Ver van huis radio-programma Het Euch. Congres Deviezenbanken e Vi DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1934 en Zon in het hart Man doodgereden P. TH. H. Dobbelmann De nieuwe «peiling F. 36 naar K.L.M. Vlagvertoon in het buitenland Later definitieve regeling BOERDERIJ AFGEBRAND Het congres voortgezet Wervelwind te Soest Daken izen vernield WIELRENNEN Ernstige ontploffing PRIJSVERSCHIL BOLLEN Regeling voor Sierteeltcentrale Ontvangst ten stad huize BELASTINGEN IN ONZE OOST Notarieel examen R.K. Bakkerspatroons bijeen LEERAREN MIDDELBAAR ONDERWIJS MISLUKTE RECORDPOGING VAN SLAATS Nederlander tegen een rots geslagen VERONGELUKT IN DE BERGEN Een priester-bemid- delaar Bestuurder zou hem niet bemerkt hebben „VISIOENEN” IN BELGIË Gevaar voor de godsdienstige vor ming van jongens, die naar de Bat’a-fabrieken worden gebracht? Zeevaartscholen en de Koopvaardij In een uur 43.413 meter af gelegd Jaarvergadering te Haarlem Vrijdag 31 Aug. 1934 Fi r Engelsche de voor Four en posthuis aan den Heuvel gebracht. en 38, nu deze 1, Het om de weer de overeenstemming en schetste de verschillende school- de de andere gasten spraken vriéndelijke f een een een van be- voor deel I: J. J. A. Lujjkx te HulJ- Op het oogenblik worden te Berlijn tusschen delegatie Overgangsregeling getroffen in het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland 7.15 het di tje. het Woensdagnacht Is de boerderij van K V. d. Kool, staande in de Zuidenneer onder Stavo ren, door brand geheel verwoest. De bewoners konden zich nauwelijks redden. De brand werd ontdekt door een van zUn werk terugkeerenden spoorbeambte. Niets kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Oorzaak van den brand is niet bekend. en wel i en waar- middels opgezegde deviezenregeling van 31 De- biyft dat 700 tureau uit lur- Chr. Wat de godsdienstige vorming der jongens betreft: de ouders krijgen een briefje in te vul len, waarin zij verklaren in welken godsdienst zij wenschen dat hun kind moet worden opge voed. Hier zal uitdrukkelijk de hand aan worden ge houden. De jongens van katholieken huize hebben nog het voordeel, dat het Bat’a bedrijf geheel on der leiding van katholieken staat, de onder wijzer waarschijnlijk ook een katholiek zal zijn. As. Zaterdag zullen uit Brabant een 23-tal Jongens vertrekken de eerste groep. Hierover werd ons de opmerking gemaakt, dat deze jon gelui den eersten Zondag den besten al niet aan hun godsdienstige plichten kunnen voldoen. Dit is inderdaad juist, doch men kan In Best moei lijk anders, omdat men deze zending laat ver gezellen door menschen van de Nederlandsche fabriek, die echter op werkdagen slechts zeer noode kunnen worden gemist. Zij gebruiken daarom hun Zaterdagmiddag en Zondag tot geleide van het transport. j van aan de geestelijkheid en de ge bet mo- ongeveer 100 jonge- gaan varen op de de 31 December 1932 en 5 Juni kracht blijven, voortaan niet meer De werd bureau genomen, waar men hem, na gekal meerd te zijn, aan een verhoor beeft onder worpen. Hij verklaarde den driewieler niet gezien te hebben, omdat hij naar de auto's keek, die pflssee r den Bij contröle bleek echter, dat de voetrem absoluut onvoldoende werkte. Op de wielerbaan te Wagenlngen heeft de renner Slaats uit Waalwijk Woensdagavond zijn aangekondlgden aanval gedaan op het we relduurrecord van Richard. Hij is In deee po ging niet geslaagd. Het record van den Franschman stond op 44 KM. 777 M„ terwijl Slaats in een uur 43 KM. 413 M. aflegde. chauffeur, die geheel overstuur was, door de politie mee naju- het boofd- Toen eerst stond de auto stil Het ijzeren onderstel van den driewieler zat totaal ver wrongen op den auto. De ijscoventer was vreeeeiyk verminkt en ie op slag gedood. Uit een en ander volgt, dat met stortingen bij de Deviezenbanken” niet behoeft te wor den gewacht tot 1 September M, doch dat daarmede onmlddeliyk kan worden aangevan gen. Nederlandsche exporteurs, wier Duitsche afnemers de laatste dagen geen stortingen op het Sonderkonto van De Nederlandsche Bank bij de Réichsbank hebben kunnen doen, omdat het hi het ptptocol van 14 Augustus j.L be doelde maximum van 15 mlllloen RM. was be reikt, zullen dus goed doen hun Duitschen af nemers te verzoeken thans zoo spoedig moge- Hjk tot storting van de door hen verschuldigde gelden bij de „Deviezenbanken’’ over te gaan. De