Zedelijkheids-vraagstukken I Invoering spelling-Marchant Nederl. Fabrikaat vooraan PUROL !K Medische Kroniek Koninginnedag 1 HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Huidgenezer EEN VERDUIDELIJKING AMERIKA ACHTERHAALD ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 IDEEËN Apostolaat ter zee In Lagere scholen Veilig fiets verkeer Tarieven belangrijk verhoogd Nieuw» voor de fietsers KATHOLIEKEN LANDDAG Goedkoope radio Zelfs het allerbeste luxe MO A toestel waarbij De kwestie voor lagere scholen Invoer tuinbouwpro ducten in Engeland Overal hartelijke, doch sobere feestviering Philip* radioproductie is de groot ste ter wereld geworden Het internationaal congres te Hamburg uitstekend geslaagd Het stoomschip ,J)e Lingestroom", dat op de Noorderpier te IJmuiden liep en daar lek sloeg, is door twee sleepbooten naar Amsterdam teruggebracht. Op de foto is duidelijk te zien, dat het voorschip dieper ligt De Particulier Secretaris <w<.) J. F. HEEMSTRA DE LINGESTROOM” NAAR AMSTERDAM De Edele Nederlandsche i dwangmiddelen ligt de macht van den minister niet; aller medewerking is noodig MT W Herpes Macht van minister gering «S TI I «T A van be- van van Ned. het de j ii en het Ook bij het handels- en nijverheidsonderwijs zal de nieuwe schrijfwijze geleidelijk doordrin gen. Op dat gebied heeft de Minister het in de hand, door middel van de subsidiebepalin- gen stimuleerend te werk te gaan. Bjj een persbezoek aan de fabrieken om met de nieuwste verbeteringen en vindingen kennis Het blijkt, dat het velen nog niet duidelijk is. hoe het met de vereenvoudigde schrijfwijze bij het onderwijs zal toegaan, nu de Konlnkljke besluiten zijn vastgesteld, waarbij de vereen voudiging voor verschillende examens Is voor geschreven. Eenlge voorlichting schijnt dus wel wensche- Ujk. PRIJZEN VAN 50 CT AF BIJ APQTKEN DHOGIStÊm] De „Lingestroom” is Vrijdagmorgen, na te zijn geschut, te ongeveer kwart over tien uit IJmui den naar Amsterdam vertrokken. Het schip wordt door twee sleepbooten achterstevoren ge trokken, omdat het voorste gedeelte dieper in het water ligt dan het achterdeel. In het dok van de Ned. Dók-Mlj. zal het gat voorlooplg worden gedteht, waarna aan de Handelskade de lading, die voor een groot deel uit aan bederf onderhevige levensmiddelen bestaat, aai worden gelost. lleke voor meer zij. Nu dat Te Rotterdam werd In de groote burgerzaal van het stadhuis de gebruikelijke bijeenkomst gehouden, waarbij het woord werd gevoerd door prof. mr. Eigeman en burgemeester Droog- leever Fortuyn. Aubade en vaandelschouw volgden. In de Doelenzaal Is een zangspel gehouden van de Oranje-vereeniglng Rotterdam-Oost. „Mgr. Berning. De H. Vader zegent vol lief de en hartelijk medeleven al de deelnmrs aan dit Congres en uw werk. Moge de Moeder Gods, Maria Sterre der Zee, zoo smeekt hij voort durend uw werk genadig bijstaan. Moge de zeelieden gewonnen worden voor lederen vorm van Apostolaat. Kardinaal PaceUL Reuter seint d.d. gisteren uit Londên: Een nieuwe verordening van de schatkist heeft met ingang van 1 September de invoer rechten op enkele groenten, salades en tuin bouwproducten verhoogd. Voorts is een uniform invoerrecht van 20 sh. per ton ingevoerd op boomen en heesters. Het invoerrecht op bloem kool en brocoll is voor de periode van 1 Maart tot 30 Juni van 3 op 4 sh. per ton gebracht. Het invoerrecht op peen is van 18 d. op 10 sh. gebracht en op raap van 8 d. op 8 sh. per ton voor de periode van 1 Mei tot 15 Juni. Het Invoerrecht op salade, Brusselsch lof en cicho rei Is met 2 sh. per ton verhoogd voor de periode van 1 Maart tot 31 December. Toen we niet zoo lang geleden door Finland reisden vonden we in een der uiterste punten van Lapland in het dorpshotelletje de Phllips- gloeilamp. Later, in Boedapest bij een Hongaar- sche sportdemonstratie in aanwezigheid van Horthy getuigden de groote borden met „Philips” dat