ONS BLAD De vorming van Nazi-leiders Hoe den 19 Aug. gestemd werd g .- heden Het nieuws Een Nederlander van verongelukt om Heimwehr-kazerne bezet? Spanning om den Oosters poorweg iA 1^/ HAAT GEKWEEKT TEGEN DEN GODSDIENST DE BAROMETER STEMLOKALEN VOL S.A.- MANNEN ft Opgewonden tooneelen Vuurzee te Campana vlieg- En Hitler laat het toe Nog steeds arrestaties Italiaansche autobus verongelukt „neen NA DE FEBRUARI-ONLUSTEN jCampdirectetrr verzoekt Christelijk denkenden jongemenschen zijn kamp te verlaten Mandsjoekwo weigert de gevangen genomen Sovjetemployé’s vry te laten Treinontsporing te Breslau De abattoir-brand te Chicago DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 266 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 Op weg naar Cairo met een tuig omlaag gestort Veel moed noodig om' te stemmen Tengevolge van een wolkbreuk Weensche politie zou vechtende Heimwehr-litden te Florids dorf ontwapend hebben Stellig niet meer dan 60 pet. der kiezers hebben hun „ja” met overtuiging uitgebracht ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen fclcfoon Adminiitralie 433, Redeciie 633 ABONNEMENTSPRIJS. N.V. Drukkerij De Spaarnostad - Haarlem Na een uitstapje naar Oostenrijk WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 STUDENTEN TE BERGEIJK VEREENIGDE katholieke pers De stad Campana gedeeltelijk ia riemmm Weer een hevige duinbrand te Zandvoori. De Rotterdamsche brandweer heeft een nieuw model brandkranen in gebruik genomen Reuter seint ons nog uit Broken HUI: De heer J. J. van der Leeuw, de broer van den directeur der van Nelle-fabrieken te Rot terdam, is 23 dezer uit Mpika in Noord-Rhode- sia gestart voor een solovlucht naar Dodomo aan het Tanganjikameer, op weg naar Kalro. Het vUegtuig arriveerde niet te Dodomo. Men ontving bericht, dat het nabij Liawetala neer gestort en de bestuurder om het leven gekomen was. Regeeringsdelegatle naar Berlijn vertrokken tal verband met de betalingsmoeilijkheden. seerd, dat er vrijwel voor niemand een veront schuldiging tot wegblijven kon bestaan. Velen hebben zich onthouden omdat zij vreesden, dat bun ,jieen"-stem als een Ja”-stem zou geteld worden. Deze vrees was een zeer verbreid ver schijnsel. Met onthouding achtten zij zich daar voor gevrijwaard. Nader meldt Reuter, dat het station totaal vernield Is: Tot dusver zijn veertien dooden en 50 gewonden te betreuren. ui i m MILAAN, 38 Aug. (Reuter). Nabij Triest la een omnibus, waarin 53 leden zaten van de fas cistische organisatie .Dopolavoro", die terugkeer den van een uitstapje naar Klagenftlrth, In een bocht van den weg op een met hout beladen vrachtauto gereden. De botsing was zoo hevig, dat de omnibus omvlei en alle inzittenden op straat werden geslingerd. Ruim dertig personen liepen meerendeels ernstige verwondingen op, twee hunner zijn Inmiddels bezweken. Afgekondigd is een Kon. besluit tot regeling van bet verrichten van arbeid door vreemde lingen. Vorming van nat.-soc. leiders. Kweekschool van haat tegen het Christendom. Spanning rond den Oostenpoorweg neemt toe. Nog steeds arrestaties. Uit Charbln wordt gemeld, dat de dagbla den hun antl-Russlsche campagne voortzetten en nieuwe arrestaties elschen, vooral van lei dende functionarissen van den spoorweg. 4533 90— -3.85 uien «20. 