PROVINCIAAL NIEUWS NATIONALE I HET VERMOORDE KIND MARKTEN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 T ZAND Daalt Uw rente? 20 Aug. 1909—20 Aug. 1934 WESTWOUD I I ZEVENHOVEN 466e STAATSLOTERIJ BROEK OP LANGENDIJK HOORN BOVENKARSPEL ABCOUDE LANGENDIJK DEN HELDER MIJDRECHT e ENKHUIZEN SCHOORL HEEMSKERK Weerbericht HET TEXELSCHE SCHAPEN STAMBOEK IN N.-HOLLAND BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM LEVENSVERZEKE RING-BANK SUS» ffiw. I-B.VX I Onder enorme belangstelling is Zondag de kleine Sara Beu geltas ter aarde besteld ABCOUDE-BAAMBRUGGE I I Maart 1.1. besloten moge H. 9310 10389 10839 14058 SOCIALE ZONDAG. zeer stil. getroffen (Ongecorrigeerd.) den genoemd. 38 2e le B. en W. maken te in 4 ROTTERDAM vn 1 ne de en gevallen zal een aparte regeling worden. Een Beleggings-Polis der „Nationale” is niet converteerbaar Ügd zeer uitgebreide maatregelen ondervond de grootste mede- het publiek. Onder bevel van de ge- om 1923 112 5.5 27.7 59.8 12.5 1932 148 «62 43 9 54.7 0.7 0.7 Kerk bericht congregatie. Bazar T^n behoeve van het aanschaffen van een orgel in de byz. school te de Hoef voor bijeenkomsten en vergtderlngen zal al daar op 13 dezer des middags van 36 en des avonds van 710 een bazar worden gehouden. Een groot aantal goederen (kleedlngstukken, etsen, speelgoed, teekeningen, enz.) werd reeds ontvangen. meren ongeveer gelijk vorige week. ki st bl M di V le F hi h« m oj Jc wi ee Hi la' wi ril aa tol Geboorte. uur biecht- de ge zag het aanvoer prijzen, handel R ul u Wl vc h< El zt bc g« J I i 1 i i l de (U va va te IX cc Pi i en ▼01 eei 8C1 he vu Tt nle ko eei oui rei we etc wa zijl ter 1 18 act Pr co, me vai m« Zijl kaï ed aantal gecontroleerde rammen gemiddelde gewicht vacht in K.G. kwaliteit prima van het eerste aantal tweede vachten abnormaal jeboom”, tevens het verrijden van den wissel- beker. Te 1.30 uur korfbalwedstriid op het A. D. O.-terrein en Kegelloop voor meisjes van 1014 jaar aan de Mare laan;- te 3 uur voetbal wedstrijd op het A. D. O.-terrein. Te 8.30 uur Gymnastiekuitvoerlng op het terrein voor het Christelijk Vereenigingsgebouw, waarna uitrei king der prijzen op het Raadhuis door den burgemeester. Donderdag 13 September. 9.30 groote optocht vanaf het Raadhuis. Ver sierde wagens, auto’s, fietsen enz., historische voorstellingen enz. naar ieders keuze, zullen den stoet vormen, te 10.30 Boltrappen voor Jongens van 1014 jaar op het Patronaatsterrein en watersteken voor jongens boven 18 jaar aan de Kerklaan. Te 1 uur Groote Nationale Harddraverij op de Marguettelaan, na afloop uitreiking der prij zen op het Raadhuis door den Burgemeester. De burgerij wordt verzocht te vlaggen. Opgave voor Ringsteken bij den heer Jn. Bekker, Kerklaan 1. Opgave voor de verschillende spelen bij de heeren C. v. Veen, J. Tromp. Th. Koopman, Jn. Bekker. P. Koopman, J. Nos, Jac. Meijland. C. Smit, G. de Boer Pzn., Jn. Beentjes Bzn Jn. Beentjes Joeem—B. Henneman Lzn_ Beentjes. Prijzen te bezichtigen bij de winkeliers. R.K. E.V.E. De wedstrijd voor den OC- beker (demi-finale) tegen S.E.W. I, uit Nlb- blxwoud eindigde In gelijk spel 22. Loting zal nu beslissen, wie de gelukkige Is voor de finale. Vriendschappelijk. Enkhuizen: E.V.E. IIUnion II, 41. Bovenkarspel K.O.B. Juni.—E.V.E. Jun. A 8—2. f f f f f 20847 Verbetering 3e kl. 3e lijst: 17583 m. 8. 17523. alt aa thi Lu he aa v* te gei Wl da de Winket- bjj bakkers, verruming ZwemwedstrlMen. Zondagmiddag waren door de Broeker zwemvereenlging zwemwed strijden georganiseerd, welke o. m. bestonden uit snelzwemmen voor dames en heeren, esta- fette-zwemmen en geëindigd werden door ge- costumeerd zwemmen. Ondanks 't slechte weer was ’n talrijk pu bliek getuige van de zwemkunst van de leden van B. Z. V. Vrijdagavond werd door de Oranje-véreenl- glng In t gebouw der Langendijker Groente- Centrale ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin ’n concert gegeven, waaraan o. a. de bekende vereenigirg A.D.V.E. N.D.O. hare medewerking verleende. Ook 7 mannenkoor „De Lofstem" en de Chr. Zang- vereeniging „Hallelujah” verleenden hunne me dewerking. Hoogste stand: 7709 te Vardö. Laagste stand: 740.4 te Thorshaven. Verwachting Krachtige tot ma tigen, Zuidelijke tot Zuld-Westeiyken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, kans op regen buien, later koeler. Zon op 614 onder 7.44 Licht op 8.14 Maan op nam. 12.58 onder nam. 535 9 September Nieuwe Maan Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Dordrecht (H. Bon.): den Weleerw. Heer J. J. Tuyp (neom.). Ernrtig ongeval Het 9-jarig zoontje van de wed. A. Wagenaar kwam het erf afgeloopen, juist toen de firma Rood uit Bovenkarspel met den auto uit richting Hoorn kwam en moest afwijken voor den naderenden wagen uit te genovergestelde richting. De jongen botste te gen den auto en werd in zorgwekkenden toe stand opgenomen en het huis van zijn moeder