het zilver Arbeidsinspectie ■I i Van den motor ge slingerd Drie kinderen omgekomen in f- TOT EEN DERDE INT. EUCH. CONGRES I Scheepsramp in Korea BELANGSTELLING VAN VELE ZIJDEN Wervelstorm in Frankrijk DE S.A. INGEKROMPEN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 PURMEREND 450 JAAR MARKTPLAATS Het Kamerlid Schaper Plotseling overleden De minister spreekt Burgemeester Waszink ONTVANGST SPOORWEGEN Met lucifers gespeeld Opbouwend werk Op hooger plan van WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL t OUDE MAN VERDRONKEN Italië’s koning naar het buitenland De staking aan de s Ver. Blikfabrieken Weduwe zwaar ge troffen Degelijke grondslagen gelegd Het personeel te Weesp in vergadering bijeen Ontslag gevraagd om gezondheids redenen In wadrdeerende woorden is het werk van dezen Centraien Dienst herdacht BELANGRIJK BEDRIJF IN DE HOOFDSTAD De Amsterdamsche Poort te Purmereitd 1 Berlyn telt nog slechts 50 a 60.000 leden; vroeger waren er 200.000 Berijder en beiden Groote behangsel papier fabriek de firma Rath en Doode- heefver geopend Toen moeder op het land aan den arbeid was, brak op de boer derij plotseling brand uit Merkwaardige bijzonderheden uit o Buenos Aires Ernstige schade in ’t Zuid-W esten en het Noorden aangebracht Men spreekt reeds over bezoeken aan Parijs en Londen. Bar- thou’s Rome-reis gaat door Over de eerste vyf maanden van dit jaar JVz millioen minder dan over hetzelfde tijdvak in 1933 duo-zitster werden zwaar gewond e Receptie De groote hal der Brusselsche Tentoonstelling, die het volgende jaar wordt gehouden, een bouwwerk, dat een imposante architectuur vertoond. Het zal na de expositie een blijvende bestemming krijgen daaraan o ireni Symi 1 •4. Wy sullen, aldus spr., ons uiterste best doen om te trachten, het sociale doel, dat met onzen dienst wordt beoogd, te bereiken. Vrijdag is te zijnen huize te Voorburg in den ouderdom van 66 Jaar plotseling aan hartspan ning overleden het sociaal-democratische Twee de Kamerlid de heer J. H. A. Schaper. Omtrent den zoo noodlottigen boerderjjbrand kan nader worden gemeld, dat deze moet wor den toegeschreven aan het spelen met lucifers door de kinderen, die zijn omgekomen. Het oud ste meisje van negen jaar werd wakker, toen de kinderen begonnen te schreien. Zij ging het vertrek binnen, om te zien wat er aan de hand De technische leiding heeft het Vreeburg 27, te hetwelk alle in- Spr. eindigde met de beste wenschen voor de verdere werkzaamheid van deze inspectie. In de gebouwen aan den Nieuwen Uitleg te 's-Gravenhage is Zaterdag het feit herdacht, dat vóór 25 jaren de Centrale Dienst der Ar beidsinspectie werd ingesteld. Voorts wenschte spr. na dr. Ir. Hacke, diens echtgenoote geluk. Naar wij vernemen heeft Mr. M. A. M. Was zink, burgemeester van Roermond, om gezond heidsredenen aan H. M. de Koningin ontslag gevraagd ingaande 1 Januari as. Oud-Minlster Waszink zal zich metterwoon te 's-Gravenhage vestigen en Roermond vóór ge noemden datum verlaten. Aan de directie is de volgende eisch gesteld: „Alle reeds ingevoerde en aangekondlgde loons verlaging terug te nemen en de oude loonrege ling te herstellen en wel voor alle personeelen van de 5 reeds eerder genoemde bedrijven." Naar een teekenlng van C. Pronk (1727) De regeering heeft verder gedurende de dag»n dat het Congres gehouden wordt aan al haar ambtenaren en Instellingen vrijaf gegeven. Krommenie, met alle consequenties, verbonden. Aan de Congressisten zijn door de regeering allerlei faciliteiten verleend: de regeering heeft trouwens allen moge lijken steun en medewer king toegezegd en de President van de Repu bliek zal bjj de voornaamste plechtigheden te genwoordig zjjn. r en die f.:' De duorjjdster werd van den motor af geslingerd, vloog over den auto heen en kwam aan de andere zijde van den weg te recht. Zij bleef met een zware hersenschud ding en een bloedende