ONS BLAD De Sovjets de Volkenbond en O bezoek Jaspar aan H b i Het nieuws van heden Campana één vuur- zee Noodweer teistert Hongarije ’s HET PLEIT DER OPNAME BESLIST Nieuwe koers van Mussolini KAMP TE ORANIENBURG OPGEHEVEN ONDERHOUD MET DOU MERGUE EN BARTHOU DE BAROMETER Treinongeluk te Parijs De treinaanslag bij Charbin 1 MIG DE KATHOUEKE PERS VER - PURMEREND 450 JAAR MARKTPLAATS Protesten doelloos Dorp Tarcal verwoest Het Stadhuis van Purmerend naar een teekening van C. Pronk (1727) Hy Opneming in de partij 53 personen gewond Politieke en econ. kwes- Reeds 1400 ziektegevallen ties besproken I Menschen verlaten in paniek de stad Dysenterie-epidemie in Polen Weer 742 Schutzhaftgevangenen in vrijheid gesteld Bandieten door Mandsjoerijsche regeringstroepen omsingeld Wynoogst in het Tokaj-gebied totaal vernield DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een scène uit de film „Bleeke Bet”die wij reeds uitvoerig hebben besproken. Fientje de la Mar zingt het beroemde lied Jn de Jordaan" JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Buikbanden en elast. Kousen o d Stand op Maandag uur v.sa: 7593 vorige stand: 7^11 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 Zn de ure des gevaars weet België dat het op Frankryks steun kan rekenen k\\\W\\\\\Vljj^l II (H//'/f/7/A& Roode regen in den Balkan Opgewaaid zand uit de Sahara de oorzaak Elf nationaal-socialisten aangehouden zou in onder handeling en zijn getreden met vooraan staande socialisten Na de tweede ontploffing van een aantal petroleumtanks is de stad totaal verwoest ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Nader seint onze Belgische correspondent, dat KOPENHAGEN, 1 Sept. (Reuter.) De Deen sche nationaal-soclallstlsche partjj is heden ontbonden. Gisteren heeft de politie te Kopen hagen elf Deensche nazi's aangehouden. Ontbinding nat. soc. partij in Denemarken ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANGNo. 270 ien p met Doumergue is Zaterdag met goed gevolg 1 I hulpexpedities. o o voorloopig heeft alle beschikbare voer- het 1 BERLIJN, 1 Sept. (Reuter). De Pruisische pre mier Göring heeft thans het nader onderzoek naar de gevallen van „Schutzhaft”. waartoe door rljkskanseller Hitler bevel was gegeven, voltooid. Hl) heeft gelast, dat met ingang van heden op nieuw 742 personen uit de „Schutzhaft” zullen worden ontslagen; d. 1. veel meer dan de helft van het totale aantal dergenen, die zich thans nog in Pruisen In deze soort gevangenschap be vinden. Voor het meerendeel zijn de vrijgelate nen voormalige leden der socialistische en com munistische partijen. Als gevolg van dezen maatregel wordt LONDEN, 1 Sept. (Reuter.) De .Dally Tele graph" publiceert een bericht van zijn corres pondent te Milaan volgens hetwelk Mussolini een zeer belangrijke beslissing Inzake de bln- nenlandsche politiek van Italië zou nemen. Het voornaamste doel zijner was te trachten den Belgischen Frankrijk te vergrooten, hetgeen Concentratiekamp te Oranienburg wordt opge heven. 742 Schutzhaftgevangenen in vrijheid. Waarschuwing van het Hoofdbestuur der Poste rijen voor niet-bestaande luchtpostzegels. Mussolini zou vooraanstaande socialisten heb ben uitgenoodigd zich bjj hem aan te sluiten. De S. A. zou zijn ingekrompen tot een derde van de gewezen sterkte. Opnieuw zjjn te Campana eenige petroleum tanks ontploft. Deensche nah-soc. partij ontbonden. Twee motorrijwielen bjj Twjjzel tegen elkaar ge botst; vier gewonden. In als rat V 1 r t de en De directeur der Ned. Spaarbriefbank te Den Haag is wegens het organiseeren van een on geoorloofde loterij tot 2000 boete veroordeeld. gen HIJ en la Lt n Scheepsramp in Korea. Een-en-negentig ver misten. Oud-Minister Waszink heeft om gezondheids redenen ontslag gevraagd als burgemeester van Roermond. De Limburgsche Draadfabriek te Blerick stop gezet. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Ik. ik U. al ?n 760 et besluit van Moskou, om betrekkingen met den Volkenbond te zoeken, berust op twee momenten: 1 in bezit nemen der staatsmacht door het nationaal-soclallsme in Duitschland en t opdringen van het Japansche imperialisme op het Oost-Aziatische continent. In beide gevallen hebben de tegenspelers door hun uittreden uit den Volkenbond den weg tot Rusland’s joleuse entrée zelf bereid. Korten tijd nadat Duitschland zoo bruusk Genève verliet, naderde de zoete vogelaar Litwinof den bond en bewees weer eens een handig diplomaat te zUn, wat hem trouwens gemakkelijk werd ge maakt Ingevolge de zwenking tegenover Rusdand aan de Qual d’Orsay. Hlf schoof door dezen polltieken zet een grendel voor het na- ttonaal-sociallstlsche plan, om het beele avond land onder leiding van Duitschland te vereenl- gen ten kamp tegen het bolsjewisme. En van den anderen kant wilde Litwinof, als antwoord dat men her plaatsje vrijwel als verwoest kan beschouwen De Hongaarsche regeering heeft maatregelen genomen, om de bevolking voor de eerste gevol gen van de ramp te behoeden. De Lutlne-toren op het wrak geplaatst. Centralisatie der Crisisdiensten voor pluimvee, eieren en gedroogde garnalen is per 1 Septem ber voltrokken. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tplpfoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartael voor Alkmaar I 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Onder veel belangstelling is het zilveren be- staansfeest der Arbeidsinspectie herdacht; waardeerende toespraken, o.m. van den Minis ter van Sociale Zaken. concentratiekamp Oranienburg, dat men thans niet langer noodig heeft voor het onderbrengen van Schutzhaft-gevangenen, ontbonden. Het onderzoek, zoo meldt het Deutsche Nach- rlchtenbureau, werd door groote welwillendheid gekenmerkt. Tegenwoordig wordt nog slechts zelden, alleen in geval van dringend gevaar voor de veiligheid van den staat, iemand in Schutz haft genomen. Tot de in vrijheid gestelden behoort ook de voormalige eerste burgemeester van Maagden burg. Noodweer in Hongarije. Wijnoogst in het Tokaj- gebied vernield. De bandieten, die den treinaanslag bji Charbin gepleegd hebben, zijn door regeeringstroepen omsingeld. Jaspar heeft te Parijs een onderhond gehad en Barthou. PARIJS, 1 Sept. Het secretariaat der Ita liaansche socialistische partij, dat alhier geves tigd is, deelt naar aanleiding van de onthullin gen in de „Daily Telegraph" mede, dat C-.ldara reeds lang niet meer als socialist beshouwd wordt. Hij heeft Inderdaad besprekingen ge voerd met Mussolini over het oprichten van een tijdschrift, hetgeen natuurlijk ten doel had een zoogenaamde .socialistische beweging” in Italië te scheppen, om aldus de agitatie der verbannen Italiaansche socialisten te verlammen. De Italiaansche socialisten hebben een offen sief en defensief verbond gesloten met de com munisten en zullen den strijd tegen het fascisme van Mussolini met alle scherpte voortzetten. Er doen vele geruchten de ronde over de be sprekingen, die Mussolini zou hebben gehad met Caldara en zijn vrienden. Een lezing is dat