G. O. en G. D. vervoerde bet stoffelijk overschot naar het lijkenhuisje van het St. Elisabethsgasthuis te Tilburg. De auto is in beslag genomen en onder toe zicht van de brandweer, die op een van haar auto’s de resten van de transportfiets had ge laden, naar het terreintje achter bet politle- Jhr. Warner van Lennep, theologiae docto randus, is Dinsdag verongelukt in de bergen van de Haute Savoye (Fransch-Zwltaersche grens). Door bet breken van een touw, waaraan hij met den gids was verbonden, is hij tegen een rots geslagen. De dood moet on- mlddellijk zijn ingetreden. Het touw schijnt te zijn gebroken, doordat een rotsblok er op is neergestort. WARSCHAU, 1345 M.420 Mandollnemu- zlek. 5 50 Sollstenconcert 7.35 Dansmu ziek. 8.32 Omroepsymphonle-orkest. Eug. Maj, zang. 10.35 Dansmuziek. geheel van het betalingsverkeer tusschen Nederland Duitschland. Aangezien deze nieuwe regeling In elk geval niet op 1 September as. in werking zal kun nen treden, is voor de betaling van den uitvoer naar "Duitschland een nadere overgangsregeling ontworpen, waarover op 29 Augustus 1934 overeenstemming is verkregen en welke onmld- dellfjk in Werking zal treden. Deze nadere over gangsregeling, die zal gelden tot de inwer- der definitieve regeling, komt op De adviseering door de Nederlandsche Bank van stortingen op het Sonderkonto aan de begunstigden; de omzetting van de op het Sonderkonto geboekte marken in guldens; de ultkeering der schulden aan de rechtheb benden. blijven op dezelfde wijfe geregeld als tot dusver. Hieronder volgen de tijden van Slaats over de verschillende afstanden. Tusschen haakjes zijn de tijden vermeld, die Richard maakte, toen hij het record verbeterde. 5 KM 6 min. 44 sec (6.38.8); 10 KM. 13 mln. 31.1 sec. (13.15); 15 KM 30 mln. 224 see. (1948); 20 KM. 37 min. 19 sec. (3636.4); 35 KM. 34 mln. 123 sec. (33.18); 30 KM 41 min. 10.5 sec. (39.58.8); 35 KM 47 mln. 111 sec. (46.42.6); 40 KM 55 min. 13 see. (5319.4). Er stond een vrij straffe Wind, wat natuur lijk een handicap was voor Slaats. De weersomstandigheden in aanmerking ge nomen bestond er voer het programma, dat verder om. werd gevuld met een koppelwed- strijd voor profs en onafhankalijken vrij groots belangstelling. Van verschillende kanten bereiken ons klach ten over het feit, dat de Bat’a-fabriek te Best, besloten heeft een aantal jongens uit te zen den voor de fabrieken te Zlln om daar opgeleid te worden voor het bedrijf in Nederland. Er zou n.l. geen voldoende garantie worden gegeven, dat aan de godsdienstige vorming van deze jongelui voldoende aandacht zal worden besteed. Wij hebben ons naar aanleiding hiervan in verbinding gesteld met de directie der genoem de fabriek, die ons het volgende mededeelde: Er worden inderdaad een 100-tal jongens in de gelegenheid gesteld aan de fabrieken te Zlin in Tsjecho-Slowakije opgeleid te worden tot geschoolde arbeiders voor het Nederlandsche bedrijf. Het is de bedoeling dat deze jongelui van 14 tot 16 jaar drie jaar aan één stuk in het buitenland blijven. Oók tijdens hun va- cantles. zy staan echter voortdurend onder toezicht van een onderwijzer en leven in inter naten. Voor hun arbeid worden zij behoorlijk betaald. Een betrekkelijk klein bedrag wordt van hun loon afgetrokken voor hun onderhoud. Over de besteding van de rest moeten zij volledig rekenschap afleggen aan den onderwijzer Er zal steeds op aangedrongen worden, dat zij de spaarzaamheid leeren beoefenen. Desgewenscht kunnen de ouders iedere week verslag krijgen van de gedragingen hunner kinderen. Een bisschoppelijk verbod Z.Em. Kardinaal Van Roey. aartsbisschop Mechelen, heeft rJ- loovigen van zijn bisdom de volgende medadee- Ung gericht: congres voortgezet. Het stond onder voorzitterschap van den nieuwen voorzitter, den heer J. Loose, die met den heer M. Krijgsman een inleiding hield over „De bond en het werk rondom de Nederland sche Bakkerij om tot corporatieve ordening te komen.” De heer Krijgsman beschouwde het heele sa- neerlngsplan als niet anders dan een beschei den, hopeloos onvolledigen stap. Men wil niets meer of minder dan in de Ne derlandsche bakkersbedrijven, door ordening van het eigen bedrijf, met hulp der overheid, Verbetering brengen. De maatschappij, die in-eenlge eeuwen in haar methode verkeerd is gegroeid, is niet in enkele maanden te verbeteren. Deze illusie