1 I Dobbelmann lekker... man! I Inbraak in kapel De Koningin in Noorwegen Een ongeoorloofde loterij Zware brand te Rotterdam Ernstige botsing in defi nacht RADIO-PROGRAMMA NIET BESTAANDE L UCHT- POSTZEGELS OPNIEUW NAAR DEN KARAKORUM MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 U hebt gelyk! 1 Men zy op zyn hoede op J Onhoudbaar gerucht De tegenspraak Eenige belangryke voorschriften Merapi blijft werken Lutine-toren geplaatst OPNEMING TE DUUR? Groot bedrag aan effecten gestolen KWESTIE TANDTECHNICI Niet opnieuw aanh&nging maken De spjjkerplank deed haar werk i Pluimvee, eieren en garnalen Brutale inbraak te Leeuwarden SMOKKELAUTO PASSEERDE DE GRENS Centralisatie der Crisisdiensten voltrokken Verlaging van^den toeslag rogge en gerst Vierde expeditie van dr. Ph. de Visser Een groot aantal paarden kon slechts met moeite gered worden HET OPSLAAN DER ONVER KOCHTE BLOEMBOLLEN Aan den directeur 2000 boete opgelegd DRAADFABRIEK TE BLERICK STOPGEZET DE STAKING AAN DE BLIKFABRIEK SERGEANT LATOOY OVER LEDEN Stijgende prijzen op de graanmarkt Vier personen gewond, van wie een ernstig Sleutels verloren Contingenteering lint Invoer siergewassen Voorlooplg uitstel Dinsdag 4 Sept. 1934 Kostbare kelk gestolen en offer blok gelicht 4* botsten in volle vaart tegen kest Otto Ebel gelijkt 4 v WEENEN, 11.40 'Gramofoon- c> VI d< verminderd worden van 5. I 1 1 I van i i «r i met PriJ- BANDOENG. 1 Sept. (Aneta.) De sergeant Latooy. die 30 Augustus met zyn lesvliegtuig by het vliegveld Andlr neerstortte, en daarbij ern stig werd gewond, is overleden. De buit kon echter niet gooot zijn, want het blok was Juist eenige dagen tevoren gelicht. Toen werd een onderzoek in d&/^M3*tie in gesteld, waar bleek, dat de kluis met den ge wonen sleutel geopend was; er was geen spoor van braak. Is k d h d< d< lx si kl tx 1 I 1 I MILAAN. 369 M. 5 30 Populair concert 9.05 Operette-ultzendlng. ROME. 421 M. 6.20 Gramofoonmuzlek 9 05 Concert 10.35 Dansmuziek. In zijn inlichtingen op eenige nadere adressen van niet geslaagde tandtechnlcl, waarin wordt medegedeeld, dat de tandtechnlcl zelf op eigen kosten een cursus willen inrichten en mede werking der Regeering wordt Ingeroepen om te bevorderen dat het daarmede beoogde doel ook worde bereikt, zegt de minister: Het gaat dus thans om de vraag, of de Re geering bereid is, na alles, wat in dezen ver richt is, nogmaals een wettelijke voorziening te treffen om de een- en andermaal afgewezen tandtechnlcl alsnog aan de begeerde bevoegd heid te helpen. Het wil den minister voorkomen, dat het geen aanbeveling verdient, opnieuw de kwestie van de tandtechnlcl aanhangig te maken. Men kan er wel zeker van zijn, dat er ook na een nu in te stellen cursus wederom onbevredlgden zui len overblijven, evenals dit bij de vorige drie ge legenheden het geval was. Zoo zou men steeds kunnen doorgaan, totdat trapsgewijze alle aan wezige tandtechnlcl tandheelkundigen zouden zijn geworden. Wel wordt bij het adres thans een verklaring overgelegd van 34 tandtechnlcl, dat zij na een cursus geen verdere actie zullen voeren, doch die verklaring zou grootere waar de hebben, indien zy was afgelegd door *1 de voor het Utrechtsche examen gezakten. si n n 1 c S KOOK DOB3EUUNN3 TA8AK EN GEEN ANOERf! d te h< vc d v< Is u gn di i 1 1 I 1934 ge- Hetgeen we in het begin van de maand Au gustus meldden, dat door de slechte tijdsom standigheden de directie der Limburgsche draadfabriek te Blerlck vermoedeltjk met 1 Sep tember zou moeten «vergaan tot algeheele slul- zullen maat- voor be- hleruit worden De bekende Nederlandsche ontdekkingsreizi ger, dr. Ph. de Visser, die consul-generaal is te Simla, heeft het voornemen te kennen gege ven het volgend Jaar zijn vierde expeditie naar het Karakorum gebergte in Noord-Kashlr te on dernemen. De ciborie was ongemoeid gelaten, maar de kelk was verdwenen. Het was *n antieke, hoogs zilveren kelk met gouden coupe. De zllverwaar- de was ongeveer veertig gulden, maar de histo rische waarde was veel hooger, daar