hier Nederlandsch Fabrikaat werd gebruikt voor geluidsinstallatie en radiouitaending. Als hoofd van ons Nederl. Comité bij het Int. Euch. Congres in Buenos Aires is een Phllipsdirecteur Dit alles moet wel sterk spreken tot onze ver beelding! De Nederlandsche „Philips” omspant de aarde. De radio wordt goedkoop. Er is een bede omwenteling dit jaar in de productie en verkoop gekomen. De toestellen zijn aan zienlijk verbeterd. Allerlei nieuwe vindin gen zijn toegepast, daarbij zjjn de prijzen enorm gedaald. Men heeft nu een prach tig selectief radiotoestel voor een prijs die verleden jaar nog ondenkbaar was. Daar bij: de allernieuwste vindingen en beter materiaal onder de hoofdleuze „veiligheid voor allen” In dwangmiddelen ligt dus de macht van den Minister niet. Er hier inderdaad medewerking noo dig van allen, die in onderwijszaken iets hebben te zeggen. t**Hage, 22 Augustus 1934. „Hare Majesteit de Koningin. In het Buiten land vertoevende, heeft mU opgedragen het Be stuur van den Katholieken Landdag Noord Hollands Noorderkwartier. Heer Hugowaard Noord, Haar dank over te brengen voor het telegram van hulde Hare Majesteit toege zonden.” Het bestuur van den Kath. Landdag voor Hollands Noorderkwartier heeft als antwoord op het telegram van hulde bjj gelegenheid van den Landdag op 15 Aug. jJ. aan HM. de Ko ningin gezonden, het volgende schrijven ont vangen; Hier kan derhalve de Minister den inspecteur opdragen de nieuwe schrijfwijze als voorwaarde te stel len en bjj hem in beroep te komen ingeval van geschil met burgemees ter en wethouders. Zoolang geen nieuw leerplan of geen wijziging in een bestaand leAplan wordt vast gesteld bljjft de regeling zooals zij is. Het initiatief is bij het hoofd der school. n meerdere streken van het land is dit jaar door het katholieke volksdeel strijd gevoerd tegen ontaarding en verwildering van de zeden, het woord „zeden” hier genomen in den strikten zin: het behoeden der heilige deugd. Hier en daar is de strijd fel gevoerd en heeft men zelfs zich niet ontzien, z*n toevlucht te nemen tot een der uiterste middelen, den boycot. Daartegenover hebben sommige indlvldueele uitingen zich ook te scherper tegen deze katho- actle gekeerd, de katholieken scheldend zedelijkheidsmaniakken en wat dies wetenschappelijk toch Een laatste opmerking behandeling van zulk een gewonen koortsuitslag. Deze behandeling bestaat uit niets doen. Hoogstens een weinig alcohol. Maar alle smeersels, zalven, ^anz. kunnen niets doen dan schaden en het -doorprikken van t blaasje Is beslist af te raden. Alles verdwijnt van zelf. TH. H. SCHLICHTING. ons nationaal gevoel Nu beeft de heer ir. Waterman, directeur der Philips Verkoopcentrale voor Nederland en overzeesche gewesten een natriumfietslampje in den handel gebracht dat een ommekeer kan veroorzaken in de fietsverlichting. „Zelf heb Ik eens iemand bijna doodgereden, doordut ik in den auto verblind werd door een allerhinderlykste fietslantaarn. Het liep nog goed af maar sedert heb ik me er aan gezet om het groote gevaar te bestrijden dat fietsers met verblindende en verkeerd gerichte lan taarns opleveren voor het verkeer en voor zich zelf. En nu heb ik een geel natriumlampje ge construeerd dat slechts 30 cent kost, geen ver blinding veroorzaakt en aldus het verkeer veel veiliger maakt.” Als eens onze twee millioen Nederlandsche fietsen ervan gebruik maakten.... welk een verbetacinc voor het verkeer aan dit bettekenen! In zoovele zaken moet de mensch tegen zich zelve in bescherming warden genomen. De vrij heid is een edel goed, maar onbeschermde vrij heid leidt tot losbandigheid en ontaardt in knechtschap. Zoo ergens, dan is dit volop waar heid op bet zoo teere terrein van de zedelijk heid. Moge ons katholieke volk, voorgelicht door de door God voorgeschreven normen omtrent de heilige deugd, steeds massaler, steeds inten ser, maar ook steeds