De kieswet op de helling Vermist meisje vermoord K.J.M.V. te Amersfoort bijeen Luchtvaartcongrea Java zendt uit te j/DenHaag j VREESELIJKE VONDST IN EEN LOODS HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 DE CRISIS-ZUIVELSTEUN De ont^nooping CONGRES VERVOLGD o Katholieke Staatkunde s r r Ook den tweeden dag werden de deelnemende leider» door eminente inleider» voorgelicht De voordracht door Ged. Staten opgemaakt Griffiersvacature van Utrecht Betalingsmoeilijkheden met Duitschland DUITSCH NAZl-DAGBLAD VOOR NEDERLAND Vier pakhuisknechten verhoord Opening van de conferentie 'der I.A.T.A. in openbare zitting Hoe de opbrenget der heffing besteed al worden I Ito e- m - „Verantwoordelijkheid der leider»” HET HANDELSOVERLEG MET JAPAN Den geheelen nacht waren politie en buurtbewoner» op onder- - zoek uit Einde van het mooie weer? Een epeciaal programma voor Nederland op Koninginne dag Publiek woedend tK De Nederlandsche sportvlieger, J. J. van der Leeuw, die op de thuisvlucht van Kaapstad naar Nederland nabij Mpina is neergestort en gedood Reischèques Toenemende bewolking en eenige afkoeling waarschynlyk Regeeringedelegatie naar Berlijn vertrokken Directeur Pleeman spreekt L .•cfe ■M Amsterdam, 28 Augustus zeventien Jarigen van r. i zü steeds optimistisch gestemd willen op de eerste 1 Deze veranderingen moeten vooral tot stand komen door hervorming der Instellingen, en verbetering der zeden. it el BATAVIA, 28 Aug. (Aneta). De Bespreking tusschen de voorzitters van de Nederlandsche en de Japansche Handetedelegatie, welke ten doel had den grondslag te leggen voor het be reiken van een accoord, had hedenmorgen te 11 uur plaats. Het resultaat dezer bespreking zal zoo mogelük in een communiqué door belde partijen opgemaakt, worden vastgelegd. In de omgeving van het bureau van politie op het J. D. Meyerpleln stond ook gedurende den avond een dichte menigte büeen. Op het Wa terlooplein groepte veel volk bijeen voor de bananenloods, waar de atschuwelljke misdaad werd gepleegd. In deae loods heeft de heer O. J. van Ledden Huteeboe, de bekende poUtie- Besloten is dit bedrag ter beschikking te hou den om een verlaging van den zulvelsteun, die het volgend jaar vermoedelük noodzakelijk zal zijn, te compenseeren en de gesteunden, indien mogelijk, hetzelfde bedrag te doen behouden. Voorts zal In verband met een toezegging van ’s ministers ambtsvoorganger 1.000 000 direct worden uitgekeerd, terwijl 1 mlUloen voor het bevorderen van den afzet van melk- en zuivel producten is gereserveerd (reclame, onderzoe kingen, enz.) at t- 1 1- l- a i- Julst In onzen crisistijd blijkt, dat de libe rale staat onhoudbaar is in zijn consequenties. Aan de hervorming van de Instellingen In de Kerk moet gewerkt worden door de Actio ca tholics” en In de wereld door de Katholieke Standsorganisatlea Van groot belang is ook de hervorming van de zeden. Minister Kalff heeft uit naam van de Konin gin de deelnemers aan de conferentie welkom geheeten, opmerkende, dat de ontwikkeling van het luchtverkeer welke voor zulk een aanzien lijk gedeelte aan hert is te danken, grooten eerbied afdwingt wat de toeneming zoowel van de snelheid der vliegtuigen als van hun aantal aangaat. HU sprak er zijn voldoening over uit. dat ook andere continenten dan Europa hier vertegenwoordigd waren. Spr. gaf uiting aan het groote leedwezen dat de regeering gevoeld naar aanleiding van den dood in 1930 van den vlce-maarschalk der Brltsche Luchtvaart, sir Sefton Brancker, een groote figuur, wiens geest voortleeft. Van alle instellingen moet allereerst de staat omgevormd worden. De staat moet in het sociale en economische leven actief Ingrijpen en niet lijdzaam toezien. Deze nieuwe ordening moet gebracht worden door de insteling van bedrijf sschappen. De nieuwe menschelljke