hebben selfs Mussolini en Hitler niet. De C.B.C. is gekomen en was voorloopig het centrale Instrument van samenwerkende meel fabrikanten. meelhandelaren en bakkerspa troons. Spr. achtte het niet juist, dat de saneering Voornamelijk berust op prijszetting. Door stelselloosheid en regelloosheid, door de oneconomische manier van werken, moet een strijd op leven en dood ontketend worden in concurrentie en uitbuiter!) ten opzichte van de werknemers, die ten hemel schreit en die in de encyclieken van de pausen wordt veroor- deld. De C.B.O. moet overwegen of ze haar grootste energie voor de toekomst moet blijven zetten op de prijszetting. Maak een bedrijfschap aldus spr. een federatie, die het vak kan regeeren. Spr. besloot zijn inleiding met den wensch, dat het nageslacht zal kunnen zeggen, dat ons geslacht prachtig werk heeft geleverd. Bi) de beantwoording van enkele vragenstel lers, merkte de Inleider nog op, dat zl. de crisis enkel te wijten is aan den overvloed, die er heerscht. Vervolgens werd de vergadering geschorst Voor de officieele ontvangst ten stadhuize Hierna werd een zeer geanimeerde rondvraag gehouden. De bewoners konden zich nauwe lijks redden DEN HAAG G Pronk te Amsterdam bergen (N.-B.). BATAVIA, 29 Aug. (Aneta). Bij de aanvul lende begrootlng van het Departement van Financiën voor het dienstjaar 1933 wordt voor gesteld bij de heffing van inkomstenbelasting verschil te maken tusschen gehuwden er. onge huwde». Bi) dezelfde aanvullende begrootlng verklaart de Regeerlng dat met de mogelijkheid tot ver laging van den belastingdruk in de toekomst zal worden rekening gehouden. Niemand kan uiteraard garandeeren hoe het godsdienstig leven van de jongelui in den vreem de zich ontwikkelt. Ware het echter niet ge- wenscht, dat een Nederlandsch priester zich met een zielzorger uit Tsjecho-Slowakije uit Zlln zelf zoo mogelijk in verbinding stelt om als bemiddelaar tusschen de parochle-geeste- nïijkheid in ons land en den clerus ginder op te „treden. Zjj kunnen toch in het Latijn correspon- deeren. Misschien wil de directie der Bat’a fa brieken een dergelljk contact in de hand wer ken. De Minister van Economische Zaken heeft be paald, dat het verschil tusschen den prijs, waar voor de Stichting Nederlandsche Sierteeltcen trale haar monopolieproducten zal mogen koo- pen en verkoopen, zal bedragen voor: bollen van tulpen 0 75 per 100 stuks: bollen van hyacln- then ƒ3.25 per 100 stuks en bollen van narcis sen 0.08 per K.G., met dien verstande, dat dit prijsverschil voor bollen van narcissen van de soorten Paperwhite en Solell d’Or, bollen van hyaclnthen van de soort Romelnsche hyacln- then, alsmede voor die bloembollen, welke an der goedkeuring van de Nederlandsche Bloem- bollenexportcentrale in 1933 voor acclamatisee- rlng in het buitenland werden opgeplant en In het komende seizoen naar Nederland worden teruggezonden, in afwijking met het voorgaande zal bedragen ƒ0.10 per 1000 stuks. Moeilijkheden voor opgeleiden by 't grooter aanbod <5. Dinsdagavond omstreeks half acht reed ter hoogte van de „Graaf" nabij Tilburg, de 30- jarige ongehuwde ijscoventer J M G. Gode- froid, wanende Transvaalstraat aldaar, met een transportdriewieler. De man reed rechts van den weg In de rich ting Tilburg. Achter hem reed een met mar garine beladen vrachtauto, bestuurd door R. F B. B. uit Deurne. De auto reed, zonder zijn vaart eenlgzzins te verminderen, op den driewieler en sleurde het Ijscowagentje mee. Een dertigtal meters verder viel de ijscoventer op den weg, terwijl stukken van het wagentje nog. 45 meter ver der werden meegenomen. Om 1240 uur had de officieele ontvangst ten stadhuize te Haarlem plaats. Daarbij waren os, tegenwoordig de burgemeester, de heer C Maarschalk, de wethouders W. v. Llemt, W. Roodenbuxg, A Boes en de gemeente-secretaris. De burgemeester sprak oju. als volgt: Als wjj nlet-bakkers aan bakkers denken, denken we niet altijd direct aan de huidige groote moderne bedrijven met talrijk personeel en diverge machines, met een grooten staf van bezorgers. Dan komt in onze gedachte onwille keurig naar voren de oude figuur van den bak ker met I’d witte mute en zijn witbestoven Wee ding, welgedaan van ulteriyk, zooals illustraties hem plegen uit te beelden. K Ben figuur, die by my immer de gedachte In het pand Bllderdykstraat 33 te Dordrecht had Woensdagmiddag omstreeks half één *n ern stige ontploffing plaats. De 15-jarige leerling van het gymnasium W. Langenberg, die daar woont, was bezig met het nemen van scheikun dige proeven, toen plotseling een geweldige ex plosie ontstond, welke alle ruiten van het huis deed springen en de woning ernstig beschadig de. De jongen kreeg ernstige wonden aan hoofd en handen en werd in bewustelooeen toestand naai- het ziekenhuis vervoerd. ROME, 421 M.5.30 Concert. 