R.K. Universiteit en I Boschbranden De Diesel-pech Mreemdelingen arbeid RADIO-PROGRAMMA Een bruiloft in Oberammergau INDISCHE LEENINGEN R.K. BAKKERSPATROONS BIJEEN f I I WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 Donderdag 30 Aug. 1934 Deernis Inleiding over bedrijf tor de rung 1 Groote belangstelling Nationale Jeugdstorm Het verte he kadetje a Rede rector Boonenkamp VIERING KONINGINNEDAG Werktyd kan worden ingehaald Hoe het uitkwam i I Ook by electrische treinen NOOD TEEN-INDUSTRIE Maar het bleek dat hy nog nooit gevaren, doch wel opgelicht had Proefdraaien en voorts inrijden INVOERMONOPOL1E VOOR BLOEMBOLLEN P. SMIDT VAN GELDER OVERLEDEN Bouten van spoorbrug losgeschroefd Propaganda-vergadering in tegen woordigheid van Z. H. Exc. den Acartsbissschop Vooraanstaande spre kers Bij echoawing der lyn tydig ontdekt Gevonden lonten wijzen op kwaadwilligheid BESPREKINGEN IN DE STEENINDUSTRIE ^/oorschriften betreffende nadere regeling in het Staatsblad afgekondigd Het personeel heeft fouten ge maakt, doordat het niet vol doende opgeleid was voor het nieuwe materieel Los van de N.S.B., doch onder leiding van haar secretaris „Stuurman en marco nist” Klara Mayer in het huweiyk ge treden met dr. Tony Lang uit Washington Conversie tot een bedrag van f 485 millioen s van ar- PARIJS M.: 7.10 6.20 Gramofoonmuziek. ziek O OBERAMMERGAU, 38 Au*. en van en hi Pk Rot- a t i f «n a v. 9 b d b d tl 4 van een van te te Dinsdag 4 September zal In het Jaarbeurs gebouw te Utrecht een belangrijke propagan da-vergadering plaats vinden ten bate der R. K. Universiteit. Deze bijeenkomst wordt ge organiseerd door het Utrechtach Diocesaan Co mité der St. Radboudstichtlng, als inzet voor de komende Jaarlnzamellng. I d a a k a n I t 1 k el al hi M hl 71 aU nc »a wt Al Onder geweldige belangstelling van heel da Oberammergauer bevolking en van duizenden vreemdelingen uit de geheele wereld hier bijeen is hedenmorgen Klara Mayer, dochter van den vroegeren Judasspeler, het sympathieke meisje, dat tot den dag van gisteren op zoo ontroerende wUae de Maria Magdalena-rol vervulde in het Passiespel, In het huwelijk getreden met dr. Tony Lang, den oudsten zoon van den vroege ren Christusvertolker, die thans de monoloog zegt. gt «t w D b K Deze bleef ook eenige dagen in bedrijf en raakte Uien óók defect, wat heel begrijpelijk Is, want deze motor Is op precies dezelfde wijze geconstrueerd als de motor, welken hy vervan gen moest en had dus ook precies dezelfde ge breken, welke tot het defect leiden. Tenslotte waren alle tien reserve-motoren in dienst ge steld en moest men noodgedwongen wel tot reparatie van de defecte motoren overgaan, wat een week of vijf, zes vergt. vond. En ook toen was de dienst meermalen gestagneerd, omdat iedere nieuwigheid nu een maal eerst .Ingereden" moet worden. Wat nu eigenlijk het gebrek van den motor Is, daarover kon onze zegsman zich nog niet uitlaten, want het onderzoek daarnaar is nog in vollen gang. Op 83-jarigen leeftijd is te Aerdenhout over leden de heer P. Smldt van Oelder, oud-dlrec- teur en oud-presldent-commissaris der N V. Koninklijke Vereenlgde Papierfabrieken voor heen Van Oelder en Zonen. De thans overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier de 1 Instruction Publique. ziek. 5.35 Goldwln»^ burg. 10^6 BEROMÜN8TER. 54# M.l foonmuzlek. 6.20 Fllm- 7.05 Oramofoonmuzlek. Dank zij de oplettendheid van den ploegbaas van de Nederlandsche spoorwegen te Bltfa (Fr.) Is een ongeluk voorkomen, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Bij de schouwing van de lijn bemerkte hij, dat van de 33 bouten, waarmede de spoorbrug over de Rljpstervaart Is bevestigd, er 27 waren losgeschroefd. Het zou vrijwel uitgesloten zjjn dat een dergelijk werk door jongens Is verricht. De politie stelt een onderzoek in. In tegenstelling met andersluidende berichten deelt men ons nader mede, dat bij de jaarlljk- sche schouwing van de HJn op den Noord-Frle- schen Locaalspoorweg de bouten van de spoor brug over de Rljpstervaart niet bleken te zijn losgeschroefd Wel worden hier de gewone werk zaamheden verricht, welke elk jaar plaats vin den om de brug na te kijken en mogelijk In ongerede gebrachte dingen te herstellen. Maar men vergete niet, zoo zelde onze des kundige met nadruk, dat zich bjj de'in dienst stelling van de electrlsch^ treinen overeenkom stige gevallen hebben voorgedaan