binnengebracht. Na door dokter Bosch verbon den te zijn wrd overbrenging naar het SU Jans Gasthuis te Hoorn noodzakelijk geacht. Naar wjj vernemen treft de bestuurder van den auto, die door.dit gebeuren zichtbaar was aangedaan, niet de minste schuld. Raadsvergadering. Vrijdag kwam den Raad in voltallige vergadering bijeen. Na opening door burgemeester v. Breda worden de notulen goedgekeurd. Ht besluit tot aanwijzing der wijken, enz. waar feen vergunning in gevolge de drankwet mag worden verleend wordt aangenomen. Het verslag der Lichtbedrijven te Enkhui zen over 1933 goedgekeurd. De vaststelling rekening 1933 wordt na ad vies van den rapporteur den heer P. Frankena eveneens goedgekeurd. Bi! de wijziging van de Bouw- en woning- verordening blijkt, dat de regeling, zooals Oed Staten die voorschrijft in onze gemeente niet doenlijk is. Een voorschrift wordt vast gesteld aangaande de rooijlljn dat deze -3 M. gerekend uit den kant van den weg voor nieuw te bou wen- pereeelen Bal gelden. In zeer bijzondere 1^' Precies te 12 uur vertrok de droeve stoet van het reiniglngshuis. Bij het voorbijtrekken van den stoet waren velen hun ontroering niet meester en meerderen uit het publiek werd de aanblik van den rouwstoet te machtig. van het Missiehuis en goede zorgen, r aan de eerste Sociale Zondag i~~ Hoorn”, welke uitnemend geslaagd tenaren worden herzien, gehoord den Bond van gemeen te-ambtenaren De voornaamste wijziging is, dat de gemeen- te-ontvanger in plaats van 3000 slechts 2000 In kas mag hebben. De gemeenterekenlng 1933 is door de heeren De Groot, Middelberg en Schoenmaker nage zien en in orde bevonden. Voorgesteld wordt de rekening voorloopig vast te stellen met een saldo, groot 7739.88. Bij de rondvraag geeft de heer De Groot In overweging de boomen op het kerkhof, die aan iepenziekté lijden, te verkoopen. Besloten wordt wethouder Meyer op te dra gen een onderzoek in te stellen en B. en W. te machtigen naar bevind van zaken te handelen Hierna volgt sluiting. Veiling. De boerenplaats, bewoond doe» den heer Jn. Brak aan den Belkmerweg alhier, eigendom van mej. Brak Schrieken bracht bij opbod op ruim 132800. Deze plaats Is 27 H. A. groot. De feesten door de Vereenlging Koninginne dag en Harddraverij. Woensdag 12 Septem ber 9 uur vjn. optocht van al de schoolkinde ren met muziek van „St. Cecilia” By het Raad huis aubade door de kinderen. De algemeene voorzitter de heer Joh. Henneman zal een toe spraak houden, terwijl de burgemeester met een kort woord de feesten zal openen. Veerder tractatle van de kinderen, - alsmede spelen op het Patronaatsterrein. Te 10.30 aal- grüpen voor dames boven de 18 jaar op het Patronaatsterrein en hardloopen met Hinder nissen voor meisjes van 14 tot 18 jaar aan de Marelaan. 1 uur Nationale Ringrijdeiij, het loten voor de Ringrydery heeft plaats in Café „De Oran- Koninginnefeest In verband met den rouw van het Koninklijk huls werden dit jaar alleen kinderspelen gehouden. Ondanks het minder gunstige weer was de deelname groot. Hieronder volgen de namen der prijswin naars. Meisjes, vlaggetjes steken: le Pré Göbel; 2e Ida Kaag; 3e Agie Snip. Meisjes, hardhoepelenle Gert Kroon; Marie Stoop; 3e Coba Venneker. Meisjes, karretje rijden: le Trien Kaagman; 2e Henny Spaans; 3e Betsy Kaag. Meisjes, houtjes rapen met bril: le All Ivangh; 2e Melnu Jongerllng; 3e Annie Druy- ven. Jongens houtjesrapen: le Dirk Louter; 2e Nico Bakker; 3e Henk Raat. Jongens zakloopen: le Kees Stoop; 2e Jaap Koete; 3e Jan Tromp. Jongens koppensnellen: le Jaap Dekker; 2e Klaas Koete; 3e Jan Kaag. Jongens hardloopen met hindernis; le Pim Göbel; 2e Dik de Jong; 3e Ab d. Kamer. Tijdens de wedstrijden werd gramafoonpla- ten-muziek gegeven, welwillend verzorgd door I de Schoorlsche radiocentrale. j Raadsvergadering In de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering werd de voorzitters- zetel Ingenomen door wethouder J. Th. Gre- venstuk; terwijl de heer Middelburg ontbrak. Op voorstel des voorzitters werd besloten een telegram met gelukwensch te sturen aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar verjaar dag. Het verzoek van de veldwachters om van de salarisverlaging van 10 procent, 6 procent voor rekening der gemeente te nemen, werd op voor stel van B. en W. besloten 4 procent verhooging van salaris te geven; hetgeen ongeveer 50 per veldwachter beteekent. B. en W. stellen voor om B. en W. te mach tigen bij een eventueele verlaging der tarieven van de tol niet verder te gaan dan 25 procent. De Minister beeft te kennen gegeven. dat voor kleine salarissen de 10 procent verlaging geen salarlsvermindering mag beteekenen, waarom wordt voorgesteld om het salaris van den correspondent der werkloosheidsverzekering op 50 en van den agent der arbeidsbemidde ling op f 100 te brengen. Aan de destructie van vee en vleesch, dat ondeugdelijk is. moet uitvoering wtorden gege ven; In