6 20 Gramo foonmuzlek. 9 05 Concert. 10.20 Populair concert. .WEENEN. 507 M.: 5.15 Gramofoonmuzlek. 6 30 Liederen en aria’s door Otto Staeren. bariton 10 05 Populair orkestconcert on der leiding van J. Holzer. 11.10 Voortzet ting' orkestconcert. 12.05 Populair muziek. Zuid-Amerikaansche devoties de zending van den Pause- l ijken Legaat De zon schijnt op de door regen bedauwde bladeren, die al aan het vergelen gaan, zij spiegelt zich in de glimmende ruiten der huizen en speelt op het koperwerk der blinken de trams, die met open wagens nog langs ons venster rijden. De zon schijnt ten afscheid, de dag spoedt ten eind en weldra tullen er dagen komen waarin alles grauw is en triest omdat de zonne niet breken kan door de donkere wolken. Laten we de zon die nu nog schijnt en alles in kleur zet en gloed in ons opnemen en bewaren in ons hart, opdat wij, wanneer eenmaal de don kere dagen zullen zijn gekomen, van binnen uit ons nog zullen kunnen laven aan de warmte en het licht, dat de zonne in ons heeft gelaten. worden I een Nederlandsche en een Duitsche Rijksstudiedlenst besprekingen gevoerd over een nieuwe regeling en De Alg. Vereeniglng van Leeraren bij het Middelbaar OnderwU-s vergadert Woensdag en Donderdag t- - - Woensdagmorgen 10.30 uur opende de voorzitter de z g ..Deviezenbanken’’ in Duitschland, door welke zij voorloopig zullen worden geboekt op een tusschenrekenlng. Een grens is voor het totale bedrag der stortingen niet gesteld. aan gemoedelijkheid doet opkomen, al spreekt dan ook een oud kinderrijmpje van een oakker, z’n vrouw en een knuppel, hetgeen van minder gemoedelijkheid getuigt. Die oude figuren zijn er' nog wel, maar zij verminderen in aantal, zij worden moderner, de tijd elscht dat, maar ik mag toch wel aan nemen, dat de gemoedelijkheid, die blijkbaar bij het vak behoort, daarmede niet verloren gaat In dezen moeilijken tijd hebt gij nogal eens met de overheid te maken. Afgescheiden nog van den distributietijd, die wel niet zoo spoedig uit Uwe herinnering zal zijn vervlogen, was dat ook vroeger het geval, maar de toenmalige overheidsmaatregelen en zelfs het verdwijnen van het versche cadetje aan het ontbijt, brach ten toch niet die moeilijkheden, die zich thans ten opzichte van Uw bedrijven voordoen. Gaarne wil ik U toewenschen, dat het spoedig mogelijk moge worden, die maatregelen althans, die tengevolg van de tijdsomstandigheden moes ten worden genomen en die belemmerend voor Uw bedrijf zijn, terug te nemen, opdat Uw vak zich wederom vrij kan ontwikkelen in Uw be lang en in het belang van de volksvoeding De voorzitter wees er in zUn dankwoord op, dat de gemoedelijkheid der bakkers thans ern stig schade lijdt door de vele moeilijkheden. De hoop op welvaart blijft echter bestaan. In aansluiting op ons verslag van gisteren melden wij nog. dat de afdeellngen Rotterdam en Breda hun voorstel hebben Ingetrokken De rest van het congres werd aan ontspanning gewijd. Onze Rom. corr. meldt ons d-d. 27 Aug.: In een deel van de Z.-Afrlkaansche pers zijn geruchten tot uiting gekomen, die reeds eenigen tijd te Rome liepen en volgens welke de kardl- naal-legaat naar het Eucharistisch Congres te Buenos-Aires de zending zou hebben, een zekere Madonna-vereering te verbieden, die in de Zuid-Amerikaansche landen verspreid is en aanleiding gegeven zou hebben tot excessen. Men bracht dit gerucht in verband met de on langs geschiede veroordeellng van eenlge Spaansche boeken over de Madonna van Ezquioga en de uitspraak der Ritencongregatie over de verschijningen aldaar. De „Osservatore Romano” meldt hedenavond, dat deze berichten van allen grond ontbloot zijn. „Het is reeds voldoende, te bedenken, merkt het blad op, dat de Pauselijke Missie zich te Buenos-Aires slechts zal ophouden gedurende de zeven dagen die strikt noodig zijn voor de viering van het Euch. Congres en met een zóó druk program dat het volstrekt geen plaats laat voor eenge werkzaamheid, die niet aan de groote gebeurtenis is gewijd. Maar een feit is, dat geen enkel klooster ooit in Italië gesloten is wegens de door de Z.