Ook toen zjjn er gebreken en feilen ontdekt, waarvan men de eigenlijke ooraaak eerst na lang zoeken Op aanvragen om vergunning, als bedoeld In artikel 2 der wet, wordt vanwege den minister van Sociale Zaken beslist door den directeur Van den Ryksdlenst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling. De minister is bevoegd, voor bepaalde be roepen of bedrijven, commissies In te stellen, aan welke hy of de directeur van den Rtfks- dlenst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling advies kan vragen, betreffen de de toepassing van artikel 2 der wet. Een vergunning moet schrifteljjk worden aangevraagd aan den directeur van den Ryks dlenst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling door den werkgever, die hier te lande arbeid wenscht te doen verrichten door vreemdelingen De vergunning Is, behoudens de mogelijkheid tot Intrekking tusscbentjjds, geldig gedurende het tijdvak, voor hetwelk zfj werd verleend. Dit tijdvak kan vanwege den minister door den directeur van den Rijksdlenst voornoemd wor den verlengd, indien by dezen daartoe tijdig een schrifteljjk verzoek wordt ingediend. Dit K B treedt in werking met ingang M Augustus. De Jeugdstorm is een vereenlging zonder rechtspersoonlijkheid, zij staat onder de alge meene leiding van den heer C. van Deelkerken, secretaris van de Nationaal Socialistische Be weging. Blijkens haar statuten staat de vereenl ging evenwel geheel los van de N. S. B. En ook financieel Is zij daarvan onafhankelijk. ROME, 421 M.: 5 20 mentaal J.__ 9.05 Ponchlelllconcert gaat conversieleenlng (gegarandeerd door Nederland), ren- f485.000 000. Reeds hebben wij het een en ander medege deeld omtrent den omvang van de reparatie van de motoren der Dlesel-electrlsche treinen In de Centrale Werkplaatse der Ned. Spoorwegen te Haarlem. WIJ zullen thans uiteenzetten hoe volgens onzen deskundigen zegsman de gang van zaken bij de Ned. Spoorwegen ten aanzien van de Dieseltrelnen was: Iedere Maybach-motor (bij de Dieseltrelnen falen voornamelijk de motoren, d<* electrische generatoren van Heemaf voldoen goed en de andere apparaten vertoonen slechts kleine ge breken) Is voor zjjn In dienst stelling zestig uur op volle capaciteit en onder vollen druk beproefd. De motor bleek toen in orde te rijn,, geheel aan de elschen te voldoen en werd daar om In dienst gesteld. Na eenige dagen rijdens echter kwamen er haperingen, de motor, die somtijds onder anderen druk werkte dan tijdens de proeven, raakte defect en de Dleseltreln werd naar Haarlem gezonden, waar de defecte motor door een reserve vervangen werd. Morgen treedt een Invoermonopolie voor bol len van tuljSn, hyacinthen en narcissen in werking, welk monopolie is opgedragen aan de Nederlandsche Sierteelt Centrale. Van genoemden datum af is de invoer van tulpen-, hyacinthen- en narclssen-bollen dus uitsluitend toegestaan aan de Nederlandsche Sierteelt Centrale. Belanghebbenden wordt aangeraden zich voor nadere bijzonderheden tot deze Centrale wenden, welke gevestigd is Trompstraat 73 's-Oravenhage. De Minister van Sociale Zaken heeft goedge vonden, aan hoofden of bestuurders van on dernemingen In alle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen of onderdeelen daarvan, zoowel op Vrijdag 31 Augustus als op Zaterdag 1 September geen arbeid wordt ver richt, te vergunnen het aantal op Zaterdag 1 September verzuimde uren tot een maximum van 5% uur te doen Inhalen op de eerste vijf werkdagen der weken, vallende In het tijdvak van 2 tot en met 15 September, met dien ver stande, dat de werktijd per dag ten hoogste 8 uur mag bedragen en verder onder voor waarde. dat de arbeidstijd van de betrokken arbeiders in zyn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, of, in de gevallen, daarin krachtens het Werk tijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 ruimere ttfdgrenzen zijn toegestaan, tus schen de daar aangegeven tljdgrenzen. „Toen besloot de directie van de Nederland sche Spoorwegen kort en goed een nauwkeurig onderzoek naar de gebreken van de Dieselmo toren In te stellen en heeft daarom zooveel treinstellen als de dienst toe liet uit de .vaart" genomen. Onze zegsman erkende, dat de in dienst stel ling van de dieseltrelnen wel wat snel was ge schied. Als men de motoren 600 uren had had laten proef daralen. Inplaats van 60 uren, dan had men wellicht de gebreken