hoofdwonde bewuste loos liggen. De motorrijder kwam op een berm rechts van den weg terecht en was er nog erger aan toe. Hij had een schedel- basisfractuur en een dubbele dijbeenbreuk bekomen, benevens ernstige inwendige kneu zingen. On de grens der gemeenten Moordrecht en Gouda, is uit een sloot het lijk op gehaald van den 82-jarigen W. C. Verhaar, wonende in de Taborstraat te Rotterdam. Vermoedelijk is de oude man, die meermalen verre wandelingen maakte, door de duisternis misleid te water geraakt. Bij de lijkschouwing werd geen enkel spoor van misdaad aangetroffen. zal in de Tweede Kamer door het vroegere Tweede een woord van hi van de genoemd) genoemden. doq| toewijding hi vallen. 4 In de bovenbedoelde vergadering van het per soneel der Weesper Blikfabriek, werd met al- gemeene stemmen besloten, dezen eisch over te nemen. Ter vergadering werd nog medegedeeld, dat het personeel van de Blikfabriek te Utrecht met op 2 na algemeene stemmen besloten had. de bovengenoemde elschen te onderschrijven. Inmiddels konden vier van de seven zich naar buiten in veiligheid brengen. Drie meisjes van vier, vijf en zes jaar zijn echter in de vlammen omgekomen. BERLIJN, 1 Sept. Aan de zuivering van de S.A. wordt op het oogenbllk met volle kracht gewerkt. Naar United Press uit betrouwbare bron verneemt, is momenteel reeds een vermin dering van ongeveer twee derden der S.A.-sterk te bereikt. In Berlijn, vaar het aantal leden van de S.A. 200.000 bedroeg, zijn thans nog slechts 50.000 i 60.000 personen lid. Medegedeeld zij nog, dat het ambtenaren - personeel van de Arbeidsinspectie Vrydafc (Ko ninginnedag) een door den heer en mevrouw Hacke aangeboden welgeslaagden boottocht van Leiden uit naar Alphen en de Kager Plassen heeft gemaakt, waaraan 150 personen hebben deelgenomen. De ambtenarenvereenigingen hadden een ge zamenlijke lunch aangeboden, welke te Alphen werd genuttigd. Dr. Ir. Hacke dankte met een korte rede, waarin hij vooral aan het opbouwend werk van zijn beide voorgangers herinnerde, die den dienst zoo krachtig hebben gemaakt. Spr. vergelijkt het leven wel eens met een boog; In dezen tijd nu Is die wat slap gespannen en de pijlen zijn wat licht, maar spr. Is dankbaar, dat het werk der inspectie voortgang mag vinden. DAIREN, 1 Sept. (Reuter.) Uit Gensan, «en haven op Korea, wordfgemeld, dat op de rivier Jalu een stoomboot gezonken Is van een Japan- sche stoomvaartmaatschappij. Het schip had Inclusief de bemanning ongeveer 200 personen aan boord. Naar gemeld wordt zouden kust vaartuigen van de Japansche marine, die te hulp waren gesneld, 29 personen gered hebben. - Op het oogenbllk worden 91 personen vermist. Nadere bijzonderheden ontbreken. Het red dingswerk wordt door den mist zeer bemoeilijkt. Ook in het Noorden van Frankrijk Is het slecht weer geweest. In de haven van Le Havre is de bliksem in een oileloods ingeslagen, waar door brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig worden gebluscht. Een in-droevige gebeurtenis heeft zich in den vroegen Zondagmorgen afgespeeld in Ernst onder de ge meente Epe op de Veluwe. In de boerderij van de weduwe Vossel- man is door nog niet opgehelderde oorzaak brand ontstaan, waarbij helaas drie kleine kinderen om het leven zijn gekomen. PARIJS, 3 Sept. Het geheele Zuid-Westen van Frankrijk is gisteren door een feilen wervel storm geteisterd. De telefoonverbindingen met Parijs waren geruimen tijd verbroken. De bede vaartsplaats Lourdes, was gisteren den gehee- len dag van de buitenwereld afgesloten. Se dert dertig jaar is volgens de herinnering der bevolking hier niet zoo’n noodweer voorgeko men. De storm heeft den steden Bayonne. Tarbes, Toulouse en Perpignan schade be rokkend. Naar wy vernemen is de tweede motorrijder. d!e achter den heer J. S. B. Rings reed, de schuld van het ongeluk. Daar hij echter door- reed, is hij onbekend gebleven. De identiteit van de duorijdster kon nog niet worden vast gesteld. den door den grondlegger, den heer J. C. Doo- deheefver Sr., Is Ingezet. Zij is dus organisch gegroeid uit de behoefte van het bedrijf. In de oude fabriek konden wij wel behangselpapier maken, zooals dat ook bij massa's geïmpor teerd werd, maar, wij wilden de meest geper- fectionneerde machines hebben, die in staat zijn het kunstenaars-ontwerp te vermenigvul digen. Vele bloemstukken en palmen sierden de ont vangkamers bloemen o.a. van de Ver. van Hooger Techn. Personeel, de Ver. van Inspec teurs en adj.