1.80. rul- oent. ijzen voer, apen alm, en pr(j- »rige aar- Lalf- stug, voer ras- prli- B—52 scha- iskal- —33; 1—40. lam- veren —10; irden ulens kalf- —185 .0000 WEENEN, 28 Aug. (D. N. B.) Voor het gebouw van het vroegere arbeidershuis in de Angerergasse te Floridsdorf, dat thans als Heim- wehrkazeme wordt gebruikt, zijn vanmiddag twee auto’s van de Weensche politie aangekomen. Uit de wagens stapten manschappen van de atormafdeeling der politie, die het gebouw binnendrongen en de daar vertoevende Heimwehren ont wapenden, waarbü het tot een hand gemeen kwam. BRESLAU, 28 Aug. (VB.) De directie der spoorwegen deelt mede, dat vanochtend om 10 uur op 2H KM. van Breslau de locomotief en twee wagens van een personentrein uit de rails zijn geloopen. Acht reizigers en de stoker van de locomotief zijn licht gewond. De ontsporing is veroorzaakt doordat de rails ten gevolge van wolkbreuken in ongereede waren geraakt. Naar uit Johannesburg gemeld wordt, is een verkennersvliegtuig uitgezonden naar Mpika. om het wrak van het vliegtuig van dr. J. J. van der Leeuw te zoeken. Het is ontdekt In de Jungle op ongeveer dertig mijlen van Mpika. Het was moeilijk te onderscheiden. Het verkennersvlieg tuig kon niet nabij het wrak landen. Ofschoon het vlak boven het wrak cirkelde, werd van daaruit geen enkel teeken van leven vernomen. Politie en een dokter hebben zich naar de plek des onhells begeven. Duitsche jeugd in het teeken van nationaal-socialistische banieren Doch zelfs het betrekkelijk ongunstige resul taat in de Industriecentra geeft nog een ge- flatteerden indruk van de stemming. Om tal van redenen moet men aannemen, dat stellig niet meer dan 60 pet. der kiezers hun „Ja” met overtuiging hebben uitgebracht. Oo^ een groot gedeelte van deze 60 pet^ heeft daarmede slechte een negatief getuigenis voor het natlonaal-so- clallsme uitgebracht. Groote en belangrijke groepen der Duitsche bevolking, die ulterlük, of na de omwenteling misschien alleen nog innerlijk, tegenstanders zijn van het systeem, stemmen er toch voor, als het erop aan komt. ZU doen dat, omdat zü van meaning zijn dat langs vreedaamen weg binnen afzienbaren tijd yenuMteriDg xüct mogelDk spanning van de nationaal-sociallsten op het stemmende volk rustte, en die zijn oorsprong vond In het, met bloedige daden en daden van geweld overvulde jongste verleden, is met zeer ulteenloopende kracht bü de verschillende klas sen der bevolking tot uiting gekomen. De fi nancieel en socjaal zwakken zagen een grooter gevaar In een „neen” dan de maatschappelijk sterkeren. Zoo moet men het hooge percentage van Ja”-stemmers onder de boeren, vooral In het Oosten van het Rijk verklaren. In het Oosten was Immers zelfs in de dagen van het democratische Dultschland het geheim der ver kiezingen een twljfelachtige aangelegenheid! Nu bestaat het nog slechts In theorie. De resul taten van de stemming waren zeer in strijd' met de verhalen, die sedert „eruimen tijd In omloop zijn over de ontevredenheid der boeren met het nieuwe boerenrecht en met hun eco- nomlschen toestand. In de arbeiderswijken was voor een „neen” ook heel wat moed noodlg. De nood en het openbaren van meenlngen en han delingen in die kringen, wekken daar een sterk gevoel van onzekerheid. Maar de Industrie- arbeider in de groote steden heeft in ieder geval veel meer vrijheid bewaard dan de boer. Vandaar het verschil in resultaat in de in dustriecentra en op het platte land. roht. 164 0.00, 35.00 itere uien Morgen treedt een invoermonopolie voor bollen van tulpen, hyacinten en narcissen In werking. BU schouwing der spoorlijn bleken van de spoor brug over de Rüpstervaart te Blije (Fr.) tl van de 32 bonten losgeschroefd te zijn. Lachtvaartcengrez te Den Haag begonnen. fersoneel van Diesel-treinen heeft fouten bn> gaan als gevolg van te korte opleiding. Conversie van Ned.