-Afrlkaansche pers op gegeven redenen, en dat de veroordeellng van den Index, die in de „Osservatore” van 18 Juni IJ. verscheen, en onder andere slechts één Spaansch boek betrof, geenszins betrekking had op de Madonna-vereering en evenmin op Zuld- Amerika.” Uit deze tegenspraak blijkt, dat hoewel de strekking der Eucharistische Congressen tot verdieping van het religieuze leven ook een ver geestelijking 'beteekennt van wat er aan exces sief uiterlUks in het devotle-leven binnendringt van een bijzondere activiteit in dit opaicht van de Pauselijke Missie naar Buenos-Aires geen sprake is. De congressisten van den Ned. RK. Bond van brood-, koek- en banketbakkerspatroons woonden Woensdagmorgen in de kathedraal St. Bavo te Haarlem een H. Mis bij, die door den geestelijk adviseur, rector Th Boonekamp aan het Hanze-altaar werd opgedragen. De congressisten zelf zongen de Gregoriaan- •che Misgezangen ,J*e Angells". 3. De JDeviezenbanken” zullen van deze stortingen zoo spoedig mogelijk kennis geven aan de Réichsbank, welke de adviezen der stortingen doorloopend zal rangschikken in de volgorde, waarin zU bij haar binnenkomen. 4. Naar mate de op het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bU de Réichsbank geboek te markenbedragen door de Nederlandsche Bank in guldens kunnen worden omgezet, zal de Réichsbank de bU de „Deviezenbanken” overeenkomstig punt 3 gestorte bedragen in evenbedoelde volgorde toelaten tot overschrij ving op meergenoemd Sonderkonto. zulks ech ter met dien verstande, dat, zooals in punt 1 reeds is gezegd, het saldo van de Nederland sche Bank op meergenoemd Sonderkonto niet mag stijgen boven het bedrag hetwelk het op 29 Augustus 1934 had bereikt. BEROM5N8TER. .MO M.: 4.20 Omroep orkest onder leiding van Robert Kcherard. 8.20 Operettemuziek 9 15 Harmonlkaduet- ten door Rltter en Harr. 9.50 Het Freldor- ier Volkschor onder leiding van Ant. OOp- fert zingt. VERWIJZEN WIJ RADIOOIDS Naar wij vernemen, is de aandacht van den Minister van Sociale Zaken gevestigd op de moeilijkheid voor de leerlingen der Zeevaart scholen, dat zU na hun theoretische opleiding niet in staat zijn practised zich te bekwamen, omdat de Koopvaardij geen behoefte heeft aan hun kracht. Bij een eerste onderzoek is geble ken, dat inderdaad het aanbod van opgeleiden belangrijk grooter is dan de behoefte, zoodat de Münster geen maatregel zal kunnen nemen, waarvan het gevolg zou zijn, dat de bezetting der Zeevaartscholen wellicht nog zou toenemen. Intusschen zou een maatregel met betrekking tot degenen, die in 1934 hun theoretische op leiding hebben voltooid, zoodanig ongunstig ge volg niet hebben, wanneer tevoren vaststaat, dat deze maatregel tot dit ééne jaar beperkt blijft. Na overleg met de Zeevaartscholen en met de Koopvaardij heeft de Minister een commissie Ingesteld, die de zaak voor dit jaar ter hand neemt. In deze commissie hebben zitting de heeren; E. P. yesterveld, oud-minlster van Marine; G. L. Heeris, secretarls-pennlngmeester der Ned. Reedersvereenlglng; W. Polderman, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs en mr. H. B. Wlldt Meyboom, hoofdcommies by het 'Departement van Sociale Zaken. De bedoeling is dat, wanneer de medewerking der ouders wordt verkregen, door een beschei den toelage vanwege het Departement geiyk gemaakt wordt, dat cr, lieden eerlang «zullen kunnen zich practisch te bekwamen. HUIZEN, 301M.: NCRV: 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.16 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst door De. J. P. O. ten Brink. Ensemble van der Horst. 12.30 Ge wijde klassieke zang (gramofoonmuzlek). 2po Beiaardbespellng door J. Vincent, op het carillon van den Weetertoren van Am sterdam. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur. 3.00 Concert door het Haagsche Harmonle-Or- kest onder leiding van Herrl Zeldenrust. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Haagsche Har mon le-orkest onder leiding van Henrl Zel- dejjrust 5.On Plano-recltal door Willem de Roos. 6.30 Zang op de Groote Markt te Groningen door 3500 kinderen onder lei ding van R. W. Kuiper. 6 00 Orkestmuziek. 6 30 Bloembollen voor de kamer door A. J Herwlg. 