overweging wordt gegeven om zich bij de N.V. Oekro te Overschle aan te sluiten, die ook te Purmerend een Inrichting heeft. De voorwaarden worden aan den raad voorgelegd. Dr. Gortel zou gaarne de raming der kosten vernemen. De voorzitter deelt mede, dat de kosten zijn li$ ct. per Inwoner en 1% cent per HA.; het geen voor deze gemeente ongeveer 50 be draagt. Dr. Gortel acht in de voorwaarden nogal voetangels en klemmen aanwezig, die tot groote kosten kunnen lelden, n.l. bij vee, dat niet ver nietigd behoeft te worden, van 10 tot 30 en bovendien 20 cent per KM. voor den auto. De voorzitter meent dat zulks weinig zal voor komen. Dr. Gortel meent dat men dit niet vooruit kan bekijken en dat kon wel eens heel veel geld kosten. Spreker zou goed willen weten, wat we nu doen. Wethouder Meyer acht ‘t gewenscht om eerst inlichtingen in te winnen, wat met die bepalin gen wtordt bedoeld. Met algemeene stemmen wordt hiertoe beslo ten en de beslissing aangehouden. De diverse instructies voor de gemeente-amb- Everdlena van Dug- teren en Rinske Anna Roedenhuls. Steven Visser en Maria Neuteboom. Frederik OUsbert Gronert en Catharina Gerda Adelheid van Doorn. Engelbert us Josephus Defourny en Ca tharina Pletemella de Koning. Getrouwd: Gerardus Brozlus en riatharina Maria Hoek, Thijs Beek en Rlnsje Pieten. Een afzonderlijke wagen reed mede met de bloemen en kransen, die het medeleven der be volking naar de diepbedroefde ouders had zonden. Naast een groote krans der ouders men een krans met de stadskleuren van politiepersoneel van het bureau Jonas Daniël Meyerpleln, hetwelk met de bevolking meeliep en bij de opsporing van den moordenaar zulk goed werk heeft verricht. Er waren bloemen en kransen van schoolge nootjes, van buurtkinderen, van marktkooplie den e. a..... er waren collectes gehouden om geld voor bloemen bijeen te brengen. Van hoog tot laag gaf uiting aan veler mede-lijden en afgrijzen. Door de vereenlging „Katholiek Hoorn" werd Zondag een Sociale Zondag gehouden. Des ’s morgens 8 uur kwamen de deelnemers reeds bijeen in het landelijk gelegen St. Bonifacius Missiehuis. De dag werd begonnen met een H. Mis waaronder gezamelijke H. Communie. Onder de H. Mis hield kapelaan Regeer een korte toespraak. Hierna was er gemeenschappe lijk ontbijt, hetwelk dank zij de goede zorgen der Zusters van het Missiehuis, zich uitstekend liet smaken. Na een half uur verpoozing ver- eenigden zich de deelnemers in de recreatiezaal, waar door prof. J. H. Nickel, van het Phlloso- ficum te Warmond een inleiding zou worden gehouden over: „Wat verstaan wij onder Katho lieke solidariteit”. De voorzitter van Katholiek Hoorn, dr. J. F. Boesjou, sprak in zijn openingswoord zijn vol doening uit over de goede opkomst van de be stuursleden der aangesloten vereenigingen, waar op het woord werd verleend aan den spreker. Professor Nickel begon zijn betoog met er op te wijzen dat wij de solidariteit of wel saam- hoorigheid ons niet moeten voorstellen als iets wat wij alleen onder Katholieken mogen ver- onderstllen. Het saamhoorigheidsgevoel kan en moet zich uiten bij alle gezindten en klassen der bevftJkW Alvorens over te gaan tot wat wij Katholieken te verstaan hebben ónder &Oidariteit, gaf spr. eers een uitleg van de liberale beginselen hier omtrent. De liberale beginselen, welke als hoog ste uiting het nldividu en het socialistisch be ginsel welke alles door den Staat wenschen te zien geregeld. De katholieke opvattingen liggen hier in het midden. Sph. wees op de ordening in ieder gezin waar de leden op elkander zijn aangewezen, zoo is ook in de Staat, als tweede macht, er voor om de samenwerking onder de gezinnen te vormen. De taak die de^taat heeft is hier leiding te g$ven; dit saamhoorigheids- gevoel daar waar noodlg, te regelen. Het gezin blijft het voornaamste zooals God dat in de natuurlijke ordening gewild heeft. De Christelijke naastenliefde begint bij het gezin maar eindigt daar niet. Na deze inleiding werden nog enkele vracen gesteld. Tot slot sprak dr. Boesjou een hartelijk dank woord aan den spreker, alsmede aan de Fathers voor hun gulle ontvangst waarmede een einde kwam van „Katholiek -„J mag wor- werkt om de aandacht op de kwaliteit van dit zchapenras te vestigen en zulks nog doen, zijn: de Jaarlijksche schapenfokdag te Den Burg op Texel; Koninginnedag. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier met zeer veel enthousiasme gevierd. Te 11 uur werd een groote parade ge houden, waarbij veel toeschouwers waren. Jammer, dat gedurende het défilé een gewel dige stortbui viel, welke de zomef-toiletjes der dames en de mooie uniformen der officieren e.a. spoedig doorweekte en leder zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen deed zoeken. Tezelfder uur had de autotocht plaats voor ouden van dagen naar de Wieringermeer. Des namiddags hadden kinderspelen plaats; aan de prijswinnaars werden zeer aardige prij zen uitgereikt. Des avonds werd een concert gegeven door het Stedeljjk Muziekcorps ter wijl de feestdag besloten werd met een schit terend vuurwerk. INSCHRIJVINCaiHB^B^^^^jg 4 NEDERLANDSCH-INDIE KENNEMEB BANKVERBENI G ING HOUTPLEIN 8 Voor den as. winter Alhoewel nog volop zomer zijnde zit het bestuur der ijsclub Voor uit alhier niet stiL Het heeft bij het gemeen tebestuur door den bouwkundige Verweij doen tndienen een besek met teekening voor een te bouwen consumptletent. Eén der wanden van deze tent zal geheel van glas worden vervaar digd. zoodat men vanaf de warme kachel een ardig overzicht over de baan krijgt. Pachter der tent wordt de caféhouder van Beek alhier. Vervolgens begint men In de volgende week het verleden jaar gehuurde terrein verder af te graven zoodat de baan grooter wordt. (Niet officieel) 4e Klasse, 1ste Hjst Trekking van Maandag 3 September 1934 Hooge Prijzen f 25000 11922 2000— 1582 1500.— 23878 400.— 21899 23909 200 734 7847 100.— 7834 8014 Wij willen dit verslag niet beëindigen zonder een paar namen van de vele personen te noe men. die belangrijke diensten aan het stam boek en dus de schapenfokkerij hebben bewezen. Wü moeten dan beginnen met den heer C. Nobel, thans te Haarlem. oud-RijksUndbouw- consulent voor N.-H., eere-Iid van het stam boek, die zooals wij in den aanvang reeds meld den, de persoon was, die als lid en rapporteur van laten wij maar zeggen „krulslngsproeven- commissle" van Holl. Noorderkwartier, den eer sten stoot tot de oprichting van het stamboek heeft gegeven. Prof. dr. L. Bakker, thans te Wageningen, aan wien tijdens zijn functie van Rijksveeteelt-consulent voor N.-H. in de Jaren 19161921 mede dee eer toekomt, van het aan geven van den goeden koers na de min of meer onvermijdelijke periode van systeem loosheid. Tenslotte vooral de h.h. H. W. Kuhn te Naar den, voorzitter 1919 1922, 1924 1929; E. Dz. Co vers te Alkmaar, die als eerste inspecteur van het stamboek optrad in de jaren 1939 15, hl) werd opgevolgd door den huldigen Inspecteur, den heer J. Slip Jr. De heer Govers heeft bo vendien gedurende 9 jaren als voorzitter van het stamboek de leidsels in handen gehad (1914 1918; 1923, 1928, 1932 tot heden) en via zijn functie van secretaris van de N. H. Vereen, tot Verbetering van den Wolhandel. Is het nauwe en onontbeerlijke contact van het stam boek met deze vereenlging meteen verklaar baar. Gedurende de vele jaren, waarin de heer Govers belast was en nog is met de dagelijk- sche leiding eenerzijds van het schapenstam-, boek, hetzij in functie van inspecetur voorzit ter of bestuurslid anderszuds, als secretaris van de Provinciale en Nationale Wolvereen., heeft deze zich ontwikkeld tot den eersten deskundige in den lande op het gebied der schapenfokkerij. De namen Govers, Sljp en Schapenstamboek zijn heden ten dage onafscheidelijk aan elkan der verbonden. Het Texeische Schapenstamboek voor Noord- Holland heeft 20 Aug. j.l. een kwart eeuw af gesloten waarop het met groote voldoening kan terugzien, opgezet met de bedoeling meer spe ciaal in het belang van de schapenfokkers in Noord-Holland werkzaam te zijn, is net succes zeker van nationale beteekenls geworden. De Rijksveeteeit-consulent, L. DE VRIES. Misleid De landbouwer J. J. J. Kfinst verbrandde des avonds op zijn land een massa vuil Een massa inwoners uit een naburige ge meente kwam toeloopen. om te zien welke boerderij er in brand stond. AMSTERDAM. 3 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd417 vette koeien, waarvan de prijzen waren: idem le kw. 5860, idem 2e kW. 5258. idem 3e kw. 4450 per K G. slachtge- wlcht. 128 Melk- en Kalikoeien 160—210 per sU, 158 vette kalveren idem 2e kw. 3644, idem 3e kwaliteit 28—35 per K.G. levend gewicht. 100 nuchtere kalveren 350—6. 91 schapen per stuk 1519. Lammeren per stuk 1013. 616 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 36— 37, zware varkens 3436, vette varkens 3334. per k.g. slachtgewicht, 27 paarden 60100, 4 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. OverzichtRunderen ieS minder aanvoer dan vorige week, handel zeer sleepend, prijzen on veranderd. melkkoeien, aanvoer gelijk vorige week, handel tamelijk, vette kalveren zoo goed als geen eerste kwaliteit, handel slecht, prijzen dalend, nuchtere kalveren tamelijke aanvoer, handel vlug, prijaenn constant. Schapen en lam- mlndere aanvoer, handel traag, prijzen Varkens iets beter? handel zeer stug, dalende Paarden aanvoer stil, prijzen constant, zeer stil. ALKMAAR. 