ordening moet recht vaardig en llefdevol zijn. In een hoek van de vliering werd het ontzielde lichaam van het meis je, dat aan hemden en voeten ge* bonden was en dat de moordenaar een prop in den mond had geduwd, gevonden. Volgens het .Jiandeteblad" kan *t verschijnen van een Duitsch Nationaal-sociallsttscfi dagblad voor Nederland eerlang tegemoet gezien worden. Het blad is bedoeld voor in Nederland wonende Dultschers. speciaal die in de mijnstreek. Men verzekerde, dat het in den loop van Sep tember verschijnen zou. De uitgave zou verband houden met de Natlonaal-soclallstische pers in Rijnland. king. HIJ. doch ook de andere drie blijven voorloo- plg ten behoeve van het onderzoek ter beschik- king. De minister verwelkomde voorts de vertegen woordigers van verschillende colleges, zijn vreugde uitende over het feit, dat zooveel per sonen in nauwe samenwerking arbeiden. Noodlg Is het organlseeren van alle katho lieken In de rijen van de R. K. Staatspartij, te meer daar deze de eenige wezenlijke volkspartij is. welke alle klassen en rangen omvat In de mlddagbljeenkomst sprak rector J. Colsen CM over „De nieuwe structuur van de maatschappij”» Als verdacht de 8-jarige Sonja Beugeltasch van het leven te hebben beroofd, is aangehou den een naar schatting 25-jarig employé het pakhuis. Zijn overbrengfhg naar de plaats van het misdrijf geschiedde vanmiddag te kwart voor drie Van het Bureau Jonas Daniël Meüerpleln. Teneinde hem tegen de woede van de dui zendkoppige menigte, die zich voor het bureau verzameld had, te beschermen, werd de ver dachte, die klein van postuur Is. en wien men een blauwe kiel over het hoofd had getrok ken, in een politieauto geleld, die hem naar het bananenpakHffii bracht. Politie te paard en te voet had de grootste moeite om te voorkomen, dat de verdachte uit den auto werd gehaald en een prooi werd van de woede van het publiek. Zekerheid omtrent de vraag of men In hem den dader heeft gevonden, bestaat nog niet. De wereld moet weer tot het Christendom teruggebracht worden. De christelijke moraal moet weer de algemeen geldende worden. 31 i perimenten geheel afzijdig houdt en zich niet uitlaat over de waarde, die zij aan dergelüke methodes hecht, heeft zij in den afgeloopen nacht den heer Maloïtz alle medewerking ver leend, die hij noodlg had, os. door de tallooze nieuwsgierigen, die ondanks het nachtelljk uur op Jodenbreestraat en Waterlooplein bijeen dromden en voor een <^el den telepaath hin derlijk wilden volgen, op een afstand te houden. Ged Staten van Utrecht hebben aan de Pro vinciale Staten van dit gewest doen toekomen de volgende alphabetlsche voordracht ter benoeming van een griffier In de vacature, ont staan door de benoeming van Jhr. dr. Quarles van Ufford tot burgemeester v^n Apeldoorn: 1. jhr. mr. Th. M van Asch van Wijk admi nistrateur ter Provinciale Griffie van Noord- Holland 2. F. Kroon, referendaris ter Provinciale Grif fie van Utrecht; 3 mr. R van der Veen, referendaris ter Pro vinciale Griffie van Overijssel. Gelijk reeds is medegedeeld, zal de benoeming van den nieuwen griffier In de vergadering van de Provinciale Staten op Maandag 17 Septem ber geschieden. Dinsdagochtend is te s-Gravenhage in de Ridderzaal in een openbare bijeenkomst de 32e zitting geopend van de International Air'traffic association. Op 31 Augustus as. zendt de Nederlandsch- Indische Radio Omroep Maatschappij (N.I.R. OM.) een speciaal programma uit, geheel be stemd voor Nederland. Om een zoo goed moge lijke overkomst te waarborgen, vindt de uitzen ding plaats over een Gouvernementszender van den P.T.T.