6.58 Zenderoverschakeling. Politieberichten en Ned. Chr. Persbi Oramofoonnuizlek of een greep lagel. gebeuren. 7 30 Literair halfu’ 8.00 Samenkomst der Amst. Oranjevereeniging in de Koepelkerk het Leldscheboschje te Amsterdam. 2.20 Persbureau Vaz Dias. 9.30 Kerk concert Ir de Engelsche Kerk te Amsterdam. 11.00 Gramofoonmuzlek en daarna sluiting. HILVERSUM» 1875 M.: AVRO: 8 00 Tijd sein Avroklok. 8.01 Gramofoonmuzlek. 8.30 Aubade, te geven op den Coolsingel voor het Stadhuis te Rotterdam, door een koor van 25Oo zangeressen en zangers en koor van 500 kinderen onder leiding Mevr. M. C. GrlmberghHuyser, met gelelding van de Rotterdamsche Harmonie v. d. Koninklijke Scherpschutters, dirigent A. Haanstra. 9.00 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 9.56 Inleiding tot de morgenwijding. 10.00 Tijdsein Avroklok. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Muziek ter na betrachting. 10-30 Orgelconcert daor Frans Hasselaar. Intermezzo: West-Friesche voor drachten door Maartje Bierman. 12.01 Ca- rlllonconcert van den toren van de Ka thedrale Basiliek van Sint Jan te Den Bosch, door den stadsbeiaardier Toon van Balkom. 12.30 Lunchconcert door het Om roeporkest onder leiding van Nico Treep. met tusschenspel van gramofoonmuzlek. 2.30 Pianorecital door Cola de Joncheere. 3.00 Uitzending door de AVRO in samen werking met den N. I. R. O M. uit Ned. Indlë. Het programma wordt van Indlë naar Nederland overgebracht met den zen der van den Gouvernements-Radiodienst. 3.40 Marschmuziek. 3.45 Onderbreking van het AVRO-programma. Overschakeling naar den zender Radio Kootwijk.” 4 00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Zang door Baarn’s Meisjeskoor onder leiding van Ja cob Hamel. 5 00 Halfuur voor grootere kin deren door Mevr. Ant. van Dijk. 5.30 Dl- nermuziek door Kovacs Lajos en zijn Or kest. 6 30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest. 7.30 „Onze Koninginnedag”. Causerie door maj. b. d. W. G de Bas. 8.30 Kurhaus te Sche- venlngen. Het Resldentie-orkest onder lei ding van Carl Scharicht. 10.16 Vaz Dias 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuzlek. 12.00 Ttfdsein Avroklok en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M: 6 30 Hollandsche avond. Gevarieerd concert. 7.35 Gevarieerd concert door het omroeporkest onder lei ding van Henri Pensis. 8.20 Vervolg ge varieerd concert. 8.35 Vervolg gevarieerd VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN hAAR DEN KATHOLIEKEN Woensdag vonden te NUmegen de uitvaart en begrafenis plaats van wyien den heer P. Th. H. M. Dobbelmann, oud-lld van de Eerste Kamer, de Provinciale Staten van Gelderland en den Gemeenteraad van NUmegen. De 8t. Canlsluskerk aan de Molenstraat was in rouw gehuld. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door den herder der parochie, Pater N. Four S. J, geassisteerd door twee kapelaans, de paters H. H. Verhoeven S.J. en J. Rubbens BJ. De absoute-werd verricht door pastoor S.J. Het zangkoor A M.D.O., onder leiding van den heer J. Dikschei, zong een mis van Perosl. Een greote stoet bracht den overledene naar zyn laatste rustplaats, het kerkhof aan den Daalscheweg. VUf Onze Vaders en VUf Wees Gegroeten werden gebeden. Aan het graf werd gesproken door den oud- -i overledene, waarna een Naar wU vernemen zal de F. zijn certificaat van hichtvaarffig’held verkregen heeft, over een drietal weken overgaan naar de Konlnkiyke Luchtvaart MaatechappU. De reeks van proefvluchten, die tot nu toe met dezen geweldigen Fokkervogel ondernomen zfjn. zullen ook in de komende dagen, ter vast stelling van bepaalde eigenschappen, voort gezet, mede door den voor de Luchtvaart. Ofschoon het toestel in orde is, wil men o.m. nauwkeurig de snel heid op verschillende hoogten meten en verder metingen verrichten over het benzineverbruik, hetgeen van groot belang is. aangezien het vliegtuig in de toekomst dienst zal moeten doen in het luchtverkeer naar Indlë. Voorts zal de radio-peilinstallatie, die zich aan boord bevindt, terdege worden betn-oefd. Op het pro gramma staan verder vluchten met deze ma- K. L. M„ ter- I kingtreding - zullen het volgende neer: sten zoon van den overledene, défilé langs het graf plaats had. BlUken van belangstelling gaven ojn. de com missarissen. directie en hoofdredactie van „De Gelderlander". Gedeputeerde Staten van Gel derland, burgemeester en wethouders van NU- megen. leden van de Eerste Kamer, de Deken van Nijmegen, de senaat van de R.K. Unlver- sltelt, de voorzitter van den Raad van Arbeid, de burgemeester van Ubbergen, de directeur van de NUmeegsche Centrale, pastoor A. Buys van de H. Land-Stichting, vele particulieren, ver tegenwoordigers van handel en industrie en tenslotte van het personeel der zeepfabriek .Het Anker”. concert. 