ontdekt. Maar dit had ook eerst na 6000 uren proefdraaien kunnen gebeuren.... Inmiddels werd het sein tot vertrek gegeven en het schip koos zee. Nóg was men in het zicht van de Engelache kust, of de kapitein droeg zijn tweeden stuurman op een peiling te nemen. De tweede stuurman keek den kapitein heel verbaasd aan. waarop de kapitein zijn opdracht hsrhesMa De stuurman zei, dat hy het niet be greep, maar hij deed niets. In krachtige termen Informeerde de kapitein of er dien dag nog iets van die peiling zou komen, waarop de tweede stuurman antwoordde, dat als het van hem af hing, die peiling er wel nimmer zou komen, want, hy zou het nu maar eerlijk neggen, hij was heelemaal geen stuurman en hU had nog geen andere zeereis gemaakt, dan den dag tevoren, toen hij van Rotterdam naar Londen was ge komen en daarbij was hjj toen vreeselljk «Ba llek geweest! De kapitein zei na deze bekentenis opnieuw tal van krasse dingen, waarna hy zjjn tweeden stuurman van de brug verbande en hem naar bet volkslogies verwees. De verdere reis kon H. de matrozen helpen met het dek schrobben, ter wijl de kapitein mee wacht moest loopen. Toen het schip ongeveer een week later te Marseille aankwam, stapte de kapitein met H. naar den Nederlandschen consul, om H. te laten afmonsteren. Deze consul voelde er niet veel voor H. te Marseille te houden en hy gaf hem mm spoorkaartje naar Rotterdam, waarna hy Naar wy vernemen heeft Mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg, die door de Regeering is benoemd tot contact-commissarts voor de steenindustrie, reeds met fabrikanten In ver schillende deelen des lands besprekingen ge opend. 4.50 Oramo- en Jazzmuziek. LUXEMBURG, 13»4 M.: 6.30 Dultsche avond. Gevarieerd concert. 7.35 Gramofoon- platenconcert 8 20 Gevarieerd concert door het omroeporkest ondef. leiding van Henri Penal! 8 40 Vervolg gevarieerd con cert. 9.15 Dultach concert door het om roeporkest onder leiding van Henri Pensla. met medewerking van Hermann Horner. 10.25 Dansmuziek (gram. pl.). Een bijzonderen luister geeft aan de verga dering de U>4£ezegde tegenwoordigheid van den Aartsbisséfiop van Utrecht. Z. H. Exc. Mgr. J. H. O. Jansen, die als voorzitter der 8t. Rad- boudstlchting aldus nog eens publiek wil ma- nifesteeren, hoezeer de zaak der Katholieke Universiteit Mgr. ter harte gaat. Bijzondere beteekenls krijgt deze bijeenkomst bovendien door de namen en kwaliteiten der sprekers. Als zoodanig zullen optreden Prof. Dr. Titus Brandsma O.Carm., Hoogleeraar aan de R. K. Universiteit, die zal spreken over „Meer besef van de beteekenls onzer R K. Universiteit”, en Mgr. Dr. P. J. M. van Oils, de voorvechter van het Katholiek Onderwy» in al zyn geledingen, die eentoespraak zal houden „Op ter Kruisvaart”. komen. Wei haast tien moeten waflil uitgepuild te worden. En bulten, waar bruid en bruidegom en brui loftsgasten in de met bouquetten en kransen versierde rijtuigen en auto's plaats namen, was de drukte eveneens enorm. Gaarne hebben wy gebruik gemaakt van de vriéndelijke ultnoodlging der familie Lang om het bruidspaar te komen gelukwenschen. In de groote zaal van hotel „Alte Poet”, waar do se dert drie en een half Jaar met een ingenieur uit Dresden gehuwde dochter des huizes. Hans! Prelslnger. de Maria Magdalena-vertolkster van 1930, in deze maanden haar moeder naarstig helpt doom In de hal van het hotel, meestal omspeeld door haar Heven ,3ub”, boeken en plaatwerk enz. te verknopen, hadden bruid en bruidegom, familieleden en Intieme kennissen vele hartelijke gelukwenschen in ontvangst te nemen. Het bruidje, een teere kleine verschijning, was t aan te den. dat zy moe was van den tn- spannenden speel-arbeid; meermalen is den laatsten tyd vijf maal per week het spel opge voerd! Tony Lang, een niet groote, maar stevige, krachtige en sympathieke figuur, was biyde verrast op zijn huwelijksdag ook een Holland- sche hand van gelukwensch te mogen drukken. WIJ herhalen hier onsen wensch: Het moge het echtpaar, onder zoo enorme belangstelling gehuwd in het landelijke wereldstad je Ober* ammergau, wel gaan in het verre Amerika I L. Gelijktijdig met het tot stand komen de Nationale Jeugdstorm heeft zich ander proces voltrokken: de ontbinding alle nationaal-socialistische Jeugd- en Jonge renorganisaties. De N. 8. B. heeft zich thans op het standpunt gesteld, dat zy geen leden aanneemt, die jonger zijn dan achttien