher van nationaliteit en woonachtig te So lingen. O (Ml Een oud-machlnlst is door de Vacantlekamer der Amsterdamsche rechtbank wegens bedrei ging van twee agenten met een bijl, tot een ge vangenisstraf van vijf maanden met aftrek van twee maanden voorarrest veroordeeld. De man had ruzie gemaakt met de agenten, die zijn zoon moesten halen voor het transport naar een observatiehuls, tenslotte had hij zich zoo opgewonden, dat hij een bijl greep, waar mee hij de agenten bedreigde. In Australië is de bekende ontdekkingsreizi ger Sir Edgeworth David op 76-jarigen leeftijd overleden. Hij heeft deelgenomen aan de Zuld- pool-expedltle van Shackelton in 1907’09. Wei dat In het handelskwartler van Havana is een bom van 90 pond ontploft. De aangerichte schade wordt dollar geschat. *1 bei kwt als H Wk HM dat alst De Engelscbe poetautoriteiten hebben een lllllputzender opgesteld, die met geringe capa citeit werkt en op korte golven ultsendt en een beeld geeft van het radiostation der toe komst Momenteel werkt zulk een Installatie slechts over vier of vjjf meter. Inplaats van de hooge masten en de veel vertakte antennes van moderne zenders zal men in de toekomst nog slechts lage dunne staven gebruiken. De energie van het HlUputstatlon bedraagt slechts twee watt; dit in tegenstelling met den nieuwen zender te Droitwlch, die een capaciteit heeft van 150000 watt. Men ziet het effect der uit stralingen aan oplichtende lampen en kan het verschil der geheimzinnige radiogolven en lichtgolven aan kleine experimenten zien. Ter wijl de eerste slechts door metalen schijven kunnen worden tegengehouden kan een dun ne plank of een vel papier de lichtgolven te genhouden. Ruim driehonderd firma’s toonen de nieuw ste modellen Men kan tegenwoordig de selec tiefste toestellen koopen tegen een belangrijk lagere prijs dan voor minder goede typen van twee jaar geleden. De volksradlogramofoon wordt steeds meer populair en goedkooper; de meeste toestellen zijn zoo gebouwd, dat zjj in de diverse kamers harmoniseren. De duurste set kost meer dan 200 pond en is wel het mooi ste luxe meubilair, dat men zich -voor zijn salon kan wenschen. Men vindt ook draagbare ontvangtoestellen in stgarenkistformaat, die zonder antenne tweehonderd kilometer over bruggen, alle soorten autoradio’s, die eenvou dig in lederen wagen in te bouwen zijn. Men is in de gelegenheid de vervaardiging van toestellen bij te wonen evenals van de lam pen. Men ziet de constructie van een toestel in al zijn fazes en krijgt zoo een Indruk van de nauwkeurigheid, waarmee de Instrumenten gemaakt worden. Een firma laat leder toestel op een speciaal geconstrueerde plaat een half uur electrisch heen en weer slingeren. Deze methode staat gelijk met de wederwaardig heden, die het toestel bij een vervoer van Pa rijs naar Zürich ondergaat. ült de geheele wereld zijn koopers naar Lon den gekomen om de nieuwste radlowonderen van Engeland te zien. Uit Siam, Bolivia, Nieuw- ZeelandChina, Japan en Dultschland worden inkoopers gezonden en'HF tevreden gezichten van de employé’s toonen de gunstige resulta ten. Radio is de populairste en intemationaal- ste sport. Bij geen vroeger evenement, een stuk onder de regie van Reinhardt, een jaarbeurs, een paardenshow. een bokswedstrijd is er groo- tere belangstelling geweest dan bij deze radlo- ten toon* telling het Bassin aldaar viel hij, uitgeput doer het vele bloedverlies, neer. De politie was onmlddellljk ter plaatse en na geestelijke en medische hulp te hebben inge roepen, werd het slachtoffer per auto van den G.G.D. naar het Ziekenhuis „Calvarlënberg” vervoerd. De politie heeft aangehouden K„ L. en C., allen te Maastricht wonende, als verdacht van het plegen der mishandeling. BUENOS AIRES, 28 Aug. (Reuter) Om trent den geweldigen brand te Campana, wordt nog gemeld, dat een groot desk der