zij onge veer 100 Jaar oud was. De altaartafel was met beitels beschadigd ea de altaarsteen was geheel uitgebroken. Verschil lende hoekjes waren er afgestooten. hoewel de relikwie onbeschadigd bleef. De koster begaf zich daarna natuurlijk naar het offerblok en constateerde, dat dit gelicht was. niet de 4 te Leeuwarden, ült een der kastei van de kamers werden twee geldkist^ genomen.. Hierin bevonden zich een obligatie van f 500 Ned. Oost-IndiS 1916, nr. 070038, rentende 5 pet., vervaldatum 1 Mei en 1 No vember; 1 obligatie van 1 500 van dezelfde leenlng 1931 Nr. 203404, rentende 4« pet., zelf de vervaldatum; 1 obligatie van 500 Neder land 1931 nr. 289537, rentende 4 pet., zelfde vervaldatum; een obligatie van 1000 Neder land 1933 nr. 103515. rentende 4 pet., verval datum 1 Februari en 1 Augustus; 1 recepis- obllgatle van 500 Nederland tweede leenlng 1932 (is nu geworden eerste leenlng 1934), nr. 572400 2 recepis-obllgatiën van 100 Neder land 1934, eerste leenlng nr. 660727/28. Voorts werden ontvreemd een schuldbekentenis van f 4000, eenige Rijkspostspaarbankboekjes met een gezamenlijke waarde van 450, voorts een bedrag aan contanten van 500. Het onderzoek der politie is in vollen gang. Er is echter <en andere mogelijkheid. De sleutels, die in gebruik waren, beeft de dief niet in handen gekregen en toch maakte hij de kluis zonder geweld open. Daarvoor is slechts één op lossing. Bijna twee Jaar geleden miste de kos ter zijn bos sleutels, waaraan ook die van da kapel gekoppeld waren. Misschien heeft de dief er al dien tijd over gedaan, om de sleutels te identificeeren Hoe het zij, de recherche heeft de zaak in onder zoek en probeert den onbekenden bezoeker te vangen. Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft tot de kapel van de R. K. Begraaf plaats „St. Barbara" aan den Schoterweg te Haarlem. De koster maakte, zooals alttfd, des mor gens de deuren van de kapel open; zjj wa ren niet geforceerd. ting der fabriek, is werkelijkheid geworden. Op 1 September is al het personeel, ruim honderd man. zoowel kantoor- als fabriekspersoneel, ontslagen. Onder deze nieuwe werkloozen, die voor het meerendeel ongeorganiseerd zijn, be vinden zich twintig Duitschers, die ’n gezin te onderhouden hebben. De sluiting is vrij plotseling gekomen. Korten tijd geleden telde de fabriek nog bijna twee honderd arbeiders. Van een fabriekje met 60 arbeiders In 1925 had zij zich spoedig uitge breid en beteekende voor Blerick een hoopvolle industrie. Tusschen de Jaren 1928 en 1931 beleefde het bedrijf, dank zij de gunstige leveringsmogelijk- heden naar het buitenland, een financieel zeer voorspoedlgen tijd. De export werd zoo hoog op gevoerd. dat de fabriek haar producten over alle deelen der aarde distribueerde. Van meet af had de fabriek zich geheel op exjx>rt Inge steld. In tegenstelling met de andere Neder landsche fabrieken had zij de binnenlandsche orders niet noodlg. Dit Jaar is de toestand plotseling veranderd De contingenteering van draadproducten werd zoo hoog, dat op het laatst op elke ton punt- draad voor den uitvoer een ’.’erlies van 25 werd geleden. Op den duur werd de toestand onhoudbaar. Overleg met den Minister van Economische Zaken leverde geen resultaat op, waarop tot sluiting der fabriek werd beslcten. De Koningin en Prinses Juliana hebben Za terdag in de Koninklijke zomerverblijfplaats te Oslo geluncht, waarna zij naar Aasgaard- strand zijn teruggekeerd. gewijzigd is in; Nederlandsche Centrale Eieren en i’lutaivee. Bij de eieren-monopoUe-beschtkklng .Velke op 1 (September 1934 in werking is treden, is thans in plaats van de Eieren-Im- port Centrale, de Nederlandsche Centrale voot Eieren en Pluimvee aangewezen als monopolie- houdster voor den invoer van eenden. en kip peneieren in» schaal en van niet meer in schaal aanwezige bestanddeeien van vogel-eleren. en officieel Zweedsch démenti sprak de geruchten tegen, die in de bui- tenlandsche pers circuleerden over een verloving van Prinses Juliana met een Zweedschen