-inspecteurs by de Arbeidsinspec tie. de Ver. van Administratief personeel en van de Controleurs en Opzichteressen en van de Ver. van Technische Ambtenaren bij de Arbeidsinspectie, het Verbond van Ned. Werk gevers, de Scheepvaartver. Noord, Amsterdam, de N.V. Philips, Eindhoven, de Ver. van Direc teuren van Electriciteltsbedrljven, oud-direc teur-generaal en oud-minister mr. IJsselsteyn, de Ver. van Fabrikanten op Electrotechnisch gebied, het KEM A. (Arnhem), mr. dr. A. c. Scholtens, de N.V. „De Arbeiderspers” en an deren toen daar recipieerden de directeur- generaal dr. Ir. A. H. W. Hacke en de advi seurs der A. I., hoofden van den medischen-, scheikundigen-, electrotechnischgn- ïft land bouwkundigen dienst met den chef van admini stratie. PARIJS. 1 Sept. (Reuter) Het ..Petit Journal" bericht uit Rome dat Mussolini niet voornemens zou zijn Italië te verlaten om den buitenland- schen staatslieden, die hem te Rome bezoch ten. een tegenbezoek te brengen. Daarentegen zou Koning Victor Emmanuel een aantal bultenlandsche reizen ondernemen. In officleele kringen wordt reeds gesproken over wederzüdsche bezoeken van Koning Victor Emmanuel en den president der Pransche Re publiek Lebrun en over reizen van den Italiaan- schen koning naar Londen. Brussel, en mis schien ook naar Weenen. Ir. H. A van IJsselsteyn, oud-minister en Md-directeur-generaal van den Arbeid, trad daarna binnen en uitte zijn hartelijke gevoe lens van erkentelijkheid, dat hij thans, na 25 jaren, de Arbeidsinspectie mag terugzien, op hooger plan. Spr. constateerde, dat de inspectie op neer goede wijze had gediend. Vervolgens bracht de burgemeester van Den Op den Nieuwen Rijksweg ter hoogte van de grens LarenEemnes is Zondagmiddag om streeks kwart voor zes een ernstige aanrijding gebeurd tusschen een motorrijwiel en een auto, bestuurd door mevr. F. B. u<t Haarlem. Deze stak geruimen tijd, voordat zij den oprit naar de theeschenkery- ..De Witte Bergen” wilde in rijden, haar richtingaanwijzer uit. Toen zij den weg overstak kwamen juist van tegengestelde richting twee motorrijders aan De motorrijder J. 8. B. Rings uit Zand voort, met op de duo een dame, vloog in volle vaart tegen den auto op. Bevestigd wordt dat Barthou in den herfst naar Rome zal gaan voor een bezoek aan Mus solini. Dit onderhoud zal reeds tijdens de Vol- kenbondsvergadering te Genève worden voor bereid. Hedenmiddag heeft de Duce den Franschen ambassadeur Chambrun ontvangen en lang durig met hem geconfereerd. Voorts heeft tusschen de Qua! d’Orsay en Belgrado een drukke gedachtenwisseling plaat* omtrent een reis van Koning Alexander naar Parijs, welke reis de eerste zou sjjn eener reeks van koninklijke en ministerieele bezoeken, die te Parijs en de andere betrokken hoofdsteden in het voornemen liggen. Tltoelescoe confereerde heden gedurende een uur met Barthou en gedurende drie kwartier met Doumergue. Het eerste onderhoud liep in hoofdzaak over den toestand in Oostenrijk, de toetreding van Rusland tot den Volkenbond en het Oosteiyk Pact. Naar verluidt had het onderhoud met Dou mergue In de eerste plaats betrekking op de regeling der schulden van Roemenië aan Frankrijk. Voor zijn vertrek zal Tltoelescoe ook nog een bespreking hebben met den Franachen Minister van Financiën. Met groot genoegen