vruchtbaarder actie voe ren tegen de zedenverwildering. Zedenverwildering trekt het volk omlaag verkracht het. Zeden-eerbiediging maakt volk groot en sterk! Het Internationaal Congres van het Aposto laat ter Zee dat -te Hamburg dezer dagen is gehouden heeft in het teeken van de alge- meene belangstelling gestaan. De Kardinaal- Staatssecretarls Pacelli heeft in opdracht den H. Vader het volgende telegram aan net Congres doen toekomen: Een feit dat verheft: Nederland is in het bezit gekomen van de grootste radiofabriek ter wereld! De productie van radio- instrumenten door de Philipsfabrie- ken te Eindhoven heeft namelijk zulk een omvang aangeomen, dat ze den grootsten omzet van alle fa brieken ^|er aarde bereikt heeft Amerika zelfs inbegrepen. Het doel van de regeling is, in het onderwijs te komen tot eenheid In het volgen van een doelmatige schrijfwijze van het Nederlandsch. Gaf de wet aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de bevoegdheid om voor openbaar en bijzonder onderwijs de te volgen schrijfwijze voor te schrijven, dan zou hj] inderdaad het gestelde doel gemakkelijk en Ineens kunnen bereiken. Zoo Is het echter niet, noch voor het openbaar, noch voor het bijzon der onderwijs. Zooals alle Jaren op den verjaardag van de Koningin is van het teekenen van het felici- tatieregister ten paleize Het Loo druk gebruik gemaakt. De Christelijke Oranjevereenlging „Juliana” heeft In de Westerkerk een wjjdlngssamen- komst gehouden die zeer druk bezocht was. De Oranjeverenigingen Apeldoom-Het Cen trum en Wormen hadden verschillende fees telijkheden georganiseerd. Door bemiddeling van eerstgenoemde vertoonde de landelijke rijvereenlglng De Oranje Ruiters carroussel-rjj- den en springen. Voor de vereniging Wormen gaf de lande lijke rijvereenlglng uit Gorssel demonstraties. Ook traden klompendansers op. De examens, waarvoor nu bjj de Koninklijke besluiten de nieuwe regeling is voorgeschreven, zijn het eindexamen der gymnasia, het staats examen der gymnasia, het staatsexamen voor toelating tot de unlversiteit, het eindexamen der hoogere burgerscholen, het staats-onder- wyzersexamen, het eindexamen der kweek scholen en het hoofdonderwljzersexamen. Het ligt voor de hand, dat de scholen, waar voor de genoemde eindexamens gelden, de nieuwe schrijfwijze in haar onderwijs zullen op nemen. Het is toch niet wel denkbaar, dat men er den leerlingen iets anders zal onderwijzen dan wat zij bjj hun eindexamen noodig zullen hebben. Van de onderwijsinrichtingen, die voor staatsexamens opleiden, kan hetzelfde worden gezegd. te maken, hebben we wederom gedwaald door t reusachtig laboratorium waar jonge geleerden rustig kunnen arbeiden aan hun wetenschappe- lljken arbeid ten einde de menschheld te verrij ken. Er wordt niet allereerst gevraagd: zou het onmiddeUljke handelswaarde hebben? Er wordt gevraagd: heeft bet een sociale beteekenis voos de toekomst? Toen de radioproductie begon heeft men op zich men er Uit talrijke plaatsen In ons land bereiken ons berichten over een sobere, doch waardige Viering van Koninginnedag. Bjj de viering is allerwege rekening gehouden met de wenschen der Koningin. Hoewel door de droevige omstandigheden de verjaardag van H. M. de Koningin niet met dien luister kon worden gevierd, zooals de Residentie deze gebeurtenis placht te herden ken, hebben zeer velen toch deelgenomen aart de feestelijkheden welke, door de zorgen van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, zü het dan ook op bescheiden schaal, zjjn georgani seerd. In den ochtend begaven velen zich naar de Groote Kerk, om aldaar een dankstond bij te wonen. In de binnenstad, waar de gelegenheidsmu- zlkanten niet ontbraken, was het tamelijk druk. moge hier terstond «lorden opgemerkt, deze strijd geen strijd van katholieken alleen is en zelfs geen strijd alleen van Chris tenen genoemd mag worden. In dezen strijd steekt