-dlenst, welke daarvoor welwillend werd afgestaan. In Nederland wordt het uitge- Op het lijkje werden geen uiterlUke teekenen van geweld aangetroffen; het medisch onder zoek zal de doodsoorzaak, vermoedelijk worging, hebben vast te stellen. Het kind had een opgewekt karakter en was volkomen normaal; voor haar leeftijd was Son ja Beugeltasch flink van postuur. Het pakhuis, waar het afschuwelük misdrijf is gepleegd, is slechts enkele tientallen meters van de school, waar het meisje verwacht werd, doch niet verscheen, verwijderd. „The American Express Company Ine. te Amsterdam deelt ons mede, dat aan de wel- haast een halve eeuw door haar uitgegeven „American Express Reischèques” thans nog de Het geval van hét vermiste meisje heeft wel een zeer gruwelijke ontknooplng gevonden. Nadat de politie reeds gisteren In haar onder-t zoek had. betrokken het bananenpakhuis der fa. Groenteman en Bolle aan het Waterlooplein no. 36 en ook de telepaath enkele malen de richting van dit pakhuis was uitgegaan ging de recherche van het bureau J. D. Meyerpleln er vanmiddag te omstreeks half één nogmaals toe over een minutieus onderzoek in dit pakhuis In te stellen. Alles wordt nagezocht, doch voorlooplg zon der resultaat. Op de derde verdieping gekomen troffen zij daar een luikopening dat toegang geeft tot een weinig' gebruikte vliering. Een ladder was niet bij de hand, doch moest uit een ander deel van het pakhuis worden gehaald. De politiemannen klommen de vliering op en het was daar dat zij hun lugubere vondst de den. navolgende coupures zijn toegevoegd: Rels- chèques van £2 In het bijzonder dienstig voor reizigers naar Groot-Britannië en voor reizigers van daar naar het Continent. Reischèques In Canadeesche Dollars, resp. van Can 10 Can 20 en Can 60 ten dienste van reizigers naar Canada, die gesteld zijn op reisfondsen met een stabiele waarde aldaar.” Daarvoor heeft de staat machtsmiddelen noo dlg. Het staatsgezag berust op Goddelüken oor sprong. Wü. katholieken, moeten In onze staatkunde het gezin weer voorop stellen, zoowel In maat schappelijk als zedelljk opzicht. scheikundige, met een assistent een onderzoek Ingesteld, nadat het lijkje van het ongelukkige slachtoffer naar het Binnengasthuis werd ver voerd. Des avonds heeft de Commissaris van Politie, de heer de Jong, wederom den 21-jarigen ver dachte P. een langdurig verhoor af genomen. De man blijft ontkennen en heeft verklaard, wat hij Maandagmiddag tusschen kwart voor twee en kwart over twee hééft gedaan en waar hU dien tijd geweest is Deze verklaringen zullen onderzocht worden bjj verschillende personen, door verdachte aangewezen. HIJ heeft zelfs ver klaard, dat hij het meisje niet gekend beeft en nooit heeft gezien. De houding van verdachte was zeer rustig. In den loop van den avond Is de politie ge noodzaakt geweest het Waterlooplein te ontrui men. omdat de stadsreiniging door de groote menschenmenlgte niet in staat was de markt schoon te maken, zooals eiken avond geschiedt. De depressie in bet Wésten heeft zich tn de afgeloopen 24 uur nog vrü actief betoond, en zich zoowel naar haar Noord- als Oostzijde ult- gebreld. Dientengevolge ging bet over de Brit- sche Eilanden hier en daar wat harder waaien, terwijl het weer er vooral In het Westen regen achtig werd. (Valentla topte 12 m.M af). Over Scandinavië versterkte zich de hooge drukking, vooral over Lapland. Het weer blijft daar moot en kalm. Daarentegen ging over Oost-Duitachland de barometer dalen, tenge volge waarvan de wind langs de Oostzeekust wat toenam en hier en daar over Mldden- Duitschland wat regen valt. Oëter Zuld-Duitach- land en Zwitserland vielen hier en daar zware buien, plaatselijk vergezeld van onweer. In Frankrijk is het weer nog goed, hier en daar des morgens wat nevelig. Behalve over de Brit- sche Eilanden is algemeen de temperatuur ge stegen. Voor onze omgeving mag een tydelUke ver slechtering verwacht worden. Eensdeels te de kans groot, dat bet Dultoche regenfront zijn Invloed tot ten onzent