-Indlrche leenlng tot een bedrag van 485 millloen. Loschbranden te Ermelo; kwaadwilligheid tal het speL Vermist meisje te Amsterdam vermoord ge vonden. Naar de „Relchspost” mededeelt zal de dl- recteur-generaal van de Radenthainer Magne- sit-fabrieken in Karlnthle. Konrad Erdmann, een Duitsch onderdaan, in verband met de actie In Karlnthle van zijn functie worden ontheven. Tegelijkertijd werden alle arbeiders en bedienden der fabriek, die betrokken zijn geweest bjj de gebeurtenissen van Juli, ontsla gen. Naar de „Relchspost” verder mededeelt zal overste luitenant Von Wahlkampf, tot dus ver velligheidscommlssaris in Spltal aan de Drau In Karlnthle door een andere persoonlijk heid vervangen worden. CHARBIN, 28 Aug. (Reuter) De toestand In Noord-Mandsjoerüe neemt steeds dreigender vormen aan. Bij huiszoekingen bij Sovjet-amb tenaren van den Noord-Mandsjoerjjschen spoorweg werd een groote hoeveelheid wape nen, handgranaten en ontplofbare stoffen ge vonden. Daarom werden nog 70 Sovjet-Russi- sche ambtenaren gearresteerd. PARIJS, 38 Aug. (Reuter) De Parjjsche edi tie van de „Chicago Tribune” meldt omtrent den brand die gisteren In de veestallen van het abattoir te Chicago heeft gewoed, dat bjj het blusschingswerk drie brandweerlieden werden gedood en 1500 gewofltl; 1300 personen zijn dakloos. Het angstige vee rende op het publiek af en veroorzaakte een hevige paniek. Een oogenbllk vreesde men dat het vuur zich over de gebeele stad zou ui (breiden. WEENEN. 38 Augustus De commandant van den „Rooden Schutabund", Otto Muellei is in verband met de gebeurtenissen In Fe- In het tijdschrift „Hochwacht” heeft een deel nemer aan een vormingscursus tot leider voor het «_g. landjaar enkele merkwaardige oljzon- fzrheden gepubliceerd over hef Wezen en doel •an het Nationaal-Socialisme, sooals dat door den directeur van bet instituut voor de toekom- gtlge leiders werd uiteengezet. Wjj ontleenen daaraan het volgende: spoorwegambtenaren ingediend, doch het ver zoek werd niet ingewilligd. Volgens een Reuter-bericht uit Kaapstad is dr- van der Leeuw, een Nederlandsch op voeder, nabij Mpika, op weg naar Cairo, met een vliegtuig omlaag gestort en gedood. Vele Ja-stemmers, zegt de brief dan verder, handelden al evenmin uit overtuiging, maar onder een zeer sterkeif* psychlschen druk. Daar van kan men zich in democratische landen stel lig geen voorstelling maken. Propaganda en zelfs vervalschlng van verkiezingsresultaten kunnen met elkaar niet zooveel uitwerking heb ben gehad als deze druk. Ongetwijfeld is de terreur minder geworden, en gevoelt de bevol king zich vrijer. Maar daarom nog niet vrij! Ook nu nog spreekt med zachter, als men op straat iemand voorbijkomt, of sluit men het raam, bij een critlsche bespreking van het Derde Rijk. Maar de moed is grooter gewor den, en bleek daaruit, dat velen die In Novem ber niet In twijfel verkeerden over, hun „ja”, nu besloten waren „neen” te stemmen, en daar over ook tegen anderen spraken! Dat zou men In November zelfs tegenover zijn vrienden niet gedaan hebben. Maar dan is hfet vaak gebeurd, dat men met hei vaste voornemen „neen" te stemmen het stemlokaal betrad, en toch „Ja” stemde. De daar toegepaste methoden brach ten dat mede. Op het land kwam het veel voor dat men de kiezers voor de keus stelde, hun stem open of gesloten uit te brengen. Natuur lijk bracht men dan een open Ja” uit. De stem lokalen waren vol 8-A.