Prins. Ook in Amsterdam lie pen op Konlnginne-verjaardag in den voormiddag geruchten over een ophanden .zijnde verloving, en zelfs dat in den na middag een extra-Staatscourant met een desbetreffende proclamatie zou uitkomen. Het gemis van tact in de buitenlandsche pers is al erg genoeg, in het eigen land tenminste diende het publiek wat gereser veerder te staan tegenover dergelijke be richten. Artikel 17 van de Grondwet schrijft trouwens overleg voor met de Staten-Geje- raal ten aanzien van een huwelijk door een Prins of Prinses van het regeerend Vor stenhuis, want zonder de bij de wet ver leende toestemming .verliest eene Prinses haar recht op de Kroon”. Vóór de publicatie der verloving met wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, welke H. M. de Koningin 18 Oct. 1900 bekend maakte en die gesigneerd was door alle leden van het zitting hebbend Kabinet, pleegde H. M. omtrent het tijdstip dier proclamatie over leg met den voorzitter van den Minister raad. Deze gaf hiervan dit college onmid dellijk kennis, waarna de koninklijke bood schap werd voorgelezen in de Tweede Ka mer, die een gelukwensch aan H. M. deed toekomen. Op 7 Februari 1901 volbracht de Minister van Justitie de burgerlijke forma liteiten voor het huwelijk ten palelze. Bij de bollenveilingen U een schrijven van de Nederlandsche Sierteeltcentrale ingekomen, waarin aan de veilingen wordt opgedragen de onverkoopbar bloemboller, op vakkundige wijze te bewaren voor rekening en risico van den kweeker. De exporteurs zullen echter in de ge legenheid blijven uit den opgeslagen voorraad te kunnen koopen, mits zij zich aan de vastge stelde minimumprijzen zullen houden. Indien na herhaalde aanbieding de partijen onverkoopbaar blijken te zijn kunnen ze nu reeds worden gekeurd. Aan de voorkeurlng zijn voor den kweeker geen kosten verbonden. Na de voorkeurlng volgt een keuring door de opzichters van de Sierteeltcentrale. Als dezen de bollen goedkeuren kunnen ze opgeslagen worden vor rekening en risica van den aanvoerder en wel tegen vergoeding van 4 pct. van den minimum prijs, te betalen aan de veiling. De vearpllchtingen welke de veiling hiertegen over heeft zfjn, dat de bollen zoodanig moeten worden bewaard, dat ze voor den export geschikt blijven, verborgen ziekten buitengesloten. Alle schade, tengevolge van ondeskundige opschuring behoort de veiling aan den kweeker te betalen. Voor den opslag zullen door de kweekers bil jetten in drievoud moeten worden opgemaakt, desnoods met behulp van de velllngsbesauren. Aan de keurlr.g door de opzichters der Sier teeltcentrale zijn evenmin kosten verbonden. Uitdrukkelijk wordt door de Sierteeltcentrale er op gewezen, dat deze opslag niets uitstaande heeft met de eventueele later inlevrlng der bol len? Wel werd toegezegd, dat een en ander zal worden bevorderd. Als voordeelen voor de kweekers wordt door de Centrale er op gewezen, dat later geen afkeu ring, behoudens verborgen ziekten, zal plaats vinden. Verder dat in ieder geval de goedgekeur de bollen worden vergoed met 83 pct. van den vastgestelden minimumprijs en de eventueel ver kregen meerdere opbrengst der bollen door ver koop den kweeker ten goede komt. Er bestaat dus volgens de meenlng van de Centrale geen aanleiding om voor export be stemde bloembollen beneden den minimumprijs te verknopen. De hulp van de kweekers wordt In deze gevraagd. Als middel om hier tegenin te gaan wordt een kleine credietverleening in over weging gegeven. Deze credietverleening Is echter niet zonder gevaar, daar iedere kweeker verplicht is ovr zijn bplant oppervlak groepsgewijze bij te dragen in den opkoop van de, alhoewel voor de export geschikt, niet verkochte bollen. Deze omslag kan eerst worden bekend ge maakt als het totaal bedrag van het opgekochte surplus bekend is en dat zal wel December wor den, verwacht men. Geadviseerd wordt alleen zaken te doen met menschen, die aangesloten zijn bij de Kweekers Centrale. Er ia bepaald, dat alle bollen welke door georganiseerde