3 September 87 paarden 130— Reek, Groote Oost 120, T. Koning. Groote Oost 36, H. Smit, Kerksteeg 17, C. Stam, Ita- liaansche Zeedijk 45. N. Konijn. Groote Noord 35 K. Behagen en Zoon, Breed 42, 8. O. Tool, Kerkstraat 4 en J. J. Paauw Groote Noord 128. Zondagsluiting. Bij de door liersvereenlgng gehouden enquête sigarenwinkeliers enz. aangaande van den verkoop, op Zondag, is door verschei dene winkeliers verzocht, deze verruiming te willen bevordwrem Ht bestuur zal deze verzoeken aan de ge meentebesturen doen toekomen Burgerlijke Stand Geboren: z. v. C. Leg- roeCrooks; z. v. A. v. GennepOlthof; z. v. G. Steenwinkel—Post; z. v. D. StamBtelnroth; z. v. M. SchutKornen; d. v. J. ZegelBoors- ma: z. v. A. Heidweilerde Rover; z. v. M. F. L. ThijsenSchmidt; d. v. F. Augustijn—Oos tendorp. Gehuwd mans; De snelle verbetering van de schapenfokkerij in Noordholland is voor een niet onbelangrijk deel mede te danken aan de nauwe samenwer king met de in 1914 opgerichte Vereen, lot Ver betering van den Wolhandel. Deze vereenlging toch zorgde na 1918 voor de sorteering en ver koop van de wol van de leden. Juist deze sor teering en uitbetaling naar kwaliteit was zeer in het voordeel van het Texeische schaap. Waar elk schapenras. wil het op eenlge zuiverheid bo gen, en dus recht hebben op den niam ras. i mede wordt gekenmerkt door een bepaald wol- fype (fijnheid, meer of minder geslotenheid, glans, sterkte, kleur enz.) is het de Wolvereen. geweest, die de prak tij w het woltype van den zuiveren Texelaar heeft leeren kennen. Sedert 1920 is in samenwerking met de Wolvereenlging de mogelijkheid geschapen, de stamboekrammen te laten controleeren op wol- productie. (kwaliteit, gewicht enz.) In 1928 is deze wolkeurlng uitgebreid met collecties van 4 vachten van 1-jarige (collecties van 4 vachten van 2-Jarlge ooien sedert 1930) van een ram en 4 vachten van oudere rammen van één eige naar. Deze wolkeurlng omvatte dit Jaar op Texel 108 vachten en te Alkmaar 421. Waar het aan tal leden van de Wolvereen. veel grooter is dan san het stamboek, ligt het voor de hand, dat de sorteering en uitbetaling naar kwaliteit bij de nlet-stamboekleden den prikkel heeft opge wekt stamboekfokmaterlaal aan te schaffen, wat de verkoopwaarde zeker gunstig heeft be ïnvloed. Zorgen de fokkers met behulp van het stamboek voor het gewenschte exterieur, aan ce wolverkoopvereen. danken zij de selectie- basls voor de wolproductie. De verbetering van de wolproductie blijken uit onderstaande cijfers. 30 Augustus J1 heeft het Noordhcllandsche Bchapenstamboek 25 jaar bestaan. Niettegen ki^an?e. .d<?)r de A!8emeene Vergadering in ^esloten dit feit in de volgende Vergadering te herdenken, m^enen wij toch reeds thans dit Xtbileum aan de lergetel- rield te moeten ontrukken. Het was 8 Nov. 1908. dat de heer C. Nobel, aestUds Rijkslandbouwconsulent en directeur der R. L. W. 8. te Schagen in eene vergadering van Holl. Noorderkwartier naar aanleiding van een door hem uitgebracht verslag omtrent de kruislngsresultaten verkregen met Lincoln- Cotswold- en Hampshire down-rammen met Texeische en gekruiste N. H. ooien aar.drong op de oprichting van een schapenfokvereenl- glng. Waar bij een eerste proef de Wensleydale- en Lincoln-kruising het beste voldeden, werd een tweede proef genomen ter vergelijking van de kruisingsproducten Wensleydale- en Lin coln. Men begreep evenwel, niet tot een uit spraak te kunnen komen, op grond van de be- oordeeling van de resultaten van slechts en kele rammen, bij de beoordeeling stuiUe men op vele moeilijkheden, o.m. op die welke voort- V.oeien uit verschil in bedrijfsomstandigheden (wijze van weiden, kwaliteit der welden) ver schil In vruchtbaarheid enz. Een van de conclusies was, dat de persoon lijke eigenschappen van de ouders veel meer in vloed hebben dan het ras. wat voor kruising gebezigd wordt. Een uitspraak, waarbij aan een bepaald Eng. ras de voorkeur zou moeten wor den gegeven, kon de commissie dus niet geven. De eenlge weg om tot een voor Noord-Holland geschikt schapentype te komen, zag zij in de oprichting van een schapenfokvereeniging, dus In registratie en selectie. Het is dus aan de des kundigheid dezer commissie en den heer *E. Koster Dz. te Berkhout, inspecteur van de Prov. Commissie tot bevordering der Rundveefok- kerij, die het werk van de commissie had over genomen, te danken, door zich niet lichtvaar dig tot een conclusie te laten verleiden, dat N H. niet overgegaan is tot het prefereeren van een bepaald Eng ras. Aanvankelijk herfst 1909 begon mei; met 15 foksystemen. Deze 15 foksystemen demon streerden juist het .aysteemlooze” van de aan- vangspei iode, een periode welke men net best kan beschouwen als een voortzetting van de kruisingsproeven thans op grootere schaal in vereenigingsverband. Dat dit systeemlooze de heterogeniteit van het slachtproduct in de hand werkte, ligt voor de hand. Al spoedig, reeds in 1912, reduceerde men de 15 foksystemen tot 7 stuks, t.w. volbl. Texelsch, Lincoln. Wensley dale. gekruist Texelsch, Lincoln, Wfnsleydale en gemengd. In systeem 7 „gemengdwerden die dieren ondergebracht, die men elders niet kwijt kon en op zich zelf inschrijvenswaardig waren. Het bleek evenwel, dat het Volbloed Texelsch voortdurend door meer