8.50 De MacDuncans in hun Mondorf les Bains van een concert door Schotsch répertoire. 9.30 Uitzending uit een orkest onder leiding van Dubols- Sylva. lO.So Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M.: 12.20 Gramoloonmu- zlek. 1.30 Populaire muziek. 6.35 Gevraag de gr. pl. 7.05 Wllmet Lambert preludia van Rachmaninoff op de plano. 8 20 Po pulair concert. Jenny Bosset, sopraan. 9 35 Idem 10.30 Gramofoonmuzlek. 10.45 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M.t 1.30 Gramofoonmu zlek. 5.15 Het Lionel’s Club Orkest uit Blankenberghe 6.50 Populair concert. lO.3o Ver. Lionel's Club Orkest. KALUNDBORG. 1261 M.: 12 40 Harald Andersen's ensemble. 3.20 Omroeporkest onder leiding van Emlle Reeeen. 8 30 Con cert. 10.25 Omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl. 11.20 Teddy Petersen's danaorkest. BERLIJN. 357 M.: 9.50 Dr Hans Lue- dlcka speelt orgel. 11.00 Omroeporkest. HAMBURG. 332 M.i 11.50 Niemann's Or kest. 10 40 Muzikaal tusschenspel. 11 20 De Bremer Stadtmuslkanten. 12.20 Van de ruines van klooster Walkenried. Harzer middemacht-programma. KEULEN, 456 M.r 12.20 Qramofoonpla. tenconcert. 5.35 Muziek t. g. v den 60en verjaardag van den komponist en dirigent Karl Kampf. 7.20 Duitsche volksliederen en dansen. 9.50 Pianomuziek. 10.50 Dansmu ziek. DAVENTRY, 1500 M.: 11.05 Gramofoon muzlek. 12 50 B B C -danaorkest. 6 50 B. B. C.-orkest afd. C onder leiding van J. Lewis 8.20 Het Radio militair orkest onder leiding van Charles Leggett. 10.45 Dansmuziek. 10.50 Boy Fox en zijn bard PARIJS (Poste Parlslen), 313 51.: 7.18 Ouv Die Melstersünger van Wagner. 7 50 Accordion soli. 8 32 Orkestconcert onder leiding van Théodore Mathieu. PARIJS (Radio), 1648 M.: 7.20 Gramo foonmuzlek. 8.20 Idem. 1035 Populair con cert uit Vlchy. 12.20 Lucien Golldy-orkest. 7 35 Gramofoonmuzlek. 10.5o Dansmuziek MILAAN, 369 M.: 5.30 Vocaal concert. 6.20 Gramofoonmuzlek. „Zeerbemlnde Broeders. In overeenstemming met ZUn Excellentie Monseigneur den Blsschop van Gent, oordeelen wU. dat de feiten, zoogezegde visioenen, open baringen of voorzeggingen, die zich sedert eeni gen tyd te Lokeren-Naastveld voordoen, niet van bovennatuuriyken aard zyn. Dlensvolgens verbieden wy streng aan onze geloovigen zich naar de plaats te begeven om deze gebeurtenissen bU te wonen. De klooster oversten zullen hetzelfde verbod voor hun on- derhoorigen gelieven uit te vaardigen. Tevens vragen wU aan de geestelykheld en aan de geloovigen geen belang te hechten aan de visioenen, openbaringen, voorzeggingen, die de genaamde Berthonla Holtkamp, van Berchem- Ant werpen en jozef-Hendrik Kempenaers, Van Wllryk, toegeschreven worden. Gegeven te Mechelen, den 25 Augustus 1934 (w-gj J. E. Kard. VAN ROEY, Aartsbisschop van Mechelen” Woensdag omstreeks half twaalf tydens regenbui is een gedeelte van Soest door wervelwind geteisterd, bericht het „Handels- blad” Van zes hulzen aan de Nleuwstraat en den Hartweg is het riet en een groot aantal pannen van de daken gerukt. Een en ander geschiedde by overigens volkomen windstilte, het ging met een groot geraas gepaard, zoodat de bewoners in grooten schrik naar buiten vluchtten. Persoooiyke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Men is reeds druk in aangerichte schade te herstellen. Schryfwijze bij eindexamen van gymnasia, enz. De Staatscourant van Woensdag bevat de volgende mededeeling vanwege het Ministerie van OnderwUs, K. en W.: In de programma's voor het eind examen der gymnasia en het daarmede geiyk- gesteld examen, vermeld in art. 13 der H. O. wet voor de eindexamens der hoogere burger scholen, voor het onderwUzersexarnen en het eindexamen der kweekscholen en voor het hoofdonderwUzersexamen is door een aanvul ling van de desbetreffende algemeens maat regelen van bestuur, het volgende opgenomen: BU het schrifteiyk werk volgt de candldaat de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel met de navolgende afwyklngen: i 1. De e wordt aan het eind van open letter grepen niet verdubbeld. De ee biyft echter aan het einde van een woord, alsmede in afleidin gen en samenstellingen van woorden op ee; 3. De o wordt aan het eind van open letter grepen niet verdubbeld, De oo biyft echter vóór ch in de woorden:, goochelen, goochem, 10O- 1 chenen, alsmede in hun afleidingen en samen stellingen; 3. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de eh gesproken wordt. Echter behoudt het achtervoegsel -isch de thans gangbare spelling; 4. De verbuigingsuitgangen e en en van hrt lidwoord een, van geen en van de byvoegiyk gebruikte bezltteiyke voornaamwoorden mjjn, ow, zijn, hun. haar worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als Hare Hongheid,- te zijnen huize, waar deze uitgangen in de beschaafde gesproken taal worden gehoord. 5. De naamvalsuitgang -n by lidwoorden, voornaamwoorden. byvoegUjke naamwoorden of daarmee gelykstaande verbuigbare woorden, wordt behalve in staande uitdrukkingen. ais onder 4 bedoeld, slechts gebruikt in het enkel voud bU de namen van manneiyke personen en by namen van dieren, die uitsluitend ean mannelijk individu aanduiden; 6. BU de voornaamwoordelijke aanduiding van zelfstandigheden en by het gebruik van genitiefvormen als der, deser, des richt men zich naar het beschaafd spraakgebruik. donkere tyden. Ook i‘ woorden. Op voorstel van het bestuur werden tot eereleden benoemd de inspecteurs dr. W. v. d. Ent, dr. E. H. Renkema en M. v. d. Weyst. De verschillende jaarverslagen werdeu goed gekeurd. De begrootlng sluitende met een bedrog van 13.150.— werd na eenlge bespreking goed gekeurd. De volgende algemeene vergadering zal te NUmegen gehouden worden. Des middags kwam dr. M Straetmans inspecteur-generaal van het Middelbaar- en NormaalonderwUs in België aan het woord, ter bespreking van het onderwerp; ten blik op de organisatie van bet M. O. In België. dat de een aantal vluchten I 1. Het Sonderkonto van de Nederlandsche maken, en wel naar Bank by de Réichsbank. dat krachtens de in- Vervolgens werd in restaurant Brinkmann het I schyniyk naar Berlijn. Na "afloop daarvan zal - -1 -*- in Londen-route cember 1932 was In het leven geroepen, --pas- voorloopig bestaan, met dien verstande, het saldo van dat Sonderkonto niet zal mogen stygen boven het bedrag hetwelk het op 29 Augustus 1934 had bereikt. 2. In verband hiermede zullen stortingen genoemd Sonderkonto, waarvoor overigens tot dusver geldende bepalingen, vervat in protocollen van 1934 van rechtstreeks op het Sonderkonto van de Ne derlandsche Bank bU de Réichsbank kunnen geschieden. De stortingen in kwestie moeten In te Haarlem in~c"afé"^inkmarm^ het vervolg “rste geschieden by - V4S3 de heer L. C. Buurveld uit Rotterdam de ver gadering met een uitgebreide rede. Snr. wees op de gebrekkige salarisregeling, maar stelde al zyn hoop op Minister Marchant, die zal doen wat mogeiyk is. Ook werd door dezen Minister de eerste stap gedaan om de mogeiykheid te scheppen, dat leeraren aan bijzondere scholen by opheffing van hun betrekking in het genot van wachtgeld kunnen worden gesteld. 8pr. hekelde de nieuwe verslechteringen in zake klassesplitsing en vergrooten van de klas sen en de nieuwe regeling voor het eindexamen. Minister Marchant is voornemens ook het M. O. opnieuw op te bouwen. In verband daarmede zette spr. de beginselen van zUn vereeniglng uiteen en schetste de verschillende school typen. In het ledental is een kleine teruggang te bespeuren, het bedragt thans 1868. De voorzitter heette vervolgens welkom dr. 8. Elzlnga, die namens den Minister van Onder- wljs aanwezig was. verder de inspecteurs by het M.O., de heeren Bolkestein en dr. v. d. Ent, den heer Berkelbach v. d. Sprenckel namens 1 Gymnaslumgenootschap en den heer de Jong namens de R. K. Leerarer-vereeniging „St. Bonaventura”. Dr. Elzlnga bracht de groeten van den Minister over en sprak eenlge bemoe digende woorden tot de vergaderden in deze chine door de andere piloten der wyi ook nachtvluchten ondernomen worden Het ligt eveneens in de bedoeling. F. 36 voor vlagvertoon naar het buitenland zal CH Londen, Parijs. Malmö. Kopenhagen •„V.44-.KÜ-- de machine -oorlooplg Ir. Lvuueu- worden ingelascbt, omdat deze de meeste sagiers telt. -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16