toen zij zijn groote kamer in het Palazzo Venezia te Rome binnentraden, zij zeiden: „Goeden mor gen Excellentie" en dat de Duce antwoordde: ..Niet Excellentie maar kameraad. Ik ben even zeer een socialist als elk van jullie. Maar terwijl jullie alleen praten, heb ik onze ideeën langs andere lijnen uitgevoerd." Een andere lezing zegt, dat Caldara gezegd heeft: „Ik wil mij aan sluiten bij Uw partij, wanneer U de vrijheid her stelt. ..Hierop zou Mussolini hebben geantwoord: „Ik wil U collectieve vrijheid geven, maar geen persoonlijke vrijheid." de komende Septemberbljeenkomst van den Volkenbond te Genève zal naar alle waarschijnlijkheid iets gebeuren, wat nog niet al te lang geleden in de Staatskanse- lartjen voor bijkans onmogelijk werd gehouden: het toetreden der Unie der Sovjet-republieken tot den Volkenbond. Er zijn nog niet zoovele jaren verloopen, seder de ontvoering van den Russlschen monarchisten-lelder, generaal Koetjepof. midden uit Parijs de publieke opinie in Frankrijk tot kookhitte bracht en het hoog- verraadsproces hetwelk de bolsjewisten tegen Engelsche Ingenieurs der Vickerswerken voer den, bet afbreken aller betrekkingen tusschen Rusland en Engeland bijna veroorzaakte. En nu moet In Genève, waar niets geschiedt zon der toestemming van Engeland en Frankrijk, al een spoed-procédé In elkaar zijn gezet, om Rusland feestelijk in te halen In den Raad der Volkeren: een der groote mogendheden zou het voorstel doen, de Sovjet-unie uit te noodlgen. om lid te worden, de vertegenwoordigers van een paar andere staten zouden het voorstel ondersteunen, dit voorstel zou dan per accla matie worden aangenomen, waarop direct de deuren zouden opengaan, om de bulten wach tende Sovjet-delegatie plechtig in te halen. Op deze wijze zou men willen voorkomen, dat het voorstel commissoriaal wordt gemaakt. Want in een commissie zou natuurlijk een onderzoek worden ingesteld naar den aard van het regee- ringssysteem in Rusland en naar de kwesties der volkenrechtelijke erkenning en de interna tionale „VertragsfAhigkelt” van dit rijk. Er ■jjn namelijk verschillende landen, die zulk een commJsso(Mg behandeling tot aanleiding ■ouden nemen, om het bedenkelijke In het licht te stellen der opname eener mogendheid, wier wereld- en rechtsopvattingen door een afgrond ■Ijn gescheiden van de overige Volkenbonds- landen, wier bevolking onder een arbeidsdwang staat, die aan slavernij grenst en wier offid- eele Oodloozenpropaganda de geheele Christe lijke wereld op ondraaglijke wijze provoceert. Het getal der landen, die om deze redenen af wijzend staan tegenover de Sovjets is echter zóó gering dit feit teekent wel schrijnend de materieele mentaliteit, een mentaliteit, waar tegen het Vatlcaansche blad de „Osserv. Rom.” onlangs scherp opkwam dat de tweederde meerderheid, die noodzakelijk is, daardoor niet In gevaar komt. op de steeds toenemende dreigementen van Japan, den rug van zijn land, dat geen oorlog wenscht, maar wel een overvalsoorlog heeft te vreezen, door den Volkenbond laten dekken. De politieke wereldconstellatle helpt nu Lit winof zijn plan met vlag en wimpel er door te halen. De grootste schuldige aan deze ontwik keling is het Derde Rjjk, dat door zijn stumper achtig-dilettantische politiek preèles het tegen overgestelde bereikt van wat het beoogde; het toog uit om het bolsjewisme te bestrijden en verhielp het door zijn manier van optreden tot het lidmaatschap van den Bond der naties. Het pleit schijnt reeds geheel beslist