fokkers werd geprefereerd, de praktijk ging dus uit zichzelf in de richting van vereenvoudiging der systeem-indeellng. In 1917 onderscheidde men nog type Texelsch, Lincoln, Wensleydale en de proefklasse, welke hetzelfde jaar nog werd df- geschaft bij gebrek aan deelname, zoodat eind 1917 het type Texelsch als inlandsch ras den strijd kon aanbinden tegen twee Engelsche ras sen, alhoewel toen reeds de Texelaar een groe ten voorsprong had. In de jaren 19141918 Is de toename van het percentage ingeschreven Texelaars zeer' snel gegaan en sedert 1918 nog geleidelijk gestegen. De laatste Wensleydale-fokker had In 1929 be dankt als lid en sedert is er slechts een Lln- colnfokker overgebleven. De oorzaken, waardoor het zgn. nieuwe Texelsahe schaap tenslotte bleek het meest geschikte schaap voor N.-H. te zijn, waren er vele. le. Het Texeische schadp bleek meer geschikt voor de slachtbank. De Texelaar was beter vleeschschaap, de Eng. rassen waren wat aan de vetten kant; 2e. de resultaten van een reeds In 1911 ont worpen premiestelsel (aanhoudingspremies) voor ram- en ooilammeren, dat in den loop der jaren meerdere wijzigingen onderging, een stel sel, waarbij alleen die dieren voor een premie In aanmerking kwamen, die zelf van uitstekend model waren en daarnaast van goede afstam ming waren dat b.v. in 1915 de zuiver Texelaar reeds 75 pCt. van de toegekende premies ont ving. Wel een bewijs, dat onder de Texelaars de meeste excellente dieren werden, aangetroffen. 3e. Uit de weiderijproeven was gebleken, dat di zuiver gefokte Texelaar stellig even goed was als de kruisingsproducten van Wensleydale en Lincoln, zoodat de zgn. gebruikskrulsing, waar voor het aankoopen of zelf fokken van zuivere Engelsche rassen noodlg was, als onnoodig werd geoordeeld; 4e. de Texelaar bleek minder last van spljs- verterlngsstoomissen te hebben, was dus ster ker en toonde beter bij de Noord-Holl bedrijfs- en bodemomstandlgheden te passen; 5e, al was de Texelaar iets minder vrucht baar (gemiddeld Iets minder lammeren) uit stamboekregistratle bleek, dat het gemiddeld aantal grootgebrachte lammeren bij de Texe laars grooter was. Bij de Engelsche rassen sneuvelden dus tusschen de geboorte en 6 k 8 weken leeftijd (de leeftijd voor af zet) te veel: 6e. de groote wereldoorlog is mede oorzaak der snelle toename van het aantal fokkers type Texelaar. Door den wereldoorlog toch waren de fokkers der Eng. rassen zeer gehandicapt, import van fokmateriaal ging in den aanvang zeer moeilijk en was tenslotte geheel ónmoge lijk. Tijdens 1914—1918 werd de Ned. wol door de Ned. regeerlng opgevorderd, aanvankelijk zon der prijsverschil, in verband met de kwaliteit, maar na veel, zeer veel moeite, dank zij de in 1914 opgerichte Vereen, tot Verbetering van den Wolhandel in N.-H., slaagde men er tenslotte in een soort uitbetaling op kwaliteit te ver krijgen. Het bleek toen, dat, al was de wolvacht van een Texelaar lichter dan van’ een Lincoln, het prijsverschil per K.G. voortvloeiende uit de zooveel fijnere kwaliteit van dien aard was, dat een Texel wolvacht gemiddeld meer opbracht. Deze gang van zaken in de schapenfokkerij was oorzaak, dat 19 Februari 1926 besloten werd den naam Noordholl. Schapenfokvereen. te veranderen in „Het Tfexeisch Schapenstam boek in Noordholland”. Wel werd aan enkele fokkers, die het Lincoln- en Wensleydale-type wenschten te handhaven, gelegenheid gegeven bij het stamboek aangesloten te biyven en de registratie op den ouden voet voort te zetten. De kwaliteit van het Texeische schaap is in den loop van de 25 Jaren. welke het stamboek thans heeft bestaan, voortdurend bet'T gewor den. Was het aanvankelijk een schapenras van betrekkeiyk locale beteekenls, het Is in die 25 jaren gewerden een ras van nationale beteeke nls, terwijl bovendien fokmateriaal ojn. is ge deporteerd naar België, Frankryk, Spanje, Z- en Midden-Amerika, Cuba. N. O.-Indië. De be langrijkste tentoonstellingen, die in deu loop van de afgeloopen 25 jaren mede hebben ge- Bultengewoon groot w%s de belangstelling Zondag by de begrafenis van het jonge meisje Sara Beugeltas, dat op Zoo misdadige wijze door een onmensch om het leven werd gebracht. Zondagmorgen was het Ujkje, nadat de Justi tie het had vrygegeven, naar het reiniglngshuis in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam bracht, waar honderden zich verzamelden by de uitvaart tegenwoordig te zyn. Langs den te nemen weg hadden zich, tegen het uur der begrafenis, duizenden opgesteld, zoodat op sommige punten in deze volkrijke buurt tot verkeer moest worden gestremd en omgelegd. 220 22 Öraskalveren 20-37. 36 nuchtere kalv. slacht per stuk 4—12, 302 vette kalveren zw. p. K.G. 0.49—0.32. Handel matig. AVENHORN. 1 Sept Coöp. Land- en Tulnbouw- en Marktvereen. A ven hom en Omstreken isw K O. Eigenheimers 4.004.30. 3500 K G groote Due W 1.201.60 per 100 KG 3700 KG Roods kool 1.40—0 50. 