Jaar. ■enigen tyd geleden kwam op het kantoor van een reedery te Rotterdam een jongeman, die vroeg, of men geen plaats voor hem had als stuurman. Toevallig had deze reedery juist een schip in Londen liggen, waarvan de tweede stuurman ziek was geworden, zoodat er Inder daad een lijdelijke vacature was. Men vroeg den jongeman, of hy „voldoende” had, om als twee de stuurman te kunnen varen, waarop hy be vestigend antwoordde. Voorts vroeg men hem, of hy een certificaat draadlooze had, want de tweede stuurman moest tevens als marconist kunnen fungeeren Ook dat had de jongeman, althans zoo zelde hy. Men verschafte hem daar op reisgeld en zei hem zoo snel mogelUk naar Londen te gaan, zich daar by den kapitein te melden en te monsteren, want het schip lag vaarklaar. De jongeman kwam inderdaad den volgenden morgen b(j den kapitein, die Inmiddels al tele grafisch op de hoogte was gesteld. De kapitein ging met den jongeman, die de 23-jarige N. H. bleek te zijn, naar den Nederlandschen consul om voor dezen te monsteren. Op het kantoor van den consul vroeg deze naar de papieren van den adspirant-stuurman. Deze tastte in zyn zak en legde een.... rybewys over. De consul zei, dat hy daar niets aan had. H. antwoordde, zoo vertelt de ,Jl. Rott. O.” verder, dat het hem erg speet, maar dat hy in zyn haast, om gauw naar Londen te reizen, zijn diploma’s te Rotterdam bad laten liggen. Omdat de tyd drong, het schip moest denzelfden dag nog vertrekken, werd bij wyze van uitzondering toen zoo maar gemon sterd, waarna de kapitein met zyn nieuwen tweeden stuurman naar boord terugkeerde, waar hy hem terstond de radiohut toonde. H. ver dween in deze hut, waarop de kapitein, die zelf in het bezit is van een certiflcaat-marconle, een alleraonderllngst gestommel In die hut hoorde. Hy ging eens kyken en trof zyn stuurman aan. die allerlei zonderlinge manipulaties met de toestellen verrichtte. De verbaasde gezagvoerder vroeg, wat of de man uitvoerde en toen vertelde H. dat hy heelemaal niets van het bedienen van een radiotoestel, afwist. Hy had dat van het certificaat maar gezegd, omdat hy zoo graag weer aan den slag wilde komen en omdat hy bang was geweest, dat als hy had gezegd, niets van radio af te weten, het schip niet had kun nen krygen. De kapitein zei een heeleboel on vriendelijke dingen, welke hier niet ter zake dienen, stuurde den stuurman de radiohut uit en sloot deze hut af, want volgens de bepalin gen mag ds kapitein niet als marconist fungee ren, behalve In gevallen van nood. Aangezien •een der andere stuurlieden een certificaat- marconlst had, moest het schip het dus op deze reis maar zonder radio stellen. BRUSSEL. 484 M.: 12.20 Populair concert. 1.30 Oramofoonmuzlek. Ged. uit ..Mlgnon" van TTiómas. 5.15 Het Chass Remue-or- kest en het Willy Ruhlmann-Tsr.go-orkeet uit het Casino te Blakenberghe. 6.35 Po pulair concert 8.35 Uitzending uit Salz burg. Concert onder leiding van Toscanini. 9.30 Idem. 10.30 Het Chass Remue-orkest VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERRIJZEN WU NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOQIDS hem naar den eerstvolgenden trein liet brengen. In dien tusschentyd had de kapitein een ge peperd rapport naar zyn kantoor geschrevenen hier waarschuwde men de politie. Een paar te legrammen werden over en weer gewisseld en zoo kwam men er weldra achter, wanneer H. hier sou kunnen aankomen. De politie zorgde voor een discrete commissie van ontvahgst op het station, maar noch met den bepaalden trein, noch met een der volgende treinen bleek H. aan te komen. Zeer waarschymyk Is hy onderweg uitgestapt en heeft hy zyn spoorkaartje aan anderen verkocht. Inmiddels Is gebleken, dat H. In het Algemeen Politieblad gesignaleerd staat en dat In tal van gemeenten de politie hem zoekt, wegens allerlei oplichtingen, verduisteringen, flesschetrekke- rjjen, overtredingen van de motor- en rtjwlel- wet, enz. Tot dusver Is men er echter nog niet In geslaagd N. H. op te sporen. Er Is naar het „Handelsblad” uit Rotterdam bericht wordt, de laatste maanden hard ge werkt aan het tot stand komen van een nieuwe jeugdorganisatie, de .Nationale Jeugdstorm”. Men Is thans zoo ver gevorderd, dat het eerste vereenlglngsgebouw In gebruik is genomen. Het staat In de Westerstraat te Rotterdam. Sedert eenige dagen waait daar de vlag van de Jeugdstorm. Het is een oranje, doch met