te zijn Volgens een bericht van „United Press” zouden Ti 1 e leden van den Volkenfrandsraad, onder leiding van Frankrijk, Italië en Engeland (Duitschland en Japan gelden niet meer) zich vóór Ruslands toetreding hébben verklaard. Bovendien zou men het er over eens zijn ge worden. dat de Sovjet-Unle een permanenten zetel in den Volkenbondsraad zal krijgen. Pro testen zullen niet baten. De Volkenbond leeft weer op. want, naar verluidt, heeft het Volken- bonds-secretariaat een plan opgesteld om. wan neer Rusland zal zjjn toegetreden tot den Vol kenbond, uitnoodlgingen te zenden aan alle staten, die nog geen lid zjjn van den Volken bond, zich daarbij aan te sluiten. Men verwacht dat Brazilië, Ecuador. Afghanistan een zooda nige ultnoodlglng zouden aanvaarden, evenals waarschijnlijk Costa Rica en Ijsland. De Ver- eenlgde Staten van Noord-Amerika zouden dan het eenige land zjjn, dat niet bjj den Volken bond is aangesloten, totdat de besluiten tot uit treden van Japan en Duitschland in 1935 van kracht worden. Tenslotte nog een woord over de stemming in Rusland zelf. De integrale Leninisten, die kringen, welke het „erfdeel” van Lenin in pacht meenen te hebben en waartoe ook de Komintern behooren, betrachten het toetreden van Rus land als een verraad aan de Derde Internatio nale. Deze oppositie is niet van beslissende be- teekenis, omdat Stalin aan Litwinof’s zijde staat, maar toch sterk. Men heeft er daarom de voorkeur aan gegeven, het zomercongres der Komintern af te lasten. BELGRADO 1 Sept. (Reuter). Twee hoog- leeraren uit Zagreb, die twee Jaren besteed heb ben aan de bestudeering van het verschijnsel van den rooden regen, dat op den Balkan vaak voorkomt, hebben het ontstaan hiervan ontdekt. Zij verklaren, dat de roode regen veroorzaakt wordt door stof, dat is opgewaaid uit de Saha ra en door cyclomen over Italië naar den Bal kan wordt gebracht. De laatste maal, dat deze regen in Joego-Sla- vië Is neergevallen, is naar schatting ruim 250 000 ton roode aarde over het land verspreid. Het verschijnsel doet zich de laatste jaren steeds meer voor. Volgens dezen correspondent zou Mussolini zich tot verschillende vooraanstaande leden van de in Italië onderdrukte socialistische partij hebben gewend, ten einde hen uit te noodlgen zich bij hem aan te sluiten en een nieuwen „socialistischen vleugel” van de fascistische partjj te vormen. Zjj zouden dan op vooraan staande posten in de partjj. in hoofdzaak die met arbeiders-kwesties van doen hebben, wor den benoemd. Een van de gepolste persoonlijkheden ZÓU de voormalige burgemeester van Milaan, Caldara. zijn, die echter nog geen beslissing heeft ge nomen. De correspondent vervolgt: H*‘t soc.-dem. Tweede Kamerlid J. Schaper plotseling overleden. besprekingen uitvoer naar noodzakelijk geworden Is door het feit, dat de uitvoer uit België naar Engeland zoo sterk is gedaald en de uitvoer naar Duitschland eveneens groote verllesen heeft geboekt. PARIJS 1 Sept. (Reuter). De Belgische mi nister van Bultenlandsche Zaken, Jaspar is hedenmiddag te Parijs aangekomen. De Bel gische gezant heeft In verband daarmede een lunch aangeboden, waaraan aanzaten de eer ste minister Doumergue. de minister van Bultenlandsche Zaken Barthou, de minister van oorlogsmarine Piétri, de minister van handel Lamoureux en verschillende hoogge plaatste functionnarissen. Hedenmiddag heeft Jaspar besprekingen gevoerd met Doumergue en Barthou. Er werd hoofdzakelljk gesproken over economi sche en politieke vraagstukken. In