zooveel natuurrecht, dat ook zeer velen, die zich niet-christenen noemen, sympathiek tegenover dit streven staan en het ook daad werkelijk willen steunen. Toch komt het mij voor, dat velen het ka tholieke princiep in deze aangelegenheid niet genoegzaam begrijpen en daarom niet waar- deeren. En dit weer helaas niet alleen onder de niet-katholieken, maar ook wel onder hen, die zich katholiek noemen en van wie men beter begrip zou mogen verwachten. Daarom kan het zjjn nut hebben, ook over deze zaak hier een verhelderende gedachte te lanceeren. Een van de schoonste gaven, die de mensch van den Schepper heeft ontvangen, is het ver mogen, zelf mede te mogen werken tot het ver wekken en verzorgen van nieuwe menscheljjke levens. Een nieuw menschelijk leven met nieuw menschelyk geluk, dat op zijn beurt wie weet aan hoevele medemenschen hulp en voorlich ting. geluk en vrede kan schenken. En wat de ouders van dat kind vermochten, vermag het straks zelf en zoo kan een enkele voortplan tingsdaad van twee menschen voordeel en ge luk brengen aan een gansch nageslacht op aarde. En nog veel hooger groeit de schoonheid van die Godsgave, Wanneer we de gevolgen beschou wen met een geloovig oog. Dan immers groeit het voordeel en geluk, waartoe ouders den eersten stoot mogen geven, uit tot een voordeel van onvergankelijke waarde en tot een geluk, dat geen einde meer nemen zal, wijl het eeuwig zijn zal. Elk mensch is immers door God geroe pen tot een Goddelijk geluk hiernamaals en zoo zullen ouders eens in eeuwigheid den dank mogen oogsten al weer wellicht van een gansch nageslacht, dat zonder hun voortplantingsdaad nimmer dit Goddelijk schoone levensdoel reikt had. Maar hoe grooter de gave is, hoe hooger ook de verantwoordelijkheid, die er aSn verbonden is. Dit is Immers zoo'n groot verschil tusschen de redflyke en redelooze natuur, dat in de laatste het kroost zich zoo spoedig zelf behelpen kan, terwijl de jonge mensch jaren en jaren nog de hulp van zijn ouders niet ontberen kan. Op dit gegeven in de menschelijke natuur grondt zich de plicht van het huwelijk met zijn eenheid en onverbreekbaarheid. Zoo is heel kort, maar duidelijk genoeg voor den gezonden denker aangegeven, hoe niet alleen het Christendom, niet alleen de Katho lieke Kerk, maar de door God geschapen na tuur leert, dat die schoone. maar ook zeer ver antwoordelijke krachten alleen geoorloofd kun nen worden aangewend in het goede en gel dige hua'eEjk. Het positieve doel nu van de actie tegen de Zeden-verwildering is het redden van deze heil zame natuurleer: den wil van den Schepper eerbiedigen in datgene, wat wel de schoonste gave van den Schepper aan den mensch ge noemd mag worden. Maar wie dit positieve doel het wi/. moet dan ook negatieve er van bestrijden. Met andere woorden: wie de zedelijkheid wil, moet de on zedelijkheid niet willen. Nu is het hier noodzakelijk, een goed en hel der onderscheid te maken. Er is onzedelijkheid, maar er is ook een weg tot de onzedelijkheid en er zijn middelen, die er uit hun aard op gericht zijn, de zedelijkheid te bewaren. Onzedelijkheid in den strikten zin van woord is het rechtstreeks misbruiken van de voortplantlngskrachten in of buiten het huwe- Wk- Den weg tot de onzedelijkheid zouden we kun nen noemen het «‘dien van de sensualiteit, van zinnelijkheden, van dingen, die wel niet recht streeks onzedelijk te noemen zijn, maar er toch toe leiden. Het al weer door de natuur geschonken voornaamste middel om de zedelijkheid te be waren, is het z.g. schaamtegevoel, dat is die intuïtie, die eiken gezonden mensch is aange boren, waardoor hij weet en voelt in houding en kleeding te vermijden, wat tot zinnelijkheid, reap, tot onzedelijkheid zou brengen. Welnu er zjjn vele dingen in onze huidige samenleving, die tegen het schaamtegevoel strijden: de kleeding met haar mode, de illustraties van onbeschaamdheden, de lang zaam