uit aal strekken, ander deels nadert ook over West-Frankrijk en West- Engeland een regenatoring. Toenemende bewol king met regen of onweer en later eenige afkoe- Ung >Un waarschijnlijk. De Minister van Waterstaat heeft deze bij eenkomst gepresideerd waarvoor voorts waren ultgenoodlgd de gezanten van de landen welke aan deze Internationale conferentie deelnemen. Sommigen dezer gezanten waren door secreta rissen vertegenwoordigd. Verder waren ter bijwoning ultgenoodlgd tal van autoriteiten, o.a. de commissaris der Ko ningin In Zuld-Holland. burgemeester en wet houders en de gemeentesecretaris van ’s Gra- venhage, de gouverneur der Residentie, de chef van den generalen stof en hooggeplaatste amb tenaren van de departementen van bulten- landsche zaken, koloniën en waterstaat en wan het hoofdbestuur der P. T. T. Velen dezer ult- genoodlgden waren In deze openlngsvergadering verschenen. De zaal was met palmen en hees ters versierd. Ten gevolge van het feit, dat de stortingen op het Sonderkonto der Nederlandsche Bank bü de Rijksbank, gelijk uit de desbetreffende me dedelingen van de Nederlandsche Bank blijkt, zijn stopgezet, is eenige onzekerheid gerezen bjj de Nederlandsche exporteurs op Duitschland, met betrekking tot het verkrijgen van betalin gen. Bjj het protocol, dat op 14 Augustus JJ. werd onderteekend, te overeengekomen, dat per 1 September aa. een voorlooplge regeling zal wor den Ingevoerd. Hoe deze regeling zal lulden, te, naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld, nog niet bekend. Besprekingen daarover zijn nog gaande. Een regeeringsdelegatle, onder leiding van den dlrecteur-generaal van Handel en Nijver heid, dlr. H. M. Hlrschfeld, is hedenmiddag naar Berlijn Vertrokken. Aan het crisiszulvelbureau is verzocht inzake den grondslag voor de verdeellng van het uit te keeren mlllioen van advies te dienen. Inzake het bevorderen van den afzet zullen plannen worden gevraagd aan het crlsls-zulvel- bureau, dat hiertoe anders zal worden georga niseerd. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken thans een beslissing geno men Inzake de besteding van de heffingen op melk- en zuivelproducten krachtens de crisis uitvoerwet, welke een bedrag van ongeveer 12.000.000 uitmaken. Een achtjarig meisje uit de Joden” breestraat te Amsterdam, dat sinds Maandagmiddag werd vermist, is in een bananenloods aan het Wa terlooplein vermoord gevonden. Hoewel de politie bet onderzoek naar het gis terenmiddag verdwenen 8-jarige meisje Sonja Beugeltasch, wonende Jodenbreestraat 18 te Amsterdam. Ijverig had voortgezet, hadden de nasportngen hedenmorgen nog geen enkel resul taat opgeleverd. Het medeleven met de wanhopige ouders was In deze volkrijke, typisch Joodsche volksbuurt zóó groot dat in den afgeloopen nacht hon derden personen uit de omgeving niet naar bed zijn geweest. Nog tusschen vier uur en half vijf brandde In de meeste woningen aan dit ge deelte van de Jodenbreestraat licht, hingen dw bewoners en vooral bewoonsters uit de ramen en. was de straat zwart van de menschen, buurt- 1 bewoners, die druk het geval bespraken. Na tuurlijk deden de wildste geruchten de ronde en wisten velen tal van oncontroleerbare bijzonder heden te vertellen. Buurtbewoners, die over een auto of motor beschikten, maakten op goed geluk speurtochten door de stad of soms zelfs daarbuiten, en keerden dan. zooals te ver wachten was, zonder resultaat terug, een groote groep nieuwsgierigen om zich heen verzamelend als hun mottorrljtuig voor de ouderlijke woning van het vermiste meisje stopte. Tegen half twee verscheen in de Jodenbree- sraat, de bekende telepaath de heer Maloïtz, die uit zijn slaap was gewekt door enkele buurt bewoners. Na een kort onderhoud met de ouders van het vermiste meisje, die hem het portret van het kind