heeft men In Buenos Aires de deelneming van Nederland vernomen. Het Ned. Comité stelt alles in het werk om net den Nederl. Bisschopfien en het Nederl. Reis gezelschap, dat 15 Sept met de „Flandrla” der Kon. Holl. Lloyd vertrekt, aan niets te laten ontbreken. Reisgezelschap „Centropa”. Utrcht, Telef. ,11525—13400, lichtingen geeft. Door omvallende boomen werden eenige per sonen gewond. Spoorwegverbindingen werden verbroken, wijngaarden en maïsvelden leden groote schade, de visscherij werd belemmerd, schepen uit Noord-Afrlka kwamen met groote vertraging aan. Tengevolge van dit noodweer is een sterke temperatuursdallng ingetreden. Uit het Cen traal gebergte komen berichten over sneeuw, die hier en daar reeds 10 c.M. hoog zou liggen. In den loop van den middag kwamen In de zalen, waar tevens de districts-hoofden en leden van het personeel der inspectie aanwezig wa ren, hun opwachting maken om. de heeren dr. ir. Ringers, directeur-generaal van den Water staat, Ir. R. A. Verwey, directeur van den Ryks- dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling, Van Geelen, directeur-gene raal Werkverschaffing en Steunverleenlng, C. J. P. Zaalberg, oud-directeur-generaal ?an den Arbeid, ir. Van Driel, scheepsbouwkundig ad viseur by de Scheepvaartinspectie, verder de directies van het Velllgheidsmuseum en van .Centraal Overleg”, besturen van het Verbond van Werkgevers en de Kath. Werkgeversver- eenlging, Ir. Damme, directeur-generaal P.T.T.; ir. G. J. J. Verdam, electro-technlsch adviseur, Tjaden, dir. Bouw- en Woningtoezicht, Am sterdam. ir. Stoffels, oud-directeur Bouw- en Woningtoezicht, Den Haag; P. van t Haeff, inspecteur voor de Scheepvaart, de voorzitters en secretarissen van diverse vereeniglngen van ambtenaren der Arbeidsinspectie. Hy was juist teruggekeerd van zyn vacantie welke hy in de omgeving van Renkum had doorgebracht. De heer Schaper heeft sinds 1899 zitting in de Tweede Kamer gehad. Hy behoorde tot de veteranen in zyn party. By herhaling werd hy tot tweeden voorzitter der Kamer gekozen en als zoodanig presideerde hy vooral vaak avondvergaderingen. Reeds vóór hy Kamerlid werd, was hy lid van den Groningschen Raad en van de Pro vinciale Blaten van Groningen. In 1919 werd hy gekozen tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en van 1926 tot 1932 heeft hy deel uitgemaakt van het college van Ged. Staten dier provincie. Ook heeft de heer Schapersteen hy destyds woonachtig was te Ryswyk, gedurende eenige jaren zitting gehad in den gemeenteraad daar ter plaatse. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Woensdag te Groningen. achtte spr. het, dat de ar- trming ook in dezen tyd, zooals in eiken tyd, noodzakeiyk werd geacht, waarby echter wel wordt begrejaen, dat men den arbeiders geen dienst bewyst, wan neer men hen „wegbeschermt". Nog wees de minister er op, dat in het organisato risch bouwsel der Arbeidsinspectie de per- aooniykheid niet in de verdrukking geraakt en dat toch niet naar alle kanten wordt ultgeloopen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat de boerdery, alsmede eenige schuren en de inboedel geheel verloren gingen. Een paar kalveren en een stier kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. De lykjes van de drie slachtoffers zyn naar een nabygelegen schuurtje gebracht. De moeder is met haar overgebleven kinderen by de familie Teilenge ondergebracht. De heer Schaper worden opgevolgd door het ^Kamerlid mevr, de Vries-Bruins, thans lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage. Toen iU terugkwam stond de geheele kamer reeds in lichter laaie. Zy slaagde er nog in, een der kinderen te grijpen, doch de drie anderen, de vier-jarige Frederika, de vyf-jarige Grada en de ses-jarige Her min* konden niet worden gered en zyn allen In hun bedjes verbrand. Haag, mr. S. J. R. de Monchy, zjjn gelukwen- schen over. Nog