ingewoekerde gebruiken in zake den om gang der geslachten. Meerdere van die dingen strijden niet alleen tegen het schaamtegevoel, maar verwekken een sensueele sfeer en komen zelfs ten slotte op het terrein van «rat we de strikte onzedelijkheid noemden. men de stations kan „aflezen” en men den toon niet alleen op gehoor maar zelfs op „ge zicht" kan afstemmen, is nog van een betrek kelijk geringen prijs. En welk een zuivere weergave door den ingebouwden luidspreker. Ook de goedkoopere maar voortreffelijke 638 A heeft de schalen met stationsnamen. Daardoor is een nauwkeurige Instelling op een bepaald station» mogelijk. By ieder toestel behooren twee stationsplateneen nationale stations- plaat. die de beste Europeesche stations zeer overzichteljjk aangeeft en een intern, stations- plaat, waarmede we naar hartelust den aether kunnen afzoeken. Ook de nog goedkoopere toe stellen zonder stationsplaat hebben we gepro beerd en bewonderd. Een heel nieuwe constructie Is voor de auto radio verkregen, die u op uw autorelzen uit uw isolement verlost. Er is nog wel later gelegenheid nader terug te komen op bijzonderheden die ons zijn mee gedeeld door de heeren ir. Spruit over radio. Ir. Angkes over zenders, ir. v. Djjk, Ir. de Vries, ir. Timmer, Custers, dr. Bouwens. dr. v. Wijk en ir. mer, Custers, dr. Bouwens, dr. v. Wijk en ir. Nordsohne. Laten we heden volstaan met naar een ander gebied te gaan, dat der ver lichting. Het gele natriumlicht is voor een autoweg- bellchting verre te verkiezen. Het is te verwachten, dat de nieuwe regeling ook zal worden in gevoerd bij de examens voor de toelating tot al deze scholen. Zoo zal de nieuwe schrijfwijze ook bij de zoogenaamde lagere opleidings scholen haar intrede doen. Het ligt in het voornemen van de regeering voortaan bij de voorwaar den voor het verleenen van Rjjks- subsidie in de kosten der vanwege de M. U. L. O.-vereenigingen af genomen examens als eisch te stel len, dat bij het schrifteljjk werk voor die examens de candidaten de vereenvoudigde schrijfwijze zullen volgen. ot de vele onbeteekende klachten behoort ook de zg. koortsuitslag. Patiënten, die enkele dagen onwel geweest zijn en bij voorbeeld geleden hebben aan een lichten maagdarmkatarrh. kom dan t evens vertellen, dat ze een koortsuitslag aan de lip gehad hebben. Bekijkt men dit nauw keuriger, dat blijkt X te bestaan uit ’n groepje kleine blaasjes, holten, die in X begin gevuld zijn met een vrij helder vocht; langzamerhand drogen zij in, meestal In ongeveer twee dagen, er komt 'n korstje op en na enkele dagen valt het korstje er af en de herpes Is genezen zon der ’n litteeken achter te laten. Deze uitslag is niet pijnlijk en Jeukt ook niet, zoodat er aan het geheele verschijnsel als zoodanig nooit veel aandacht besteed werd. Ik zeg met opzet „het verschijnsel als zoodanig”, want de koortsuit slag is als teeken soms zeer belangrijk. Het komt als begeleidend verschijnsel voor bij som mige ziekten en bij andere in 't geheel niet. Men ziet het by croupeuze pneumonie (de echte acute longontsteking, maar niet by tuberculeuze longontsteking)men ziet' het bjj malaria. Dij de epidemische nekkramp, maar niet by tuber culeuze meningitis; niet by tyhoid (buiktyphus). maar wel bjj sommige zeer onzepaalde, één of twee dagen durende koortsen. Byna steed* komt de herpes maar op één plaats tegelyc voor, maar Darier, de beroemde Fransche huid- art, heeft toch tijdens den oorlog wel gezien, dat de herpes op verschillende plaatsen het lichaam tegelijk uitbrak en wel na een vac cinatie tegen typhus. De herpes? vooral aan neus en lippen, gold altyd als onbesmettelijk, totdat een arts op het denkbeeld kwam, om ’t vocht van dezen koorts uitslag over te enten op het hoornvlies van een konyn; en ziedaar, het beestje vertoonde na korten tijd aldaar een herpes. Nu was men reeds een stap nader tot het doel: er moest een levende