toonden, verliet de heer Maloïtz het huis. HU dwaalde door de buurt, vooral In de omgeving van Zwanenburgwal en Houtstraat. Het spoor leidde vervolgens naar de Sarphatl- straat tot aan de Hoogesluls, waar de brug over den Amstel wegens herstelwerkzaamheden gedu rende den nacht is opgehaald. Volgens zün zeg gen had de heer Maloïtz tot aan de Hoogesluls een .spoor” gehad, doch aan den overkant van de brug slaagde hü er niet In, dit te hervinden. Te ruim half vier staakte hü zün experimen ten. Hoewel de politie zich uiteraard bü deze ex- toekomst van de K. J. M. V. Over dit onderwerp hield mr. H. Kolfschoten, secretaris van het Partübestuur der R.K Staatspartij. Inleiding. De Jonge katholieken werd Ingevoerd beeft niemand verwacht, dat daarvan een partüverbrokkeling het gevolg zou zün als ons land te zien geeft. De minister acht het noodlg den toegang tot de Kamer eenlgs-' zins te belemmeren door het stellen van een grens, die overschreden moet zijn, vooraleer men binnen kan gaan. Deze grens is dat er een aan tal stemmen gehaald wordt waarop ten minste drie zetels worden toegekend.- Hü meent dat het stellen van die grens zich verdraagt met het systeem der evenredige vertegenwoordiging. Ook wlUen wü geen totalen stokt, welke alles onder zün toezicht wil brengen, zooals bü het nationaal - socialisme. Evenmin wenschen wü een autoritolren staat, met één almachtlgen leider, zooals bü het fas cisme. De staatstaak te en blüft bescherming van de volksgemeenschap naar binnen en naar bulten. Hier is een terrein open voor de leeken bui ten de hiërarchie. Deden alle katholieken hun apostollschen plicht, dan waren hiervoor geen organisaties noodlg. De Kerk staat thans niet In, maar bulten de wereld. Godsdienst Is privaatzaak, zegt men Ook door zeer vele katholieken wordt dit stand punt gehuldigd. Slechts een sterk leekenapoeto- laat kan hierin verandering brengen. Nadat nog een korie aanbeveling ter bestu- deerlng In de afdeellngen van het beginsel- en werkprogram van dr. J. van Beurden was ge- I geven, werd het congres gesloten. Terstond werd het pakhuis afgesloten en werden alle maatregelen genomen, benoodigd voor het justltleele onderzoek. Een en ander ontging de aandacht van het publiek niet en spoedig verspreidde het gruwe- lüke nieuws van het vinden van het lijkje zich door de Jodenbuurt, die van de vermissing af in felle bewogenheid met de zwaar-getroffen ouders had meegeleefd. In den loop van den middag ging de politie ertoe over het vier man sterke personeel van het pakhuis aan te houden en over te brengen naar het bureau J. D. Meyerpleln waar hun een verhoor werd afgenomen. Tegen een van hen, den Jongeman koestert de politie ernstige verden- Den tweeden dag van de nationale bestuur- dersdagen van de K. J. M. V.. welke Zondag en Maandag in het pensionaat §t. Louis wer den gehouden, sprak allereerst Rector Job. van Campen, Bondsmoderator In het bisdom Breda, over de Kieswet behoort nu eenmaal tot die 1 "1 wetten, die, teneinde haar aan te passen jS aan de zich voortdurend wüzlgende om- gtandigheden, periodiek op de helling moeten. Vandaar dat büna ieder Kabinet een of meer ^üziglngen op haar naam heeft staan. De jaatste wüzlging kwam helaas op een zoodanig Ujdstlp In het staatsblad, dat ze geen effect kon sorteeren bü de laatste verkiezingen voor Tweede Kamer. Gebleken te Intusschen wel, (jat ze niet afdoende zou zün geweest ter be- strüdlng van het steeds voortwoekerend kwaad der kleine partütjes. welke een gevaar ople veren voor het parlementaire stelsel. Men zal niet kunnen ontkennen, dat minis ter De Wilde dit vraagstuk thans forsch aan- pakt, door met voorstellen te komen die zeer ingrijpend zün en er wel toe kunnen büdragen gat dit kwaad op meer afdoende wijze bestre den wordt. In hoeverre ze algemeene bevredi ging zullen schenken dient te worden afge dacht. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat er eenig verzet groeiende te, niettegen staande nog op 22 en 23 November van het vorige Ja«r in de Kamer krachtig gepleit te voor ingrijpende wijzigingen, daar de evenre dige vertegenwoordiging, zooals wü die thans kennen, te ver te doorgevoerd, en een kwaad werd waartegen zelfs in de staats-commlssle, die haar voorbereidde, reeds werd gewaar schuwd. Allereerst merkte spr. op, dat God den men schen groote vrijheid laat in de Inrichting der maatschappü. De huidige crisis heeft echter vele menschen tot nadenken gebracht. Bü de groote meerderheid van het volk heerscht de overtuiging, dat er iets gebeuren moet en se dert het verschünen van den Pauselüken zend brief Quadragesimo Anno weten wü zeker wat er moet geschieden. In Quadragesimo Anno brandmerkt de Paus de radicale wanorde van onzen rijd. Groote ver anderingen op sociaal en economisch gebied moeten er komen. zondene opgevangen, eveneens door een radio- ontvangststatlon van het Rük; het programma wordt alsdan ter relayeerlng doorgegeven aan de A.V.R.O. en de N.C.R.V., die het aldus voor haar luisteraars kunnen uitzenden. Het progranjma begint met een korte ope ningstoespraak en Inleiding tot de voornaamste onderdeelen van het programma. Er volgt dan een gedeelte uit de rede, die de Gouvemeur- Generaal van Nederlandsch-Indië In de och tenduren van den 31sten Augustus uitspreekt In zün Paleis te Weltevreden ter gelegenheid van het z.g. Openbaar Gehoor, dat aldaar plaats vindt. Terwijl de woorden van den Landvoogd worden uitgesproken, klinken op den achter grond en sleghts even hoorbaar de tonen van een Javaanache Gamelan. Na de toespraak van Jhr. de Jonge klinkt de gamelanmuziek luider op. Nadat de Algemeen Omroepleider van de N.I. R OM. Iets heeft Verteld over de radio In In- dlë, laat een Ambonsch fluitorkest zich hooren. en worden enkele liedjes van Ambon gezongen Frans Vergen, een dér trouwe N.I.R O.M.- medewerkers In Indië, komt alsdan aan het woord. In minder dan tien minuten tijds doet hü evenveel uren van den dag. een Indl^chen dag. als een kaleidoecopisch beeld voorbijgaan. Een krontjong-band brengt nog enkele sle pende melodieën ten gehoore. terwül de uitzen ding afgesloten wordt door enkele .Angkloeng”- spelers. die met hun typische bamboe-schud- instrumenten eenigszins melancholiek klinkende „muziek” laten hooren. plaats meedoen aan den strüd. waartoe de liefde tot Christus hen dringt. Het is dwaas te verondersteMen. dat de jongeren In 1934 plotseling aUen aan politiek wenschen te doen. Het is echter wenschelljk dat wü heden ten dage te doen hebben met een geweldige ideeënrevolutie. Velen zün er. die alleen den Staat en den Staatsleider verheerlüken en daarin heil sten. De Jongeren moeten voorgellcht worden op politiek gebied en voor hen moet het' politieke pad worden verkend. Christus moet onze richting en einddoel blüven. Dit is Iets, wat vele medestoatsburgers niet meer voor oogen hebben. Een belangrük punt van ons Katholiek pro gram Is, dat wü geen staatsalmacht wenschen: dit tegenover de socialistische leer. Echter even min staatsonthouding, zooals In de liberale staatsleer. Daarna werd het woord gevoerd door den heer M A. Plesman, dlrecteur-generaal der KLM. Daarna heeft de dlrecteur-generaal der IATA. jhr. L. van den Bergh van Heemstede, een rede uitgesproken, waarin hü de belang rijkste feiten in den loop der laatste vüf jaren gebeurd. In herinnering heeft gebracht. Hü herdacht eenige dooden. n.l. den vlce-maar schalk van de Brttsche Luchtvaart, sir Sefton Brancker. den heer Jean Renard, directeur der SABENA en den heer Rudolf Morandl. directeur van de vroegere maatschappü „Trans-adriatlca”. De ontwikkeling van de luchtvaart