kweekers van niet-georga- nlscerden op de veiling worden gebracht om te laten opslaan, waardoor later automatisch het surplus wordt vrhoogd, door hen zelf moeten worden betaald, zoodat het In hun eigen belang ia, bollen van dergelijke niet-aangesloten lieden te boycotten. Tijdens de afwezigheid der bewoners Is Vrij, dagavond ingebroken in perceel Sperwerstraat ?Aln een mee- Het werk aan de Bllkfabriek te Weesp is voorlooplg hervat, in afwachting van verdere mededeellngen van het hoofdbestuur. In het bericht over de contingenteering van den Invoer van lint enz. is gemeld, dat het percentage van den toegestanen invoer is be paald op 30 pCt. van de waarde van den ge middelden Invoer over 3 maanden van het Jaar 1930. Dit laatste moet zijn: van het Jaar 1932 WEENEN, 507 M, 6.00 Liederen van J Schubert 6.15 Liederen van Ijsland 8.35 Populair concert 11.10 Ludwig Das- aperger speelt orgel muziek. Naar wj) van het Hoofdbestuur der F. T. en T. vernemen worden hier te lande fantaslelucht- postzegels en briefomslagen, waarop deze zegels zijn gedrukt, te koop aangeboden. De zegels zijn, zoowel in rechthoekig als in driehoekig tnode^ uitgevoerd in licht-groene, blauwe en bruine en mogelijk nog In andere kleur, ln verschillende waarden, ook zelfs met opdrukken. Zij dragen een uitbeelding van de rakettenpost en voorts het Inschrift „Neder landsche Luchtvaartondememing-Rakettenpost" en de waardeaanduiding. Ofschoon het voor kenners overbodig is te zeggen, dat deze zegels niet tot een Ryksuit- glfte behooren, is een waarschuwing tegen deze zegels toch op haar plaats. BEROMINSTER. 540 M. 7.50 Greta Nless zingt Europeescbe liederen. Eduard Henneberger ‘en Marguerite WellHenne- berger «pelen planoduetten. VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Door de Akkerbouwcentrale regelen worden genomen, opdat de paalde groepen van belanghebbenden ontstane élnantieele naoeeien zullen v-rgued. Daaromtrent zullen nadere mededee- lingen worden gedaan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het bedrag, dat door deze verlaging wordt be spaard, niet van dien aard is, dat er een ver laging der monopoliewlnst van 1.50, welke bij den invoer van alle granen wordt geheven, uit kan voortvloeien. De verlaging zou slechts een gering pecentage vandit bedrag kunnen zijn. Intusschen is de Minister niet voorne mens het op deze wijze gewonnen bedrag aan hoogeren steun op andere producten uit te keeren, maar wel zullen de geldmiddelen van het fonds het nu beter mogelijk maken, maat regelen te treffen om den steun op andere producten op de bereikte hoogte te houden. Overigens zal tegenover een verminderd steunbedrag in de toekomst op de begroeting een gennger bedrag aan inkomsteq kunnen staan. Het Tweede Kamerlid van der Helde heeft aan den Minister van Justitie gevraagd, of het waar Is, dat bij een rechtszitting van de rechtbank te Assen, die korten tijd geleden gehouden is. waar J. V. uit Wateringen ter zake van een mishandeling terechtstond, de getulge-deskundlge dr. W. H. van oordeel was. dat de verdachte op het moment, dat hij de daad pleegde geestelijk zeer gestoord was en dus op dat oogenbllk niet geheel toerekenbaar was en dat het noodzakeljjk was „dat de Re geering zich over hem ontfermde". Voorts, of het waar is, dat de officier van Justitie, die van meenlng was. dat de daad den verdachte wel kon worden toegerekend, geen termen aanwezig achtte voor plaatsing van den delinquent in een krankzinnigenge sticht en evenmin voor ter beschikking stel ling van de Regeering, omdat dit te duur was. Zoo het antwoord op de laatste vraag be vestigend mocht zijn, gaat de Minister dan acCoord met de zienswijze van den officier van Justitie, aldus vrager, en is Zijn Excellen tie dus eveneens van oordeel, dat, hoewel de deskundige opname ln een psychopathen-asyl noodzakelijk acht, deze maatregel toch ach terwege moet blijven omdat de uitvoering daarvan vrij belangrijke kosten met zich mee brengt. De regeering heeft de laatste weken aandacht