infectie in het spel zjjn. Maar ba cillen. kokken of andere microben werden nooit onder den microscoop gevonden en men kwam toen voor de vraag te staan of de herpes niet veroorzaakt werd door een flltreerbaar virus, d.w.z. een levend wezen, dat zoo klein is, dat het niet alleen onzichtbaar is. maar ook de po riën van een bepaald soort steenen filter kan passeeren en daarom flltreerbaar virus (is ver gif) of ultravirus genoemd wordt. Dit bleek inderdaad zoo te zijn; maar dan komt meteen de vraag, vanwaar dan zulk een flltreerbaar virus wel mag komen. En toen men dit naging, bleek dat dit virus zoo goed als als altjjd by eiken mensch aanwezig Is. Voor de nlet-deskundigen maakt dit de zaak geheel onbegrijpelijk, immers iemand zou denken, dat dan iedereen altyd met een koortsuitslag zou moeten loopen. Maar de 'geneeskundigen kea- pen reeds lang een aantal organismen, die steeds in de natuurlijke lichaamsopeningen van den mensch aanwezig zjjn, maar die lang niet altyd ziekte veroorzaken, doch slechts onder bijzondere omstandigheden. Evenwel zou men willen weten, wat het al- gemeene karakter is van die byzondere omstan digheden. m.a.w. of de zeer verschillende oor zaken. die den herpes teweegbrengen, een ge- meenschappeiyken factor hebben, die dan de eigenlyke. onmiddeliyke oorzaak kan genoemd worden. Welnu, men houdt het voor zeker, dat er steeds vóór het uitbreken van dit koortsuit slag een plotselinge verandering ontstaat in de samenstelling van de lichaamsvochten, van het bloed b.v. en ook van het hersenvocht. En in dit laatste is dan ook 'n verandering gevonden. Samengevat is de tegenwoordige opinie dan als volgt: Bjj zeer vele of alle menschen is steeds n bepaald flltreerbaar virusaanwezig, dat echter slechts onder bijzondere omstandig heden, die met een snelle veranderirfg van de lichaamsvochten gepaard gaan, een koortsuit slag veroorzaakt. Evenwel is lang niet iedereen even gevoel'g voor dit flltreerbaar virus en terwijl sommige menschen het nooit krijgen, zijn er andere, bjj wie het steeds terugkomt. Waaraan dit nu ligt, dat de koortsuitslag bij sommige menschen herhaaldelyk recidiveert, is m.l. nog niet uitgemaakt. Wel komt men in de laatste tijden hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat ook het gestel en de omstan digheden van het allergrootste belang zijn voor 'ziekte en gezondheid van den mensch. Er is een tyd geweest nog slechts veertig of vijftig jaar geleden dat men een ziekte als b.v, diphtheric, uitsluitend toeschreef aan diphthe- rie-bacillen, maar nu is het toch wel zeker, dat die bacillen in het gestel van een bepaalden mensch ook een goeden voedingsbodem moeten vinden; en zoo is het niet alleen met de infec tieziekten. maar ook met verschillende andere ziekten. Sommige aandoeningen hangen zoozeer van het gestel af, dat men ze zelfs constitutle- ziekten genoemd heeft, dus ziekten die geheel en al van het gestel afhangen en waarbij uitwen dige oorzaken haast geen rol spelen. Alles heeft zjjn grenzen. Iemand, die door een last van dui zenden kilo's getroffen wordt, moet zwaar ge wond worden of hy nu een sterk of een zwak gestel heeft. Iemand, die een groote open ver scheurde wonde krygt. en daarin een massa tetanus-bacillen. krijgt wondkramp. onafhan- keiyk van zijn gestel. Dat is het eene uiterste. Iemand, die zwaar aan asthma lijdt, krijgt bij de minste of geringste aanleiding een aanval: dus hier speelt het gestel of de constitutie de hoofdrol. Daar tusschen in heeft men nu alle mogelyke variaties. Wanneer wij ons In cijfers zouden mogen uitdrukken, dan zouden we zeg gen. dat sommige ziekten voor 10 pct. van de uiteriyke omstandigheden en voor 90 pct. van het gestel afhangen; andere ziekten precies omgekeerd; weer andere voor de helft van het gestel, voor de andere helft van de uitwendige oorzaken. En zoo schijnt nu ook koortsuitslag, voor al de telkens