verschenen ter receptie o.a. prof. dr. Methorst, directeur-generaal van de Statistiek, en verschillende departementsambtenaren en particulieren. De heer Zaalberg, oud-directeur-generaal. richtte enkele speciale woorden tot zyn voor ganger, Ir. Van IJsselsteyn, en constateerde.dat uit dit uitnemend feest wel is gebleken, hoe degeiyk de grondslagen, door den heer Van IJsselsteyn gelegd, zyn geweest. Gy kunt, aldus spr., over uw kind tevreden zyn. Het moest mogeiyk zyn in een land, welks architecten wereldberoemd zyn en waar het verbruik van behangselpapier grooter is dan in elk ander land, behang selpapieren te fabriceeren die passen in Nederlandsche woningen. In de nieuwe fa briek worden per jaar circa 10 millioen rollen afgeleverd, dus voor ongeveer 1 mil lioen kamers. Spr. bracht hulde aan den architect, den heer Tabak, en den aanne mer, de firma Alberts, verschynsel verfstoffen, zyn, byna worden. Aan de Duivendrechtschekade te Amsterdam is Zaterdagmiddag officieel geopend de nieuwe fabriek van behangselpapier van de bekende firma Rath en Doodeheefver. Voorheen was de fabriek van deze firma te Schlebroek geves tigd, doch de voorspoedige uitbreiding van za ken was oorzaak dat de aldaar gevestigde fa briek te klein werd, waarop de directie er toe over ging haar bedryf naar Amsterdam te ver plaatsen. Het groote fabriekspand is gelegen aan de achterzyde van de s[XX)riyn naar Utrecht, terwyi de hoofdingang aan de Dui vendrechtschekade gelegen is, zoodat alle goederen ook per boot kunnen worden aange voerd. Het groote gebouw is voorzien van een toren, die reeds van verre zichtbaar is. Talryke genoodigden waren by de officleele opening tegenwoordig. Het gemeentebestuur van Amsterdam was vertegenwoordigd door de wethouders Jac. Rustige en dr. Vos. De voor zitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, de heer G. Krone, gaf eveneens door zyn aanwezigheid biyk van belangstelling. In de hal werden de aanwezigen verwelkomd door de directie, waarna de oudste directeur in een rede een uiteenzetting gaf van het be dryf. Hy gaf een overzicht van den groei dezer Industrie en vertelde, hoe de menschheid van af haar prille jeugd bezig is geweest, op aller lei wijzen, de wanden van haar woningen te versieren en het interieur behageiyk te ma ken. Voorheen de kostbare handbewerkte go belins, nu machinaal gedrukt behangselpapier, ontworpen door Nederlandsche sierkunstenaars Toen eenmaal met veel moeite een aantal kunstenaars zich aan dit bedryf hadden ver bonden. is men begonnen, den stryd tegen den heerschenden wansmaak aan te binden. Deze nieuwe fabriek is het resultaat van een ge zonde bedryfspolltiek, zooals die 45 jaar gele- was en ontdekte toen, dat een der vloerkleedjes In brand stond, zy ging toen snel weg om een emmer water te halen, doch zy kon geen emmer vinden. Nu het conflict aan de Vereenigde Blikfa- brieken te Krommenie een ander stadium is ingetreden, doordat de Alg. Ned. Metaaloewer- kersbond en ook de Ned. R.K. Metaalbewer- kersbond zich er in gemengd hebben, en hunne elschen hebben gesteld, hebben ook de perso neelen, werkzaam op de blikfabrieken in Weesp Utrecht. Delft, Dordrecht en Hillegersberg, welke deel uitmaken van het concern .Veree nigde Blikfabrieken”, hunne Verder aan te ne men houding ten opzichte van de nieuwe loon regeling moeten bepalen. Het personeel aan de Blikfabriek te Weesp omvat 72 arbeiders, waarvan echter slechts een 30-tal tot de volwassenen gerekend kan worden, en dezen kwamen Vrydagavond in vergadering bijeen, om te overwegen, wat hun te doen stond. Door het afdeellngsbestuur van den Moder nen Bond werd voorlezing gedaan van den brief, welke door genoemden bond, in samen werking met den R.K. Metaalbewerkersbond, aan de hoofddirectie van de N.V. „De Veree nigde Blikfabrieken” te Amsterdam verzonden was. In dien brief werd er op gewezen, dat de