de stijgende beweging van de zen op de graanmarkt gevolgd en zich de vraag gesteld of hieruit wijzigingen moeten voort vloeien voor de tot nu toe gevolgde Landbouw crisis politiek. Naar uit Terschelling gemeld wordt, is de toren Zaterdag met goed gevolg boven het wrak van de „Lutlne” geplaatst. Wij vernemen van het Crisis. In- en Ult- roerbureau, dat, behalve de gewone toewijzin gen voor den invoer van siergewassen zeer spoedig extra-toewijztngen zullen worden ver strekt, wanneer de verechlllende verdrags- contingenten dit toelaten. Deze extra-toewijzlngen zullen evenals de gewone toewijzingen voor België geldig zijn tot 1 Februari as. en voor alle andere landen, waarvoor zy eventueel worden verstrekt, tot 1 Januari 1935. 9p het oogenbllk valt er uiteraard nog niets van te zeggen, of het Crisis In- en Uitvoer bureau na genoemde data wederom extra- toewyzingen zal kunnen verleenen. Zaterdagnacht omstreeks half drie is op den Ryksstraatweg van Groningen naar Leeuwarden naby Twyzel een ernstig ongeluk Twee motorrijwielen, elk do?r twee bezet, botsten ln volle vaart tegen Hoe kwam de dief binnen? Het kerkhof en de kapel zyn tot zes uur open. Om vyf uur had de koster dien dag nog een bezoek aan de kapel gebracht en daar hy een conferentie had, sloot zyn dochtertje eerst om zeven uur de deuren, zonder binnen te gaan. Dat de inbraak tusschen vyf en zeven uur zal hebben plaats gehad is echter niet waarschyn- lyk, omdat op het altaar verschillende lucifers gevonden zyn. Het zal dus wel een nachtelyk bezoek zyn geweest. By schrifteiyk vonnis heeft de Haagsche kantonrechter, mr. Ferjuso^nen directeur van de Ned. Spaarbriefbank, N*3. M. G„ die door middel van agenten zg. spaarbrieven heeft verkocht, die trokken op de Staatsloterij, con form den eisch van het O. M. veroordeeld tot een boete van 2000 subs. 100 dagen hechtenis. laatste gelijkt bedenkelijk veel op het in ’t gevlei-komen der publieke opinie. Laten we ons niet leiden door hetgeen Jan-alleman zegt, maar door hetgeen ons geweten ons voorschrijft. We moeten niet iets be weren omdat „men” het aardig zal vinden, maar omdat het noodig, waar en goed is. Wees niet tevreden als iedereen u gelijk geeft doch waardeer degenen die het oneens met u zijn en het willen zeggen. Zulke personen zijn soms betere vrienden dan de jabroers. Wees in ieder geval even op u hoede als ge hoort: „u hebt gelijk". We krijgen zooveel brieven met in stemmingen, dat we er soms verlegen mee worden. En er zijn zooveel lezers die het hier geschrevene prachtig- raak vinden dat we tot nadenken worden gestemd en dit stukje schrij ven. Want als men in koor herhaald: „u helft gelijk", dan wordt het tijd eens ‘zich zelf te herzien en gewetens onderzoek te plegen. Daarom voegen we u en ons zelf toe: Hoed u om van iedereen gelijk te krijgen. Dit Onmlddellyk volgden de ambtenaren het ge- makkeiyk te volgen spoor der auo’s. Na enkele minuten werd de vrachtauto aangetroffen ln het gehucht Rijkel, onder de gemeente Beesel. Hy was onbeheerd achtergelaten. De wagen bleek een groote party clandestien Ingevoerde Duitsche maggi te bevatten. De auto, waarop als eigenaar stond vermeld: sy- ben, expediteur te Kessel, werd op last der kom- miezen door een takelwagen naar Roermond over gebracht. Hy zal by de overige reeds ln beslag genomen wagens. die op de binnen plaats van de rechtbank te Roermond te be zichtigen zyn, geplaatst worden. De smokkel waar werd by den rijksontvanger te Roermond gedeponeerd. De Nederlandsche Sierteelt-Centrale deelt hierbij aan haar organisaties mede, dat hun, die zich bezwaard gevoelen over den hun door de Kweekers-Centrale toegezonden aanslag en die meenen niet verplicht, dan wel niet ln staat te zyn om ln te leveren, voorlooplg tot ulteriyk 15 October 1934 uitstel van dien inle- veringspllcht wordt verleend. Alle ingediende en nog in te dienen bezwa ren zullen zoo spoedig mogeiyk worden onder zocht en wanneer het onderzoek zal zyn beëin digd, zal Hiervan ten spoedigste aan belang