In het midden een blauwen cirkel, waarin de afbeelding van een helderwitte stormmeeuw Is aangebracht. Dinsdagmiddag Is het jaariyksch congres van den R. K Bakkerspatroonsbond In café-restau- rant Gebr. Brinkmann te Haarlem geopend. Eerst sprak de heer Tullenaar. voorzitter van de recipleerende afdeeling. waarna de algemee- ne bondsvoorzitter de heer v. d. Post uit Rot terdam,, den wensch ultte, dat de besprekin gen een prettig verloop zouden hebben en niet door kleine meenlngsverschillen zouden worden vertroebeld. Dan stelde hij aan de vergadering den di recteur van het bondsbureau, mr. A. Schrij vers voor, die In eenige begeesterende woorden de plaats van de organisatie aangaf en aar- zette tot grootere en vooral meer diepgaande activiteit. Een onaangenaam Incident deed zich voor, toen uit de Ingekomen stukken een brief werd voorgelezen van een vorlgen secretaris, die be zwaren maakte tegen het hem betreffend in gebrachte flnantieel rapport. Deze kleine strubbeling vermocht de pret tige stemming der vergadering niet te ver storen. De volgende punten van de agenda: goedkeuring kort verslag van Buitengewone Bondsvergadering, behandeUng jaarverslag se cretaris 1933 en het flnantieel verslag over het afgeloopen dienstjaar werden vlot afgewerkt. Vervolgens bracht de afdeeling Eindhoven ver slag uit over haar contróle van de boeken en bescheiden van den penningmeester In het af geloopen boekjaar. Onder grooten dank werd deze door de ver gadering gedéchargeerd. De afdeeling Bergen op Zoom werd als ve- rlflcatle-commissle voor het volgend jaar aan gewezen. De begrooting riul^ende met een bedrag van f 12.205 aan Inkomsten en uitgaven werd zJiat. en na eenige besprekingen goedgekeurd. Na een kleine pauze ging men tot de verkie zing van het nieuwe hoofdbestuur over. By ac clamatie werd de heer J. M. J. Loose van Ber- gen-op-Zoom tot bondsvoorzitter gekozen. 1> Voor het bisdom Haarlem werd gekozen de heer J. v. d. Berg, voor Utrecht de heer 8. van Heumen, voor den Bosch de heer v. Leeu wen, voor Roermond de heer L. Schreurs en voor Breda de heer L. Emmelkamp. In de overige bestuursfuncties werden nog gekozen de heeren Muller, v. d. Post, de schel dende Bondsvoorzitter en van Oosterom. De leden der vereenlging, die niet jonger dan ♦waalf jaar en niet ouder dan achttien jaar mo gen zyn, zullen zich o.m. bezig houden met padvlndery, eerste hulp by ongelukken, terrein verkennen, koeriersdiensten, stafkaarten lezen en vooral marcheeren. gymnastiek, Hchte athle- tiek en andere takken van sport. Bovendien zullen zy onderwezen worden In algpmeene va- derlandsche geschiedenis, aardrykskunde, staatshuishoudkunde en staatsinrichting. De organisatie zal straffer zyn dan In welke bestaande jeugdvereenlging ook. De Nationale Jeugdstorm zal onderverdeeld zjjn In troepen van twaalf man, onder een troeplelder, deze wofden gevoegd tot vendels, bestaande uit 32 troepen, onder leiding van een commandant. Verder zullen er functionarissen als adjudan ten en vendelluitenants zyn. De leden van de vereenlging zullen een uni form dragen, bestaande uit een bleu hemd met zwart satlnetten das, zwarte korte broek kousen en een muts In oranje en zwart. Vocaal en Instru- concert. 6 20 Oramofoonmuzlek. onder leiding van Ugo Tanzlnl. 10.50 Dansmuziek. De. vergadering Is in het by zonder bedoeld voor de leden der 8t. Radboudcomlté's, en zeer speciaal voor die van de stad en provincie Utrecht, het Gooi en het Dekenaat Wyk by Duurstede. Waar de Kerkvorst van Utrecht voorgaat en In zyn tallooze beslommeringen den tyd weet te vinden te getuigen van zyn belangstelling voor de R. K. Universiteit, daar mag worden verwacht, dat geen enkel der bedoelde Comlté's op het appèl zal ontbreken. -Alle Comlté-leden. dus niet alleen de bestu ren, zyn van harte welkom. Ook vertegenwoor digers der Geldersche Comlté's en belangstel lende buitenstaanders wordeil gaarne op deze bijeenkomst verwacht. De vergadering vangt te 's middags half vier In een der zalen van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht aan. Moge de opkomst de zaak der Universiteit. de aanwezigheid van Mgr. den Aartsbisschop het belang der agenda waardig zyn! Dinsdagmiddag half 4 werd brand ontdekt In het dennenbosch nabij het onder Ermelo be bouwde gedeelte „De Dennenkamp”. Onmlddel- lyk werd de boschbrandweer gewaarschuwd, die met behulp van politie en