verband met de stijgende prijzen op de graanmarkt is de regeer!ngstoeslag op rogge en gerst verminderd; geen verlaging der monopotie- winst. egen opname van Rusland zjjn waar schijnlijk Nederland. België, Zwitserland. Oostenrijk, Canada, de lersche Vrijstaat en eenige midden-Amerikaansche staten. Bjj de bespreking van deze mogelijkheid schrijft de .Times” terecht, „dat de afkeer tegen Sovjet- Rusland waarschijnlijk sterk den invloed onder gaat der vijandige politiek, welke de Sovjets tegen den godsdienst voeren.” Ook Polen zou nog Immer tegen de opname zjjn. En dit zou volgens de ..Dally Telegraph” de voornaamste hindernis zjjn. Polen draalt en vraagt in Parjjs aldaar nieuwe waarborgen. Frankrijk heeft nu echter laten weten, dat dit land vóór de ope ning der Assemblée een definitief antwoord beeft te geven. Of Polen bjj de heerschende verkoeling te genover Frankrijk eenvoudig zal pareeren? De sterkste oppositie tegen de Russische candi- datuur heerscht ten onzent en in Zwitserland. Vooral in Zwitserland, want dit land, dat den Volkenbond herbergt, wordt het eerste ge troffen door een permanente huisvesting der Sovjets in Genève. Buiten de communisten en socialisten zjjn alle Zwitsers tegen de candlda- tuur van Stalin’s rijk. Het Zwitsersche volk «ischt, dat zjjn delegatie zich niet van stem men onthoudt, maar een klaar en duidelijk .neen" laat hooren. Maar zooals boven reeds gezegd: ook dit zal niet baten. Als een gevolg der groote spanning op politiek gebied, die in heel de wereld, vooral in Europa heerscht ■wicht het antagonisme der wereldbeschou wing, de kamp tegen de Godloosheid der Sov jets geheel voor de koude belangenpolitiek der groote mogendheden. Deze egoïstische politiek ■laat de waarschuwing van het Vaticaan in den wind, dat Rusland waarschijnlijk eerder zjjn barbaarschheid over Europa zal uitbreiden dan dat de guropeesche cultuur een gunstigen in vloed op Rusland zou kunnen uitoefenen. PARIJS. 3 Sept. (Reuter) Zondagmiddag is op de Gare de l’Est een ernstig ongeluk ge beurd. De trein naar de voorsteden, welke des middags te 12.02 moest vertrekken, stond ge reed en een aantal reizigers had reeds een plaats uitgezócht, toen omstreeks tien minuten voor twaalf een losse locomotief zonder ma chinist of stoker in volle vaart op den stil- staanden trein Inreed. Verscheiden wagons werden vernield. Uit de puinhoopen van den trein, welke voor een deel uit oude wagens be stond. werden 53 personen met meer of minder ernstige verwondingen te voorschijn gehaald Vierendertig moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, van wie zeven met ernstige kwetsuren. BUENOS-AIRES. 1 Sept. (Reuter.) Opnieuw zjjn te Campana, dat reeds vrijwel geheel ver woest is door de ontploffingen van Dinsdag eu Woensdag JJ., ettelijke nog intact gebleven pe troleumreservoirs ontploft en wederom is er on der de bevolking een paniekstemming uitgebro ken. De brandweerlieden hebben thans hun po gingen om den brand meester te worden, we gens den ondraaglljken gloed geheel opgegeven. Bevestigd wordt, dat de stad Campana thans, na de tweede groote uitbarsting binnen één week, geheel aan de vlammen ten prooi Is. Nog slechts enkele ambtenaren der posterijen, agen ten en matrozen, zjjn voorloopig achterge bleven. Men heeft thans tuigen gerequireerd om de 15000 zielen tel lende bevolking in veiligheid te brengen. Buiten de stad staat een groote speciale trein te wach ten om de politie en andere ambtenaren, die zich tot het laatste oogenblik in de brandende stad ophouden, weg te voeren. De schade wordt thans geschat op veel meer dan 12 mlllloen gulden. Het aantal dooden is nog niet bekend, men schat het op minstens 20 en dat der gewonden op ruim 100. WARSCHAU, 1 Sept. (Reuter). In het dis trict Kremenez is een dysenterie uitgebroken Ondanks alle door de Poolsche autoriteiten getroffen maatregelen, blijft de ziekte zich uit breiden. 