hebbenden mededeeling worden gedaan. Echter wordt er met nadruk op gewezen dat tot 15 Nov. 1934 de gelegenheid tot inleve ring zal zyn opengesteld. De Nederlandsche Sierteelt-Centrale zal regelmatig In vakbladen bekend maken op wel ke dagen en plaatsen gelegenheid tot inleve ring zal bestaan. HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek 10 30 Muziek uitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuzlek11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-boys o. 1. v. Plet Lustenhouwer 1.00 Gramo- foonmuzlek 1.15 Kro-boys 1.45 Ver zorging zender 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Opera ..Rigoletto” van Giuseppe Verdi 4.00 Zang- en Pianorecital 5.30 Ora- mofoonmuzlek 6.00 ,X>e luchtbescher- mlngsoefenlngen ln Gelderland’’ door A. P. Schellens 6.15 Gramofoonmuzlek en ope ning van de Egmond-tentoonstelling te Den Haag 7.00 Politieberichten 7.15 In drukken van Land en Volk. „Portugal” door V. Vening 7.35 Gramofoonmuzlek 7.45 Middenstandskwartiertje 8.00 Het Kro-orkest o. I. v. Johan Gerritsen 8.30 Vaz Dias 8.35 Pianorecital door J. Rodrl- guez 8.50 Vervolg Orkestconcert 9.15 De eerste electrische stadsverlichting door L. Aber 9.30 Vervolg Orkestconcert 10.15 Vervolg Pianorecital 10.30 Vaz Dias 10.35 Gramofoonmuzlek 10.45 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 11.30 Gramofoonmuzlek/ 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 9.00 10.00 Klassiek programma 10.30 Kook- en oakpraatje door mevr. R. LotgeringHllle- brand 11.30 Pianorecital door Egbert Veen 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 2.00 Orgelconcert door Herman Nieland. Soliste Sophie Haase Pieneman -.3.00 Gramofoonmuzlek 4.00 Onderbreking van het Avro-programma. Overschakeling naar den zender „Radio Kootwijk” 4.15 Geconserveerde muziek 4.3Ö Radio-Kinder-Koorzang o. 1. v. Ja cob Hamel 7.00 Kovacs Lajos en zijn or kest 8.0G Tijdsein Avro-klok 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dias 8.15 Zang door het wereldberoemde Westminster-koor o. 1. v. dr. John Finley Williams 9.00 Causerie door mr. A. W. Kamp: ..Eet meer melkbrood” 9.15 Het Omroeporkest o. 1. v. Albert van Raalte. Soliste Ruth Posselt 10.00 Muziek van de Draaitafel 10.15 Het Omroeporkest o. 1. v. Albert van Raalte 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias 11.10 Schijven parade (dansmuziek) 12.00 TUdstin Avro-klok en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. Belgische avond. 6.30 Gevarieerd concert 7.35 Ac- cordeonspel door Alfred Goergen 8.20 Gevarieerd Belgisch concert door het om roeporkest o. 1. v. Henri Pensis 8.35 Vervolg gevarieerd Belgisch concert 9.10 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henrl Pensis 9.45 Zangrecital door Irma ProstNuel 10.25 Dansmuziek. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoon- muziek 1.30 Populair concert 8.20 Ge deelten uit Quintin Metsys van Wambach VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN WARSCHAU, 1345 M. 5 05 Populair concert 6 45 Concert voor cello en plano 6.10 Dorota Gutoewska zingt 7 05 Pianorecital door Fr. Lukasiewicz 7.40 Vocaal concert 8.00 idem. gebeurd, personen elkaar. Alle vier berijder» werden tegen den weg ge slingerd. Dr. Bergsma uit Groningen, die juist per auto passeerde en dr. Van Geuns uit Twyzel verleenden de eerste hulp. Twee der gewonden, een kelner uit Leeu warden en een collega uit Murxnerwoude, die op weg waren naar Beetsterzwaag, werden niet érnstig gewond. Nadat zy voorlooplg verbonden waren, konden zy naar hun respectleveiyke woonplaatsen worden overgebracht. De toestand van de belde andere personen, voeral van een van hen. was ernstiger. Een gewonde, die een gecompliceerde beenbreuk en hoofdwonden had opgeloopen, werd naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. De ander, die alleen hoofdwonden had gekregen, kon voorlooplg naar huis worden vervoerd. Met betrekking tot de botsing tiAschen twee motorrywielen op den Ryksstraatvrfg van Gro ningen naar Leeuwarden