bevolking in paniek op de vlucht is geslagen. Een stads wijk is totaal verwoest. Later op den dag zijn nog drie petroQeum-tanks geëxplodeerd. Ge lukkig is tengevolge van het draaien van den wind, het gevaar van een totale verwoesting Volgens een bericht in de „Universe" zijn momenteel nog slechts dertig katholieke pries ters in Rusland werkzaam. Hoeveel priesters vóór 1917 in Rusland zielzorg uitoefenden, kan men gemakkelijk nagaan, wanneer men be- denkt, dat Rusland toen 13 mllhoen katholieken en 814 kerken benevens 581 kapellen bezat. Thuu Is voor geheel Siberië nog slechts één enkel^ralhollek priester. HU moet daarbij ook nog de functies van zjjn blsschop waarnemen, want deze bevindt zich tn gevangenschap. In Leningrad wordt de zielzorg slechts door één priester, een Franschman waargenomen. lede ren Zondag draagt hij in de zes kerken, die de Katholieken nog overgebleven zijn het H. Misoffer op. Daarbij mag geen andere priester hem behulpzaam zijn. Daar de Zondag, naar men weet, in Rusland „afgeschaft" is. kunnen de geloovlgen 's avonds de H. Communie ont vangen. als zjj vanaf zes uur nm. geen spijs of drank meer genuttigd hebben. Mqmentew vertoeven nog vijftig Litausche priesters in de Bovjet-gevangenlssen. Waarschijnlijk zullen zij tegen communisten uitgewlsseld worden. In de stad Prikunak Is een monument op gericht voorJudas Iscartoth. Een spottend grijnzende man, die zijn vuist ten hemel balt. Op het voetstuk van het monument staat te lezen: Judas Iscartoth, de eerste revolutlon- nalrl Twee nieuwe museums der godloosenbe- A. Kamp (boven). die 30 j houdt toezicht tijdens deze dagelljkzche bezigheid op het opleidmgi te Amsterdam Het Ll .Europe' in drie jaar tijd door den heer 1 Voorn te Amsterdam vervaardigd. Een knap stukje huisvlijt Dinsdagavond laat heeft in het perceel Bru- ghelstraat 251 te Den Haag, waarin een radio- distributlebedrijf is gevestigd, een zware uit slaande brand gewoed, waardoor vrijwel het ge heele benedenhuis is uitgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting en moet uitgebroken zijn tijdens een korte afwe zigheid van de bewoners. Twee kinderen, logees van den bewoner, den heer H, werden door een agent van politie gered. De schade is aanzien lijk en wordt door verzekering gedekt. Reeds direct nadat de brand ggbluscht was, werden maatregelen getroffen om het bedrijf spoe dig mogelijk weer doorgang te doen vinden. V Te Juterborg zijn twee vrachtauto's, waarop zich ongeveer veertig arbeiders bevonden, door een met grint geladen vrachtauto geramd. Vijf tien arbeiders moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht, waar een hunner is over leden. w y- an jaar tot jaar verdubbelt zich de ten- V/ toonstelllngoppervlakte van de radio- industrie in de groote Olympiahall te Londen en de sensatie* van de Londensche ra- dloaalon worden tienvoudig wat aantal en be- teekenis aangaat. De nieuwe constructies ver- porloven ook den leek een blik te werpen in het wonder van de radiotechniek en iedere amateur vindt gelegenheid zijn wetenschappe lijke ontwikkeling aan de hand van verbluf fend eenvoudig te bedienen en toch geraffineerd gecompliceerde toestellen te voltooien. Niet zoozeer de tallooze nieuwe ontvangtoestellen maken furore dan wel de laboratorium-modellen van de onderzoeklngscentra, die de belang stelling van de bezoekers wekken. Men leert de oorzaken van de storingen in de ontvangst kennen en poogt de onderzoekingen van de technici te volgen, die het wonder der aether golven trachten op te sporen. Daar is bijvoorbeeld het „radloweerhuls” van het offideele radlo-onderzoeklnstltuut. Hier wordt de kringloop van de aethergolven gede monstreerd, teneinde den amateur een voor stelling van het gebeuren in den aether te geven. De voor de radiogolven, sooal* zij door de zendstations uitgestraald worden, geschikte