vrlfwlligers het vuur bestreed Het bosch bestond uiUhooge dennen, terwijl daaronder veel dood bout lag. hetgeen uitermate brandbaar w*a. Een gedeelte van on geveer 2 H. A. stond spoedig in Hchter laaie en tot ver in den omtrek waren vuur en rookwolken te zien. De huizen van „De Den nenkamp” zelfs liepen op een gegeven moment gevaar, doch met vereende krachten slaagde men er tenslotte In den boschbrand te stuiten en verder onheil te voorkomen. Omstreeks half 5 brak op eenige kilometers van het verbrande gedeelte, eveneens onder Ermelo. een tweede boschbrand uit, doch de boschbrandweer was hier snel by en kon het vuur In den aanvang meester worden. Zoowel by „Dennenkamp" als op het tweede gedeelte heeft men by een Ingesteld onderzoek lonten gevonden, zoodat men aanneemt met kwaadwilligheid te doen te hebben. Een onder zoek dienaangaande wordt ingesteld. HUIZEN. 301A M.: KRO 8.00 Morgen- concert. N.C.R.V.: 10.00 Leger des Hells- kwartlertje. 10.15 Morgendienst te Lelden door De. P. J. de Bruin. 10 45 Gramotoon- muzlek. KRO: 11.00 Oramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln. 12.00 Politieberichten. 12.15 Oramofoonmuzlek. 12.30 Het KRO-orkest onder leiding van Marlnus van 't Woud. 1.15 Opening van de Algemeene Mldden- standstentoonstelllr.fr „Almltento" in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam. NCRV: 2.00 Vloolduetten door G. Botha en L. de Graaf. 3.45 Zenderverzorglng. 4.00 Bijbellezing door Da. J. W Weenlnk 6.00 Cursus han denarbeid voor onze Jeugd, door H. J. Stelnvoort. „Ben Naaidoos 5.30 Bespeling van het studlo-orgel door Ferdinand Kloek. 6.15 Zar.g-recltal door mevr. LI ze Houtstra- van Dam 6.50 Overschakeling van zender. 700 Politieberichten. 7 15 Gramoföonmu- zlek. of een greep uit het dagelljksch ge beuren. 7.30 weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt”, door Corn. A. Crayè. 8.00 Arnhemsche Orkestvereenlglng" onder lei ding van H. J. Manks. 10.30 Gramofoon- muzlek. 12.00 Sluiting. Ook erkende onze zegsman dat wellicht door het personeel fouten waren gemaakt. De bestuurders van de Dieaeltreinen zyn zoo als *t ware van de locomotief gehaald, en met een spoedcursus klaar gestoomd. Daardoor was het personeel niet ge heel en al met de motoren ver trouwd en heeft men misschien doorgereden met een motor, welke defect was en dus buiten gebruik had gesteld moeten worden en dsterdoor is de motor wellicht nog erger defect geraakt dan hy al was. WARSCHAU, 1345 M.4.20 Populaire tnu- Harmonleconcert 7 35 Paul orkest. 8.30 Concert uit Salz- Dansmuzlek. Bij de behandeUng der ingekomen voorstel len van de afdeelingen kwam het versche ka detje nog eens op tafeL Het hoofdbestuur zal over deze zaak nog eens met de zusterorganisa ties spreken, daar één bond in deze toch niets vermag. Uit de vergadering kwam echter pro test hiertegen los. De afdeelingen Beverwyk, den Haag en Amsterdam verklaarden zich te gen elke nieuwe verandering In verkoop- of werktyd. De afdeelingen Rotterdam en Breda handhaafden echter hun voorstel: de coöpera ties houden zich niet aan den arbeldstyd, voor den middenstander is het een levenskwestie om den verkoopstyd uit te breiden. Wat de coöperaties betreft zelde het hoofd bestuur dat het vraagstuk steeds zijn aandacht heeft. Rector Boonenkamp, de geestelijke adviseur, was van meenlng dat de eenige oplossing Is, het vertrouwen van de arbeiders terug te win nen. De middenstand zelf heeft veel schuld In het ontstaan van de verbruikscoöperaties. Er wordt een Mnd vermist en een geheele buurt zoekt tot tn het hartje van den nacht; alle zorgen, alle ge krakeel, alles wordt vergeten en heel de aandacht concentreert zich op het verloren kleinood, de oogappel van een bedroefd ouderpaar, het vrien dinnetje van dartele schoolmeisjes, die stil geworden zijn en als met stomheid geslagen wanneer uur na uur verstrijkt zonder dat de gezochte is gevonden. Dan plots midden op den dag als het harde leven zjjn gewonen loop weer heeft genomen op een rumoerig marktplein, waar het gezinsonder- houd van dien dag moet worden bij- eengehandeld slaat op al die honder den als een verplettering neer het bericht van 's meisjes dood. En zij laten den handel in den steek en geven vrijen loop aan de hoogste menschêlijke gevoelens van innigheid en liefde, die een kind slechts ver mag in iemand op te wekken. En deernis is er in elk hart met de ouders die zoo zwaar, zoo gruweltjk- zwaar werden getroffen. het 10.06 Gramofoon- r PARIJS (Radio), 1648 M.: 7 20 Gramo- foonmuzlek. 