kunnen wy nader mel den,' dat gewond werden de heeren Fr. Huizinga uit Leeuwarden, bestuurder van 't eerste motor- rywiel, die een hoofdwonde opliep en ln bewus- teloozen toestand naar zyn woning werd overge- bacht en S. Hoekstra uit Rlnsumageest, die een armfractuur bekwam en eveneens naar zyn wo ning werd vervoerd. De bestuurder van het twee de motorrijwiel, de heer F. Reitzema uit Olde- hove was er het ergst aan toe en liep een ge compliceerde rechieronderbeen-fractuur‘op. Het slachtoffer werd ngar het ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. De heer S. zyistra, eveneens uit Oldehove, kwam met den .schrik vry. Tn den vroegen morgen van Donderdag kwa men uit de richting van de Duitsche grens na by Swalmen 'twee auto’s achter elkaar. Scherp boorden hun felle lichten ln de nachtelyke duisternis. De kommuezen van het grenskan- toor snelden naar buiten en posteerden zich op den weg. Op de gebruikelijke wyze heschen zy de kleine douanevlag om de naderende auto’s tot stilstand te brengen. Aan deze sommaties werd echter geen gevolg gegeven. Integendeel. Met vol gas kwamen beide wagens aangereden en suisden de twee kommiezen voorby.Fluks werden dé nabyzynde wachtposten der kommie zen gewaarschuwd. Toen de beide auto’s hier arriveerden had men alle voorzorgsmaatregelen getroffen. De vrachtwagen, die voorop reed, suisde het eerst in volle vaart over de door smokkelaars zoo gevreesde spykerplank. De tweede auto, een luxewagen, volgde het kwade Voorbeeld. Met een paar lekke banden verdwe nen belde auto’s, die den moed niet opgaven, ln de richting Swalmen. Met Ingang van 4 September heeft zich de centralisatie van de Crisisdiensten voor pluim vee, eieren en gedroogde garnalen voltrokken. Op den datum zyn n.l. de Stichting Eieren import Centrale, de Stichting voor Export van Eieren en Pluimvee, zoomede de Stichting Ne derlandsche Garnalen Centrale, allen gevestigd te Apeldoorn, ln de Stichting Nederlandsche Pluimvee-Centrale te Apeldoorn opgenomen. In verband hiermede zyn de statuten en reglementen van laatstgenoemde Centrale ge- wyzigd en aangevuld, waarby tevens de naam voor Toen hy echter by het altaar kwam, zag hy dat alles overhoop gehaald was. Eerst dacht hy, dat er een kat had huisgehouden, maar spoedig ontdekte hy, dat er ernstiger dingen gebeurd waren. Nu de prijzen zich op een eenigszins hoo ger peil biyven bewegen heeft de Minister van Economische Zaken den toeslag ver laagd en wel den toeslag by denaturatie van rogge van 3.50 op f 3..en den toe slag voor de verbouwde gerst van 3.50 op 250. In verband met de verlaging van de denaturatle-vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewlnst op ongedenatureer de rogge op 4.50. 9.30 Sympbonle-orkest 10.30 Oramo- foonmuzlek. BRUSSEL, 484 M. 12 15 Populair con cert 1.30 M. Bauwens speelt cello 6.25 Claire Jacques zingt 7.05 Orkestconcert 8 20 Omroeporkest 9.35 Symphonie- ooncért 10.30 Oramofoonmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 3.20 Omroep orkest o. 1. v. Emll Reesen 8.10 De Deen- sche Mensural Cantorl o. 1. V. Julius Foss zingt 10.35 Weensche muziek 1120 Richard Johansen's dansorkest BERLIJN, 357 M. 4.20 Het Kleine omroeporkest o. 1. v. Willy Steiner 7.05 Muziek van Grleg 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Otto Frtckhoelfer 11.10 Gevarieerd programma. HAMBI BG. 332 M. 12.05 Gramofoon muzlek 12.35 Oswald von Heyden's or kest 8.30 DI4 Kieler Orchestergemeln- schaft o. 1. v. Hans Dörlng 9.30 Het Ne- dersakslsche kamerorkest o. 1. v. Otto Ebel von Soeen 11.20 Populair concert. KEULEN, 456 M. 12.20 Middagconcert 8.30 Volksmuziek 9.20 Concert. DA VENTRY, 1500 M. 12.20 Stedelijk orkest van Whitby 4.50 Het Bronkhurst Trio 6.50 BBC-orkest afd. C o. 1. v. Jo seph Lewis 7.50 Het Celebrity Trio 8.20 Promenadeconcert in de Queen's Hall te Londen door het BBC-Symphonle-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood 11.20 Lew Stone en zUn orkeet. PARUS (POSTE PARISIU), 313 M. 7.08 Gramofoonmuzlek 7 50 Napolltaan- sche