-lieden. Dat was reeds drukkend en ontmoedigend. Vaak stonden zij nog vlak voor de klescellen. waarvoor nu niet, zooals vroeger, een gordijn hing. Hoe drukkend en geladen met wantrouwen de atmosfeer was. heeft leder gevoeld, die ondanks allee toch „neen” «temde. Deze druk, die under veel in- Nationale Landvolkvereenlglng en Jungiand- bund in Oostenrijk ontbonden. Weensche politie ontwapen* zfdeeling Heim- wehr te Floridsdorf. Voortdurend worden gegevens gepubliceerd omtrent samenzweringen en bloedige represail les, die door de Sovjet-Russlsche burgers zou den worden voorbereid. Het blad „Charbinskoe Vermla” meldt dat te Charbln de Japansche vertegenwoordigers van het Mandsjoerijsche ministerie van verkeersmiddelen, Morita, Mon en Sato zijn aangekomen. Volgens het blad zullen belangrijke conferenties gehouden wor den door deze vertegenwoordigers met verte genwoordigers van den Oost-Chlneeschen spoor weg met het doel nieuwe plannen en nieuwe maatregelen uit te werken. Het Japansche dagblad „Charbln Sjlmboen stelt voor het pro bleem van den Oost-Chlneeschen spoorweg op te lossen onafhankelijk van de besprekingen te Tokio en uit het Mandsjoerijsche gebied alle Sovjet-onderdanen te evacueeren teneinde de spoorweg ter beschikking en onder het beheer te stellen van de Mandsjoerijsche spoorwegen. Volgens een officieel communiqué hééft de staatssecretaris voor de Veiligheid, Hammer- stein, de Nationale Landvolkvereenlglng (de vroegere landbondpartlj) zoomede den Oosten- rükschen Junglandbund, welke beide te Wee nen gevestigd zijn, ontbonden. Krachtens de verordening houden ook de onderafdeelingen der belde ontbonden vereenlglngen op te be staan. Volgens de motlveering van dit verbod zou den deze vereenlglngen relaties hebben onder houden met de NSDAP. Er Is reeds door niemand minder dan Z. H. den Paus gewezen op de gevaar lijke modern-heidensche strooming van het Nationaal-Socialisme. welke een nieuwe wereldbeschouwing bedoelt te zijn. Dit Neo-Paganlsme Is zoo lijn recht in strijd met de Christelijke op vattingen, dat er niet genoeg tegen gewaarschuwd kan worden. Hoe het Nationaal-Socialisme de geesten vormt en opvoedt, moge blijken uit onderstaande bijdrage. per kwartaal voor Alkmaar f X— Voor buitan Alkmaar f 2.85 fM geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hoogar Dagblad uitgegeven door do De leider van het kamp heeft zijn toespraak MJ de vlaggen en fakkelparade nog eens woor- deWk herhaald en daaraan toegevoegd: h<x>P dat nu leder van U het begrepen "••ft. <Ut Nationaal-Socialisme en Christendom Het Nat.-Soclallsme is een godsdienst en niet enkel een politieke wereldbeschouwing. De nieu we, alleen ware godsdienst is geboren uit bloed en bodem, uit een Nordlschen geest en 'n Arische •iel. De nog bestaande godsdiensten (Katholicis me en Protestantisme) moeten zoo spoedig mo- geUjk verdwijnen: wanneer zij zich niet vrijwillig ontbinden, moeten ze van staatswege worden op geheven. Paragraaf 34 van het Partijprogram der NSD AP Is daarin slechts opgenomen als een lokmid del om de zwartrokken van allerlei schakeerin- gen voor de partij te winnen. Alleen een vol slagen Idioot stelt vertrouwen In het Program *n in het Concordaat met Rome. Voor ieder een, die een juist inzicht In de zaak heeft, is bet duidelijk dat Nationaal-Socialisme en Christendom doodsvijanden zijn. In den Natio- naal-Socialistischen staat is het begrip kerk on denkbaar. De kerken zijn politieke Instellingen, en daarom moeten ze als zijnde staatsgevaarlijk, totaal uitgeroeid worden. Er bestaat geen gewetensvrijheid meer, noch Vrijheid om bepaalde leerstellingen te verkon digen, evenmin dat men kan denken wat men •11. De totale staat neemt uitsluitend en alleen de volle verantwoording over voor leer en le- v*n. Iedere andere denkrichting is staatsge vaarlijk. Het uitoefenen van iedere kritiek In welken Vorm dan ook, is absoluut verboden. Er mag geen kritiek worden uitgeoefend op dèn Führer, noch op lagere partljlnstantles, zelfs niet op den Feringsten partijfunctionaris