1400 ziektegevallen zjjn tot dusver bekend ge worden. waarvan 250 levensgevaarlijk. Het houden van markten enyaegaderingen is ver boden, teneinde besmetting te voorkomen. CHARBIN 1 Sept. De Chineesche bandieten die den spoorwegoveral hebben gepleegd op den express bij Hsuang Sjen Pau, zjjn door de Mandsjoerijsche en Japansche regeer! ngrtwe- pen achterhaald en omsingeld. Hun werd oF eisch gesteld onmiddellljk alle gevangenen uit te leveren. Teneinde het leven van de ontvoer de passagiers te sparen is op bevel van het op percommando der achtervolgende troepen het vuur niet geopend. Mochten de bandieten wei geren hun gevangenen op vrije voeten te stellen, dan zullen de troepen hen omsingeld houden totdat zjj gedwongen zullen zjjn tot vrijlating der gijzelaars. De bandieten zijn bereid de ontvoerden uit te leveren op voorwaarde, dat hun vrije aftocht wordt toegestaan. Deze voorwaarde is echter door het Japansche en Mansjoerjjsche comman do afgewezen. De verklaring van deze stappen, die men mij heeft gegeven, is ten eerste dat de corporatieve staat, waarvan Mussolini de hoogste contróle heeft, moeilijk te hanteeren proporties heeft aangenomen en geleid moet worden met effi ciënte medewerkers, die hij kan vertrouwen en die de arbeiders ook vertrouwen; ten tweede, dat de stijging der werkloosheid (30.000 in de vorige maand) en de hard achteruitgaande éx- porthandel van Italië wederom loonsverlagln- jjen en drastische arbeidsbeperkingen noodza- 1 keljjk maken. Een toetreden der socialisten, die eens zoo populair waren, zou de hieruit voort vloeiende vijandige gezindheid kunnen ontwa penen. De correspondent heeft vernomen, dat de Duce kort geleden drie van zjjn oude socialis tische kameraden heeft doen ontbieden. De be langrijkste was Caldara, die socialistische bur gemeester van Milaan was. gedurende en on- middellijk na den oorlog en die veel gedaan heeft voor de arbeidersklasse van Milaan. Tus schen Mussolini en Caldara waren conflicten gerezen toen Caldara weigerde zjjn goedkeu ring te hechten aan het Italiaansche deelne- men aan den oorlog. Het schijnt, dat Mussolini Caldara een belangrijke functie heeft aangebo den in den corporatleven staat, waarin hij de belangen der arbeiders zou vertegenwoordigen. Wanneer Caldara besluit toe te treden zullen uiteraard andere socialisten volgen. Caldara is thans de meest op den voorgrond tredende fi guur, die overgebleven is van de oude socialis tische garde, waarvan Mussolini zelf voor den oorlog lid was. toen hjj te Milaan het socialis tische orgaan .Avanti” uitgaf. De leiders van industrieele organisaties in den corporatleven staat zullen te Milaan mor gen bijeen komen teneinde wegen en middelen te bespreken om de werkloosheid te verminde ren door afschaffing van overwerk, door instel ling van twee of meer ploegen per dag in alle fabrieken en door vermindering van werktijd en beperkingen van arbeid voor vrouwen en jeugdigen. Te Milaan weet men. dat de Industrieele cen tra van het Noorden deze maatregelen niet zonder ontevredenheid zullen aanvaarden. Cal dara zou de