atmosfeer kan men zich als een veel verdie pingen hoogen wolkenkrabber denken, waarvan iedere étage een veerlaag voorstelt. In de par terre heerscht een atmosfeer, waarin wjj leven. Op de eerste verdieping is de stratosfeer, die de koene ballonvaarders trachten te ontdekken Om in de daarboven liggende atmosfeer door te dringen aal wel nauwelijks zoo spoedig iemand lukken en de metingen in deze lagen moeten door zeer fijn geconstrueerde instru menten verricht worden, die een onzichtbaren stralentaster in de onmetelUke hoogten uit strekken en daar de minieme electridtelt no- teeren. Honderden mijlen boven ons is de jonoafeer, het „radiodak der wereld", waardoor de radiogolven niet kunnen dringen. Vandaar worden de golven weer gereflecteerd en de weersomstandigheden tn dis hoogten zijn dus voor de ontvangresultaten ot aendradlus be- sliaeend; daarom hecht men aan de voorgeno men observaties seer veel waarde. De inge nieurs van het Instituut cartografeeren deze regionen naar hun reflexcapacltelten en bou wen soo het fundament voor de toekomstige «sttwikkahng van ds radiotechniek, waarvan de De gemeenteraad van Oviedo, de hoofdstad van Aaturië, heeft aan den burgemeester van Bilbao medgedeeld, dat hjj de actie der Bas- klsche gemeenten met sympathie heeft ge volgd. GARMISCH-PARTENKIRCHEN, 28 Aug. (VD.). Op den tweeden dag van den tnter- zesdaagschen motorwedstrijd Werd de etappe van Partenkirchen naar Biehl, Ro senheim, Brannenburg, Enterrochttach, Urfeld naar Partenkirchen gereden, een afstand van 339 K.M. In den afgeloopen nacht heeft het flink ge regend, terwijl vanmorgen bij den start weder om de regenval inzette. Tot Rosenheim leverde de koers voor de 203 motorrijders geen moei lijkheden op. Eerst bjj Fading op den Samers- berg kwamen de moeilijkheden. De slechte weg was gedeeltelijk door particuliere wagens ge blokkeerd, waardoor vertragingen ontstonden. De aankomst des middags te Brannenburg ge schiedde in verband hiermede veel te laat. Daar de wegen door den voortdurenden regen val zeer slecht waren, hadden de rijders het zeer zwaar te verantwoorden. In den loop van het parcours werden de wegen echter weer be ter en ook de Keseelbergweg leverde wen moei lijkheden op. Te Partenkirchen kwamen de rij ders na een zworen rit zeer vermoeid aan. De voorzitter van de schoolcommissie van Chicago, James B. MacCahey. is uit Washing ton teruggekeerd met een chèque ten bedrage van 22.365.000 dollar, bestemd voor uitbetaling van achterstallige salarissen van 14.000 onder wijzer*. TOKIO, 28 Aug. Het Japansche Telegraaf- Agentschap Sjlmboen Rengo deelt mede, dat te Tokio een ..Liga tot vereeniging van Groot- Azië" is opgericht. In de openlngsresolutle verklaart de Liga zich ten doel te stellen de vereeniging van alle Aziatische volken, en wijst zij op de noodzake lijkheid van oprichting van een Azlatlschen Volkenbond, die het recht heeft over de poli tieke en economische problemen van actie-radlus nog begrensd is, magr die morgen reeds onbegrensd kan zijn. Wanneer vandaag te Napels een onweer uit barst kan men dit feit inclusief het aantal der bliksems en de sterkte van de uitbarstingen In een salon te Londen observeeren. De wonderen van deze radloweerklkvorsch zijn tegenwoordig reeds zoo nauwkeurig om in dienst van het vliegverkeer gesteld te kunnen worden. Zij zijn ook interessant genoeg om dagelijks een paar duizend menschen urenlang te boelen. Niet minder belangstelling ondervindt het radio- kompas, dat de schepen voor alle botsingen tn nevel behoeden kan en dat in Olympia ge demonstreerd wordt. Azië te oordeelen. Verscheidene vooraanstaande personen uit politieke en economische kringen in Japan, Mandsjoekwo en Mongolië, zouden reeds deel van de Liga uitmaken. hel voi ml: hei dal var dat é4 -i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 12