en hun opvattin gen en wenschen mogen niet aan eenlge tegen spraak onderworpen worden. Heel de opvoeding is zuiver een aangelegen heid van den Staat. Noch de kerk, noch welke andere instantie ook kan daarop aanspraak maken. De Staat alleen heeft recht op den totalen mensch. De rechten van den Staat be ginnen bij de geboorte: dan wordt de mensch Natlonaal-Soclallst. De ouders zUn slechte Plaatsvervangers van den Staat en zU worden •locht geduld zoolang zjj voldoenden waarborg bieden dat zU den kinderen een natlonaal- «oclallstlsche opvoeding geven. In het andere >•7*1 heeft de Staat het recht om de kinderen st te nemen. De Jeugd is de draagster van de Natlonaal- •eelalistisohe omwenteling in den geest der ®enschen. BU het opgroeiend geslacht moet het verband met vroegere gewoonten en gebrul- «b totaal worden vernietigd. Nieuwe en tot nog toe onbekende vormen moeten worden aan_ tenomen. Er bestaan geen indlvldueele rechten meer, alleen het recht der gemeenschap. Alleen Nationaal-Socialisme heeft recht op den totalen mensch. Het bezoeken van godsdienst- oefeningen van een vreemdsoortige religie, die VUandlg staat tegenover ons ras en die haar •°«taan té danken heeft aan een Oostersche cultuur, is verboden: dus ook het büwonen van katholieke of Protestanteche godsdlenstoefe- yhgen. wie er heen wil gaan, mag er gerust heengaan. Maar voor hem is de toegang tot de naUonaal-sodallstlsche volksgemeenschap voor Besloten, evenals voor Iedereen die zich •erzet tegen den wil van den directeur van het «npwerk. De Oostersch-Joodsche leer van dat vreemd soortig Christendom is de schuld van Duitsch- *^»Jl 80 V<in d6a opganS' De Nederlander dr. d. Leeaw, op weg naar Cairo, me* een vliegtuig Snilug gestort en gedood. wEENEN, 39 Aug. Omtrent het Incident met de Heimwehr in de Weensche voorstad Florls- dorf wordt door de Heimwehrleiding gemeld, dat de zaak geen enkele politieke beteekenis had. Een aantal leden van het afweercorps waren ondergebracht In het voormalige Volks getrouw zelf, de anderen in een barak naast dit gebouw. Aangezien de barakken minder com fortabel waren dan het Volksgetrouw, kwam het tot een ruzie om de beste slaapplaatsen, hetgeen tenslotte tot handtastelükheden leidde. Toen de politie verscheen waren de leiders er inmiddels echter reeds in geslaagd, zelf de twist tot een einde te brengen. Groote propagandavergadering ten bale dor R.K. Universiteit op Dinsdag 4 September tal het Jaarbenrsgeboaw te Utrecht. In verband met de 19 Aug.’jl In Dultsch land gehouden volksstemming ontving de r. et." dezer dagen uit Dultoehland een brief met beschouwingen over den uitslag. De schrijver is een bekwaam jortg jurist, die of schoon zelf geen nazi, toch veel in- een kring van bekende nat. soc. InteUectueelen verkeert. De brief begint met een beschouwing van het resultaat der volksstemming. Tegenstemmers, ongeldige stemmen en niet-stemmers, zoo heet het, moet men met elkaar als tegenstanders van het stelsel beschouwen. Tot onthouding was nog meer moed noodlg dan tot neen-stem- men, omdat er een felle campagne was ge voerd. die onthouding als het verachtelljkste van alles voorstelde, en omdat het transport naar de rtembue aoo volmaakt wm georganl- doodsvüanden zün, waartusschen geen overeen komst of vrede gesloten kan worden en ook nooit gesloten zal worden. Wie het daar niet mee eens is, moet maar onmlddellük het kamp verlaten.” Enkelen stonden op en zün heenge gaan. Een hunner heeft dit rapport medege deeld aan een redacteur van het „Vaterland” die daaraan toevoegt: Achter deze schermen toont zich het ware gezicht van het Nationaal-Socialisme in het Derde Rijk. Als