besprekende, verklaarde Jhr. v. d. Bergh, dat de gemiddelde snelheid 145 K M. per uur bedroeg In 1928 en 200 K M in 1933. De meeste Internationale 10- nen aan welker exploitatie verschillende maat- schappüen deelnamen, worden In Polen geëx ploiteerd. Er zün heden 31 Internationale Pool- lünen. Het vorige jaar. aldus spr., te een jaar geweest van een buitengewone ontwikkeling van het luchtvervoer. Het vervoer van reizigers Is büna verdubbeld en dat der luchtpost be langrük vermeerderd. Indien de ontwikkeling van het goederenvervoer niet In dezelfde ver houding is toegenomen, te dit feit te wüten aan de moellükheden van den internationalen handel. Als oudste gedelegeerde heeft Ir. F. Deutelmoser, dlrecteur-generaal van de Oester- relchlsche Luftverkehrsaktiengesellschaft een toespraak gehouden waarin hü zün voldoening ultte over wat de IATA In de 15 Jaar van haar bestaan heeft tot stand gebracht en verklaarde dat het bereikte In de eerste plaats aan jhr, v d. Bergh van Heemstede te danken Is. Besloten werd namens het congres een tele gram van hulde aan de Koningin te zenden. Hierna ving het congres zün werkzaamheden in besloten vergadering aan. Het gemeentebestuur heeft Dinsdagmiddag in het Kurhaus te Schevenlngen den deelnemers aan het congres en enkelen genondlgrien een maaltüd aangeboden, waarbü de burgemeester, mr. de Monchy een welkomstrede uitsprak. Spr wees vooral op het belang van de cen trale leiding van de beweging. De verantwoor- deHjkheid van de leiders Is groot, want zü genieten het vertrouwen van hun beweging en hebben hun opdracht van het hoogste kerke- lüke gezag. Daarom moeten de plaatselüke leiders gewillige volgelingen zün van de cen trale leiding. Er moet In de K. J. M. V. een strakke tucht zün en gehoorzaamheid heer- schen, welke noodzakélük zün vooz. het op- bouwênde werk van de beweging. Het werk van de leiders kan soms zwaar zün. Dagen sullen zü soms werken en geen resultaat zien Toch sullen zü steeds optimistisch gestemd moeten zün. met een groot vertrouwen in de Tüdens de confrontatie had de politie het geheele Waterlooplein afgezet. De verdachte was zeer onbewogen en bleef ook bü bet aan schouwen van het lükje zün onschuld v^L hoqden. Toen hü werd teruggeleid naar het bureau klonken uit het publiek razende kreten van „moordenaar" en liep men hard de politie auto achterna. Door een krachtige charge wist de politie den weg naar bet bureau vrü te maken. Op bet bureau teruggekeerd werd hem nog maals een verhoor afgenomen, doch ook daar- bü bleef de verdachte ontkennen. Op het Waterlooplein trokken de vele kraampjes en stalletjes na het bekend worden van het vinden van het lükje vrüwel geen aan dacht; het publiek bespreekt onder elkander de gruwelMke ontdekking. Voor het pakhuis, dat door de politie te af gesloten verdrong zich den geheelen middag een dichte menigte. In die Staatscommissie te toen een lans ge broken voor een Indeeling van bet land in 4 of 5 districten, zooals we nu hebben voor de verkiezing van de Eerste Kamer. Men zou dan hebben gehad een evenredige verdeellng per district, maar het zou zün gebleven evenredi ge vertegenwoordiging, zooals men die ook heeft in België. Om zitting te kunnen nemen zou men dan in een district den kiesdeeler moeten hebben. De vertoenlng welke wü nu hebben, dat er 50 en meer partüen aan de verkiezin gen deel nemen, zouden zün voorkomen; de moellükheid echter was, dat men de distric ten nooit zoo zou kunnen maken, dat ze ge- lük waren. De kiesdeeler zou dus In leder van de districten anders zün en daarop is dit plan afgestuit. j Sedert dien te men voortgegaan met het zoe ken naar een middel waardoor de evenredige vertegenwoordiging zou kunnen worden behou den, maar toch voorkomen zou worden, dat het parlement langzamerhand in zooveel partütjes