eenige man zijn, die Mussolini zou kunnen helpen, deze maatregelen zonder awang door te voeren. de besprekingen hoofdzakelljk liepen over de contingenteeringsmaatregelen, welke Frankrijk toepast op den Import van Belgische producten. Jaspar zelde in zijn onderhoud met Barthou onder meer, dat, naar Belgisch inzicht, de sa menwerking met Frankrijk steeds van groot gewicht blijft. Der entente tusschen Frankrijk en Engeland houdt volgens Jaspar verband met het besten digen van den wereldvrede. Belde ministers oordeelden, dat tusschen Frankrijk en België ook op koloniaal gebied een nauwere samenwerking moet bevorderd worden. Tenslotte had een gedachtenwisseling plaats over den Internationalen toestand In verband met de a.s. zitting van den Volkenbond te Ge nève op 10 September. Jaspar is te acht uur uit Parijs naar Brus sel vertrokken. De besprekingen, welke de Belgische minister van Bultenlandsche Zaken Jaspar met Dou mergue en Barthou gevoerd heeft, zijn voor de .Temps” aanleiding een artikel te wijden aan de Belgische bultenlandsche politiek. Na te hebben geconstateerd, dat de Belgische bultenlandsche politiek geen ander doel kan hebben dan de verdediging der onafhankelijk heid van het land door een zeer nauwe sa menwerking met Frankrijk en Engeland zegt het blad dat de elementen die in België de illu sie koesterden, dat het mogelijk zou zjjn tot een directe overeenstemming met Duitschland te komen omtrent de vitale politieke en economi sche vraagstukken der Belgische natie, thans in den loop der gebeurtenissen hun dwaling wel zullen hebben ingezien. België is overigens vast besloten om zich te verdedigen en weet, dat het in de ure des ge vaars rekenen kan op den steun van Frankrijk. Wat de economische vraagstukken betreft, stelt de „Temps” vast dat België zich tracht te redden uit de groote moeilijkheden waarin 1 zich bevindt door een afzetgebied te zoeken voor zijn’ producten en wel voornamelijk in de richting van Frankrijk. Het blad besluit met de hoop uit te spreken, dat er oplossingen ge vonden kunnen worden die de belangen van beide landen dienen. BOEDAPEST. 1 September Vrijdagavond heeft zich boven de In het wijngebied van Tokaj gelegen gemeente Tarcal binnen enkele minuten een ontzaglijke hagelbui. gepaard gaande met feilen storm, ontlast. De geheele streek was plotseling in het diepste donker ge huld. Er vielen hagelsteenen van een gewicht van 50 tot 60 gram. In enkele seconden had het geheele landschap een volkomen wlntersch ulterlljk. De wijnoogst is totaal vernield. Zeer veel vee is om het leven gekomen, •er boer, die met een paard en wagen onder weg was. werd. evenals zijn paarden, door de hagelsteenen gedood. Talrijke dorpsbewoners hebben, voor een deel zeer ernstige, verwon dingen bekomen. De door het plaatsje woelen de watermassa’s zjjn o.m. In de daar geves tigde tegelfabriek binnengedrongen, waar de ketel tot ontploffing kwam. Door den lucht druk werden 18 hulzen volkomen vernield Honderd andere woningen werden door het noodweer zoo ernstig beschadigd, dat zij teder oogenblik dreigen in te zullen storten. Het steeds hooger stijgende water dwong de be woners hun toevlucht te zoeken op boomeu daken e. d.. waar zjj den geheelen nacht heo- ben doorgebracht. De lager gelegen deelen vormen één groot meer. Heden zjjn verschil lende hulpexpedities, benevens het in Tokaj gelegen bataillon pionnlers derwaarts vertrok ken. De laatste berichten melden,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1