bondsbesturen, zoowel terstond by het uitbrei- ken van het conflict, als daarna, aan alle ver zoeken en aan de, op hen van verschillende kanten uitgeoefende pressie, om de staking als nog te willen erkennen, afdoenden weerstand hadden geboden. Mondeling zoowel als schrifteiyk was aan de leden en ook naar buiten, medegedeeld, dat genoemde besturen zich moreel gebonden achtten aan de, op organisatorische wyze tus schen de directie en de organisaties tot stand gekomen loonregelingen voor het personeel, be- hoorende tot de groepen van geschoolden en geoefenden. werkzaam aan de ondernemingen te Delft, Hillegersberg, Krommenie, Utrecht en Weesp. Echter waren door de directie tydens het con flict, zonder nader overleg met de vertegen woordigers van de Bonden, door tusschenkomst van den ryksbemiddelaar, aan de stakingslei- ding voorstellen gedaan, die afweken van de loonregelingen, met de bonden overeengekomen. Op grond hiervan besloten de bondsbesturen, zich wel party te stellen in het 'conflict te firma Alberts. Een verblydend is het dat het papier en de die voor gebruik benoodigd geheel uit ons land betrokken Toen de moeder met twee zoons van respec- tleveiyk veertien en vyftlen jaar naar de weide was gegaan om koeien te melken, bleven zeven kinderen van vier tot veertien jaar alleen thuis achter. In een kamer van de boerderij is toen plot seling brand uitgebroken. Een der zeven kinderen, die rook had waar genomen, waarschuwde de overigen en liep toen snel naar een buurvrouw. Men heeft thans ook een aanvang gemaakt met het bouwen van de estrade en het altaar dat het geheele congresterrein zal beheerschen. De plechtige kindermis zal door vier kardi nalen terzelfder tyd gecelebreerd worden. Meer dan 300 priesters zyn reeds aangewezen om aan de 60.000 kinderen de H. Communie uit te rei ken. Langs de route die de groote processie zal volgen, zyn reeds overal Roode Kruis-posten en ververschingskolonles opgericht, waar 400 geneesheeren en 700 verpleegsters gereed zullen staan om eventueel eerste hulp te verleenen. Telegrammen uit Buenos Aires bevatten tal van belangwekkende byzonderheden over de buitengewone voorbereidende maatregelen die thans in de hoofdstad van Argentinië met het oog op het aji. Internationaal Eucharistisch Congres getroffen worden. In de laatste maan den gaf de pers reeds foto's en verslagen van de Diocesane en interparochieele Eucharisti sche Congressen, terwyi de lezers in korte ar tikelen, lederen dag opnieuw werden aange spoord om naar Buenos Aires te gaan. Om de onkosten te dekken heeft men een Nationale inschryving geopend van 2 millioen Pesos, terwyi de vrijwillige bydragen yverig worden ingezameld. Verschillende bultenland sche secties, die aan het Congres deelnemen, hebben reeds de vlaggen en standaarden laten zegenen die door de delegaties tydens de plechtigheden van het Congres zullen worden medegedragen. Uit Urugay hebben zich reeds 30.000 deelnemers aangemeld. Ondanks de moeiiykheden die de reis over de Cordillera meebrengt, zullen toch nog 3000 katholieken uit Chili per autobus naar Buenos Aires komen; deze adtobussen moeten over een traject dat hen over bergpassen op een hoogte van 4000 Meter voert. Uit Chili komt ook een groep pelgrims per vliegmachine, terwyi ook de boo ten vla de Straat van Magellan duizenden pas sagiers zullen aanvoeren. Ook uit Brazilië is een massa-bezoek te verwachten. Alleen uit de provincie Buenos Aires zullen 300.000 pelgrims aan het Congres deelnemen. Uit deze enkele cyfers biykt. dat de bewe ging, die zich thans in de hoofdstad van Ar gentinië ontwikkelt een der grootste van de geheele wereld belooft te worden Twee jongens van het gezin die in een aangrenzend vertrek sliepen, konden op tyd ontkomen. Van allen kant kwam hulp opdagen en de brandweer van Vaassen was eveneens spoedig ter plaatse. Tegen de vuurzee kon ech ter niets worden