1100 K G Gele kool 3 40—8.00 p. 100 KO. 15000 K.G Uien: groote maat 3.70— 200. gewone maat 2.302 60. Drielingen 1.60—1.90. Nep 3 30—0 90 per 100 K G 15000 stuks groote Bleten 5 3010.50. 7000 stuks kleine Bieten 3.303 60 p, 1000 stuks 9000 manden Augurken van 6 KG-i grof 6 ct.. basterd 6—9 cent per mand van 6 K.G. 900 zak Slaboonen van 15 KG.: dubbele s. ar. 0.85—*00. idem m dr 0.60—1 40 per zak van IS KG 4000 K.G. Wortelen: Flakkee. verbeterde 0.60 —1.00 per 100 K.G BROEK OP LANGENDIJK. 3 Sept. 6300 K.G. aardappelen: Blauwe Eigenheimers 4004-50, Due of York 1.70. 2000 K G Peen 0.60—1.50. 19000 K G. Roode kool 1.30—2.90 3300 K O Gele kool 330—4.50. 40000 K.G. Vroege Witte kool 1.30—1.60 11000 KO. Uien: Gele Uien 2.40— 3.00, Gele Drielingen 160—190. Gele Nep 2 20 —2 60. 2900 st. Bloemkool: I 8 10—10.80. II 150 4.00. 3400 K O. Slaboonen 5.1012.00. 150 K O. Bnijboonen 5.1011.00. 6400 K.G. Bieten 130—, 2.10. BOVENKARSPEL. 1 Sept. ,J3e Tuinbouw" 1703 baal aardappelen: Sutton 50 cent. Due 0.7S —090. Blauwe 1.15—165. Elgenh. 1.30155 per baal. 307 baai Uien: grol 0.901 05. groote 0.80— 130, Drielingen 6576 cent. Nep 0.951.10 per baal. 18780 st Bloemkool: I 6 101140. II 3.30— 5 40. UI 1.50 5925 K.G. Roode kool 1.103.S0. 11100 K.G. Gele kool 1.003 50. 11400 K.G Witte kool 0.90—130 per 100 K.G. Augurken: 340 man den lijn 4666 cent. 343 manden rijn bast 24 cent. 650 manden basterd 7 cent per mand. 34 zak enk. Slaboonen 1.001.55, 307 zak idem dubbele» 0.901.60, per zak van 15 K.G 4400 sk Bleten, groote 0.S0—1.10 per 100 atuka. 3 zak Snliboonen 45 cent. ENKHUIZEN. 1 Sept. Coöp. Bloemenveiling ..Bloemen 1 ust Rozen 7—33 cent. Asters 3 4 cent. Solldago 23 cent. Phicalis 68 cent. HOORN. 1 Sept Veemarkt. 52 schrammen 13.00 —30 00. 63 biggen 7.0011.00. 6 schapen 13.00— 1600 Handel matig. LEIDEN 1 Sept. Prima fabrieksboter (oontr.) 152, prima boeren boter 1.401.46 per K.G. Aan voer 840 K.G. Handel kalm. LEIDEN. Turfmarkt van 37 Aug.1 Sept. Lange turf 7.008.00 per 1000 stuks. Aanvoer 140.000 fetuks. MAKKUM, 1 Sept. Visch. 400 pond Hoekaal 2833 cent. 300 pond Fuikaal 1923 oent, 100 pond Schieraal 3336 cent. MAKKUM, 31 Aug. 200 pond Fuikaal 18—28 cent, 200 pond Hoekaal 30—34 cent, 300 pond Schieraal 35—36 cent. MEDEMBL1K, 1 Sept. Marktver. „St. Joeeph" Wilde Due 0901.10, Blauwe 1.60—190. Borger» 1.701.85. Uien 0.961.36, Nep 1.00—1.15. Bloem kool I 7 90—9.60. idem n 3.10—4.30. Bleten 1.00 1.30. Slaboonen 1.00150. NOORD-SCHARWOUD7, 3 Sept. 8000 KG. aardappelen: Duken 170180. Eigenheimer* 350. idem blauwe 3.40380. 11600 K.G. Spercie» boonen 5.9011.80, 250 K.G Sirijboonen 4.10— 7.40. 125 KG. Zllveruien: Zilvernep 730. 5800 K.G. Uien: Gele Nep 2.10290, Drielingen 2.00, Uien 1.30—2.40. 400 K G Kroten 0.80—130 4600 KG. Roode kool 120—2.00. 15800 K.G. Gew. Witte kool 130—1.50. OUDEWATER, 3 Sept. Kaas Aanvoer 77 partyen. 3465 stuks, 17325 K.G., le soort 19- 2150, idem 2e soort 1618, zware 23, Handel ma tig. PURMEREND, 1 Sept. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". 14741 manden Augur ken: middel 68 cent, basterd 6IQ cent, stek 8 cent per mand van 6 K.G. WARMENHUIZEN. 1 Sept. Uien 3.10—2.40, Drielingen 2 00—220. Gele Nep 3.10—350, Slaboo nen 7.401180. idem enkele 11.30. Snijboonen 6.10—6.60. Gele kool 3.30—8.30. Roode kool 1.30— 2.70. Witte kool 1.10—1.40. Blauwe Elgenh. (.70 390. Eigenheimers 4.204.60 per 100 K.G. Burgert, stand Geboren: Christiaan, z. v V. Benooy en Chr. Boot, Alewyn, z. v. A. Ott en B. J. Donker, Cornelia Hendrlka Maria An tonia. d. v. V. B. Entlus en M. H. A. Bloem, Gerardus, z. van C. J. Stavenulter en A. Steen oysbertus Laurentius, z, van H. N. Smite en L. Mynhout. OndertrouwdJacob Feller en Eliza Roelofsen, Johannes Michael Roedenhuls. De politie genomen, d< werking van waarnemende commissaris van deze sectie, de heer H. I. de Jong en de chef van het bureau J. D. Meyerpleln, Inspecteur P. A. Kater, was de Nieuwe Kerkstraat grootendeels vry gehou den voor het opstellen der stoet en genoodlg- den. Ruiters en motorbrigade - gingen de stoet, die zich om twaalf uur in beweging zette, voor af. Het was een treffend oogenbllk toen het kleine kistje In de lykauto geplaatst werd en zeer velen konden hun aandoening niet meer bedwingen Dadelijk achter den lijkwagen volg de de auto met talrijke bloemen. De waarne mend hoofd commissar is de heer J. W. Haar man. was persoonlijk by het vertrek aanwezig. Tot aan de Plantage Midden laan volgden vol gens Joodsch gebruik honderden den lykwagen. hier werd endeze door de politie tegengehouden en vervolgens werd in snel tempo naar de be graafplaats te Diemen gereden. Langs dq. Mld- denlaan en Unnaeusstraat stond het ook zwart van belangstellenden. Aan de overweg moest getracht worden voor een passeerenden trein, zoodat op deze plaats de lykwagen weer door honderden omgeven werd. De politie hield hier opnieuw de menigte