uiteenvalt dat werken onmogelük wordt. Het is vooral het Centraal Stembureau, hetwelk In deze de regeering van advies moet dienen, dat hieraan aandacht schonk. Tot heden wist het echter evenmin als de Kamer en enkele an dere personen die een büzondere studie maakten van de kieswet dsn weg aan te geven om uit de moellükheid te komen. Wel is waar worden de adviezen van het Centraal Stembureau nooit gepubliceerd, maar uit de voorstellen van de opvolgende regeeringen kan men wel opmaken in welken geest ze gegeven zün. Ook minister I de Wilde heeft voor en aleer hü zün wetsont werp naar den Raad van State zond, bet advies Ingewonnen van bet Centraal Stembureau, zoo als hü op 24 November j.L uitdrukkelük heeft toegezegd. Zelfs op een wüze dat men wel mag aan nemen, dat hü geen voorstel tot wüzlging van de Kieswet zou doen zonder dat dit college het voorstelde of er zich vóór verklaarde. In den loop der tüden zün tal van middelen aanbevolen om de verkiezingen te beperken tot een kleiner aantal partüen. Gepleit Is voor een voorverkiezlng, waaraan Iedere tiende kiezer op be kiezerslüst zou deelnemen. De candidaten- lüst, die bü deze voorverkiezlng niet het tiende deel van den kiesdeeler zou halen zou afvallen bü de definitieve verkiezing. Men zou daardoor het verspillen van stemmen kunnen tegen gaan, maar niet de eenmansfracties in het parle ment, waardoor het parlementaire stelsel juist schade hjdt. Een ander middel was het opvoeren van het aantal hahdteekeningen noodig voor het In dienen van een candldatenlüst in den kieskring thans te het veretechte aantal 25, maar we hebben zelfs pleidooien gelezen om het op te voeren tot het tienvoudige. Daarnaast heeft minister Ruys de Beerenbrouck bü de laatste herziening een poging gedaan oth te elschen dat de handteekening gezet werd op de plaats van Inlevering der lüsten, maar de Kamer heeft dat voorstel afgewezen. Tenslotte is er meer malen gepleit voor het elschen van een waar borgsom welke verloren zou zün en aan den staat vervallen als op de candldatenlüst geen zetel verkregen werd In het parlement. Minister de Wilde heeft zulks thans voorge steld. Voor iedere candldatenlüst moet een waarborgsom van 250 gulden gestort worden bü inlevering op het hoofdstembureau in den kieskring. Geschiedt dit niet dan is de candi- datenlüst ongeldig. De wet kent geen partijen *n waar een partü dus wel verplicht te, In 18 kieskringen een candldatenlüst in te dienen bedraagt de waarborgsom feltelük 4500 gulden. Tenslotte aal hiertegen wel geen overwegend herzet zün in de Kamer. Tal van kleine be- tongenpartütjes sullen zich op grond van dit bedrag nog wel eens bedenken voor en aleer zü overgaan tot candldaatstelllng, want meer dan partüen hebben bü de laatste verkiezing den kiesdeeler niet gehaald en zouden dus het geld bwüt zün geweest: immers het ontwerp stelt eisch, dat de kiesdeeler gehaald wordt. Het te mogelük dat kleine partütjes gezamen lijk een candldatenlüst indienen, teneinde het itolco te ontgaan; maar daar staat tegenover dat men dan wel heel zeker moet zün van de afspraken omtrent de personen die zitting zul- nemen. De staat blüft daar buiten en de •mdenrindlng destüds opgedaan bü de oombi- hstle van hjsten door de heeren Ter Hall en Btoalman eA bü de laatste verkiezing met de Uitten Vervoocn en Braat toont aan dat ook dU risico groot te. 1 Geheel nieuw en daarnaast tevens de verst taande wüzlging door de regeering voorgesteld lz die van artikel 100 van de Kieswet, waarin **paald wordt, dat Indien het betreft de ver- kieslng van de leden der Tweede Kamer voor toekenning van een plaats niet in aanmerking komen lüsten, wier stemmencüfer lager is dan htof drievoud van den kiesdeeler. de evenredige vertegenwoordiging hier

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5