gedaan. Een buurman heeft nog getracht van buiten af een raam te ope nen, teneinde de kinderen te bevryden, doch helaas moest hy deze poging opgeven. De moeder was door het gebeurde radeloos. De burgemeester van Epe was by het blusschings- werk aanwezig. De brand en de tragische dood van de drie kinderen heeft, naar men begrypen zal, groote ontsteltenis gewekt. De wethouder van Bedryven. de heer Jac. Rustige, bracht namens B. en W. hulde aan de directie van deze onderneming, waarvan de vestiging te Amsterdam zeer zeker belangryk kan genoemd worden. De wethouder stelde hierna een sirene in werking, waarop in alle afdeelingen het personeel aan den arbeid ging, terwyi de groote moderne machines begonnen te werken. Namens het personeel werd even eens hulde aan de directie gebracht. De aanwezigen ondernamen hierna een wan deling door het fabrieksgebouw en kregen van de diverse bedryfs-chefs interessante inlichtin gen; vooral de drukmachines, waarin twaalf kleuren werden verwerkt, trokken zeer de be langstelling. Het mengen der verven is een zeer interessant onderdeel en de keuze der toe te passen verven, welke door de chemische industrie tegenwoordig in een groote verschei denheid worden gemaakt, is een even belang ryk punt. Na afloop van de bezichtiging van dit hoogst Interessant bedryf werden verver- schlngen aangeboden. Beide slachtoffers zyn. nadat eerste hulp verleend was door een dokter uit Aarle-Rixtel, die toevallig in de theeschenkery gezeten was. per ziekenauto naar de Majelia Stichting te Bussum vervoerd. De auto kwam in een greppel rechts van den weg terecht en werd licht be schadigd. De inzittenden bekwamen slechts lichte verwondingen door glasscherven. De Minister van Sociale Zaken, prof. dr. J. R. Blotemaker de Bruine, vergezeld van den wnd. chef van de afd. Arbeid van zyn depar tement, den heer Van Mastenbroek, hield een toespraak tot den directeur-generaal, waarin Z. Exc. zeide. met veel belangstelling het ge denkboek te hebben gelezen en daarby gecon stateerd. dat voor weinig geld veel werd gele verd. Spr. had daar ook het werk van de bee- ren Van IJsselsteyn en Zaalberg gezien en dat van zooveel anderen, wier namen niet afzon- derlyk konden worden vermeld. Spr. wilde hier m aan het werk -dak, van de niet- niettemin Sspt zooveel taak verrichten, zonder op te De definitieve ontvangsten over de maand Mei 1934 bedroegen (de tusschen haakjes ge plaatste cyfers zyn die van het vorig jaar) Reizigers f 3.425.920 (3.009.246), Bagage f 85.314 (f 84.104), Brief- en pakketpost f 250.000 (f 275.000), Goederen f 3.866.191 (f 4.326.035), Levende dieren en lyken f 56.434 (f 50918), Diversen f 145.693 (f 186.854). Totaal generaal f 9.351.537 f 9A50575). Totale ontvangsten van 1 Januari tot 1 Juni f 46.164.14992 f 49.510.904.99). In dit verband is het veelbeteekenend dat aan het as. party-congres in Neurenberg slechts 80.000 S.A. lieden zullen deelnemen, terwyi dit aantal het vorige jaar meer dan dubbel zooveel bedroeg, aldus lezen we in de „Tel.”. By de inkrimping van het aantal 8.A. lieden wordt door de regeering zeer tactisch te werk gegaan, doordat nJ. verklaard wordt, dat een veel strengere discipline zal worden doorge voerd. Op deze wyze neemt men voor velen het onaangename van de inkrimping weg en kry- gen zy een soort „eervol ontslag”. Verder wordt beoogd vele ambtenaren die lid van de 8. A. zyn, op deze wyze te doen af vloeien. Het gaat hier vooral om oudere amb tenaren die er niet* op tegen hebben de reeks marschen en parades te onderbreken en zich wat meer aan hun huisgezin te wyden. De reorganisatie van de S.A. heeft echter nog niet het stadium bereikt, dat men de jeug dige S.A. lieden, in regimenten onderverdeeld, in kazernes kan onderbrengen. Dit zal waar- schyniyk na het partycongres in Neurenberg geschieden. ‘W

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5