de leider van het nieuwe Dultschland beweert, ten aanhoore van de ge- heele wereld, dat het Derde Rük gebaseerd is op het positieve Christendom, waarom wordt dan een dergelük goddeloos optreden van voor aanstaande leiders van het nieuwe Dultschland toegelatcn? De heer J. J. van der Leeuw was op 1 Juni van dit jaar met zün toestel Goede Hoop”, een nieuw model van de Havllland ..Leopard Moth”, van Waalhaven vertrokken voor een retourvlucht naar Kaapstad. Tot Athene werd hü vergezeld door den be kenden vlieger-publicist van de ICL.M, den heer Viruly. Daarna vloog hü alleen. De heer Van der Leeuw, die zich een inter nationale bekendheid heeft verworven door het houden van lezingen en door de publicatie van boeken op philoeophisch gebied, maakte de vlucht naar Kaapstad om een aldaar in Juli te houden internationaal opvoedkundig congres, uitgaande van de New Education Fellowship, bü te wonen en op dit congres een aantal lezingen over philosophic te houden. TUdlg bereikte de heer Van der Leeuw, na een zeer vlotte vlucht, op 33 Juni Kaapstad. Van Athene uit vloog hü over de Mlddellandsche Zee vla Kreta naar de Afrtkaansche kust, het moellükste traject van de vlucht, daar dit ge heel over zee ging. Langs de kust vloog hü naar Cairo en vervolgens langs den Nül naar Kar- thoem. over Nairobi, Broken Hill, Boe la way o en Johannesburg. Het laatste gedeelte is de route van de Imperial Airways. De heer Van der Leeuw was evenals zün broer, de heer M. A. G. van der Leeuw te Rot terdam, die het vorige jaar met zün echtgenoote de bekende vlucht naar Mombasa in Ooet- Afrika maakte, een bekende sportvlieger. In September van het vorige jaar had hü bü de Nationale Luchtvaartschool te Rotterdam het brevet voor sportvliegen verkregen. De heer Van der Leeuw maakte de vlucht onder Engelsche vlag en de Engelsche registra- tleletters GACLX, daar er geen tüd was in verband met den korten tüd van voorbereiding, voor registratie in Nederlandsche1 letters. Op 14 Juli vertrok de heer Van der Leeuw weer uit Kaapstad. Hü vloog onmiddeUük door naar Johannesburg, waar hü gerulmen tüd. tot 21 Augustus, bleef. Zün verblüf aldaar duurde dus langer dan een maand. Van Johannesburg was de heer Van der Leeuw naar de ruinen van Zlmbabye gegaan en vandaar naar Salisbury. Op 22 Augustus vloog hü van Salisbury naar Mbèya nabü Mpika. De Sovjet-Russlsche consul heeft tegen deze arrestaties protest aangeteekend. Hü verklaar de dat dit optreden de Sovjetregeering dwingt haar leger in het Verre Oosten verder te ver sterken. Met het protest is echter geen reke ning gehouden. Ook de Sovjet-Russlsche chef van den spoorweg, Roedi, heeft bü de Mandsjoerijsche autoriteiten een verzoek tot vrijlating der Het Brabantsen Studentengilde hield te Bergeijk bl) Eindhoven een studiekamp. Het gereedmaken der koffietafel Naar het D. N. B. verder van betrouwbare züde verneemt hebben de gebeurtenissen den volgenden achtergrond: Tusschen eenlge in dit gebouw onderge brachte Heimwehren, voor het meerendeel jonge elementen, is het tot opgewonden too neelen gekomen, om den onlangs benoemden commandant, wlen zü verweten zich niet te houden aan het program van de Heimwehr. Het is daarbü tot handtastelükheden geko men, waarbü van gummiknuppels en bajonetten gebruik zou zün gemaakt, terwül men ook zegt, dat er zelfs schoten gevallen zün. Aan het conflict kon ten slotte slechts door het ingrüpen der politie een einde worden ge maakt. BUENOS-AIRES, 28 Aug. (Reuter) Een groot deel vaA de stad Campana staat in brand, tengevolge van de ontploffing van twee petroleumreservoirs. L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1