terugkeerende, voor een groot deel af te hangen van het gestel. En verschil lende geleerden, vooral Fransche. zijn van mee- ning, dat het hier betreft een bepaalde gevoe ligheid van personen met een z.g. arthritischs constitutie; deze constitutie openbaart zich vooral in het vaak optreden van migraine, asth ma. netelroos. zenuwpijnen en dergelljke. Maar ik moet er aan den anderen kant aan toevoegen, dat er nog altjjd een groot aantal medici is, die aan het bestaan van een der gelljke constitutie twijfelen. De aanhangers van de leer, dat er wel zulk een constitutie bestaat, zeggen, dat zjj herhaaldelijk hebben opgemerkt, dat byv. lijders aan migraine ook aan andere ziekten, als netelroos enz., lijden. De tegen standers zeggen, dat die waarnemingen op toe valligheden berusten. Hoe dit ook zjj. algemeen neemt men aan. dat de gevoeligheid voor desen koortsuitslag berust op een bepaalden toestand van de constitutie, vooral van de lichaams vochten. Daarin moet men dus verandering trachten te brengen, indien men iemand wil genezen van den herhaalden herpes, die dan bo vendien in uitgebreidheid, lastigheid en pijn lijkheid erger is dan een gewoon koortsuitslag je aan de lip. Daarom gebruikt men dan de mo derne middelen, inspuitingen van serum, melk, pepton, enz. Vroeger zou men dat bloedzuive rende middelen hebben genoemd. Overigens is ook de recldiveerende herpes niet ernstig. Zooals men ziet, is zulk een kleinigheid als een koortsuitslagje nog zeer Interessant, over de In Den Helder is de gebruikelyke jaarlljk- sche parade gehouden. Aan de parade namen deel een compagnie van Hr. Ms. Hertog Hen drik. van Hr. Ms. Schorpioen, een compagnie gevormd dpor secties van Hr. Ms. Douwe Aukes en Medusa, Hr. Ms. Plet Hein, een groep Z- booten eh Gruno, een compagnie gevormd door twee secties van Hr. Ms. Wachtschip en twee secties van Hr. Ms. van Speyk, een compagnie gevormd door twee secties van den onderzee- dienst en twee secties van Hr. Ms. vliegkamp de Kooi en een compagnie van het regiment kustartillerie. Op Initiatief van mej. Adeline Zuyderhoff heeft een aantal landeiyke vrouwenorganisaties namens meer dan honderdduizend Nederland sche vrouwen een telegram als bewijs van me deleven aan H. M. de Koningin gezonden ter gelegenheid van H. Ms. geboortedag. Het te legram is onderteekend door de Initiatiefneem ster en de volgende vereeniglngen; Ned. Ver. van Huisvrouwen, Ned. Christen Vrouwenbond. Federatie van R. K. Vrouwenbonden, Jood- sche Vrouwenraad, Alg. Ned. Vrouwenvereeni- glng Arbeid Adelt. Alg. Ned. Vrouwenver. Tes- selschade. Bond van Directrices van Zieken huizen en Ver. voor Ziekenverpleging in Ned. en N. O. I., Intern. Vrouewnbond voor Vrede en Vrijheid. Ned. afd„ Ver. van Academisch gevormde Christenvrouwen, Ver. van Chr. Be- waarschoolonderwyzeressen. Ver. Onderlinge Vrouwenbescherming, Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het Zedeljjk Betvustzyn, Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en gelyk Staats burgerschap, Bond van Ned. Vroedvrouwen. Ned. R. K. Bond van Kraamverzorgsters, Fed. van R. K. Vereeniglngen ter bescherming van meisjes in Nederland, Fed. van Chr. Ver. van en voor vrouwen en meisjes, Ned. Verbond van Christen Jonge vrouwen en meisjesvereenigln- gen, Ned. Luthersche Melsjesbond. Bond van Leerkrachten bjj het NyverheidsonderwlJs voor Meisjes. zeker oogenblik afgevraagd, of niet beter deed maar mee op te hou den. Men heeft door gezet ennu is de Phlllpsproductie grootste. De fabricatie voor de Röntgenologie leek aanvankelijk onecono misch. Op 't congres te Stockholm kon men niet gelooven dat het nu alweer verouderde kleine Röntgentoestel voor medisch onderzoek zóó beknopt kon zjjn. En nu toonde my ons ’n toestel dat de grootte heeft van een enorm ei en in den zak kan wor den gedragen. Het heeft nog geen onmiddel lijke handelswaarde, maar hier schemert een