8.20 Idem. 10.35 Populair con cert uit Vlchy. 12.50 Concert door het Victor Pascalorkest. 8.30 Concert uit Salz burg. 10 50 Dansmuziek. MILAAN. 369 M.: 5.30 Populair concert. De Nederlandsch-Tndlsche regeerlng over tot de uitgifte van een 1934 A tende 4 pCt, en groot nominaal waarvan reeds f 172 123 200 Is geplaatst, terwijl bovendien deelneming tot een bedrag van ten hoogste f 67.834.000 door openbare Instellingen vast is toegezegd. Het nog beschikbare bedrag dezer leenlng ad nominaal f 312.876.800 wordt uitgegeven tn schuldbewijzen groot f 1000, f 500 en f 100 tot den koers van 100 pct. met recht van voorkeur voor houder» van nlet-ultgelote. per 1 October 1934 aflosbaar gestelde, schuldbewijzen der Nederlandsch-Indlsche leenlngen 1915, 1916, 1917, 1923A, 1826 A/B 1829 en 1932. Inschryvlngen op laatstgemeld bedrag kun nen worden ingeleverd op 14 September te Am sterdam by De Nederlandsche Bank; te terdam: by de bybank van De Nederlandsche Bank en voorts by de agentschappen van De Nederlandsche Bank te: Alkmaar. Almelo, Arnhem. Deventer. Dordrecht, 's-Oravenhage, Groningen, ’«-Hertogenboach. Leeuwarden, Lelden, Maastricht. Meppel, Middelburg, Ny- megen. Tilburg, Utrecht en Zwolle. De betaling der toegewezen achuldbewyaen moet (MCbleden 1 October 1934. HILVERSUM, 1875 M VARA: s'oo Gra- xnofoonmuziek. 10.35 Orgelspel door Joh. Jong. 11.20 Engelsche Volksdansen. 11.45 Vrooltfke gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. AVRO: 12.00 Tijdsein Avroklok. 12.01 Lunchconcert door het orkest van de Na tionale Revue onder leiding van Julius Su zan, met tusschenspel van gramofoonmu ziek, 2.00 Voordracht door Julia de Gruy- ter. ..De brief van Charlotte" uit Pallieter, door Felix Timmermans, 2 30 Concert met Yehudi Menuhin, viool, 3 Oo Klndermatiné onder leiding van Henri Nolles. 4 00 Slui ting. 5 00 VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 6.00 VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 7.00 VARA- orkest onder leiding van Hugo de Groot. 7 50 Gramofoonmuziek. 8 00 Sluiting. AVRO: 8 00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Nieuws berichten van Vaz Dlas. 8 05 ,,Het Caba ret van Sally Wegloop". Een gevarieerd programma. Kovacs Lajoe en zyn orkest met de AVRO-Girls. Radlo-tooneel onder leiding van Kommer Kleljn, met Cor Rutjs en Lily Bouwmeester. Voordracht door Cor Ruys. 10.15 Oramofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos en zyn orkest. 11 00. Sluiting. VARA: 1100 Populaire gramofoonplaten. 12.00 Sluiting. Naar wy vernemen heeft mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg, die door de regeering is benoemd tot contactcommissarU. voor de Teenindustrie, reeds met fabrikanten in ver schillende deelen des lands besprekingen ge opend. (Poste Parfslen), 313 Fransche muziek. 7.50 Tango’s en walsen. 8 35 Pianoconcert. 9.10 Concert door George Leon ie-orkest, muziek. Na de afhandeling van deze en nog andere voorstellen nam rector Boonenkamp het woord, die een korte inleiding hield over „de R. K. Bond van Bakkerspatroons en de Bedryfsorde- nlng”. Spr. ging uit van de algemeene vraag: waartoe ben Ik bakkerspatroon? Dat moet niet alleen zyn om In het levensonderhoud van zichzelf en van eigen gezin te kunnen voor zien. Als patroon hebben we een taak In de groote maatschappy te vervullen. Ons beroep moet een zegen zjjn voor de samenleving, voor al echter voor ons eigen leven, natuurlijk, cul tureel, maar vooral bovennatuuriyk. Dit is de doelstelling voor ons Individueel, maar ook voor ons als organisatie, als katholieken bond. Eerst als we dit goed In het oog "houden, kunnen we over bedrljfsordenlng gaan spreken. Be- dryfsordenlng is allereerst een elsch van het gezond verstand op de tweede plaats een elsch van het Evangelisch Ideaal, dat Is rechtvaar digheid en liefde. Geen machtsldeaal Is het doel van onze eenheidsgedachte, maar het ideaal van het EvangeUe, in de sociale encyclieken neergelegd. Daaruit volgt ook regelmatig, dat de staat zich niet onmlddeliyk in saneerlngs- plannen moet mengen, maar dat hjj dat aan de afzonderiyke bonden moet overlaten. Na deze Inleiding werd de vergadering ver daagd tot hedenmorgen 11 uur. WEENEN. 507 M.: 5 00 Sollstenconcert 6.25 Oramofoonmuzlek 6.35 Uit het Fest- splelhaus de Wiener Phllharmorlker onder leiding van Arturo Torcanlnl. 