tegen. Tien rouwauto’s volgden de lykwagen. en hierachter hadden zich weer talrijke particuliere wagens gevoegd De Amsterdamsche politie ging mede tot aan de begraafplaats waar ze ook assistentie ver leende. Ook hier was de belangstelling overwel digend. Met moeite hield de politie van Die men. bijgestaan door Rljksveldwacht en mare chaussee, voldoende ruimte om het gedolven graf vrij. In het Reiniglngshuis op het kerkhof hield Rabbijn L. H. Sarlouls namens de Nederl. Is raël. Hoofdsynagoge een treffende rede naar aanleiding van den tekst: ,,zy, die naar huis gaan, rusten, doch zü die achterblyven dragen de zorgen", waarna onder de voorgeschreven gebeden de nabestaanden de baar naar het graf droegen. Hier werden de zegels van het kistje door de ustltie aangebracht, verbroken, en werd het wit ruw houten kistje in het graf neerge laten. De familieleden «Aerpen volgens den Joodschen ritus het graf zelf dicht. Daarna werd het overdekt met een schat van bloemen Om drie uur was de droevige plechtigheid ge ëindigd. de jaarlijksche tentoonstelling in September In Alkmaar, van de Holl. My. van Landbouw; de rammenverkoopdag in September Hoorn, georganiseerd door het stamboek; de Haagsche Nationale landbouwtentoonstel lingen In X913 en 1928 en de internationale terb^jpententnonstelllng in 1928 te Antwerpen. J. C. Verwoert en C. M. Schllle- A. R. Snyder en H. Pasterkamp; C. Mahieu en W. C. Torres; G. Aanen en N. Kooy- man; D. U. Amerfoort en M. v« Wamelen. Overleden: J. KrimsBouwhuis, 73 j.; J. v. Leyen 71 J. Drie aanrijdingen Zaterdag was een dag van aanrijdingen. Des morgens werd te Baam- brugge een meisje aangereden, dat ernstige kneuzingen aan de ribben opliep. Des namiddags botste in het Gein 2 auto's tegen elkaar, waarbij een persoon zeer ernstig gewond werd. Geneeskundige en geestelijke hulp moesten worden ingeroepen. De man is per Roode-Kruisauto vervoerd. Des avonds kwam een vrachtauto van richting Utrecht, raakte het stuur kwyt vloog tegen het wachthuisje van de autobus te Baambrugge aan, dat aan een zyde in elkaar gereden werd. De politie was steeds spoedig ter plaatse en maakte proces-verbaal op. Gem. bekendmakingen bekend: dat de verstrekking van boter- en vleesch- bonnen plaats heeft aan het bureau van Maat- schappeiyk Hulpbetoon op lederen Dinsdag des namiddags van 2 tot 4 uur; In het tydvak van 4 tot 18 September as. wordt op bon no. 35 margarine verkrijgbaar gesteld by M. Kampen. Kerksteeg 12 en S. Middelkoop, Gravenstraat 14: In het tijdvak van 3 tot en met 15 Sep tember wordt rundvleesch in blik verkrijgbaar gesteld bü C. J, Tool, Kleine Noord 23, D. Arm gebroken. De Eerwaarde Moeder der St. Mariaschool kwam te vallen, en kwam daar- by zóó ongelukkig terecht, dat zy haar arm brak. Met algemeene stemmen wordt de belas ting. pp billards op f30.gebracht. De.xaad betuigt haar adhesie wat betreft het verzoek om den gasprys te verlagen door ver- schillênde organisaties In een advies aan de Gemeente Enkhuizen gedaan. Tot lid van de Commissie van Toezicht by het Lager Onderwys wordt benoemd de heer D. Kommer. D Commissie vam Toezicht op het L. O. ver zoekt tot aanstelling van een kweekellng met acte aan de Openbare Lagere school. B. en W achten gezien het aantal leerlingen, dit niet noodlg. De heer Berkhout houdt een warm pleidooi tot aanstelling van een leerkracht. 2 Onderwijzers voor 7 klassen is te weinig. Op voorstel van B. en W. wordt deze zaak aange houden tot de volgende raadsvergadering. De volontair ter secretarie krygt een gra tificatie van f 200.p. j. gezien deze jongeman zeer tot tevredenheid van zyn superieuren werkt. Hima slultng. Maandag te 8.15 Vrouwen- m?INSDA° 7'30 Plechtl8 Bezongen jaarge tijde voor den Z. Ew. Heer Martinos Gerardus Scheefhals, weleer pastoor van deze parochie Te 7 uur Lof. P WOENSDAG te 9 uur gelezen huweiyksmls voor Gerardus Broslus en Catharina Maria Hoek; 9.39 de H. Mis op het Kerkhof met toe spraak. Te 8.15 Jongenscongregatie. DONDERDAG 730 gezongen H. Mis ter eere van den H. Geest om Gods zegen^ver de scho len. Van 6^-7 uur biechthooren. Te 7 uur lof. VRIJDAG eerste Vrijdag van de maand Te 7.15 de litanie van het H. Hart. Te 7.30 de ge zongen H Mis. Te 7 uur lof. Te 8.15 Mannen- Congregatie. ZATERDAG feestdag van Maria Te 7.30 gezongen H. Mis. Te 1130 hooren voor de kinderen te 4 uur voor overigen; te 7 uur lof en rozenhoedje. De Eucharistische dag van de maand Sep tember zal gevierd worden geiyk met het feest van Aanbidding op Zondag 23 September. Voor de oudjes De Oranje-vereenlging zit in zak en asch. Voor den autotocht voor ouden van dagen op 5 September gaven zich 170 lief hebbers op en dit is veel meer dan in de tot nu toe beschikbare auto's plaats kan nemen. Wie helpt de OranJe-Vereenlglng uit den nood. Opgaven s.v.pL spoedig aan den heer Weyling Schoolsteeg 5.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 2