toekomst. Intusschen zijn de nieuwste kleine Röntgenapparaten in een groote tasch saam te vatten en door den medicus voor huisbezoek gemakkeljjk mee te nemen. Een enorme voor uitgang. Men ziet, dat zelfs tegenover de openbare school de enkele Ryksscholen daargelaten de macht van den Minister gering is. Zijn invloed is hoofdzakeljjk indirect. Over het bijzonder ondèrwys reikt de zeg genschap van den Minister nog minder ver. Het leerplan wordt vastgesteld door het be stuur en meegedeeld aan den inspecteur. In dien deze meent, dat het niet voldoet aan de wetteiyk gestelde elschen en het schoolbestuur weigert het te wyzlgen, dan kan hjj den On derwijsraad verzoeken, dit uit te maken. Met wettelyk gestelde elschen heeft men hier niet te maken; dus al blaakte de Onderwyyaad van liefde voor de nieuwe schrijfwijze, darl zou ook hjj in deze bevoegdheid niet licht een mid del vinden om In te grijj>en. I A lO- Hoe zal het gaan met de overige lagere scholen? Om een bepaalde schryfwyze voor een be paalde lagere school vast t$ leggen, staan ver schillende wegen open. Zjj kan In het leerplan van de school worden opgenomen Ook kan zjj voor de openbare school door het gemeente bestuur, voor de bijzondere school door het schoolbestuur, worden voorgeschreven. Voor de openbare school wordt het leerplan krachtens artikel 25 der Lager-onderwjjswet 1920 door het hoofd der school ofitworpen en In overeen stemming met den Ryicslnspecteur vastgesteld door burgemeester en wethouders. By verschil tusschen «Ut college en den Inspecteur besUst de Minister, den Onderwijsraad gehoord. Van 25 tot 28 Aug. is te Hamburg het inter nationaal Congres van het Apostolaat ter Zee gehouden In vereenlglng met den 8t. Raphaël- vereln en de binnenscheepvaart. Bjjzonderen luister gaf de aanwezigheid van Mgr. Dr. Bemlng, bisschop van OsnabrUck en Mgr. J. McDonald, aartsbisschop van Edinburg, die de verschillende vergaderingen presideerden. Van het internationaal Apostolaat ter Zee waren zestien zeevarende landen door dertig personen vertegenwoordigd. In plaats van admiraal Sir Charlton werd vice-admiraal Hornell tot chairman gekozen. Nadat een telegram aan Z. H. den Paus was verzonden werd het voorstel aangenomen, om den H. Stoel te verzoeken officieel het Aposto laat ter Zee aan de bisschoppen der havenste den aan te bevelen, waarby Mgr. Berning de Duitsche bisschoppen ten voorbeeld stelde, die op de bisschopsconferentie te Fulda hadden be sloten, om In alle kerken Jaarlijks een collecte te houden voor het Zeeliedenwerk, Een gewichtig besluit was de definitieve goed keuring der Internationale constituties. Zaterdagmiddag 25 Aug. werd op het luxueuze mailschip .Hamburg” van de Hapaglinie een lunch aangeboden, waaraan ook de beide bis schoppen en Prelaat Dr. Kreutz, president van bet Duitsche Caritasverband deelnamen. Het hoogtepunt van het congres was de groote feest vergadering op Zondagavond 26 Aug. in de groote zaal van het Curio-haus. Op het podium zaten de beide bisschoppen met de internationale afgevaardigden, links en rechts geflankeerd door een eerewacht van den Jungmannervereln met vlaggen van alle natio naliteiten. Deze massale bijeenkomst was een openbaring voor Hamburg, waar op de anderhalf millioen Inwoners slechts zeventig duizend Katholieken voorkomen. Door afgevaardigden van Engeland. Frankrijk Spanje, Polen en Nederland werd een begroe tingswoord gesproken, ieder in eigen taal. Maar de geestdrift brak los. toen de bisschop van Os nabrUck in een vurige rede de noodzakelijkheid van het Apostolaat ter Zee bepleitte. Het congres werd beslotee met een thee op de „Manhattan” van de United States Lines. In de Social Hall, waar zich ook een prachtig Ingebouwd altaar bevindt had de sluiting plaats. Ten slotte gaf Mgr. McDonnald, bisschop van Edinburg en primaat van Schotland, zijn zegen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5