10.25 Popu- ,air orkeatconcert onder leiding van Joeef Holzer. 11.10 Voortzetting concert. 12.05 Nachtmuziek door het Bledermeljerkwar- tet. Was het vanzelfsprekend dat het huweiyk in twee zoo wereldbespemde familie# enorme be langstelling zou wekken, een bijzondere opmer kelijkheid was daarbij, dat hier een Maria Magdalena tijdens den duur der passiespelen In het huweiyk trad. Iets, wat In de geschiedenis van Oberammergau nog nooit is voorgekomen. Zooals men weet mogen geen géRuMe vrou->* wen in het spel een rol vervullen. En zoo heeft dan ook Klara Mayer gisteren voer het laats» de Maria Magdalena-rol vertolkt. Waarom een roemvolle speelperiode zoo plot seling afgebroken door een vervroegd huweiyk? Het antwoord op deze vraag Is heel eenvoudig. De bruidegom, Tony Lang, Is reeds sedert 1932 professor In de Dultsche taal en letteren aan de Georgetown-unlversiteit der pater» Jezuïe ten te Washington. Hy zou in het najaar In bet huweiyk treden en bevond zich daartoe met verlof in Europa. Plotseling kwam echter be richt, dat de rector der Universiteit was over leden, als gevolg waarvan dr. Lang ten spoe digste naar Washington terug moest keeren. Om haar man In een gelukkig huweiyk te kun- nen volgen, offerde Klara een deel van haar roemvollen speeltijd op. Om half 9 werd een plechtig gezongen huwe lijksmis door pastoor dr. Bogenrleder opgedra gen. De belangstelling In en om de kerk was enorm. In de banken en looppaden verdrong zich een compacte massa van In- en ultheemschen; tot zelfs op de balustraden van den twee verdiepin gen hoogen ..zangzolder" zaten de Michel Angelo- achtige knaapjes van Oberammergau. De zan gers en zangeressen zetten deze plechtigheid een heel bijzonderen luister by door zich In te spannen tot de hoogste vocale prestaties, trom petten schalden, violen vibreerden, het mach tige orgel vulde bet geheele kerkgebouw met een weelde van muziek. Het was een aandoeniyk schouwspel, bet bruidspaar voort te zien schrijden, gevolgd door de eerbiedwaardige en markante figuur van Anton Lang, die In lengte van tijden d a Chrts- tus-speler blyven zal en Guido Mayer, wiens felle Judaskop thans een en al goedheid en liefde tot uitdrukking bracht. Het was ons, nadat bruid, bruidegom en familieleden gepasseerd waren, gedurende ge- rulmen tijd onmogelyk uit het kerkgebouw te minuten hebben wy iten om met de massa de kerkdeur In het Staatsblad ia thans afge kondigd een K. B., waarby zyn vastgesteld de voorschriften, be doeld in artikel 1 I der wet tot re geling van het verrichten beid door vreemdelingen. Onder arbeid wordt verstaan: a. arbeid van welken aard ook, welke wordt verricht in dienst van derden, al of niet tegen het genot van loon of andere vergoeding, in geld of in natura; b. arbeid, die in aangeno men werk in de onderneming van den werkgever wordt verricht, zoo wel van hem, die dien arbeid per soonlijk verricht, als van hen, die dezen bjjstaan. en het Willy Ruhlmann Targo-orkest uit het Casino te Blankei^berghe. BRUSSEL, 322 M.: 1.30 Populair concert. 5.20 Het symphonie-orkest onder leiding van Arthtfr Meulemans. 8 20 Omroeporkest. 10.30 Oed. van „Siegfried" van Wagner. KALUNDBORO, 1261 M.: 3.05 VUfret Kjaer’s dansorkest 8.20 Helge Rosvaenge zingt (gr. pl.). 8.30 Concert uit Salzburg. 9 45 Folmer Jensen^ cembalo. 12.20 Bala- lalka-muzlek. h.io Dansmuziek. BERLIJN. 357 M.: 4.20 Het kleine om roeporkest onder leiding van Willy Stei ner. 7.30 Plano- en vioolmuziek. 9.20 Het Btelnerkwartet speelt muziek van Beet- Sollstenconcert. 11.20 Dansmuziek. HAMBURG, 332 M.: 1150 Het Konlngs- bergsche kleine omroeporkest onder lei ding van Eugen Wllcken. 2.35 Gramofoon muziek. 8.30 Omroepdansorkest met vele solisten. 11.50 Ged. uit ,,Bocca(?lo” van Franz von Suppé. KEULEN, 456 M.: 10.20 Kamermuziek. 12.20 Middagconcert. 4.20 Klein omroepor kest onder leiding van Leo Eysoldt. 5.35 Solistenconcert. 11.20 DDanamuziek. DA VENTRY. 1500 M.12 20 Het Rutland Square en New Victoria Orkest onder lei ding van Norman Austin. 4 10 Sollsten concert. 6.50 Concert van Scottish Regio nal 8.20 Promer ad econcert in Queen’s Hall door het B. B. C.-orkest onder leiding van Sir Henry Wood. 10.40 Het Leslie Brid gewater. 1120 Het Casanl Club Orkest onder leiding van Charles Kunz.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6