liederen 8.30 Werther, ppera van Maasenet. PARUS (RADIO), 1648 M. 7.20 Gra- mofoonmuziek 8.20 idem 9.05 idem 10.50 Dansmuziek. Evenals by vorige gelegenheden, zal hy wor den vergezeld door zyn vrouw, die een bekwaam bergkllmster en op botanisch gebied zeer des kundig is. Dr. R. Wyss, de bekende Zwitsenche geoloog, zal eveneens deel uitmaken van de ex peditie, waarvan het doel Is, een deel van den Karakorum te exploreeren, waar tot dusver nog geen blanken zyn doorgedrongen en dat derhal ve nog niet In kaart is gebracht. De Indische regeering heeft zich bereid ver klaard, de expeditie op alle tnogelyke wyzen be hulpzaam te zyn en het is waarschyniyk, dat een Engelsche deskundige op het gebied der cartographic door dr. de Visser zal worden uit- genoodlgd hém te vergezellen. Dr. de Visser zelf houdt zich meer ln het byzonder bezlj met gla- clologle en meteorologie, zoodat op verschillende wetenschappelyke gebieden belangrijke ontdek kingen verwacht kunnen worden. De vorige ex pedities van dr. de Visser vonden plaats In 1922, 1925 en 1929/30. De resultaten hiervan zyn vast gelegd in 3 werken, die eerstdaagsch in het Duitsch zullen verschynen en waarvan een En gelsche vertaling ln voorbereiding is Voor den oogst 1934 van rogge en gerst is destyds aan de landbouwers een uitkeering van f 3.50 per 100 K G. in uitzicht gesteld, om dat moet worden aangenomen, dat by de toen geldende marktpryzen met dien toeslag een pryspell was bereikt, waarby het bedryf ln stand kon biyven. Zondagmorgen rwen voor vyf uur hebben voorbygangers ontdekt dat een felle brand was uitgebroken in het gebouwencomplex van de bakkery van de firma T. den Hartigh aan den Bergweg te Rotterdam. De brand bleek Jte woeden in een houtloods. welke op de binnenplaats staat. Deze loods deed dienst als werkplaats voor het maken en schil deren van wagens. Vlak by zyn de stallen van 35 paarden. Met groote moeite hebben politie agenten en burgers de paarden langs een nau we gang, die heel dicht by de vuurzee was ge legen, in veiligheid weten te brengen. De werkplaats brandde totaal uit. De aangrenzende bakkery werd even aange tast. maar dank zy het doortastend optreden van de brandweer, die spoedig met groot ma teriaal ter plaatse was. wist men het vuur hier spoedig te blusschen. 4 De brandweer kon niet verhinderen, dat de vlammen zich mededeelden aan een groot stee nen pakhuis van de firma M. Vromen en Co., gelegen achter de bakkery en uitkomende aan den voorkant aan den Heer Vrankestraat. In dit pakhuis, dat 60 by 30 meter groot is, was een groote party papier opgeslagen. Hoewel er tus schen dit papier-pakhuis en de brandende werkplaats een gang is van vier meterbreedte, waren door de hitte de dakruiten van het pa pierpakhuis gesprongen, en had het papier al gauw vlam gevat, als gevolg van den wind, die de vlammen in de richting van het pakhuis blies. Er bestond ook gevaar voor de omliggende wo ningen, die door de bewoners werden verlaten. De brandweer tastte het vuur in het papier pakhuis van verschillende kanten krachtig aan. Nadat zy van vyf uur tot half negen met acht stralen waarvan één op de motorspuit, had gewerkt, was de brayd bedwongen. De leiding berustte by hoofdman Kruis. Com missaris L. Enthoven woonde het blusschlngs- werk by. De schade, die vry aanzienlijk is wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand heeft men kunnen vaststellen. Er wordt gedacht aan mogeiykheld van kortsluiting of broeiing. BANDOENG, 1 Sept. (Aneta) De lava-dom, welke zich in den top van de Merapi heeft gevormd, is groeiende in opwaartsche en West- waartsche richting en bereikte reeds den rand van de bres. De kans op afstorting is hierdoor vermeerderd. Overigens is de vulkaan vry rus tig. Op Kamponggrens van het vroeger ont ruimde gebied mogen zich des nachts geen vrouwen en kinderen ophouden; deze moeten zich naar woonplaatsen beneden begeven, waar dc ouden van dagen en zieken zich reeds be vinden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16